Buurthuizen in IJmuiden Parkeerverbod Commissaris W. Sepp: „Uw werkelijke willen hogere subsidies voor meer activiteiten Politie Velsen nam afscheid van Vals May-Day alarmeert kuststations en schepen Rond de losplank Havenautoriteiten op bezoek D. Boon vorming kreeg u in dit korps" Uitgevaren visserijvaartuigen U| Per 1 mei naar Leeuwarden Redacteur van Stille tocht naar begraafplaats Adj. havenmeester M. Spaander overleden Rolschaatsen op koninginnedag Gemeentediensten Brandpunt” in Jozefkerk in Velsen zijn maandag gesloten I I 5 iJMUIDER COURANT ZATERDAG 29 APRIL 1972 (Van een onzer verslaggevers) Reuze bedankt Gezonde duim Bij Kritische Gemeente t u. n- .30 .30 .30 s- >n w.' IJMUIDEN. Bij de vissersvloot zijn thans de voorbereidingen in volle gang om bij de aanvang van het ha- ringseizoen 1972 voor het uitvaren gereed te zijn. Algemeen werd ver wacht dat de datum hiervoor op 29 mei zou worden vastgesteld, maar inmiddels is deze teruggebracht tot 23 mei. Voornamelijk voor de sche pen die hun vangstgebied op de Noordzee gaan zoeken. Evenals ver leden jaar is het echter toegestaan reeds 13 mei naar de Ierse Zee te ver trekken, vanwaar per reis driehon derd kantjes mogen worden aange-* voerd. Voor de Noordzeevissers geldt echter een hoeveelheid van honderd kantjes. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De buurthuizen De Spil en De Brulboei hebben hun jaar verslagen over 1971 gepubliceerd. In beide werkstukken wordt een vrij nauwkeurig overzicht gegeven van de vele activiteiten die vorig jaar zijn ontplooid. Hiervan hebben onze bla den regelmatig melding gemaakt. Aan de opgegeven aantallen bezoe kers van de clubs op het gebied van tafeltennis, pottenbakken, volksdan sen, handenarbeid, blokfluiten enzo voorts kan men afleiden dat De Spil en De Brulboei zeker in een behoefte voorzien. In de hoofdstukken „Toe komstplannen” wordt in beide jaar verslagen de bezorgdheid uitge sproken over de financiële situaties van de buurtcentra. S - (Van een onzer verslaggevers) 1 r 7. n i, k r, Ld id 1- o- id u. ir- n- nd nd lat. u. *d- lat. u. :1a- aat. eo- aat. (Van een onzer verslaggeefsters) aat. (Van een onzer verslaggevers) ijs- 5C0- :tuif A 1 r i 3S, in ns- (Van een onzer verslaggevers) tuif. <er- or ur Inspecteur Boon rei in een kort dank woord: „In de byna zesenhalf jaar dat ik hier nu weer zit, heb ik altijd bijzonder prettig gewerkt. Ik ben als broekje ge komen en gelukkig ga ik ook weer als jong broekje weg”. Waarop commissaris Sepp snel interpelleerde met een: „Als een gevormd broekje”. Dinsdai KW 42, I.. Woensdag 19 april 57, Cornells den Z™. Donderdag 20 april (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Na een langdurige ziekte is vrijdagavond in de leeftijd van 54 jaar overleden, de heer M. Spaander, adjunct- rijkshavenmeester voor IJmuiden en het Noordzeekanaal. schenken, vielen inspecteur D. Boon en zijn echtgenote ten deel. Commis saris W. Sepp overhandigde een luxe uitvoering van het korpsschild. Aad van den Heuvel is redacteur van het televisieprogramma „Brandpunt”. In deze funktie was hij de laatste tien jaar bij haast alle rampen, aardbevingen en over stromingen over de gehele wereld aanwe zig. Onder het motto: „Getuigenis van een rampenverslaggever”, zal hij zondag voor de Kritische Gemeente IJmond aangeven welke meer strukturele oplossingen voor de derde wereld noodzakelijk zijn. Tenslotte van Van den Heuvel iets ver tellen over zijn jongste ervaringen in het Zuidamerikaanse land Colombia. DE VANGST VAN de platvisschepein blijft, op een enkele uitzondering na nog steeds beneden de verwachtingen. Dit is ook in de prijsvorming tot uitdrukking gekomen, zodat bijvoorbeeld de schol de gehele week tamelijk duur is geweest. De prijs van de tong kan niet hoog worden genoemd, maar deze vis is nogal mager nu het kuit inmiddels werd verloren. Wel was de vangst iets ruimer en werd boven dien door de KW 11, de KW 34 en