Dubbele winst van Nederland in oefenpartij HEERLEN MET 2 MONSTERZEGES Ook Formule-III wedstrijd geen kasstuk voor de NAV Ritzeges voor Harings en Ronde van Spanje Vianen in Van der Smissen hielp DE VRIES MAAKTE een handje Vultink nog ZWAK BEGIN GOED BASKETBALTOERNOOI BEGON IN Kerdel: Tijdelijk redding voor Willem II GP Spanje voor Fittipaldi Schenk heeft zich Succes Bellone om Hennigerturm” FRANKFURT. De Franse beroeps wielrenner Gilbert Bellone heeft gisteren in Frankfurt de wegwedstrijd „Rund um den Henningerturm” gewonnen. Hij legde de 250 km af in 5 uur 37 minuten en 22 seconden. correct gedragen” DINSDAG 2 MEI 17 1972 Duyndam vóór Merckx 4 7 - w I I ge- (Van onze sportredactie) de Formule-III op Zandvoort. Mike Walker na zijn overwinning in Ronde van België zijn toch één seizoen Ondanks zijn zeer slechte start hij kreeg zijn motor veel te laat gestart noteerde men voor De Vries een voor- Vultink, die in dit toernooi niet alleen bijzonder sterk speelde, maar ook voort durend zijn gemiddelde opschroefde totdat tenslotte het op internationaal niveau lig gende cijfer van 90,32 werd bereikt (aan- De derde geplande oefenwedstrijd, tegen Italië, ging niet door, omdat er niet tijdig overeenstemming werd bereikt over de plaats van handeling. Vultink stootte tegen Bessems in het tot een oven geworden Wapen van Eibergen in een onstuitbare rush de 400 caramboles bijeen. Het was een bevestigi'g van wat zich eigenlijk vanaf het begin al had aangekondigdNederlands kampioen 47-2 kon ditmaal eenvoudig niemand anders zijn dan Hans Vultink. ATLETIEK. De Nederlandse kampioen Geert Jansen is in de internationale ma rathon van Karl Marx Stadt als zestiende geëindigd in de tijd van 2 uur 22 minuten 19,8 seconden, ruim vijf minuten boven de limiet van de KNAU voor uitzending naar de Olympische Spelen van München. DEN HAAG. Het Nederlands Olym pisch Comité gaat het IOC antwoorden dat er met de amateurstatus van Ard Schenk tijdens de afgelopen Olympische Winter spelen in Sapporo niets scheef gegaan is. „Schenk heeft zich volstrekt correct ge dragen”, aldus NOC-voorzitter C. L. Ker- del. Het IOC heeft het NOC schriftelijk gevraagd mede te delen of Schenk gelde lijk voordeel heeft getrokken uit reclame acties in Sapporo. Clark won hier echter een Grand Prix met dezelfde tijden waarmee ik nu in mijn Formule-III wagen toer. Ik vind het zonde dat Zandvoort helemaal wordt af geschreven voor het grotere werk, maar anderzijds geef ik de FIA groot gelijk dat ze geen toestemming heeft gekregen voor een Grote Prijs op dit circuit. Dat zou met die snelle wagens ook niet verant woord zijn.” CAMPOAMOR. De 4e etappe in de Ronde van Spanje is voor de Goudsmit- Hoff-ploeg van Kees Pellenaars succesvol verlopen. Ger Harings won de rit, terwijl Vianen en Koeken er door hun 4e en 8e plaats voor zorgden, dat ook het ploegen- kladdement van de rit in handen kwam van Goudsmit-Hoff. tal beurten eerste dag zes en tien, tweede dag vijf en twee, derde dag drie en vier, laatste dag één) werd daardoor vroegtijdig onbereikbaar voor de enige man die hem eventueel nog had kunnen bedreigen: ti telverdediger Bessems. De uitslag: 1. Belllone (Fra) de 250 km in 5.37.22, Op 51 sec. 2. Merckx (Bel), 3. Van Tyghem (Bed), 4. Schepers (Ned), 5 Berland (Fra), 6. Leman (Bel) 7. Santy (Fra), 8. Karstens (Ned). 9. Van Springel (Bel). 