Wetsontwerp verhoging Voorzitter CHU op jaarvergadering van collegegelden DEMOCRATIE GEBAAT BIJ Studentenorganisaties MINDER PARTIJEN kondigen staking aan Burgemeester van Heiloo naar Soest Grofsmederij: Comité vóór fusie of ontslagen Noor zond bompakket Drukke week naar zeeman voor beide in Rotterdam Kamers DEKUYPER Geld nodig? Binnen ’n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB Angolakoffie I E® Atje versierd 0 2 Luchtmacht stelt T-33-toestellen buiten dienst Fabrieksbrand in Leiden Fusie van vier over Kamervragen levering militair materiaal aan VS SH V: beschuldi gin g van NVV onjuist bejaardenpartijen Achttien miljoen voor Bangladesj VIEUX z/ 1 F. J. DRIESSEN N.V. i h x M r ZATERDAG 29 APRIL 1972 Regering steunen Na advies uit VS VERBOUWINGS-OPRUIMING 20 tot 60 korting Nederlandsche Middenstandsbank k tot f 10 000?] In postkantoor geëxplodeerd DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp in gediend om het collegegeld tot dui zend gulden en het inschrijfgeld tot honderd gulden te verhogen. Minister De Brauw van Onderwijs en Wetenschappen vindt, dat studen ten die op grond van een individuele keuze een studie beginnen, hiervan aanwijsbaar profijt hebben. Ideëel zowel als materieel is de studie van groot nut voor de student zelf. Daar om is het juist de onderwijskosten niet uitsluitend door de gemeenschap te laten dragen, maar ook de studen tenten zelf een bijdrage te laten leve ren, aldus de minister in zijn toelich ting op het wetsontwerp. a de aai en na: ecc klc Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 131,16. Een bedrag van 3500,- in 24 keer 173,71. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen j voor meer inlichtingen. ERSOONLIJKE ■■M ENINGEN West Holland Bank Den Haag II aeVieu* Ww ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE Barteljorisstraat 1 - hoek Smedestraat i i i 1 HUI DEN HAAG. De Koninklijke Lucht macht heeft besloten, enige maanden eer der dan het plan was, haar negentien laatste Lockheed T-33 straal-lesvliegtui- gen buiten gebruik te stellen en te ver vangen door de tweepersoons uitvoering van de nieuwe NF-5, de NF-5 B-straal- lesvliegtuigen. De huisvrouwen zeggen in een commu niqué, dat zij, „geschokt door het feit dat koffiebranders en handelaren in ons land onder pressie van een kleine groep agita toren er in hebben toegestemd niet langer uit Angola afkomstige koffie in hum me langes te verwerken,” hebben besloten tot hun actie. Secretaresse van het comité is mevrouw T. Coster, Meerweg 43, Bussum. Huuradviezen. Minister Udink (Volkshuis vesting) zal het huuradviescommissie besluit niet wijzigen. De suggestie van het VVD-Kamerlid De Beer om de te betalen vergoeding „stevig op te trekken” en deze te laten voldoen door de verlie zende partij zal de minister niet over nemen. OSLO. In Kristiansand is een 30-jari- ge Noor gearresteerd in verband met de bomexplosie in het Rotterdamse postkan toor op 11 april. LEIDEN. De Kon. Nederlandsche Grof smederij Leiden stelt voor het dividend over 1971 opnieuw te passeren. Het bedrijf moet sterk inkrimpen als er geen fusie komt. Voor het laatst werd 7 percent uit gekeerd. Hoewel in het jaarverslag 1970 nog sprake was van een gematigd optimis me ten aanzien van 1971, gezien de op dat moment aanwezige orderportefeuille, werd het tweede half jaar 1971 gekenmerkt door een teruggang van de orderontvangst. Dit heeft geleid tot een teleurstellend bedrijfs resultaat. In 1970 werd ƒ50.000 winst be haald. UTRECHT. De Steenkolen Handels- Vereeniging heeft ontkend, dat de com missarissen van de SHV dit jaar een ver goeding ontvangen die 50 percent hoger is dan die in 1971. Twee kinderen omgekomen. Twee kinde ren zijn gistermiddag