Klaas Balk door sprintkracht ritwinnaar Koeperman liet FEDOR DEN HERTOG VOOR HET Andreiko winnen EERST IN ORANJE LEIDERSTRUI Joop Scheen in de finale 1 Ritzege van Vianen Okker er uit Moulijn blijft nog een jaar middengewicht bokstoernooi BASKETBALTEAM HAALDE WEER STUNT UIT de vooruitgang in de Nederlandse top clubs, met name Levi’s” Gisteren bleek dat nog eens duidelijk toen op een gege ven moment vijf leden van de Haarlem se ploeg in het veld stonden: Vrolijk, Akerboom. Kales, Kip en Ruud Harre- wijn (die volgend seizoen voor de lands kampioen zal spelen) Kales: „Een man als Akerboom is bij ons in de Europa- cupwedstrijden gegroeid. Kip daarentegen is juist in deze landenwedstrijden hele maal doorgebroken. De voordelen liggen aan beide kanten” Waarom niet beter ingekleed? Zilver voor Olympia-cijfers renner Bal Jong Oranje speelt niet in Frankfort DESK-Schijndel overgespeeld t ZATERDAG 13 MEI 197. ZA w A i 7 Op de motorkap Tegenspraak 1 3 Wereldrecord 3000 m voor Italiaanse Pigni Theo Klein (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Een half uur na de wed strijd tegen Frankrjjk lag er nog een verbaas de uitdrukking op zijn gelaat. Egon Steuer, de Tsjech, die vorig jaar als bondscoach plaats maakte voor René Mol, kon zijn ogen nauwelijks geloven. Eerst in Haarlem overwinningen op de Belgen en de Albanezen en nu in de Am sterdamse Apollohal de voltooiing van een triomfentrilogie met een 68-69 zege op de Fransen, die na de Polen en Zwe den pijnlijk ervoeren dat onze basketbal- top met reuzensprongen vooruit gaat. r f >AAA/VVVVtAAA/WVVWVW\AA/W\AAAAAAAAAAAAAA/WW>AAA/VVVVUVWVVSAAIVUMAAAAAAAAAMVW ROB KAT MWWWkMAAMMIWWWWWWWWWWm ROTTERDAM Den Hertog *VV«MMMfVWIMraMMMMMMMMIWWMIMfMMAiWWVWMMfWVWWV Den Hertog en Augsburg er het meeste rendement zal opleveren”. De Fransman Hézard heeft zijn leiders trui in „De vierdaagse van Duinkerken” moeten afstaan aan zijn ploeggenoot Mint- kiewicz, die de vierde etappe won. De Fransman Raymond Delisle heeft de tweede etappe van de ronde van Roman- dië gewonnen. Martelozzo werd de leider in het algemeen klassement. 38 3 andere partij 6 6 6 6 6 6 6 6 11 11 10 9 9 8 8 0 di to to sp Cc hi va ke de tv st< vc br w< w< Cï Tl to ke ka (N bl sp zo 1.1 te m br se in va bi ja sp va ge tv 40 bi er pl 15 de de bi in d\ Ri sh se Ja E( Ni Lf G; Ni va ve m Di SI Pi co Bi H< te ze o\ m re ke Pi ge H ke lei 16 va in id do re m se op de ee be St ki H ve H st M cli K Pl f( a m zi k c< te ni oi VI ni w in re bi hi ki D R TORRELAVEGA. Gerard Vianen heeft de vijftiende etappe van de ronde van Spanje gewonnen. De Belg Nassen was tweede op 16 sec. Harings was vijfde, Van Katwjjk zesde, Krekels zevende. De Span jaard Fuente blijft in de leiderstrui vóór Lasa. Van der Vleuten (31) is de beste Nederlander. Vianen is zesendertigste. Den Haag. In tegenstelling tot eerder ge maakte afspraken met de UEFA en de Bulgaarse voetbalbond kan de beslissings wedstrijd tussen Jong Oranje en Bulgarije voor het toernooi om het Europees kam pioenschap niet op woensdag 17 mei in Frankfort worden gespeeld. De Westduitse voetbalbond ziet namelijk geen kans dit duel te organiseren. De KNVB verwacht dat maandag een nieuwe plaats bekend zal zijn. Intussen is de datum van het duel reeds naar