Passagiers in veiligheid k PARACHUTISTEN SCHIETEN TWEE KAPERS DOOD Rijn beschermen Hanoi r „Commissie moet /fz „Onaanvaardbaar ultimatum nooit een revolver Joden in verzet gezien ig r Raad Europese gemeenten: Gratie voor Gromiko naar Bernadette Nederland Devlin Uit reacties blijkt angst voor kettingreactie „Ik had nog Z Ir A. I f IM l Wenen „bevriest” betrekkingen met T sjecho-Slowakije WENEN. (AFP) Oostenrijk heeft be sloten om de betrekkingen met Tsjecho- Slowakije te „bevriezen”, naar aanleiding van een grensincident op 2 mei. 3 2 >t WOENSDAG 10 MEI 1972 Hollandse stewardess: t 77 99 99 Na incident bij grens „Weinig heil” Reis uitgesteld t TEL AVIV „De nachtmerrie is voorbij”, zei de Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, gisteren in een radiorede. Een actie van 18 zwaar gewapende Israëlische parachutisten had enige uren daarvoor een einde gemaakt aan de gijzeling van 87 passagiers en 10 bemanningsleden in een Belgische Boeing op het vliegveld Lod bij Tel Aviv. Van de vier Arabische kapers kwamen er twee om het leven; de twee anderen raakten gewond. Ook zes passagiers en twee soldaten raakten gewond toen de parachutisten met wapens in de aanslag het toestel binnenvielen. Een vrouw zou levens gevaarlijk gewond zijn opgenomen in een ziekenhuis. Vrees PARIJS (UPI, Reuter, AFP en AP) „Een onaanvaardbaar ultimatum”. Zo noemde Noord-Vietnam gisteren de door president Nixon gelaste blok kade van de Noordvietnamese havens. De leider van de Noord Vietnamese onderhandelingsdelegatie in Parijs Xoean Thoey is voor overleg naar Ha noi teruggeroepen. Dit zijn enkele andere reacties op de rede van Nixon. f en p- g h u e 1 s 5 1 Een van de Palestijnse kaapsters, die bij de schietpartij gewond raakte, wordt weggevoerd. emel- ver- »r de staat, ■ijdag et op in op men veelal „Een nutteloos militair gebaar dat de wanhoop demonstreert van de Indo-China politiek van de president.” Dit zei senator Edward Kennedy als vertegenwoordiger van de „duiven” in de Amerikaanse senaat, naat. De oppositie wilde het Amerikaanse op treden scherp veroordeeld zien en bracht dit in een motie van de P.S.P-er Van der Spek tot uitdrukking. Van der Spek: „On middellijk is een scherpe reactie nodig op de dreigende acties van Nixon, die de wereldvrede in gevaar brengen.” Ook mr. Van der Stoel van de P.v.d.A- fractie legde een motie op tafel, waarin de regering het verzoek kreeg stappen bij de Verenigde Staten te ondernemen De regering moet aandringen de bombarde menten onmiddellijk stop te zetten en het vredesoverleg in Parijs onverwijld te her vatten. aldus deze motie. Rijngemeenten uit de Beneluxlanden, West-Duitsland, Frankrijk en Zwitserland, zien in de instelling van een dergelijk lichaam de enige oplossing van het pro bleem van de Rijnvervuiling. Na een dag van discussies namen de deelnemers aan de bijeenkomst van de raad van Europese gemeenten gisteren in Straasburg een resolutie aan, waarin een beroep werd gedaan op de regeringen die het Verdrag van Bern hebben onderte kend. een dergelijk lichaam in het leven te roepen. De betrokken gemeenten heb ben alle hoop gevestigd op de komende ministersconferentie van 17 en 18 juli in Den Haag. ?s- #f- nk ,ak le ste ies- idré eldt laar ïsen k i i eer ad, zan de in de RO A. en- Id”, eer r is liet of o- el nu an ike ter d, r- ie at :n f- cht ande srnel- t ze- ming -Wa- i in ij den irden De actie van de Israëliërs, die zo won derlijk goed verliep en zo bliksemsnel tot een verlossing van de benarde vliegtuig passagiers leidde, is niet alleen van bete kenis voor dit incidentele geval. Het is een bewijs dat men met de nodige moed en vindingrijkheid zelfs deze soort moei lijk bestrijdbare terreur de baas kan wor den. Men komt telkens weer tot de con clusie dat de Israëliërs op het punt van zelfverdediging