Aan vooravond ratificatiedebatten OPPOSITIE TRAINEERT BRANDTS VERDRAGEN Stemmen tellen Rechter schept steeds meer zelf recht Japan wil oliepijpleiding door Zuid-Thailand volledig op Deuren op slot voor kapers met NS-machinist Inkomensgrens werkt als botte bijl Accijnzen in Benelux straks gelijk Duizend gulden boete voor parachutes UNCTAD” „Europa faalt Een nieuw partijtje schaak INCIDENT IN KASJMIR n RUZIE OVER SCHEEPVAART IN STRAAT VAN MALAKKA Luchtmacht krijgt stoorapparatuur tegen raketten ga 3 DINSDAG 9 MEI 1972 2 ?en iet te Ier T erugtocht BELANGWEKKEND verschijnsel VINDT MINISTER VAN AGT Botsing Duivendrecht NA JAREN AKKOORD: (Van onze redacteur in Djakarta) DJAKARTA De controverse over het scheepvaartverkeer door de Straat van Malakka heeft de belangstelling voor alternatieve routes plotse ling sterk doen toenemen. De Indonesiërs hebben met grote gulheid, maar niet zonder eigen belang, voorgesteld dat tankers groter dan 200.000 ton de zuidelijke route via Straat Lombok en Straat Makassar kunnen volgen. Dit betekent een omweg van zeker duizend zeemijl en jaarlijks een extra uitgave van 14,4 miljoen gulden. Een ander alternatief, dat de route voor olietankers van de Perzische Golf naar Japan duizend mijl zou verkorten, is de aanleg van een pijpleiding door de landengte van Kra in Zuid-Thai- land. TOLGELDEN Dr. Mansholt: CNV: Gezinsgrootte en draagkracht tellen te weinig mee 1 ir ie el in (Van onze Haagse redactie) De resultaten van het onderzoek naar de mogelijkheden, dat door Japanse en Thai se experts is uitgevoerd, is dezer dagen aan de regering in Bangkok ter goedkeu ring aangeboden. Officieel is het rapport nog niet vrijgegeven, maar er is al het een en ander over uitgelekt NEW DELHI (AP). De Indiase mi nister van Defensie Jagjivan Ram heeft meegedeeld dat de Indiase troepen zich van 2 posten in Kasjmir hebben moeten terugtrekken tijdens botsingen met Pakis taanse troepen. gen. Ook zijn er plannen voor een tank park en eventueel een raffinaderij. Het project, dat in drie tot vijf jaar kan worden verwezenlijkt, zal naar schatting 960 miljoen gulden gaan kosten. Ofschoon men zich over de financiële kant van de zaak geen al te grote zorgen maakt, staat het nog niet vast hoe de kosten zullen worden verdeeld. Het is duidelijk, dat met deze plannen de haven van Singapore het meeste scha de zal lijden en vooral Indonesië in alle opzichten zal profiteren. De opbrengsten van deze tolgelden zouden per jaar kun nen oplopen tot 480 miljoen gulden, als men uitgaat van een doorvaarttarief va riërend tussen 3200 en 1600 gulden per schip. De F AA, de Amerikaanse rijkslucht vaartdienst, heeft gisteren in Washington bekendgemaakt dat de luchtvaartmaat schappijen opdracht krijgen voorzieningen te treffen opdat de achterdeuren van hun in totaal 600 „Boeing-727”-toestellen tij dens de vlucht niet meer kunnen worden geopend. Het besluit volgt na een van de opzien barendste kapingen in de Amerikaanse luchtvaart. De kaper die Eastern Airlines een losgeld van 303.000 dollar afperste, zwerft vermoedelijk rond in de oerwou den van Honduras. Op zijn hoofd is een beloning van 500 dollar gesteld. in aar in ital id- de ïet ille net ng er- ing ijk, ind :ie- be» an- 52 de lap :ing ten uit VS het ar de een de en- uw aar en- er- «e ise ti- ;e- is- en P- tor :s- o- en iet de or in de de 's, er In rd s- as g, 2 Nog vreemder is het, dat deze daden die volkomen in strijd zijn met het internatio nale recht en indruisen tegen alles wat daaromtrent in het Handvest van de Ver enigde Naties