AJAX-DEN HAAG VERSCHIL VAN EUROPEES EN NATIONAAL PEIL Jan Mulder Ajax naar de plassen niet ver Van Essen geschorst BEVRIJDEND SCHOT VAN VAN DEN BERG BRACHT HAARLEM HET PROMOTIEFEEST OORZAAK GEVOLG en Eerste divisie Jong Oranje kwam in i 25 VRIJDAG 12 MEI 1972 (Van onze sportredactie) 9 MARC SERNÉ IS IkmlF nidi (Van onze sportredactie) (Van onze sportedactie) 2—1 (1—1). ^WVVVVVVVlA«WVWW«AMAfWVVWVWWI (Zie verder pag. 27 WZZ/Z///'//ZZZZ/Z/ZZZ///Z///////Z/Z//Z/, Keizer met de beker op de schouders van Mühren en Hulshoff. Van den Berg echter toch winnende treffer aantekenen. IJMOND Frans van Essen (Tel star) is door de KNVB gestraft met een schorsing van een binden! e wedstrijd onvoorwaardelijk en 150 gulden boete wegens het onderuitnslen van een te genstander in de wedstrijd FC Twente- Telstar op 7 mei. 0^^/>7FZ?^//3%»7/7XZZmr/7ZZ/Z//////ZZZ//////Z//////Z//////////ZZ////Z//Z//Z/ZZ//////////Z/Z/////Z/Z//Z/ZZZZ/Z/ZZZZZ/ZZZ//Z/ZZ/ZZZZZZ//4 Tenslotte kreeg Aad Mansveld nog loon voor het bijzonder ondankbare werk dat hij gisteravond moest verzet ten. Dorpsmans gaf Den Haag een strafschop Het aangezicht van de tweede helft werd bovendien voor een niet onaan zienlijk gedeelte bepaald door het op treden van arbiter Dorpmans. Eerst gaf hij Ajax een strafschop toen De Zoete ai twee overtredingen had gemaakt en Aad Mansveld tenslotte Cruyff finaal onderuit haalde. Het karwei vormde geen probleem voor Mühren. Een kwartier voor tijd liep Ajax zelfs tot Volgende week volgt in Frankfurt dus het derde bedrijf. Wellicht dat Fadrhonc dan kan beschikken over Ajacieden (Krol, Neeskens) en Hage naars (Van Eeden, Kila). De motivering voor deze penalty gaf echter tevens aan hoe zwak de schei- Haan („ik speel zondag ook niet mee want ik ben op dit moment zo onge veer aan mijn zeventigste wedstrijd bezig”), Barry Hulshof en soms ook Ruud Krol net dat halve metertje te kort kwamen bij hun acties wat hen doorgaans zo razend gevaarlijk kan maken etaleerde Ajax zo’n surplus aan overwicht dat de einduitslag 3-2 nog een geflatteerde aanblik bood. Wat een feestdis voor spelers en supporters had moeten zijn, deze wed strijd tegen Veendam, werd een mar- teltafel, waarop de ploeg wreed werd neergelegd. De noordelingen hadden er terecht geen boodschap aan, dat dit Haarlem nerveus worstelde met zich zelf. Wel zei de voor Haarlem ver schrikkelijke boeman, de supersnelle Pascal later: „We hadden de ploeg kunnen inpakken, maar laten we eer lijk zijn. Haarlem mag nu dan niet zo best gespeeld hebben, in de loop van de competitie heeft het bewezen de sterkste te zijn. Haarlem is terecht gepromoveerd”. Er was bij Veendam nogal wat ge- monkel en gemor over scheidsrechter Van der Kroft. De Groningers hadden geen goed woord voor hem over, om dat hij Haarlem ten eerste in hun ogen ten onrechte een strafschop had gege ven en later een doelpunt van Veen dam had afgekeurd. Van der Kroft lachte die bezwaren weg: „Een duide lijke strafschop: De Goede werd on deruit gehaald. En wat die afgekeurde goal betreft: de bal kwam wel van een Haarlem-been bij De Blauw terecht, maar die bal was afgeketst, was niet gespeeld door de Haarlemmer. Boven dien stond de man al buitenspel, toen er al gespeeld werd”. Van der Kroft had tenslotte nog een Veendammer genoteerd. Beuvink kreeg een boeking, omdat hij zich met de leiding bemoeid had. En dat pikte Van