Voetbalbond stelt discriminatie vast WYTSE COUPERUS: KNVB VRAAGT VIA NOTA VRIJSTELLING BELASTING echt het goedmakertje 1 Deslauriers zorgde voor a sensatie Basketbalteam herstelde zich tegen Polen: 76-74 Koersen Hilversum Amerikanen maakten boksavond goed Nederlanders bereikten m Hollandtoernooi dieptepunt OLYMPIA'S TOUR extra belangrijk „KNVB-beker dit jaar tl a ^no«ooo_r Mi Fuente won Uniform begin van eredivisie Spaanse etappe 11 HBS ^«□OTOD 3 WODODb ^<D8D_0D| Tm»* OOBDuiu Fqnpala ILi OQOOD BC, 001 on WOENSDAG 10 MEI 1972 e.a. iuc (Door Ton Sij brands) ►s.v.v. g Bi ng rwff iciaign nlnr”~ a. 9, 1 Ti fVVVWWWWVVVVVVVVVWWWWWWWWWVWWVWWWVWWWWWWWWWWWWWWWVWWVVWWWVWIAfWWWWW«RR#WWWWVWVWWVWWWWWVWW*R* ,99 r (Van onze sportredactie) i (Van onze basketbalmedewerker) D '*'**^*'*vwwwwwwwwwwwvww*«#wwwwwwwwwwww»«fwwwwwww»rwwwwwwwwvwwww (Van onze sportredactie)! THEO KLEIN gewonnen. kt 2D I flinke opgave al zie ik die voor mij zelf bepaald niet als een nadeel. Ik kan aardig uit de voeten in dergelijke ritten. Hij eindigde steevast voor in de uitslag en leek zaterdag af te stevenen op een overwinning in de klassieke Ronde van Overijssel. Kort voor de finish werd hij met zijn vluchtgenoot Wim Jansen terug gepakt en verspeelde toen zijn kans op de zege. Kennie Kuiper is van plan beroeps renner te worden. „Maar, stelt hij na drukkelijk, „ik wil geen meeloper zijn. De Polen, die ongeslagen uit de voor ronde tevoorschijn waren gekomen, waren in de openingswedstrijd reeds verrassend door de Fransen geklopt. Ook het resul taat tegen Zweden een uiterst magere 93-91 overwinning had het moreel da nig ondermijnd Van deze wetenschap heeft de Nederlandse formatie duidelijk in het duel tegen de Polen, waar nog nooit eerder van gewonnen werd, kunnen profiteren. Jan Huijbregts, secretaris betaald voet bal van de KNVB, kon dinsdag in het sportcentrum te Zeist op dit punt tenmin ste een aangenaam geluid laten horen. Ten aanzien van een beroep op de minis ter van financiën om de belasting die top- spelers verschuldigd zijn over een groter aantal jaren te spreiden, waardoor een verlichting komt in de jaarlijkse fiscale verplichtingen, liet hij weten dat voor de hogere salarissen een principieel akkoord hieromtrent is bereikt. VOETBAL. Voor de nacompetitie der B-elftallen (betaald voetbal) is dinsdag de wedstrijd FC GroningenVeendam ge speeld. FC Groningen won met 3-1. 2 3 1 1 I 3 1 1 3 1 1 3 1 8 Dan blijf ik liever amateur. Voqrlopig denk ik nog niet aan profbeslommeringen. We krijgen eerst Olympias Tour en daar na ga ik met meneer Middelink praten. Ik ben al een behoorlijke periode in vorm en nu moet er gezocht worden naar een mogelijkheid om die vorm tot de Olympi sche Spelen vast te houden. De Spelen wil ik beslist meemaken. Ik beschouw de HENGELO. In de dinsdag in Hengelo gespeelde zesde ronde van het wereld kampioenschap dammen was het opnieuw de Canadese oud-wereldkampioen Deslau riers die voor de grote sensatie zorgde. Na in de vijfde ronde Andreiko bedwongen te hebben, kwam hij ook tegen Koeperman tot een puntenverdeling, al werd deze pas na zes uur spelen bewerkstelligd. Vandaag moet Deslauriers tegen Wiersma, donder dag tegen Gantwarg. Dat zijn resultaten tegen deze titelpretendenten van grote invloed