Een leven temidden van de Eskimo’s de bijbel Groepenbegeleiders bij vredesberaad o 1 Israël en Oproep voor hulp aan burgers in Vietnam Vredesweek Otto Bertschi: directeur bij Christian Science Kate Hettasch (67 jaar) is even in gaat straks terug Haarlem, maar I ZATERDAG 6 MEI 1972 Erbil Post per honde slede Bijbel in Eskimotaal Terug met driemaster a Kustlijn van 1300 mijl Vriendelijk en zachtaardig HAARLEM In de gastvrije pastorie van de Evan gelische Broedergemeente (Hernhutters) aan de Park- laan 32, waar de predikant drs. J. M. W. Schalkwijk en zijn gezin tijdens zijn verlof wonen en werken, heb ik dezer dagen een ontmoeting gehad met zendingsonder- wijzeres Kate Hettasch, die nu in Holland vertoeft als gepensioneerd hoofdonderwijzeres, tezamen met haar jongste broer, Rev. Siegfried Hettasch. Zondag 30 april hebben broer en zus voor de Evangelische Broederge meente in het kerkje aan de Parklaan 34 in Haarlem een zendingsavond verzorgd over het hoog in het noor den (bij Groenland) gelegen Labrador. Rev. Siegfried Hettasch sprak toen over: „Twee eeuwen Eskimo- zending”, terwijl zijn zuster Kate aan de hand van kleurendia’s sprak over „Volk, School en Gemeente van Labrador”. WK Een oude uit BEP ANDREAS. last van muskieten; ’s winters daaren tegen is het er bitter koud en is alles met sneeuw bedekt. Zij zegt: „De Eskimo’s zijn vriende lijk en zachtaardig, ’s Zomers is het in Labrador bloedheet en heb je er veel oordeel thans verzachf’.De Eskimo zelf zegt: „Ik ben een Inuk, hetgeen in de Eskimotaal „mens” betekent. Aanvankelijk woonden de Eskimo’s nog in sneeuwhutten en voeren zij dat was omstreeks 1925 nog met nun kajaks op het water en leefden zij van de jacht, ondermeer op rendieren en van de visvangst. Een jong Eskimomeisje uit La brador. De Mongoolse invloed is duidelijk zichtbaar. dragen minirokjes en gebruiken oog schaduw. Doch de tevee is er nog niet dóórgedrongen. Eskimo-vrouw Labrador. ressen. Ook aan bejaardenbezoek heeft zij veel gedaan en goed werk verricht, zend aan het slot van ons gesprek, „ben ik van mening dat de Eskimo’s vroeger, toen zij nog niet geconfron teerd werden met de moderne Wester se wereld, gelukkiger waren. Maar het is nu eenmaal zó, dat je de klok niet kunt terugdraaien, óók niet daar in Labrador, in het hoge Noorden waar ik straks weer heel graag naar terugga, omdat ik mijn hart nu eenmaal aan de Eskimo’s heb verpand”. De heer Bertschi heeft in vele hoe danigheden voor de Christian Science Beweging gewerkt, onder andere als Christian Science spreker, leraar en al» persgecommitteerde Voor de tweede keer organiseert de Stichting „Israël en de Bijbel’ op He melvaartsdag een Israel-landdag. De stichting is van mening dat de kerken over het algemene te weinig aandacht schenken aan de gebeurtenis sen in het midden-oosten. „Zij brengen de ontwikkelingen daar althans niet in verband met de profetieën die in de bijbel zijn te vinden en die op het ogenblik zeer concreet in vervulling gaan, aldus bestuurslid W. A. Griffi oen in Oudewater. De manifestatie wordt gehouden op het conferentie-centrum „De Bron” bij Dalfsen (Ov.) langs de weg Zwolle- Ommen-Coevorden. Vorig jaar (óók op Hemelvaartsdag )trok de eerste Israel- dag van de stichting méér bezoeker* dan de bijna tweeduizend zitplaatsen tellende tent kon bevatten. Er is nu een tent op het terrein van „De Bron’ geplaatst die ruimte biedt aan ongeveer drieduizend personen. De hele winter door komt er één vliegtuig per week dat post meebrengt. Een en ander natuurlijk afhankelijk van de weersomstandigheden. Vroeger was het zó, dat de eerste post op 15 