Mijnen voor N.-Vietnam op scherp KRACHTIGE RUSSISCHE WAARSCHUWING AAN VS EEN KANS GEMIST neo r urgent WACHT BIJ OPGEBLAZEN BRUG Gratis reizen Unctad III in beslissende fase Iers ja voor EEG Karei de Grote- prijs toegekend aan Jenkins Meisje onteerd bij Italiaanse rose balletten Herziening van Auteurswet 2 dagen in mei op uw 65+kaart In mei kunt u met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 2,11,21) en 23 mei). achtergrond r Goede moederdag xa waato I f- i lijf 3 VRIJDAG 12 MEI 1972 2 e' niet vergeten... Fricoeten Klimaat Positief Indrukken voordelig uit met NS Geurtsen (VVD): Laat aan ’t loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- bij. (Van onze speciale verslaggever) SANTIAGO DE CHILE Unctad III, de derde wereldconferentie over handel en ontwikkéling, is aan de laatste, beslissende fase begon nen. Alle ontwerpresoluties, rond dertig in getal, zijn nu ingediend. Na uitvoerige debatten is nu een zogenoemde Andes-groep gevormd: Een groep van 22 landen, die moet proberen globale overeenstemming te bereiken over de resoluties, die op een enkele na door ontwikke lingslanden zijn ingediend. 7<~ ADVERTENTIE r. ir te een ADVERTENTIE VWWWWWVVWWVWWVWWWVWWWWVWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW Pronk: „Ik heb sterk de indruk dat deze JT MniaoVttf fMusaa&tJSWj DUBLIN (DPA) - Het Ierse referendum over eventpele toetreding van Ierland tot de EEG heeft een duidelijk „ja” opgele verd. Volgens de uitslagen heeft tenminste 80 percent van de kiezers voor toetreding gestemd. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart voor de halve prijs van een enkele reis. bladmuziek, en Wat is uw oordeel over het optreden van de Nederlandse delegatie? Jenkins is de derde Brit, die de onder scheiding krijgt. De andere waren Chur chill en Edward Heath. De Karel-de Grote prijs is nu 18 keer toegekend. gaf een ind- als zal van lam eeft i in Als luis in >en [en rlo MOSKOU/SAIGON/WASHINGTON (Tass, Reuter, UPI, AFP en DPA) Enkele uren nadat de blokkade van Noordvietnamese havens effectief was geworden door het op scherp stellen van de al eerder uitgezette mijnen heeft de Sovjet-Unie in een gisteren uitgegeven regeringsverklaring geëist dat de Verenigde Staten onmiddellijk hun blokkade stopzetten. De Rus sische regering maakte bij deze eis geen gewag van mogelijke sancties en ook de reis van president Nixon (22 tot 30 mei) naar Moskou werd niet aangeroerd. Wel waarschuwde het Kremlin dat de blokkade een „gevaarlijke en glibberige weg is die slechts tot een verdere ver scherping van de internationale spannin gen en tot rechteloosheid in de internatio nale betrekkingen kan leiden”. oer de len. :in- aar uto, een het :ed. eet 14- het 13- gi- lid op li- an il- 'se 30 le pe nk duidelijk te maken dat zij de strijd tegen het opdringende communisme nog steeds als de belangrijkste drijfveer van de oorlog in Indochina beschouwen, dat zij dat voor één keer ten bate van de Vietnamese vrede misschien wel achterwege hadden mogen laten. Alles wat kleine landen als Nederland in deze situatie zouden kunnen doen, is aansporen tot een vergelijk. Zij zijn zelf machteloos toeschouwer bij de grote tra gedies, die door de tegenstellingen tussen de grote mogendheden worden ontketend. Maar niet alleen toeschouwer want de gevolgen komen ook op hun hoofd neer, doordat hun aandeel in de geldversinden- de bewapening steeds hoger wordt opge schroefd en hun econmische belangen die vooral van de internationale situatie afhangen, voortdurend in de knel komen. Een vreedzame afwikkeling van inter nationale problemen is zonder enige twij fel voor de kleine landen van het hoogste belang. Maar als die tamelijk egoïstische overweging niet voldoende is, dan zou ons parlement als geheel misschien ook nog eens aan de duizenden doden en vermink ten in Noord- en Zuid-Vietnam kunnen denken, die al even machteloos het ge weld over zich heen moesten laten dave ren. De secretaris-generaal van Unctad, Pe rez Guerrero, heeft gepleit voor intergou vernementele consultaties tussen Unctad, GATT en IMF om er voor te zorgen