Noordvietnamezen omsingelen Kwang Tri en Kontoem TWEE ZUID VIETNAMESE STEDEN IN DE TANG Blanken maakten zichzelf bruin Brandt en Barzel zoeken een uitweg KvanVEHJEN lëxoro shirts Nederland proefstation Duitse piloten gaan letten op oïielozing Onderhandelaar Nkroema overleed in Boekarest OM MARGOT FONTEYN TE ZIEN Fidel Castro naar Aanhechten van been kon niet Joodse reserve- officieren in Sovjet-Unie opgeroepen Zeven jaar voor samenzweerder Turkse guerrilla’s in staat van beschuldiging gesteld uit India bij Bhoetto tegen Tito doorgaan Algerije ie tFmi itil ■g AA* nrai ZATERDAG 29 APRIL 1972 In diepste geheim Premie voor „aanbrengers” In België Moord op radartechnici Moeras Bespottelijk EERSTE IJMUIDER MARKIEZENFABRIEK L l l 1 I r f i s *r ADVERTENTIE de MOSKOU. (UPI) Negen joodse reser- hand historische boer Helms uit Bissen- r Er valt echter tegelijkertijd met de oppositie een tweede regeling te tref fen. In de 21 dagen tussen een ver- Het rapport van de Club van Rome wordt op het ogenblik in Nederland druk verkocht, vooral nadat bekend is gewor den dat deze Club ons land heeft uitge kozen als het meest voor de hand liggende object voor andere bestudering van mi lieuproblemen. Degenen die het rapport nog niet hebben gekocht zoals bijvoorbeeld velen die nog steeds denken dat de Club van Rome gevormd wordt door mgr. Gij sen en het St. Michaellegioen hebben in ieder ge val uit publikaties in kranten en tijdschrif ten zoveel vernomen over de angstaan jagende prognoses die de Club heeft op gesteld dat zij ervan overtuigd kunnen zijn, dat het onderwerp de moeite van kennisneming waard is. r il Een wanhopige vader, het dode zoon tje in de armen, rent weg van de plaats waar het kind omkwam: even buiten de stad Kwang Tri liep de vrachtauto met vluchtelingen, onder wie deze man met zijn kind, op een mijn. Tenminste veertig mensen kwa men daarbij om het leven. Zestig an deren raakten gewond. De Berlijners kunnen alleen dienst doen als over zoiets onbelangrijks als een verdaging van een Bondsdag-debat moet worden gestemd. Maar daarvoor wilde de Berlijnse FDP-afgevaardigde Borm zich gistermiddag dan ook in zetten, want, aldus Borm, „dit parle ment heeft dringend rust nodig. Het is te veel geweest. Iedereen is uitgeput en denk bovendien eens aan die be- klagenswaardige zieke collega in zijn ANKARA (Reuter). In Ankara zjjn gisteren 23 mannen voorgeleid en formeel beschuldigd van medeplichtigheid aan de ontvoering in maart van drie buitenlandse radartechnici twee Britten en een Cana dees die door guerrilla’s om het leven zijn gebracht. De toegangsbewijzen voor de „blanke” voorstelling waren echter zo vlug uit verkocht dat honderden balletliefheb- bers teleurgesteld moesten worden. Theaterdirectie en „onbevoegd publiek” stelden zich bloot aan de niet malse straffen waarin de apartheidswetten voorzien, doch tot hun geluk kneep de politie een oogje dicht. ook een voorstelling voor niet-blan- ken zou komen. De autoriteiten stem den daarin toe. BELGRADO. (UPI) De 35-jarige Ser vische nationalist Zivko Ilic, lid van de Servische culturele club „Sveti Sava”, is gisteren wegens samenzwering tot omver werping van de regering tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. HANNOVER. (DPA) De Westduitse centrale vluchtverkeersleiding heeft alle Westduitse piloten gevraagd als zij boven de Noordzee vliegen te letten op eventuele olielozingen en deze te melden aan het dichtstbijzijnde kuststation. t 1 e t- ir is ?de ta- hij ien ran rite ing lag jen olg in- tie. die en- er- zan vo lde 0 n L t, P. en en in en. un z>f- m- s- ?n 00 an r- üj en »m zij :te o- iet •n. die re- ie- m- len as ar. ie er )e in K- 1- in e- d, a- ie en BRUSSEL. (ANP) Het in België be faamde chirurgisch team van het Luikse Baviereziekenhuis, dat onder leiding staat van professor Honoré, is er gisteren niet in geslaagd bij een 20-jarige jongeman een been aan het lichaam aan te hechten. MAeKlEZEN/ZONNESCWERMEN RPtLUIKEN/LUXAFl-EX dALOUZlEBN BIVWIAIWWVWWWWWWWUWVVVVWVVVVWVWWMVWVUWVVVVWVWWWWVWWWVWVVWVVWWVWWVVWVW. Nu de oppositie er één dag na de nederlaag van Barzel in is