Schneider, Jansen en Klijnjan vervangen Venneker, De Jong en Neeskens in Oranje DUEL MET PERU AFSLUITING VOORBEREIDING Kovacs: „Kampioenschap geeft Ajax Linder naar Eredivisie Situatie voor Volendam na verlies tegen Den Bosch weinig rooskleurig VAN „ZACHTE” Olympique voorsprong in Europa-cup op Inter'9 I >1 rww Zes deelnemers met dertien goed Neeskens hersteld Groot spioneert bij Inter Kowalik en Cruyff scoorden niet a Jg 13 DINSDAG 2 MEI 1972 (Van onze sportredactie) UtrecM-Twant» Feywoord-CfcB Haas RMtalOHVC 8WAZ’ff7 GA Fagha Frfwhlnr DWSXlronlnow NEC-NAC i cijfers premie elk (Van onze sportredactie) Vitesse-FC Den Bosch. Ajax-Volendam, ZEIST Woensdagavond wil bondscoach Frantisek Fadrhonc een periode afsluiten. „Ik heb”, zo zei de trainer, „het afgelopen Blankenburg, Keizer en Haan ver laten met bloemen het veld. M 31 31 31 W 34 17 15 15 14 18 11 11 9 10 8 7 6 7 4 I 4 1 2 9 13 S> 8 8 9 8 11 8 11 9 8 5 10 6 7 BT 00 43 48 39 36 34 31 30 2» 28 27 23 20 19 18 16 15 89-19 64-19 66-32 42-13 52-31 51-39 36- 39 42-30 46-47 37- 45 32-42 34-49 36-56 24-60 26-49 14-47 16-49 18-59 De begeleiders van Ajax krijgen het druk in de maand mei. Spion Henk Groot zal begin mei de Interland Bel giëItalië volgen. Speciaal om de spe lers van Inter te bekijken. Vervolgens reist Henk Groot met hulptrainer Han Grijzenhout naar Italië, als Inter op 7 mei tegen Samdoria speelt. Op 21 mei begeleidt Groot trainer Kovacs. Dan ontvangt Inter Mantua thuis. Op 28 mei ziet Henk Groot Inter nog een keer (tegen Varese) voetballen. Ajax speelt op 27 mei ter voorberei ding op de finale van de Europa-cup I een oefenwedstrijd tegen Beerschot Van Hanegem deed weer eens mee en dat betekende weer eens een zege voor Feyenoord. Advokaat maakte ge lijk nadat Ladinski de Rotterdammers de leiding had bezorgd. Hasll haalde de zege voor Feyenoord binnen door een defensiefout af te straffen. Er waren „slechts" 30.000 toeschouwers. X 5 S 3 7 9 10 11 12 11 13 12 15 17 19 17 2(1 20 van Olympisch stadion vla aantrekkelijk en aanvallend voetbal een gunstiger posi tie verworven voor behoud van het ere-divisieschap. Dekker, Overweg en Deijkers maakten de doelpunten tegen DWS. Scheidsrechter Van der Kroft. 4000 toeschouwers. EF Zo op het oog een onaanvechtbare beslissing van Dorpmans, als niet Cruyff beweerd had achter de bal te zijn gebleven. Cruyff en Dorpmans werden het niet eens. De Ajaeied, die geen blad voor zijn mond nam. werd opgeschreven 2 Cruyff (Ajax) en Kowalik (Sparta) 19; 3. Geels (Go Ahead Eagles) 18; 4 - 5 Groenendijk (C Utrecht) en Keizer (Ajax) 14. Vol«ndam-FC Den Bosch 0-1, Telstar- Ajax 1-2, FC Utrecht-FC Twente 1-1, Feijenoord-FC Den Haag 2-1, MW- Sparta 3-0. Go Ahead Eagles-Excelsior VELSEN. Voordat Ajax zondagavond het verplichte nummer van de kampi oen, de rijtoer door de stad afwerkte, en zich tenslotte wijdde aan het aange boden diner, trachtte trainer Stefan Kovacs zijn imago op te poetsen. Nadat hij met zijn bekende glimlach de tv van dienst was geweest, vertelde hij het oude verhaal nog eens. Zijn vriend Rinus Michels was in de race naar de Europa Cup 1 het vorig jaar wat vergeten. Het landskampioenschap. En