en snelheid van handelen in gevaarlijke situaties een apart zintuig hebben. Is het misschien zo dat de recente ervaringen van de Israëliërs in een vijan dige wereld hun iets méér originaliteit hebben geschonken dan de anderen? In ieder geval kan de wereld hun dankbaar zijn, dat zij het lugubere bedrijf van de vliegtuigkaping niet een nieuw goedkoop succes hebben gegund. Misschien hebben zij het verzet wakker geschud. De parachutisten waren gekleed in wit te overalls; zij deden zich voor als techni ci van de Sabena, die het straalvliegtuig kwamen repareren. Enkele uren eerder had men de banden van het vliegtuig laten leeglopen en was de olie uit het hydraulisch systeem van enkele van de wielen gehaald, zodat het toestel niet naar Cairo zou kunnen vertrekken. LONDEN. (UPI) De gevangenisstraf fen van een half jaar die twee lers- nationalistische leden van het Britse La gerhuis, Bernadette Devlin en Frank McManus, waren opgelegd, zijn ongedaan gemaakt. Dit is gisteren in het Lagerhuis meegedeeld door de voorzitter, Selwyn Lloyd. Jg de gevangenis in en het vliegtuig wordt keurig teruggegeven. Maar de strijders voor de Arabische zaak, die geen kans zien om in het Midden-Oosten de vernietigende veldtocht tegen Israel op gang te brengen, zijn blijkbaar zo kieskeurig niet. Zij zoeken het nu in aanslagen op Israëlische vesti gingen in het buitenland, die meestal gemakkelijk trefbaar zijn, en in het ka pen van vliegtuigen van andere naties. De kaping van het Sabena-toestel, die bijna een etmaal lang op het vliegveld Lod van Tel Aviv honderd passagiers in doodsangst gevangen hield, was geen kinderspel. Het was dodelijke ernst en het is duidelijk gebleken dat het geen loos dreigement van de kapers was, dat zij het toestel met alle inzittenden met trotyl zouden opbla zen. In de reacties uit talrijke landen klinkt de vrees dat de besluiten van president Nixon de havens van Noord-Vietnam door mijnenvelden ontoegankelijk te maken het begin van een gevaarlijke kettingreac tie zou kunnen zijn. Men twijfelt er voorts aan of de reis van Nixon naar Moskou, die op 22 mei zal beginnen, nog wel door zal gaan. De Amerikaanse regering zegt geen reden te zien het bezoek van Nixon uit te stellen. Nixon’s adviseur Henry Kissinger ver klaarde in Washington dat de Verenigde Staten geen confrontatie met de Sovjet unie zouden willen. Het moet zo mogelijk zijn een nieuw tijdperk in de betrekkin gen tussen oost en west te beginnen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft voorgesteld de Verenigde Naties bij de oplossing van het Vietnam-conflict in te schakelen. Maar een woordvoerder van de volkerenor ganisatie liet doorschemeren dat Wald- beren de passagiers rustig te houden. Levy was in het toestel toen de parachutisten aanvielen. Door bemiddeling van het Rode Kruis kregen de inzittenden van de Boeing wa ter en levensmiddelen. Gezagvoerder Levy had de toestand aan boord van zijn ma chine „wanhopig” genoemd. Een van de bevrijde passagiers, de Brusselse mevrouw Nadine Dupois, vertelde later aan verslag gevers: „De kapers werden vanmorgen erg zenuwachtig en opgewonden toen een wa gen van het Rode Kruis aan kwam rijden. Ik dacht: Nu gaan ze ons allemaal opbla zen. Ze zei dat de passagiers zich al die lange bange uren niet mochten bewegen. Zij mochten om de beurt naar het toilet gaan. De Arabieren hadden zich echter correct gedragen en niemand iets gedaan. Wel schreeuwden zij iedere keer hyste risch als een van de inzittenden wilde opstaan”. In het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden moest de voorzitter gisteren enkele malen de debatten onderbreken om enke le tientallen betogers van de publieke tribune te laten verwijderen. Demonstranten in de Westduitse stad Frankfort zijn gisteravond slaags geraakt met de politie. De betogers