in Benthuizen om gekomen doordat zij werden aangereden door een auto. Het waren Neeltje Kaas hoek en Gert-Jan Laban, beiden zes jaar. Zij liepen spelend de rijweg op. t 1 i van 18 v S s V f A Atje Keulen-Deelstra, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, kreeg gisteren de versierselen opge speld door de burgemeester van de Friese gemeente Rauwerd, de heer J. van den Bent. H wor verl den kozi obj< lieu D gek stee gev St. val ten jag< ges' zijn ken E zier vol: vrij toe: wa; dul ge^ hui ner 5 die bel nie lar dn eei ble kri 1 aa: rie nu oo' he ste de ge Rc Wl ve zie de etalages Juweliers sinds 1776 fa B v: in e« VI gi ai cl t\ ■w h k fi ei b S1 g a v h h h Lasser omgekomen. De 31-jarige lasser J. P. van de Boogert uit Well is bij een explosie in een tank aan boord van een schip op de scheepswerf „De Waal” in Zaltbommel om het leven gekomen. Toen hij en een 56-jarige collega hun branders ontstaken volgde een ontplof fing. De collega liep ernstige brandwon den op. HILVERSUM. De Bejaardenpartij Amsterdam, de Algemene Bejaardenpartij Nederland, de Landelijke Partij voor Be jaarden en de Algemene Bejaardenpartij Nijmegen-Tilburg hebben zich verenigd onder de naam Algemene Bejaardenpartij Nederland met zetel te Hilversum. DEN HAAG De Eerste Kamer gaat volgende week over twee begrotingen dis cussiëren, waarvoor dan ook twee dagen zijn uitgetrokken. Dinsdag beginnen de senatoren aan een bespreking van de formeel reeds goedgekeurde begroting van Landbouw en Visserij. Woensdag geeft minister De Koster van Defensie ant woord op de beschouwingen van vorige week in de senaat. De luchtmacht heeft in de afgelopen jaren het merendeel van de oorspronke lijk zestig T-33 vliegtuigen, die reeds on geveer achttien jaar in dienst zijn, ver vangen. De negentien overblijvende waren nog in gebruik bij de vliegopleiding op de vliegbasis Twente. UTRECHT. De nieuwe voorzitter van de Christelijk Historische Unie, mr. O. W. A. Baron van Verschuer, is de mening toegedaan dat het func tioneren van de democratie in belangrijke mate gebaat zou zijn met het terugbrengen van het aantal politieke partijen tot zes of vijf. Hij zei dit in de vandaag in Utrecht gehouden jaarvergadering van de CHU. Dank voor het wisselenDe receptionis te van garagebedrijf Central te Alphen aan de Rijn is vrijdagmiddag voor 4000 bestolen. Een ongeveer 35-jarige man vroeg de juffrouw in gebrekkig Neder lands f 100 te wisselen. Daarna wilde hij ook een briefje van 25 klein hebben en ten slotte nog een biljet van 5. Om aan zijn verzoek te voldoen, verliet zij even haar kantoortje. In die tijd pakte de man 4000 uit de kas. De receptio niste merkte dat pas, toen de man met dank voor het wisselen, was vertrokken. Tot burgemeester van Alphen en Riel (NB) is benoemd mr. Th. A. G. M. van der Weijden te Sassenheim. De heer Van der Weijden is referendaris bij de Raad van State. Hij is 31 jaar en lid van de K.V.P. Tot burgemeester van Rhenen is be noemd de heer T. T. M. H. Bijleveld, sinds 1953 burgemeester van Breukelen. Hij is 55 jaar en lid van de C.H.U. Bij het bestuderen van het rapport- Mansholt stuitte mr. Van Verschuer op „een merkwaardige mengeling van een neo-socialistisch en een pragmatisch uit gangspunt” Het is volgens hem de vraag of men elkaar op een gezamenlijk uit gangspunt zal kunnen vinden en of dit uitgangspunt dan socialistisch of wel pragmatisch of pragmatisch-socialistisch zal zijn. Mr. Van Verschuer bracht ook ter spra ke de mededeling van V.V.D.