Frans Erkelens: surrealistische schilderijen Renske Morks: inventieve beeldhouwwerken BOEIEND AFSTAND NEMEN VAN DE REALITEIT IN GALERIE EIJLDERS van Gluck gaaf vertolkt 1 Bintangs en Kraayeveld Soosagenda Kroegjool als zelfkastijding •en even lekker in de koffie/ o z> •beter voor de lijn •goed voor hart en bloedvaten A Top de pop pop dertien Greenfield en Cook in Haarlem ^Handlanger samen in Beverwijk Sweelinckprijs voor Badings „Orfeo ed Euredice” Gastronomerie INVENTUM Omroep verenigingen willen zelf gidsen gaan bezorgen L' 1 De Bokkedoorns” Personalityshow Gerard v. d. Berg 15 WOENSDAG 10 MEI 1972 NUTRICI2L CONCERTGEBOUWORKEST MET AMSTERDAMS TOONKUNSTKOOR 1 a Veel te genieten IN MIGKERY Nieuw hij NCRV zon- Stap uit de Zorgenwereld in een Oase van Sfeervolle Gastvrijheid, bij 1 fl I JjS 7b 0 0 ra F f Ontdekking temidden van romantisch natuurschoon in het Weth. Van GelukparK Zeeweg 53. Overveen, tel.: 023-263600 Wij zijn in staat om U en Uw gasten Culinair te verwennen! Omdat wij vakbekwame medewerkers hebben die gelukkig begrijpen dat U ten volle wilt genieten van onze Culinaire schotels, alsmede onze Service en Rustieke omgeving! Daarom staan wij reeds jarer bekend als een gerenommeerd Restaurant! Gelegenheia voor Recepties en Parties! Het gehele jaar geopend! Kloppen en roeren en kneden gaat in géén handomdraai met de Inventum handmixer. De onmisbare, uiterst betrouwbare keukenhulp met de drie snelheden. Die zo prettig in de hand ligt: 59,r (inklusief hulpstukken, ophangbcugel, receptenboekje). Het is altijd erg moeilijk bij popgroepen om uit te pluizen wat het woord „verschillende muzika'e ideeën’’ betekent als er weer eens een groep uitéén gaat. Zo was het ook toen Arti en Frank Kraayeveld vorig jaar annonceerden dat ze de Bintangs gingen verlaten en een nieuwe groep onder eigen naa.r zouden oprichten. De geruchten over ruzie, de dood van de Bintangs en naijver waren uiteraard niet van de lucht. Wat er ook van waar was, feit is dat zowel de Bintangs als Kiaayeveld sinds de scheiding niet meer aan het succes van de oude Bintangs zijn toe- gekomen maar wie weet. ZANDVOORT Een opmerke lijke expositie weer, in Galerie Eijl- ders. Een tentoonstelling ook van twee gelijkwaardige partners met werk dat elkaar uitstekend verdraagt niet alleen want kan ook bij tegenstellingen maar dat als het ware elkaar beanwoordt. Van Frans Erkelens zijn er schilderijen in een heel eigen surrealistische stijl en van Renske Morris plastieken, die even eens een surrealistische zweem heb ben. En dat laatste is moeilijk in haar vak, dat zoveel minder ruimte biedt tot de extravaganties in de vorm, die in de schilderkunst veel gemakke lijker zijn te realiseren. „Droomstoj” ADVERTENTIES Elcemel U kunt er op rekenen. J. H. MOOLENIJZER DE BINTANGS. toch nog altijd graaf- in Nederland 176. Y. HEIJER 34. 4 i Dat hij hiervoor de sage van Orpheus koos was geen toeval, want in deze mythe spelen de menselijke zwakheden en het aardse verdriet een grote rol. Als leider van het Hofburgtheater was Gluck vrij in zijn keuze en met medewerking van zijn tekstdichter Reniero de Calzabigi compo neerde hij een opera, die juist door zijn eenvoud de mensen zou moeten bekoren. Uiterlijk vertoon en virtuoze kunststukjes van de zangers liet hij achterwege Zijn muziek diende slechts als onderstreping van het dramatisch gebeuren. Het ging hem alleen om de pure muzikale schoon heid. ver<’ (1567-1643) in vergetelheid geraakt en Gluck wilde dit weer in ere herstellen. Shoes tot '\x 1 1 AMSTERDAM. „Andy Andrews and the Rythim Aces” zijn een groepje jonge lieden uit New Castle upon Tyne (Enge land) dat vermaak brengt in Britse kroe gen. Ze zijn nu in het Mickerytheater in Amsterdam, waarvan de foyer geacht wordt een kroeg te zijn, zodat het geheel en al uit de toon zal vallen. „Desillusion d la réalité” heet dit grote doek van Frans Erkelens, een hem typerend staal van zijn opvatting van het surrealisme, een vrijuit schilderen van „droomachtige” beïnvloedingen. heden Duitse marker optreedt. Als de a vend die om 20 uur begint en waarvoor ook een aantal patiënten van hel