Rus verspeelt nu al geen onnodige punten Vrees voor de Noren DAMWERELDKAMPIOEN ANDREIKO volkomen ongegrond TIKTE” OOK VERPOEST WEG Ontreddering na topwedstrijd tegen Belgen Nederland plaatste zich ondanks inzinking tegen Albanië: 84-81 Duindigt strijdtoneel ren van Etappewinst Kees Koeken in Ronde van Spanje „Moet Fischer spelen op rug van walvis?” belangwekkende Boeking voor Johan Cruyff Davis-cupteam nam voorsprong 15.000 Italianen steunen Inter Zeven winnaars in sporttoto 1 ZATERDAG 6 MEI 1972 10 (door Ton Sijbrands) Adviseur Marshall: op- ANDRIS ANDREIKO (Van onze sportredactie) THEO KLEIN J Kales (links) oog in oog met Papavanjeli. Belgische journalisten in de Kennemer Sporthal. a a t v F L g d h d ri v di V G HAARLEM. Het is maar goed dat lange mensen in het zuidelijke Albanië dun gezaaid zijn, anders had de Nederlandse basketbalploeg zijn inzinking van gisteravond wellicht met een nederlaag moeten bekopen. Nu konden de Albaniërs, die in Nikolin Pali (1 meter 95) hun langste man hebben, wegens gebrek aan „lengte” niet genoeg profiteren van het teleurstellende spel van de Nederlandse equipe, die uiteindelijk toch nog met 8481 aan het langste eind trok. Ruim voldoende voor een tweede plaats in de poule achter Tsjechoslowakije en de daaraan verbonden deelname in de finalepoule, diev van 7 tot 13 mei in de Amsterdamse Apollohal wordt verspeeld. Het veel bekritiseerde duo Hemmes Hordijk heeft het vertrouwen van de Nederlandse tennisbond ditmaal dus niet beschaamd. Omdat Nederland in de afge lopen jaren steeds in de eerste ronde van het Davis-cuptoernooi sterke tegenstan ders trof, had de bond dit jaar aan het organisatiecomité om een zwakkere oppo nent gevraagd. Toch rezen er nog de nodige twijfels toen Noorwegen als eerste tegenstander werd aangewezen. Non-play- ing captain B. Lijsen zei van tevoren: „Onze spelers hebben een redelijke tech niek, maar ze moeten nog leren wennen. Dat is ons grote probleem.” De vrees voor een debacle tegen het onbetekenende Noorwegen is echter onge grond gebleken. Het onbedorven amateu risme viert kennelijk nog hoogtij in de amper 10.000 leden tellende Noorse ten nisbond die dan ook een slecht voorberei- MILAAN —Meer dan 15.000 Italia nen sullen met Internazionale uit Mi laan naar Rotterdam komen voor de ontmoeting op 31 mei van de Italiaanse ploeg met Ajax. „De 15.000 kaartjes die ons zijn toe gewezen voor de finale zijn reeds alle maal verkocht. De ploeg zal in Rotter dam goed worden gesteund”, aldus de secretaris van Inter. Internazionale is evenals Ajax reeds begonnen met zich voor te bereiden op de grote ontmoeting, door zijn beste spelers om beurten niet op te stellen voor de nog resterende drie wedstrij den in de Italiaanse competitie. hoewel de poging van de Italiaan Lan- zamfame (als eerste op een berg van de derde categorie) er veelbelovend uitzag. Lanzamfame kreeg onder meer gezelschap van de Spanjaard Pessarrodona en de Belg Scheers, maar zeven kilometer voor het einde was het peloton weer compleet. Het was weer een Nederlander die als eerste over de streep flitste: dit keer Kees Koeken. Ger Harings, Jan Krekels en Ge rard Vianen, respectievelijk derde, achtste en negende, reden daarnaast zeer „kort”, zodat de formatie Goudsmit-Hoff weer eens met de prijs voor het dagploegen- klassement aan de haal ging. In het algemeen klassement bekleden de Neder landers evenwel weinig vooraanstaande posities. Gerard Vianen is met de 32e