Sadat: genoeg Russische steun Défilé trok veel belangstellenden Bij frontale botsing 8 mensen gedood Felle Russische aanval op Washington 6 d 0 GEBIEDEN BEVRIJDEN” „EGYPTE KAN BEZETTE Man wurgde meisje 750.000 buitenlanders Man komt om bij brand Overval op „Heintje” I j Prinsjes hartveroverend Geen eenheid in KVP over abortus SOBERE 1 MEI-VIERING IN CHINESE VOLKSREPUBLIEK Veel verkeersongevallen in binnen- en buitenland W eerrapporten 2 ST 1 DINSDAG 2 MEI 1972 d r< k k* s] di e< ri MOSKOU/PEKING/DORTMUND (Reuter, AFP en DPA) Vanaf het dak van het Lenin-mausoleum aan het Rode Plein in Moskou heeft de Russische president Nikolaj Podgorni een felle aanval gedaan op de „Amerikaanse agressie” in Indochina. Podgorni sprak tijdens een plechtig heid in het kader van de 1-meiviering. Waarnemers zagen de aanval als een hernieuwde verzekering aan Noord-Vietnam van de blijvende steun van het Kremlin ondanks het bezoek dat president Nixon deze maand aan Moskou brengt. De Amerikaanse ambassadeur Jock Beam stond onver saagd tussen de belangrijke buitenlandse gasten toen de aanval werd ge lanceerd. (Van onze correspondent) NEU MORESNET (België). —Bij Nieuw (Van onze correspondent) zon- WKEBKAPPORTEN om Zon van Hij zei het meisje, met wie hij reeds enige tijd contacten onderhield, vrijdaga vond eerst te hebben verkracht en vervol gens met zijn handen te hebben gekeeld. de &e- CAIRO/TEL AVIV (Reuter en AP) „Egypte ontvangt binnen rede lijke tijd genoeg steun van de Sovjet-Unie om het land in staat te stellen zijn grondgebied op Israel te heroveren”. President Sadat, die dit gisteren verklaarde, zei voorts niet tevreden te zullen zijn met alleen maar her overing van dat gebied, maar bovendien wil hij Israel vernederen. De Egyptische president betoogde o.a.: „Wij zullen het zijn, die zullen vechten en niet de Sovjet-Unie. Wij zullen de prijs zelf moeten betalen”. In zijn 1 mei-toespraak tot 50.000 toehoorders hield hij zijn gehoor voor, dat Wash ington over vrede spreekt, doch oorlog voert en geweld pleegt. „Wij aan vaarden geen Amerikaanse oplossingen voor de crisis in het Midden-Oos- ten omdat de Verenigde Staten niet in staat zijn kwesties op te lossen. Als het dat kon”, aldus Sadat, „waarom kan het dan niet zijn eigen moei lijkheden in Vietnam oplossen?” In vo bu di< 19‘ Di He 19‘ de De prinsessen hadden ook hun zoons meegenomen, Margriet showde zelfs haar zw. bew. half bew. 5.07 0.37 20.08 7.49 uur uur DEN HAAG. Het wetsontwerp van de regering ter regeling van de abortus kan nooit iets zijn, waar de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer als geheel over moet stemmen. Een eenheidsstandpunt is niet te verwachten”. Dit heeft dr. Th. E. E. van Schalk lid van de K.V.P.-Tweede-Kamer- fractie in een vraaggesprek in de radioru- briek „Echo” gezegd. Dr. Van Schaik vroeg zich ook af, of de ministers Stuyt en Van Agt het regeerak koord wel goed hadden uitgelegd door de beslissing tot abortus „zeer nadrukkelijk in handen van d e behandelende arts te leggen”. De westelijke geallieerden in Berlijn hebben gisteren zoals gebruikelijk de mi litaire parade in Oost-Berlijn veroordeeld als „een door de Russische autoriteiten toegelaten schending van de overeenkomst van de grote vier over de gedemilitari seerde status van de stad”. Een door de officiële vakverenigingen georganiseerde een-mei-viering in het Ma- drileense Barnabeu-stadion, werd bijge woond door Franco, leden van zijn fami lie en door prins Juan Carlos, die als opvolger van Franco is aangewezen. De president haalde voorts het gemeen schappelijk communiqué van Rusland en Egypte aan gepubliceerd na Sadat’s jong ste bezoek aan Moskou. Daarin stond, dat Egypte ook het recht heeft „andere mid delen” toe te passen dan alleen diploma tieke. Sadat „U hebt allen het communi qué gelezen en u weet, dat Israël er door in verwarring is. Er gaan stemmen op het Israëlische parlement bijeen te roepen. Ik zal er niet veel over zeggen, doch wat wij moeten doen is de Israëlische arrogantie, die nu al 23 jaar duurt, de kop