KAZIMIERZ LUX (EX-BRAINBOX) EERST MENS, DAN MUSICUS Politieke rel over boek in Georgië Groupies Soosagenda m Filmfestival Cannes Pater” Expositie tien jaar kunst in Zaanstreek TRIOMF VOOR CRISTINA Gentenaren koddig „Spaanse Brabander R Oecumenische dienst in Grote Kerk „x «v^x was schilder F. J. DRIESSEN N.V. ZATERDAG 6 MEI 19 72 8 99 20% VERBOUWINGS-OPRUIMING v. Kamer van Koophandel tot 60% korting zie de etalages Brainbox is dood. Althans het oude Brainbox, dat drie jaar lang tot de betere Nederlandse groepen behoorde en ondanks wisselingen in de bezetting steeds dezelfde muzikale opvatting heeft uitge dragen. Een half jaar geleden stapten zanger Kazimierz Lux en sologitarist Rudy de Queljoe er uit, nadat slaggitarist John Schuursma de groep al eerder had verlaten. Basgitarist André Rey- nen volgde spoedig. L'W v It’-’-' ADVERTENTIE die AB VAN IEPEREN dan Is de indruk, dat hij zich als gedesii- J. HEIJER. I Voor wie nu eens alles wil weten over dat opwindende fenomeen „grou pies” (je weet wel: meisjes die bij voortduring de hielen likken van pop sterren en als het even moet met hen net bed in duiken) hebben de Ameri kaanse heren John Burks en Jerry Hopkins een boekje geschreven, dat in Nederland is uitgekomen bij de uitge verij Het Spectrum. met to est. Juweliers sinds 1776 Barteljorisstraat 1 hoek Smedestraat lusioneerd man in het Brabantse dorp heeft opgesloten juist? „Nee”, zegt Ka zimierz Lux, die zich per bromfiets verplaatst, bezig is met rijlessen maar ondanks dit alles niet door het bezit van een auto wil meewerken aan de vervuiling. „Ik ben erg fijn aan het werk hier. Dit is de omgeving, waar ik me thuis voel. En ook al kom ik dan niet in de publiciteit, ik heb beslist niet het gevoel dat ik uit de running ben”. opgestopt met vele vondsten. Dingen het in het kader van het geheel leuk deden: een veekoper laten opkomen met een complete koe (twee mannen in een koeiepak); twee doodgravers laten sollen met een lijk dat te lang is voor de kist; jonker Jerolimo (de Spaanse Brabander) luidruchtig bezig laten zijn op het sekreet om van zijn diarree af te komen. Minder leuk was: alle spelers op een koddige ma nier laten lopen, tot en met een heden daagse heupwiegende jongeman. Niet dat het spel overal even leuk was men balanceerde vaak op de grens van goedkope oubolligheid maar het werd consequent volgehouden, zodat het op den duur uitstekend werkte. Dat op deze ma nier de ernstige kant van het stuk verlo ren gaat is duidelijk. Ik bedoel: dat al die arme sloebers, die het stuk bevolken, in een armzalige toestand leven, heeft Peters wel in aankleding, maar niet in 't spel laten doorschemeren. Dat heeft Erik Vos, die enkele jaren geleden een opmerkelijke „Spaanse Brabander” regisseerde, veel be ter geaccentueerd. Bij Peters kregen Jero limo en Robbeknol, de hoofdfiguren, niets of weinig van de geslagen underdog mee, wat met name voor een figuur als Robbe knol toch spijtig is. Roger Bolders was in deze rol een en al olijke knechterigheid, terwijl de Spaanse Brabander van Werner Kolpers vrijwel beperkt bleef tot een slimme bluf-figuur. Opmerkelijk waren, maar dit terzijde, de vele snieren, die de Spaanse Brabander op de krenterige Hollanders weggeeft, door Kopers in het befaamde „sappige Vlaams” regelrecht op het publiek gericht. Dat zal in Gent orkanen van gelach hebben ver oorzaakt. Voor de Velsenaren bleef er evenwel genoeg te lachen over. Wel lijken de organisatoren te hebben willen reageren op de sinds enige jaren steeds vaker gehoorde constatering dat wat er buiten het officiële festival ge beurt eigenlijk veel interessanter is