10. Jan Janssen (Ned). De laatste 60 km reed Bellone alleen. Hij finishte met een voorsprong van 51 seconden. Tweede wend de Belgische we reldkampioen Eddy Merckx, 3e Van Tyg hem (België) en 4e de Nederlander Wim Schepers. Van de jongen die het gemaakt heeft. Toch is Walker een uitzondering. Hij had het geluk dat hij van Colin Chapman bij Lotus mocht invallen voor de geblesseerde Fittipaldi. Hij was vorig jaar nog winnaar hier op Zandvoort in de Formule-III en nu heeft hij een heus Formule-I-contract. Dat is maar voor weinigen weggelegd. De kloof tussen Formule I en II en Formule- III wordt ieder jaar groter. Van dit veld dat hier op Zandvoort heeft gereden zul len er maar erg weinig coureurs verder komen denk ik.” gezichtsverlies te wachten stond; hij haal de voor het eerst topscorer Peichev (dit keer vooral met strafworpen slecht op dreef) naar de bank en zette Akademika- routinier Pando Pandov in. Het mocht niet meer baten. Via 86-76 bij ingang van de laatste drie minuten, bereikten de zelf verzekerde Nederlanders de 97-82 eind stand. Topscorers: Nederland: Akerboom 4-21, Kales 6-14, Ruud Harrewijn 11-4, Karei Vrolijk 7-8. Bulgarije: Dimitrov 12- 5, Peichev 12-4, Kirov 8-6; Bij de Bulga ren ontbrak Atanas Golomeev, de Akade- mikaspeler die samen met Peichev ver antwoordelijk was voor de nederlagen van Levi’s in de Europacupduels tegen de Bulgaarse kampioen, eerder dit seizoen. NÜRBURGRING. Henk van Veen had het dit seizoen onnodig gevonden zijn 50-cc-wereldkampioen Jan de Vries te laten assisteren in de grand-prix-races. „Jan moet het nu alleen kunnen”, aldus argumenteerde de bouwer van de Van Veen-Kreidlers zijn beslissing. Op de Nürburgring, waar 100.000 toeschouwers de openingsraces om de wereldtitels bij woonden, toonde De Vries zich het ver trouwen van zijn baas ten volle waard. Ook zonder de bescherming van Jos Schurgers of Barry Sheene snerpte de Fries onbedreigd naar de overwinning. HEERLEN In Heerlen is het pre-Olympisch basketbaltoernooi nogal rommelig van start gegaan. De organisatie klopte niet best, waardoor I Bij de toerwagens Groep II lijkt het nationale kampioenschap in de klasse bo ven 1300 cc een aangelegenheid te worden tussen Han Akersloot (met een nieuwe Ford Escort BDA) en Nico Chiotakis (met zijn snellere Capri die ongeveer 60 pk meer vermogen heeft). Akersloot ageerde met name tegen het enorme startveld van tweeënveertig auto’s die dit veld oplever de. Na vier ronden had het snelle trio Hezemans, Chiotakis, Akersloot al meer dan driekwart van het hele veld gelapt. Bovendien ondervond het strijdende trio bij zijn inhaalmanoeuvres ontzettend veel hinder van langzamer broeders. Akersloot: „Dergelijke startvelden vormen toch wel een handicap. Je zag op bepaalde momen ten niets anders dan enorme klitten auto’s Nico heeft deze wedstrijd echter verdiend gewonnen. Mijn nieuwe Escort moet nog allerlei kleine verbeteringen on dergaan zodat ik toch wel geloof dat ik in de toekomst goed mee kan blijven doen voor het Nederlands kampioenschap in mijn klasse”. Uitslagen: Formule-Ford (12 r 50,361 km): 1. Visser—Merlyn 20.41.0 145.984 km/uur). sprong van ruim negen seconden op eeuwige concurrent Angel Nieto. De grootste verrassing was de nederlaag in de 350 cc-klasse van de tienvoudige wereldkampioen Agostini. Het was de „vliegende Fin” Jarna Saarinen, die het