geslaagd aan te tonen dat de regering geen meerderheid meer heeft (bij stemming over een begroting staakten de stem men 247 tegen 247 hetgeen ver werping betekent), praat iedereen over vervroegde verkiezingen. Daartoe kan alleen Brandt het initiatief nemen. Hij zal dat zeker niet doen zonder samen werking met de oppositie. RAWALPINDI. (DPA) De Pakistaan se president Ali Bhoetto heeft gisteren onder strikte geheimhouding met de Indi ase onderhandelaar Doerga Prased Dhar gesproken. Dhar vloog daarvoor van Mur- ree, de plaats waar de onderhandelingen tussen India en Pakistan worden voorbe reid, naar Rawalpindi. Tenzij natuurlijk een regeling met de oppositie van CDU en CSU kan worden getroffen. Bij de huidige stemverhou dingen moet er met vereende krachten een minderheid voor Brandt te con strueren zijn. Tot dusver heeft de op positie echter de indruk gewekt dat ze de regering graag zover mogelijk het moeras indrukt, waar Brandt en de zijnen nu eenmaal door het afnemen van eigen kracht hopeloos in zijn vast geraakt. doen om het allemaal niet zóver te laten komen. De indruk bestaat echter, dat men aan de juistheid van de door de Club van Rome onthulde prognoses twijfelt, vooral in die zin dat men ze onvolledig en gebrekkig acht. Een nadere studie, en vooral nauw keurige waarnemingen en proefnemingen van praktische ontwikkelingen, zou mis schien een deel van de achterdocht en het scepticisme kunnen wegnemen. Anders zou het erop uitlopen dat men de waarschu wingen vergeet en toch maar op de oude voet verder gaat, tot men voor zeer on aangename verrassingen komt te staan. Het is daarom een bemoedigende zaak, dat Nederland een speciaal studieobject wordt. Verrassingen op het gebied van ontspoorde economische en ecologische ont wikkelingen en plotselinge ineenstortingen van systemen zouden voor een land als het onze extra fataal zijn, omdat het in zijn kleine proporties zo weinig opvang mogelijkheden heeft en zo direct in totaal wordt getroffen als er iets misgaat. Als ons land de nodige aandacht krijgt en noodzakelijke maatregelen proefondervin delijk worden uitgewerkt, hebben we wat meer kans dat we op nationale schaal kunnen profiteren van tijdige omschake lingen. Overigens zijn er natuurlijk gebieden, zoals de economie en de technologie, waar op ons land volkomen afhankelijk is van wereldproporties. Omschakelingen op die gebieden moeten toch wereldomvattend worden toegepast, willen zij enige uitwer king hebben. Als er in ons land op som mige terreinen weinig of niets gebeurt dat kenmerkend zou kunnen zijn voor een nieuwe aanpak, dan kan men ervan opaan dat dit meestal het gevolg is van de we reldomvattende afmetingen van het desbe treffende probleem. Op het gebied van de milieuvervuiling en afvalverwerking echter zijn wel dege lijk proeven mogelijk die voorlopig bin nen de Nederlandse grenzen blijven. Onze industrie is vindingrijk en gevarieerd ge noeg om in Nederlands verband tot nieuwe werkwijzen te komen of nieuwe methoden te beproeven. De verlossing uit de pro blematiek die de Club van Rome signaleert zal toch voornamelijk moeten komen van de ingenieurs en zelfs van de meest ge niale onder hen, aan wie in Nederland geen gebrek is. ALGIERS (AP) President Fidel Castro van Cuba zal in mei een officieel bezoek aan Algerije brengen, zo is gisteren door officiële functionarissen in Algiers mee gedeeld. De exacte datum van zijn bezoek werd niet bekendgemaakt. Barzel de kans nog eens een motie van wantrouwen tegen Brandt in te dienen. En hij heeft dan meer kans om te win nen, vanwege de afgevaardigden die absoluut geen verkiezingen wensen. Brandt moet dus van Barzel en Strauss de verzekering hebben dat zij in die periode geen trucjes meer uithalen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. In Bonn is, na dramatische belevenissen, een weekeinde van diep nadenken anagebroken. De groten van de oppositie, Barzel en Strauss, meldden zich gisteravond bij Brandt en Scheel. De omstandig heden hadden de gezworen vijanden gedwongen samen een uitweg uit het politieke moeras te zoeken. MI006NHAYEN6TRAAT ZT UMUfOTN O&SO-rMI NA1BOOUUR