dan wat er binnen het Palais du Festival wordt vertoond. In ieder geval herbergt taties en meer „hommages aandan het festival meer films en meer manifes- ooit te voren. Er worden evenveel films buiten compe titie vertoond van beroemde veteranen als Federico Fellini (Roma), John Huston (Fat City) en Alfred Hitchcock (Frenzy) en nauweljks minder beroemde jongeren als CANNES Het 25ste internationale filmfestival van Cannes zal niet gevierd worden met speciale luister. Vorig jaar is er enige feesteljkheid gegeven aan het zogenaamde zilveren jubileum. Het aller eerste festival was in 1946, maar sinds dien is er een jaar overgeslagen, terwijl in 1968 door de roemruchte contestaties van mei het festival halverwege werd afgelast maar dit jaar is er niets aan de hand. had. „Pater Martin’’ in werkelijkhied de 31-jarige huisschilder Hagen Maile uit Stuttgart werkte als priester aan beide kanten van de Duits-Oos- tenrijkse grens. Begin vorig jaar woonden 1200 katholieke Duitsers en Oostenrijkers de eerste plechtige mis bij van de jonge „neomist". Zijn optreden als „priester” rekende de rechter hem niet zo zwaar aan als de oplichterij waaraan hij zich schuldig heef1 gemaakt en waarvan een beiaard echtpaar het slachtoffer werd. „Pater Martin” had de bejaar- MÜNCHEN. „Pater Martin”, alom geliefd in het Beierse plaatsje Ober reute, waar hij maanden lang huwe lijken inzegende, absoutes verrichtte kinderen doopte en biecht hoorde, is gisteren in Kempten tot 4 maanden voorwaardelijk veroordeeld wegens oplichterij en het dragen van pries terkleren waartoe hij niet het recht (Van onze stadsredactie) HAARLEMZondag 1 mei wordt de maandelijkse oecumenische dienst voor het eerst na het winterseizoen in de Grote Kerk gehouden. De dienst, die om tien uur begint, staat in het teken van de UNCTAD-conferentie in Chili onder het motto „Zijn wij bereid ook een actie tegen onszelf te voeren?” De dienst wordt geleid door pater W. Moonen en leden van de oecumenische werkgroep. In de aria „Oh, nel fuggente nuovolo” uit „Atilla” kregen wij schitterende staaltjes van haar weergaloze techniek te horen en de aria uit „Linda de Chamonix” van Donizetti bracht zij met zoveel furore dat zij tot een herhaling gedwongen werd. Het is werkelijk jammer dat wij Cristina Deutekom zo hoogst zelden in de concert zaal kunnen horen. De toehoorders die gisteravond het voorrecht hadden dit con cert bij te wonen hebben een onvergete lijke avond meegemaakt. De onovertref bare prestatie van onze hoogstbegaafde zangeres zal hun nog lang heugen. J. H. MOOLENIJZER. ver- van 3 Gewiekste manager John van.Setten. die op papier heeft staan dat de naam Brainbox zijn eigendom is, verzamelde nieuwe musici en het wonderlijke ver schijnsel doet zich voor dat er nu een Branbox wordt gepresenteerd waarvan de muziek niet te vergelijken is met wat we van de oude Brainbox kennen. De wisseling is met weinig ruchtbaar heid omkleed en dezer dagen verscheen bij Bovema de elpee „Parts” van hoedt u voor namaak de nieuwe Brainbox, op vrijdag 28 april gevolg door de elpee Kazimierz. Lux C.S. (en de zijnen), waarop de ex-Brainboxzan- ger begeleid wordt door IIja Gort, Jan Hollestelle Jan Vennik. John Schuurs ma, Rudy de Queljoe. André Reynen, Frans Smit en Steve Boston. Kazimierz Lux (24) de zanger met de naam-die-altijd-verkeerd-wodt-ge speld, de man met het uitzonderlijke, vibrerende kopstemgeluid, heeft af- stad van de affaire genomen. Hij is teruggekeerd naar zijn geboortedorp Oosterhout in Brabant, waar hij tot zijn 21ste heeft gewoond en zit in een wat kale nieuwbouwwijk „tot zichzelf te komen”. De tussenliggende