januari brieven meebracht; de tweede in maaft kranten en de derde in begin mei de pakjes. In aansluiting op de landdag wordt een drie-daagse conferentie gehouden, ter bezinning op het thema „de geeste lijke en profetische betekenis van Is raels heilige feestkalender”. (Opgaven voor deelname bij het secretariaat, postbus 6, Oudewater, tel. 03486-1889). Ds. W. Sloot (gereformeerde), ds. W. Harkema (baptist) en evangelist Jb. Klein Haneveld behoren tot degenen die het woord zullen voeren. Zij willen de aandacht vestigen op „de plaats die Israel inneemt in he heilsplan van God en voorts oproepen tot liefde en hulpbetoon voor het joodse volk. Interessant is te vermelden dat Sieg fried in Holland trouwde met een Su rinaams meisje, namelijk Frieda Gla ser, uit Haarlem afkomstig, die ook onderwijzeres in Labrador is geweest en zodoende Siegfried ontmoette. De ouders van Kate (nu 67) hebben vijftig jaar lang in Labrador, ten noorden van New Foundland, gewoond en gewerkt. Haar vader was daar zendeling-predi- kant. Ook diens vader, dus Kate’s grootvader, is als zendeling in de gehe le wereld werkzaam geweest. De Christian Science Raad van Di recteuren van De Moederkerk, The First Church of Christ, Scientist, in Boston, heeft bekendgemaakt dat Otto Betschi CSB, uit Zurich, Zwitserland, layton Craig, CSB, uit Boston zal op volgen als lid van de Raad van Direc teuren. De benoeming is ingegaan op 1 mei. De heer Craig is 23 jaar lid van deze Raad geweest. Over de post in Labrador vertelt zij het volgende: Vroeger werd er in La brador in de wintermaanden met hon densleden driemaal post gebracht. In juli arriveerde het eerste schip en in oktober voer het laatste schip weg. Door het pakijs was het ondoenlijk in de wintermaanden post te bezorgen. Nu is dat alles verbeterd en varen er postschepen van juli tot eind novem ber. De bijbel is ook in de Eskimotaal vertaald, zowel het Oude als het Nieu we Testament. In Labrador zijn nu geen heidenen meer, want in 1935 werd de laatste heiden gedoopt. Ook de jeugd neemt kennis van de bijbel verhalen. Onlangs heeft de zending in Labra dor haar 200-jarig bestaan gevierd. In 1771 namelijk kwam de eerste zendeling, Jens Hawen, naar Groen land, die de Eskimo’s wilde vertellen over de liefde Gods. De eerste Eskimo werd in 1776 in Nain gedoopt. De afgelopen zomer is dit 200-jarig be staan gevierd, waarvoor velen uit alle landen van de wereld waren overgeko men. De „chief” zei toen: „Ik heb nog nooit zoiets moois gezien. Deze herden king getuigt van de eenheid in Christus voor alle mensen”. Het beste zou je in september een bezoek aan Labrador kunnen brengen. De kleurschakering in dit zo noorde lijk gelegen landschap is dan onbe schrijflijk mooi. Er leven ook twee Indianenstammen in Labrador, de Na- scoppies en de Montangais, nu voorna melijk in het kustgebied. De Eskimo’s zien de Indianen wel als hun vijanden en de roodhuiden noemen de Eskimo’s op hun beurt: rauw vlees-eters, het geen vroeger een belediging was, nu echter niet meer. Door de omgang met de „witte” mensen (de blanken) is dat In 1929 werd Kate Hettasch hoofd onderwijzeres in Nain, noordelijk van Makkovik, aan een baai aan de Atlan tische Oceaankust. De school in Nain heeft nu acht klassen met in totaal tweehonderd leerlingen en elf onder wijskrachten. Dronten zal vrijdag 1 en zaterdag 2 september het centrum zijn van een landelijke manifestatie ter voorberei ding op de vredesweek 1972. In de Meerpaal zal dan worden gesproken over het thema „De macht van Euro pa: de militaire macht, de ideologische macht, de economische macht en de culturele macht en