presteerde „Ago” voor het eerst in zes jaar te kloppen (met een Yamaha). Zijn vreugde mocht des te groter zijn omdat de MV Agusta van Agostini storingvrij liep. Een dag later nam Agostini in de klasse der halve liters wraak. Bij de 250 cc won de Japanner Kanaya op Yamaha, bij de 125 cc de Italiaan Parlotti op Morbidelli. De Duitsers Schauzu en Kalauch (op BMW) waren de snelsten bij de zijspan nen. de eerste wedstrijd tussen Turkije en het voor het eerst sinds 1948 op het vasteland van Euro pa spelende Ierland ruim 40 minuten te laat begon. Tot overmaat zagen de 800 toeschouwers gisteravond ook nog twee wedstrij den van zeer matig gehalte. Turkije had geen enkele moeite met de zwakke Ieren, die van het basketbal amper de grondbeginselen kenden, oordat de Turken hen nogal lank moedig tegemoet traden konden de Ieren tenslotte nog 59 punten scoren. De Turken stelden daar op hun ge mak 120 punten tegenover. Daarvan werden er twaalf gemaakt door de langste speler van het toernooi, Ali Huseijen Alp (2 meter 15), die steeds de hele aanval op zich liet wachten. Het klassement is: 1. Perrurena (Sp) 21.31.31, 2 Lasa (Sp) 21.31.48, 3 Linares Gisteren werd alleen in Heerlen ge speeld, omdat daar vijf in plaats van vier ploegen zijn ingedeeld. In Haarlem, Gro ningen en Arnhem gaan de teams morgen van start. De Nederlandse basketbalploeg heeft zich in het afgelopen weekend een stevig moreel ruggesteuntje bezorgd door binnen 24 uur twee maal van de Bulgaarse equi pe te winnen. De Bulgaren, sterk favoriet voor de eerste plaats in hun poule in het pre-Olympisch toernooi, konden de ploeg van René Mol zaterdagavond in Geertrui- denberg nog enigszins volgen (75-72), zon dagmiddag was het verschil echter veel duidelijker: 97-82. „Dit waren de eerste twee wedstrijden waarin we echt op het resultaat hebben gespeeld. Tot nu toe was de uitslag in de oefenwedstrijden voor ons van minder belang”, sprak een tevreden Mol na afloop van het tweede duel in de Kennemer Sporthal. In de eerste helft van dit duel had het er aanvankelijk niet naar uitgezien dat de Belg breed lachend terug zou kunnen blikken. De Nederland se ploeg ging nogal ongeconcentreerd van MADRID. De Braziliaanse coureur Emerson Fittipaldi heeft gisteren in Ma drid de Grote Prijs van Spanje voor formule 1-wagens gewonnen. Fittipaldi reed in een John Player Special. Het was voor het eerst sedert oktober 1970, dat de 25-jarige Braziliaan weer een grote wed strijd won. GELEEN. Leo Duyndam heeft in Geleen een internationale wielerwedstrijd voor professionals gewonnen. Duyndam ontsnapte met Harm Ottenbros en de Belg Roger Swerts ,die als eerste demarreerde; zes kilometer voor het einde aan de greep van het peloton. In de eindsprint bleek Duyndam de snelste van de drie. Eddy Merckx eindigde als eerste van het veld met twaalf seconden achterstand op de vierde plaats. Aad Duyker was tiende. NAV-perschef Kees van Gelder: „Wij zijn zo’n 10.000 toeschouwers tekort geko men om uit te komen. Dat is erg verve lend. Wij hebben er namelijk alles aan gedaan om deze race tot een succes te maken. De reclamespots hebben echter hun uitwerking gemist, hoewel je het het publiek niet kwalijk kan nemen dat het wegblijft als de regen met bakken tege lijk uit de hemel valt. Het is dit racejaar tot nu toe een sof geweest. Het lijkt wel of alles tegenzit. En we kunnen het