drie jaar woonde hij in Amsterdam. „Ik hoop dat je het niet te veel over Brainbox zult hebben”, zegt hij als er een afspraak wordt gemaakt. Ka'zi- mierz heeft daat een punt achter gezet en werkt aan een nieuwe muzikale toekomst. Hij praat relativerend, rustig achterovergeleund in een stoel. De huiskamer is sober ingericht met enke le stuks oud meubilair, waartussendoor tweejarige zoon Ares (zonder bijbedoe lingen naar de god van de oorlog vernoemd) blijmoedig op zijn fietsje rondjes rijdt. Zijn vrouw beweegt zich geruisloos tussen kamer en keuken heen en weer. „Ik heb drie jaar in Brainbox gezeten en dat was lang genoeg. Van Setten en ik hebben tegen elkaar gezegd wat er gezegd moest worden, maar wat hij nu doet kan tot teleurstellende ervaringen leiden. Het publiek pikt niet alles”, zegt Lux. Het gezin Lux leeft nu van de WW „want je kunt vrouw en kind toch niet met je nukken opscheppen”. „Maar Kazimierz is de afgelopen maanden hard aan het werk geweest met Rudy de Queljoe, de enige die hij in zijn wat geisoleerde Oosterhoutse bestaan zeer regelmatig ziet. Hij woont in het na bije Waalwijk en minstens eenmaal per week komen de musici samen om muziek te maken. „Ik concentreer me vooral op de teksten en dat gaat op dit moment erg goed. Vroeger moest ik soms maanden wachten op een song. „Ik wil”, zegt Kazimierz, „proberen om samen met Rudy nieuwe nummers op de plaat te zetten. Met medewerking van studiomuzikanten. Ik wil eerst nog een tijdje voor mezelf werken. Op die manier ontdek je allerlei dingen. Dat ik eerst mens ben, en ten tweede muzi kant. Dat de hele business door en door verrot is, één grote Sterreclame, een en al zwendel”. Daarom voorlopig geen vaste groep meer voor Kazimierz, totdat hij het „weer ziet zitten”. De komende tijd heeft hij nog een contract met Bovema. „Die mensen zijn ontzettend aardig voor me ge weest. Ik heb de afgelopen maanden wel eens geprobeerd een groep te vor men, onder andere met jongens van Cuby en daarvoor mochten we de studio in Heemstede gebruiken. Maar het lukte niet zo”. De enige luxe die de kamer bevat is een groot wit televisie toestel, een bandrecorder, radio en ste reo-installatie. „Ik kijk een enkele keer naar popprogramma’s, om op de hoogte te blijven. De radio staat ook zelden aan. De pop van nu spreekt me niet zo aan”, zegt Kazimierz, die wel veel oude platen van Dylan en Hendrix („de man die het meest in me ontketend heeft”) draait. Het concentreert zich helemaal op zijn eigen muzikale activiteiten. „Muziek maken is het enige wat ik kan”, zegt hij. „Vroeger toen ik nog moeite met mijn Engels had heb ik \yel eens Nederlandse teksten proberen te schrijven en te zingen, maar ik moest zo vreselijk om mezelf lachen als ik mijn mond open deed, dat ik daar snel mee ben opgehouden. Nu kan ik mijn gevoelens zonder enige moeite in het Engels uitdrukken, hoewel het wel eens voorkomt dat wat ik om negen uur heb geschreven, om tien uur onbegrijpelijk voor me is geworden omdat het gevoel wat erachter zat weg is. Waar ik nu over schrijf? Over alles, van het banale tot de liefde. Een liedje over mijn dochter bijvoorbeeld. Ik wil wel dat de teksten op de hoes worden afgedrukt, als Rudy en ik samen een elpee maken”. Zaandam. Volgende week zaterdag heeft in het Weefhuis te Zaandijk de opening plaats van de tentoonstelling „Tien jaar Weefhuis”. Aan deze expositie zullen on geveer 60 kunstenaars deelnemen van wie hun werk tijdens de laatste 10 jaar in het Weefhuis is tentoongesteld Naast het Weefhuis zal ook in de Hervormde Kerk te Westzaan en in het Ontmoetingscen trum in Zaandam worden geëxposeerd. Onder