Verzorgingsflat voor bejaarden in Aansluiting van Velsen ontmoet veel kritiek Driehuis nadert voltooiing WILMS FLOET Vijfenzestig jaar samen genieten van het leven Feest voor het echtpaar Quakkelaar-Overbeeke Kunstmarkt op Nielenplein „DAMMERSFLAT” WORDT „DE LUCHTE” ft Nog een paar plaatsen vrij in zomerkampen Marktberichten DINSDAG 9 MEI 1972 5 IJMUIDER COURANT - VOORLICHTINGSAVOND OVER SCHOOLBEGELEIDINGSDIENST HUURPRIJS Met muziek en theater VOOR MOEDERDAG LUXE HAND- en SCHOUDERTASSEN KENNEMERLAAN - MARKTPLEIN JUWELIERS Haarlem Grote Houtstraat 63 Amsterdam?» Kalverstraat 121-123, Rotterdam Stadhuisplein 24-28, Coolsingel 50, Den Haag Lange Poten 9-11. Briljant-edelste van alle edelstenen. Experts van Siebel selekteren en kopen recht’ streeks op de diamantbeurs. Dat geeft de zekerheidvangoedekwaliteitenscherpeprijzen. Bekwame briljantzetters zetten de stenen in goud, zodat de onvergankelijke briljanten volledig tot hun recht komen. Een sieraad met briljant is minder kost baar dan u wellicht denkt. Siebel viert feest. En om u in die feestvreugde te laten delen ontvangt iedere kliënt een feestelijke attentie. INDELING g (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIES (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) SIEBEL e e Het complex zal bestaan uit honderdeif te verhuren tweekamerwoningen, welke dus ook door alleenstaanden kunnen wor den betrokken. Het totale gebouw krijgt het karakater van een „serviceflat” een Uit de vergadering kwam de wens naar voren tot een wat langere voorbereiding van de nieuwe opzet, die in Velsen later aan de orde is gesteld dan in de andere IJmondgemeenten. Wethouder Roessingh wees erop, dat ten behoeve van die voor bereiding en de discussie, de raadsverga dering, waarin over deze zaak moet wor den beslist, is uitgesteld tot juni. e t s g e r HEEMSKERK. De werkgroep expo sities van de Zandkraai werkt momenteel plannen uit voor een kunstmarkt op het burgemeester Nielenplein en wel op zater dag 24 juni van ’s morgens 10 uur tot ’s avonds 6 uur. De werkgroep gaat er een langdurig feest van maken, want 's avonds wil men op het plein muziek uitvoeringen laten houden en het optre den van een experimenteel theater vast stellen. In de werkgroep hebben zitting leden van de Heemskerkse Ondernemers Centrale, de Gemeenschapsraad en stafle den van De Zandkraai. De markt krijgt middels de etalages van de plaatselijk» middenstand wat reclame door er de wer ken in te plaatsen, die op een expositie van amateur-zondagskunstenaars is As- sumburg waren te zien. De huurprijs van een flat zal, indien deze door een echtpaar wordt bewoond, 950 per maand bedragen. Een alleen staande die over dezelfde ruimte zal kun nen beschikken, dient 860 te betalen, omdat in zijn geval de maaltijden van een persoon in mindering worden gebracht. Bovendien geldt de bepaling dat dehuur- der voor het betrekken van een flat de stichting een lening van f 15.000 moet hebben verstrekt, over welk bedrageen rente van vijf percent zal worden ver goed. In bepaalde gevallen wil het bestuur nog trachten voor deze restrictie een op lossing te vinden. Burgemeester W. M. B. Bosman bracht in gezelschap van zijn echtge note tijdens de koffie een bezoek aan het echtpaar Quakkelaar, dat er vijf enzestig heerlijke jaren huwelijks trouw op heeft zitten. rijkstelefoon en op de centrale radio- en televisie-antenne. Bovendien is elke wo ning voorzien van een alarminstallatie, waardoor