Secretaris Hans Arnoldy: Piet Hoeben: Knal Van den Berg startsein knallen champagnekurken Softbalduel gestaakt Toch kleine winst basketbalteam op Zweden ondanks arbitrale missers Twee renners geschorst I 2 n MEUWSEN MODE binnen! „Zelfde niveau „Verwacht van Haarlem Opmerkelijk merkwaardig. FC Groningen” De Metselaars kampioen geen grote aankopen” I 3 n ENORM HARD ZWOEGEN WERD KORT VOOR TIJD BELOOND Invernizzi: „Ajax Boogaard weg bij Mars Stars erg beweeglijk” ft 27 VRIJDAG 12 MEI 1972 (Van onze sportredactie) re— Basis Vaste kern Ooit er aan gedacht een speciale garderobe aan te leggen voor de vrije dagen? Begin met ’n lichtgewicht pantalon in terlenka Zeer slank en in 5 kleuren. Weekendpresent... 34,- A GVA V-manier I van Goede en Van Breevoort. ■ge- LAT (Vervolg van pagina 25/33) (Van onze sportredactie) (Van onze softbalmedewerker) Het programma voor dit weekend luidt: ADVERTENTIES ileg: Be- srde sar de eti- dat de tap lie- De een van der het Aan het diner werden de daden van Haarlem, prestaties van spelers en trai ners, de kracht van de echtgenotes gedu rende het lange moeilijke seizoen, etcetera uitvoerig toegelicht. Ook de sprekers tij dens de receptie, gehouden in de HTS, aan de Randweg, jubelden. HAARLEM. De op Hemelvaartsdag t espelen wedstrijd tussen de Pinguïns en UVV werd in Utrecht na een inning bij de stand 4-0 voor de thuisclub gestaakt, toen de arbiter verder spelen niet moge lijk achtte in verband met overlast van een naburig handbaltoernooi. vrijdag: 20.00 uur: HCKOnze Gezellen en Vodo SCDSS. zondag: 12.00 uur: EDOWesterkwar- tier. aag tra tan iut ili- de ng de ior ie /e is ie er- oor na mt. or- oor in bal ten net de. ust Ier ik- itz 4-6. Bij de Zwden waren de trefzekere spelers: Hansson 4-11, Lindelof 10-7 en Aström 8-6. Italië versloeg Polen met 8468, Bulga rije verloor van Tsjecho-Slowakije met 7184 en Spanje liet zich niet overrompe len door Frankrijk (9078). De stand: Tsj. Slow. 510, Italië 59, Spanje 58, Bulgarije 57, Frankrijk 5 7, Polen 57, Nederland 57, Zweden 5 5. de is- le- de an ie- r 40 is van 369. s en >r- 2. ;p) m, >7. e- >P in an e- m id ie »n in ling 7.00 7.07 5. ate- let- .15; Wi per sol) aro) 15. 7im tter tus) .33; (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. Nog voor het basketbalsel- zoen goed en wel tot het verleden behoort werpt het seizoen 1972-1973 reeds nu zijn schaduwen vooruit. Mars Energie Stars brak met coach Rob Boogaard. De bespre kingen met Cees Burgert - vorig seizoen coach van het naar de eerste divisie gedegradeerde Landlust, zijn in een verge vorderd stadium. Jan Schappert, die halverwege het afge lopen seizoen Levi’s de rug toekeerde en die aanvankelijk plannen had om naar Racing Agon te gaan, heeft deze plannen laten varen. Nu Agon ook het komende seizoen niet over een sponsor zal beschik ken heeft Schappert besloten naar Fiat Stars te gaan. Trainer Joop Brand: „Haarlem komt nu op het voetbal-gymnasium. Ik heb van daag de vreugdevolle tonen niet willen verstoren. Het is feest, maar iedereen weet hoe ik er over denk. Mol voor de wedstrijd nog zeer spraak zaam, kon zijn emoties na het duel nau welijks meer de baas. Ook tijdens de wedstrijd kon Mol moeilijk op zijn plaats naast de jurytafel blijven zitten. Bij her haling en met name in de tweede helft wond niet alleen Mol, maar de volledige Nederlandse aanhang zich op over de ergerlijke arbitrage. En terecht kon men na de wedstrijd in het Nederlandse kamp de algemene opmerking horen, dat