Weer PTT-kantoor in stadscentrum officieel van start Burgemeester opende nieuwe bijkantoor aan Zeestraat Grote aanvoer en goede prijzen op R Comité Beverwijk voor Vietnam verwijt college Beverwijk politieke blindheid KIJKEN IN ASSUMBURG Fancy-fair in huishoudschool Industriebond NKV groenteveiling sporthal Problemen met Protest tegen niet verlenen collecte-vergunning Tot en met zondagmiddag Titelwedstrijden zaalvoetbal in Vakantieplezier voor de jeugd speelt dik wijk Bedrijfsleven unfair” parkeren en vernielingen -1 FEESTELIJKE OPRICHTINGSVERGADERING I I 7 IJMUIDER COURANT 6 ZATERDAG 6 MEI 19 72 i st. is Gevaarlijk of Stadspost 457 1 L R. 5 um >9 ti (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Tijdens de officiële opening van het nieuwe bijkantoor van de PTT aan de Zeestraat vrijdagmiddag om 4 uur deelde burge meester J. G. S. Bruinsma mee, dat B. en W. de directeur van openbare werken hebben gemachtigd, contact op te nemen met de PTT over een definitieve vestiging in het stadscentrum. Men denkt daarbij aan de om geving van de Peperstraat. Ook de heer J. J. v. d. Goes van het postdistrict Haarlem, liet er geen twijfel over bestaan, dat het in de bedoeling van de PTT ligt om een ander, definitief, postkantoor in het centrum van de stad te vestigen. Voorlopig is men allerwege blij met het nieuwe bijkantoor aan de Zee straat, waar men voor alle diensten van de PTT terecht kan. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In een open brief heeft het Comité Beverwijk voor Viet nam geprotesteerd tegen de onlangs genomen beslissing van B. en W. het Beverwijk. De gemeente nam deze beslissing, mede op advies van het Centraal Archief en inlichtingenbureau ove collecten in Nederland, comité geen vergunning te verlenen voor het houden van een collecte in w///z 4 I i jr. (Van een onzer verslaggevers) r vanwege zullen 90. cje 1 van wethouder detail 11845 (Van een onzer verslaggevers) p I6 33 l (Van een onzer verslaggevers) voor een MAANDAG WORDT HET KANTOOR VOOR HET PUBLIE KOPENGESTELD. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Het kasteel Assumburg staat momenteel weer in het brand punt van de belangstelling. Honderden jeugdherbergbezoekers dienen zich aan om een paar dagen of een wat langduriger periode in het fraaie kasteel te over nachten. De restauratie van de zuidelijke vleugel van Assumburg is vorige week afgesloten. De gemeenteraadsleden konden reeds van nabij aanschouwen wat er in ruim anderhalf jaar onder leiding van Monumentenzorg is opge knapt. De inwoners van Heemskerk, en waarschijnlijk vele Beverwijkers en Velsenaren, kunnen vandaag tot en met vijf uur en zondag van 10 uur 's mor gens tot vijf uur ’s middags het kasteel bezichtigen. Slotvoogd De Groot heeft de beschikking over vijftien mensen, die de bezoekers in de diverse vertrekken en gangen zullen rondleiden. Wie is uitgekeken op al het fraais in Assumburg kan zijn/haar aandacht richten op 90 werken van achttien amateur-kunste- naars, of te wel zondagsschilders, -beeldhouwers, -tekenaars en houtsnijders. De inzendingen zijn afgestaan door amateur-kunstenaars, wonende in Heems kerk, Beverwijk, Wijk aan Zee, Castricum en Uitgeest. De Wereldwinkel Heems kerk is ook aanwezig met feitenmateriaal uit de derde wereld. Een vakantiefilm, kienen en een dansje besloten deze voor de vakbondsleden be langrijke avond. de nieuwe voorzitter met zijn benoeming. Hij meende, dat de leden juist gekozen hadden. Het gezegde: „De juiste man op de juiste plaats” is volgens de heer Dijk man in dit geval zeker waar. Ook de heer Dijkman benadrukte, dat de vakbeweging bij bepaalde gebeurtenis sen in het bedrijfsleven buiten spel gezet wordt. Het antwoord van de vakbeweging hierop is: één grote sterke bond, hetgeen bjj veel werkgevers volgens de heer Dijk man „in het verkeerde keelgat geschoten is”. 