-voorzitster AMSTERDAM. Drie huisvrouwen hebben het actiecomité „De Vrije Consu ment” opgericht om via een briefkaarten actie te bereiken dat koffiebranders en handelaren zullen voortgaan koffie uit Angola ter beschikking te stellen van de consumenten. DEN HAAG. De P.S.P. Kamerleden Wiebenga en Van der Spek hebben minis ter Langman van Economische Zaken ge vraagd de Kamer een overzicht te geven van de Nederlandse fabrieken die militair of militair bruikbaar materiaal leveren aan de Verenigde Staten dat in Vietnam gebruikt wordt en of kan worden. Oorzaak van het nu buiten gebruik stellen is dat er elders moeilijkheden zijn voorgekomen met de straalmotor. Er is een advies uit e Verenigde Staten ontvan gen om de T-33 aan de grond te houden totdat de Allison-straalmotor grondig is geïnspecteerd. Totaal zijn er ongeveer zevenduizend vliegtuigen vam dit type gebouwd. Daar van zijn er over vrijwel de gehele wereld nog enige duizenden bij luchtmachten in gebruik als lesvliegtuigen en als fotovlieg- tuigen. In antwoord op vragen van het P.v.d.A.-Kamerlid Ter Beek zegt minister Boertien voorts bereid te zijn de hervat ting van een aantal technische hulppro jecten te overwegen. Deze werden wegens de omstandigheden in het voormalige Oost-Pakistan opgeschort. Er worden voorbereidingen getroffen voor een Ne- derlandlse diplomatieke vertegenwoordi ging in Dacca. Mr. Van Verschuer bracht het rapport van P.v.d.A., D’66 en P.P.R. inzake de wereldomvattende welzijnsproblematiek ter sprake. Hij vroeg zich af in hoeverre men zich deze problematiek min of meer als monopolie voor een partijvorming kan en mag toeeigenen. mevrouw Van Someren-Downer, dat de V.V.D. in het komende najaar een liberaal manifest zal publiceren. Dit manifest moet de grondslag leggen voor de vor ming van een brede middenpartij, waar aanhangers van D’66, DS’70 en P.v.d.A. en de confessionele partijen zich met de V.V.D. in kunnen verenigen. De C.H.U.- voorzitter vroeg zich af hoe ver het libe raal beginsel kan worden uitgerekt om personen uit zoveel partijen een politiek dak te kunnen verschaffen. In afwachting van nadere mededelingen hierover zal de C.H.U. intussen doorgaan met het werk dat in 1967 in de Groep van Achttien, (het overlegorgaan van K.V.P., A.R.P. en C.H.U.), is begonnen. Aftrek loonbelasting. Het KVP-Tweede Kamerlid Van Zeil heeft staatssecreta ris Scholten (Financiën) gevraagt of hij maatregelen wil nemen die ertoe leiden dat de in loondienst zijnde bewoners van eigen woningen, die hypotheek-rente moeten betalen aftrek van loonbelasting krijgen. In een toelichting op deze vraag stelt het kamerlid, dat de aan de eigen woning verbonden lasten als gevolg daarvan gemakkelijker gedragen kun nen worden danin de huidige situatie. De heer Van Zeil wijst er op, dat zij die op grond van persoonlijke leningen ren te moeten betalen op grond van deze per soonlijke verplichtingen wel aftrek van loonbelasting kunnen vragen. Hij noemt het redelijk de in loondienst zijnde bewo ners van eigen woningen in eenzelfde positie te plaatsen. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde Brandy. Het NVV schreef donderdag in zijn of ficiële orgaan „De Vakbeweging” naar aanleiding van het SHV-jaarverslag over 1971 dat dertien commissarissen in april 1971 een bedrag van 456.750 gulden te ver delen kreeg en dat zij nu in april 1972 ge zamenlijk de som van 712.000 gulden ont vangen. „Een stijging van het ene jaar op het andere van bijna 50 percent, aldus het NW. Volgens de SHV klopt dat niet: „Over het jaar 1970 werd aan negen commissaris sen een vergoeding uitgékeerd van 456.750 gulden, over het jaar 1971 werd aan dertien commissarissen 712.000 gulden uitgekeerd. De verhoging bedroeg derhalve 8 percent, aldus de SHV. Zij wijzen op berichten als zou de munitiefabriek „De Kruithoorn” in moei lijkheden verkeren welke mede een ge volg zouden zijn van het terugtrekken van de Amerikaanse grondtroepen uit Vietnam, waardoor de leveranties aan het Amerikaanse leger zijn verminderd. In hun vragen herinneren beide vragen stellers aan uitspraken van de vroegere ministers De Block en De Jong, „dat wapens, munitie noch napalmbommen aan oorlogvoerende partijen in Vietnam wer den geleverd”. De P.S.P.