kunnen zijn op de einduitslag, wordt meer en meer duidelijk. AMSTERDAM. Bij de voorbereidin gen voor het tweejaarlijkse internationa le Holland-toernoo! komt de Nederlandse Boks Bond per definitie voor een dillem- ma te staan. Aan de ene kant wil men de bokssport in Nederland stimuleren door de absolute toppers naar ons land te halen. Aan de andere kant is er de behoefte om de vaderlandse top tegen buitenlandse opponenten internationale ervaring op te laten doen. Deze twee vaste gegevens zijn echter niet te combineren. Want komen de Europese kampioenen en wat daar net onder zit inderdaad naar ons land, dan is het, op een enkele uitzondering na, voor de Nederlanders gauw afgelopen. Olympiade als nummer één op mijn wen- senlijstje. Pas daarna zullen we eens gaan praten over een profcarrière. Ik ga over een paar maanden trouwen en dan wil ik echt wel weten waar ik aan toe ben. Ik ben niet ongenegen om in de nieuwe ploeg van Ketting te gaan rijden. Mijn voorkeur gaat echter uit naar een grote, liefst buitenlandse formatie. Voor Popke Oosterhof wordt Olympias Tour een grote test. In de Ronde van Overijssel bevond hij zich weliswaar in de kopgroep maar had nog niet de macht om initiatieven te nemen. „Ik ben na mijn ongeluk nog steeds niet helemaal terug, bekent Oosterhof eerlijk, „maar ik voel toch beslist vooruitgang. Vooral nu het lekker warm weer is. Hopelijk gaat het in Olympias Tour nog beter. De eerste da gen zal ik het wel moeilijk krijgen, maar kom ik die periode door dan heb ik beslist vertrouwen in de toekomst. tl .Sport G-A|o* 6 fcrarfom W(~] HAARLEM. Omdat op maandag 22 mei (tweede pinksterdag), de laatste speel dag voor de eredivisie, de beslissingen zullen vallen over zowel de deelnemeing aan het toernooi om de UEFA-cup, als over de degradatie naar de eerste divisie heeft de KNVB besloten alle voor die dag vastgestelde ere-divisiewedstrijderr te la ten beginnen om 14.30 uur. die leidde van Zaragoza naar Formigal over een afstand van 169 km., Fuente had bij de finish op de Col de een voorsprong FORMIGAL. De Spanjaard Jose Ma nuel Fuente heeft de dinsdag gereden twaalfde etappe van de ronde van Spanje. over een mogelijke beëindiging van Baars* carrière. Wat Raaymakers tegen de Fransman Belliard deed had weinig met boksen te maken. Zijn coach maakte in de laatste ronde met de handdoek een einde aan de ergerlijke vertoning. De matige avond werd later goedge maakt door het optreden van de jonge Amerikanen Marioni en Chapman en de geroutineerde Brit Banham. In een uitste kende partij (het had in feite reeds de finale in het halfzwaargewicht moeten zijn) versloeg hij de nog vrij onervaren Marioni. Chapman compenseerde het ver lies van zijn landgenoot met een indruk wekkende overwinning op de Italiaanse kolos Laureti. Ook de inkomsten van het betaalde voetbal uit de sporttoto worden onvol doende genoemd. Temeer daar de voetbal clubs 85 procent van de omzet leveren. De ministeries van CRM en Justitie onder schrijven de stelling dat „zonder betaald voetbal de sporttoto niet kan draaien en het betaalde voetbal dient te worden ge steund met aanzienlijke bedragen via de sporttoto”. zoals ook in de oefenwedstrijden tegen de Bulgaren de Nederlandse ploeg de nodige moeilijkheden