protesteerden tegen de Vietnampolitiek van president Nixon en droegen spandoeken mee met leuzen als „staakt de bommenterreur” Ruiten van verscheidene gebouwen waarin Amerikaanse firma’s zijn gevestigd, gin gen aan diggelen. STRAATSBURG (ANP) Een zelfstan dig Europees lichaam met vergaande be voegdheden voor het gehele gebied zal de bestrijding van de vervuiling der rivieren ter hand moeten nemen. Deze commissie zal er verder voor moeten waken dat het water voor de bevolking onbruikbaar wordt. Het bezoek is een antwoord op een uitnodiging die in juli 1964 werd gedaan door de vroegere Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns tijdens een bezoek aan Moskou. „De voorstellen van president Nixon bieden de kans op spoedige beëindiging van de gevechten en het begin van wer kelijke onderhandelingen,” zo was een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken van mening. over deze provocatie en protesteren krachtig bii de Amerikaanse regering.” De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken William Rogers heeft de rest van zijn Europese reis afgelast in verband met de situatie in Zuidoost-Azië. Politieke waarnemers hebben dit uitgelegd als een teken dat het doorgaan van Nixons reis naar Moskou ernstig in ge vaar is. DEN HAAG. Voor het eerst zal een Russische minister van Buitenlandse Za ken een officieel bezoek brengen aan Nederland, zo is dinsdag door het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag bekendgemaakt. Het bezoek zal „in de nabije toekomst” (gedacht wordt binnen twee maanden) plaatsvinden en vermoe delijk gecombineerd worden met het be zoek van minister Gromiko aan België. -«O- -”-s - De Amerikaanse zeeblokkade tegen Noord-Vietnam heeft over de gehele we reld angst voor een confrontatie tussen de grote mogendheden doen ontstaan. China heeft gisteren krachtig geprotes teerd maar dit protest gold niet Nixons maatregelen, maar aanvallen van Ameri kaanse vliegtuigen en marinevaartuigen op twee Chinese koopvaardijschepen. Volgens Peking werden de twee sche pen, op 6. 7 en 9 mei bestookt en daarbij zwaar beschadigd. Een aantal beman ningsleden werd bij de aanvallen gewond. „Dit is een ernstige provocatie,” aldus de Chinese verklaring. „Het volk en de Chi nese regering zijn „ten zeerste vertoornd moeten betalen zijn zij geweest die bereid waren 100 mensen te vermoorden”. Ds Israëlische opperbevelhebber David Elazar zei op een persconferentie: „Als alle landen zouden handelen zoals wij vandaag hebben gedaan, dan zou het vraagstuk van de vliegtuigkapingen al lang zijn opgelost”. Volgens de Israëlische autoriteiten is geen moment overwogen tegemoet te ko men aan de eisen van de kapers. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Harme’ heeft er gisteravond zijn spijt over uitgesproken dat 2 Israëlische soldaten gewond raakten bij de aanval op Sabenatoestel na de actie door parachutis- sche ambassadeur te Brussel voor de moeite die zijn regering heeft gedaan om de zaak tot een goed einde te brengen. Volgens de Jerusalem Post heeft de Israëlische politie 2 inzittenden van het Sabenatoestel na de actie door parachitis- ten aangehouden, omdat zij de kapers zouden hebben gefeliciteerd, nadat zij zich hadden meester gemaakt van het toestel. Betrokkenen zouden een Grieks-orthodoxe bisschop en zijn secretaris zijn De kapers hadden in de cockpit en op andere plaatsen van het vliegtuig explo- sieven neergelegd. Dit werd bevestigd door gezagvoerder Levy, die in verband met zijn 50ste verjaardag zijn vrouw op deze anders normale Ijjnvlucht had mee genomen. Hij kreeg van de kapers toe stemming naar de verkeerstoren van de pro- „Een half uur nadat we uit Wenen waren opgestegen waar we voor een tussenlanding waren geland drongen 2 mannen de cockpit binnen en zetten gezagvoerder Levy