op dit moment helemaal niet gebruiken. Temeer niet omdat het publiek door allerlei nega tieve publikaties toch al de indruk heeft gekregen dat het racen in Nederland een aflopende zaak is”. De oorzaken die tot dit fatalisme heb ben geleid zijn bekend. De investeringen voor de jaarlijks te nemen veiligheidsver beteringen hielden geen gelijke tred met de technische ontwikkeling van de auto- rensport en daarom trok de FIA de race- licentie van Zandvoort in. Formule-III- winnaar Mike Walker maakte er ook wel enkele zinnige opmerkingen over: „Zand voort vormt geen uitzondering. Ook in Engeland zijn enkele circuits waar men bij de verbeteringen van de baan geen rekening heeft gehouden met de steeds sneller wordende renwagens. Ik heb nu vier keer op Zandvoort gereden maar de baan wordt steeds gevaarlijker. Tot voor enkele jaren was Zandvoort niet alleen één van de veiligste circuits maar ook één van de fijnste banen ter wereld. Jim De zesde etappe in de amateurronde van België is gewonnen door Gregoor van Moer. Johan Cornelissen en Cees van Dongen eindigden als 12e en 18e. In het algemeen klassement leidet de Belg Van Moer. Cees van Dongen staat zevende. „Ik zie niet gebeuren dat Schenk zijn medailles moet inleveren”, aldus de heer Kerdel, die verklaarde dat de zaak intus sen al uitgezocht is. „Schenk heeft inder daad reclame gedragen, voor een Noors limonademerk namelijk. Een oude relatie had Fornaess verzocht dat te doen om het Noorse Olympisch Comité aan financiën te helpen. Fornaess deed mee, waarop de relatie het een mooie gedachte vond ook Ard Schenk te vragen. Schenk is daar onmiddellijk op ingegaan. De baten zijn dus voor het Noorse comité geweest. Er is geen reden voor ongerustheid”, aldus Ker del. ZANDVOORT. De beperkende maat regelen die de Internationale Automobiel Federatie (FIA) heeft genomen met be trekking tot ons nationale circuit vinden nog niet hun weerslag in ’t internationaal vermaarde Shell-kampioenschap voor Formule-III renwagens. Het was daarom een beetje triest voor de organisatie dat de malaise zich scherper dan ooit afteken de toen het afgelopen weekeinde juist deze wedstrijd, die toch één van de uitsmijters op de dit seizoen toch al minder spectaculaire racekalender had moeten worden, op het circuit van Zand voort min of meer op een (financieel) fiasco uitdraaide. Het is duidelijk dat het contracteren van een sterk internationaal Formule-III veld, waarin de nodige cou reurs bereid zijn om op het levensgevaar lijke af elkaar te bestrijden om ooit nog eens door te dringen tot het exclusieve wereldje van Formule-I en II, de nodige centen kost. Het is ook duidelijk dat de recetteopbrengst van 8000 betalende be zoekers dit weekeinde de kosten bij lange na niet kan compenseren. TILBURG. De Tilburgse voetbalver eniging Willem II (eerste divisie), welke lange tijd met opheffing werd bedreigd, lijkt voorlopig gered van een financiële debacle. De gemeente Tilburg heeft de club uitstel van betaling (rente en aflos sing van een schuld van 225.000 gulden) verleend tot augustus 1973. Een aantal particuliere geldschieters schold Willem II een schuld van 175.000 gulden kwijt. Voor de eerste wedstrijd, zaterdagavond in Geertruidenberg, hadden de Bulgaren een geldig excuus. Zij waren na aankomst direct naar Brabant gereden, waar zij enkele uren later reeds in het veld kwa men. De eindstand is: 1. Vultink 14 punten, hoogste serie 400. alg. gem. 90.32, 2. Wij nen 10, 233, 53.52, 3. Bessems 8, 385, 60.56, 4. Steures 8, 400, 44.86, 5. Van der Smissen 7, 240, 36.49, 6. Van Nijnatten 6, 286, 40.48, 7, Rijvers 3. 