der Kroft niet. Na ruim een half uur was het voor de eerste keer raak. Een nogal chaoti sche scrimmage voor het doel van Thie, waar achtereenvolgens Müh- heren, Hulshoff en Neeskens bij be trokken waren, werd door de alerte Cruyff direct langs Thie geknald. Daarna begon Ajax’ intimidatie. Bij een onnavolgbare hakbal van Mühren gingen drie Den Haag-spelers voor schut. En ondanks het feit dat Arie Vooral Oranje’s tweede lijn (Notten, Bonsink, Rijsbergen) moest kolossale moeilijkheden overwinnen, want ze stond voortdurend tot aan de enkels in het water. Er bleef eigenlijk maar één aanvalsmethode over: de pass naar de flanken, de hoge bal voor het hok en maar zien wat ervan komt. Het be roerde was echter dat de Bulgaren juist op de vleugels voortreffelijk ston den te verdedigen: Bert van Marwijk op links moest voortdurend terug met de bal want de sublieme Zafirov stond hem niet eenmaal de doortocht toe en op rechts ging het met René van de Kerkhof al niet veel beter. Daarbij kwam dat spitsspeler Oeki Hoekema in Stoikov een bikkelharde, zeer lange en zeer goede voorstopper had getroffen. Weiden 11, Van den Berg 21. Scheidsrechter Van de Kroft. 8500 toe schouwers. Met zeer matig spel stelde Haarlem zijn promotie naar de eredivi sie veilig. Vooral het middenveld trad zwak op. Vijf minuten voor tijd kon nog de HVC—PEC Zwolle 1—1 (0—1). Hes kamp 0—1, Van Mourik 1—1. Scheids rechter Elsinga. 1200 toeschouwers. Een matige partij voetbal waarin beide ploegen zich niet ten volle wensten in te spannen. Roda JCHeerenveen 21 (10). Kousen 10, Brassé 20, De Jong 2 1. Scheidsrechter Brouwer. 9500 toe schouwers. Heerenveen was voor rust sterker, maar keeg geen loon naar werken vooral door een uitstekend op- Toen Brassé in de tweede helft Roda, treden van doelman Van der Mierden, dat nu beter was opgewassen tegen de Friezen, naar 2—0 schoot, was de strijd beslist. FC VVV—Heracles 11 (0—0). Ver- bong 10, Bronkers 11. Scheidsrech ter van Gastel. 1300 toeschouwers. Een juist uitslag van een aantrekkelijke wedstrijd. 3-2 uit. Neeskens („Ik wil volgende week wel graag meespelen met Jong Oranje tegen Jong Bulgarije omdat ik vandaag kon merken dat ik na 2 weken afwezigheid toch weer wel wat wed strijdritme mis”) trok het gat in het midden, maar Sjaak Swart dirigeerde de bal naar links waar Cruyff alweer stond te wachten. De Zoete werd voor de zoveelste keer op het verkeerde been gezet en de voorzet van de Ajax-spits bereikte Keizer die er 3-1 van maakte. Jezek: „Cruyff had in alle drie de Ajax-doelpunten e en enorm aandeel. En met alle respect voor Cruyff; hij kon van alles uithalen omdat De Zoete toch iets te lief is”. Waarom had hij Kila dan niet op de Ajacied gezet? Jezek: „Dat zou ten koste van de aanvalskracht zijn ge gaan. Als Kila bij Cruyff had moeten blijven dan was hij niet aan aanvallen toe gekomen. Dat ging dus niet.” Het werkelijke krachtsverschil tus sen Europese topklasse, Ajax, en na tionale klasse, FC Den Haag, manifesteerde zich het duidelijkst een kwartier voor het einde. Door een misverstand tussen Ajax-doelman Heinz Stuy en Arie Haan slaagde de jeugdige Haagse revelatie van dit sei zoen, Van Eeden, erin om Stuy met een nogal miraculeuze boogbal te pas seren. De ingrediënten voor een zinde rende slotfase, Den Haag was Ajax tenslotte tot op 2-1 genaderd, leken dan ook aanwezig. De uitwerking