de macht van de technologie. •De vier veldwerkers zullen in eerste instantie voor de duur van twee jaar in dienst van het IKV komen. Voorts zal het secretariaat van het IKV voor deze intensivering van het uitgaande werk uitgebreid moeten worden. In totaal zijn de begrote kosten voor het project drie tot drie-en-halve ton voor elk van de twee komende jaren. De nationale commissie heeft het project goedgekeurd maar de minister zonder portefeuille voor ontwikkelings samenwerking die voor alle subsidies van de commissie moet tekenen, heeft dit nog niet gedaan. De kust van Labrador heeft een lengte van 1300 mijl en telt vier dor pen: het noordelijkst is Nain gelegen, dan Hoptale en Makkovik en in het zuiden „Happy Ballgy”. Op een opper vlakte van 2.000 km. liggen deze dor pen verspreid. Na haar opleiding te hebben vol tooid zij kwam ook toen al vaak in Haarlem was Kate nog werk zaam bij een barones in Engeland, totdat zij tot haar vreugde door het zendingsgenootschap in Londen werd uitgezonden naar Labrador, met standplaats Makkovik. Op haar elfde jaar reeds was Kate er heilig van overtuigd, dat zij na haar opvoeding naar Labrador terug wilde keren om daar als onderwijzeres haar gaven van hoofd en hart voor de Eskimokinderen in te zetten. Zij genoot haar opleiding ondermeer in Klein- Welka in Oost-Duitsland, waar zen- dingskinderen uit de gehele wereld hun opvoeding genieten en in Zeist. Daar bezochten de drie oudste kinde ren Hettasch waaronder Kate de Evangelisch Broedergemeente-school en logeerden bij een oom en tante, de heer Harry Weiss en diens vrouw. Wat de levenswijze betreft is er ook in Labrador een snelle overgang merkbaar naar de moderne tijd, me de door de invloed van de Ameri kaanse bases. Er zijn nu ook langha- rigen in Labrador en de meisjes en een bed biedt onderdak aan vier gezinnen. Een oude vrouw vertelde hoe zij door regen en kou van Cam Lo via Quang Tri-stad naar Hué moest lopen met negen kinderen. Dat duurde vier dagen in een koude motregen. Zij vertelde: „Ik denk en ik hoop dat dit de laatste strijd is. In de afge lopen vijf jaren ben ik vluchteling geweest achtereenvolgens in Cam Lo, daarna in Quang Tri en nu in Hué. Ik weet niet waar ik morgen weer naar toe moet gaan”. Alle Vietnamezen hopen dat dit de laatste strijd is dat deden zij ook in 1968! De officiële vertegenwoordiging van de Zuidvietnamese Boeddhisten in Parijs die niet als een officiële gesprekspart ner aan de vredesonderhandelingen wordt erkend, voegt als commentaar hier aan toe: „Indien de partijen een half jaar geleden hadden kunnen besluiten het doden te beëindigen dan zou dat tenminste 40.000 levens hebben gered en wij zouden de vliegtuigen en tanks en zelfs de medicijnen voor het enorme aantal gewon den niet nodig hebben”. Het Werelddiakonaat van de Nederlandse Hervormde Kerk doet een dringend beroep in deze noodsituatie te helpen via de Boeddhistische Vietnamezen die de enigen zijn die thans in de provincie proberen de ergste nood te lenigen. De ver tegenwoordigers van de Boeddhistische organisaties mogen beschouwd worden als degenen die de stem van een zeer be langrijk en omvangrijk deel van de Zuidvietnamese bevol king vertolken. Giften op giro 86 85 Werelddiakonaat Utrecht, met vermelding „Vietnam”. 