plaats nog de beste. Algemeen klassement: 1. Perurena (Spa) 38 uur 44 min 10 sec., 2. Labourdette (Fra) 38.45,01; 3. Linares (Spa) 38.45,02; 4. Manzaneque (Spa) 38.45,11; 5. Pessarrodo na (Spa) z.t. 32. Vianen (Ned) 38.53,05; 35. Van der Vleuten (Ned) 38.57,41; 55. Prin sen (Ned.) 39.02,10 56. Delnoy (Ned-) 39.02,45; 66. Harings (Ned) 39.14,13; 71. Koeken (Ned.) 39.31,33, 72. Krekels (Ned.) 39.02,03; 74. Van Katwijk (Ned) 39.46,07. en 13e minuut samen met aanvoerder Shake voor zorgde dat de teams weer gelijk kwamen, vertelt: „Wij waren snel ler dan die lange Nederlanders, dat ver goedde veel. Maar op den duur kom je daarmee toch te kort. Dat zou vooral in de laatste drie minuten aan het licht komen. Hadden wij toen even over spelers van meer dan twee meter kunnen be schikken, dan was er waarschijnlijk geen winst voor Nederland uitgekomen.” Om een dreigend debêcle te voorkomen zette René Mol Sikking en Van Woerkom in op de plaatsen van Kales en de falende Van Tuyl van Serooskerken, maar ook zij konden niet voorkomen dat de rust inging met een 4142 stand in het voordeel van de Albaniërs. In de tweede minuut van de tweede helft kregen de Balkanbewoners al de eerste rekening gepresenteerd van hun forse defensieve spel. Zace ging met vijf persoonlijke fouten aan de kant. Hij zou gevolgd worden door Shaka, Shehu en Shano. Agim Fagu: „Wij verliezen meestal veel spelers door persoonlijke fouten. Maar wij hebben geen keus. We moeten fors spelen, willen we nog iets tegen die grote kerels uithalen.” Zo’n afgang bleef de Nederlanders bespaard. Kees Akerboom, die gisteren net als zijn meeste collega’s geen beste dag had, erkende echter nafloop: „Hun inzet was veel beter. Ze misten alleen de leng te, dat wreekte zich vooral in de rebound, al hadden wij daarin nog veel meer moeten pakken dan we nu gedaan heb ben”. René Mol was de eerste om die woorden te onderstrepen. „De inzinking waar ik na de wedstrijd tegen België voor Judo: De Russische ploeg voor de strijd om de Europese judotitels, van 11 tot en met 14 mei in Voorburg, is als volgt sa mengesteld: Vitali Koetsnetsov, Sergej Loeslin, Sergej Melrusjenko, Anatoli Novi kov, Alexander Kolpakov Goeram Goe- goelauri, Andrej T'.jeopasjen, Vladimir Pokatajev, Jevgeni Solodoekin en Sjota Sjosjisvili, TARRAGONA De opwindenste, zij het niet aangenaamste gebeurtenis tijde is de achtste etappe van de Ronde van Spanje was we) de massale valpartij, zich na 46 van de 189 kilometers in de rit van Vinaroz naar Tarragona voordeed. Eén renner bleef na de plotselinge, chao tische opeenstapeling van renners en fiet sen liggen: Joaquin Agostino, één van de favorieten voor de eindzege in de „Vuei- ta’. Men dacht aanvankelijk aan een hersenschudding, maar later in het zie kenhuis constateerden artsen een schedel- basisfractuur, zodat de Portugees voor enkele maanden is uitgeschakeld en wel niet zal kunnen deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. Geholpen door die Albanese uittocht konden de Nederlanders, zonder de aan zijn teen geblesseerde Ton Boot, op gelij ke hoogte blijven. Via 5353 (na 9 minu ten) en 6464 (na 12 minuten) gingen de laatste drie minuten in met een minimale voorsprong voor de ploeg van René Mol. Een erg wankele basis, gezien de kracht waarmee de Albaniërs twee dagen tevoren in de laatste seconden tegen de Belgen terug waren gekomen. Zij liepen toen binnen twee minuten tien punten in op onze Zuiderburen, die er met een totaal