was averechts. Dit Ajax maakte voor de zoveelste keer dit seizoen meer dan duidelijk dat het momenteel door geen enkel clubelftal in Nederland, hoe ge disponeerd dan ook (tenslotte wachtte Den Haag bij een eventuele winst op de Amsterdanmers een winstpremie van 1000 gulden), zelfs maar te benade ren is. Met bij vlagen weergaloos pres- sievoetbal accentueerde Keizer met een derde doelpunt opnieuw de grote kwa- liteitskloof tussen beide teams. Dat Den Haag via een presentje van de zwak-arbitrerende Dorpmans nog tot 3-2 kon terugkrabbelen was misschien aardig voor de statistiek maar nauwe lijks relevant. dende arbiter gisteravond op dreef was. Dorpmans floot niet tegen Krol, diens sliding tegen Hestad was ook in zijn ogen volkomen correct, maar voor het feit dat een Den Haag-aanvaller in het strafschopgebied onderuit ging. Dorpmans zag opeens een Den Haag- speler vallen. Dus nam ik maar aan, dat hij was onderuit ge haald”. De benutte strafschop van Mansveld deed echter niets af aan Ajax tweede grote triomf, de KNVB-beker. De enige in het Ajax- kamp die tot voorzichtigheid maande was hulptrainer Han Grijzenhout. Hij stelde: „Over drie weken wordt het oneindig veel moeilijker. Inter is geen Den Haag. Laten we die vergissing alsjeblieft niet maken. Ik heb Inter vorige week slechts op zestig percent zien spelen maar dat is ruim voldoen de. Burgnich, Orioli en Facchetti deden toen nog niet eens mee. AjaxInter zal meedogenloos worden.” Twee opmerkingen waren in dit verband ook wel veelzeg gend. De eerste kwam van Arie Haan die duidelijk maakte: „Als Ajax wer kelijk even ging voetballen dan had je de garantie dat er binnen afzienbare tijd toch weer een doelpunt aan onze kant zou vallen. Die gedachte heeft de hele wedstrijd overheerst. Wat er daar om ook gebeurd zou zijn: Ajax had toch altijd aan het langste eind getrok ken.” De tweede analyse kwam uit de mond van de scheidende Haagse trai ner Vaclav Jezek: „Het was een echt bekerduel. Geen mooie wedstrijd, maar toch wel een goed duel. Er werden van beide kanten ook overtredingen ge maakt. Als Ajax de overtredingen maakte dan gebeurde dat vijfentwintig meter buiten het strafschopgebied. Als Den Haag de overtredingen beging dan gebeurde dat op de rand van of in het strafschopgebied. Zo werden mijn spe lers veelal in het nauw gedreven door Ajax.” Piet van den Berg heeft uitgehaald voor zijn gouden treffer. Enkele minuten later had zijn actie de triomfantelijke ereronde tot gevolg. V.l.n.r. De Haan, Smit, Peijs, Bregman, Boszhardt en Van den Berg met de bloemen. Uit dit voorgaande mag blijken, dat Haarlem geen gemakkelijk middagje heeft gehad. Veendam vocht voor wat het waard was en dat bleek flink wat te zijn. De ploeg ontregelde het tempo bij Haarlem drastisch en het maakte vooral gebruik van haar snelheidswa- pens: De Blauw en Pascal. Bovendien had men snel in de gaten toen het Haarlemse startoffensief was weggeëbd dat het middenveld bij Haarlem maar matig bezet was. Trainer Been hakkers, die zijn opvolger Cor van der Gijp op de tribunes wist: „Ik herkende dit Haarlem bijna niet meer. Het elftal was geen schaduw meer van het team, dat in de eerste helft van de competi tie zo domineerde. We konden Haarlem regelmatig wegtikken. Dat hadden we niet verwacht”. AZ’67Willem II 71 (31). Vre- denburg 1—0, Schaafstra 2—0, Vreden- burg 30, Watermans 