28-44, 15-42, ll. bommen, terwijl er toch volgens de Conferentie van Genève geen buiten landse troepen mogen zijn in Vietnam. dat je niet mag spreken over de geno cide in Vietnam. dat je niet mag spreken over de her nieuwde bombardementen op steden in Noord-Vietnam met fragmentatiebom- men met plastic scherven. Deze worden duidelijk als anti-personal-bommen ge bruikt daar zij tegen militaire doelen geen enkele waarde hebben. Dit wordt wel door de radio- en t.v.-nieuwsdienst omgeroepen. dat je niet mag spreken over de meer dan 150.000 politieke gevangenen die in de gevangenissen in Saigon gemarteld worden, want zulke dingen doen ze in een „bevriend land” niet. Zo’n neutraliteit is een schijnneutrali teit en het getuigt bepaald niet van poli tieke durf om voor de oorlogsmisdaden van een bevriende natie je kop in het zand te steken om dan niets te hoeven zeggen. Wij kunnen de weigering met dit argu ment dan ook alleen als een bewuste poli tieke blindheid ervaren. Namens het Comité Beverwijk voor Vietnam J. E. VAN DONGEN (voorzitter) Hendrik Burgerstraat 22. De districtsbestuurder van de in de In dustriebond NKV opgegane bond van werknemers in de Industriële bedrijven St. Willibrordus, de heer J. Dijkman, feli citeerde mede namens de heer Krijgsman stadsdichter Bonnema een rijm had ver vaardigd, waarin op een leuke wijze on dermeer werd herinnerd aan de Bever- wijkse stadspost, aan de protesten van Stadscentrum tegen het verdwijnen van het postkantoor uit het centrum, aan de lolly-aktie van Kopspijker en waarmee de heer Alting aan de heer Davidson „als alternatief Beverwijks postdirecteur” een postbus aanbood. Namens de missenstand sprak de heer P. M. Verzijlbergen zijn vreugde uit over het nieuwe bijkantoor. „De PTT heeft ons vertrouwen niet beschaamd. Mogelijk be tekent dit nieuwe kantoor tevens een injectie voor de Zeestraat als belangrijke winkelzijstraat van de Breestraat,” aldus deze woordvoerder namens Stadscentrum. Het nieuwe kantoor wordt beheerd door de heer C. Nieuwenhuisen, die al 21 jaar als PTT-ambtenaar in Velsen-Noord heeft gewerkt. BEVERWIJK Donderdag 11 mei wordt in de sporthal aan de Van Loenenlaan het zaalvoetbalkampioenschap van Bever wijk gehouden. De wedstrijden beginnen om ’s morgens half tien en duren voort tot half vier, waarna de finale wordt ge speeld. Omstreeks half zes reikt burge meester J. G. S. Bruinsma de Carillon- trofee uit aan de winnaar. De deelnemen de ploegen zijn: Geldermans, Sport, F.C. Mercedes, Wilms Floet, F. C. Hills, Caril lon Boys, Les Routes Boys en F. C. Fran sen. Nadat de heer W. Mathot de aanwezigen namens de aftredende besturen van St. Eloy en St. Willibrordus welkom had ge heten, zette de districtsbestuurder, de heer G. Krijgsman, de werkwijze van de nieuwe bond uiteen. De heer Krijgsman zei blij te zijn dit te mogen doen op een dag, welke voor velen nog bepaalde waarden heeft. Hij zag in zekere zin een vergelijking met de dag van 5 mei, nu zevenentwintig jaar geleden. Zoals toen de Nederlanders her enigd werden na vijf bange oorlogsjaren, zo zijn nu de leden van de drie kleinere bonden verenigd in één grote organisatie om gezamenlijk verder op weg te gaan. Uit de informatie van de heer Krijgs man over de structuur van de nieuwe In dustriebond NKV bleek, dat het uitgangs punt hetzelfde is gebleven, te weten de belangenbehartiging van de leden. Het is de bedoeling, dat elk lid een bijdrage le vert tot het goed functioneren van deze grote bond met 140.000 leden. In het bestuur werden gekozen de he ren J. Bleeker, J. Bruin, J. Fatels, A. Gou- weleeuw, M. Liefting, P. Lieshout. H. van Noort. C. Nijman, M. Rozing, A. Tuyn en W. Mathot. Bij de verkiezing van een voorzitter kreeg de heer Rozing 18 stem men en werden er op de heer Gouwe- leeuw 9 stemmen uitgebracht. De heer M. Rozing dankte voor het in hem gestelde vertrouwen, dat hij hoopte waar te maken. Bovendien vroeg hjj de naar zijn mening onontbeerlijke steun van alle leden om de organisatie sterk te ma ken. Ook riep hij de hulp in van de vrou wen van de leden om als een soort thuis front te fungeren. De heer Rozing wees voorts op het vaak unfaire spel van de ondernemingen b(j fusies en bedrijfsslui tingen. waardoor getracht wordt de vak bonden een hak te zetten en waarvan de werknemers het slachtoffer worden. Met het openen van een postbus (met verrassingen) opnde burgemeester J. G. S. Bruinsma in de zelfbedieningshal het nieuwe bijkantoor. HEEMSKERK. De fusie van de me- taalbewerkersbond St. Eloy, de bond van werknemers in de industriële bedrijven St. Willibrordus en de bond van werk nemers in de kledingindustrie de Kletex tot één grote Industriebond NKV is ook in Heemskerk gerealiseerd. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het verenigings gebouw De Vrijburcht is de afdeling Heemskerk van deze organisatie opgericht. Er is een afdelingsbestuur van elf perso nen gevormd en tot voorzitter van de af deling Heemskerk is met meerderheid van stemmen de heer M. Rozing gekozen. de Verenigde Staten maar in Noord-Viet nam en de bevrijdingsgebieden. Dit is geen doublering van het werk van het Rode Kruis. Hierbij moet voorts worden aangetekend dat door de verregaande corruptie in het Saigongebied het in de praktijk niet eens mogelijk is om de bevolking in deze ge bieden te helpen. Hierover getuige o.a. de Nederlandse arts Vennema, die voor de Canadese regering jaren in het gebied van My Lai werkte en prof. De Wulff, die zes jaar in Hué werkte aan de universiteit. Ook vele Amerikaanse rapporten, o.a. het rapport van Edward Kennedy, berichten van een volstrekt ontoereikende gezond heidszorg in deze gebieden. Dit alles steekt schril af bij de goed georganiseerde ge zondheidsdiensten in Noord-Vietnam en de bevrijdingsgebieden. Het is bekend dat deze zelfs in Saigon en in de talloze con centratiekampen van het Saigonregime ’s nachts de hoogst nodige medische hulp verlenen. Het Medisch Comité is dan ook van oor deel dat de hulp aan een zo groot mogelijk deel van het Vietnamese volk het effec tiefst geschiedt door hulp aan gezond heidsdiensten van Noord-Vietnam en de bevrijdingsgebieden. De argumentering van de gemeente over gewenste neutraliteit is dan ook een doel bewust met politieke oogkleppen lopen en heeft niets te maken met het Rode Kruis of het Centraal Archief en Inlichtingen Bureau. Want de neutraliteit Schipperus betekent: dat je niet mag praten over een re gering die in vrtfe verkiezingen gekozen moet worden, terwijl dit toch op de Conferentie van Genève al in 1954 was overeengekomen. dat je niet mag praten over de meer dan drie miljoen slachtoffers ten ge volge van de Amerikaanse bombarde menten met napalm en fragmentatie- De burgemeester was even in de postale geschiedenis van Beverwijk gedoken en diepte daar twee merkwaardige feiten op, namelijk ten eerste, dat het stadsbestuur van Amsterdam in 1772 ene meneer Wil deman in Beverwijk heeft bevolen een brievenkast aan de gevel van zijn pand te verwijderen. Waar dat mee samen hing weet men niet meer. Het tweede opmer kelijke feit was van recentere datum, namelijk de stadspostbesteldienst met de eigen postzegel die nog maar korte tijd geleden landelijk opzien baarde. Als officiële openingshandeling opende burgemeester Bruinsma postbus 1044 van de heer A. Davidson, de voorzitter van Stadscentrum, die wegens droeve familie omstandigheden verhinderd was zelf aan wezig te zijn. In de postbus bleek een presentje burgemeester Bruinsma te zitten en „open brief’ van de Beverwijkse PTT- directeur G. Alting, die, geïnspireerd door Heemskerk. De Stichting voor soci- aal-cultureel werk in de wijken Meere stein,, Oosterwijk, Zwaansmeer en Zuid- broek heeft voor de jeugd heel wat akti- viteiten georganiseerd, die in de pinkster- vakantie worden gehouden. Rondom de Lichtboei aan de Maasstraat is er op maandag 12 mei een sportdag, maandag 15 mei gaat men op bezoek bij een boerderij in Alkmaar, en is een fietstocht uitgestippeld. Op dinsdag 16 mei gaat men aapjes kijken in Artis, woensdag 17 mei is er bij mooi weer een tocht naar het strand, donderdag 18 mei houdt men een quiz en vrijdag 19 mei kan de jeugd straattekenen Voor alle gewenste inlich tingen kan men bij de Lichtboei terecht, telefoon 32651. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Het is voor de groen teveiling een „rijke” week geworden: vrij grote aanvoeren met heel goede prijzen. Aangevoerd werden verschillende pri meurs, waaronder de eerste aardbeien, asperges en snijbonen. De spinazie neemt een belangrijke plaats in en gaat nog steeds vlot van de hand met prijzen tussen 15 en 50 cent per kilo. Er is een groot kwaliteitsverschil. Er gaat weer meer sla komen, waarvoor de animo tot kopen groter was dan enige weken geleden. Er werd tot 29 cent per krop voor betaald. Andijvie behoort tot de vaste groep van produkten aan de veiling, maar deze blad groenten gaat vrij vlot van de hand tot ruim een gulden per kilo. Naast deze produkten is er een ruime aanvoer van rabarber met regelmatige prijzen van 25 tot 50 cent per bos. Raap stelen gaan vlot weg tot 36 cent per bos. Radijs is heel goed te verkopen tot 37 cent per bos. Prei trok in prijs weer aan en ging boven de 60 cent per kilo. Van de primeurs stond de asperge hoog geno teerd; 710 cent per kilo. De aardbeien lagen rond een gulden per doosje. Bos peen liep door een wat ruimer aanbod in prijs iets terug tot 130 cent per bos. Snijbonen maakten ook hun opwachting aan de veiling. Daar werd van 480 tot 510 cent per kilo voor betaald. Bloemkool noteerde bij een bescheiden aanbod 50 tot 170 cent per stuk. De uien zijn nog steeds aan de markt en lagen tussen de 5 en 20 cent per kilo. De noteringen waren vrijdag: aardbeien 98-103, asperge 400-710, andijvie 90-102, bloemkool 50-170, bospeen 125-130, prei 35-62, raapstelen 32-36, rabarber radijs 14-37, sla 12-29, spinazie snijbonen 480-510, uien 5-20. In verband met hemelvaartsdag er volgende week twee veilingdagen ko men te vervallen. Volgende week wordt er geveild op maandag, dinsdag en vrij dag, aanvang steeds tien uur. Het comité meent, dat de argumentering van de gemeente over de gewenste neutra liteit kan worden gezien als het doelbe wust lopen met politieke oogkleppen en dat deze argumentering niets te maken heeft met het Rode Kruis of het Centraal Archief. B. en W. namelijk stelden, dat het Rode Kruis reeds nuttig en neutraal werk in Vietnam verricht en dat de activiteiten van het comité een doublure inhouden van dat werk van het Rode Kruis. Wij laten de brief van het Comité Be verwijk voor Vietnam hieronder volgen: Toch nog sneller dan wij verwacht had den, konden wij afgelopen week in de krant lezen wat nu de werkelijke reden was om de collecte van „Beverwijk voor Vietnam” te weigeren. Wederom noemt het college van B. en W. het advies van het Centraal Archief en Inlichtingen Bu reau (CAIB) als belangrijkste argument. Dat het college zich verschuilt achter dit advies wordt duidelijk als men weet dat: de gemeente in het geheel niet ver plicht is dit advies op te volgen. in de ons omringende gemeenten Heemskerk, Castricum, Alkmaar, Pur- merend, Zaandam en Haarlem wel toestemming gegeven is om deze col lecte te houden. het gemeentebestuur doelbewust geen inlichtingen heeft ingewonnen bij de Stichting Medisch Comité Nederland Vietnam (MCNV). wethouder Schipperus weigerde kennis te nemen van het rapport dat de Ame rikaanse quakers aan het Witte Huis hebben aangeboden. Ook het CAIB geeft als argument het doubleren van het werk van het Rode Kruis met dat van het MCNV. Hierbij dient gezegd te worden, dat het bestuur van het CAIB botweg heeft geweigerd in te gaan op het verzoek van de voorzitter van het MCNV prof. dr. J. H. de Haas om tot een gesprek over dit argument te komen. De nood in de getroffen gebieden is zo groot, dat er nooit voldoende hulp ge geven kan worden. En het Rode Kruis heeft dan ook met nadruk verklaard, dat het grote waardering heeft voor de acties van het MCNV. Uit cijfers van het Nederlandse Rode Kruis blijkt dat het sinds 1966 voor 443.000 aan medische