in noodgevallen op elk moment van de dag en de nacht de hulp van de directie kan worden ingeroepen. Druk knoppen bevinden zich in de slaapkamer, het complex omstreeks november of de- Door de N.V. woninginrichting „Neder land’ ’uit IJmuiden is een der flats van „De Luchte” als model ingericht, waar door eventueel gegadigden een goede in druk krijgen van de manier waarop men zich comfortabel in deze woningen kan installeren. Bijzonder opmerkelijk hiervan zijn de opklapbedden, die in twee kasten worden opgeborgen, zodat de slaapkamer overdag als lees- of werkruimte valt te benutten. Deze modelflat kan maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 14 tot 17 uur en bovendien de drie eerstgenoem de dagen nog van 20 tot 21.30 uur bezich tigd worden. Zoals reeds gemeld is ongeveer de helft van het aantal flats per 1 oktober voor de bewoners beschikbaar, waarna de rest van het complex omstreeks november of ded- cember kan worden betrokken. In dit stadium heeft de stichting reeds ongeveer tachtig flats verhuurd, zodat nog nauwe lijks eenderde van de woningen beschik baar is. s van het basisonderwijs, dat wil zeggen meer zorg en aandacht voor het individu ele kind op een achtjarige school zonder zittenblijven. Van grote betekenis is ook de nascholing van de docenten, uitgaande van de plaatselijke onderwijspraktijk. Het onderwijs mag niet worden geïsoleerd, moet worden gekoppeld aan het maat schappelijk gebeuren, is te belangrijk om aan onderwijzers te worden overgelaten! Forum Door een forum, waarin behalve d» beide eerder genoemden ook zitting had den wethouder A. F. M. van Herpen van Heemskerk, voorzitter van de werkgroep, die de onderwijsbegeleidingsdienst voorbe reidt, de heer B. van der Sijde, voorzitter van de protestants-christelijke schoolraad, lid van de werkgroep, de heer P. Wiel aard, gemeentelijk inspecteur van het on derwijs in Velsen en de heer J. N. Ver meer, chef van de afdeling onderwijs van Velsen en lid van de werkgroep, werd vooral aan de hand van door de vergade ring gestelde vragen en opmerkingen na der op de problematiek ingegaan. Hierbij werd meegedeeld, dat voor het functione ren van de dienst nodig zouden zijn pedagogisch-didactische medewerkers, on derwijskundigen, een schoolpsycholoog en een schoolmaatschappelijk werker. Een pa ritaire vertegenwoordiging van de ouder» in het bestuur, te realiseren via de school raden, is in de statuten geregeld. woonvorm waarbij de bewoners huurder zijn van een zelfstandige flat. Daarnaast bevat het complex een aantal centrale voorzieningen, waardoor het mogelijk wordt gemaakt hun zelfstandigheid zo lang mogelijk te bewaren. Voorts bevindt zich op de parterre een recreatiezaal voor algemeen gebruik, terwijl twee centraal gelegen zespersoonsliften zorgen voor de verbinding met de hoger gelegen verdie pingen. Elke flat bestaat uit een ruime woonka mer met drie kasten, i waarvan een met doorgeefluik; een slaapkamer met een vrjwel geheel overdekt balkon; een keu ken en een toilet. Voorts is de mogelijk heid aanwezig voor aansluiting op de DRIEHUIS. De bouw van de nieuwe verzorgingsflats voor bejaarden aan de Lodewijk van Deyssellaan in Driehuis blijkt zo voorspoedig te zijn verlopen, dat de eerste bewoners zich hier reeds per 1 oktober van dit jaar kunnen installeren. Bij het slaan van de eerste paal op 9 december 1970 werd hiervoor als streefda tum nog gedacht aan begin 1973. Het beheer en het instandhouden