revalidatiecentrum Heliomare zijn uitgenodigd (een uitstekend idee!), zonder wanordelijkheden verloopt, is Bos van plan ook Golden Earring, Humble Pic, Slade, Fairport Convention, Focus en Earth and Eire naar de sporthal te halen. De Linge, lang het parochieh'tis van de kerk, is sinds vorig jaar oktober gepacht door een particulier, de heer H. A. Beerepoot, die het gebouw onaf hankelijk van de kerk beheert. Naast de normale personeels- en jubiieuma- vonden wil de heer Beerepoot in de toekomst met grote regelmaat culture le activiteiten gaan organiseren Hij UTRECHT. De CNRV overweegt met bevriende omroepverenigingen een goedkopere bezorging van de radiogidsen op te zetten. Dit wegens het feit dat de posttarieven van 1966 tot eind vorig jaar met 150 percent zijn gestegen. Dit blijkt uit de woorden van de voor zitter van de groep PTT van de Neder landse Christelijke Bond van Overheids personeel (NCBO) vanochtend tijdens de opening van de landelijke vergadering van deze groep in Utrecht. NCRV-direc- teur G. A. Kieft heeft deze tarief stijging namelijk sterk gekritiseerd. De plannen, aldus de heer De Jong, zijn al in een ver gevorderd stadium. Hij vrees de evenwel dat de uitvoering ervan gevol gen zal hebben voor de werkgelegen heid bij de PTT. Het gaat namelijk om 2,5 miljoen radiogidsen per week. Het facet van de werkgelegenheid zal derhalve bij de onderhandelingen tot op het hoogste niveau moeten worden betrokken, aldus de heer De Jong. begint met de jeugd op zondaga vond 4 juni komt Brainbox maar heeft al contacten met zeer uiteenlo pende figuren als de Mounties, Conny Vink, Neerlands Hoop in Bange Dagen. Don Quishocking en Mickery. „Brainbox is zeker, de andere nog niet” zegt de heer Beerepoot. „Het is een gok, maar ik wil gewoon uitvinden wat Haarlem wil en wat het daar voor over heeft. Dat geldt voor jong en oud. Maar ja, ik draai voor eigen rekening dus ik wil eerst eens voorzichtig de markt aftasten. Als de reacties gunstig zijn, ga ik door.” Greenfield Cook en The spelen zondagavond van 20 uur half een. De entree is zes gulden Muziekhistorisch gezien was de uitvoe ring van gisteravond een gebeurtenis die alle aandacht verdiende. Ook in muzikaal opzicht viel er veel te genieten en dat was in de eerste plaats te danken aan de fenomenale, dramatische prestatie van de Engelse alt, Norma Procter. Zij heeft de rol van Orfeus gezongen met de volledige inzet van haar sterke persoonlijkheid. Op het moment dat zij „omkeek” naar Eure- dice ging er een huivering door de zaal. Haar aria „Che Faro senza Euredice" maakte een onvergetelijke indruk. Euredice werd gezongen door Hanneke van Bork,die Orpheus inderdaad als een schaduw volgde. Voor Ank Reinders in de rol van Arnor viel er niet zoveel eer te behalen, maar zij zong haar partij met de verlangde ongekunsteldheid en met veel muzikaal begrip. Het Toonkunstkoor was. zonder meer uitstekend opvallend was het evenwicht tussen de mannen- en vrouwenstemmen. De uitvoering stond on der leiding van de toonkunstdirigent Frans Moonen, die misschien wel iets teveel waarde hechtte aan een objectieve benadering. Dat het Concertgebouworkest gezorgd heeft voor een uitstekende bege leiding behoef ik nauwelijks te vermel den, dat spreekt vanzelf. Renske Morks ook Haags opgeleid en met veel exposities achter de rug is in deze omgeving een regelrechte ontdek king. Ze kreeg inderdaad volkomen te recht kort geleden de prijs van de Haagse Kunstkring. Het werk is knap, het is ook gedreven en ze ziet kans om met de menselijke figuur als uitgangspunt nieuwe dingen te doen, die plastisch volkomen verantwoord zijn en toch verrassen. Daar heeft ze niet eens sterke deformaties of drastische styleringen of abstructies voor nodig. Integendeel, ze „verschikt” als het ware maar heel weinig aan het natuur beeld en toxh ontstaat er dan iets dat boeiend nieuw lijkt. Ze werkt in brons, hout en kunststoffen en al die materialen krijgen de volle portie van haar inventivi teit. Deze beeldhouwster bindt zich niet te zeer aan één uitspraak. Ze werkt met ge sloten vormen zowel als hol- en bolle elkaar aanvullende figuurdelen, ze