opleverde. Zouden de Ne derlanders opnieuw in paniek raken en een veilig lijkende voorsprong prijsgeven? Gesteund door het publiek ,kwam Neder land de moeilijke slotminuten goed door. Niet in het minst was dat te danken aan Huug Harrewijn, die in deze laatste fase van zijn tien toegewezen strafworpen er feilloos negen benutte. Daarnaast kwam Kees Akerboom, voor wie dit lange toer nooi toch wel zwaar schijnt te gaan Uitslagen De uitslagen van de zesde ronde luiden: Andreiko (Sovjet-Unie)Delhom (Fr.) 2-0, Wiersma (Ned.)Janecek (Tsjech.) 2-0, Gantwarg (Sovjet-Unie)Verpoest (Belg.) 2-0, Laporta (It.)Aliar (Suriname) 1-1, Agliardi (Monaco)Smith (VS) 0-2, Kuy- ken (Zwits.)Sijbrands (Ned.) 0-2, Hisard (Fr.)Baba Sy (Sengal) 1-1. 1. én 2. Andreiko en Wiersma 10 pun ten; 3. èn 4. Gantwarg en Sijbrands 9 punten; 5. Koeperman 8 punten; 6. Des lauriers 7 uit 5; 7. Smith 7 punten; 8. èn 9. Delhom en Kuijken 6 uit 5; 10. Baba Sy 6 punten; 11. èn 12. Fanelli 5 uit 5; 13. Aliar 4; 14. Laporta 3; 15. Verpoest 1; 16. Agliardi 0 uit 5; 17. Janecek 0. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Olympias Ronde van Nederland wordt, met de Olympische Spe len en de mogelijke komst van twee nieuwe Nederlandse profploegen voor de boeg, voor vele jonge amateurs uiterst belangrijk. In Olympias Tour, die ditmaal zwaarder lijkt dan ooit tevoren, kunnen zij zich in de kijker fietsen van bonds coach Joop Middelink en van de nieuwe leiders van de profformaties, Ketting-Fri- sol en Mars-Gazelle. Daar komt bovendien bij dat het publiek in ons land alleen warm schijnt te lopen voor vaderlandse prestaties. Het bewijs daarvoor werd twee jaar geleden geleverd, toen Europese topboksers voor bijna lege zalen tussen de touwen kwa men. groot aantal activiteiten op het gebied van de passieve recreatie en die van het betaalde voetbal”, wordt in de nota opge merkt. „De totale kunstbegroting van CRM bedroeg voor 1971 meer dan 70 miljoen, de subsidies ten behoeve van orkesten toneelgezelschappen, koren en danstheaters namen daarvan 50 percent in beslag. Men kan niet ontkennen dat deze subsidiabele activiteiten ten goede komen aan een relatief kleine groep”. Gesteld wordt voorts dat het rijk 54 gulden toe legde op elke bezoeker die een opera bezocht. De brandende vraag die gesteld wordt luidt ,als men zulke enorme bedra gen economisch verantwoord vindt en voor een elitegroep (in relatie tot de massa) zulke hoge subsidies beschikbaar stelt, waarom draagt het rijk dan niet bij aan de passieve recreatie, waarbij het betaalde voetbal zo’n ;nvloedrijke rol speelt7 Dit jaar zijn de internationale kampioe nen in het vierde Holland-toernooi wat dunner gezaaid, echter altijd nog talrijk genoeg om de armoede onder de Neder landse boksers schrijnend aan het licht te brengen. Na de hoopvolle start van Ver stappen en Van Eek maandag in Voor burg, werd gisteren in Amsterdam een absoluut dieptepunt bereikt. Van de drie Nederlanders die in Krasnapolsky in de ring kwamen, haalde aheen Jan Huppen een voldoende Desondanks moest hij het afleggen tegen de fris van de lever bok sende Canadese junior Les Hamilton (17 jaar), die zijn puntenachterstand in de laatste ronde omzette in de kleinst moge lijke voorsprong. Weliswaar kozen twee