een re volver in de nek. Twee meisjes met handgranaten liepen door het vlieg tuig en riepen: This is a high-jac- king’. Ik was achter in het vliegtuig in de keuken en achteraf verbaas ik me erover dat ik zo kalm reageerde. Er brak in het vliegtuig geen paniek uit. Iedereen bleef rustig. We moes ten allemaal gaan zitten en mochten ons niet bewegen. Toen het vliegtuig in Tel Aviv aankwam maakten de kapers hun eisen bekend. Ze bevalen de gezagvoerder mede te delen dat de Israëlische regering 370 Arabische gevangenen moesten vrijlaten.” Over de aanval door Israëlische para chutisten, vertelt Edith WiUems: „We hoorden een schot, en de leider van de 4 kapers zeeg met een schreeuw ineen. Een kogel, die dwars door de nooduitgang was ge gaan, had hem op slag gedood. Tege lijkertijd kwamen Israëlische solda ten naar binnen rennen, van achter in het vliegtuig, waar ik zat, en in het midden. De kogels vlogen links rechts over ons heen. Iedereen dook direct op de grond. Het was in een wip bekeken. Ook een tweede man was dood en één van de meisjes was van boven tot onder opengere- ten door een kogel die dwars door I haar heen was gegaan. Een afschu welijk gezicht.” I Was het van de Israëlische autoriteiten I geen riskante onderneming? „Nee. ik geloof dat er geen moment gevaar is geweest dat de kapers erin zouden slagen het vliegtuig op te blazen. Het was zo perfect georgani seerd, het ging zo snel, dat ze niet de kans hebben gekregen om de hand- granaten of het dynamiet te laten 1 ontploffen. De Israëli waren perfect I op de hoogte hoe de toestand binnen was en wisten zonder een moment van aarzelen meteen wie ze moesten hebben.” „Achteraf ben ik blij dat ik dit meege maakt heb”, zegt Edith Willems. „Weet je, ik had nog nooit een revolver of een lijk gezien, en ik ben er zelf verbaasd over hoe koelbloe- I dig ik ben gebleven. De terugslag zal I nog wel komen. VWVWVUWWINRfWUWVflAMARRMMRRNRIVVWIMMAMMMMMfVVI „Onverhulde agressiedaden, die de toeneming van de Amerikaanse interven tie in Vietnam en de schending van de bepalingen van het internationale recht betekenen.’ Aldus het russische persbu reau Tass gistermiddag. Deze manier van „oorlogvoeren” be hoort inderdaad tot de laagste trap van politieke terreur die men zich denken kan. Het is altijd verleidelijk om vergelij kingen te maken, maar als men deze soort misdaden in de geschiedenis van de laat ste jaren wil terugvinden, dan komt men altijd weer bij de nazi’s terecht, hoe platgetrapt dat pad ook lijken mag. Het doodschieten van gijzelaars betekent altijd het meedogenloos vernietigen van levens die onschuldig zijn en het speculeren op het feit dat de tegenstander méér mense lijk gevoel heeft dan men zelf ter be schikking heeft. Het boven Joegoslavië gekaapte Sabena- toestel was gedurende 21 uur onder con trole van de kapers. Zij eisten in ruil voor de levens van de passagiers dat Israël ruim 100 Arabische guerrillastrijders in zrijheid zou stellen. Terwijl op bet Israëlische vliegveld Ro de Kruis-functionarissen koortsachtig on derhandelden met de kapers, wachtten de passagiers angstig af, champagne drinkend toen het water was opgeraakt. Dë actie van Israëlische parachutisten werd geleid door Mosje Dajan, de minis ter van defensie, vanuit de verkeerstoren van het vliegveld. De Israëli’s lieten een leeg straalvliegtuig naar het gekaapte toestel slepen, met het doel de kapers in de waan te brengen dat aan hun eisen voor een vrijgeleide naar Caïrc zou wor den voldaan. De parachutisten in witte overalls van het grondpersoneel, klommen op het toestel, braken naar binnen en openden het vuur. „Het was een briljante operatie, waarin zeer zorgvuldig rekening is gehouden met mensenlevens”, zo ver klaarde minister van verkeer Peres op het Vliegveld. „De enigen die een prijs hebben luchthaven te