210, 23.41, 8. Vet 0, 166. 24.32. Sport-, renwagens, prototypes (12 r) tot 1300 cc: 1. BantingRoyale RT-6 11 ronden in 19.59.7 138.31 km/uur). Boven 1300 cc: 1. KinsbergenChevron B 19 19.23.2 156.776 km/uur gem.). Toerwagens, groep n (15 ronden 62.9 km): Klasse tot 1000 cc: 1. Dijkstra (Fiat Abarth), 14 ronden in 26.00,1 (gem. 135.5 km/uur). Klasse 1000-1150 cc: 1. Strous (Fiat 128), 13 ronden in 25.51.3 (gem. 126.527 km/uur). 1. Boshuis (Alfa Romeo 1300 27.14.4 (gem. 138.535 km/uur). Klasse boven 1300 cc: 1. Chiotakis (Ford Capri) 15.22.9 (gem. 148.679 km/uur>: 2. Akersloot (Ford Escort). Formule Vee-wagenst 1. Luyendijk (Karringer) 27.14.4 (gem. 138.611 km/uur). Formule III: 1. Walker 1.02.33.3 (gem. 160.925 km/uur). Snelste ronde: Pryce 1.31.0 (gem. 165.876 km/ uur). De ontmoeting BulgarijeOostenrijk, die eindigde in 114-60 (55-17) was al even onaantrekkelijk. Bulgarije had het zo ge makkelijk dat de spelers zich allerlei fouten konden permitteren. De enigen die nog redelijk voor de dag kwamen waren topscorer Peicher (18), Andreev en Cha- nev. (Van onze sportredactie) EIBERGEN. Hij mag dan niet met een al een geslaagde greep naar de macht hebben gedaan toch heeft Chris van der Smissen bij zijn entree tussen de topkadristen wel een rol gespeeld die van doorslaggevende betekenis is geweest voor de strijd om de nationale biljarttitel ere klasse 47-2. Want toen hij zaterdagnacht, kort na half één, de laatste illusies van Jean Bessems verpulverde, betekende de overwinning zijn zesde op rij die even later Hans Vultink op de andere tafel tegen Tini Wijnen tot een feit maak te, dat van een „echte” finale geen sprake meer zou zijn. Walker kan erover meepraten. Evenals zijn landgenoot, de Brit Tom Pryce (die in de tweede manche moest afhaken na een crash in het bos), weet hij wat het betekent om Formule-II of Formule-I te rijden, Pryce: „De meeste wedstrijden voor het Formule-III-kampioenschap worden in Engeland verreden. De winnaar heeft altijd nog de kans om nog eens door te stoten. David Walker wordt daarbij altijd aangehaald als het grote voorbeeld. Derde rit Granada-Almeria over 181 km.: 1. Perrurena (Sp) 4.31.06, 2. Gomez Lucas (Sp), 3. Van Londen (Be), 4. Willy Planckaert (Be), 5. Pieter Nasseh (Be), 6. Zandegu (It), 7. Gert Harings, 18. Vianen, 25. Prinsen. 27. Delnoy. 62 Van der Vleu ten, 71. Koeken, 78. Wagtmans, 84. Van Katwijk, 91. Krekels. Van Leeuwen kwam na de sluiting van de tijdcontrole binnen. Vierde etappe Almeria-Dehesa de Cam- poamor over 251 km. 1. Harings (N) 6.41.57, 2. Walter Planckaert (Be) z.t., 3. Gomez del Morel (Sp) 6.42.01, 4. Vianen 6.42.04, 5. Hutsebaur (Be) 6.42.08, 6. Pijnen (N) 6.42.13, 7. Perrurena (Sp) 6.42.35, 8 Koeken, 13 Krekels, 30 Delnoy, 62 Wagt mans, 69 Van der Vleuten, 78 Van Kat wijk, 83 Prinsen. Pieter Tuyll van Serooskerken torent ver boven de Bulgaarse verdediging uit, maar zal de basket missen. het teleurstellend doen. De Brabander staat in de algemene rangschikking 79e met meer dan een half uur achterstand. De uitslagen waren: 2e rit Cabra-Gra- nada over 206 km: 1. Vianen (N) 5.33.34, 