van de vijf juryleden direct voor Huppen en één voor Hamilton, maar bij de twee onbesliste uitslagen, hadden beide juryle den toch de voorkeur voor de Canadees uitgesproken, waardoor Huppen was uit geschakeld. Een complete afgang was het optreden van de 34-jarige Jan Raaymakers en wel- tergewich't Henko Baars. Gistermorgen was het nog onzeker geweest of laatstge noemde bokser, die al eerder na een hersenonderzoek werd afgekeurd, mee zou kunnen doen. Er moesten drie doktoren aan te pas komen, voor hij hun toestem ming kreeg, zij het met de restrictie dat hij goed op zichzelf zou moeten letten. De langzame Baars vergat dat tegen de Deen Bötcher, had in de derde ronde totaal geen weerstand meer en werd terecht door de arbiter uit de ring gehaald. De doktoren gaan naar aanleiding van dit gevecht voor de zoveelste keer praten Het basisvijftal bestaande uit: Aker boom, Van Woerkom, Boot, Kales en Ruud Harrewijn ging vlot van start en veroverde vanaf het beginsignaal het ini tiatief. Aan Poolse zijde bleef topscorer Lopatka buiten de beginformatie, en toen deze schutter eenmaal binnen de lijnen kwam, kon ook hij weinig veranderen aan de opgelopen achterstand. Hadden Kales en Boot in deze openingsfase wat minder slordig met hun passes omgesprongen, de voorsprong zou zeker reeds beslissend hebben kunnen zijn. Steeds echter kregen de Polen de gelegenheid zich te herstellen en tot halverwege de eerste helft kon de Nederlandse formatie geen beslissende voorsprong nemen. Pas in de twaalfde minuut toen de weer van zijn blessure herstelde Kip Eric van Woerkom kwam vervangen, ging de ploeg van René Mol aan een voorsprong bouwen. Ondanks de 37-28 voorsprong durfde niemand halver wege aan winst te denken. Direct na de basketverwisseling sloegen de Polen hard en genadeloos toe. Mol, die zijn vertrouwen had geschonken aan Dek ker, Sikking, Ruud Harrewijn, Van Woer kom en Kip bleek misgegokt te hebben. De scoringsmachine kwam vrijwel volle dig stil te liggen en vijf minuten na de rust verstomde het rumoer in de Apollo- hal. De Polen waren bij 41-41 naast de Nederlanders gekomen en via Korcz en Seweryn werd zelfs een 45-41 voorsprong genomen. De terugkeer van Boot en Akerboom bracht echter weer lijn in het Nederlandse spel. Mentaal bleek Neder land niet aangeslagen en halverwege deze tweede helft leidde de Oranjeformatie op nieuw nu met 48-46. Een voorsprong die tot 58-50 opgevoerd werd. In een alles of niets poging gingen de Polen tenslotte over tot een press, die inhoud heeft om mee te kunnen ko men? Couperus: „Als je internationaal iets wilt bereiken dan moet je bij ons toch gaan denken aan het aantrekken van nogeen goede middenvelder. Dit seizoen zijn wij voor de UEFA-cup uitgeschakeld door Wolverhampton Wanderers. Het is een pleister op de wonde dat de Wolves tenslotte in de finale zijn gekomen. Wij zijn toen echter finaal weggespeeld. Internatio naal voetbal is namelijk heel Iets an ders dan de competitie. Den Haag heeft een elftal waar voor Nederlandse be grippen de spelers net iets boven het grootste gedeelte van de rest uitsteken. Daarom zullen wij in Nederland wel in de top blijven meedraaien. Het belang rijkste is dat je geloof in eigen kun nen hebt. Dat je niet gaat twijfelen. En dat