-Kamerleden zeg gen dat het bekend worden van „feiten die in scherpe tegenstelling staan tot de door verantwoordelijke ministers gedane uitspraken” een bedreiging betekent van de geloofwaardigheid van officiële mede delingen. Zij vragen minister Langman waarborgen om dergelijke gebeurtenissen in de toekomst te voorkomen. LEIDEN. Een hevige brand heeft gistermiddag een groot gedeelte van de fabriek voor bakkerijgrondstoffen Backer en Co in Leiden in de as gelegd. De eerste, tweede en de zolderverdieping van het bedrijf, waar grondstoffen en verpak kingsmaterialen lagen opgeslagen, brand den geheel uit. De magazijnvoorraad van drie weken ging verloren. Het bedrijfsge- deelte op de begane grond bleef gespaard, evenals het kantoorgedeelte van de fa briek. De brand is door nog onbekende oorzaak op een der bovenverdiepingen ontstaan. worden bij het begrip openheid, maar bij het evangelisch uitgangspunt, zei mr. Ver schuer. De voorzitter van de C.H.U.-Tweede- Kamerfractie, drs. A. D. W. Tilanus, ver klaarde het niet juist te achten als rege ringspartijen trachten onder de regerings verantwoordelijkheid uit te vluchten en op zoek gaan naar andere partners. JWie dat wel wil, moet het ronduit zeggen. Hij moet dan rekenen op kabinetscrisis. Ka merontbinding en vervroegde verkiezin gen”. De vijf partijen moeten deze regering steunen. Zij moeten haar niet bij voorbaat met veto’s voor de voeten lopen. Drs. Tilanus zei voorts dat de drie fracties van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. voor een gemeenschappelijke opstelling in de Tweede Kamer ook een gemeenschappe lijke thuishaven moeten aanleggen. Sprekende over het dreigende grote te kort voor 1973 zei drs. Tilanus dat de tijd alleszins rijp lijkt voor een nieuwe evalu atie van het huidige trendbeleid. Hij wilde echter geen uitspraak doen over de wijze, waarop het tekort gedekt moet worden. Volgens het wetsontwerp zal de verho ging van het collegegeld en het inschrij vingsgeld dit jaar in gaan (cursusjaar 1972-’73). Het studietoelagenbeleid zal, al dus minister De Brauw, worden verbeterd en verruimd. Als gevolg daarvan zal meer dan de helft van de opbrengst van het hogere college- en inschrijvingsgeld als studietoelagensfeer naar studenten toe vloeien. Met de bijdragen van de studenten wordt volgens de minister een stap gezet om te komen tot evenwichtiger inkomens verhoudingen. De lager betaalden gaan minder dan tot nu toe bijdragen in de studiekosten van de straks beter betaal den. Voor enkele groepen studenten zal vrijstelling of vermindering van het colle gegeld gelden. Vrijstelling krijgen docto randi, die zich laten inschrijven om een proefschrift voor te bereiden, en assistent- artsen. Een speciale betalingsregeling komt er voor studenten, die enkele losse colleges of een speciaal onderwijsprogramma vol gen. Deze studenten gaan 125 per jaar betalen voor ieder college-uur, dat zij wer kelijk volgen. Studenten die vrijstelling of vermindering van collegegeld krijgen, be talen een verlaagd inschrijvingsgeld van 20. Studenten die aan het begin of voor het midden van een cursusjaar een afsluitend examen afleggen, kunnen een gedeelte van het collegegeld terugkrijgen. De Rotterdamse hoofdinspecteur van politie F. A. J. van Kralingen, die naar Kristiansand is gereisd, verklaarde daar dat de arrestant, een inwoner van Kristi ansand. ervan verdacht wordt het pakket met