kent stapelingen van figuren, maar evenzeer de geïsoleerde s taande in zichzelf gekeerde mensfiguur. Een verrassing is een groep als hierbij gereproduceerd, „Aankleedpopje”, waarbij lichaam, huis en draperieën een bizarre lingen, soms iets te hevig-schrijnend, een door hem opzettelijk toegelaten dissonant. Daarmee draagt hij in feite een persoon lijke drama voor in een ononderbroken rij zeer fantastische vormen, die alle ver van alke realiteit staan, behalve dan als hij de menselijke figuur in de beeldvor ming betrekt. Die blijft deels herkenbaar en levert een extra spanning op in werk, dat toch al volop spanningen te bieden heeft. 1. Après toi Vickey Leandros; 2. Memories Earth and Fire; 3. Ela Ela Axis, 4. Sylvia’s mother Doctor Hook and the Medicine Showband; 5. Lets dance - Cats; 6. Tumbling dice Rolling Stones; 7. Talk of all the USA Middle of the Road, 8. Mama Papa Cardinal Point; 9. Streets of London Ralph MacTell; 10. Buddy Joe Golden Earring; 11. Beg, steal or borrow New Seekers; 12. A thing called love Johnny Cash; 13. Iron horse Christie. De jongelui brengen een klungelige pa rodie, „Nuts in May” die voornamelijk uitgaat van en betrekking heeft op de popmuziek. Al is hét zelden amusant ge noeg om er om te lachen, toch gaat men niet bedroefd weg. Dat komt omdat het groepje zo onbedorven pretentieloos musi ceert en anderszins bezig is, dat het zelfs de pretentie mist om pretentieloos te zijn. Op een paradoxale manier is deze kroegjool zeer leerzaam. Mickery-stam- gas'ten krijgen klap na klap op het bolle cultuurhoofd. Het is zelfkastijding. Daar om is het een aardige bezigheid, om te zien hoe gerenommeerde cultuurminnaars de klappen incasseren. Andy Andrews kwam tot besluit van de show met het aardige idee op de proppen, om voortaan met zijn jongens bier te drinken en on derwijl het publiek gade te slaan. „Zeer avant garde” zei hij. Haha. ^Aankleedpopje” van Renske Morks, waarin ze toont hoe met kunststof een indringende verbeelding kan ontstaan, toch uitgaande van een klassiek besloten opvatting van de menselijke figuur. drieëenheid zijn geworden door de knappe - toepassing van het materiaal, een kunst stof, die nu eens iets van nobelheid meek reeg, wat zo vaak bij plastics ontbreekt. Kortom, deze beelden zijn een uitstekend complement van de schilderijen en de tentoonstelling is daardoor een bijzondere belevenis, tot 28 mei te zien. HEIN STEEHOUWER Zondagavond 14 mei treedt het zo langzamerhand ook al internationaal bekende Haagse duo Greenfield en Cook (Don’t turn me loose”) op in zaal de Linge, gelegen achter de Elizabeth en Barbarakerk aan de Rijksstraatweg in Haarlem. Ook The Shoes komen dan. In ieder geval zijn beide groepen niet te beroerd om zater dagavond in één en hetzelfde programma op te treden Jat de Beverwijkse organisator Ed Bos in de sporthal van Be verwijk heef< georganiseerd. En dat is een goed teken. Kraayeveld is op het ogenblik druk bezig met de opnamen van een LP. Trekpleister van de avond is Livin’ Blues, de groep lie het met hits als „Wang Dang Doodle” en nu weer „L.B. Boogie” niet alleen in Nederland maar vooral ook in Duits land erg gced doet, maar ondanks aanlokkelijke hoeveel- Frans Erkelens uit Den Haag heeft een naam verworven na zijn opleiding aan de Haagse Academie. Hij exposeerde in de Europese hoofdsteden en ook in Amerika. Dat hij de aandacht trekt is duidelijk om twee redenen: hij is een exponent van het „klassieke” surrealisme, dat een opleving meemaakt en ten tweede heeft hij een uitbundige verbeeldingskracht, die van ie der schilderij een andere picturaal avon tuur maakt, terwjjl het toch allemaal sterk is gebonden door een persoonlijke stijl. Elkelens is geen estheet. De meeste sur realisten a la Breton en daarheen gaat zijn werk via figuren als Max Ernst en dergelijke wel terug zochten geen schoonheid, maar ontdekking van hun on derbewustzijn, hun droomleven, visioenen, bij de beeldvorming zo weinig mogelijk intelligente controle toegelaten. Later werd er allerwege water bij de wijn gedaan, maar veel bleef er hier en daar toch ook van hangen en dat is dan het