de KW 194 nog 12.000 kilogram tong aangeveerd, die door deze schepen in de Liverpoolibaai was gevangen en vervolgens per container overgebracht. IJMUIDEN Diverse kuststations, een aantal zeeschepen, de Pluto I van de vlieg basis Valkenburg en enige bergingsbedrij ven, zjjn vrijdag vanaf 16.00 uur bezig ge weest de plaats vast te stellen van een vaartuig dat regelmatig „May-day” uit zond, zonder echter naarn en positie op te geven. Omstreeks half twaalf kwam het gezelschap even verpozen op „Beecke- stijri'waar onder het genot van een verversing en een klein hapje geluis- Deze havendeskundigen maken een reis van enkele weken en bezoeken telkens een week Delft, Amsterdam, Rotterdam, de Duitse havens en tot slot weer Delft, waar lezingen en be sprekingen worden gehouden. Een vicieuze cirkel noemt De Spil het van de buurthuizen meer activiteiten te verwachten. „Om meer te kunnen laten zien is echter meer geld nodig. Deze vici euze cirkel kan slechts doorbroken wor den als de subsidiepercentages worden ver hoogd”. De Spil schrijft dat Velsen veertig per cent van de personeelslasten subsidieert, terwijl het rijk een bijdrage van 45 per cent in deze kosten heeft. Voor de overige lasten verstrekt Velsen een subsidie van 35 percent; de bijdrage van de staat is echter vijf percent hoger. Wanneer deze cijfers bekeken worden in het licht van de exploitatiekosten dan betekent dit dat De Spil ongeveer dertigduizend gulden per jaar zelf moet opbrengen door contributies, giften, donaties, inkomens, buffet enzo voorts. Wij laten een aantal activiteiten door gaan, niet omdat wij er zo van overtuigd zijn dat ze zo goed zijn, maar doodgewoon, omdat het geld in het laatje brengt. Wij zijn eigenlijk voor een deel „money-ma- kers” in plaats van cultureel werkers. Om financiële redenen zijn de activitei ten van De Brulboei in Zeewijk zo meldt het jaarverslag bewust afgeremd. Niettemin vertrouwt het buurthuis er op dat voor dit probleem samen met de ge meente een oplossing gevonden wordt. >or en 1- st, :in- zijn i.30 tij- ir 15 3T sn 15 1- i- )0 1; 5 l- l- i: ib ir 15 ;za- „Reuze bedankt voor alles. Wij hopen dat u de herinnering aan ons korps zult blijven bewaren, een herinnering, die wij gestalte geven aan het vergrote korps schild”, aldus besloot de commissaris. Op verzoek van inspecteur Boon was het afscheid zo kort mogelijk gehouden. Vooraf kreeg zijn echtgenote een fraaie bloemenhulde aangeboden, terwijl hijzelf een welkome uitbreiding van zo’n gereed schapskist kreeg in de vorm van een set sleutels. maar deze partijen waren niet toereikend om aan de vraag te voldoen. OVERIGENS IS de meegevangen ma kreel voor de schepen geen tegenvaller geweest, doordat de overige soorten zich niet gemakkelyk lieten vangen. Vooral de grote wijting was bijzonder schaars, in een verhouding van enkele tientallen kisten op enige honderden kisten schelvis. De vangst van kabeljauw en gul was daartegenover vrij redelijk en door het ontbreken van gul uit de kust konden hiervoor behoorlijke prijzen worden gemaakt. Op deze wijze kwamen de vissers tot redelijke besom mingen. Dit grote bedrag vormt voor het buurt huis een probleem. „Men kan niet d* contributies blijven verhogen, omdat deze meeropbrengst in geen enkele verhouding staat tot het niet-subsidiabele deel dat de instelling zelf moet opbrengen,” aldus het jaarverslag. Ingevolge de financiële verhoudingswet betaalt het rijk tachtig percent subsidie terug aan Velsen voor haar uitgaven ten bate van het club- en buurthuiswerk. De Spil vraagt zich af of de gemeente bereid is om in ieder geval de subsidiepercenta ges op te trekken tot het rijksniveau. Over ongeveer drie weken wordt de thuisreis naar de onderscheidene havensteden ondernomen. terd werd naar een kort historisch relaas van de Velsense voorlichtings- man, de heer J. Dooijes, en daarna het gebouw werd bezichtigd. De lunch werd aan het strand gebruikt. Hier voor stonden