Mr. Van Mierlo van D ’66 op algemene vergadering: MATERIEEL MOETEN WE HET KALMER AAN DOEN Huizen van Gratis plastic V ondelparkgeding reizen vóór de gemeente Vechtpartij fataal voor hartpatiënt Morgen verkiezingen in Italië HET WEER Tekort aan huwbare VVDM klaagt generaal aan NS-Vakantie- dagtochten f44 'WSSwL. 0 üd 2dageninmei op uw 65*kaart 8 Dagen kriskras door Nederland I II 1 0.1 o 2 0 0.1 o 7 0.1 mannen Advocaat van eisers: Berger (DS’70): Verschillen PvdA en BEZORGDHEID OVER SUCCESSEN VAN NEOFASCISTEN DS’70 groter BI Bil ZATERDAG 6 MEI 19 72 2 voordelig uit met NS Vatic aan voordelig uit met NS half geld op de inter lokale bussen; Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. Keuze uit 30 mogelijkheden. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. KOSMOS CRISIS Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kriskras-abonne ment. En als extra plussen: Vraag op ’t station de brochure „NS- Vakantiedagtochten”. voordelig uit met NS Opzwepen Ontevredenheid In mei kunt u met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratia reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 2,11,20 en 23 mei). Laat aan ’t loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- bij. recht op ’t kopen van voordelige koppeling- kaartjes voor bijna alle N S-vakantiedagtochten. ’n Dagje naar Texel of naar ’t Teutoburgerwoud, naar ’t Evoluon in Eindhoven of naar Ouwehands Dierenpark, naar de Deltawerken of naar de Floriade. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart voor de halve prijs van een enkele reis. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor *n echtpaar f75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor ’n echtpaar f30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legitimatiebewijs of pasfoto(’s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. Vraag de folder aan ’t loket. Schipbreukelingen 8. - S '4'k-«s s*^i> ADVERTENTIE en nu ADVERTENTIE Uitspraak 12 mei. (Van onze redacteur in Rome) ADVERTENTIE A 'X «ft A 3$:' 41U ROME Vanaf vandaag mag er in Italië niet meer over politiek gesproken wor den, althans niet in het openbaar. De strijdliederen kunnen dan niet langer door de straten schallen, want volgens de wet genieten de Italianen één dag en een nacht rust, voor ze morgen hun stem moeten uitbrengen. En die rust hebben ze vooral dit keer hard nodig. Zal Italië de komende jaren weer een regering krijgen links van het centrum, die het land zes jaar lang regeerde, of zullen de christen-democraten door hun eigen verlies en de houding van de socia listen, die de communisten in de regering willen toelaten, gedwongen worden om de partners rechts van het midden te zoeken, mogelijk zelfs met inbegrip van de neo fascisten? Het ziet er naar uit, dat het verlies van De neo-fascisten, met generaal De Lo renzo, admiraal Birindelli en vooral met oud-medewerker van Mussolini, Giorgio Almirante, als voornaamste helden, trok- Mierlo de mogelijkheid van een crisis op korte termijn met daarop volgende ver kiezingen aanwezig te achten. Hij noemde de begrotingssituatie belabberd en de ihter- ne spanningen in het kabinet-Biesheuvel en in de regeringspartijen groot. Hij toon de zich tenslotte opnieuw bereid tot ge sprekken met anderen onder voorwaarde dat een eventueel akkoord vóór de ver kiezingen wordt gesloten en niet daarna. Mr. H. van Mierlo meende dat een groot aantal KVP’ers binnenkort niet meer ont komt aan de keuze tussen hun loyaliteit met mede-confessionelen of met de ver starde politieke situatie. De tegenstellin gen in de top van de KVP over het ka rakter van de nieuwe christeli.ke volks partij leiden volgens hem daartoe. „Wij hebben de sleutels van de politieke ver nieuwing op zak.” zw. bew. regen regen zw. bew. regenbui geh. bew. regenbui half bew. onweer geh. bew. o zw zzw 11 22 17 18 14 16 15 15 18 19 17 16 15 13 11 17 21 18 16 18 20 15 19 19 17 19 15 18 14 19 22 22 0.4 0 0 0 1 3 0.3 0 0 o o o 1 1 1 o o o o o o 8 0 o o o o 1 0.5 0 0 2 V Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg nnw wnw n n w no n zo ono o wzw z zzw nno n nno zzo n wzw ono o no zzw In de Sovjet-Unie is gisteren een satel liet. nummer 488 in de Kosmosserie, in een baan om de aarde gebracht. De onbe mande sateliet voltooit elke 89,5 minuten een omwenteling op hoogten die variëren van 319 tot 211 kilometer. In het slot van zijn betoog zei mr. Van v a Zi tc p T) 5 d P Mr. Gielen wees op de