2. Perrurena (Sp), 3. Michelotto (It), 4. Gal dos Sp), 5. Diego Moser (It), 6. Hutsebaut (Be), 7. Labourdette (Fr), 8. Rik van Linden (Be) allen in dezelfde tijd als Vianen, 10. Gert Harings, 15. Rini Wagt mans, 17. Jan Krekels, 24. Wim Prinsen, 34. Karei Delnoy, 51. Jos van der Vleuten, 82. Harry van Leeuwen, 89. Jan van Katwijk, 90. Rene Pijnen, 93. Cees Koe ken. (Van onze sportredactie) Het resultaat was ernaar: 75-72. (Rust stand 40-35 voor Nederland). Topscorers: Ruud Harrewijn 12-6, Akerboom 8-6, Van Tuyll van Serooskerken 6-6, Tuinstra 0-8. Bulgarije Peichev 5-12, Dimitrov 6-10. Pandov 8-2. start (basisopstelling: Akerboom, Van Tuyll van Serooskerken, kales, Dekker en Ruud Harrewijn), wat spoedig resulteerde in een 28-34 achterstand, die de Bulgaren tot aan de tweede helft vasthielden: 42-46. Na de hervatting bleek al vlug dat Levi’s-speler Kees Akerboom in staat was het verschil tussen winst of verlies te bepalen. Kwam hij in de eerste 20 minu ten slechts tot 4 punten, in de tweede speelhelft droeg hij er met zijn clubgeno ten Frank Kales (14) en Karei Vrolijk (8) in ruime mate toe bij dat de achterstand in een voorsprong van tien punten werd omgezet. Vooral wanneer Akerboom (de enige speler die de hele wedstrijd in touw bleef) tot samenspel met Harry Kip (die tot drie maal toe van plaats verwisselde met Van Tuyll van Serooskerken) kwam, had het verdedigingsblok van de Neder landers minder moeite met consolidatie van de voorsprong, terwijl aanvallend de produktie, onder de stimulans van Frank Kales werd opgevoerd. Zes minuten voor tijd realiseerde de Bulgaarse coach Neit- chev zich dat hem opnieuw aanmerkelijk Op het bochtige autocircuit even bui ten Madrid nam de donkere Braziliaan in de 9e van de 90 te rijden ronden de leiding en stond die niet meer af. Fittipal di deelt nu met de Nieuwzeelander Denis Hulme de eerste plaats in de strijd om het wereldkampioenschap formule I Hulme moest in Madrid na 49 ronden wegens motorpech de strijd staken. De officiële uitslag was: 1. Emerson Fittipaldi (Bra) met John Player Special 306,4 km in 2.03.41.23 u„ em. snelheid 151.191 km/u„ 2. Jackie Ickx (Be) 2.04.00.15 u., 3. Clay Reggazoni (Zwits.), 4. Andreo de Adamich (It), 5. Revson (VS), 6. Pac (Bra), 7. Wilson Fittipaldi Bra), 8. Schenken (Austr.), 9. Walker (Austr.), 10. Hill (G.B.). De stand om het wereldkampioenschap is nu: 1. Fittipaldi en Hulme beiden 15 punten, 3. Jackie Ickx 10, 4. Jackie Ste wart 9. De gele leiderstrui is in het afgelopen weekeinde enkele keren van eigenaar ver wisseld. Nadat eerst Rene Pijnen ende Spanjaard Lasa de trotse dragers waren, is de eerste plaats in het algemeen klasse ment nu in handen gekomen van de Spanjaar Domingo Perrurena. De ritten van zaterdag en zondag lever den overwinningen op voor respectievelijk Gerard Vianen en Perrurena. In het alge meen klassement is Gerard Vianen met zijn 36e plaats de beste Nederlander. Hij heeft bijna 8 minuten achterstand op leider Perrurena. Rini Wagtmans blijft (Sp) 2.31.48, 4 Agostinho (P) 21.31.56, 5 Laboudette (Fr) 21.31.59, 36 Vianen 21.39.24, 43 Van der Vleuten 21.45.44, 49 Delnoy 21.45.56, 62 Prinsen 21.46.44, 74 Harings 21.49.32, 79 Wagtmans 22.02.54, 82 Pijnen 22.10.09, 84 Krekels 22.14.09, 86 Koeken 22.14.14, 88 Van Katwijk 22.18.46. te-,„/C:.,,.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17