1942 brak er weer griep uit. Toen stierven er in Nain 46 mensen. In 1918 heeft de Spaanse griep in Labrador huisgehouden. In één week stierven in een dorp met 276 inwoners maar liefst 216 mensen. Dat kwam doordat er toen nog geen medische hulp was. De vader van Kate, verricht te toen, hoewel hij alleen maar zen- dingspredikant was, ook operaties. In Het werelddiakonaat van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft dringend om hulp gevraagd voor slachtoffers onder de burgerbevolking van Zuid-Vietnam. Via de contacten met de hulpverlenende instanties van de Boeddhisten in Zuid-Vietnam ontving het het volgende be richt over de omvang van de nood, veroorzaakt door het laat ste offensief van Noord-Vietnam en het Bevrijdingsfront: Na slechts enkele dagen in de kleine provincie Quang Tri heeft het Bevrijdingsfront verklaard 5.500 „vijanden” te heb ben gedood en 1.000 gewond. (N.I.F. radio, 3 april 1972). Op dezelfde dag heeft de Zuidvietnamese officier Hoang Xuan Lam te Saigon verklaard dat zijn troepen 7.000 ge ïnfiltreerde communisten hebben gedood (Dian Tin Daily, 3 april 1972). De maatschappelijk werkers en verplegers van de Boed dhisten die de oorlogsslachtoffers helpen hebben 5.500 „dode Vietnamese lichamen” geteld, inclusief vrouwen, kinderen en baby’s, na pas drie dagen zogenaamde „overwinning”. 27 Rus sische en 32 Amerikaanse tanks waren uitgebrand en 22 Ame rikaanse vliegtuigen werden neergeschoten. „Maar 5.500 Viet namezen waren dood, in drie dagen in Quang Tri alleen te veel voor welke Vietnamees dan ook om het een „overwin ning” te kunnen noemen”, aldus het commentaar van de Boeddhistische helpers. In Hué zijn nu tenminste 100.000 vluchtelingen waarvan er 20.000 onderdak vinden bij vrienden en familie. De an deren vullen de pagodes, scholen, tuinen, verlaten huizen of zitten langs de straten. Bijna elk huis in Hué met een kamer De heer Bertschi is de eerste Euro peaan die wordt benoemd tot directeur van de moederkerk van Christian Science. Kate Hettasch heeft ook jarenlang in Labrador een internaat gerund voor Eskimokinderen in de leeftijd van 6 tot 13 jaar; nu tussen 5 en 16 jaar. Het internaat in 1929 met tien kinderen begonnen, in 1965 uitgegroeid tot 65 kinderen met twee blanke onderwijze- „Toch”. zo zegt Kate Hettasch pein- ken van hun verantwoordelijkheid voor de ontwikkelingssamenwerking. Daarnaast assisteren deze veldwer kers bestaande actiegroepen van kerke lijke origine inzake ontwikkelingssa menwerking om op een meer effectie ve wijze hun taak te vervullen. Zij helpen deze groepen te komen tot een goede planning, wijzen de weg in be staande documentatie en actiemodellen. Het is te verwachten dat zij tegelijker tijd een brugfunctie kunnen vervullen tussen de kleine geëngageerde actie groepen en de bredere groeperingen binnen due kerken”. Aan het programma op de landdag werken ook verscheidene muziekgroe pen mee. Onder meer zullen The Vic tory Singers uit Enschede, „Blijde Ge luiden” uit Muntendam en het duo De Haan-Warta er optreden. De meetings beginnen om 10.30, 15.00 en 16.30 uur. Er worden afzonderlijke bijeenkomsten gehouden voor kinderen, in een aparte zaal. Hoofddoel van de manifestatie is te zorgen voor een „warming-up van alle vredesweekgroepen in Nederland. De organisatie berust bij de Novib, het Nederlandse Comité voor Ontwikke lingsstrategie, het Interkerkelijk Vre desberaad en het actiecomité Flevoland voor Ontwikkelingssamenwerking. In 1925 keerde zij met de driemaste „The Harmony”, een zendingsschip met slechts een kleine motor naar haar geliefde Labrador terug. Drie jaar lang gaf zij daar les in een klas met veertig Eskimokinderen. Zij leerde ze lezen, rekenen en schrijven in het „Inuktut” (Eskimotaal). voor het werk van het Interkelijk Vredesberaad is gebleken dat men het IKV mede gezien zijn brede oecumeni sche samenstelling de meest voor de hand liggende instantie vindt om de inhoudelijke en methodische begelei