explosieven per post te hebben ge stuurd aan een bevriende zeeman aan boord van een Noors schip in de Rotter damse haven. In het Rotterdamse postkantoor is het, waarschijnlijk per ongeluk, ontploft. Bij deze explosie werd een postbeambte vrij ernstig gewond. De Nederlandse politie kwam de afzen der op het spoor door de verzendbrief te controleren. Hoewel de naam van de af zender vervalst was. wist de Noorse politie toch de juiste man te vinden. Het is niet waarschijnlijk dat Nederland uitlevering van de Noor zal vragen. DEN HAAG. Minister Boertien Ontwikkelingshulp is voornemens miljoen ter beschikking te stellen voor de uitvoering van een aantal urgente projec ten in Bangladesj. Hij heeft dit meege deeld in antwoord op vragen van de K.V.P.-Kamerleden Mommersteeg en Kleisterlee. Twee Nederlandse deskundi gen zijn naar Dacca gezonden om na te gaan hoe de Nederlandse hulpgelden opti maal kunnen worden besteed. Over de samenwerking van de drie christelijke partijen zei hij, dat er een tijd komt dat aan de algemene vergadering van de C.H.U. het voorstel wordt voorge legd voor een nieuwe politieke partij, die zijn aanhangers en leden weet in de huidige K.V.P., A.R.P. en C.H.U., maar daarnaast ook al diegenen die zich met die aanhangers en leden willen verenigen omdat zij zich aangesproken voelen door en mede willen werken aan het politieke programma. In de discussie daarover moet het accent niet in de eerste plaats gelegd Senator mr. Van Riel van de V.V.D. sprak toen van „linkse agitatoren onder de sol daten” en noemde hen „apen, wie scheer messen in handen werden gegeven”. Of minister De Koster daarop zal ingaan valt ernstig te betwijfelen. De Landbouw- en Visserijbegroting kan de spraakwatervallen wel eens flink laten ontspringen in de senaat. De commissie die dit beleidsdebat heeft voorbereid is met een lange waslijst van vragen en onderwerpen gekomen. De beide begro- tingsvergaderingen in de senaat beginnen om kwart voor elf 's ochtends. De Tweede Kamer moet dinsdag eerst nog een rijtje stemmingen afwerken, on der andere over de verkeersschout en de gerechtsauditeur, die er wel zullen komen, en over de moties, die de Kamerleden Van der Spek (P.S.P.) en Ter Beek (P.v.d.A.) over de Angola-koffieactie heb ben ingediend. Een derde motie is afkom stig van de regeringspartijen. De K.V.P.’er Mommersteeg vraagt daarin duidelijker richtlijnen voor de Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie (de commissie- Claus). De motie wordt gezien als een „handvat” voor de confessionele fracties om de op- positie-moties af te wijzen. De Tweede Kamer behandelt dinsdag en woensdag verder een aantal kleinere tech nische wetsontwerpen. Woensdagmiddag begint om twee uur een belangrijke open bare hoorzitting over de Nota Militair Tuchtrecht DEN HAAG. Tot burgemeester van de gemeente Soest is benoemd mevrouw mr. J. M. Korver-Van Haaften, thans burgemeester van Heiloo. Mevrouw Kor- ver-Van Haaften is lid van de V.V.D. Kant. Heemstede Laan van Insulinde 1 Telefoon 023-284027 De studentenorganisaties, die verenigd zijn in het Landelijk Overleg van Grondraden, hebben reeds een protest laten horen tegen de voorgestelde college- en schoolgeldverhoging. Zij zijn van oor deel dat de verhoging niet mag doorgaan zonder een fundamentele herziening van het stelsel van studiefinanciering. De stu dentenorganisaties kondigen aan dat sta kingsacties in de universiteiten en een landelijke protestdemonstratie in Den Haag gehouden zullen worden. Er is een algemeen hoofdbestuur geko zen onder voorzitterschap van de heer E. A. Stuut. De nieuwe partij stelt zich op een politiek neutraal standpunt. Z:' -■

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2