MSMtltOt i sindsdien in Ghana zal worden In Cambodja was het gisteren tamelijk rustig, maar de toestand in de steden Svay Rieng en Prey Veng, die in het zuidoosten van het land liggen en door communistische strijdkrachten zijn omge ven, blijft gespannen. Een woordvoerder van het Cambodjaanse opperbevel zei gis teravond dat de infiltraties uit het noord oosten langs de Mekong voortduren. Uit Moskou werd gisteren gemeld dat hoge Russische functionarissen een ge heim bezoek aan Hanoi hebben gebracht in verband met het bezoek dat Kissinger in Moskou heeft afgelegd. Onder hen zou de onderminister van Buitenlandse Zaken Nikolai Firjoebin zijn. De Russische commentator Koedriavt- sev schreef in het regeringsblad Izvestia dat de Amerikanen moeten ophouden met Een van die prognoses, de meest op zienbarende, luidt: „In de loop van de volgende eeuw zal de wereldhuishouding vrij plotseling ineenzakken en zal een toestand van grote sociale chaos ontstaan, waardoor wereldbevolking en wereldpro- duktie scherp dalen tot het niveau van on geveer 1900, waarna een statische volks huishouding van een nieuw type zou kun nen ontstaan”. Met het oog op dit schrikbeeld beveelt de Club van Rome ingrijpende beslissingen aan met betrekking tot de wereldeconomie en de bevolkingspolitiek, met als voor naamste doelwit het afremmen van de economische groei en het dichten van de kloof tussen de arme en de rijke landen Verder worden maatregelen aanbevolen die de technologische ontwikkeling moeten beteugelen en inpassen in een geheel nieuw patroon, zodat deze technologie niet langer blijft uitgroeien tot een levenbe dreigend monster maar juist bijdraagt tot een betere kennis en aanpak van de pro blemen waarmee de mensheid te worstelen krijgt. Het is bekend dat het rapport, waarvan aangenomen moet worden dat het op se rieuze wetenschappelijke gronden stoelt maar een nog niet voltooide studie vormt, ook in regeringskringen grote aandacht heeft gekregen. Men mag dus veronder stellen dat verantwoordelijke politieke lei ders ieder op hun terrein proberen de mo gelijke gevolgen van de door de Club van Rome gesignaleerde vergroeiingen in het wereldmilieu in hun .gedachtengang te verwerken en met het oog daarop moeite, Het lijkt al te simpel, omdat natuur lijk Barzel voor de volgende normale verkiezingen met zo’n „coup” volstrekt het gezicht zou verliezen. Steunend op de ervaring van de afgelopen jaren, houdt Brandt echter met de vreemdste bokkesprongen van zijn tegenstanders rekening. Op hun beurt hebben daardoor des te meer vat op de gering. Niet dat het een voorstelling in earna- valssfeer betrof. De politie die de gas ten bij de ingang argwanend bekeek was echt, evenals de apartheidswet ten, die de oorzaak van deze ver kleedpartij waren. Het theater was Margot Fontyn gedu rende haar korte verblijf in Zuid- Afrika zou optreden, is namelijk al leen voor blanken toegankelijk. Toen de danseres vernam dat zij alleen voor een blank publiek mocht dansen stelde zij de voorwaarde dat er dan LONDEN. (AP) Kwame Nkroema, oud-president van Ghana, is volgens een mededeling van de Ghanese Hoge Com missie in Londen in de Roemeense hoofd stad Boekarest overleden. Hij werd daar met kanker verpleegd. Aan de stemming over een wets ontwerp kan de bondskanselier, zoals gemeld, de vertrouwensvraag verbin den. Lijdt hij daarbij een nederlaag dan is de weg vrij om uiterlijk 21 dagen later verkiezingen te houden. Aangezien velen in het parlement om persoonlijke redenen niets voor vervroegde verkie zingen voelen, moet Brandt op een meerderheid rekenen zodra hij het ver trouwen vraagt. Als regeren volledig onmogelijk is geworden en ook de kleinere regerings partij FDP verkiezingen de enige uit- SPD-fractieleider Apel zei gistermiddag onomwonden: „De Bondsdag moet ein delijk onafhankelijk worden van psy chopaten”. Op het ogenblik bestaat de bespot telijke situatie dat de bondskanselier persoonlijk de gang in moet om een afgevaardigden Kienbaum en Kühl- begroting te stemmen en dat de FDP- afgevaardigden Kienbaum en Küll- mann-Stumm precies zolang „met him geweten worstelden” tot zij hun