ontredderd vijftal nog maar net in slaag den één punt voor te blijven. Marshall beschuldigt de FIDE ervan de „schokkende hetze” tegen de Amerikanen te hebben opgezet door verklaringen voi kritiek op Fischer te geven, door Ijsland (de keuze van Spasski) te verkiezen en bij voorbaat elke organiserende stad op het Amerikaanse halfrond uit te sluiten, hoe wel Fischer Argentinië, Mexico en Canada had voorgesteld. Volgens Marshall had Euwe geen direct contact met Fischer opgenomen omdat „hij de moed mist oog in oog te staan met de man die hij achtervolgt.” Marshall voegde er aan toe, dat hoewel Fischer niet afwijzend staat ten opzichte van Ijsland een belangrijk bezwaar is de afwezigheid van faciliteiten voor televisie-uitzendingen via ’n satelliet naar de Verenigde Staten. „Fischer wil dat zijn land tenminste de partijen moet kunnen zien.” Marshall zei te hopen dat Euwe met hem of Fischer telefonisch contact zou opnemen om de details te bespreken. Ook zou hij proberen via rela ties in IJsland gedaan te krijgen dat Fischer nog 72 uur respijt krijgt voor een definitieve beslissing. Intussen zou Mars hall trachten naar Reykjavik te reizen om alles persoonlijk te inspecteren. Fischer zelf heeft zich in een trainingskamp bij New York teruggetrokken. Hij heeft alle organisatorische zaken overgelaten aan Marshall. Rennen 2 Hubert-prijs: 1 Stormklee, 2 Terlenka, 3 Artois Outs: Robert. 5 Prijs van Neuss: Snooty Fox. 8 Natewood-prijs: 1 Quick 1 Padre Bramo, 2 Parkia, 3 Atlas Outs: Nanny, 2 Patrick. 3 Sans Culotte Outs: Linota. NEW YORK. Paul Marshall, adviseur van Bobby Fischer, heeft in New York gezegd dat het voor de Amerikaanse scha ker onmogeljjk is te antwoorden op het voorstel de gehele tweekamp met de Rus Boris Spasski in Reykjavik te houden zonder eerst de omstandigheden te ken nen. Professor dr. Max Euwe, president van de Internationaal Schaak Federatie (FI DE), heeft dezer dagen een telegram ge stuurd aan kolonel Edmund Edmondson, directeur van de Amerikaanse Schaakfe- deratie, met het verzoek voor zaterdag 6 mei een beslissing te nemen. „Maar hoe kan Fischer antwoorden ais de juiste voorwaarden en omstandigheden hem niet bekend zijn?” aldus Marshall. „Waar moet precies in IJsland worden gespeeld? Op de rug van een walvis? In een schoollokaal? Zit het publiek op een meter afstand op of twintig meter?” HENGELO. Verrassende uitslagen heeft de derde ronde van het wereld kampioenschap dammen eigenlijk niet te zien gegeven. Of het moest de remise zijn, die de Surinamer Aliar op de oud-wereldkampioen Koeper man behaalde. Dat is natuurlijk wel prachtig werk, wat die jongen me daar even verzet: eerst remise met Andreiko en nu ook met Koeperman. Ik heb het al vaker gezegd: het statuut mag nimmer ontbonden wor den! Suriname heeft Nederland nodig, maar Nederland heeft Suri name net zo hard nodig. Dat blijkt nu wel weer. Maar zonder enige gekheid: onge acht Aliar’s verdere resultaten in dft toernooi (en als hij zo doorgaat zal hij zeker hoog eindigen) geloof ik dat men nu al kan stellen, dat Aliar zijn uitzending volkomen waar heeft ge- (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN. Het Nederlands Davis cupteam heeft vrijdag in Scheve- ningen zijn plicht gdaan. Nationaal kam pioen Fred Hemmes en Jan Hordijk na men in het enkelspel met sprekende cij fers afstand van hun Noorse tegenstan ders die zelfs niet één set konden winnen. Als de Nederlanders vandaag ook nog in het dubbelspel