is soms het geval bij tegen standers van ons die misschien qua voetbal niet de mindere zouden hoeven zijn. Wat dat betreft heeft het interna tionale voetbal zeker zijn voordelen.” Ajax zal er morgen ongetwijfeld op gebrand zijn om het tweede gedeelte van zijn trilogie te verzilveren. Coupe rus: „Wij zijn ook wel geladen. Er staat een leuke premie op die wed strijd, terwijl je je tegen een elftal als Ajax toch altijd van de goede kant wilt laten zien. Een Ajax dat alles pakt is voor de rest toch ook niet zo leuk en daarom zullen wij er morgen zeker voor knokken. Dat het daarbij moeilijk voor ons wordt is een duide lijke zaak. Ik vertel geen nieuwtje als ik stel dat Ajax erg uitgekiend voet balt." Sectievoorzitter Jos Coler heeft maan dag het eerste exemplaar aan staatssecre taris Vonhoff van het ministerie van CRM aangeboden. De nota, die dinsdag middag in het KNVB-centrum te Zeist aan de openbaarheid werd prijsgegeven, is voorts gezonden aan een aantal ministe ries, de leden van de Eerste en Tweede Kamer, provinciale en gemeentelijke overheden, alsmede organisaties die mede met het betaalde voetbal worden gecon fronteerd. Jos Coler verklaarde dat de nota van de KNVB geen concurrent is van die van de NSF, doch slechts een aanvulling erop. Belangrijke wensen van de in financiële nood verkerende verenigingen zijn vrij stelling van de vermakelijkheidsbelasting en afschaffing van de plicht 14 percent BTW te betalen over de recettes. Centraal staat ook opvoering van de subsidies van de overheid en het bedrijfsleven. „Er is een duidelijke discriminatie van het rijk tussen het subsidiëren van een merkt: „Dankzij het acquisitieapparaat van de sportclubs, dankzij mede het po pulaire wedstrijdprogramma van het be taalde voetbal, bedroeg de totale inleg in elf seizoenen bijna 500 miljoen gulden”. Met voorbeelden wordt aangetoond welk belang betaald voetbal ook heeft voor het bedrijfsleven. Luchtvaartmaat schappijen schatten bijvoorbeeld de op brengst van de vliegtickets naar Londen voor het bijwonen van de Europa-cupfi- nale Ajax-Panathinaikos op 2 juni 1971 op meer dan een miljoen gulden. Interessant gezien het subsidiebeleid van de overheid is de berekening van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat vaststelde dat in 1968 7.127.000 personen wedstrijden van het betaalde voetbal bij woonden en 4.718.000 toneelvoorstellingen concerten, musicals en opera’s. Nederland is fiscaal gezien een ongun stig land voor een top-speler in het be taalde voetbal. Men heeft berekend dat van een salaris van 100.000 in Nederland de speler zelf of de trainer/coach 40.000 overhoudt. In Spanje en Italië wel 80.000. AMSTERDAM. Het Nederlandse basketbalteam heeft zich dinsdagavond in de Apollohal geschaard onder de ploegen, die voor ongekende verrassingen in dit Pre-Olympisch basketbaltoernooi zorgdra gen. René Mol, die nog voor de wedstrijd verklaarde, dat eventuele winstkansen voor de nationale formatie pas in de tweede helft van deze week tot de moge lijkheden zouden behoren, heeft nog juist voor de rustdag de eerste winstpunten in het eindtoernooi gepakt. Favoriet nummer één voor de eindzege is uiteraard Fedor den Hertog, die met een tijdrit van 35 kilometer op de laatste dag prachtige