fractie in de steek konden laten bij de grote krachtproef. Evenzeer is het een misstand dat de oppositie in haar actie om de ook door haar niet afgekeurde Berlijn-regeling te torpederen, steeds weer verklaart alles voor Berlijn te willen doen. Ze is echter op weg een regeling om zeep te brengen die zou worden aangenomen als de Westberlijnse afgevaardigden volledig stemrecht in de Bondsdag hadden. De 23 verdachten wordt poging tot ge welddadige omverwerping van de bestaan de orde tenlastegelegd. Ze kunnen daar voor de doodstraf krijgen. Elf personen die na de ontvoering op 26 maart in de Zwarte Zeehaven Unye door de politie waren aangehouden, werden op last van de rechtbank vrijgelaten. De gedode technici de 45-jarige Char les Turner, de 35-jarige Gordon Banner en de 21-jarige John Law werkten in Tur kije aan een defensieproject Onder de verdachten zijn Ertugrul Kurkcu, de enige overlevende uit het huis dat door soldaten en politie werd bestormd, en de advocaten Ali Kaynar en Sener Sadi. De advocaten waren door politie en sol daten gebruikt in een poging de ontvoer ders te bewegen tot het vrijlaten van hun gijzelaars. klagen over het communistische offensief in Vietnam en het gebruik van Russische wapens aldaar, omdat „oorlog nu eenmaal oorlog is”. „De Amerikanen zijn helemaal niet van plan de oorlog te beëindigen, dus waarom zouden de Vietnamese patriotten niet het recht hebben hun eigen offensief uit te voeren?” Wat het gebruik van Russische wapens betreft zegt hij: „Het is heel goed te begrijpen dat de Amerikanen liever een infanterist met een geweer in zijn hand als tegenstander zien. Maar in Zuid-Viet- nam is er een voorlopige revolutionaire regering die ervoor zorgt dat haar strijd krachten warden aitgerust met moderne en doelmatige wapens.” Dit overleg is tegelijkertijd zonder op gaaf van redenen naar Rawalpindi ver plaatst. Waarnemers leiden hieruit af dat belangrijke politieke meningsverschillen worden besproken. Het grootste geschil punt op het ogenblik is de kwestie van processen tegen oorlogsmisdadigers, die Bangladesj heeft aangekondigd. India heeft toegezegd de verdachten aan Dacca te zullen uitleveren. Vorig jaar maart slaagde dit team erin voor het eerst in de Belgische medische geschiedenis in de linkerarm van een arbeider uit Marloie weer aan het li chaam te bevestigen. Het was toen de twaalfde operatie van dien aard in de wereld. Deze man maakt het goed. Hij heeft al enige maanden geleden het zie kenhuis verlaten en doet weer licht werk. Gisterochtend werd het team gecon fronteerd met een soortgelijk geval toen een 20-jarige jongeman het ziekenhuis binnengebracht werd. Hij was op het station van Ciney door een goederentrein gegrepen waarbij het rechterbeen werd afgerukt. Na een onderzoek van de ver wondingen, waarbij bleek dat het been ter hoogte van de knie was verbrijzeld, zag het team af van een poging het been aan het lichaam aan te hechten. stegen op met 20 mensen te veel aan boord. De stad wordt bedreigd door onge veer 20.000 Noordvietnamezen. Zowel in Kwang Tri als op de centrale hoogvlakte was het goed weer, waardoor de Amerikaanse vliegtuigen in staat wa ren de aanvallers heftig te bestoken. Radio-Hanoi meldt dat twee Ameri kaanse vliegtuigen boven het zuiden van Noord-Vietnam zijn neergeschoten. Ten oosten van Kwang Tri werd giste ren een Phantom-jachtbommenwerper door communistisch afweergeschut neer gehaald, zo is van Amerikaanse zijde meegedeeld. De twee inzittenden werden door een hef schroef vliegtuig uit zee gered. Een tweede vliegtuig, een Cobra-helikop- ter, werd door kogels uit lichte wapens getroffen en stortte neer. De twee beman ningsleden kwamen hierbij om. De Amerikaanse marine deelde gisteren mee dat Amerikaanse schepen begin deze maand zeven Noordvietnamese bevoorra- dingsboten tot zinken hebben gebracht. Het Amerikaanse commando had wel bekendgemaakt dat vijf Noordvietnamese torpedoboten tot zinken waren gebracht en dat er twee waren beschadigd, maar had geen melding gemaakt van de jonken en sampans, die als bevoorradingsschepen tussen Noordvietnamese havens onderling worden