zegevieren, kunnen zij dank zij een onaantastbare 30 voor sprong reeds gaan denken aan de tweede ronde van het Davis-cuptoernooi. De op gave is dan aanzienlijk lastiger, omdat de winnaar van het duel ItaliëOostenrijk de volgende tegenstander zal zijn. (Van onze paardensportmedewerker) DUINDIGT. Zondagmiddag (1.30 uur) op Duindigt een bijzonder belangwekken de ren voor amatrices en amateurs. In het twaalf volbloeds tellende veld ver scheidene bekende combinaties, waarvan Siegfried Berger met Atlas als de beste mag worden beschouwd. Het internatio nale drafnummer kan weer een prooi worden van Gunnar Dear. De concurren tie is voor hem niet zwaar. Verscheidene grootheden Drógen, Eland Galant Way staan op ziekenrapport. Spannender zal het dan ook toegaan in het sprint- nummer, waarin Helene Hanover en In grid Hanover het seizoendebuut komen maken. De tips: De tips: 1. Beniidorm-prijs: 1. Jack Bui tenzorg, 2 Jack Fortuna, 3 Jaslo Outs Jo nathan. 3 Madrid-prijs: 1 Jonker Jan, 2 Jax D, 3 Judy Outs: Inca. 4 Valencia-prijs: 1 Gunnar Dear, 2 Fire Bird W, 3 Faith Hollandia Outs: Treize F. 6 Toledo-prijs: 1 Jacky Spencer, 2 Important D, 3 Hurry Up Outs: Induna J. 7 Alicante-prijs: 1 In grid Hanover, 2 Helene Hanover, 3 Dea- tonka Outs: Dumas. 9 Almeria-prijs: 1 Joke, 2 Habanera. 3 Icecream Outs: Jolly Jumper. 10 Malaga-prijs: 1 Kandy Bui tenzorg, 2 Kstara Woelwater, 3 Kinley’s Speed Outs: Klif Areta. DEN HAAG De tuchtcommissie be taaid voetbal van de KNVB heeft de vol gende spelers gestraft naar aanleiding van hun gedrag in de competitiewedstrijden van afgelopen zondag’ 1. F. J. E. Kramer (Blauw Wit): twee bindende wedstrijden en een boete van 150 wegens bij herhaling onjuist aanval len van tegenspeler in de wedstrijd De VolewijckersBlauw Wit. 2. L. E. van der Heek (HVC): twee bin dende wedstrijden en een boete van 100 wegens op ruwe wijze ten val brengen van tegenspeler in de wedstrijd Roda JC HVC. 3. L. Boon (Fortuna Vlaardingen)twee bindende wedstrijden en een boete van 100 wegens op hardhandige wijze ten val brengen van tegenspeler in de wedstrijd VeendamFortuna Vi. 4. De de Boer (Volendam): boete van 100 wegens wegduwen van tegenspeler die de bal had weggetrapt om tijd te rek ken; één en ander in het duel met FC Den Bosch. Johan Cruyff van Ajax kreeg zijn twee de boeking wegens zijn houding tegen de scheidsrechter in de wedstrijd Telstar Ajax. de ploeg naar Nederland stuurde. Zo trof Hordijk in Frythjof Prydz een tegenstan der die het tennis louter boefent om zijn conditie op peil te houden. Voor Prydz is het skispringen veel belangrijker: hij werd daarin Noors kampioen en eindigde bij de Olympische Spelen in Saporro als tiende. Hordijk maakte de Noor in re cordtijd duidelijk dat hij als tennisser nog bijna alles moet leren. Zeer geconcen treerd spelend, joeg hij Prydz naar een blamerende nederlaag: 60, 61, 60. De durf die het spel van Hordijk soms kenmerkt, ontbreekt totaal bij Hemmes die tegen de Noorse kampioen Jon Erik Ross niet kon imponeren. Hemmes won de eerste set erg gemakkelijk (61) maar kende daarna weer tal van aarzelingen. Ross nam in de tweede set steeds een voorsprong die hij tenslotte volkomen on nodig liet glippen (10—8). In de derde set profiteerde Hemmes dankbaar van het gebrek aan conditie bij de Noorse kampi oen: 63. Ook dit was echter een over winning die meer onthulde over de zwak te van de Noren dan over de kracht van de Nederlanders. Nederland begon