indrukken. Ik ben bereid 1 miljoen mannen op te offeren voor deze strijd en Israël zal daar een gelijk aantal tegenover moeten stel len”. De Nederlandse slachtoffers zijn de 20- jarige R. van Leijen uit Oosterbeek, de 22-jarige J. Derksen uit Renkum, de 20- jarige J. van Weelden uit Oosterbeek en de 19-jarige T. J. Vleeming uit Ooster beek. Volgens politieke kringen in Haifa leeft in Rusland de wens de Amerikanen met Op de Nieuwe rijksweg Tilburg-Eindho- ven is bij Tilburg een personenauto van de weg geraakt, in de sloot gereden en is de bestuurder, de 52-jarige J. van Rooy, verdronken. De andere inzitten den van de wagen, de vrouw en twee kinderen van de heer Van Rooy, bleven ongedeerd. Tien mensen zijn maandag verbrand toen, bij Gifhorn in Nedersaksen twee perso nenauto’s na een botsing in vlammen opgingen. Volgens de politie gebeurde het ongeluk toen een auto met acht Turken na een inhaalmanoeuvre ging slingeren. Arr g< <1 g’ w w le vi Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich 19 20 22 22 21 14 18 22 16 21 12 22 18 21 21 20 20 20 14 18 17 14 18 16 21 is 20 18 15 18 16 19 18 20 21 19 20 17 22 22 9 10 10 7 10 9 9 7 9 7 3 12 12 9 11 9 11 4 1 4 9 8 8 9 8 1 5 11 3 10 8 8 8 8 5 8 4 9 15 14 wwi d v o a v dir hel zo\ rea mo gel r me VA sug aar var hij vra lijk I dat beu wq we] bee this wa1 kor kwi niei een ke op kur al rin£ hoe heb pub reg< B van zou ma* val] trot I x x z z k e t P o nnw w.st. w.st. z w.st. nw ono n o w.st. w.st. ozo ozo zo o nno w.st. zo w o nw w.st. w.st. no w.st. w.st. w z nnw w.st. o ono w.st. o ozo ono no n zzo al k( w is lij st se si; w w. w. PC te lei dr de he ee zo tei gr pe de o 2 0.1 6 0 0 0 0 6 0 6 18 0 15 0.4 0 0 0 0 0 3 1 2 0 0 0 11 0.4 0 2 0 0 0 0 0 0 2 0 0 (Van onze correspondent) SOESTDIJK Na een drukke verjaardag op zondag heeft koningin Juliana maandag weer de gelukwen sen van het volk in ontvangst mogen nemen, op de traditionele folkloris tische dag in de Paleistuin. Zesdui zend mensen trokken langs het bor des, waarop slechts prins Hugo in de koninklijke familie ontbrak: Hij had op deze eerste mei andere zaken aan zijn hoofd, want in Spanje vieren op die dag de Carlisten hun feest. VOORUITZICHTEN voor donderdag: Vrij nig, tamelijk warm en droog, behoudens kans op een lokale bui. Aantal uren zon: 3 tot 12. minimum tempe ratuur: tot 6 graden boven normaal; maximum temperatuur: 2 tot 8 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 3 mei: minstens 7, maximum 12 graden. Maximum" minimum" temperaturen binnen- en buitenland Tijdens het défilé namen de prinsjes van Oranje hun kans waar om lekker te spelen. Van links naar rechts: De prinsen Friso, Constantijn, Carlos, Bernhard, Alexander en Maurits. De politie had de man gearresteerd omdat hij sinds februari stond gesigna leerd wegens ontsnapping uit de Mesdag- kliniek in Groningen en werd verdacht van enkele inbraken. baby. Deze kleine Oranjes vormden het hoogtepunt voor de even traditioneel tal rijke fotografen en filmers - onder wie uit Japan en Zweden. Eerst waren ze nog braaf blijven staan naast hun ouders, maar al spoedig bleek dat het défilé voor de kleine prinsen niet boeiend was. Onder aanvoering van Willem Alexander kropen zij de bordestrappen af, waar het al gauw bloemen plukken werd uit het immense tapijt dat ook nu weer het bordes sierde. Trompetjes, die zij kregen van een meisje, brachten hen er niet toe het op te nemen tegen de muziek en de trommen van de aangevoerde korpsen. Israel beschouwt het Russisch-Egypti- sche communiqué van zaterdag als „een ernstige ontwikkeling, waarvan de beteke nis niet kan worden gekleineerd. Israël doelt hier bijzonder op de uitlating, dat de „Arabieren het recht hebben zich niet tevreden te stellen met politieke middelen en dat zij andere methoden mogen ge bruiken om de bezette gebieden te her winnen”. De 17-jarige Jan Willem van Veen uit Barneveld is met een auto in Putten omgekomen. Het slachtoffer kwam op het linker weggedeelte en reed tegen een boom. De jongen overleed ter plaat se. De 25-jarige Nederlander Peter