negatieve erva ringen die verleden jaar met het experi ment zijn opgedaan. Er is volgens hem om politieke redenen informatie, o.a. van de GG en GD achtergehouden. Het gaat in dit geding om een meer ideële actie dan om een commerciële. De motieven komen voort uit zorg voor het milieu, de volksgezondheid en de stijgende cirminali- teit. Voorts wordt gevorderd dat de gemeen te in twintig buitenlandse kranten een advertentie plaatst waarin duidelijk wordt gemaakt dat het experiment met het Von delpark van vorig jaar niet wordt her haald en waarin wordt geadviseerd niet naar Amsterdam te komen behalve als er voor de desbetreffende toerist een bed beschikbaar is. Op niet nakoming van het gevraagde is een dwangsom van één mil joen gulden gesteld. DEN BOSCH. „We zullen het per- spektief zichtbaar moeten maken van een andere mentaliteit, een ander mens- en maatschappijbeeld, waarin het mogelijk is om vrijer en gelukkiger te leven, ook al moeten we het materieel flink wat kalmer aan doen.” Aldus de fractievoorzitter van D’66 in de Tweede Kamer mr. Van Mierlo vanmiddag tijdens de algemene ledenver gadering van zijn partij in Den Bosch. DEN HAAG. Volgens de heer Berger, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van DS’70, zijn in het afgelopen jaar de politieke verschillen tussen de PvdA en zijn partij vergroot. De PvdA dit over veel bekwame mensen beschikt is desalniet temin de weg naar het isolement ingesla gen. Bij heel belangrijke zaken komen zij voor my over als een party, die meer doctrinair is geworden en die vaak naast de werkelijkheid sttaat. Dit heeft de heer Berger gezegd in een interview, afgedrukt in het meinummer van het politiek bulle tin van DS’70. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Züricht Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis Zomerhuisjes vervaardigd van fiberglas, versterkt met plastic elementen, worden momenteel getoond op een internationale plastic-expositie te Ludenscheid in Wcst- Duitsland. Ieder element, vervaardigd in verschillende kleuren, meet 4.5 bij 4.5 m. Van te voren vervaardigde ramen en deuren kunnen tegen de winter worden aangebracht en dan is het mogelijk in- terieurverwarming aan te brengen. Op de vraag of het juist is dat DS’70 wel eens de bezuinigingspartij genoemd wordt antwoordde de heer Berger: „Eti- kettenplakkerij is in Nederland altijd een aardig spel geweest. Wij hebben echter altijd duidelijk gezegd dat het ons niet gaat om de bezuinigingen maar om de be heersing van uitgaven, want anders loopt de boel uit de hand. Het is naar de me ning van de DS’70 fractievoorzitter al te gek een partij, die de economie gezond wil maken, daarom te honen. De verkiezingscampagne werd geken merkt door talrijke incidenten, veroor zaakt door vertegenwoordigers van zowel uiterst linkse als rechtse extremisten. Daarnaast trad de regering plotseling op met razzia’s op talrijke plaatsen in het land, om toch vooral te laten zien dat de Italiaanse regering ook voor rust en orde durft op te komen. Dit kabinet van de christen-democraten moest in enkele we ken aantonen dat de besluiteloosheid van de laatste jaren plotseling kon worden ingehaald en dat lukte slechts gedeelte lijk. HET WAS EEN verkiezingsstrijd, waar bij nauwelijks werd gepraat over partij programma’s; het ging de politici alleen om de nieuwe coalitie (de 35ste sinds de oorlog), dis straks opnieuw gevonden moet worden om dit land te regeren. DE NEO-FASCISTEN, die zich met de monarchisten hebben verenigd in een „na tionale rechtse beweging”, zullen van 5,6 percent gezamenlijk in 1968 vermoedelijk ongeveer tot 8 a 9 percent komen. AMSTERDAM. „In feite is dit geding niet tegen de gemeente maar vóór de gemeente”. Dit betoogde gisteren de advo caat van de eisende partijen, mr. Ch. Gielen in het kort geding tegen de ge meente Amsterdam over het Vondelpark. Drie stichtingen (Vondelpark, wijkvoorzie- ningen bejaarden en verpleegtehuizen) en tien particulieren spanden het kort geding tegen de gemeente aan. Zjj eisen dat belet zal worden dat het Vondelpark als open lucht-, slaap- en kampeerplaats deze zo mer zal worden gebruikt. De eisers willen dat de hekken van het park tot 1 novem ber van negen uur des avonds tot zes uur morgens dicht zullen blijven. Mr. Werner zei, dat men niet zomaar een streep kan halen door een besluit dat door redelijke mensen is genomen. Het gemeenteraadsbsluit het Vondelpark-ex- periment te herhalen