Onenigheid over strategie DEEL IRA HANDHAAFT STAAT VAN OORLOG Inhalen Huurverhoging van 20 pet onnodig Pcb-tnengsels bedreigen natuur sunart primeur: Restauratie speeltoren Edam sunsrt Scherpere bestrijding drughandel eindigt in water ll Turkse kapers geven zich in aan eenheid Sofia over Mening van D’66: Man dood in rioolsteuf Boren in het Ijsselmeer ongevaarlijk in 3l Dublin denkt Eis 15 j aai en tbr voor moord J. G. VOS IN PROEFSCHRIFT: HET WEER B. EN W. AMSTERDAM WILLEN WIJZIGING ALGEMENE POLITIEVERORDENING Qezellig uit eteri VRIJDAG 5 MEI 1972 Rechter beslist: BESMETTING ZORGVULDIG Leger in Turkije in staat van alarm Door z’n kogellager-principe kunt u deze fauteuil in elke gewenste stand zetten. Maar ’t belangrijkste is, hoe u hem ook draait of keert, hij zit heerlijk. Voor 995,- mag u hem meenemen. Alléén bij Sunart. Alwéér Sunart met 'n grandioze primeur voor Nederland. Deze fantastische leren Iuizitter uit Italië. Het onderstuk bestaat uit wit Polyester en daarop rust op ingenieuze wijze het met zwart leer overtrokken bovenstuk. de te voeren strategie in de voort te zetten strijd. 1 si d i» 'S>.s ADVERTENTIES ADVERTENTIE van het Dirk van dan Broek-concem WBERRAPPORTBN Zon op Maan op Hoog water Laag water uur uur AMSTERDAM. B. en W. van Amster dam willen een wijziging in de Algeme ne Politieverordening, die het de politie mogelijk maakt gewelddadigheden bij de handel in drugs effectief te bestrij den. Bedreiging, geweldpleging, zakkenrollerij en andere vormen van diefstal kwamen daarbij regelmatig voor. De handel in zogenoemde nepdrugs verliep niet een vreedzamer sfeer. Integendeel, ook hier wisten de handelaren korte metten te maken met bedrogen kopers, die de moed hadden, te reclameren. daarbij soms een eigen terrein afbaken den, waarbinnen zij op rigoreuze wijze hun macht uitoefenden. Het dode lichaam werd aangetroffen door een voorbijganger. DELFT. In de nacht van woensdag op donderdag heeft de Delftse politie in een rioolsleuf het lijk gevonden van de 59-jarige H. Vermeulen uit Delft. Minister Udinks fout zou zijn geweest, dat hij zich gebaseerd heeft op de vergelijking van de huren van woningwetwoningen in het oude en in het nieuwe systeem. De huur van woningwetwoningen is nu 3,5 percent van de stichtingskosten en wordt in het nieuwe systeem 6,2 percent van de stichtingskosten. In de particuliere sector is de aanvangshuur 7,5 percent van de stichtingskosten, zodat bij dit soort huizen in het nieuwe systeem zelfs een huurver- laging mogelijk is. O o o ono o n nw nnw o zzw o ono zzo ono 10 10 9 9 6 10 11 10 11 10 6 15 10 10 7 11 9 9 5 8 9 11 in 9 8 4 10 8 4 14 11 9 14 12 9 5 8 13 11 14 20 9 interieur-architectuur Breestraat 74 Tefefoon (02510) 25141-23641 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis uur. uur. nno nnw nw n zo w.st. wnw w.st. z nnw n ono zw w.st. n w.st. z wnw nnw n n wzw 0.2 0.1 0.1 0 1 0.2 0.1 0 0.1 1 0 0 0 0.2 0.5 1 1 2 0 0 0 0 8 1 1 0 11 0 1 2 0 1 0.1 o o o 7 0 4 0 0 0 DIRCK DIRCKZ - A’DAM WEST Bilderdi jkstraat 126 hoek Kwakersplein 2-4 DIRCK DIRCKZ - A’DAM NOORD Grootwinkelcentrum Buikslotermeerpl. 