dat de belangen van de ontwikkelingslanden voldoende zullen meetellen bij de komen de besprekingen over monetaire hervor mingen (binnen het IMF) en verruiming van de wereldhand»! tjjdens de GATT- conferentie volgend jaar. Minister Lang- man heeft bepleit Perez Guerrero te be trekken hij de voorbereiding van de GATT- eonferentie. Wat zjjn uw verwachtingen over de re- het noordelijk halfrond (die van het sulfaten van Unctad III? WVWVVVVWVVVIAWVWlANIAWVVWWWVWVMAMAWVVWWVVVVWVVVVVVWMMWVVVWVmWVVVVVWVWWWVWVVVVVI *MMWWVWV\AAAWWWVVVWWVW\AWVWVVVVWVWWVVVWWWVVVWVVWVWVVVVVVWWVVVVVWVVWVWVVWVWVWVVVVVVV De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor *n echtpaar f75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor ’n echtpaar f30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legltimatiebewijs of pasfoto(’s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. Vraag de folder aan ’t loket. DEN HAAG. Een nieuwe opzet van de Auteurswet, die uitdrukkelijk is geba seerd op alle technische mogelijkheden van vandaag, is bijzonder urgent. Aldus woensdag het Tweede-Kamerlid mr. Geurtsen (V.V.D.) tijdens de behande ling van het uit 1964 daterende wetsont werp tot herziening van de Auteurswet 1912. De herziening heeft onder meer tot doel onze Auteurswet aan te passen aan de herziene versie van de Berner Conven tie voor de bescherming van werken van letterkunde en kunst, die In 1948 in Brus sel tot stand is gekomen. Uit China is tot dusver nog geen offi cieel commentaar gekomen. Wel schreef het „Volksdagblad” van een „gevaarlijke zet van het Amerikaanse imperialisme om de aanvalsoorlog in Vietnam uit te brei den” en van een inflagrante provocatie jegens de bevolking van Vietnam en de hele wereld”. Het blad drukte de volledige tekst af van de rede waarin president Nixon zijn blokkademaatregelen bekend maakte. Uit goed ingelichte bron in Moskou is gisteren vernomen dat verscheidene Rus sische vrachtschepen die naar Noord-Viet nam onderweg waren, zijn teruggekeerd. Russische mijnenvegers zouden zijn uitge varen om een weg vrij te maken v oor Russische schepen die in Noord-Vietnam opgesloten zitten. De door radio-Moskou uitgezonden en door het persbureau tass verspreide ver klaring was de eerste officële reactie van het Kremlin op de maatregelen van presi dent Nixon tegen Noord-Vietnam. De Russische regering zegt hierin dat de steun van de Sovjet-Unie aan Vietnam zal worden voortgezet en zij dringt er bij de Verenigde Staten op aan opnieuw in Pa rijs te gaan onderhandelen. Westerse diplomaten noemden de ver klaring „krachtig”. Zij waren van mening dat de deur voor voortgezette Russisch- Amerikaanse onderhandelingen, in het bijzonder de topbesprekingen met presi dent Nixon, echter niet is gesloten. Velen hadden verwacht dat het Kremlin het bezoek van Nixon zou afgelasten. De Russische verklaring zegt verder on- is dat een dergelijk psychologisch klimaat had moeten creëren dan hadden het deon- derhandelingen moeten zijn over de strategie voor het tweede ontwikkelingsde- cennium. Maar wat is het geval: na afloop van die onderhandelingen >s ieder een zijn weegs gegaan De strategie heeft nog geen enkele consequentie gehad voor de beslissingen die daarna over dit soort vraagstukken zijn genomen. In feite zijn de rijke landen tot minder bereid dan tien jaar geleden. Ze zouden moeten voldoen aan het program van eisen dat voort vloeit uit de strategie, maar ze krabbelen gewoon terug, zelfs Nederland. Unctad III had het moment moeten zijn waarop had moeten blijken dat de strategie een kans van slagen heeft. Maar dat zal hier niet gebeuren.” Waalkens: „Ik kan me niet voorstellen dat Unctad bij de komende GATT-onderhandelingen in het achter schip zal raken .Ook al eindigt Unctad III met misschien wel op alle punten een negatief resultaat, ik geloof toch dat er een nieuw platform tussen Unctad GATT en IMF tot stand kan komen als gevolg van het psychologisch effect dat deze conferentie kan opleveren.” Voordat de mijnen gistermiddag om 12 uur op scherp werden gesteld, hebben verscheidene schepen Haifong