de kunstenaars bevinden zich o.a. C. Peursum en M. Fuit uit Haarlem, terwijl tot de bekendste Zaankanters kun nen worden gerekend Leo Poelmeijer, Klaas de Boer, Han Koning en Bram Ver- gouw. VELSEN vind ik Bredero wel leuk”, zei vrijdagavond een van de vele scholieren in de Velsense schouwburg bij de allerplezierigste voorstelling van „De Spaanse Brabander” van Bredero (1585- 1618) door het Nederlands Toneel uit Gent. Hij had gelijk. Zeventiende eeuws Nederlands is moeilijk te lezen. En een toneelstuk lezen is nog moeilijker. „De Spaanse Brabander” moet je zién. Het zit berstensvol echte mensen, behept met ei genschappen die van alle mensen zijn. Ook nu. Daarom is Bredero’s stuk on verwoestbaar. Donkey Shot, A. Verherentstraat 1, Heemskerk, vrijdag en zondag: Disco; zaterdag Brainbox. HJC, Groot Heiligland 47, dinsdag: tenorsaxofonist Ben Webster met Tete Montoliu, piano, Rob Langereis, bas en Tony Inzalaco, drums. Aanvang: 21.30 uur, kaarten 6 gulden, vrijdag: sessi ons. Youth For Christ, Turfsteeg 2a, za terdag: film: „Two a penny” met Cliff Richard. Toegang gratis. Arnoldushoeve, Hoofddorp, do.: film; za.: disco; andere dagen: cultured pro gramma (beh. maandag). Deining, Ripperdastraat 13a, woens dag en vrijdag: theehuis; zaterdag: oar-disco. Appelaer, Damstraat 19. vrijdag en zaterdag: free-in. Buurthuis Koudenhorn, Koudenhorn 14, zondagmiddag: disco. De Huif, Gen. de la Reijstraat 4, dins dag: De Bond, donderdag Love-Inn. Disco Dubois, Berlagelaan 45, zon dagmiddag: disco. Kamis, Leidsevaart-Westergracht, za terdag: dansen. Toy-Toy, Stoofsteeg 1, iedere avond: oar-dancing-disco. Riverside, Spaarne 91, vrijdag en za terdag: soos. Bloemen voor een stralende Cristina Deutekom, gisteren in Haarlem. HAARLEM. De Stichting „Centrum Comité Koninginnedag” kan met voldoe ning terugzien op het concert van gistera vond in het Concertgebouw. De simpele aankondiging dat Cristina Deutekom zou zingen was voldoende om de zaal vol te doen stromen. Het komt nog maar zelden voor dat wij onze wereldberoemde so praan „in natura” kunnen horen en de ware operaliefhebbers hebben deze kans niet voorbij laten gaan. Volgens het plaatselijke dagblad Zarya Vostoka, neemt de auteur van het boek ook afstand van de officiële Sovjetversie van Georgië’s geschiedenis, door te schrij ven, dat nationalisme de voornaamste be weegreden van de revolutionaire beweging in Georgië was. Als gevolg hiervan heeft de schrijver, prof. U Sidamonidze, lid van het Dzjavak- hisjvili instituut voor geschiedenis, oud heidkunde en etnografie, een krachtige berisping gekregen. Het instituut heeft volgens Zarya Vos toka de raad gekregen o pzijn voornemen om Sidamonidze een doctoraat te verle nen, terug te komen. In 1924 werd in Georgië een omvangrij ke anti-communistische opstand onder drukt. Roman Polanski (Macbeth) en Claude Le- louch (l’Aventure c’est l’aventure), als films waarover de jury onder leiding van Joseph Losey moet beslissen. En ook bin nen de competitiefilms ligt het accent vol ledig op de gevestigde namen. Het is nog maar de vraag of dat een kwestie is van behoudende programme- ringspolitiek of dat de internationale cine ma weer hard toe is aan een transfusie van jong bloed. En nog voor het begin was er al de eerste rel achter de scher men. Hoewel de Hitchcock- en de Polans- ki-films beide de Britse nationaliteit heb ben, voelde de Engelse filmindustrie zich met een film in competitie zwaar onder vertegenwoordigd (die film is „The ruling class”), naar het toneelstuk dat het NRT twee seizoenen geleden opvoerde met Henk van Ulsen in de hoofdrol, die hier gespeeld