geval bij een (toch nog jonge) schilder als Frans Erkelens. Veel minder dan anderen (bijvoorbeeld Johfra en Johan Hermsen) is Erkelens via symbolen „leesbaar”, of je moet aan in- leggerij gaan doen. Integendeel, het werk vraagt om een even open benadering, een overgade eigenlijk, zoals aan het eigen droomleven. Een en ander duidt er al op, dat je weinig zinnigs over de inhoud van het werk kunt navertellen. De reproduk- tie hierbij maakt dat wel duidelijk. Wel valt vast te stellen, dat Erkelens een voorkeur heeft voor het suggereren van een „middenstof” waarin via een nogal droge wijze van schilderen bijvoor beeld steen en vlees dezelfde structurele geaardheid tonen. Barsten en anderen krijgen dezelfde functie, zelfs al het om in schijn vegetatieve suggesties gaat, dan wel vlammen of wat dan ook. Dat amorfe schilderen is overigens een der kenmerken van de „echte” surrealisten, omdat ze zó veronderstelden dat materie zich in de droom aan ons voordoet. Hoe Frans Erkelens dat alles opvat is bijzonder boeiend, in levendige kleurstel- AMSTERDAM. Gisteravond is voor het Nederlands Theater Centrum het mu ziekdrama „Orfeo ed Euredice” van Chr. W. Gluck ten gehore gebracht in het Concertgebouw door het Concertgebouw orkest met medewerking van het Toon- kunstkoor Amsterdam. De eerste opvoe ring van dit werk in 1762 in het Hofburg theater in Wenen was een daad van grote betekenis. Gluck probeerde hiermee een hervorming op opera gebied tot stand te brengen. Het publiek verlangde in die dagen niet anders dan virtuoze staaltjes van zangkunst en de Italianen werden op handen gedragen. Het echte muziekdrama op een klassiek gegeven was sinds Monte- DEN HAAG. De minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk, P. J. Engels, heeft de Sweelinckprijs toe gekend aan de componist Henk Badings voor zijn totale compositorische arbeid. De prijs is toegekend op grond van een advies dat is uitgebracht door een com missie die op voordracht van de Raad voor de Kunst was samengesteld uit de heren R. van Yperen (voorzitter), W. van Otterloo en drs. E. M. Verhuist (leden) en mr. J. A. Brester (secretaris). De minister zal deze prijs persoonlijk aan de heer Badings uitreiken op donder dag 18 mei tijdens een concert dat door de Koninklijke Zangvereniging „Rotte’s Mannenkoor” in de R.K. Kerk aan de Mathenesserlaan 305 te Rotterdam wordt gegeven. Op het programma van dit concert staat o.a. de eerste uitvoering van de St. Mark Passion van Henk Badings, gecom poneerd in opdracht van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. HILVERSUM. Steeds hetzelfde (meepratende) publiek van 26 mensen zal het auditorium vormen bij de Gerard van de Bergpersonalityshow, waarmee de NCRV op 9 juni een begin maakt en die onder de naam „Mensen, mensen, mensen” gedurende de zomermaanden regelmatig ruim een uur lang wordt uitgezonden. Een associatie met Koos Postema s „Een groot uur U” ligt voor de hand, maar Gerard van de Berg zal zijn show een eigen gezicht geven Hij ontvangt interes sante mensen, die in de actualiteit staan of komen, er zijn filminlassen, muzikale intermezzi en een spelletje. In elk pro gramma komt ook een pechvogel zijn sores uitmeten. Alle uitzendingen komen uit de arena in de Rijnhal te Arnhem. Entre Nous, Grote Houtstraat donderdag’ disco drive-in. Youth for Christ. Turf steeg 2a, za terdag: dia-avond „Israël toen en nu.” Riverside. Spaarne 91, woensdag: soos, vrijdag en zaterdag: disco. Refleks, Camplaan 18, Heemstede, zaterdag: Disco drive-in. HJC, Sanderzaal, Elisabeth Gasthuis, vrijdag: Jan Rath Kwintet. Toy-Toy, Stoofsteeg 1, iedere avond: bar-dancing-disco. Jeugdcafé, Eemstraat 6, vrijdag: soos. Kamis, Leidsevaart-Westergracht, za terdag: dansen. De Huif, Gen. d ela Reijstraat 4, dinsdag: De Bond; donderdag: Love- Inn. Koudenhorn, Koudenhorn dagmiddag: disco. Appelaer. Damstraat 19. vrijdag en zaterdag: Loop-in. Deining, Ripperdastraat 13a, woens dag en vrijdag: theehuis: zaterdag; dis cobar. Donkeyshot, A. Verherentstraat 1, Heemskerk, vrijdag: disco; zaterdag en zondag: disco.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15