ding van plaatselijk kerkelijk werk ten behoeve van ontwikkelingssamenwer king voor zijn rekening te nemen”, zo wordt medegedeeld. „In een land als Nederland kunnen de kerken en de door de kerken gewil de organen een belangrijke bijdrage leveren aan de activering van de open bare meningsvorming. Door hun deel name aan internationale organisaties, waarbij in het bijzonder gedacht moet worden aan de Wereldraad van kerken van Justitiae et Pax, hebben de kerken mogelijkheden tot internationale uit wisseling van activiteiten. Verder be staat er een groeiend aantal relaties tussen de kerken in de rijke landen en due Derde Wereld”. Wat betreft het doel van het project: „De veldwerkers zullen zich richten tot kerkelijke gemeenten en parochies, lo kale kerkelijke verbanden als jonge ren- en vrouwenorganisaties, gespreks groepen, oecumenische groepen e.d., met de bedoeling deze bewust te ma len van de eerste kleuters in Nain (1929). Kate Hettasch, een levendige, vitale vrouw, die zeer boeiend en beeldend over haar leven en werken onder de Eskimo’s in het hoge Noorden kan vertellen werd op 31 maart 1905 in Labrador (Hopedale) geboren. De stichting „Israël en de Bijbel, die ook een blad uitgeeft onder dezelfde naam, poogt niet alleen christenen meer kennis bij te brengen over Israel, maar houdt zich ook bezig met evange lisatie onder joden in binnen- en bui tenland; over hun ervaringen op dat gebied zullen de evangelistes mej. J. Goedhart en mevr. G. de Kok-Vriese- ma vertellen. Kate Hettasch keert straks graag naar het zo noordelijk gelegen Nain terug, waar zij een huisje heeft ge, kocht. Daar in Nain wonen nog de meeste Eskimo’s, drievijfde van de be volking. Doch ook daar is thans een sterke rassenvermenging merkbaar, want de Eskimo-meisjes trouwen met Settlers-jongens (emigranten) en En- gelsen. Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft bij de nationale commissie ontwikkelingsstrategie 1970-1980 een project ingediend voor het aanstellen van vier regionale „groepenbegelei ders”. Het Project, dat in de commissie ondersteund en nader toegelicht werd door drs. C. H. Koetsier, ds. F. H. Landsman, L. J. M. ter Steeg en ds. R. de Zeeuw, valt binnen de doelein den van de nationale commissie, name lijk mobilisatie van de publieke opinie voor het ontwikkelingsvraagstuk. „De groei van de belangstelling bin nen de kerken voor dit vraagstuk blijft betrekkelijk als men ziet hoe grote groepen binnen de kerken hun verant woordelijkheid in dit opzicht nog on voldoende beseffen”, aldus de toelich ting op het project. Er is sterke be hoefte aan toegesneden materiaal” en „deskundige begeleiding.” Na overleg met de werkgroep „Kerk en ontwikkelingssamenwerking van de Raad van kerken, het landelijk overleg van kerkelijke functionarissen inzake ontwikkelingssamenwerking, de algemeen secretaris van de Nederland se Zendingsraad, het moderamen van de hervormde synode en de organen van andere kerken die verantwoordelijk zijn Volgens de organisatoren van de landdag rijn alle problemen in het midden-oosten in wezen van geestelij ke aard. „Israël speelt een belangrijke rol aan het einde van deze beschaving. Aan alles wat er gebeurt, kun je zien dat die tijd niet ver meer weg is, meent evangelist Klein Haneveld. Daarom is het nodig dat christenen de bijbel gaan onderzoeken en die verge lijken met alles wat ze op hun TV- scherm uit het midden-oosten te zien krijgen. Ze komen dan tot verrassende ontdekkingen. En de belangrijkste daarvan is dat'Jezus Christus nu heel gauw zal terug komen. y, •- -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14