de wedstrijd tegen de Albanese underdogs met de prettige we tenschap dat de tegenstanders met mini maal twaalf punten verschil zouden moe ten winnen om zich alsnog voor Amster dam te plaatsen. Die marge werd in de eerste minuten aanvankelijk nog flink verruimd toen de gastheren de Albaniërs op een 2115 achterstand zetten. Er leek geen vuiltje aan de lucht, temeer daar de Albanese ploeg in eerste instantie geen perfect georganiseerd team scheen te zijn. Het herstel liet echter niet lang op zich wachten. De pupillen van coach Brova vonden hun draai, wat inhield dat zij begonnen aan een partijtje technisch be gaafd en getruct spel, waarmee zij het tekort aan lengte grotendeels compenseer den. Sterspeler Fagu, die er tussen de 12e Bovendien sla ik Aliar’s succesvolle cp treden met plezier gade, omdat hij een neefje is van een Hindoestaanse jongen, met wie ik tijdens mijn Surinaamse ver blijf voortdurend optrok, die mij ondanks herhaalde verzoeken mijnerzijds op tuto yeren over te stappen, tot het einde toe „mijnheer Ton” bleef noemen (bondsdirec- teur Ivens zal wel weten wie ik bedoel) en die mij tussen twaalf en twee, wanneer de zon haar hoogste punt bereikte, met ont bloot bovenlijf de edele voetbalsport liet beoefenen. (Van het Reve heeft het al eens geschreven: „Het ploertendom uit zich in het moderne voetbal”), zodat ik langer dan een week met een door de zon geblakerde rug rondliep, wat ook wel weer ergens goed voor geweest is, want ik speelde er de laatste twee partijen van het toernooi re mise door en dat betekende voor de ont wikkeling van de damsport in Suriname een behoorlijke stimulans. En nu ik mij 'toch op het hellende vlak van de roddel begeef, is het misschien wel leuk te vermelden dat Aliar bovendien een neefje is van de uiterst getalenteerde Johnnie Sadiek, van wie men vroeger veel verwachtte, maar die zijn studie in de medicijnen voorrang heeft verleend. Maar er zijn natuurlijk wel belangrijker dingen te melden. Andrieko heeft zijn kandida tuur voor de titel opnieuw bevestigd door een overwinning op een speler van mees- tersniveau. Was het in de eerste ronde de Amerikaan Smith, die in het eindspel, waarvan ik ten onrechte meende dat het remise was, het onderspit moest delven, gisteren was het de Belg Verpoest die lang zaam maar zeker „weggetikt” werd. Op de remise tegen Aliar na zijn het uitstekende prestaties die de wereldkampioen levert. Te meer wanneer men bedenkt dat hij in het verleden met deze spelers vaak ge noeg de punten heeft moeten delen. Trou wens, hoe moeilijk het is van iemand als Smith te winnen, hebben Koeperman en Wiersma ondertussen al ondervonden. Beiden kwamen niet verder dan een vrij wel gelijkwaardige remise. Zelf heb ik mijn eerste overwinning nog niet kunnen boeken. Maar dat was eigen lijk ook niet te verwachten: Anatoli Gant- warg is nu eenmaal een ontzettend sterke speler (als u het mij vraagt een van de vier sterksten van de wereld) en als hij geen complicaties wil, behoeft men niet op een overwinning te rekenen. Welnu, het was kennelijk zijn bedoeling er een rustdag van te maken, want vanaf de opening streefde hij systematisch naar vereenvou digingen en hoewel ik na een dertigtal zet ten enige vat op de zwarte stand begon te krijgen, zat er toch niet meer dan remise voor mij in. Jammer dat Gantwarg, die vaak erg interessant kan spelen, er gisteren geen zin in had. Want anders hadden de toeschouwers van een mooie partij kun nen