Wolter die woonde in Maasmechelen, is maandag weg door een auto aangereden en om- bij Eisden, bij het oversteken van een gekomen. De 60-jarige W. Th. Vorselen uit Wijchen is in Druten verongelukt. De man reed mee in een auto die door onbekende oorzaak tegen een boom reed. De 26-jarige heer F. Maat uit Groessen is maandag in het ziekenhuis in Zevenaar overleden aan de verwondingen die hij zondagavond op de weg Zevenaar-Bab- berich’t opliep. Hij reed met zijn auto tegen een boom. De 18-jarige M. H.M. de Graaf uit Kaats heuvel is op de provinciale weg Kaats- heuvel-Loon op Zand met zijn brom fiets zo ongelukkig gevallen, dat hij ter plaatse overleed. De mand reed met zijn brommer op een fietspad. Vermoed wordt dat hij is komen te vallen, door dat enkele betonplaten van het fietspad ongelijk lagen. zw. bew. zw. bew. zw. bew. regenbui zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. onbew. mist mist zw. bew. regen onbew. geh. bew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. licht bew. half bew. regenbui zw. bew. onweer onbew. licht bew. half bew. regen licht bew. zw. bew. licht bew. licht bew. half bew. onbew. zw. bew. onbew. mist Casa Blanca geh. bew. Las Palmas Tel Aviv Maandag is in het natuurgebied De Lier bij Mook vijf hectare bos door brand verloren gegaan. Vermoed wordt dat de brand is ontstaan doordat kinderen met vuur hebben gespeeld. In de nacht van zondag op maandag is een deel van het verlaten karmelitessen- klooster in Bergen op Zoom uitgebrand. Het klooster werd ongeveer een jaar gele den ontruimd. Sindsdien kwamen er gere geld zwervende jongelieden slapen. Een foute manoeuvre met een personen auto op de snelweg Oostende-Brussel heeft maandag het leven van vijf men sen gekost. De bestuurder van de perso nenauto miste een afslag en wilde toen op de snelweg keren. Op het andere baanvak kwam zijn wagen in botsing met een zware vrachtwagen. De perso nenauto vloog na de botsing onmiddel lijk in brand. De 29-jarige G. J. van Oort uit Middel- beers in de gemeente Diessen bij Hilva- renbeek is om het leven gekomen toen hij met zijn auto uit de bocht vloog en tegen een boom tot stilstand kwam. De bestuurder werd uit de wa gen geslingerd en was op slag dood. De Russische leiders op het Lenin-mausoleum tijdens de 1-meiparade. Van links naar rechts minister van Defensie, Gretsjko, president Podgorni, partij leider Breznjev, premier Kosigin en Micahel Soeslov, de voornaamste ideoloog van de Russische communistische partij. De koningin was niet meer zo onver moeibaar als in het verleden en maakte ten slotte gebruik van een stoel. Prins Bernhard leunde op een stoelleuning, ken nelijk om zijn pijnlijke rug te ontspan nen. Tot beider verrassing beklom een Indonesische kennis ook de trappen. Langs de Amsterdamse Straatweg, tegen over het paleis, stonden duizenden mensen achter dranghekken in rijen van vijf: het jaarlijkse tuinfeest blijft een stuk natio nale folklore. NIJMEGEN. Bij een ernstig auto-onge luk nabij de Duitse grensplaats Kra nenburg bij Nijmegen, zijn in de nacht van zondag op maandag vier Nederlan ders uit Oosterbeek en Renkum en vier Duitsers om het leven gekomen. Zes van de slachtoffers werden op slag gedood. Twee anderen overleden enkele uren later in een ziekenhuis in Kleef. zelfs het grote vuurwerk op het Tien An Men plein is „om economische redenen” niet doorgegaan. Er werden geen anti-Ameri- kaanse geluiden gehoord. WOENSDAG 3 MEI op 5.07 uur onder Maan op 0.37 uur onder De 85-jarige wielrijder W. Hoed uit Cuyck is maandagavond op de provinci ale weg Boxmeer-Oeffelt bij een ver keersongeluk omgekomen. Het ongeluk ontstond toen een automobilist moest uitwijkend voor een tegenligger. Bij deze uitwijkmanoeuvre reed de personenauto de wielrijder op het naast de rijbaan liggend lopende fietspad aan De fietser was op slag dood. „Het is voor al mijn fractiegenoten niet zo maar een politieke zaak, maar een, die zwaar aan het geweten appeleert”, ver klaarde hij. Hij kon zich voorstellen, dat er „ingetwijfels" fractieleden zijn, die in