uitzichten heeft op de eind zege. Vele van zijn concurrenten vrezen nu reeds de twee Limburgse ritten en de warmte die er misschien op die dag kan zijn. Men is nog niet vergeten de vernieti gende klap die Den Hertog enkele jaren geleden in de Ronde van Limburg uitdeel de en met bijna tien minuten voorsprong zegevierde. Zover zal het dit jaar waarschijnlijk niet komen, want de tegenstand die Den Hertog mag verwachten, zal zeer groot zijn. Vooral van de zijde van Ketting en Frisol, die in principe besloten hebben samen te gaan in één profploeg. En gezien de concurrentie tussen Kees Priem (Fri sol) en Fedor den Hertog (Amstel) zou het nog wel eens mogelijk zijn, dat een outsider met de eindzege aan de loop gaat. Formigal (eerste categorie c van bijna zeven minuten op de tweede aankomende, zijn landgenoot Antonio Me nendez. Fuente legde de 169 km af in 4 uur 36 min. 44 sec. Hij werd tevens de nieuwe leider in het algemeen klassement. Hij nam de leiderstrui over van Perurena, die als zevende finishte met een achterstand van ruim acht minuten op Fuente. Van der Vleuten was de eerste Nederlander. Hij eindigde op de zevenentwintigste plaats. De tototips van Wytse Couperus lui den: VolendamFC Twente TelstarFC Den Haag FC UtrechtSparta MWGroningen Go Ahead EaglesNAC DWS—PSV Vitesse—NEC De GraafschapDFC De VolewijckersHVC HeraclesBlauw Wit VeendamFSC PEC ZwolleEindhoven Helmond SportFortuna VI. Het betaalde voetbal heeft de laatste jaren jaren een miljoen gulden ont vangen van de sporttoto en in het jaar 1969/1970 nog een extra bedrag van gelijke hoogte teneinde aan de nood van het betaalde voetbal door sanering tege moet te komen. In de nota wordt opge- HILVERSUM. De uitslagen van dé dinsdagavond te Hilversum gehouden dra verijen luiden: Abutilon-prijs 2.000 m.: eerste afdeling: I. Joke Marian, K. Heida 2.54.7 1.27.4; 2. Jongo Beroona; 3. Kepha-Lus P. win 9-10 pl. 1.40 1.10 1.10 kopp 14.10 trio 129.20. Aloe-prijs 2.000 m.: eerste afdeling: 1. Gerardus C., P. Zandt 2.48.2 1.24.1; 2. Ico R; 3. Ineke R win 7.90 pl 1.60 2.80 1.70 kopp 67.80. Tweede afdeling: 1. Josje W, P. Peter sen 2.48.2 1.24.1; 2. Ida Belwin; 3. Isidore win 2.30 pl. 1.0 1.10 1.60 kopp 2.90. Achimenes-prijs 2400 m: 1. Kastalides J, G van Eykelenborg 3.27.2 1.26. 3; 2. Jassana; 3. Isabelg win 4.00 pl 1.50 1.50 1.70 kopp 7.30 trio 74.70. Aralia-prijs 2920 m: 1. Ivan Axkilt, M Bouwhuis 4.08.3 1.25.0; 2. Indra Shadow; 3. Gyas win 7.90 pi. 2.30 1.40 2.30 kopp 12.20. Aphelandna-prijs 2040 m: 1. Helios Ch, C. de Leeuw 2.49.1 1.22.9; 2. Higgins 3. George van Rhea win 3.00 pl. 1.80 2.50 30 kopp 12.30 trio 192.60. Asparagus-prijs 2000 m: 1. In Time (S van Leeuwen) 2.48.6 1.24; 3. Henry Bel win; 3. Gregorius, win. 2.50 pl. 2.20 4.30 3.10 kopp 11.50 trio 603.90. Hennie Kuiper, één der favorieten voor de eindzege en deel uitmakend van de formatie Ketting-Didam, is er van over tuigd, dat Olympias Tour in de opzet van nu, erg zwaar wordt. „Het weer is ook erg belangrijk. Als het in de ritten door Zuid- Limburg warm is, komen er grote ver schillen. Let maar op. Ook de tijdrit in Wieringen over 35 kilometer wordt een HAARLEM Na een vrij hardnek kige blessure van een gescheurde spier in het dijbeen leek het er vorige week dinsdag toch weer