Neder- HAARLEM De knal van Piet van den Berg maakte veel los. De pas toor van de Schoter kerk (Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten) was de eerste met zijn felicitaties. De kerkklokken luidden het feest in, dat door een goed voetballend Veendam tot vijf minuten voor tijd in gevaar was gebracht. In de leeuwenkooi voor het toegangshek tot het veld vielen de bestuursleden elkaar om de hals terwijl óp het veld Piet van den Berg werd bedolven onder een kleine lawine van spelers. Het was dan toch nog gelukt. Het diner in het Haarlemse hotel Lion d’Or was gered. De koetsjes, waarin het elftal, trainer en bestuur zouden worden rondgereden, behoef den niet naar de stal te worden gestuurd. Voor de hekken van het Haarlem- stadion wachtte de Haarlemmers, naast een enorme menigte de St. Joris- drumband, die de stoet voorafging door de stad. Haarlems promotie naar de eredivisie werd op zeer enthousiaste wijze gevierd. In de kleedkamer konden De Haan, Nieuwenhuis, trainer Brand, Wentink, Van den Berg en Peijs dan eindelijk proosten op de promotie. Tijdens het daarop volgende feest vroe gen wij een aantal Haarlem-prominenten „Wat doet Haarlem het volgend seizoen in de eredivisie?” Secretaris Hans Arnoldy: „Ik dacht, dat dit elftal een voldoende basis biedt om met een gerust hart het nieuwe seizoen tegemoet te zien Natuurlijk zullen er op bepaalde plaatsen wat aanvullingen moe ten komen. Het bestuur is het daarover met trainer Joop Brand volkomen eens. Maar verwacht dit jaar van Haarlem geen spectaculaire aankopen. We hebben ge woon niet zo veel geld voor handen als twee jaar geleden bij de promotie. We zullen het daarom moeten zoeken in gese- kunnen zo veel AMSTERDAM. In de kokende at mosfeer van de Apollohal heeft het Ne derlands basketbalteam opnieuw historie geschreven. Voor een buiten zinnen geraak te supportersschare werd in een meer dan enerverende slotfase van Zweden gewon nen. Coach René Mol greep met zijn ploeg op een bijzonder spectaculaire wijze de tweede achtereenvolgende overwinning, die Nederland opeens uitzicht gaat geven op een klassering bij de eerste vijf. Een plaats, die recht zal geven op deelname aan het tweede kwalificatietoernooi in Augsburg, dat in augustus zal plaatsvin den. beter in de eerste divisie blijven voetbal- het geld niet voor het opscheppen heeft.” len.” Daarop heb ik nee gezegd. Ons uitgangspunt is altijd geweest: we moeten zo spoedig mogelijk weer in de eredvisie komen. We hebben daarvoor de keuze uit twee mogelijkheden. De manier waarop GVAV heeft gewerkt en de wijze waarop SW heeft getracht zich een weg terug te banen. GVAV heeft de gehele entourage in de eerste divisie gehandhaafd op eredi- visie-niveau. SVV schakelde terug. GVAV kwam terug en je ziet waar SW is ge bleven. Wij kozen daarom de manier van GVAV. land een meer dan verdiende overwinning op zeven tegenstanders had behaald. Zo wel de Joegoslaaf Belosivic als de Zwitser Pythoud maakten het deze avond wel heel bont. De arbitrage was een school voorbeeld van éénrichtingsverkeer. Voor de Nederlandse aanhang tegen ne gen uur zich massaaal van de zitplaatsen verhief, moest Nederland langs de diepste afgronden. Met Akerboom, Boot, Vrolijk, Van Woerkom en Ruud Harrewijn be gon Nederland de strijd tegen de lange Zweedse ploeg, die al gauw blijk gaf er op gebrand te zijn de schande van de grote nederlaag tegen Tsjecho-Slowakije te willen uitwissen. Na een aanvankelijk gelijkopgaande start begonnen de Zweden na vijf minuten