164 HET HOGE DUIN - WIJK AAN ZEE 40 meter boven zee - Rijkert Aertszweg 50 HET RECHTHUIS - UITHOORN direct aan de mooie Amstel - Schans 32 De politie zal, aldus B. en W., voor de strafrechter moeten kunnen waarma ken, waarom zij redelijkerwijs mocht UTRECHT. Omdat de chemische poly- chloorbifenyl moeilijk afbreekbaar en sterk vergiftigd is dient zij na gebruik op een afdoende manier te worden vernietigd om milieuverontreiniging te gen te gaan. Aldus de heer J. G. Vos aan zijn proefschrift over de giftige werking van pcb’s, waarop hij gisteren aan de universiteit in Utrecht is gepro moveerd tot doctor in de diergenees kunde. EDAM. De speeltoren in Edam zal zo spoedig mogelijk in steigers worden ingepakt en met balken worden gestut. Dan pas zal men met de fundering van de oude toren kunnen beginnen. Dit zei ir. B. Haringsma. deskundige uit Amsterdam, gistermiddag op een persconferentie in het gemeentehuis. Maximum- en minimum- '«mpereturen binnen- en buitenland Deze mogelijke verlaging kan volgens D’66 niet werkelijk doorgevoerd worden, omdat daardoor de woningmarkt ver stoord zou worden. Wel zou het mogelijk zijn af te zien van enkele huurverhogin gen. De heer Nypels verklaarde in zijn toelichting op de berekeningen, dat het mogelijk is dat minister Udink de beleg gers door gunstige voorwaarden voor zijn plan heeft weten te winnen. Volgens hem had de minister dat dan moeten zeggen in zijn nota. „Zoiets kan geen reden zijn om met verkaarde gegevens te gaan rekenen.’’ Overigens is D’66 van mening, dat er een maatregel moet komen waardoor beleg gers verplicht kunnen worden geld in de woningbouw te steken, ook als zij dat zelf minder interessant vinden. Ook indirect veroorzaakt pcb vergiftiging: het gebruik van pcb bevattende verven in silo’s, heeft via besmetting van in de silo’s opgesiagen veevoerder geleid tot incidentele verontreiniging van melk. Aangezien pcb bij de gebruikelijke vuilverbranding slechts verdampt en in de atmosfeer terecht komt heeft dit weer besmetting van het regenwater tot gevolg. Besmetting door pcb uit zich vooral door een ernstige en hardnekkige huidaan doening en oedeemvorming. Ook de le ver wordt erdoor aangetast. vuilnisbelt terecht komen of wanneer men het mengsel laat afvloeien in ri vieren. Omdat de pcb’s bijna niet biolo gisch afbreekbaar zijn, treedt opeenho ping ervan op in de voedselketen: vis- etende vogels krijgen via hun voedsel grote doses binnen en wanneer de mens deze vogels nuttigt of veel riviervis eet, staat hij als laatste keten het meest aan de schadelijke invloed bloot. Ook de aan de kust levende vissen en vogels zijn aan vergiftiging onderhevig, omdat gebleken is, dat in zee gedumpt rioolslik, afkomstig uit een gebied met veel in dustrie, zeer veel pcb’s bevat. AMSTERDAM. De procureur-generaal bij het Amsterdams gerechtshof heeft donderdag 15 jaar gevangenisstraf geëist en onvoorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regering tegen de moorde naars van een 56-jarige homofiel uit Am sterdam. Een 20-jarige Amsterdammer en een 27-jarige op Nieuw-Guinea geboren man werden in juli 1971 door de recht bank in Amsterdam na een eis van acht tien jaar veroordeeld tot 14 jaar gevange nisstraf. In januari vorig jaar gingen de jongelui na hun ontsnapping uit de Van der Hoevekliniek in Utrecht naar het huis van hun latere slachtoffer, dat één van hen van vroeger kende. Tijdens diens afwezigheid verkochten zij enkele uit de woning v<an hun gastheer gestolen voor werpen. De verdachten brachten hun gast heer om het leven uit vrees voor ontdek king van de diefstallen. In de psychiatrische rapporten, die over verdachten zijn uitgebracht, worden zij als levensgevaarlijk voor de maatschappij beschreven. De psychiaters bepleitten een niet te lange gevangenisstraf, gevolgd door tbr. Uitspraak 18 mei. Het minder strijdbare, maar sterk naar links neigende officiële Ierse republikeinse leger, aldus beide leiders, ziet de strijd tegen Engeland als een langdurige zaak die niet, zoals de „provisionals” van