brood met allerlei soor ten gebakken vis op het programma. De heer Boon vervolgde: „Ik heb het hier fijn gehad en als ik straks de poort uitrijd, dan weet ik dat ik hier een hele stoot vrienden achterlaat. In mijn werk heb ik niet altijd op rangen en standen gelet, want het ging er mij vooral om dat we het gewoon allemaal samen moesten doen. Ik wens u allen daarom ook in de toekomst nog een prettige samenwerking toe. De sleutelset komt bij m’n andere ge- Scheveningen Radio, Goes en Bureau Wijsmuller kwamen na peilingen tot de conclusie, dat de noodseinen ter hoogte van Vlissingen moesten zijn uitgegaan. De Pluto I meende bij de „Noordhinder” drij vende plastic voorwerpen op zee waar te nemen. Tot 20.30 uur werd het zeegebied daar afgezocht, zonder resultaat. Er heerst een sterk vermoeden dat hier sprake is ge weest van vals alarm. Het doen uitgaan van een „May-day” wordt altijd direct ge volgd door opgave van de positie van het in nood verkerend schip, dat ook nimmer zal nalaten zijn naam te vermelden. VELSEN. „Toen u in november ’65 bij ons korps uw intrede deed, was dat nog als jong en onervaren in- specteurtje. U had uw vorming ge kregen op het Rijks Instituut, en eni ge tijd dienst gedaan op de alarmcen trale in Amsterdam. Maar ik meen toch te mogen stellen, dat uw hele werkelijke vorming hier in dit korps gekomen is. Eerst bij de uniform dienst, latei- bij de Algemene Dienst en de afdeling Personeelszaken.” Zo begon commissaris W. Sepp van de gemeentepolitie in Velsen, vrijdagmiddag in de kantine van het hoofdbureau van politie, zijn officieel afscheidswoord tot inspecteur D. Boon, die per 1 mei het Leeuwardense politiekorps gaat verster ken en zich daar met name intensief gaat bezighouden met de verkeersproblematiek. Commissaris Sepp verzekerde de heer Boon, dat vooral de ervaring die hij in de moeilijke materie van het personeelsbeleid in Velsen heeft opgedaan, hem in zijn ver dere loopbaan nog dikwijls van pas zal komen. „U heeft, dat is al dikwijls gebleken, een technische inslag”, vervolgde de commis saris. „En dat werken in die techniek konden wij voor u hier niet realiseren, al zat u wel, als zich maar even de kans voordeed met de mobilofoon te knoeien. In Leeuwarden worden de kansen u wel geboden, zij worden u van harte gegund en wij hopen dat zij aan uw technische verlangens tegemoet zullen komen”. Ook mevrouw Boon werd in de toespraak be trokken, want zoals de heer Sepp stelde: „Een politieman kan alleen maar werken met de volledige steun van zijn vrouw”. Christina KW 41. Rijnmond IV KW 85, Willy KW 141, MT Brittenburg KW 121. Vrijdag 21 april MK Dageraad IJM 4. Zaterdag 22 april MT Wilhelmina Johan na KW 39. Maandag 24 april Hektrawler Rijnmond II KW 43, Comelis Vrolijk Fzn SCH 171, MT Pro- tinus IJM 154, Meyert Menno IJM 209, Wlron II IJM 211, Koraalbank KW 3, Sakina Martine KW 32, Jacob KW 55, Marry Martin KW 149, Jaap SCH 60, Antje TX 46, Ada VL 7, ML Sola Gra tia KW 52, Marjan KW 130, Jacoba Catharina KW 132, Michiel KW 167, MK Noordzee IJM 3, Poolster IJM 11, Gelria IJM 18, Maarten Cor nelia IJM 44, Nora IJM 51, Wlron VI IJM 207, Ada KW 29, Limanda KW 33, Rudi Robert KW 66, Karla Ellen KW 106, Rianne KW 110, Wilma KW 113, Klazina Maryke KW 127, Zeemeeuw KW 134, Gijsbert Marian KW 150, Cornelia KW 174. Dirkje KW 178, Valk KW 185, Hans KW 198, Margaretha Christina KW 190, Willem Senior KW 197, Janneke KW 109, En Avant KW 210, Geertruida KW 211, Jana KW 213, Carry Anita KW 218, Arie Jacob KW 221, Jacob Senior KW 226, Dieuwina WR 45. Dinsdag 25 april Hektrawler Holland KW 123, MT Meyert Menno IJM 209, Ora et Labora KW 51, Dirk Maria KW 80, Albatros KW 87, Marian Ellen KD 159, Voorloper VL 16, ML Arend Comelis KW 205. MK Vrijheid IJM 7, Eben Haezer IJM 23, Limanda KW 33. Mare Li berum KW 117, Zeemeeuw KW 134, Anna Lydia KW 145, Solea KW 180. Yvonne Yolanda KW 206, Anna Hendrika KW 215, Tiny WR 33. Woensdag 26 april Hektrawler