gaan. Hij beloofde te Op die dag werd een tot Zuidafrikaan genaturaliseerde Tsjechoslowaakse emi grant, Jaromir Masaryk, bij de grenspost Drasenhofen, toen hij al op Oostenrijks grondgebied was, door Tsjechoslowaakse grenswachten beschoten, tot op Oosten rijks gebied achtervolgd en gegrepen. Een Oostenrijkse protestnota werd door de Tsjechen beantwoord met een nota waarin van een „onbelangrijk incident” werd gesproken. De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken, Rudolf Kirchschlager, ver klaarde gisteren op de wekelijkse kabi netsvergadering in Wenen, dat de betrek kingen met Praag „in de ijskast” zullen blijven „tot het incident volledig uit de doeken is gedaan.” De Europese gemeenten verwachten van de betrokken regeringen voorts de toepas sing van de strenge maatregelen tegen bedrijven en instellingen die inbreuk ma ken op de wetten op de milieuverontreini ging. De vergadering acht het belangrijk dat de bestaande bronnen van vervuiling worden opgespoord en het afvalwater wordt gereinigd voordat het in de Rijn wordt geloosd. De internationale commis sie voor bescherming van de Rijn moet de bevoegdheid krijgen de vervuilers te in spected en te controleren. De vervuiling van de Rijn vormt vol gens de deelnemers aan de conferentie een dermate grote bedreiging voor de be volking, dat de gemeenten geen verant woording meer kunnen dragen voor ge zond drinkwater, als niet op elk niveau en met de grootste spoed de geëiste maatre gelen worden getroffen. In de resolutie stellen de Europese ge meenten dat de nationale regeringen zich schuldig hebben gemaakt aan onrecht vaardige vertraging bij het voeren van een beleid dat is aangepast aan de be scherming en zuivering van het stroomge bied van de Rijn. Van Franse zijde, met name van de kant van de loco-burgemeester van Straatsburg, Badius werden bezwaren geuit tegen de beschuldiging van een aan tal deelnemers aan het adres van de kalimijnen in de Elzas. Burgemeester Thomassen had gisteren net zout in de Rijn de grootste vijand genoemd. Van de 350 kilogram zout die de Rijn Nederland per seconde binnenbrengt is 120 afkom stig van de Franse zoutindustrie in deze streek. Op de tweede plaats volgen de Westduitse sodafabrieken met 65 kilo gram. De Fransen menen dat de hoofd vervuilers elders gezocht moeten worden. Ook wezen zij op het grote economische belang van de zoutmijnen voor dit deel van Frankriik. (Van onze redacteur in Tel Aviv) TEL AVIV. Edith Willems, de uit Maastricht afkomstige Nederlandse stewardess van het gekaapte Sabena- vliegtuig werkt al 10 jaar bij Sabe na. Opvallend rustig en schijnbaar volkomen fit, ondanks het avontuur van een kaping dat zij maar enige uren achter de rug heeft doet zij haar verhaal. De guerrillaorganisatie „Zwarte Sep tember” en de Palestijnse „Rode Halve Maan” hebben het internationale Rode Kruis en de Belgische regering er gisteren van beschuldigd direct te hebben deelge nomen aan de actie om de poging van de Arabische vliegtuigkapers te doen misluk ken om gevangen genomen guerrillastrij ders door Israël in vrijheid te laten stel len. „Wij beschouwen de vertegenwoordigers van het internationale Rode Kruis in Jeruzalem als medeplichtigen aan deze misdaad”, zo verklaarde „Zwarte Septem ber” in een verklaring, die door de nieuwsdienst van de guerrillaorganisatie El Fatah werd bekendgemaakt. Minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken „ziet weinig heil in nieuwe stappen bij de Amerikaanse regering naar aanlei ding van de recente ontwikkelingen in Vietnam” Dit liet de bewindsman gisteren in de Tweede Kamer weten tijdens de interpellatie van de PSP-afgevaardigde Van der Spek. Volgens de minister is de Amerikaanse regering voldoende op de hoogte van het Nederlandse standpunt. Dit standpunt is dat de Nederlandse regering