dat kleine foutje had hij, Stefan Ko vacs, deze middag rechtgetrokken. DEN HAAG. Met nog slechts drie wedstrijden op het programma ziet het er naar uit dat Johan Cruyff en Ja nusz Kowalik gaan uitmaken wie dit seizoen in de eredivisie topscorer zal worden. Geen van beiden kwam zon dag tot een doelpunt en daardoor is het toaal van het tweetal nog steeds 19 doelpunten. De topscorerslijst ziet er als volgt uit: 1 FC Utrecht NEC PSV Go Ahead E. Telstar MW FC Groningen 31 NAC 31 FC Den Bosch 31 31 31 31 31 hij daarna minimaal een half uur on geïnteresseerd zijn ’hanen’ op links trok. Ook Haan had door Hulshoff aange wezen kunnen worden. Vooral bij hem was er sprake van vermoeidheid waar door zijn passes aan scherpte verloren en zijn inzicht te wensen overliet. Over net doelpunt en de uitwerking ervan op de spelers en op de scheidsrechter was overigens na de wedstrijd nog veel te doen. Zoals veel situaties en de daaruit voortvloeiende arbitrale beslis singen stof gaven tot discussie. Ajax- doelman Stuy, die mistastte op de voorzet van rechtervleugelspelers Mi lan Stanic, verweet Telstar-gelegen- heidsspits Monne de Wit hem naar beneden te hebben getrokken. De Wit wist van niets. De achter het tweetal vrijstaande Jonker plaatste de bal met de buiten kant van zijn voet in het doel. Het ’bewerken’ van scheidsrechter Dorp mans door Cruyff en Keizer had welis waar geen direct gevolg, maar wel indirect. Even later namelijk brak Sta nic door tot bij het strafschopgebied van Ajax. Hij aarzelde te lang en plaatste de bal tenslotte in de voeten van de meegekomen Stout. De linker- vleugelspeler van Telstar werd door Piet Keizer in het strafschopgebied neergehaald. Dorpmans floot, maar kende geen penalty toe. Hij gaf een indirecte vrije schop. Dorpmans: „In mijn ogen was het slechts obstructie” Een volgens Jan Rab, trainer van Telstar, te bestrijden stelling. „Dorpmans behoort de spelre gels toe te passen. En die regels zeg gen, dat - als er een man wordt neergehaald in het strafschopgebied, terwijl hij de bal binnen speelbereik heeft - er een penalty moet volgen”. Rab, die het al meerdere malen met scheidsrechters oneens was, kreeg daardoor een filosofische visie op het fenomeen arbiter. „Ach, we hebben ook wel eens mazzel door scheidsrech ters. De laatste weken hebben we ech ter pech. Door Pijper vorige week bij Den Bosch, die ten onrechte een vrije trap gaf waaruit een doelpunt voort kwam, door Dorpmans vanmiddag en door Brouwer een paar weken gele den”. „Dat ik niet overdrijf, blijkt wel uit het feit, dat Brouwer vandaag pas weer mocht fluiten. Na Telstar heeft hij kennelijk een paar weken straf gehad", aldus Rab. De gelijkmaker van Ajax werd al even heftig door Telstar Johan Neeskens, die op de bank naast trainer Kovacs de wedstrijd Tel starAjax volgde, zal binnenkort weer kunnen voetballen. De middenvelder, die geblesseerd raakte in het Europa- cupduel met Benfica, zal waarschijn lijk reeds half mei, als Ajax In de bekerfinale tegen de FC Den Haag speelt, weer van de partij zijn. Dokter John Rolink vertelde zondag middag: „Neeskens is vandaag nog geïnjecteerd. Zijn been gaat goed voor uit.” Scheidsrechter Pijper. 