Misdadigers vrezen publieke opinie op tijd kcfïïs en bezorgd voor een eigen huis aktie k palge^paKt J^dossni Modieuze twijfelaars. Onder de Oosterschelde resten van Romeinse haven stad r? Algemene Bank Nederland GM Auto onder trein I I s JURIDISCHE BESCHOUWING „VAN HARENTWEGE” bij Weesp ZUINIG MEEDRAAIEN KERKELIJK NIEUWS ek Verzwolgen iber Doorzichtig en EM (Van onze juridische medewerkster) DEN HAAG. „Iedere verpleeg de bekeek zijn lotgenoten anders dan zichzelf. Misdadigers vrezen de pu blieke opinie, die hen dikwijls scherp veroordeelt, maar het lijkt alsof ze dit harde oordeel overnemen en op hun lotgenoten toepassen. Maar in de kliniek krijgt men ruimschoots de gelegenheid zijn oordeel te herzien. Bijna iedereen heeft een voorstelling van misdadigers, die in het geheel niet correspondeert met de werke lijkheid. Wanneer de televisie beel den zou uitzenden van het leven in de kliniek, zouden de meeste kijkers stomverbaasd zijn. Menigeen zal den ken: „Verrek, mijn eigen man, mijn eigen kinderen zouden daar kunnen zitten. Zij zouden er beslist niet op vallen”. tweede. Uit de tekst van een van de altaren is de inheemse plaatsnaam van de plek gelezen: Ganuent(ae?). Zo op het gezicht niets bijzonders, maar deze ontdekking houdt in, dat bij de Romeinse tempel met de vele altaren een stad moet hebben ge legen. Tot nu toe waren alleen Ro meinse tempels en altaren gevonden zonder nederzetting, omdat de Ro meinen hun heiligdommen wilden vrijwaren van inlandse invloeden. De stad Ganuent(ae?) moet een be langrijke handelsstad zijn geweest. jaar het md. tige het "UtO de rek gen loet jaar lad ent, JIS -fr Dank gebracht De Algemene Bank Nederland wil U aan geldmiddelen helpen om een huis te kopen. Alle kantoren van de bank kunnen U een hypothecaire lening aanbieden, die wordt verleend door de Algemene Bank voor Hypothecair Krediet, een dochteronderneming van de ABN. Onze rente is heel redelijk, momenteel 8’/4%en een afsluitprovisie van 1%. Wij verstrekken U graag nadere inlichtingen. aktie '68 is veelzijdig, zendt ook koffiemeisjes en inpak- sters uit. Bovendien chauffeurs magazijnkrachten. Zodat bij u alles altijd op tijd door kan blijven gaan. Veel dagen hier te lande kenmerken zich door onbestendigheid.'Moeilijk, nu de zomer nadert De jas is te warm,’t kolbert nog te fris. Bij ’t aarzelen tussen zomer- en winterkleding ooit gedacht aan die typische voorjaarsdracht: het jack? ’t Draagt alles in zich: praktisch, sportief en luchtig. Meuwsen heeft er een enerverende kollektie in, vooral van Mc Gregor. In Poplin/Terlenka met rits of knoop, stof-of tricotkraag.Jacks dus, voor de dagen die geen vlees en geen vis zijn. Ideale dracht erbij is I^IE^Z ww ^EINI zo’n corduroy pantalon Loop er eens van Lee1^1 KJ Lr E binnen! i i WOENSDAG 10 MEI 1972 DEN HAAG De vondst van de eeuw: De Romeinse Nehelennia- tempel en de ruim 140 altaren in de gelofte ingelos'. General Motors Voor deze laatste twee groepen geldt dat ADVERTENTIES Geld 30 De rechterlijke macht in Nederland is zuinig met deze maatregel. Zij wordt jaar lijks aan zo’n 150 mensen opgelegd. Er zitten op het ogenblik tussen de 600 en 700 mensen in een inrichting op grond van een veroordeling tot tbr. De gemiddelde verblijfsduur is vijf jaar en vijf maanden. Ongeveer de helft van de ter beschikking gestelden zijn vermogensdeiinquenten, of dieven in gewone spreektaal. Ongeveer 30 percent zedendelinquenten, terwijl onge veer 20 percent agressieve delicten heeft gepleegd. Chr. Geref. kerken Beroepen te Assen J. J. Rebel te Hilver sum; bedankt voor Dordrecht-centrum G. Bouw te Scheveningen. AMSTERDAM, ARNHEM, BREDA, GRONINGEN, DEN HAAG, HAARLEM, HILVERSUM, NIJMEGEN,ROTTERDAM, TILBURG Haarlem/Statenbolwerk 3 tel. (023) 312170-313100 Amsterdam/Paleisstraat 17 tel. (020) 222188-224960 Heeremans v. Leuven N.V. NIEUWE GRACHT 78 HAARLEM TELEFOON 31 92 45 in Zo heeft de