de hervatting van de bombardementen op Hanoi en Haifong ernstig betreurt en dat alleen aan de onderhandelingstafel een blijvende op lossing voor geheel Indo-China tot stand kan komen. Minister Schmelzer vroeg „begrip voor de moeilijke positie” waarin de Verenigde Staten verkeren. Hij stelde zich voorts kritisch op tegenover de grote Noordviet namese oorlogsinspanning op dit ogenblik: „De inzet van twaalf tot dertien divisies wekt de indruk dat Noord-Vietnam alles op alles zet om op korte termijn een militaire oplossing tot stand te brengen of zich een zo sterk mogelijke onderhande lingspositie te verwerven.” Veroordeeld. Een rechtbank in Hasselt heeft een 26-jarige Nederlander uit Heerlen tot vijf maanden gevangenis straf veroordeeld, een geldboete en een rijverbod voor de tijd van zes maanden, omdat hij vorig jaar in Hasselt een 15- jarig meisje heeft doodgereden toen hij door een rood verkeerslicht reed. heim de veiligheidsraad pas dan zal bij eenroepen wanneer er reden toe is en verwacht kan worden dat de raad een fundamentele bijdrage zal kunnen leve ren. Israëlische vindingrijkheid en doortas tendheid hebben een slag gewonnen in de oorlog tegen de vliegtuigkaperij, die tot dusver in het voordeel van de kapers leek te verlopen. Het gemak waarmee vaak één man zich meester bleek te kunnen maken van een volbezet vliegtuig en zijn wil kon opleggen aan autoriteiten, maakte het vliegtuigkapen tot een langzamerhand populair wordende bezigheid. Er zijn misdaden die door een bepaalde nuance een speciaal weerzinwekkend ka rakter krijgen. Vliegtuigkapen behoort daar ongetwijfeld bij, omdat dit specu leert op de eerbied voor het leven van onschuldigen bij de tegenpartij. Kidnap ping heeft jarenlang gegolden als de sme rigste vorm van geweldsmisdaad, waar voor zelfs menige zware jongen geen goed woord over had. Elk beroep heeft zijn eer en zijn sportiviteit. Het ontvoeren van een kind om de ouderliefde in geld om te zetten, is volgens de mensen die het weten kunnen de laagste vorm van men selijk misgedrag. Het vliegtuigkapen be hoort echter ongetwijfeld ook op die lage trap thuis, zelfs als het met politieke oogmerken gebeurt. Het bedreigt een groot aantal volkomen onschuldigen met de dood en is erop gericht met het offeren van buitenstaanders op een ge makkelijke manier successen te behalen. Of het nu om geld of om politiek gaat, deze methoden grijpen zozeer in het leven en de veiligheid van onschuldige mensen in, dat zij op geen enkele manier zijn goed te praten. De bestrijding van dit euvel is uiterst moeilijk gebleken, reden waarom het hand over hand is toegenomen. Dat gang sterbenden van dit middel gebruik maken om hun struikroverspraktijken uit te breiden, zou al erg genoeg zijn. Dat poli tieke tegenstellingen met dit middel zou den worden uitgevochten, is ronduit een onduldbare ontwikkeling. Een man als Fidel Castro, die toch in zijn positie als leider van een vlak onder de Amerikaanse kust gevestigd commu nistisch staatje niet kieskeurig kan zijn wat zijn strijdmiddelen betreft, heeft na een reeks vliegtuigkapingen door aanhan gers van hem resoluut een streep onder deze manier van vechten gezet en de daders ervan flink gestraft. Wie nu nog als castroïst uit Amerika of elders met een gekaapt vliegtuig op Cuba landt, gaat Lloyd zei dat het besluit om de straffen te laten vervallen bij wijze van gratiëring is genomen door de Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland, William Whitelaw. Whitelaw heeft ook de voorwaardelijke veroordeling tot zes maanden van het lers-republikeinse Labourlid van het par lement, Gerry Fitt, geannuleerd. De straffen waren uitgedeeld wegens deelneming door Bernadette Devlin, McManus en Fitt aan verboden protestop- tochten. f

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3