wordt door Peter O’Toole). De programmeringscommissie is er echter van afgestapt om per land een aantal films te draaien dat min of meer evenre dig is aan de nationale jaarproduktie, maar alleen te selecteren op kwaliteit. Een loffelijke maatregel, maar de Britse cinema, hier toch nog vertegenwoordigd met bijna 100 officials, kan in haar huidi ge financiële crisis iedere internationale belangstelling hard gebruiken. Aan Claude Lelouch wiens wereldfaam in 1966 te Cannes begon met „Un homme et une femme” de eer om het festival te openen. Voor „l’Aventure, c’est l’Aventure” in spireerde hij zich in de verte op een in Frankrijk klassieke comic-strip uit 1912: Les pieds nickelés. In zijn film gaat het om drie goedmoedige criminelen en hun twee onslimme boevenmaatjes die ontdek ken dat er voor hun speciale talenten alleen nog een afzetgebied is in de buiten parlementaire politiek. Ze kidnappen staatshoofden, roven vliegtuigen, verzor gen aanslagen, maar moeten keer op keer ontdekken dat de echte guerillo’s aanzien lijk effectiever te werk gaan dan zij en ze ook keer op keer te slim af zijn. De film heeft zeker in het laatste gedeelte een aantal gave grappen en verrassende vond sten, maar komt zeer moeizaam op gang, met bovendien een reeks toespelingen die niet-Fransen volledig ontgaan. Natuurlijk werd Lelouch ook onder vraagd over de defaitistische strekking van zijn film. Antwoord: „Jarenlang heb ik geprobeerd om te begrijpen wat er om mij heen gebeurt. Ik las alle kranten, maar de enige manier waarop ik verder kon leven, was door niets meer serieus te nemen. Anders zou ik zelfmoord plegen. Ik weet geen andere oplossing dan: amu seer je goed, zolang het nog kan. Hetzelf de wat een dokter tegen een ten dode opgeschreven patiënt zegt. Ik ben absolute pessimist. Daarom maak ik grappige films.” En Jacques Brei, die één van de vijf helden speelt: „Ik wilde regisseur worden, maar op je veertigste ben je daarvoor te oud en ben ik filmacteur geworden. Maar ik heb nu eenmaal een sombere smoel typisch een Belg en ik krijg dus bijna altijd rollen van overjarige padvinders. Daarom was ik zo blij met deze, een komische rol.” Rossini heeft eens gezegd: „Een opera zangeres die carrière wil maken heeft drie dingen nodig: stem, stem en nogeens stem.” Hij zou zeker bijzonder ingenomen zijn geweest met Cristina want „La Deu tekom” heeft van moeder natuur een stem meegekregen, die op zijn Hollands gezegd „klinkt als een klok.” Maar dat is het natuurlijk niet alleen er zijn ver bluffend mooie natuurstemmen, die net missen wat Cristina wel heeft en dat is welluidendheid en perfecte scholing. De goede scholing de techniek verleent de stem vaardigheid, soepelheid, vastheid, expressie en vooral uithoudingsvermogen. Want men mag de inspanning, die het zingen van een grote aria vergt, niet onderschatten en het optreden als soliste op een operaconcert is een bijzonder moeilijke opgave, omdat er een uitzonder lijke veelzijdigheid voor verlangd wordt. Om op één avond acht verschillende aria’s te zingen van Mozart, Verdi, Bellini en Donizetti is een haast onmogelijke taak. Cristina Deutekom begon haar concert met twee aria’s van Mozart (uit „Don Giovanni” en uit „Die Entführung”). Zon der iets aan haar prestaties te willen afdoen moet mij van het hart dat dit geen gelukkige keuze was, zij heeft nu eenmaal niet de geschikte stemsoort voor deze rollen. Na de ouverture „Die Zauberflöte” van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, had zij beter kunnen doorgaan met een aria uit deze opera, want er is op het ogenblik geen betere „Königin der Nacht” dan juist