Nehelleniatempel op de toenmalige oever van de Oosterschel de gelegen. Omstreeks 270 na Chris tus is het tempelcomplex wegge spoeld. Links van de tempel met al taren moet de stad Ganuentfae?) hebben gelegen. Dr Gysseling bracht de stam van de plaatsnaam in verband met het oud-Ierse woord Gin, wat monding betekent. Ganu entfae?) betekent dus: de plaats van de uitmonding van de toenmalige Ooster- schelde. De aanvankelijke vertaling van de altaartekst moest dus nu wel verande ren. Het werd :„Jegens de godin Nehel- lennia heeft Gimio, schipper te Ganuent- hij zijn dank gebracht aan de daar ter plaatse vereerde godin Gimio plaatste bij de tempel een altaar. De handelsstad aan de monding van de Oosterschelde heeft niet alleen verbindn- gen gehad met Brittannta, maar ook m?t het achterland, via Nijmegen met Keulen. Uit Brittannia werd waarschijnlijk zout geïmporteerd en via Ganuentfae?) door- gevoerd naar Keulen. Niet uitgesloten is, dat er achter de duinen langs naar het noorden een vaarverbinding is geweest met de mond van de Oude Rijn. Vanuit het huidige Leiderdorp liep de gracht van Corbulo naar het zuiden, om - volgens de nu geldende theorie - in de Maas uit te monden ter hoogte van Vlaardingen. Het is zelfs mogelijk, dat de vaarverbinding rechtstreeks naar Ganuentfae?) heeft ge lopen. De Belgische dr. M. Gysseling uit Gent kwam prof. Bogaers te hulp. Hij vond de plaatsnaam Ganuentfae?) erg doorzichting en vond tevens, dat de naam paste in de laat prehistorische toponiemen en passen in het omvangrijke gebied van de Belgi sche taal, die in die tijd werd gesproken De vindplaats in de Oosterschelde lag op de grens van 2 Romeinse provincies, Ger mania Inferior en Gallia Belgica. Nóg zijn er plaatsnamen, die uit de stam van Ganuent zijn afgeleid, namelijk Gent aan de monding van de Leie, Gendt in de Overbetuwe. waar de Rijn en de Waal uit elkaar gaan. Gennep aan de mond van de Niers en Gemeppe sur Meuse Prof. Bogaers denkt dat de nu gevon den stad een belangrijk bestuurlijk cen trum is geweest, namelijk de hoofdstad van dc Frisiafones, een inlandse stam die hte grondgebied van de huidige Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden en het noorde lijk deel van Noord-Brabant hebben be woond. Ganuentfae) zou zelf de bestuur lijke hoofdstad van het gebied geweest kunnen zijn. De enige mogelijkheid van archeolo gisch onderzoek op deze plaats bieden duikers. Men kan opnieuw een beroep doen op de duikers van de genie, maar Nederlands hervormde kerk Beroepen te Houtrijk en Polanen C. J. Baart te Raamsdonk; te Oudewater H. A. van Slloten te Nijkerk; te Steenderen J. G. Eelderink te Nieuw-Amsterdam. het zal voor hen onmogelijk zijn grote, (ae?) hoeveelheden zand te verzetten. Een aan tal duikers heeft het museum aangeboden een duikerklok te bouwen, op voorwaarde dat zij de opdracht tot het onderzoek zullen krijgen om zodoende voor de bouw van de klok een financiële start te heb ben. Mocht de Oosterschelde worden afge sloten, dan zal dit volgens wetenschaps mensen het onderzoek vergemakkelijken. Ook zij hebben echter rekening te houden met de niet rooskleurige begrotingspositie van het rijk. Vast staat, dat de Romeinse handels- en havenstad Ganuentfae?) niet door men senhanden is verwoest, maar door het wa ter is verzwolgen. Dit houdt in, dat de woonplaats inderhaast is achtergelaten en niet is geplunderd, waardoor nog zeer veel voor de wetenschap waardevolle voorwer pen onder de Oosterschelde moeten liggen en zijn geconserveerd, zoals in de huizen van Pompeï en Herculaneum, steden die met een dikke lavastroom werden bedekt Een onderzoek met een duikerklok zou die kleine voorwerpen naar boven kunnen brengen. Tot nu toe is men per vissersnet alleen maar in staat geweest grote stuk ken aan de oppervlakte te halen. De ontdekking van dit alles berust op puur toeval. Prof. dr. J. E. Bogaers had aanvankelijk de tekst van