is beschreven, een groot deel van de wereld volkomen koud laten en zelfs in regeringsverklaringen worden goedgekeurd. Op deze bijeenkomst sprak minister Van Agt zich voor noch tegen uit over het plan van de Amsterdamse officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker voor „snelbe- rechting” (voorgeleiding aan de politie rechter binnen zes uur na aanhouding). Wel zei hij, dat een eventueel voordeel van dat plan is, dat een voorlopige hech tenis overbodig wordt. Het gaat hier om personen die verdacht worden van kleine vergrijpen. Aanleiding voor het plan is de door de officier verwachte toeneming van criminaliteit als gevolg van het dit jaar opnieuw openstel len van een deel van het Vondelpark als slaapplaats voor jeugdige toeristen. WASHINGTON. (DPA) Vliegtuigka- pers die, doorgaans na een losgeld te hebben afgeperst, per parachute het ge kaapte vliegtuig willen verlaten, zullen het in de Verenigde Staten in de toekomst niet meer zo gemakkelijk hebben. Protestmars. Ongeveer driehonderd scho lieren van vijf middelbare scholen in Londen zijn gisteren de straat opgegaan om te protesteren tegen lijstraffen, urenlang nablijven, verplichte school kleding en „dictatuur van het school hoofd”. UTRECHT. Inkomensgrenzen houden geen rekening met draagkracht, gezins grootte of zware persoonlijke lasten. De grenzen gelden voor iedereen. Ze werken min of meer als een botte bijl. Daarom zou men misschien nog het best van de inkomensgrenzen af kunnen stappen en normen gaan vaststellen op grond van het bedrag dat men aan loon- of inkomsten belasting betaalt. ren hebben verklaard en daarmee de vrije doorvaart van „onschuldig verkeer” verze keren, hebben plannen om voor de door vaart tolgelden te gaan heffen. Van dat geld zou de Straat van Malakka dan verder kunnen worden verbeterd en uit gebaggerd. In een poging om meer sche pen naar Indonesische en Maleisische ha vens te trekken, zouden de toltarieven voor schepen, die deze havens aandoen aanzienlijk lager komen te liggen dan voor de schepen die rechtdoor varen of Singapore aandoen. DEN HAAG. De Koninklijke Lucht macht gaat met spoed elektronische ra- darstoorapparatuur inbouwen bij de ja- gerbommenwerpers van het type Starfigh- ter en Northrop NF-5. De waarde ervan zal enkele miljoenen guldens bedragen, zo is door de Koninklijke Luchtmacht mede gedeeld. AI in de defensienota van 1968 werd aangedrongen op de inbouw van deze apparatuur, maar tot dusver hebben de middelen ervoor ontbroken. Voor Nederland zou een overgangsperi ode gelden voor het produkt minerale olieën. voor België zou het voornamelijk gaan om bier en sigaretten en voor Luxemburg om bier, benzine voor auto’s en stookolie voor huisbrand. Enkele jaren geleden, toen de Japanse regering begon in te zien dat haar mam- moettankers van 200.000 ton en groter de steeds moeiiijker bevaardbare Straat van Malakka niet meer zouden kunnen passe ren, werd de regering in Bangkok bena derd om te praten over het plan voor een dergeljjke pijpleiding. De Thaise re gering was onmiddellijk zeer enthousiast. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Duizend gulden boe te heeft de rechtbank in Amsterdam op gelegd aan de 49-jarige NS-machinist uit Amsterdam, die op tweede pinksterdag vorig jaar met zijn Intercity-trein uit Maastricht in volle vaart inreed op de bij Duivendrecht stilstaande Genua-Express. Vijf mensen vonden bij het ongeluk de dood, 33 werden gewond. De officier van Justitie had een boete van 1500 gulden tegen de machinist geëist. De huidige plannen gaan in de richting van een capaciteit van 100 miljoen ton olie per jaar, maar men heeft uitgerekend dat bij een toevoer van 200 miljoen ton er jaarlijks nog 10 percent winst kan worden gemaakt. Een dergelijke dubbele capaci teit overigens zou over een jaar of vijf, als de Japanse behoefte aan olie volgens de schattingen is opgelopen tot 600 mil joen ton, toch maar voor een derde aan de totale behoefte kunnen voldoen. De komende jaren echter zal de Japanse olie- aanvoer, die essentieel is voor de Japanse industrie, nog via de Straat van Malakka en via Straat Lombok gaan. Indonesië en Maleisië, die de Straat van Malakka tot hun beider territoriale wate- De fractieleiders van SPD en FDP, Wehner en Mischnick, waren gisteravond nog altijd van oordeel dat de Bondsag Als men de buitenlanders die in het Vondelpark worden aangehouden op d» klassieke manier zou behandelen en niet in voorarrest stellen, aldus de minister, is de praktijk dat er helemaal niets gebeurt: „over een paar maanden zijn ze weg”. Het zou een systeem worden, dat buitenlan ders in feite vrijuit zouden gaan. Het is een vreemde situatie, dat de Verenigde Staten regelrechte oorlogsdaden als bombardementen en blokkades uitvoe ren tegen een zelfstandig en onafhanke lijk land als Noord-Vietnam, waarmee zij niet in oorlog zijn. De rechtbank achtte bewezen, dat de machinist eerst door een geel en vervol gens door een rood sein was gereden. De machinist heeft echter steeds ontkend door onveilige seinen te zijn gereden. Volgens hem stonden beide lichten op groen, hetgeen volgens deskundigen niet mogelijk moet zijn geweest. DEN HAAG. „Het fenomeen van de rechter die in toenemende mate recht schept is een belangwekkend verschijnsel. Daarmee groeit in gelijke mate de nood zaak van democratische controle op de zorg voor het rechterlijk apparaat, de noodzaak dat alleen de beste toetreden tot het korps van rechters”. LUXEMBURG. (ANP) „Europa heeft bij het naar buiten treden in Chili, op de UNCTAD-conferentie volledig gefaald” Aldus de voorzitter van de Europese Com missie, dr. S. L. Mansholt gisteren in het Europese parlement. Stemmen tellen van de Italiaanse parlementsverkiezingen. Op de foto: De meeste kans maakt het tracé tussen Trang aan de Indische Oceaan en Phatta- lung, aan de Golf van Siam. Dit is weliswaar niet de kortste afstand, maar het terrein is er vlak. Als het plan wordt goedgekeurd, zal er nog zeker een jaar van studie nodig zijn over de zeestromin- gen en de weersomstandigheden. De ter plaatse nogal eens voorkomende typhoons kunnen gevaar opleveren voor de grote concentratie tankers, die er gemeerd lig- Een van de argumenten daartoe is, dat de Verenigde Staten niet Noord-Vietnam maar de Vietcong bestrijden, de Zuidviet- namese bevrijdingsorganisatie, die van Noord-Vietnam uit opereert en erop uit is de Zuidvietnamese regering omver te werpen. Alles wat de Verenigde Staten doen, is gegrond op het verzoek om hulp van de Zuidvietnamese regering tegen de actie der Vietcong-rebellen. Dat die hulp intussen is uitgegroeid tot een vernieti- gingsoorlog tegen Noord-Vietnam, is ook veel Amerikanen een doorn in het oog. De volmachten tot het voeren van een derge lijke oorlog zijn door de opeenvolgende Amerikaanse presidenten op tamelijk slinkse wijze aan het Congres ontfutseld, maar president Nixon heeft bij zijn ambts aanvaarding het Congres beloofd dat hij de directe Amerikaanse deelneming aan de oorlog zou beëindigen. Dat wil zeggen, dat hij de Amerikaanse steun aan Zuid- Vietnam zou terugbrengen tot