was volgens de plei ter mede ingegeven uit angst voor nieuwe, grote rellen, zoals die er een aantal jaren geleden zijn geweest. Een totaal slaapver- bod zou niet waar gemaakt kunnen wor den, omdat de accommodatie voor de duizenden jeugdige toeristen onvoldoende is. Hij vroeg zich af ,of het wel een onrechtmatige daad was, als de overheid nalaat een maatregel te nemen. ken volle pleinen en zweepten de kiezers recente hiesorie van dit land. ER IS op dit moment na de weifelende politiek van de regering-Colombo en mid den in de ernstigste economische crisis sinds de oorlog voldoende reden tot onte vredenheid. M.Tim,ww- w minimum, temperaturen t,tanen- «i buitenland van deze essentiële VOORU1ZICHTEN voor maandag: ongeveer dezelfde temperaturen. Aantal uren zon: 3 tot 11; minimum tempera turen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; maximum temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent; kans op een ge heel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 10 mei: minimum maximum 13 graden. WKBKKAPPORTKN De neo-fascisten hebben die vrij alge mene neerslachtigheid in Italië uitgebuit. Toch is men weer niet zo bezorgd over het succes van de neo-fascisten als in het buitenland. Men neemt hier aan dat de vakbonden zullen ingrijpen, dat er door de vrienden van Italië, de Verenigde Sta ten, en door de verschillende groot-indus- triëlen voldoende tegenwicht gevormd zal worden, als dat nodig zou blijken. Maar de nieuwe regering zal straks wel met drastische maatregelen moeten komen, om het gevoel van onbehagen, dat over Italië ligt, weg te nemen. Anders zal de politiek hier nog verder radicaliseren, waarvan zowel de communisten als de neo-fascisten profijt zullen trekken. Beide partijen staan klaar om de macht aan zich te trekken, als de grootste partij, de christen-democraten, nog verder verslapt door innerlijke verdeeldheid en machte loosheid naar buiten. Als om dit te illustreren hebben de autoriteiten in Rome deze week bekend gemaakt dat een samenzwering is ontdekt van linkse extremisten met het doel de Italiaanse regering omver te werpen. De officier van Justitie in Milaan, Gui do Viola, verklaarde, dat de samenzwering is ontdekt tijdens het onderzoek naar oe dood van Giangiacomo Feltrinelli, de link se miljonair-uitgever die op 15 maart door een dynamiet-ontploffing om het le ven kwam. de christen-democraten niet zo groot zal worden als eerst werd voorzien. Zij zullen waarschijnlijk enkele percenten verliezen, maar toch de dominerende partij van Italië blijven. Daar hebben ook de Itali aanse bisschoppen, op instigatie van het Vaticaan, toe bijgedragen. De communisten met acht miljoen stemmen de grootste communistische par tij in het westen zullen niet veel winst maken. Hun voorstel om nu, na al die jaren oppositie, mee te gaan rege- i, ook op landelijk niveau, heeft weinig weer klank gevonden. Dat lukt wel in de pro vincies en de gemeenten. ozo ozo ozo ozo zzw zo z zo zo wzw Op een van de vele verkiezingsaan- plakbiljetten stond neo-fascistenlei- der Almirante met snor en spuuglok af geheeld. Daarboven de vraag: „Zoudt u uw toekomst aan deze man willen toevertrouwen?” Tijdens een officiersbeëdiging in de Seeligkazeme in Breda zou de generaal blijkens dagbladpublikaties hebben gecon stateerd dat de krijgstucht „overboord wordt gegooid. Ik zie dat dat fout is. En ik spreek er schande van dat een officier op een door de WDM gehouden tribunaal de minister aanklaagt. Dit doet mij den ken aan fremdgerichte, Silbertannemoor- den of aan de Tupamaros. Het begint met een spelletje, maar het eindigt met onder linge moord”, zou de generaal blijkens deze publikaties hebben gezegd. „De generaal insinueert met deze uitla tingen dat de WDM zich bij haar acties van dezelfde verwerpelijke methodes zou bedienen als de nazi’s in de Tweede We reldoorlog. Dat gaat ons werkelijk te ver,’ aldus een hoofdbestuurder van de VVDM. t UTRECHT. De Verengiging Van Dienstplichtige Militairen (VVDM) zal bij de auditeur-militair van de rijgsraad in Arnhem een klacht indienen wegens smaad tegen generaal-majoor F. S. G. Bracket, territoriaal bevelhebber zuid. De namens de gemeente optredende ad vocaat mr. J. Werner, was van mening, geworden, waarin voor de vurgerlijke dat de kwestie tot een politieke was rechter zeker geen taak is weggelegd om tussenbeide te komen, omdat we dan be zig zijn de positie van de rechter ernstig te verzwaren. Hun succes bij deze strijd en hun capaciteit om de grootste bedragen te vinden en uit te geven om de kiezers te winnen, heeft Italië verontrust. Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog maakte men zich niet langer alleen be zorgd over de macht van de communisten. Hij noemde als hervormende maatrege len het aanbrengen van strukturele ver anderingen in het instrumentarium voor de loon- en prijsontwikkeling, inkomens verhoudingen, investeringskontrole, staats rechtelijke vernieuwing en democratise ring en een nieuwe buitenlandse politiek. Volgens mr. Van Mierlo zal het bij de hervormingen gaan om de economische groei onder controle te krijgen, om wijzi ging en beperking van het consumptiepa troon om het brengen van grote offers in ons produktieproces voor de bewaking van het milieu. Hij merkte op het geheel hervormende maatregelen van betekenis te vinden en te zien als inzet van de volgende verkiezingen, of die over een jaar zijn of over drie jaar. De grote vraag is evenwel, of het moge lijk zal zijn een merderheid van burgers bewust te laten kiezen voor een beleid dat gericht zal zijn op versobering, beheersing van de economische groei, ombuiging en vermindering van consumpties. Mr. Van Mierlo somde een aantal voorwaarden op voor het welslagen van deze politiek „die voor het oog minder in plaats v>an meer belooft.” Tot die voorwaarden rekende hij het geloofwaardiger maken van de poli tiek in haar geheel en het duidelijk maken dat een rechtvaardige verdeling van inko men, welvaart en welzijn in die versobe ring veilig gesteld is. UTRECHT De 52-jarige J. Ph. Wou- da, die gistermiddag om ruim 12 uur in Utrecht overleed kort na een vechtpartij, ia vermoedelijk gestorven tengevolge van •en hartinfarct, zo is b« de sectie duidelijk geworden. De heer Wouda had een seer aw ak hart. regen licht bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. windstil regen motregen half bew. zw. bew. windstil licht bew. onbewolkt zw. bew. onbewolkt half bew. half bew. windstil onweer nw zw. bew. n onbewolkt windstil onbewolkt zw. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. half bew. Enkele uren daarna is in Utrecht voor zijn huisdeur de man aangehouden, die de vechtpartij met de heer Wouda uitlokte. Het is de 27-jarige A., zander beroep. A. had kort voor 12 uur gistermiddag op •en autosloperij een ernstig meningsver schil gehad met de heer Wouda. Op een gegeven moment was deze in zijn wagen gestapt en weggereden. A. ging hem ach terna reed hem klem en trok hem uit zijn auto om het conflict met hem uit te vech ten. Het was, zo heeft hij tegenover de po litie verklaard, geenszins zijn bedoeling zijn tegenstander ernstig te verwonden of zelfs te doden. De vechtpartij duurde maar kort. A. gaf de heer Wouda enkele forse vuistslagen en sprong toen weer In zijn auto voordat anderen zich met het inci dent hadden kunnen bemoeien. Tegen een chauffeur van een beton- auto, die de vechtenden had willen schei den, zei de heer Wouda nog enkele woor den. De chauffeur zag, dat hij heftig trilde en dat zijn gezicht steeds blauwer werd. Enige tellen later zakte de man in elkaar. Hij kwam daarbij met zijn hoofd op de vangrail langs de weg terecht. Een Spaanse tanker heeft naar de mari ne gisteren heeft meegedeeld, acht zeelie den en de vrouw van een schipper opge pikt die vier dagen lang ter hoogte van de Noordspaanse kust rondgedreven hebben nadt hun schip gezonken was. Eén zee man wordt vermist. Het gezonken schip was Deens. De Bilt. Er is een tekort aan manne lijke huwelijkspartners in midden- standskringen en intellectuele milieus, vooral in de leeftijd van 30-50 jaar, dit constateert het Landelijk Centrum voor Huwelijkscontacten in De Bilt in zijn jaarverslag 1971. Er staan 633 mannen ingeschreven tegenover 1346 vrouwen. Het aantal ingeschrevenen is sinds de beginperiode (1970) verdubbeld ot 1026 mannen en 2006 vrouwen, ver deeld over verschillende leeftijds- milieucategorieën. In 1971 zijn via het centrum 508 ingeschrevenen getrouwd, wellicht is dit cijfer hoger omdat niet iedereen een bevestiging stuurde en 335 mannen en 326 vrouwen hun deelneming in 1971 beëindigden. Het landelijk centrum is in 1970 voortgekomen uit een fusie tussen rooms-katholieke, gereformeerde, her vormde en humanistische instellingen op het terein van huwelijksbemidde ling. 15 15 16 17 15 16 16 16 13 16

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2