het altaar ver taald als: „Jegens de godin Nehelennia heeft Gimiogra, schipper te Venta geves tigd, zijn gelofte ingelost, gaarne en met reden”. Vooi een geheel ander doel bestudeerde hij in Leiden een altaaropschrift, gevon den in Vechten, Utrecht, Dit luidde: „Ter ere van de godin Viradecdis hebben de burgers van Tongeren en de schippers die in Fectio gevestigd zijn hun gelofte inge lost, gaarne en met reden”. Fectio is de Romeinse naam voor Vech ten. Toen greep prof. Bogaers terug op de in de Oosterschelde gevonden altaarsteen, Aan de hand van tientallen voorbeelden kon worden bewezen dat de plaatsnaam uit het opschrift altijd de plaats is waar het altaar werd neergezet. Aangenomen naar Koudekerk aan de Rijn A.G. van der Linden te Zevenhuizen (Gr.); naar Wapenveld H. Veldhuizen te Lopik; naar Nuenen R. W. Bartlema te Amsterdam; naar Havel te J. A. Labrie te Huizum. Bedankt voor Ederveen C van der Bergh te Katwijk aan Zee; voor Harder wijk en voor Lunteren A. Gooij er te Delft; voor Sprang W. Verboom te Ben schop. gevestigd, zijn gaarne en met reden”. Volgens prof. Bogaers heeft Gimio zich óf gevestigd in Ganuentfae?) of heeft hij daar met tussenpozen gewerkt. Bogaers meent, dat hij aan de mond van de Oosterschelde heeft niet alleen verbindin- had van een onder zijn leiding staande handelsfirma, waar hij de zaak af en toe ging controleren. Omdat op een bepaald moment de zaken waren meegevallen, had Gereformeerde kerken Aangenomen naar Oosterbeek-Door- werth J. van der Klis te Midwolda; naar Koudekerke (Z) F. P. van Stam te Am sterdam. Geref. kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te IJmuiden M. J. C. Blok te Voorburg. Begrijpelijk, maar ook jammer, want juist door meer te weten te komen over deze mensen, wat zij doorstaan en hoe zij op een gegeven moment zo kunnen vast lopen dat zij een misdrijf begaan, kan een stuk angst overwonnen worden. Kranten koppen als „gevaarlijke psychopaten voort vluchtig” stimuleren deze angst en specu leren er zelfs een beetje op. Ter gerust stelling een aantal gegevens TBR is een dwangverpleging. Iedereen die een misdrijf begaat kan in principe hiertoe veroordeeld worden als het feit hem „wegens de gebrekkige ont- Haarlem, Grote Houtstraat 32 Amsterdam, Damrak 87 de Clercqstraat 46 - donderdag koopavond Maak er snel en effektief een eind aan. U zult merken dat de Pedosanpleister de oplossing is. waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA N.V., AMSTERDAM wikkeling of ziekelijke storing zijner geest vermogens niet kan worden toegerekend”. TBR is eigenlijk geen straf maar een maatregel. De meeste dilinquenten erva ren haar echter als de zwaarste strafsoort. Dat komt omdat de duur van de tbr on bepaald is. Je kan de dagen niet aftellen. De rechter kan deze maatregel ook alleen opleggen als ..het belang van de openbare orde dit bepaaldelijk vordert”. Er zijn nog geen resten van de neder zetting gevonden. Uit geologische onder zoekingen van de vindplaats van de alta ren is gebleken, dat tempel en altaren 00 de oever van de toenmalige Schelde ston den. Landinwaarts op de noordelijke oe ver van de rivier moet de stad met waarschijnlijk voor de Romeinse tijd een belangrijke haven hebben gelegen. Het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden overweegt het onderzoek naar deze stad ter hand te nemen. Geconcludeerd is, dat de stad dan moet liggen onder een zand plaat, noordelijk van de tempelresten, de Vuilbaard genoemd, op grondgebied van de gemeente Zierikzee. De opdracht van de kliniek is deze men sen weer zo /er te krijgen dat zij kunnen functioneren meedraaien in de gewo ne maatschappij. Een basisvoorwaarde, wil deze opdracht slagen, is contact te krijgen met hen. Daardoor wordt communicatie, menselijke uitwisseling, mogelijk en kan een vertrouwensrelatie opgebouwd wor den. Is deze eenmaal ontstaan, dan moet dit vertrouwen gebruikt