alle gevallen „nee” tegen het ontwerp zeggen. een tweede poging van een Duitse schildersge zel om een overval te plegen' op de Nederlandse zanger Hein Simons („Heint je”) is de Duitser door een schot van een Belgische rijkswacht in de buik geraakt en levensgevaarlijk gewond. Heintje, die door de overvaller in zijn woning in Neu Moresnet met een gaspis tool werd bedreigd, had even tevoren kans gezien weg te vluchten. Door omwo nenden gealarmeerde rijkswachters legden een kordon rond het huis en doorzochten de woning. De man werd op de eerste verdieping ontdekt en wilde zijn pistool op de politie afvuren. Met een schot uit het wapen van de rijkswacht werd hij buiten gevecht gesteld. Twee jaar geleden heeft de Duit ser ook al een poging ondernomen om de Nederlandse zanger te overvallen. Bij zijn tocht naar Neu Moresnet werd hij toen aan de grens door de Duitse justitie ontdekt en aangehouden. AMSTERDAM. Een 43-jarige Am sterdammer, die zaterdag in de hoofdstad werd gearresteerd, heeft bekend het 12- jarige meisje Jolly Zonnenberg uit Am sterdam te hebben gewurgd. het bezoek van Nixon aan Moskou voor de deur, duidelijk te maken, dat de toe stand in het Midden-Oosten ernstig is. De Russen willen hen er op deze manier toe brengen druk te oefenen op Israël. Vol gens genoemde kringen hebben de Russen Sadat nieuwe wapens beloofd. De vraag is wat voor wapens dat zijn, en of deze een aanmoediging voor Egypte zullen zijn, de strijd te heropenen. Koning Hoessein verklaarde in Amman, dat de Arabieren in de huidige situatie niet meer weten waar ze aan toe zijn. „De Arabische wereld wordt gekenmerkt door gebrek aan organisatie, coördinatie en mobilisatie van krachten” sprak de ko ning. „Men volgt dezelfde werkwijze, die al eerder tot een ramp heeft geleid”. Hij zei verder in zijn toespraak nog, dat „de strijdkrachten het symbool blijven vor men van de eenheid van het Jordaanse volk”. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren op een vakbonds- congres in Dortmund gezegd dat de inter nationale situatie eist dat de verdragen van Bonn met Moskou en Warschau bin nenkort worden geratificeerd. Over het thema van eventuele vervroegde verkie zingen zei Brandt: „Ik ben elke dag bereid de weg te openen voor nieuwe verkiezin gen. Maar ik ben niet bereid op een tactische manoeuvre in te gaan waarbij de beslissing over de ontwikkeling van de Bondsrepubliek in handen wordt gelegd van enige wankelmoedige of zelfs trouwe loze afgevaardigden”. de eisen van de arbeiders te verlammen of de maatschappelijke vooruitgang te belemmeren. De paus voerde het woord op een bijeenkomst ter viering van de dag van Sint Jozef, de patroonheilige van de arbei der, die op één mei valt. Bij een frontale autobotsing in Apeldoorn is maandag de 29-jarige J. F Toorman uit Nijkerk omgekomen. Drie anderen, die in dezelfde auto zaten als de heer Toorman, werden ernstig gewond. premier Kosigin en minister van Defensie Andrei Gretsjko. De politie-agenten van de Chinese hoofdstad Peking toonden gisteren een nieuw uniform op het moment dat de zonovergoten stad het feest van 1 mei vierde. De voornaamste wijziging bestaat in de vervanging van het kaki-jasje door een witte jas en een pet van dezelfde kleur. Sommige buitenlanders In Peking herinneren zich nog dat de politie van de Chinese hoofdstad voor de culturele revo lutie al een identtiek uniform had. Voor het overige is het feest in Peking erg sober gevierd. Er waren dit jaar geen hoofdcommentaren in kranten, geen leu zen werden gepubliceerd en DEN HAAG. Het Nationaal Bureau voor Toerisme schat het aantal buitenlan ders, dat de afgelopen drie dagen een bezoek aan Nederland bracht, op rond 750.000. Het baseert deze raming op steek proeven bij 16 grensdoorlaatposten. In het westen waren Amsterdam, de Floriade (100.000 bezoekers) en Keukenhof (111.000 bezoekers) de grootste trekpleis ters. De Duitsers waren de talrijkste be zoekers. Op de vraag of hij denkt, dat het kabinet over de abortuskwestie zal strui kelen, zei hij na enige aarzeling: „Ik geloof het