de propor ties die ongeveer gelijk zouden zijn aan de hulp van de Sovjet-Unie en China aan Noord-Vietnam. Vandaar het „vietnamise- tingsproces” en de geleidelijke terugtrek king van Amerikaanse grondtroepen. Wanneer bijvoorbeeld de grens voor d» persoonlijke huursubsidies inderdaad op 24 mille zou worden gesteld, dan betaalt een vrijgezel boven de 40 jaar zonder wiebel tax 5708 inkomstenbelasting, iemand met twee kinderen 4131 en een gezin met zes kinderen 2665, zo becijfert het CNV. Volgens de fiscus zijn de ver schillen in draagkracht dus wel bijzonder groot. Neemt men als grens bijvoorbeeld het belastingbedrag dat een gezin met twee kinderen over 24 mille betaalt du» f 4131 dan wordt het beeld heel an ders. Een gezin met zes kinderen passeert dan die grens bij een inkomen van 28.440 en zou dan pas het recht op huursubsidie verliezen. Een vrijgezel van 40 zou bij een inkomen van 19.920 niet meer voor huursubsidie in aanmerking komen, aldus de CNV-cijfers. Wat hij het Congres niet beloofd heeft, dat is dat de Amerikaanse luchtmacht onder de titel van „steun aan Vietnamese grondtroepen” een stelselmatige en onop houdelijke terreuractie zou voeren om door de psychologische en materiële scha de daarvan bij te dragen tot een grotere vredesbereidheid van de noordelijken en de Vietcong. Het huidige Noordvietnamese offensief is begonnen nadat gebleken was dat deze bombardementen tijdens het ge hele afwikkelingsschema van de Ameri kaanse terugtrekking en de overneming door Zuidvietnamese troepen van de Amerikaanse stellingen zouden worden voortgezet. De blokkade van Haiphong en de opge voerde bombardementen zijn waarschijn lijk nog maar voorlopige besluiten van bet topberaad in Washington. Er zijn nog hardere maatregelen mogelijk, indien Noord-Vietnam niet wenst te capituleren en in te stemmen met de Amerikaanse voorwaarden. Uiteindelijk streeft Washington naar een herstel van de oude status, een in tweeën gedeeld Vietnam met een zuidelijk deel dat sterk onder Amerikaanse invloed zal moeten blijven. Noord-Vietnam, dat tot dusver zijn onafhankelijkheid tegenover China en de Sovjet-Unie heeft kunnen be waren, ofschoon het zich dankbaar heeft moeten tonen voor de wapensteun, zal op die manier onherroepelijk in de armen van de communistische grootmachten worden gedreven. Het vecht nu niet al leen voor de onafhankelijkheid van Zuid- Vietnam, maar ook voor eigen zelfstan digheid. Vandaar dat het koste wat kost en het heeft al heel wat gekost! de beide delen van Vietnam wil verenigen om voor het gehele land een socialistisch regime in te stellen, dat kan afrekenen met corruptieve en discriminatoire klie ken. Het huidige offensief kost het noor den onvoorstelbare inspanningen en offers, maar het kan worden beschouwd als een koortsachtige poging misschien de laat ste om noord en zuid te verenigen en met gezamenlijke krachten de invloed van buitenlandse machten van zich af te schudden. Het voormalige Indo-China, door eigen inspanning aan de koloniale heerschappij der Fransen ontkomen, heeft lang genoeg als schaakbord van de grote mogendheden gefungeerd. Het ziet er thans echter naar uit dat de schakers een nieuwe partij begonnen zijn. (Van onze redacteur in Bonn) BONN De afgevaardigden van CDU en CSU, die zich gisteravond voor een laatste bespreking meldden bij bondskanselier Brandt en voor bereid waren op een lange nacht, hadden van tevoren één ding duidelijk gemaakt: De oppositie in Bonn zou proberen de behandeling van de ver dragen van Moskou en V^irschau opnieuw uit te