verlaten. Daarbij waren enkele Britse en zeker één Russische vrachtboot. Noord-Vietnam maakte gisteren bekend dat het de Amerikaanse mijnen zal ver wijderen en Amerikaanse oorlogsschepen tot zinken zal brengen die aan de blokka de deelnemen. In de zeven geblokkeerde Noordvietna mese haven lagen woensdag nog 36 buiten landse schepen - 27 uit communistische en 9 uit niet-communistische landen. De meeste bevinden zich in Haifong. Unctad III lijkt geheel te gaan misluk ken.” Waalkens: „Concreet verwacht ik enig resultaat inzake grotere overdracht van kennis aan ontwikkelingslanden. Verder verwacht ik dat met name van de kant van de EEG de intentie duidelijk wordt voortgang te maken op het gebied van grondstoffenovereenkomsten en een wat bredere landbouwpolitiek, die de ontwik kelingslanden meer kansen op export biedt.” CAGLIARI (ANP). De Italiaanse voetballer Angelo Domenghini, rechtsbui ten van Cagliari in Italië, is er woensdag van beschuldigd te hebben deelgenomen aan de „rosé baletten” in zijn woonplaats. Domenghini zou op een van deze bijeen komsten de 13-jarige Gabrielle Fodde hebben verkracht. Tot nu toe zijn 26 mensen beschuldigd van deelneming of organisatie van de „rosé balletten”, met name Anna-Maria Fodde, de zuster van Gabriella. De zaak van de baletten kwam in de openbaarheid, doordat de moeder van Ga briella de politie op de hoogte bracht van de inhoud van het dagboek van haar jongste dochter. Gabriella had tot in de tail opgeschreven wat er tijdens de .feest jes” gebeurde der meer dat het leggen van mijnen voor de ingangen van Noordvietnamese havens een rechtstreeks gevaar oplevert voor schepen en bemanningen van vele staten die vrachen voor het Vietnamese volk aan voeren”. „Niemand heeft de Verenigde Staten het recht gegeven de vrijheid van scheep vaart op volle zee te beperken”, aldus de verklaring, waarin deze Amerikaanse stap een ernstige schending wordt genoemd van het algemeen erkende beginsel van vrije scheepvaart. De Amerikaanse regering draagt de vol le verantwoordelijkheid voor de mogelijke gevolgen van haar „onwettige handelin gen”, zo wordt in de verklaring gezegd, waarin de Sovjet-Unie tenslotte bet ver trouwen uitspreekt dat haar standpunt door de regeringen en volkeren van alle vredelievende landen wordt gedeeld. De standpunten tussen de rijke landen van oostblok inbegrepen) en van de ontwikke lingslanden liggen dermate ver uit elkaar De regering in Saigon heeft gisteren militaire dienstplicht ingesteld voor alle jongens van 17 jaar en ouder. Mannen tussen 39 en 43 jaar worden weer opge roepen, doch zij hoeven geen dienst te doen bij gevechtseenheden. Universiteiten en andere hogescholen worden tijdelijk gesloten om het voor de studenten ge makkelijker te maken zich bij de strijd krachten te voegen. De medische eisen voor frondienst zullen worden verliich. Wat de militaire activiteit betreft meldde radio-Hanoi gisteren dat Amerikaanse vliegtuigen een aam. al op verscheidene wijken in de stad hadden gedaan. Drie toestellen waren neergeschoten en een aantal bemanningsleden was gevangenge nomen. Regeringstroepen van Zuid-Vietnam houden de wacht bij de My Chanh- brug in Zuid-Vietnam. De brug werd op 5 mei opgeblazen om de opmars van de Noordvietnamezen te stuiten. Bijzon 'den jjn de twee grote partijen Fianna Fail en Fine Gael, die beide voor toetreding hebben gepleit over de grote opkc st van bijna 75 percent. De Ierse minister van Buitenlandse Za ken Patrick Hillery, heeft verklaard, dat deze positiev ’itslag de referendums in Denemarken en Noorwegen gunstig zal beïnvloeden. De bevolking van die landen heeft naar zijn oordeel over het algemeen met dezelfde vraagstukke, in dit verband te maken als de Ieren. zakelijk wordt geacht, terwijl de rij- braken verwacht ik hier n.ft. Er zal geen uitspraak worden gedaan over de koppe ling van de speciale trekkingsrechten van het Internationale Monetaire Fonds aan ontwikkelingsfinanciering. Een actiepro gramma voor de minst-ontwikkelde landen komt er niet uit omdat de rijke landen niet bereid zijn deze hulp naast en boven