Anmie Hilli- na KW 170, MT Francina KW 153, Onderneming IH SCH 117. Elly VL 73, Michiel Jan VL 110. EEN DERGELIJKE bedrijvigheid in de haven is op de aan voer niet zonder invloed gebleven, vooral wat de gul en kabeljauw betreft. Toch is er van grote tekorten geen sprake geweest, al viel er dan ook woens dag door het ontbreken van de grote een heden weinig te beleven. Op de overige dagen hebben steeds schepen uit de noor delijke Noordzee hun vangsten geregeld te koop aangeboden. Behalve de gebruikelijke porties koolvis bestonden deze ook uit enige makreel, die door de nu hogere op- vangprijs met veel genoegen door de con servenindustrie werd opgenomen. Op deze wijze moest weer veel onverkocht in de hallen achterblijven. Voor de rokerijen is deze makreel immers niet alleen te klein, maar ook te droog. Een zelfde probleem kenit het buurthui» De Brulboei. Hier werd men in 1971 gecon fronteerd met een onderbezetting van ver schillende groepen door de voortgaande af braak van oud-IJmuiden, hetgeen een ver trek van de bewoners naar elders teweeg bracht. Anderzijds werd vanuit Zee- en Duin wijk de behoefte bekend gemaakt aan clubhuiswerk voor kinderen. In overleg met de hoofden van openbare scholen en met toestemming van de gemeentelijke inspectie startte men dan ook omstreeks maart met groepswerk voor de leeftijd van zes tot twaalf jaar in verschillende school gebouwen. Het feit dat men in het gebouw van De Brulboei zelf en eveneens in ver schillende scholen en clubs tal van andere bijeenkomsten organiseerde, bracht onder meer consekwesties met zich mee op het gebied van de personeelsbezetting en het gebruik van het materiaal en de uitrus ting. Gereedschappen bijvoorbeeld moesten voortdurend getransporteerd worden. De heer Spaander, die in het voormalig Nederlands Indië werd geboren, waar zijn vader onderwijzer was, kwam op 7-jarige leeftijd naar Nederland. Na de middelbare school en de Zeevaartschool te Amster dam, kwam hij als stuurman bij de grote handelsvaart. Hij besloot zijn loopbaan op zee als gezagvoerder bij de Hollandse Stoomboot Maatschappij en kwam bij Rijkswaterstaat om bij de pierenbouw, ter uitbreiding van de haven van IJmuiden, te worden ingeschakeld toen hierbij grote drijvende kraaneilanden te pas kwamen. In 1967 werd de heer Spaander adjunct- rij ksha venmeester. Op het Rij kshavenkantoor in IJmuiden heerst grote verslagenheid. De heer Spaan der was een zeer geacht en vakbekwaam lid van het korps havenmeesters in ons land. IJMUIDEN. Aan het Koninginnedag- prograimma (maandag) is nog een speciaal onderdeel voor IJmuiden-West toege voegd. In Zeewijk namelijk kunnen groe pen meisjes en jongens in de leeftijd van 7-8 jaar; 9-10 jaar en 11-12 en 13 jaar deelnemen aan rolschaats wedstrijden. Het parcours is in de Keetberglaan, Denne- koplaan, Reigerbossenlaan en Bramenvlak, waar de finish zal zijn. BEVERWIJK. Zondag aanstaande om 11.45 uur zal Aad van den Heuvel in de Jozefkerk aan de Laan der Nederlanden in Beverwijk een toespraak houden voor de Kritische Gemeente IJmond. De dienst van zondag zal geheel in het teken staan van de UNCTAD, de derde wereldhandelscon ferentie, die op ’t openblik wordt gehouden in Chili. HEEMSKERK. Voor de parkeerplaat sen bij de flats aan de Luxemburglaan wordt met ingang van maandagavond 1 mei gedurende enkele dagen een parkeer- en stopverbod ingesteld in verband met asfalteringswerkzaamheden aan deze par keerplaatsen. De chef van de verkeerspolitie verzoekt het publiek en de bewoners van de flats hun volledige medewerking te willen ver lenen, zodat het werk ongestoord door gang kan vinden. reedschap, voor het korpsschild heb ik in m’n nieuwe huis in Leeuwarden al een goed plaatsje op het oog”. Naast het afscheid van inspecteur Boon, waren de talrijke collega’s naar de kantine gekomen om ook drie, ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin, zojuist onderscheiden collega’s geluk te