3.000 toeschou wers. Pas 25 minuten na rust legde MW de basis voor de geflatteerde maar verdiende 3-0 overwinning tegen Spar ta. Dijkstra, Redel en Bonfrère ver sloegen Doesburg. Scheidsrechter Beek. 5.000 toeschouwers. PSV scheen tegen Vitesse op een ruime zege af te gaan want het elftal van Linder nam na een minuut al een 1-0 voorsprong door Schmidt Hansen. Van Kerkhof maakte echter na twintig minuten gelijk. Mulders stelde de zege tenslotte voor PSV veilig. Scheidsrech ter Aalbrecht. 10.000 toeschouwers. Go Ahead Eagles speelde tegen Ex celsior een wedstrijd die het aankijken nauwelijks waard was. Pas drie minu ten voor tijd kon De Winkel de Rot terdamse verdediging passeren met een schot dat door Van der Roer werd teruggekaatst na een Inzet van Geest- man. 5000 toeschouwers. Scheidsrechter Brouwer. De Vries (voor Twente) en Van Veen (voor Utrecht) scoorden de doelpunten in een wedstrijd die weinig spectacu lair was. Scheidsrechter Vervoort. 10.000 toeschouwers. DWS heeft zich zondagmiddag in het seizoen de kernploeg bijna onge wijzigd gelaten om te kunnen bou wen aan een eenheid. De wed strijd tegen Peru is de laatste in deze serie. In de kwalificatiewed strijden zal ik meer op de vorm van de dag letten dan tot nu toe EINDHOVEN Kurt Linder wordt met ingang van het volgende seizoen trainer van de Franse kampioenaploeg Olympique Marseille. De Duitse oefenmeester van PSV heeft nitvoerige onderhandelingen gevoerd met Mar seilles voorzitter Marcel Leclerc, eerst in Parijs en afgelopen vrijdag en zaterdag in Marseille. Vrijdagavond woonde h(J de competitiewedstrijd Mar seilleReims by. uitslag 00. Met andere woorden; binnenkort wordt het ernst. Dan is de bondscoach van plan de clubs aan hun eerder gegeven woord te houden. Hij gaat wekenlang bij de verenigingen „trai nen” om zijn pupillen van dichtbij te volgen. Bovendien wil hij de selectle- groep frequenter dan tot nu toe bij eenroepen. Zover is het nog niet. De bondscoach heeft dan ook geen opzienbarende wijzigingen in zijn elftal aangebracht. („Daarin heeft ook de premie van de sponsor Ford een rol gespeeld. De vijf entwintigduizend gulden wordt woensdagavond verdeeld”). Slechts drie nieuwe namen verschenen in de op stelling: Schneider, Jansen en Klijnjan. „Venneker heb ik niet gepasseerd om dat ik hem de laatste tijd niet goed vond, maar omdat Schneider nog een kans verdiende. Dat geldt In mindere mate voor Klijnjan, die ik altijd twee of drie kilo te zwaar vond. Hij krijgt de gelegenheid om zich te bewijzen door dat Neeskens door een blessure is weg gevallen. Jansen valt in voor De Jong, die eveneens geblesseerd is.” De KNVB is op het ogenblik In onderhandeling met oude en nieuwe sponsors. Waar schijnlijk zullen Ford en Indus stoppen met hun steun aan het Nederlandse elftal. Als mogelijke nieuwe mecenas wordt Heineken genoemd. VOLENDAM. Een zeer nerveus spelend Volendam heeft zichzelf een brevet van onvermogen uitgereikt door nota bene op eigen terrein met 0-1 tegen FC Den Bosch te verliezen. Mitic scoorde na een half uur voetballen het enige doelpunt na een fout van de overigens goed spelende doelman Van Straaten. 