het IRA willen, moet worden gestreden met bommen en ander agressief optreden. Ruiairi O’Bradaigh, president van de voorlopige Sinn Fein - de politieke front- organisatie van de IRA-Provisionals - zegt, dat de Provisionals hun campagne van bomaanslagen en geweldplegingen zullen voortzetten totdat Noord Ierland, „onregeerbaar” wordt en de Engelsen hun handen ervan aftrekken. O’Badaigh die de Ierse spelling van zijn naam verkiest boven de Engelse, die Rory O’Brady is - stelt, dat men in zijn kringen van mening is, dat de strijd nu voor altijd kan worden beslecht, en dat de keus is tussen geweld nu en geweld in de toekomst. Het thans aan de politie ten dienste staande arsenaal biedt in de praktijk te weinig houvast voor een doeltreffende aanpak. In de tekst van het nieuwe artikel staat, dat het, onverminderd het VOORUITZICHTEN voor zondag: Zonnige pe rioden’;, ook .bier en daar een bul, en weer ho gere temperaturen. Aantal uren zon: 3 tot 12; minimum tempera tuur: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; maximum temperatuur: 1 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent; kans op een ge heel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 10 mei: maximum 13. minimum 8 graden. Tomas Macgiolla, president van de offi ciële tak van Sinn Fein - het politieke front van het officiële IRA - verklaart: „wij zien dit als een langdurige strijd en niet, zoals de Provisionals, als een strijd met de overwinning in zicht. Het officiële IRA zal defensief blijven optreden en geen geweld uitlokken, maar slechts rea geren op agressief optreden door de Brit ten. De verschillende pcb-mengsels worden met name in de geïndustrialiseerde lan den sinds de dertiger jaren gebruikt als koelvloeistof van apparaten, isolatie- vloeistof in condensatoren en isolatoren en als weekmaker van verven. Zij zijn hiervoor bijzonder geschikt, omdat ze een uitstekend elektrisch isolatievermo- gen hebben, niet oplossen in water, goed warmtegeleidend zijn en pas ver branden bij een temperatuur van 870 graden Celsius. Het gebruik ervan kan geen kwaad, aldus de heer Vos, mits dit gebeurt in goed gesloten systemen zoals isolatoren. Gevaarlijk wordt het pas wanneer deze apparaten worden afgdankt en op de DIEMEN. Gistermiddag in een per sonenauto tijdens een inhaalmanoeuvre in het Amsterdam-Rijnkanaal gereden. Met behulp van een duiker werd naar naar inzittenden gezocht, maar bleek dat de chauffeur van de wagen zichzelf had gered en zich bij de politie in Diemen had gemeld. bepaalde in de Opiumwet, verboden is, op of aan de openbare wegen met de daaraan gelegen portieken, arcaden of nissen binnen de bebouwde kom post te vatten, of zich daar heen en weer te bewegen, indien redelijkerwijze kan worden aangenomen, dat zulks ge schiedt om aldaar verdovende middelen in de zin van de Opiumwet of daarop gelijkende waar te koop aan te bieden. (Van onze Parlements redactie) DEN HAAG. De huurverhoging met 20 percent, die minister Udink van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening in zjjn nota over de volkshuisvesting voor het jaar 1975 in het vooruitzicht stelt, zou allerminst noodzakelijk zijn. Dat hebben de D’66’ers Nypels en Nooteboom bere kend. B. en W. wijzen er nog op, dat door het vaststellen van de voorgestelde strafbe paling geen uitspraak wordt gedaan in de discussie op landelijk niveau over de wenselijkheid van ontcriminalisering van het gebruik van (soft) drugs. Hier gaat het om het tegengaan binnen het kader van de bestaande wetgeving van randverschijnselen, die een ernstige be dreiging vormen