woensdag 24 mei verscho ven. Dallas Tom Okker heeft in het toer nooi om het WK te Dallas de halve finales niet kunnen bereiken. Hij werd uitgeschakeld door de Amerikaan Arthur Ashe met 64 61 63. Zijn dubbelpart- ner Marty Riessen bereikte wel de halve eindstrijd door een zege op de Zuidafri- kaan Cliff Drysdale: 57 46 62 75 6—3. bord schoot, maar toen hadden vooral Akerboom en Van Woerkom er inmiddels voor gezorgd dat Oranje iets voor lag: 30-32. In htit algemeen klassement leidt Den Hertog met 39 seconden voorsprong op Balk en nog. iets meer op Priem en Knete- mann. Er restte Piet Liebrechts (Frisoi) dan ook alleen maar te zeggen: „Priem heeft de zaak nog steeds volledig onder controle. Er komen nog veel ritten en Am stel moet maar zien hoe het die trui van Den Hertog verdedigt. Ik vond het van daag alleen jammer dat Van den Donk in de slotfase lek reed. Ik wilde zo snel hel pen dat ik met de wagen slipte. Van den Donk kwam op de motorkap terecht. Zijn fiets was total loss, maar gelukkig man keerde Peter zelf niets”. ENSCHEDE Nederland heeft in elk geval reeds één finalist in het vierde Holland-bokstóernooi, waarvoor gistera vond in de Diekman-sporthal in Enschede de eerste halve finales werden gebokst. Joop Scheen heeft daarvoor echter slechts één partij behoeven te boksen. De Gro ningse middengewicht was in zijn klasse, waarvoor zes boksers waren ingeschrven, rechtstreeks geplaatst voor de halve eind strijd. Scheen trof het met zijn loting ook nog. Hij kreeg als tegenstander de Indo nesiër William Gommies, die weliswaar een serie indrukwekkende titels achter zijn naam heeft (Aziatisch kampioen 1971, gouden medaille Aziatische Spelen 1970 en drie maal nationaal kampioen) maar dit record verzamelde hij in maar tien partij en. Gommies bleek een middelmatig bok ster, die nog veel moet leren. Pas in de laatste ronde kwam de Indo nesiër los, maar hij stond toen al zover op punten achter, dat hij alleen nog door kncok out had kunnen winnen. Een eind- stoot had Gommies evenwel ook niet in de vuisten. Scheen, die in de slotfase conditi oneel aanzienlijk zwakker werd, had in de eerste twee ronden met zijn linkse directe en goede combinaties voortdurend het ini tiatief gehad. De finale van het halfzwaargewicht kan een volledig Nederlandse aangelegenheid worden. Na Sjeng Verstappen plaatste ook nationaal kampioen Sjoerd Tuininga zich voor versloeg in de enige kwarteindstrijd die lijkheden heen en haalde het einde. De Tsjech heeft desondanks geen spijt van zijn vertrek, wat moge blijken uit zijn aanvragen van het Nederlanderschap. Hij gunt zijn opvolger, René Mol, het ge noegen in een betere tijd aan het bewind te zijn gekomen. De nationale formatie is door de nipte zege op de hoog genoteerde Fransen, tot een ongekend niveau geklom men. De ploeg deelt met nog één wedstrijd voor de boeg, vandaag tegen Spanje, de, vierde plaats en dat was de eis die het NOC van tevoren stelde voor deelname aan het laatste Olympische kwalificatie toernooi, van 11 tot 19 augustus in Augs burg, waar de verliezers uit de hele wereld om de resterende twee plaatsen in Mün chen mogen knokken Ketting-ploegleider Piet Romijn worstelt na de tweede rit met problemen: „Ik heb drie sterke renners voorin, maar kan nog geen