op dat Wytse Cou perus het slot van deze voor hem mislukte competitie, met als hoogte punt nog de bekerwedstrijd in de Kuip tegen Ajax, toch nog zou kunnen mee maken. Tijdens het trainen (Couperus: „het ging allemaal weer vrij aardig” liep hij echter een nieuwe blessure op. Dit keer aan een ook al eerder dit seizoen pijnlijk getroffen enkel. Een en ander resulteert er echter wel in dat Couperus ook de rest van dit voetbal seizoen voor FC Den Haag-ADO niet meer binnen de lijnen verschijnt. Het is een nieuwe tegenslag die bo vendien op een bijzonder ongelegen moment komt. Couperus: „Mijn con tract loopt aan het einde van het seizoen af en je kunt "nu niets meer laten zien. Na de bekerfinale volgt er een bespreking met het bestuur van Den Haag. Ik wil in principe wel blijven. Wie de nieuwe trainer wordt is niet zo’n probleem, hoewel ik Linder wel had willen hebben.Je hebt het volgend seizoen de garantie dat je so wie so Europa-cupvoetbal speelt en bovendien wil ik graag binnen een straal van vijftig kilometer van mijn woonplaats Haarlem blijven voetballen. Dit jaar is het allemaal een beetje rot gelopen. Ik heb zeventien wedstrijden ononderbroken meegespeeld waarin ik tien doelpunten heb gemaakt maar na mijn blessure werd het allemaal een beetje onbevredigend. Je hing er maar een beetje bij.” Het geval Couperus staat bij Den Haag niet alleen. Er zijn meerdere spelers die bij lange na niet zo’n goed seizoen hebben gemaakt als vorig jaar, toen Den Haag na zelfs wekenlang de leiding te hebben gehad tenslotte op de derde plaats finishte. Couperus: „Wat dat betreft is de KNVB-beker dit jaar echt het goedmakertje. Het hele elftal heeft dit keer niet zo’n geweldig sei zoen achter de rug. Er zijn veel blessu res geweest, terwijl ook de voorberei ding niet zo was als anders, hoewel je vorig jaar natuurlijk wel in een win- ning-mood verkeerde en derhalve op de toppen van je kunnen speelde.” Volgend jaar speelt ADO Europa-cup II. Gelooft hij dat dit elftal voldoende Maar duidelijker wordt ook dat de werelddambond dit toernooi geen dienst bewezen heeft door de geplande loting, waar ik het in mijn eerste artikel al over had, af te wijzen en een vrije loting te gebieden. Met deze uiterst ongelukkig ver lopen loting, waarbij de nummers 13 tot en met 16 door de drie Russen en Wiers ma werden getrokken, zouden de werke lijke krachtsverhoudingen weleens ver troebeld kunnen worden. Want, zoals ik in dat eerste artikel al schreef, de kans bestaat altijd dat de speler uit de midden moot, die het achterelkaar tegen vier titelkandidaten moet opnemen ten lange leste vermoeid zal raken en bijvoorbeeld van een Gantwarg zal verliezen, daar waar hij tegen een Andreiko remise speelde. Dat Wiersma en Gantwarg (respectieve lijk nummer 15 en 16) daarom enigszins in het voordeel zijn ten opzichte van Andreiko en Koeperman (13 en 14), staat nauwelijks ter discussie. Maar opgepast! Simpele denkers, die men in de damwe- reld vaker tegen het lijf loopt dan mij lief is, zouden dan al gauw geneigd zijn te veronderstellen dat het aan dat vervloekte rooster te wijten (of te danken, dat hangt helemaal van de favoriete keuze af) is, dat de Surinamer Aliar (om een concreet voorbeeld te noemen) wel met Andreiko en Koeperman