wensen. Tot hen sprak commissaris Sepp: „Ik heb aan de woorden van de burgemeester, uit wiens handen u de onderscheiding zo juist ontvangen hebt, niets toe te voegen. Wel wil ik u zeggen, meneer De Leeuw”, sprak hij tot een van hun, „dat ik tegen de burgemeester nooit gezegd heb dat u ook mijn agenda bijhoudt. En meneer Ka merbeek (tot één der gedecoreerde adju danten) dia.t van die vraagbaak heb ik ook niet tegen hem gezegd. Maar ik geloof dat de burgemeester een gezonde en plezierige duim heeft”. Namens het korpsfonds, reikte de heer Sepp de drie betrokken politiemannen de bij hun onderscheiding behorende kleine draagmedailles uit. De man die daarvoor bedankte, was adjudant B. Kamerbeek. Hij zei erg blij te zijn met de onderscheiding en met het feit dat het politiewerk blijkbaar niet onge merkt aan iedereen voorbij gaat. Altijd in voor een grapje, vertelde de heer Kamer beek nog een aardige anecdote over een politieman, die in het Noordzeekanaal eens een vrouw aantrof die zichzelf wilde verdrinken. De politieman kon niet zwem men, rende met getrokken pistool op de waterkant af en riep met luide stem: „Kom er uit, of ik schiet!” Adjudant Ka merbeek: „Er bleef de arme vrouw niets anders over dan er maar uit te komen”. BEVERWIJK. De jaarlijkse stille tocht langs het bevrijdingsmonument naar de begraafplaats op 4 mei begint donder dag om half zeven in de tuinzaal van Terpsichoré aan de Zeestraat. Aan de bij eenkomst werken mee het mannenkoor Zanglust, leerlingen van het Pius X-colle- ge en dr. R. van ’t Lindenhout. De tocht naar begraafplaats Duinrust start hierna om kwart over zeven. De vereniging van oud-illegale werkers, afdeling Midden- Kennemerland nodigt de jeugd en sport verenigingen uit aan de tocht deel te nemen. VOOR DEZE bedrijfstak was het dan ook een grote uitkomst dat door enkele ondernemende importeurs uit Japan enige behoorlijke partijen makreel werden bin nengebracht. Deze in pakken van tien kilogram aangevoerde vis was van een uitzonderlijk goede kwaliteit en als zo danig van een enorm belang voor de hard werkende rokers. Want het is reeds lang een vaststaand feit dat zij het zonder deze import niet meer kunnen stellen, omdat hetgeen door de Nederlandse schepen wordt binnengebracht vrijwel niet van enige waarde is. De laatste tijd kwam er immers alleen uit de omgeving van ler- lang nog enige bruikbare makreel binnen, Veertig buitenlandse havenautori teiten, afkomstig voornamelijk uit de warme landen zoals Indonesië, Saoe- di-Arabië, Midden-Amerika, Zuid- Amerika, Vietnam, maar ook een uit Ijsland om maar enkele te noe men, hebben vrijdag een bezoek aan IJmuiden gebracht, waar met name de sluizen en het Havenkantoor in het middelpunt van de belangstelling stonden. VELSEN. Ingevolge beslissing van de ministerraad zal de verjaardag van de koningin, in verband met het feit dat 30 april op een zondag valt, op maandag 1 mei worden gevierd. Dit houdt in, dat op die dag de gemeen telijke bureaus, diensten en bedrijven in Velsen gesloten zullen zijn. Daar waar op maandag het huisvuil pleegt te worden opgehaald, zal dit nu op dinsdag 2 mei geschieden. De sluiting geldt maandag ook voor de openbare bibliotheek en al zijn afdelingen. Op donderdag 4 mei zal - in verband met de dodenherdenking - de openbare biblio theek ’s avonds gesloten zijn. Dit heeft betrekking op de filialen in IJmuiden- West en ’Santpoort-Zuid. Maandag 13 maart MK Rose Marie KW 34 naar de Ierse Zee, Eben Haezer KW 194 naar de Ierse Zee. Vrijdag 14 april Hektrawler Hendrika Jo hanna KW 81, MT Haarlem IJM 9. Zaterdag 15 april Hektrawler Frank Vro- lijkzn SCH 81. Maandag 17 april MT Anita VL 34, Voorbode VL 103, Bets en Gerda VL 112, Petronella VL 131 MK Deo Volente II KW 11, Pieter Jacob KW 195. lag 18 april Hektrawler Rijnmond V MK Marco WR 32. ipril Hektrawler Zeehaan IJM Duik KW 144. Hektrawler Elisabet H»-.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5