13.000 toeschouwers. Scheids rechter Korver. De 1-0 overwinning van NEC tegen NAC is maar een geringe afspiegeling van het verschil in kwaliteit tussen beide teams. Kort na rust rondde Thijssen een voorzet van Kronshorst met een kopbal doeltreffend af. De tegenstander van Oranje Peru heeft een weinig succesvolle tournee door Europa (met een klein uitstapje naar Afrika) achter de rug. Het speelt woensdag zijn vijfde „Europese” wed strijd. Het voetbalde twee keer gelijk (Algerije 1-1 en Roemenië 2-2) en het verloor twee keer (Rusland 1-0 en Schotland 2-0). De Hongaarse coach Lajos Baroti maakt zich overigens allerminst zorgen over de bereikte resultaten. Evenals Fadrhonc is hij aan het bouwen met het oog op de voorronden van het wereldkampioenschap. Nadat hij het stuur overnam van Didi verjongde hij zijn kernploeg drastisch. De gemiddel de leeftijd van de spelers zakte tot drieëntwintig jaar. Het elftal van Nederland ziet er als volgt uit. doel: Jan van Beveren (PSV), achter: Schneider (Feyenoord), Hulshoff (Ajax), Israel (Feyenoord) en Ruud Krol (Ajax), midden: Wim Jansen, Wim van Hanegem (beiden Feyenoord) en Jan Klijnjan (Sparta). Voor: Henk Wery (Feyenoord), Johan Cruyff en Plet Keizer (beiden Ajax). Wisselspelers: Piet Schrijvers, Epl Drost (beiden FC Twente), Hans Ven neker (Sparta), Gerrie Mühren (Ajax) en Jan Jeuring (FC Twente). Piet Keizer zal vandaag In Zeist arriveren Zijn vrouw is ernstig ziek. Waarschijnlijk zal de aanvoerder van Ajax wel tegen Peru spelen. De wedstrijd, die in het Rotterdamse Feyenoord-stadion wordt gespeeld, staat onder leiding van de Zwitser Clemati.de. Fa&rhoncs selectie keek maandagmiddag wol belangstelling naar de t.v.-uitzending van de afscheidswedstrijd van Uwe Seeler. DWS Excelsior Volendam Vitesse Ajax kampioen. Programma voor aanstaande zondag: FC Twente-Telstar, FC Den Haag-FC Utrecht, Sparta-Feyenoord, Excelsior- MW, FC Groningen-Go Ahead, NAC- DWS, PSV-NEC. 1-0. DWS-FC Groningen 3-0, NEC-FC Groningen 3-0 NEC-NAC 1-0, PSV-Vi- tesse 2-1. Standent Ajax Feyenoord Sparta FC Twente FC Den Haag 31 31 31 31 31 31 31 DEN HAAG. De •porttoto no 43 zijn: Aantal deelnemers 593.141. Bruto inleg 1.384.097. Prijzenbedrag f 585.473. Ie, 2e, 3e prijs en f 146.368. Er zijn momenteel zei meldingen voor de eerste prijs. Er zijn bij een aantal deelnemers misverstanden over toto 45, waarop AZ’67Roda JC Heerenveen en Haar lem tweemaal voorkomen, ontstaan. De wedstrijden 1 t.m. 11 worden gespeeld op 10 en 11 mei en de wedstrijden 12 en 13 op 14 mei. De cijfers van de Westduitse lotto van dit weekeinde zijn: 8, 13, 25, 28. 34 en 39. Zusatzzahl: 20. Olympia Ge- winnzahl: 1297. Stefan Kovacs die ingewikkeld schermde met een nu uitgevoerde op dracht van het bestuur („Kovacs, je moet aan de Europese top zien te blijven”), verloor dit aspect natuurlijk niet uit het oog. „Het geeft Ajax een pré op Inter. Ajax weet nu al, dat het volgend jaar wederom om de Europa cup I mag spelen. Inter haalt het in de Italiaanse competitie zeker niet. De Italianen zullen daarom in Botterdam verplicht zijn alles op één kaart te zetten, terwijl Ajax