niet”. In een boodschap van „sympathie en solidariteit” wijst de paus ook beweringen van de hand, dat de kerk zich in de arbeidersbeweging tracht in te dringen om In zijn rede betreurde de paus het, „dat de arbeiders beroofd zijn van geestelijk leven in die landen, waar het atheïsme heerst”. Volgens de paus is de kerk een betere vriend en krachtiger bondgenoot van de arbeider dan de communistische regerin gen die de eerste dag van mei als dag van de arbeid hebben gekozen. In verscheidene Spaanse steden heeft de politie maandag pogingen verijdeld tot het op touw zetten van 1 mei betogingen. Uit Madrid en andere steden zijn be richten binnengekomen over tientallen ar restaties en indicenten tussen politie en jongeren. Linkse ondergrondse organisaties had den opgeroepen tot protestbetogingen te gen de regering-Franco. Paus Paulus heeft in een boodschap op 1 mei tegengesproken, dat de katholieke kerk aan de zijde staat van de rijken en machtigen en zich niet bekommert uitgebuite arbeiders. DEN HAAG. De 48-jarige kok D. J. Voliema uit Den Haag is bij een brandje in een voederopslagpiaats van het herten kamp omgekomen. De brandweer was in de nacht van saterdag op zondag gealarmeerd voor een brandje in de stallen van het hertenkamp. Nadat het vuur was geblust werd de hooivoorraad, waarin de brand had ge woed, uit elkaar getrokken. Daarbij werd het nagenoeg verkoolde lichaam van de kok gevonden. Zesenveertig groepen namen aan het défilé deel. Zij kwamen uot alle delen van ons land, met spandoeken en pony’s, met vooral veel majorettes: het patroon van meer dan 25 jaar oud waarop jaarlijks wordt doorgeborduurd. Nieuw was de maatregel dat de jarige vorstin geen ca deaus aangeboden mochten worden op het bordes, maar na afloop van het défilé. Hiermee trachtte men een vlottere door stroming van de defilanten te bereiken. Dat lukte niet helemaal: men kon het toch niet laten met een afvaardiging de trappen te beklimmen en daarna achter waarts terug te lopen. Om even over twaalf kwamen de ge schenken en bloemen, de mand met eie ren en de krentenbroden. Uiteraard ont brak er geen aangeklede pop aan de serie geschenken. Glanspunt was het bloemen- mozaiek op het gazon, door twintig jonge mensen uit De Zilk (bij Hillegom) gelegd, waarvoor zij 's morgens om half acht al in de paleistuin aan het werk waren. De afgestroopte bloemen van honderdduizen den hyacinten vormden het materiaal voor een gekroonde, sierlijke letter ’J’, vergezeld van de woorden ’De Zilk’ en de contouren van dat kerkdorpje. Bloem stukken markeerden het mozaïek, waar van de gladiolen getrokken waren in Is raël. Voor het vierde jaar achtereen zag men in Moskou een burgerlijke parade In plaats van de in 1969 opgeheven militaire parade. Nieuw was wel dat in voorgaande jaren het „imperialisme” in algemene ter men werd aangevallen zonder dat Verenigde Staten speciaal werden noemd. Podgorni zei: „Wij bekrachtigen onze militante solidariteit met de moedige pa triottische bevolking van Vietnam, Laos en Cambodja die de heroïsche strijd leidt tegen de Amerikaanse agressie”. In onge veer dezelfde bewoordingen sprak hij ook zijn steun uit aan de Arabische landen „en alle krachten van nationale bevrijding en anti-imperialisme”. Podgorni werd ge flankeerd door andere politieke en mili taire leiders zoals partijleider Breznjev, Over de toedracht van de botsing is maar heel weinig bekend. Vast staat alleen dat de Nederlandse wagen, die bestuurd ward door de heer Van Leijen, op de lange, rechte weg tussen Kranenburg en Wyler op de linker weghelft reed, ook toen uit de richting ven de grens een Duitse tegenligger naderde. De Duitse politie neemt voorshands aan, dat de vier jonge Nederlanders e-ni gezellige avond in het Duitse grensge bied hebben doorgebracht en op de thuisreis door onbekendheid met de weg meenden op een autosnelweg te rijden. WOENSDAG 3 MEI Hoog water 6.21 uur en 18.44 uur. Laag water 2.04 uur en 14.27 uur. Barometerst. hedenm. 1008 millibar (758 mm).

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2