het initiatief naar zich toe te trekken. Al snel werd duidelijk, dat de Scandinaviërs over een beter afstands schot beschikten dan de ploeg van René Mol. Mede door het verloren gaan van een groot aantal rebounds en slordige passes van de voor de rust uit de toon vallende Ton Boot, raakte Nederland hal verwege de eerste helft met 20-28 achter. Wissels van Sikking voor Vrolijk en Akerboom voor Eric van Woekom resul teerden aanvankelijk niet in succes. Ook de Nederlandse aanhang verloor de moed. Vanaf het beginsignaal voor de tweede helft ontspon zich een strijd, die de Neder landse ploeg nog lang zal bijblijven. Steeds weer naderde Nederland tot op één punt. Een voorsprong kon echter niet genomen worden doordat het zelfvertrou wen op het beslissende moment ontbrak. De wissel van Vrolijk voor Boot in de vijde minuut werd echter de basis voor de uiteindelijke winst. Als nooit te voren zwoegde Vrolijk voor de winst van zijn keerd door Roossien en Bregman kon vanaf de elf-meterstip raak schieten. Dat gebeurde na een half uur. AMSTERDAM, HAARLEM, HILVERSUM, DEN HAAG. ROTTERDAM, BREDA, TILBURG, NIJMEGEN, ARNHEM EN GRONINGEN De onvermoeibaar zwoegende Frank Kales gaf zjjn ploeg in de laatste v(jf minuten nieuwe impulsen. Akerboom raakte op dreef en mede door een tweetal tover-doelpunten van Kales was de ach terstand bij de rust teruggebracht tot 39- 42. voortreffelijke kans voor Veendam, maar Pascal vond een vallende Poldervaart op zijn weg. Toen Haarlem de gebraden ha nen al (voorlopig) aan de neus voorbij meende te zien gaan, kwam toen ineens dat glorieuze moment voor Piet van den Berg. De Veendam-defensie had acties van De Goede en Bregman geneutrali seerd. maar de wegspringende bal werd een prooi voor Van den Berg. Hij joeg de bal vlak onder de lat. Voor het leven van Van den Berg moest even gevreesd wor den, want hij werd door zijn vrienden van vreugde bijna onder de zoden gestopt. Haarlem had dan toch de buit binnen. Van den Berg, glimmend van trots: Zo iets heb ik nog nooit beleefd. Ik maakte niet al te beste tijden door bij DWS en RCH, maar nu promotie met Haarlem door zo'n doelpunt. Dat is toch iets fan tastisch. Wat een climax”. ploeg. Dat hij daarbij wel eens te indivi dualistisch optrad zij hem vergeven. Dui delijk in moeilijkheden kwam Nederland opnieuw in de achtste minuut. Eerst werd om duistere redenen een treffer van Vro lijk af gekeurd en vervolgens kreeg Kales volkomen ten onrechte zijn vierde per soonlijke fout. Met Hesdie van Wilgen voor Kales en van Woerkom voor Kip bleef Nederland verder zwoegen naar de zo verdiende voorsprong. Heel lang moest het talrijke publiek echter wachten. Mol, die Kales na een wissel in de veertiende minuut binnen dertig seconden gediskwalificeerd zag en die een moege streden Akerboom door Kip moest ver vangen, kreeg in de zestiende minuut eindelijk zijn verdiende beloning. Op nieuw zigzagde Vrolijk door de Zweedse defensie om Nederland voor het eerst met 75-74 voor te brengen In de daaropvol gende slopende slotminuten werden ook de Zweedse schutters Aström en Lindelof minder zeker. Slechts de boomlange Hansson bleef koelbloedig de Nederlandse basket belagen. Drie minuten voor het einde was de stand weer volledig in evenwicht, 78-78. Een tot op de bodem van zijn kunnen gaande Nederlandse ploeg wist van geen wijken. Met Akerboom en Boot weer binnen de ploeg, slaagde Ton Boot er zesendertig seconden voor tijd in Neder land op 83-82 te brengen. In deze laatste, lange