hulp aan Vietnam heeft geboden. Het MCNV heeft sinds 1968 voor ruim 2.000.000 aan medische hulp gegeven, terwijl het MCNV toch een zeer bescheiden organisatie heeft. Het Rode Kruis neemt uit hoofde van zijn internationale neutrale karakter een strikt neutraal standpunt in in de oorlog in Vietnam, doch oordeelt het desalniette min noodzakelijk om Noord-Vietnam twee maal zoveel hulp te geven als Zuid-Viet- nam, omdat daar de verwoestingen het grootst zijn. Het MCNV neemt deze neu traliteit niet in acht, evenmin als de bom men die op Noord-Vietnam en de Bevrij dingsgebieden vallen neutraal zijn. Het MCNV helpt dan ook daar waar de bom men vallen en dit is niet in Saigon of in BEVERWIJK De leerlingen van de Christelijke huishoudschool aan de Moens- straat organiseren op vrijdag 12 en zater dag 13 mei in het schoolgebouw een fancy- fair. De opbrengst van deze fancyfair komt ten goede aan geestelijk gehandi capte kinderen. Op vrijdag 12 mei is de fancy-fair ge opend 's avonds van 7 tot 10 uur en op zaterdag 13 mei ‘s middags van 2 tot 5 uur. De directeur van het postdistrict Haar lem vond het nieuwe bijkantoor aan de Zeestraat niet ideaal, maar zeker accepta bel wat de ligging betreft en de accom modatie kan naar zijn menig de toets der kritiek volledig doorstaan; Alleen voorzag hij nog grote parkeermoeilijkheden, om dat de parkeerhavens voor het kantoor vrijwel altijd bezet zijn en de postauto’s dan dubbel moeten parkeren in een straat met eenrichtingverkeer. Hij deed een be roep op het gemeentebestuur om een oplossing te zoeken voor deze gevaarlijke situatie door de parkeerstrook voor het postkantoor te reserveren. Burgemeester J. G. S. Bruinsma gaf als zijn mening, dat protesten toch wel eens kunnen helpen om een doel te bereiken. Hij toonde zich zeer verheugd over de terugkeer van de PTT-service in het stadscentrum. De zelfbedieningsruimte, waarin ook de postboxen zich bevinden, zal dag en nacht geopend zijn. Men vindt er postzegelauto- m&ten, een weegschaal en bij de brieven bussen ook een pakj esautomaat en voorts een telefooncel. De heer Van der Goes meldde dat een dergelijke dag- en nacht-service door het publiek bijzonder wordt gewaardeerd, maar dat het voor de PTT in vele gevallen een bijzonder kostbare zaak is, omdat er in veel kantoren zoveel wordt vernield. Hij deed een dringend beroep op het Bever wijkse publiek om er mede voor te zor gen, dat er hier in de nieuwe zelfbedie ningshal niet zoveel moedwillig wordt vernield, omdat men zich anders genood zaakt zal zien de hal buiten de kantooru ren te sluiten, hetgeen een aanzienlijke beperking van de service aan het publiek betekent. De heer Van der Goes verheelde niet, dat het postkantoorloze tijdperk in het stadscentrum wat lang heeft geduurd. Al in 1968 werd het aan de Breestraat geves tigde postkantoor verplaatst naar de Laan van Meerestein. Dat lokte toen felle pro testen uit van de Stadscentrum-winkeliers en later van Kopspijker vanwege de excentrische ligging. De heer Van der Goes vertelde nu tijdens de officiële opening van het bij kantoor aan de Zeestraat, dat men wel gevoelig was geweest voor deze protesten, maar dat men niet anders had gekund, omdat er geen ruimte in het centrum beschikbaar was. Hij onderscheidde het vervoersbedrijf en het geldbedrijf van de PTT. Wat het vervoersbedrijf betreft zou de Laan van Meerestein een goede keuze zijn geweest, omdat daar volop ruimte beschikbaar is. Voor de dienstverlening aan het publiek was men direct gaan zoe ken naar een meer centrale plaats, onder andere bij het station, maar de onder- handelinen daarover waren destijds mis lukt. Men bleef evenwel zoeken naar een plaats in het centrum, omdat wat de loketdiensten betreft ook bij de PTT de overtuiging is gegroeid dat men zo dicht mogelijk bij het publiek moet blijven, „misschien wel mede als gevolg van de concurrentie der banken,” voegde de heer Van der Goes hier aan toe. I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7