Tegen deze achtergrond vroegen wij drie de gewone ontwikkelingshulp te verstrek - Tweede Kamerleden, drs. M. B. Eng- ken. Op zulke belangrijke punten als het wirda (D’66), drs. J. P. Pronk (P.v.a.A.) vaststellen van principes voor het afsluiten en H. P. H. Waalkens (V.V.D.), die van internationale grondstoffenovereen- Unctaa III als waarnemers bijwonen, om komsten en grotere toegang tot de mark- hun indrukken en verwachtingen, vooral ten van de rijke landen voor grondstoffen met betrekking tot het Nederlandse optre- en halffabrikaten van ontwikkelingslan den. den verwacht ik geen enkele resultaat. AKEN (DPA/UPI) De voormalige plaatsvervangende leider van de Labour- partij Roy Jenkins heeft gisteren de Ka rei de Grote Prijs van de stad Aken voor zijn „vastberaden ijveren voor de Britse toetreding tot de EEG” in ont vangst genomen. Volgens mr. Geurtsen wordt het steeds moeilijker aanpassingen aan technische ontwikkelingen zoals die op het gebied van de audiovisuele middelen en de voor schrijdende reproduktietechnieken in een wettelijk stramien onder te brengen. De wet wordt tot een lappendeken gemaakt die vanuit de tekst nog nauwelijks te begrijpen is, aldus mr. Geurtsen, die overi gens voor nieuwe produkten zoals video cassettes en dergelijke een regeling van .het auteursrecht maar een moeilijke zaak vond. Bij het lenen van een bibliotheekboek zou een bedrag van enkele centen moeten worden geheven ten behoeve van het auteursrecht deel van het fonds voor de letteren, aldus mr. Geurtsen. Voor het uitlenen van grammofoonplaten, teken- en schilder werken zou een gelijksoortige regeling denkbaar zijn. De regering zal volgende week ant woorden. Een Zuidvietnamese woordvoerder maakte gisteren bekend dat om de Zuid vietnamese provinciehoofdstad An Loc ge vechten van man tegen man worden gele verd. An Loc ligt 90 km ten noorden van Saigon. De stad, die niet veel meer dan een p uinhoop is, wordt nisds 6 april door de noordelijken belegerd. Het gaat in deze situatie ook niet meer om de schuld, maar om de gevolgen. Ondanks de gematigde toon van het Sov- jetrussische protest tegen de Amerikaanse havenblokkade in Vietnam dreigt nog steeds een plotselinge breuk tussen de grote mogendheden, die voor de rest van de wereld fatale gevolgen zou kunnen hebben. Nixon blijft dan wel welkom in Moskou, maar het komende gesprek tus sen de Amerikaanse en Russische macht hebbers zal toch ongetwijfeld ook grote kansen op mislukking hebben. Een breuk tussen Moskou en Washington kan alleen maar slechte gevolgen voor de gehele westelijke belangensfeer hebben en bo vendien ook de situatie in het Midden oosten nadelig beïnvloeden. Het zou een zegenrijke zaak zijn als binnenkort een einde zou komen aan de situaties van confrontatie tussen de twee wereldmach ten cp vreemd grondgebied, niet alleen omdat de daar wonende mensen er dage lijkse ellende van ervaren, maar ook om dat dan wellicht de zeer zieke internatio nale economie wat meer kansen zou krij gen op nieuwe gezondheid. tionale Monetaire Fonds (IMF) aan ont wikkelingsfinanciering. Verwacht wordt meen preferentiesysteem voor de produk- ook dat het actieprogramma voor de 25 ten van ontwikkelingslanden en een minst ontwikkelde landen niet de door- nieuwe formule voor de hulpverlening braak zal opleveren, die op dit punt nood- j^én percent per jaar). Dergelijke door- ke landen de hulp aan de minstontwik- kelden niet als een extra verplichting bo ven de door hen reeds verstrekte hulp op zich zullen nemen. SYDNEY, (Reuter). In Sydney is woensdag een meisje van 14 jaar tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op een 3-jarig jongetje. Een meisje van 19, met wie zij de kleuter in koelen bloede van het leven had be roofd, kreeg dezelfde straf. Engwirda: „Dat vind ik positief. Neder land heeft duidelijk enkele stappen vooruit gedaan, zoals het positievere standpunt in zake de koppeling van speciale trekkings rechten, de verzachting van de voorwaar den waarop ontwikkelingshulp wordt verleend en het voorstel inzake de compensatie voor het verlies aan koop kracht dat