Cristina. Anderzijds is het te begrijpen dat zij niet beginnen wilde met •Der Höl!e Rache kocht in meinem Her zen” die het uiterste vraagt van een ooloratuur-sopraan. Met de twee aria’a van Verdi uit „Un Ballo in Machera” en „Ernani” kwam onze internationale ster meer op haar eigen terrein en in de aria’s van Bellini uit „I Puritani” was zij duidelijk merk baar in haar element. Het orkest, onder leiding van de vaardige dirigent Renato Sabbiono (uit Verona), had inmiddels het eerste gedeelte van het programma afge sloten met een virtuoos gespeelde ouver ture „La Scala di Seta” van Rossini, waarin de houtblazers (in het bijzonder de hot») uitblonken. Haar hoogste troeven had onze zangeres vanzelfsprekend voor het laatst bewaard. MOSKOU (Reuter). In de Sovjet unie is politieke deining ontstaan na de verschijning In de Sovjetrepubliek Geor gië van een boek waarin de Georgische verklaring van onafhankelijkheid van Rusland in 1918 wordt geprezen. den, die van hun rente moesten leven, zover weten te krijgen dat zij zich bij een bank garant stelden voor 5000 gulden, die hij zogenaamd dringend nodig had. Hij had het echtpaar verteld dat hij een appar tement opnieuw moest inrichten, omdat hij in een plaats in Baden Württemberg tot rector van >-en zie kenhuis was benoemd. Het bedrog van „pater Martin’ kwam aan het licht toen hij een brief van zijn ouders ontving. Hij had name lijk verteld, dat zijn vader en moe der dood waren. Hij schrijft zoals mensen praten. Ik begrijp theaterbezoekers niet goed, die zich beklagen dat er tegenwoordig op het toneel zoveel ruwe taal gesproken wordt en schunnige situaties worden getoond. Kijk naar Bredero. Er is niets nieuws onder de zon. We zijn het alleen ontwend door een paar eeuw burgermansfatsoen, zodat men zich* doodschrikt als op de planken een alledaags woord in een alle daagse situatie valt. Tegenwoordig moet je Nederlandse toneelschrijvers, die hun to neelfiguren laten praten zoals je dat in elke frites-tent kan horen, met een lan taarntje te zoeken. Publiek dat theater pleegt te bezoeken praat kennelijk niet meer zo, en is van het slag geworden van Frederik van Eeden, die in 1916 nog van De Spaanse Brabander schreef: „De grof heid van het stuk hinderde me zóó, dat ik weg liep”. Het citaat ontleen ik aan het uitstekend informerende programmaboek je van de Gentenaren. Gisteren liep niemand weg. Iedereen amuseerde zich kostelijk met de Gentse voorstelling. Regisseur Anton Peters had ■ich dan ook danig op de bonte olijkheid toegelegd. Hij heeft de voor onze dagen nogal lang uitgevallen mono- en dialogen De schrijvers zijn beide redacteuren van het uitstekende Amerikaanse blad Rolling Stone” dus je mag wel iets verwachten. Dat valt nog al tegen. Het boekje bestaat voor het overgrote deel uit interviews met alle mogelijke soor ten „groupies” een goeie methode, zou je zeggen maar de gesprekken zijn helaas aan de zeer oppervlakkige kant gebleven. Zonder nu direkt veel namen te noemen, zijn de dames wel bereid te vertellen of ze nu wel of niet „naaien” en op welke gronden die beslissing is gebaseerd, maar erg diep graven hun opmerkingen niet. Dat ligt natuurlijk voornamelijk aan de vragenstellers, die klaarblijkelijk hebben willen aantonen dat „groupies” veel meer zijn dan naaisters” alleen, maar aan een analy se van wat ze dan wél zijn niet toekomen. Niettemin, er is al zo veel onzin geschreven en gezegd over „groupies”, dat dit oppervlakkige, maar in ieder geval nuchtere en bovendien goed zorgde boekje voor de prijs gulden best gekocht mag worden isk:

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 8