ontspannen zal kunnen voetballen”. Een wat overtrok ken beeld van de huidige situatie in de Europa-cup. Natuurlijk, Inter komt met een handicap aan de start in Rotterdam. Niet alleen is de situatie in de Italiaanse competitie voor Intet wanhopig, maar ook het publiek In het Feyenoord-stadion Is een voor Inter nadelig aspect, dat coach Invernlzzi niet over het hoofd zal zien. Maar om te zeggen dat Ajax daardoor ontspan nen zal kunnen spelen, is overdreven. Zondagmiddag tegen het vanaf Euro pees niveau bekeken nog onbetekenend Telstar, kon Kovacs immers waarne men dat Ajax allerminst zonder zenu wen is. Tegen Telstar, met een kampi oenschap in het vooruitzicht, een titel die Ajax overigens niet meer had kun nen ontgaan, speelden de Amsterdam mers volgens ’ridder’ Sjaak Swart té gemakkelijk en volgens centrale verde diger Barry Hulshoff té gespannen. Hulshoff: „We zijn moe. Eindelijk zijn we moe. Aan diverse jongens is te merken dat de spanningen te veel worden” Zoals bij Ajax sinds kort gebruikelijk, noemde Hulshoff geen namen. Hij had Piet Keizer kunnen aanwijzen. Keizer reageerde hoogst balorig op het doelpunt van Telstar in de 24e minuut, dat Ajax onvoorzien op achterstand zette. Niet omdat Keizer zoals een professioneel aanvoerder be taamt heftig protesteerde bij scheids rechter Jef Dorpmans, maar wel omdat Met (of zonder) Kovacs behaalde Ajax bij Telstar zijn vijftiende lands kampioenschap. In een jaar vol succes sen weliswaar een mijlpaal om bij stil te blijven staan, maar voor de spelers, waarvan de meesten al het zoet van een Europees kampioenschap smaak ten, slechts een klein hoogtepuntje, met als aardige bijkomstigheid dat Ajax nu, in mei reeds, een claim heeft op de Europacupcompetitie van het volgend laar. bestreden. De door Hulshoff in het strafschopgebied geplaatste en door Swart met een hoge omhaal verder getransporteerde bal. had moeten wor den afgekeurd, zo werd door de Velse- naren beweerd, omdat Dick v> r Dijk in het doel stond. Maar dat was niet waar. Van Dijk stond rechts van Swart en doelman Van der Meeren toen de bal in het net verdween. In de tweede helft verhoogde Ajax de druk op het doel van Van der Meeren. Ajax kreeg kansen maar moest uiterst voorzichtig blijven omdat de vleugelverdedigers moeite hadden met de buitenspelers van Telstar. Tel star, dat uitstekend speelde, putte zich uit. Jonker en De Wit vielen terug, maar vervanging liet op zich wachten. Rab: „Bij de stand 11 kon er nog van alles gebeuren Ik wilde geen risi co nemen”. Die vervanging kwam pas, nadat het tweede doelpunt was geval len. Hulshoff prikte de bal achter Van der Meeren. Van Kooten en Van Eg- mond vervingen De Wit en Jos Jonker. Telstar had overigens al eerder op een achterstand kunnen worden gezet. In een werkelijk prachtige combinatie vonden de twee Ajax-vedetten Cruyff en Keizer elkaar. Door te streven naar absolute perfectie mislukte de actie. Weliswaar schoot Cruyff in, maar doelman Van der Meeren was inmid dels door Keizer gepasseerd, zodat voor Cruyff zich maar één man bevond: ausputzer Jaap Zwaan Buitenspel dus.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13