remise speelde, maar van Wiersma en Gantwarg verloor. Mis! Het zou natuurlijk best kunnen, dat de ver- moeidheidsfactor een rol heeft gespeeld, maar per se noodzakelijk is dat beslist niet: de kans dat Wiersma en Gantwarg gewoon sterker gespeeld hebben, is min stens zo groot. En in het geval van Aliar twijfel ik er niet aan dat de ware toe dracht deze en geen andere geweest is. Aan de hand van de partijen valt name lijk gemakkelijk aan te tonen dat Wiers ma en Gantwarg het aanmerkelijk slim mer aangelegd hebben dan Andreiko en Koeperman. Maar zij waren al gewaar schuwd en wat dit betreft dus toch in het voordeel ten opzichte van Andreiko, die nog nooit van Aliar gehoord nad en (waarschijnlijk) meende een snelle over winning te behalen. Maar laten we even naar de ronde van gisteren terugkeren. Daar was de over winning die Gantwarg op Verpoest boek te. Hoewel de Belg, die ik voor het toernooi tot die spelers rekende, die het eindresultaat in belangrijke mate kunnen beïnvloeden, tot nu toe volstrekt zonder enig succes opereert, blijft het toch lastig van hem te winnen. Zelf boekte ik een niet geheel onbelangrijke zege op Kuij ken. Vandaag valt er eigenlijk alleen iets van de ontmoetingen DeslauriersWiers ma, SmithKuijken en SijbrandsHisard te verwachten. De uitslagen van de duels DelhomKoeperman, FanelliAndreiko en JanacekGantwarg staan bij voorbaat reeds vast. ZEIST. De KNVB heeft de nota betaald voetbal 1971/1972 uitgebraeht, waartoe de algemene vergadering betaald voetbal van 24 oktober 1970 het sectiebe- stuur had gemachtigd. Het doel van dit 88 pagina’s tellende boekwerk isvoorlich- ting te geven ten aanzien van het betaal de voetbal aan alle instanties, die belang stelling hebben voor het professionele voetbal.Een belangrijk facet ervan is het aangeven van de betekenis die het betaal de voetbal heeft voor de passieve recrea tie in Nederland. Er zijn vele over het algemeen oude wensen van de KNVB en de clubs in opgenomen. wegen, pas in de tweede helft enigszins op dreef. Zijn bijdragen van elf punten droeg toch in niet onbelangrijke mate bij tot de uiteindelijke 76-64 overwinning. Opmerkelijk feit in dit treffen was het niet binnen de lijnen komen van Karei Vrolijk, een van de grote vedetten in de Nederlandse ploeg tijdens de voorgaande wedstrijden. Gedurende de gehele wed strijd hield Mol zijn sterspeler op de bank. Met de weer herstelde Harry Kip bleek Nederland duidelijk aan kracht ge wonnen te hebben. Met Kip in deze vorm moet het toernooi voor de falende Pieter van Tuyll van Serooskerken als afgelopen worden beschouwd. Topscorers voor de Nederlandse ploeg waren: Kees Akerboom 6-11, Huug Harre wijn 0-17, Ruud Harrewijn 12-0 en Ton Boot 8-4. Bij de Polen kwamen in de dubbele cijfers: Korcz 6-10, Dolczewski 4- 12, Lopatka 4-7. De gedoodverfde kampioen, de sterren formatie uit Italië, leed tegen Spanje een even verrassende als verdiende nederlaag. Op de valreep wonnen de Spanjaarden met 66-67. De enige ongeslagen ploeg is thans nog Tsjecho-Slowakije, dat Zweden met 108-67 van het veld veegde. Bulgarije incasseerde de zo veelste teleurstelling. De opvallend goed draaiende Franse ploeg was met 79-75 te sterk. ■A

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23