stellen. vanmiddag aan de behandeling van de verdragen zal moeten beginnen. Bovendien was men nog niet uitgespro ken over de manier waarop de Sovjet- Unie op een eventuele gemeenschappelijke verklaring zou bovendien de drie weste- bestaan echter, volgens de regerings woordvoerder, contacten met Moskou. De verklaring zou bovendien de drie wedste- lijke grote mogendheden die voor Duits land als geheel verantwoordelijk zijn (A- merika, Engeland en Frankrijk) worden toegestuurd. Daarmee wil de regering te genover de oppositie nog eens onderstre pen dat het niet louter om een onderonsje met de Russen gaat. CDU-voorzitter Barzel liet ’s avonds weten dat de afgevaardigde Birrenbach, die namens de oppositie de omstreden aantekeningen van de onderhandelingen in Moskou bestudeert, minstens nog veer tien dagen nodig zal hebben om alles te kunnen verwerken. Birrenbach zelf ver klaarde aan een oordeel over die aanteke ningen nog niet toe te zijn. In Bonn bestond de indruk, dat de oppositie achter de steeds weer benadruk te bereidheid om tot een compromis te komen, toch min of meer de terugtocht voorbereidt. De CSU, een groep rond oud- minister Schröder en de verdreven leiders met hun aanhang zouden het de gematig den, aangevoerd door Barzel, onmogelijk maken op korte termijn met de regering tot een gemeenschappelijke verklaring te komen. De regering is van plan de laatste ontwerp-v.erklaring, die aan de oppositie is voorgelegd en die aan de gestelde eisen verregaand tegemoet zou komen, in het parlefnent te brengen en dus bekend te maken, desnoods als eenzijdige verklaring van de regeringspartijen SPD en FDP. Dat zou dan vermoedelijk gebeuren in de hoop, dat die verklaring de verdragen alsnog aanvaardbaar zou kunnen maken, voor het FDP-lid Kühlmann Stumm, wiens stem voor de absolute meerderheid zou kunnen zorgen. Vermoedelijk gaat het om Amerikaanse apparatuur. In dat geval zal voor Neder land gezocht worden naar compensatieor- ders. In de bestaande toestellen is ruimte voor de apparatuur aanwezig. Zij zijn bedoeld om opsporingsradar van vijande lijke toestellen of vijandelijke grondstati ons te storen. De Luchtmacht deelde niet mee waar om met de inbouw nu ineens zo’n haast moet worden gemaakt. Dat de jongste ervaringeii in Vietnam er de aanleiding toe zouden zijn, wenst men niet te beves tigen. Naar verluidt zouden Amerikaanse vliegtuigen in Vietnam zonder stoorappa ratuur niet aan geleide projectielen heb ben kunnen ontkomen. „De commissie vraagt zich af, aldus dr. Mansholt, of zij de verantwoordelijkheid voor het optreden van de Europese Ge meenschap op de conferentie in Chili nog langer kan dragen. Als wij van te voren hadden geweten hoe de zaak zich zou ontwikkelen, zouden wij deze verantwoor delijkheid hebben geweigerd. Dr. Mans holt noemde het „beschamend dat de gemeenschap als zodanig niet in staat i» geweest een positief geluid te laten horen. Hij hoopt dat het de laatste maal zal zijn geweest dat de EEG „zonder gezicht, zon der opinie, zonder iets in te brengen” naar een dergelijke conferentie is gegaan. De heer Mansholt beantwoordde opmer kingen van leden van het Europese parle ment die, aan de hand van een rapport van het Eerste Kamer-lid dr. W. Schuijt het optreden van de gemeenschap gedu rende het afgelopen jaar onder de loep namen. Deze suggestie doet het Christelijk Na tionaal Vakverbond in „De Gids” van dez» week. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken verklaarde onlangs echter, dat de controle van Maleisië en Indonesië over de Straat van Malakka niet wordt ingegeven door commerciële of financile overwegingen. Het gaa meer om con trole op de doorvaart van oorlogsschepen. EEG-lidmaatschap. De Denen gaan vol gens een opinieonderzoek steeds meer voor het lidmaatschap van de EEG voelen. Voor het lidmaatschap heeft zich 48 percent uitgesproken. In maart was dit nog 39 percent. Dat een op loon- en-of inkomstenbelas ting gebaseerd systeem wel degelijk mo gelijk is bewijzen de voorstellen van de ministers Van Veen en De Brauw voor het heffen van school- en collegegelden. De tegenzet die de Verenigde Staten hebben beraamd in het groteske Vietna mese schaakspel het blokkeren van Haiphong, met Hanoi de enige grote en goed geoutilleerde haven van Noord-Viet nam, stelt de tegenspeler voor grote pro blemen. Die tegenspeler is de Sovjet-Unie, die immers samen met de Verenigde Sta ten de toekomstige status van Vietnam wil bepalen en de hardnekkige strijd van de Vietcong tegen het zuiden als een bevrijdingsoorlog beschouwt, die zij met enorme zendingen zwaar oorlogsmaterieel steunt. Voor de Belgische consument zal deze/ eenmaking hogere prijzen betekenen, om dat vrij we’ alle accijnzen opgetrokken zullen worden naar het „hoger liggende” Nederlandse niveau. Wat de bedoeling van beide oeverstaten dan ook precies moge zijn. Japan heeft het zekere voor het onzekere genomen en tracht zo snel mogelijk de pijpleiding door de zeeëngte van Kra te verwezenlij ken. Daarnaast tracht Tokio door finan ciering van een lange olieleiding door Siberië Russische olie te betrekken, om zo minder afhankelijk te worden van de onzekere toestand rond de Straat v an Malakka. De resultaten van de kiesdistricten in Rome worden geboekstaafd. In deze voorstellen woi’dt uitgegaan van het belastbaar inkomen. De voorgestelde tarieven zijn bijna even verfijnd als die van loon- en inkomstenbelasting, al is de progressie minder sterk, aldus het CNV. Dat zei gistermiddag in Den Haag mi nister Van Agt van justitie tijdens een bijeenkomst van justitieverslaggevers, naar aanleiding van zijn opvatting dat „de wetgeving niet meer bij machte is de snelle ontwikkeling van de maatschappij adequaat bij te houden. Hij wentelt het af op de rechter”. Over de rechtscheppende functie van de rechterlijke macht, de rechter als rechts- vormer, zei de minister: „Een dadelijke controle van buitenaf op de rechterlijke macht is er niet in ons staatsbestel”. Na een vergadering van het CSU-be- stuur had Strauss ’s middags verklaard dat het bij een behandeling van een zo belangrijke kwestie niet op een uitstel van een paar weken zou mogen aanko men, nu het niet uitgesloten leek dat regering en oppositie het over een ge meenschappelijke verklaring bij de ver dragen eens zouden kunnen worden. BRUSSEL. Tussen de drie Benelux- landen, België, Nederland en Luxemburg, is maandag in Brussel na jaren onderhan delen een volledige akkoord bereikt over gelijkschakeling van de accijnzen in de drie landen. De overeenkomst daartoe zal waarschijnlijk eind juni geratificeerd worden. Voor sommige produkten is voor zien in een overgangsregeling van een jaar. In een opgewonden huis van afgevaar digden vertelde hij vanmorgen dat de verliezen van het Indiase leger 83 man bedroegen, onder wie 24 doden, 56 gewon den en 3 vermiste manschappen. De plaatselijke commandanten zouden een bespreking hebben over het herstel van de demarcatielijn. „Tot nog toe was hier echters niets van terechtgekomen en het overleg hierover duurde voort”, zei hij.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3