daarvan wordt toevertrouwd aan de stichting „Verzorgingsflat” in Velsen, welke destijds ook het initiatief tot de oprichting heeft genomen. Voorzitter van deze stichting is ir. D. N. Dammers, directeur van Openba re Werken in Velsen, zodat dikwijls al werd gesproken van de „Dammersfiat”. Deze naam zal nu waarschijnlijk wel weer in onbruik geraken, omdat het be stuur inmiddels heeft besloten het com plex „De Luchte” te noemen. De penning meester van de stichting, de heer M. de Bruin zal hier voorlopig de functie van directeur waarnemen, tot de exploitatie geheel is ingelopen. „De Luchte” is in feite bedoeld voor de bejaarde mens, die nog te vitaal is om reeds definitief zijn intrek te nemen in een bejaardenhuis met algehele verzor ging, ofschoon hij wel bereid blijkt zijn dikwijls te groot geworden woning voor het gerief van een dezer flats in te ruilen. De in „De Luchte” geboden verzorging zal dan ook slechts bestaan uit een warme maaltijd per dag, plus huishoudelijke hulp en verwarming, terwijl de bewoners voorts aanspraak kunnen maken op de assistentie, welke in dergelijke gevallen voor bejaarden wenselijk en gebruikelijk Is. Een kijkje in een der ruime wo ningen van „De Luchte”, thans als modelflat ingericht. Beverwijk Bloemen: Anjers p.st. 20-40; trosanjer 185-225; anemoon 48-71; calla 30; chrysant jaar- rond 280-335; chrysant p. st. 48-53; convil- lie 26-32; duizendschoon 125-140; eremu- res 205; fresia 90-380; gerbera 20-46; hya cint bos 35-65; iris 180-300; ixia 125-190; lely p. tak 41-75; narcis k. gr. 28-40; orchideeën 35-320, ranonkel 40-65; roos p. st. 20-75; babyroos 20-38; tulp 60-155. Planten Achmea 650; azalea 180-350; begonia 45- 260; cyclamen 160-250; geranium 120-190; hedera 90-120; hertshoorn 320; hortensia 500-820; pot-cshrysant 30-85; St. Paulia OO MS; thunbergia 130; gem. planten 60-100. Groenten Aardbeien 110-115; andijvie 98-108; prei 42-40; postelein 127-140; raapstelen 32-36; rabarber 19-34; radijs 15-40; peulen 9-960; sla 12-32; spinazie 10-27; Snijbonen 460- 480; uien 10-22. In hun woning aan het Van den Bergh van Eysingaplantsoen, in Santpoort-Zuid, een flat op de eerste verdieping, hebben zij het uitstekend naar hun zin. Vanuit het raam van de woonkamer kijken zij uit op een kinderspeelplaats. „Heel gezel lig hoor, dat brengt tenminste wat leven voor je deur en de kinderen zwaaien altijd naar ons,” vertelt mevrouw lachend. Verderop .tussen het uitlopend groen, zien ze op gezette tijden de trein voorbij rijden. En dat betekent voor de heer Quakkelaar meer, dan voor elke andere bewoner, die het spoorgedender misschien hinderlijk vindt. De bruidegom klinkt het als muziek in de oren, hij is immers zesendertig jaar eerste ploegbaas gewees’ bij Weg en Werken, deed zijn werk altijd met veel plezier en stond bekend om z’r vrolijkheid, waardoor hij met iedereen goed kon opschieten. Da’ is alweer vij entwintig jaar geleden want in juni wordt de heer Quakkelaar een zilveren pensioenjubilaris. Hij en zijn vrouw ge nieten volop van het leven. Met de toege wijde steun van één van hun dochters, die Alvorens deze kritische geluiden werden geuit is op deze bijeenkomst, die werd geleid door de wethouder van Onderwijs, de heer M. Roessingh, een uiteenzetting gegeven over de taak en betekenis van het werk van de onderwijsbegeleidings dienst. De heer G. J. van der Feen, directeur van de afdeling basisonderwijs van het pedagogisch studiecentrum, zei