worden voor het ten wordt verpleegd in rijksinstellingen zo als de Van Mesdagkliniek in Groningen en Veldzicht in Avereest. Een aantal particu liere inrichtingen nemen ook „justitie- klanten” zoals de Pompekliniek en de Van der Hoevenkliniek, maar het merendeel van deze inrichtingen is niet erg happig op deze categorie patiënten. Nog een citaat van Roman: „Alle ver pleegden waren dus in psychotherapie. Iedereen was bezig met zijn gevoelsleven proefzwemmen in de normale maatschap pij. Maatschappelijk gedrag kan tenslotte alleen geleerd worden in deze maatschap pij. Dit is een essentiële stap in de thera pie, die zorgvuldig „getimed” moet worden. De patiënt mag immers niet teveel ver vreemden van de samenleving en aan de andere kant moet hij de bewegingsvrijheid ook aankunnen. Deze stap wordt dan ook niet in één keer genomen, maar met kleine beetjes: een middag naar de film, een weekend naar huis (als dit er is) en zo kan de kring steeds verruimd worden. Het komt vrij re gelmatig voor dat een patiënt één of twee dagen te laat terugkomt van zo’n proef verlof. In het jaar 1969 was dit voor de rijksinrichtingen zo’n 80 keer het geval. Ontvluchtingen uit de inrichtingen zelf vinden veel minder plaats, hoewel daar toe bij open inrichtingen alle gelegenheid bestaat. Men moet immers leren met vrij heid om te gaan. Volgens de statistiek zijn er in de jaren 1967, ’68 en ’69 respectieve lijk 7, 13 en 14 gevallen van ontvluchting uit de Van Mesdagkliniek geweest. De meeste ontvluchten komen uit eigen bewe ging weer terug. Waar moeten zij naar toe „vluchten”? Een harde waarheid maar de kliniek is hun enige toevlucht. Dat tijdens het proefverlof een ernstig misdrjjf wordt begaan is hoge uitzonde ring. De minister van Justitie heeft hier over in 1969 gegevens verstrekt in de bij lage op de memorie van antwoord op de justitiebegroting van dat jaar. Maar het zou irreëel zijn dit risico niet onder ogen te zien. Vergeleken met bijvoorbeeld het deelnemen aan het paasverkeer (28 doden) is het een relatief klein risico, daarnaast is het een bijzonder zinvol risico Een klein UTRECHT. Op een met knipperlich ten beveiligde overweg bij Weesp is gis termiddag om 12.45 uur een auto tegen de trein Amersfoort-Amsterdam gebotst. De bestuurster van de auto kwam met de schrik vrij. De auto, die volkomen werd vernield, moest onder de trein vandaan worden getakeld. De trein kreeg een half uur vertraging. Een trein uit de richting Am sterdam liep eveneens vetraging op. in ruim twee derde van de gevallen daders en slachtoffers elkaar kenden. Met andere woorden, hier is een relatie door aller lei spanningen uit de hand gelopen en heeft geleid tot het strafbaar gesteld ge drag. Het grootste deel van de tbr-patiën- en lag daardoor voortdurend met zichzelf overhoop. Toch kwamen ze (de patiënten) elkaar niet nader. Dat maakte deze mensen die allemaal in hetzelfde schuitje zaten eenzaam, omdat er noch medegevoel gege ven, noch medegevoel verwacht werd”. Is dit misschien de reden waarom de direc teur van de Van Mesdagkliniek. dr. Ren- gelingk, naar aanleiding van de drie ont vluchte patiënten in een televisieinterview opmerkte dat het hem meer interesseert waarom deze mensen zijn weggelopen dan waarom ze terugkomen9 Dit schrijft Tjakko Roman ,die na een serie boekendiefstallen ter beschikking van de regering werd gesteld teneinde van harentwege te worden verpleegd. „Van ha rentwege” heet dan ook het boek (uitgave Arbeiderspers) waarin Roman zijn relaas over deze periode doet. Een bijzonder moe dige daad, omdat iedere ter beschikking gestelde maar liefst zo snel mogeljjk deze ontzettingen vergeet en vooral alles in het werk zal stellen om dit stigma dit brandmerk van „gevaarlijke psycho paat” te verliezen. ADVERTENTIES NAP 10- met-zijn-allen kan maken om te laten zien dat zij er ook bijhoren.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17