gebruikt en militaire uitrusting vervoeren. Volgens radio-Belgrado heeft het proces tegen Ilic twee dagen geduurd en heeft het plaatsgehad in Leskovac bij Belgrado. Het openbaar ministerie had aangevoerd dat Sveti Sava een anti-Joegoslavische organisatie met hoofdkwartier in Chicago is. Ze heeft monarchistische denkbeelden en streeft naar omverwerping van de communistische regering die na de tweede wereldoorlog in de zes Joegoslavische re publieken aan de macht kwam. Ze wil van Servië een onafhankelijke staat ma ken. Radio-Belgrado verklaarde dat Ilic zich bij een Zwitserse afdeling van de organi satie had aangesloten terwijl hij werk zaam was in Zürich. Bij zijn terugkeer in Joego-Slavië in 1970 heeft hij nationalis tisch propagandamateriaal onder burgers in de streek van Leskovac verspreid. Ilic heeft volgens het O.M. ook de hand gehad in de opleving van nationalisme in Bhoetto heeft onlangs nog verklaard dat processen wegens oorlogsmisdaden een breekpunt zouden kunnen zijn in de on derhandelingen met India. Hij heeft ge suggereerd dait in dart geval Oost-Bengali’s die in Pakistan worden vastgehouden, ook berecht kunnen worden wegens sabotage en landverraad. KAAPSTAD. (RTR) Blanke vrouwen, hun huid met make-up donker ge maakt en gehuld in Indiase kleder dracht, zijn deze week een theater in Kaapstad binnengeglipt om een bal letvoorstelling met Margot Fonteyn te kunnen zien. Zij waren in gezelschap van onnatuurlijk gebruinde mannen achter donkere brillen. SAIGON (AFP/RTR/UPI). De Zuidvietnamese stad Kwang Tri, een provinciehoofdstad, wordt steeds sterker bedreigd. Gisteren was de stad aan drie kanten door communistische troepen omsingeld. Alle inwoners hebben de stad verlaten. Op 12 km ten noorden van de stad, bij de oude basis Dong Ha die gisteren door de Zuidvietnamese troepen moest worden prijsgegeven, wordt hevig gevochten. De nationale weg nummer één is op twee plaatsen afgesneden en slechts een deel van de vluchtelingen heeft Hoeé, 50 km ten zuiden van Kwang Tri, kunnen bereiken. Vooral ook sportvliegers zouden in der gelijke gevallen lager gaan vliegen om de naam van het betrokken schip vast te stellen. Voor het ontdekken van gevallen van vervuiling door oïielozing en het aangeven van de veroorzakers worden premies uitgeloofd. dwongen zijn een aantal leden van zijn eigen fractie opdracht te geven tegen hem te stemmen om zeker te zijn dat hij het doel bereikt. En daar past de SPD voor, zo heeft gisteren minister Schmidt in de Bondsdag verklaard. Velen van hen besloten toen vermomd naar de „zwarte” voorstelling te gaan. Doordat niet-blanke tegenstanders van de apartheid onder het motto „cultuur kent geen scheidingen” een boycotactie op touw hadden gezet, waren er voldoende plaatsbewijzen verkrijgbaar. X\eer/'ASoepel... dus altijd korrekt In Londen is vernomen dat het lijk van Nkroema, die in 1966 na een staatsgreep zijn land moest verlaten en Guinee woonde, in begraven. Uit Kontoem op de centrale hoogvlakte wordt gemeld dat deze stad door Noord vietnamese tanks is omsingeld en dat dit weekeinde een grote aanval op deze stad wordt verwacht. Talrijke vluchtelingen probeerden aan boord van Zuidvietnamese hefschroefvliegtuigen te komen. Sommige Gisteren werden twintig Noordvietna mese tanks, die naar Kwang Tri oprukten, door Zuidvietnamese tanks en artillerie tegengehouden. Vier Noordvietnamese tanks werden vernield. - De ministers die vandaag in Bondsdag het woord voerden, hebben allen laten blijken dat nog altijd kan worden geprobeerd met de kleinst mogelijke of een nu en dan net ont brekende meerderheid voort te sukke len. Het is echter al te zot dat met name het lot van de verdragen van Moskou en Warschau en daarmee de Berlijn-overeenkomst afhankelijk is van de stemming waarin de zo langzamer- Eg?a '•f-X voor een oefening van een maand, zo is van joodse zijde in Moskou vernomen. eenheid van Joego-Slavië in gevaar zag gebracht. In joodse kringen meent men dat het hier gaat om een poging deze officieren te isoleren tijdens het bezoek van president Nixon aan Moskou.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3