hierover, dat aandacht moet worden ge schonken aan het onderwijs als systeem. In de begeleiding van dat systeem moet men zich richten tot de docent. Daarnaast wacht er dan een belangrijk stuk advies werk, gericht op het individuele kind. Op beide gebieden gebeurt in Velsen al veel én door de onderwijsinspectie én door de Stichting Geestelijke Volksgezondheid. Een regionale concentratie van dit werk is echter gewenst, omdat slechts in een gebied van 150 a 200.000 inwoners een planmatige en continue dienstverlening rendabel kan worden opgezet. Vooral nu de maatschappelijke dynamiek steeds lui der doorklinkt in het onderwijs kan de onderwijsvernieuwing en begeleiding slechts tot stand komen in een instituut, dat daartoe goed is ingericht en waarin ook de ouders een belangrijke stem en taak hebben. Kernproblemen zijn de inte gratie van het kleuter- en basisonderwijs, de aansluiting van het basis- op het voortgezet onderwijs en de „flexibilisering HEEMSKERK. De zomerkampen van buurthuis De Zandkraai worden voor de 8- en 9-jarigen van 22 tot 29 juli in „Die Blisckap” te Amerongen gehouden. Ook de groep van 10 tot en met 12-jarigen gaat naar deze plaats. Van 15 tot 22 juli is er in Spaarndam een watersportkamp voor 13-, 14-, en 15-jarigen. Het tiener kamp eveneens in Spaarndam, is van 29 juli tot en met 5 augustus. Wie interesse heeft in het meemaken var deze kampen, kan zich nog bij de staf var de Zandkraai opgevén, want er is nog voor een paar deelnemers(sters) een plaatsje vrij. De kosten bedragen 60. vader en moeder nog dagelijks thuis ter zijde staat, is er in huize Quakkelaar geen vuiltje aan de lucht. Dan maakt de heer des huizes in de vroege morgenuren zijn dagelijks rondje, waarbij zijn vrouw nooit mee mag. Maar verder doen ze alles sa men en wie doet ze dat na, na vijfenzestig jaar? Tijdens een goed bezochte voorlich tingsavond voor de ouders in de aula van de lagere technische school is op het voornemen tot het oprichten van een onderwijsbegeleidingsdienst in de IJmond regio, waarbij ook de gemeente Velsen zich zou aansluiten, veel kritiek uitgeoe fend. Betwijfeld werd of het voor het in praktijk brengen van onderwjjsverniew- wing en onderwijsbegeleiding noodzake lijk is een geheel nieuw instituut in het leven te roepen. Niet zeker is, dat het vele geld, dat zo’n dienst zou kosten inderdaad aan het kind ten goede zal komen. Beter zou het zijn dichter bij huis te beginnen en het probleem van de te grote klassen aan te pakken, te zorgen voor boventalli ge leerkrachten, zodat er een zekere re serve op school aanwezig is en voor allerlei vakken als handenarbeid, muziek, gymnastiek vakleerkrachten aan te trek ken. SANTPOORT. „Wat een aardige mensen,” zei mevrouw A. C. Quakkelaar- Overbeeke, toen maandag tegen het mid daguur burgemeester W. M. B. Bosman en zijn echtgenote na een genoeglijke koffie- visite waren opgestapt. Het burgemeester* echtpaar was gekomen omdat de heer eu mevrouw Quakkelaar op deze dag maar liefst vijfenzestig jaar huwelijkstrouw volmaakten, waarvan zij zelf zeggen dat het best was uit te houden. Achtentachtig jaar is de heer Quakkelaar en glunderend trekt hij aan z’n sigaar. Mevrouw is zevenentachtig jaar en zegt dat ze haar man ais klein kind heeft leren kennen. Hij was haar buurjongen. „Toen speelden we eerst wat met elkaar, en dat is zo verder gegaan,” zegt ze met een speelse glimlach. Si

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5