31, Vreden- burg 41, Twisk 51, Schaafstra 61 en 71. Scheidsrechter Ram. 6000 toe schouwers. Met de rust had AZ de strijd al beslist. De ploeg was veel sterker, hoewel gezegd moet worden dat Willem II het spel nogal laconiek opvatte. HaarlemVeendam Bregman (strafschop) 10, Van der 11, Van den Berg ROTTERDAM. Anderlecht-spits Jan Mulder zal het komende seizoen voor Ajax uitkomen. De Nederlandse Belg heeft voor Ajax een voorlopig driejarig contract getekend. Ajax-voor- zitter Van Praag spreekt nog steeds alle geruchten tegen, er is inderdaad sprake dat Ajax nog niet alle condities die Mulder heeft gesteld heeft gesanc tioneerd, maar Mulder heeft zelf al laten weten dat hij naar Ajax komt. Het transferbedrag dat Ajax Ander- lecht moet betalen bedraagt 250.000 gulden. Mulder heeft een clausule in zijn contract laten opnemen dat hij na het einde van zijn verbintenis in België voor dat bedrag kan vertrekken. Door de relatief lage transfersom liggen de privé-eisen van Mulder bijzonder hoog. Jong Oranje kreeg in het duel maar enkele echte kansen. Notten bijvoor beeld, die door Hoekema in schietposi tie gemanoeuvreerd werd, maar naast knalde. In de slotfase was er dan nog een aardige kans voor Jan Smid, maar ook zijn schuiver vloog juist naast. Dat waren de beste mogelijkheden die Jong Oranje zich verschafte. Het zocht het verder in schietwerk van grote afstand (Rijsbergen, Notten, Visser), maar of de roos werd verre gemist of keeper Stai- kov was op zijn post. De Bulgaren bleven vrij gemakkelijk overeind. Ze raakten geen ogenblik in paniek, ver dedigden vaak knap uit en hielden met A-intemati jnal Denev in de tweede lijn de bal goed in de ploeg. Knap werk op zo’n veld. Fadrhonc: „Ze zijn stuk voor stuk technisch niet alleen zeer sterk, het zijn daarbij ook nog atleten”. Jong Oranje gebruikte veel fysiek geweld om het Bulgaarse ritme te verstoren. De Zweedse arbiter Sven Jonsson had dan ook een drukke avond. Vleugelverdediger Willy van de Kerkhof ging als enige op de bon. Van de Kerkhof die nogal wat overtredin gen nodig had om A-international Pa nov af te stoppen, begon voor rust een stoeipartij met Jankov. De Bulgaar stortte ter aarde en Van de Kerkhof kreeg de gele kaart. Zijn tweede want ook in Pleven was het al raak. Van de Kerkhof zelf: „Ik zal er nu wel wat van horen. Maar er gebeurde eigenlijk niets. Ik wilde ingooien en hij trok mijn hand terug. Toen raakte ik hem even. Hij maakte een heleboel kome die”. En Oeki Hoekema: „Ze konden er wat van. Slaan, spugen, knijpen in het begin van de wedstrijd al. Toen wist ik al hoe laat het was”. DFCHoll. Sport 01 (01). Meeuwsen 0—1. Scheidsrechter Berre- voets. 1000 toeschouwers. Een zeer slechte wedstrijd van de hekkesluiters in de eerste divisie. GRONINGEN. De Fadrhonc-elf stapt tenslotte wat mistroostig van het veld af. Met het ongelukzalige gevoel dat alle geplas en geplons in Gronin- gens Oosterpark voor niets was ge weest. Voor niets? Ach, dat ook weer niet. Jong Oranje wacht woensdag in Frankfurt een derde beslissende wed strijd tegen de Bulgaren en daarna wachten eventueel de Russen, maar eigenlijk hadden ze er min of meer op gerekend hier in het vaderland hun slag te kunnen slaan. Alle snode plan nen vielen in het Oosterpark echter in het water, letterlijk en figuurlijk. On der deze omstandigheden was het moeilijk winnen. Dat moet gezegd