voor het internationale jeugdtoerisme. - WW o o o ono In een voorstel aan de gemeenteraad zeg gen B. en W., dat zij in het afgelopen jaar met stijgende bezorgdheid hebben kennis genomen van het steeds driester wordende optreden van drughandelaren in ’t Vondelpark en in de nabijheid van andere plaatsen waar veel jeugdige toe risten samenkwamen. Onder deze drug handelaren bevonden zich veel crimine le elementen, die dikwijls in een vast of gesloten teamverband opereerden en Dublin. De Ierse republiek heeft een eer ste voorzichtige stap gezet om de grond wet zodanig te veranderen, dat eenheid met Noord-Ierland mogelijk wordt. Pre mier Jack Lynch heeft een parlementaire commissie van negen man benoemd „om de verschillende aspecten van Ierse een heid te bekijken en aanbevelingen te doen voor het scheppen van voorwaarden, die tot eenheid kunnen leiden”. In de com missie zijn de drie Ierse politieke partijen vertegenwoordigd aannemen, dat de geverbaliseerde per soon zich ter plaatse ophield ter beoefe ning van de handel in drugs of daarop gelijkende waar. Ze zal dus bij haar optreden grote zorgvuldigheid moeten betrachten. DUBLIN (UPI) In interviews die het Amerikaanse persbureau Uni ted Press International met hen heeft gehad, heeft een van de twee top figuren in het Ierse republikeinse leger gisteren verklaard, dat de ene tak van het IRA alle vredesinitiatieven zal blijven afwijzen en oorlog op grote schaal tegen Engeland zal blijven voeren. Beiden erkenden echter, dat het Ierse Republikeinse Leger zelf inwendig is verdeeld door onenigheid over Het gemeentebestuur is met een juridis che adviseur in bespreking om te kijken of een gedeelte van de geëvacueerde be woners weer naar huis kan terugkeren. De bewoners rondom de toren, die zich in een buurtcomité hebben verenigd, eisen van het gemeentebestuur een aansprake- lijkheldsgarantie voor eventuele gevolgen. Het comité heeft mr. R. J. Polak uit Amsterdam een desbetreffende brief aan het gemeentebestuur laten schrijven. Krijgen de bewoners geen schriftelijke garantie, dan weigeren zij hun huizen te betrekken. Ongeveer 150 bewoners zijn in een straal van 45 meter om de toren uit hun huizen gehaald en in plaatselijke hotels ondergebracht. De bewoners eisen ook een deskundig onderzoek door het TNO in Delft. Edams burgemeester J. H. Kok kon nog geen nadere mededelingen doen over de oorzaak van de verzakking. Volgens de burgemeester heeft de hele affaire rond de speeltoren er wel toe geleid, dat deze eerder dan het plan was zal worden gerestaureerd. Het lag aan vankelijk in de bedoeling pas rond 1980 te beginnen. Met de kleine restauratie is ongeveer een bedrag van 1 miljoen ge moed. Het gemeentebestuur heeft gisteren een gesprek gehad met de staatssecretaris van CRM de heer Vonhoff. Beide IRA-leiders werden geïnterviewd in hun respectieve hoofdkwartieren in 'WVMMVV*l*MVM**,’w*'***'*«*vM’******fw^^ regen zw. bew. zw. bew. onbew. regen zw. bew. geh. bew. half bew. regen regen geh. bew. onbew. half bew. zw. bew. regenbui geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. regen regen regen licht bew. zw. bew. licht bew. regen geh. bew. zw. bew. regen regen geh. bew. geh. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. geh. bew. onbew. ZATERDAG 6 MEI 5.01 uur onder 20.13 2.23 uur onder 12.51 ZATERDAG 6 MEI 8.48 uur en 21.22 4.08 uur en 16.39 „Zelfs al zou op dit moment een produk- tiestop worden afgekondlgd”, zo staat in het proefschrift, „dan zullen overblijf selen van pcb gedurende tientallen ja ren worden aangetoond in biologisch materiaal. Omdat is gebleken, dat van de totale wereldproduktie van pcb tot nu toe slechts een fractie in de biosfeer is terecht gekomen en zelfs dit al zal leiden tort; massale sterfte onder de diverse vis- en vogelsoorten, dienen er zo snel mogelijk maatregelen te komen om verdere verspreiding ervan in het milieu tegen te gaan”, aldus de heer Vos. SOFIAJReuter, AFP en UPI) Vier Jonge Turken die een gekaapt Turks straalvliegtuig op de luchthaven van Sofia met meer dan zestig inzittenden hebben gedreigd op te blazen, hebben zich zonder slag of stoot aan de Bulgaarse autoriteiten overgegeven. Eerder had Bulgarije laten weten, dat het de kapers politiek asiel zou verlenen. Enige uren na de aanslag op de com mandant van de Turkse politie, generaal Eken, zijn gisteravond de strijdkrachten In Turkije in staat van alarm gebracht. De door de radio omgeroepen bekend making van de generale staf vermeldde niet de reden van deze maatregel, maar in goedingelichte kringen in Ankara wer ge zegd dat deze in verband stond met de aanslag op de generaal. Er werd op gewezen dat de maatregel niet betekent dat voor het gehele land de noodtoestand is afgekondigd. Deze bestaat al wel sinds geruime tijd in elf provincies, met inbegrip van Ankara en Istanboel. Alle verloven zijn ingetrokken.Militai- ren moeten tot nader order in de kazernes blijven. De laatste maal dat in Turkije de alarmtoestand werd afgekondigd was In 1964 ten tijde van de Cypruscrisis. 17 16 16 16 17 13 17 16 17 15 12 21 23 13 15 18 14 14 17 12 14 18 17 18 13 19 23 20 10 18 22 13 19 19 20 13 12 18 18 20 32 24 (Van onze correspondent) DEN HAAG. De IJsselmeerboringen leveren geen gevaar voor het milieu en vormen geen bedreiging voor de visserij. De voorwaarden die gesteld worden in de boorvergunningen zijn zo scherp geformu leerd, dat „explosies en spuiters” nagenoeg uitgesloten zijn. Dat zei de president van van IJsselmeervissers en de heer Kaptein de Haagse rechtbank, mr. Slotemaker, in zijn uitspraak van het kort geding, dat de Vereniging Contact Natuurbescherming Noord-Holland, de Vereniging Combinatie uit Den Oever hadden aangespannen te gen de Staat der Nederlanden om de boringen in het Ijsselmeer te voorkomen. De 1.000 boringen die na 1945 in Neder land zijn gedaan hebben aangetoond, dat een dergelijk gevaar te verwaarlozen is, aldus mr. Slotemaker. Hij wees de eisers erop, dat zij bij de Kroon bezwaar hadden kunnen maken tegen de uitgifte van boorvergunningen Zij menen dal een op zichzelf goed systeem in de nota gebrekkig wordt uitgewerkt. Volgens berekeningen van D’66 leidt het systeem van minister Udink tot huren die niet hoger zijn dan die welke onder het huidige subsidiesysteem worden gevraagd. Een verhoging van 20 percent zal dan ook niet nodig zijn, ver klaren zij. Er zouden zelfs gegronde rede nen zijn om te beweren dat de aanvangs- huren van premiewoningen lager kunnen worden gesteld bij toepassing van het nieuwe systeem, dan bij het oude. De regering heeft onlangs aan de SER en de Raad voor de Volkshuisvesting advies gevraagd over het toekomstige huur- en subsidiebeleid, zoals dat in de nota-Udink is oorgesteld. D’66 zal aan deze beide organen een brief sturen, waarin zij mat uitgebreide berekeningen aantoont, dat de huurverhoging met 20 percent achterwege kan blijven. De regering zal ook een afschrift van de berekeningen krijgen. De D’66’ers zijn van mening „dat minis ter Udink zijn sommen verkeerd gemaakt heeft”. Uitgaande van dezelfde rekenme thode komen zij tot een andere conclusie.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2