de ontwikklingslanden hebben geleden als „gevolg van het wijzigen in december 1971 van de valutaverhogingen.” Acht u het mogelijk dat Unctad III zal bijdragen tot de vorming van een psycho logisch klimaat dat het mogelijk maakt dat Unctad op een enigszins effectieve manier bij IMF- en GATT-overleg wordt betrokken? Het Nederlandse parlement heeft zich de kans laten ontgaan iets bij te dragen tot een mogelijk herstel van de vrede in Indochina, doordat het alle moties met betrekking tot de situatie in Vietnam verwierp en minister Schmelzer op geen enkele wijze steun verleende bij zijn eventuele pogingen om op internationaal forum de stem van Nederland te laten horen ten gunste van een beëindiging van de Vietnamese oorlog. Toch was de gelegenheid uiterst gunstig, want er lag een bijzonder gematigde en objectieve motie van de K.V.P., A R.P. en C.H.U. op tafel die zich op geen enkele wijze inliet met de politieke kanten van het conflict en alleen maar op herstel van de vrede aandrong. Het zou belangrijk zijn geweest wanneer ook Nederland in de huidige situatie iets zou hebben laten horen dat leek op mededogen met het Vietnamese volk van noord en zuid want straks gaat de Amerikaanse presi dent Nixon naar Moskou en dan is Viet nam een deel van de inzet. Iedere aanspo ring van buitenaf en vooral van bondgenoot zou iets hebben kunnen bij dragen tot vergroting van het besef der staatslieden, dat zowel de burgers van Noord-Vietnam als van Zuid-Vietnam on beschrijfelijke ellende van de oorlog on dervinden en betrekkelijk machteloos staan tegenover de politieke verwikkelin gen, waarvan zij nu al jarenlang het slachtoffer zijn. Maar neen, de V.VD. en DS ’70 vonden het beter om ook die afstandnemende motie te torpederen, omdat er te véél afstand in werd genomen. Deze rechter vleugel van ons parlement wilde in de eventuele aansporing aan minister Schmelzer duidelijk gezegd hebben dat Noord-Vietnam de schuld draagt van de huidige verheviging van de oorlog. Spreken over de schuldvraag in een oorlog die in zijn huidige fase weer vol komen afhankelijk is geworden van vroe gere politieke en militaire verwikkelingen en eigenlijk al tijdens de regering Eisen hower werd uitgebreid tot een onver kwikkelijk gevecht om invloedssferen der grote mogendheden lijkt een volkomen nuttloze en onvruchtbare manier om er een eind aan te maken. Natuurlijk moest die schuldvraag duidelijk worden aange geven om de Amerikaanse bondgenoot te believen, maar de V.V.D. en DS’70 hebben in diverse eigen partijpolitieke uitspraken en stellingen al zo veel kansen benut om Engwirda: „Ik zei niet direct hoe Perez Guerrero zich de procedure voorstelt, maar ik vind wel dat Nederland zijn suggestie zou moeten ondersteunen. Ik ge loof zeker dat ook op dit belangrijke punt hier resultaten zullen worden geboekt, ook al liggen die misschien voora' in de psy chologische sfeer.” Pronk: „Je moet je niet vleien met valse hoop. Unctad III is niet de eerste confe rentie, waar deze monetaire en handels- problemen aan de orde komen. Als er iets Engwirda: „Ondanks het moeizame ver- dat de verwachtingen over de uiteinde- loop van de conferentie verwacht ik nog lijke resultaten van Unctad III nog lager resultaten over de monetaire vraagstuk- zijn dan in alle pessimistische voorbe- ken, over de manier waarop de ontwik- schouwingen werd voorspeld. Het lijkt kelinslanden betrokken zullen worden bij waarschijnlijk dat in Santiago nog minder de GATT-onderhandelingen in 1973 in vooruitgang zal worden geboekt dan tij- Genève en misschien over een actiepro- dens Unctad II, vier jaar geleden in gramma voor de 25 minst ontwikkelde New Delhi. landen”. Zeker is dat geen beslissing zal worden u.„„k. Ik k-k „™k kkk_L k_'. I genomen over de voor de ontwikkelings- conferentie een nog grotere mislukking landen zeer belangrijke koppeling van wordt dan Unntad II in New Delhi. Vier speciale trekkingsrechten van^het Interna- jaar ge]eden zijn er twee concrete resul- j- taten ggboekf. de invoering van een alge meen ten -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3