kopman aanwijzen. Wij hebben eigen lijk allemaal kopmannen en daarom beslis ik pas zondagavond na de Limburgse rit wie de beschermde man wordt”. VOETBAL, van De stand: 1. Italië 2. Tsj. Slowakije 3. Spanje 4. Bulgarije 5. Nederland 6. Frankrijk 7. Polen 8. Zweden De Belg is met deze uitleg echter niet helemaal volledig, want niet alleen de clubs, ook zijn nationale selectie trekt profijt van de nieuwe Nederlandse bas- ketbalconstellatie. Aanvoerder Frank Ka les: „Er is natuurlijk een wissel werking. René Mol heeft kunnen profiteren van Fontainebleau. Drie Nederlandse wiel renners bevonden zich onder de eerste vier aankomenden in de wegwedstrijd om het militaire wereldkampioenschap in Fontaineblesu. Het zilver was voor Kees Bal, het brons voor Aad van den Hoek en de vierde plaats voor Roy Schuiten. Het hoogste trapje op het ereschavot was i Den Uitslagen negende ronde: Smith (VS)— Baby Sy (Senegal) 11, Aliar (Sur)— Hisard (Fr) 11, Verpoest (Belg)—Kuyken (Zwi) 2—0, Janecek (Tsj)Agliardi (Mo naco) 02, Deslauriers (Can)Laporta (I- ta) 11, Delhom (Fra)—Gantwarg (Rus) 0—2, Fanelli (It)Wiersma (Nedl 11, Andreiko (Rus)Koeperman (Rus) 20. Stand: 1 Wiersma 15 pnt; 2 Andteiko 14 uit 8, 3 Gantwarg 14, 4 Sijbrands 12 uit 8, 5 Koeperman 12, 6 Smith 10, 7 en 8 Kuyken en Deslauriers 9 uit 8, 9 Baba Sy 8 uit 8, 10 Hisard 7 uit 8, 11 en 12 Aliar en Verpoest 7, 13 en 14 Delhom en Fanelli 6 uit 8, 15 Laporta 6, 16 Agliardi 2 uit 8, 17 Janecek 0 Een wat steviger aanpak had gisteren wellicht goed van pas kunnen komen toen de Nederlanders zich onophoudelijk stuk liepen op de Franse defensie. Een gat slaan scheen onmogelijk, terwijl aan de andere kant de ongrijpbare Gilles flink wat punten (16 in de eerste helft) ver zamelde. Het leidde tot een 28-19 achter stand voor de Nederlanders Eenmaal zo ver gevorderd viellen de aanvallen van de Fransen echter als door de bliksem ge troffen stil. Bijna zeven minuten duurde het voordat Gilles de 30 op het score- „Ais de basketbalbond akkoord gaat met mijn plannen dan kunnen de Nederlandse verenigingen in het volgend seizoen een hoog rendement uit deze wedstrijden ha len. Gaan wij naar Augsburg, dan krijgt de pioeg tot eind juli vrijaf. Daarna volgt weet een trainingsperiode en daarna het kwalificatietoernooi. De NBB moet de nationale competitie dan niet eerder dan eind september, begni oktober laten be ginnen. In dat geval kunnen de clubs weer over hun uitgeruste en geharde spe lers beschikken” aldus Mol Arie Hassink maakte zich weinig zor gen om het verlies van de leiderstrui: „Ik was vandaag niet fit en had last van hoofdpijn. In het begin zat ik steeds voor in, maar dat is niet vol te houden. De ver koudheid zit mij nog steeds dwars”. In het geweld van gisteren hebben en kele buitenlandse renners zich goed staan de gehouden. Basko, Skotarev en Vavra finishten voorin. Skotarev neemt in het algemeen klassement zelfs de achtste plaats in. Minder goed verging het de Zwitsers en Denen die vrijwel allemaal in de achterhoede verzeilden. Eén renner, de Zwitser Steiger, staakte de strijd en er zijn zodoende nog honderd renners in de wed strijd. André Jansen eindigde in het grote geloton. In het algemeen klassement staat de Frisol-renner op de 25ste plaats. Coen