seconden, kregen de Zweden nog twee keer balbezit. Drie seconden voor tijd bij de laatste sprongbal waren de zenuwen tot het uiterste gespannen. De Zweden wonnen de sprongbal. Aström schoot en terwijl het eindsignaal klonk balanceerde de bal tussen hemel en aarde op de rand van de ring. Tot groot enthou siasme van de Nederlandse aanhang viel de bal naar de voor Nederland gunstige kant. De Nederlandse ploeg en de vader landse schare kon toen de vreugdedans op het speelveld beginnen. Topscorers: Nederland Ruud Harre wijn 11-7, Karei Vrolijk 4-18 en Ton Boot zaterdag: 16.00 uur: HHC—Storks, 18.30 uur: De Pinguins—Bloemendaal. 19.00 uur: Terras vogelsUW. Ik zie het nieuwe seizoen met een gezond optimisme tegemoet. Als we niet meer zo veel pech krijgen als het vorige jaar dan is dat optimisme reëel. Te meer omdat we mogen verwachten dat Sjef van Duffelen waarschijnlijk weer zal mogen voetballen. H(j is geopereerd aan bei de knieën en die operatie is goed geslaagd. Een grote rol in de eredivisie zit er voor Haarlem natuurlijk niet in. Maar we zullen ons beslist wel een positie kunnen verwerven, waardoor we verzekerd blij ven van eredivisie-voetbal.” Haarlem, Grote Houtstraat 32 Amsterdam, Damrak 87 de Clercqstraat 46 - donderdag koopavond Haarlem-ploeg trok veel belangstel ling. In de koets Boszhardt, Peijs, De BRUSSEL. De UCI heeft twee ren ners geschorst wegens het gebruik van verboden stimulerende middelen. Spanjaard Ventura Diaz werd voor maand uitgesloten en kreeg een boete 1000 Zwitserse francs (ongeveer 830 gul den). Hij gebruikte dope tijdens de wed strijd MilaanSan Remo, De Belg Emile Bodaert kreeg een schorsing van vier maanden. Hij werd eerst betrapt tijdens de grote prijs van Nice en daarna nog eens tijdens wedstrijden om de grote prijs in Antibes. De aankomst bij hotel Lion d’Or na de rondrit in de koetsjes van de Het zwakke voetbal van gisteren zij Haarlem vergeven, omdat de wet van de nervositeit bij belangrijke wedstrijden niet te omzeilen valt. Het was gelukkig voor Haarlem, dat de als vanouds „rom melende” De Goede een strafschop af dwong. Hij werd onreglementair geblok- De aanvoerder van Haarlem Piet Hoe ben: „Er moet naar mijn mening getracht worden om de vaste kern bijeen te hou den. Ik begrijp wel, dat de trainer twee of drie man erbij wil hebben, maar die nieuwe jongens zullen zich dan toch eerst moeten bewijzen. Ik geloof, dat Haarlem moet proberen de omstandigheden waar onder wij voetballen te verbeteren. Er zal bijvoorbeeld met onze werkgevers gepraat moeten worden om overdag te trainen. Niet alle jongens zullen dat doen, maar ik vind wel, dat mogelijk van ons overdag moeten oefe nen. Verder moeten de contracten worden geregeld. Er is op het ogenblik nog geen overeenkomst gesloten. Ik voetbal zelfs al een heel jaar zonder contract. Naar mijn mening moet het met dit elftal mogelijk zijn op een zelfde niveau te belanden als de FC Groningen. We zullen de punten vooral thuis moeten halen. Thuis hebben we dit seizoen immers nog geen wedstrijd verloren. Trouwens we hebben toch erg goed gedraaid. We hebben de meeste goals voor en het minste aantal doelpunten tegen.” SCHEVENINGEN. De Haagse lawn tennis club „De Metselaars” is voor de vijfde maal in haar bestaan tenniskampi oen van Nederland geworden. In eigen huis werd met 7-4 van Tilburg mede- gegadigde voor het landskampioenschap gewonnen. In de allereerste partij zorgde Trudy Walfhof (De Metselaars) al direct voor een verrassing door de Nederlandse