genieten. En wie weet was dat ook mijn puntentotaal ten goede gekomen. Maar het zal wel juist die vrees geweest zijn die Gantwarg tot het destructieve spel dat hij in zijn partij met mij heeft laten zien, aangezet heeft. Uitslagen derde ronde: Hisard (Fra)Agliardi (Mon) 20, Baba Sy (Sen)Laporta (It) 11, Sijbrands (Ned)Gantwarg (Rus) 11, Smith (VS) Wiersma (Ned) 1—1, Aliar (Sur)—Koeper man (Rus) 1—1, Verpoest (Bel)—Andreiko (Rus) 02, Janecek (Tsjech)—Fanelli (It) 02, Deslauriers (Can)Delhom (Fra) 11, Kuyken (Zwi) was vrij. Stand: 1 Andreiko en Delhom 5 punten; 3 Kuyken 4 (uit 2); 4 Gantwarg, Fanelli en Wiersma 4; 7 Deslauriers 3 (uit 2); 8 Aliar, Sijbrands, Koeperman en Hisard 3; 12 Baba Sy, Smith en Laporta 2; 15 Verpoest 1; 16 Agliardi 0 (uit 2); 17 Janecek. vreesde is gekomen,” verklaarde hij, „de spelers hebben zo naar die wedstrijd van donderdag toegeleefd, dat het leek alsof er helemaal geen match tegen Albanië voor de deur stond. Vanmiddag op de training voelde ik het al; er zat geen vaart in, ik hield mijn hart vast.” Die angst bleek ’s avonds gegrond. Mol: „Zo goed als donderdag alles lukte, zo slecht ging het vandaag. Ik heb van alles geprobeerd. We hebben zone, man-to-man, verschil lende driehoeken trachtten te spelen maar van al die taktieken kwam niets terecht. Gelukkig tellen twee winstpunten uit een slechte wedstrijd evengoed mee.” Topsco rers: Nederland: Vrolijk 106, V. Tuijl 104, H. Harrewijn 96. Albanië: Fagu 129, Papavanglele 74. Met die overwinning stelde Nederland zich veilig achter de Tsjechen, die eerder op de avond de vloer hadden aangeveegd met België, dat de klap van donderdaga vond kennelijk nog niet te boven was. De ploeg van Guy van den Broeck kon na een 3443 achterstand bij de rust tenslot te met 77105 de aftocht blazen. „Het resultaat van het wanbeleid van de Belgi sche bond. De hele Belgische competite is nu al jarenlang gebouwd op de Ameri kaanse spelers. Men vergeet om naar goede eigen mensen te kijken,” aldus de De eerste plaagstoten werden in de achtste etappe uitgedeeld door de Span jaarden Grande en Lopez Carril, die er al onmiddellijk na de start vandoor gingen en een halve minuut voorsprong namen. In de beginfase deden verder nog Morten sen (den), Van der Vleuten en Vianen van zich spreken, hoewel geen van dit trio een beslissende ontsnapping kon inleiden, steeds nam het peloton de vluchters weer in zich op en dat bleef zo tot het einde, DEN HAAG. De cijfers van sporttoto 43 van het afgelopen weekeinde zijn: Aantal deelnemers 593.237. Bruto-inleg 1.384.193. Prijzenbedrag 585.513. Eerste, tweede, derde prijs en premie elk f 146.378. Eerste prijs, zeven winnaars, die elk bruto ƒ20.911,20 ontvangen. Tweede prijs, 266 winnaars, die elk f 550 ontvangen. Derde prijs, 4057 winnaars, die elk ƒ36 ontvangen. De premie ten bedrage van 146.378 wordt na het sluiten van de reclameter- mijn op woensdag 31 mei aanstaande bij loting toegewezen aan een der eerste prijswinnaars. Biljarten. Het Belgische biljart- fenomeen Raymond Ceulemans heeft tij dens het driebanden toernooi om het we reldkampioenschap alleen de leiding. Ceu lemans versloeg in zijn tweede partij ook de Peruviaan Adolfo Suarez. maakt. En daar ben ik zelf ook een beetje trots op, want langzaam maar zeker wordt duidelijk, dat mijn be zoeken aan Suriname (in augustus 1969 en de eerste twee maanden van 1971) toch wel nut hebben gehad.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 10