worden. Voor Jong Oranje was de aanvallende rol, maar op dit terrein kon van doeltreffend combineren geen sprake zijn, vanwege de bagger en de plassen. Bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc: „Deze omstandigheden wa ren een strop voor ons. Op een nor maal veld hadden we ongetwijfeld een betere kans gehad. Tempo-spelen was onmogelijk. We konden ons niet ont plooien. Van een normale organisatie kwam weinig terecht’. SVVDe Graafschap 11 (11). Veen 01, Dutina 11. Scheidsrechter Jonker. 2000 toeschouwers. Een tempo- loze partij voetbal met voor rust nogal wat kansen voor De Graafschap. Na rust kreeg SW meer vat op het spel. WageningenDe Volewijckers 21 (11). Lok 01, Hazelhekke 11 en 21. Scheidsrechter Regtop. 1500 toe schouwers. Een slechte wedstrijd waarin Wageningen handenvol kansen kreeg. De Amsterdamse speler Riechel- man werd uit het veld gestuurd. Hij sprak tot de scheidsrechter: „Je bent een klootzak”. Blauw WitFortuna Vlaardingen 33 (11). Van Kwist 01, Kramer 1—1, Buis 2—1 en 3—1, Don 3—2, Rijgersberg 3—3. Scheidsrechter Schouweaar. 1500 toeschouwers. Een spannende wedstrijd, vooral doordat Blauw Wit zich een veilige 31 voor sprong in de slotfase nog liet ontgaan. SC CambuurEindhoven 20 (00). Hoekstra 10 en 20. Scheidsrechter Klopper. 2000 toeschouwers. Een aardi ge wedstrijd waarin Eindhoven het hoofd liet zakken nadat het op een 1 0 achterstand was gezet. Programma voor zondag: De Graaf schapDFC, De VolewijckersHVC, HeerenveenHaarlem, Roda JC AZ’67, Wageningen—FC VW, Hera clesBlauw Wit, Willem IISC Cam buur, VeendamFortuna SC, PEC ZwolleEindhoven, Helmond Sp. Fortuna VI. Beenhakkers had gelijk. Bij dit Haarlem, hoe graag men er ook een briljante show van had willen maken, was het vuur gedoofd. Al een paar wedstrijden is de kracht op het mid denveld gebroken. De bezetting daar is dodelijk vermoeid. Vandaar dat Tonny Smit zijn kans kreeg om Nieuwenhuis te vervangen. Maar Smit miste zoals zijn collega’s, van wie Burgers en Van den Berg wel iets beter draaiden dan tegen Roda JC (Van den Berg: „Er zat weer wat meer vaart in”), maar niet meer de glans konden terugtoveren. Dat alles had zijn weerslag op de defensie, waar vooral Pascal Peijs tot grote inspanningen dwong. HAARLEM Het verlossende schot, dat Haarlem dan toch nog op Hemelvaartsdag de promotie naar de eredivisie bracht, kwam uit de zwakste linie van de ploeg. Piet van den Berg had met zijn vermoeide strijdmakkers Burgers en Tonny Smit (later Nieuwen huis) gevochten, alles gegeven, om de strijd op het middenveld in de promotiewedstrijd tegen Veendam te beslissen en te winnen. Het was niet gelukt. En juist toen een spe ciale koerier de stalhouderij met de feestkoetsen liet weten, dat Niet gemakkelijk men maar niet te dicht bij het Haarlem-terrein moest komen, omdat vlaggen, toeters en bloe men op de steeds stiller wordende tribunes werden weggemoffeld, bundelde Van den Berg in een wanhoopspoging al zijn krachten voor een schot. Het werd hèt schot, want de bal sloeg onder de lat tegen het net: 21 met nog een paar minuten te spelen. Vlag gen, toeters en bloemen kwamen weer tevoorschijn. Het feest comité, tevoren lijkbleek van de narigheid, kwam weer tot leven. Haarlem was gepromoveerd. Haarlem is onder trainer Brand terug in de eredivisie. •s z»3 SS?

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 25