kam pioene Marijke Schaar in twee sets (7-5, 6-4) te verslaan. De stand na de enkel spelen was overigens nog in evenwicht (3-3), omdat de winst van drie van de vier herenenkelspelen bij Tilburg terecht kwam. Veendam, dat vurig doorknokte, bezorg de Haarlem zeven minuten later een ste vige kater. De Blauw nam een corner op recnts. Van der Weiden kon volkomen vrij inlopen en de bal langs Poldervaart koppen 1-1. Wentink, een onbetaalbare kracht voor zijn team, joeg zijn mannen naar voren en ging zelf ook mee. Zo knalde hij de bal tegen de zijkant van de paal. Maar de dreiging van Veendams vleu gelspitsen Pascal en De Blauw bleef steeds hangen. En de uitvallen werden levensgevaarlijk. Ze priemden ook in het zelfvertrouwen van Haarlem. Kort na de rust scheen de zware pressie van Haarlem succes te gaan opleveren. Veendam wan kelde even, maar het behield zijn veer kracht. En het kwam er opnieuw uit, tikkend op het middenveld en dan weg schietend met zijn „katapult-systeem”. Uit één van die uitvallen kwam het afgekeur de doelpunt van De Blauw tevoorschijn. Haarlem ging steeds stroever draaien. Er moest iets gebeuren. Brand haalde Smit eruit en stuurde Nieuwenhuis het veld in. Maar ook dat injecteerde de Haarlem- formatie niet. Er kwam zelfs nog een De knal van Van den Berg was als een lichtkogel, die de feestelijkheden onmid- dedllijk inluidde. Of anders: zij was het startsein voor ander geknal, dat champagnekurken. Vergeten was zwakke spel van de dag. De promotie was bereikt na een seizoen van hard werken. Spelers kregen bloemen en maakten hun ereronde. Bij de dug out stond trainer Joop Brand gelukkig te kijken. lecteerde talenten. Amateurs dus. En een enkele aankoop. Misschien zal dat Hans Dorjee zijn (FC Den Haag), die door trainer Joop Brand op het ogenblik wordt getest. Dorjee, die vroeger in Holland Sport en in Xerxes-DHC voetbalde heeft de routine, die we in de eredivisie nodig hebben. Ik weet echter niet of we tot een overeenkomst zullen komen met deze spe ler. Dat hangt in eerste instantie van Joop Brand af en van de eisen, die Dorjee zal stellen. Overigens verwacht ik niet zo veel omzet op de transfermarkt. Ik heb kun nen kijken in diverse boekhoudingen van clubs. Ik mag wel zeggen, dat de gemid delde betaalde vereniging in Nederland het geld niet voor het opscheppen heeft”. Voorzitter Henk Hut: „Er zijn men sen, die mij hebben gevraagd: „Kunt je niet ROTTERDAM. Inter-coach Invernizzi aanwezig bij AjaxFC Den Haag, wa» gisteravond voor een oefenmeester die aan de ooravond staat van een finale die beslissend is voor wel of niet continuering van zijn contract met de Italiaanse kam pioen, opvallend spraakzaam. Zeker is dat hij zijn spelers duidelijk zal maken dat Ajax voor Inter toch erg lastig voetbal kan spelen. Invernizzi: „Ajax is een elftal dat constant in beweging is. Dat kan gevaarlijk worden met een straffe man dekking, die wij plegen toe te passen. Al die opkomende mensen geven vaak zeer verrassende situaties te zien.” Invernizzi vergat echter wel te vertellen wat voor mogelijkheden dat anderzijds voor Inter toch kan bieden. Een actie hoeft maar even te mislukken en zijn elftal kan gebruik maken van zijn ra- zendgevaarlijke counters. Wellicht kwam hij daardoor ook tot de conclusie dat de kansen van Ajax en Inter ongeveer fifty fifty liggen. „Zoiets als tussen Neeskena en Mazzola”, beweerde hij glimlachend, „die twee zijn ook aan elkaar gewaagd”.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 27