Moulijn. Puntenklassement: 1 punten, 2 Kneteman 32 punten Schür 29 punten. De rust ging in met 32-32. Een belang rijke rol onder de baskets speelde Harry Kip. De Levi’s-speler. helemaal hersteld van zijn rugblessure, toonde zich in de rebound koning van de bucket. Mede door zijn aandeel bleven de partijen tot in de Laatste seconden op gelijke hoogte. Onder de oorverdovende aanmoedigingen van het publiek begonnen de tien spelers aan een bloeddrukverhogenae finale. Eerst bracht Harry Kip de winst uit een rebound bin nen bereik: 67 66 Direct daarop draaide Bonato de rollen om. 67-68. waarna Ton Boot enkele ogenblikken voor het laatste signaal alles van zich aflegde, beheerst richtte om de bal van lange afstand per fect door de ring te laten vallen: 69-68. Den Haag De bijzondere strafkamer van de KNVB heeft besloten de wedstrijd DESKSchijndel (23 april) vanaf de 57e minuut over te laten spelen. In deze wedstrijd liepen drie spelers van DESK het veld af toen Schijndel het openings doelpunt scoorde. Er werd toen gemon- peld dat zijdit deden, omdat naar hun mennig hun eigen doelman zou zijn om gekocht. Pas na vier minuten toen Schijndel al met 20 voor stond, kwamen de drie terug. De eindstand was 21 voor Schijndel. Dit was voor de clubs Middel burg, RKC en VCW die inde eerste klasse E net als Schijndel in degradatiegevaar verkeren, aanleiding een klacht in te die nen wegens onregelmatigheden in bet du el DESK—Schijndel Formia Paolo Pigni heeft tijdens een atletiekwedstrijd te Formia het wereldre cord op de 3000 meter voor dames met 14 seconden verbeterd en gebracht op 9.09,2. Het oude record stond met 9.23,4 op naam van de Engelse Smith. Aan het andere bord echter kon men twee acteurs, die nauwelijks voor hun taak berekend waren, een merkwaardig schouwspel zien opvoeren. Wat andere persvertegenwoordigers over de partij AndreikoKoeperman schrijven is mij niet bekend, al ben ik daar wel erg nieuwsgierig naar. Mogelijk zullen sommigen niet de moed op kunnen brengen hun vermoedens op schrift te stel len, mogelijk ook zullen anderen mijn mening volstrekt niet delen; maar wan neer men het wel met mij eens is, dan zou men zich blameren door niet te trachten hettaboe, dat in de wandelgangen op het veelvuldig gebruikte, doch in de pers angstvallig vermeden woord combine rust, te doorbreken. Nederland Akerboom 23, Ruud Harre- wijn 11, Ton Boot 10, Harry Kip 10. Frankrijk- Gilles 26 Bonato 15, Ledent 12. (Van onze sportredactie) BLADEL. Fedor den Hertog heeft in de tweede etappe van Olympia’s Tour door Nederland op ondubbelzinnige wjjze wraak genomen voor z\jn nederlaag in de ope- ningstijdrit te Mill tegen Arie Hassink. De Amstel-renner sprong na 182 kilometer er waren toen nog vier kilometer te rijden naar Bladel weg uit een kopgroep van achttien renners. Slechts Klaas Balk kon de demarrage van Den Hertog volgen om hem even later in de Sniederslaan te Bladel beheerst in de sprint te verslaan. Door de voorsprong op de achtervolgers (16 sec.)*en op het peloton (2 min. 38 sec.) mocht Den Hertog de oranje leiderstrui aantrekken. Hassink finishte namelijk in het grote peloton. Het was voor Den Hertog, die zijn ze vende Olympia’s Tour rijdt, de eerste keer dat hij als leider in het algemeen klasse ment werd gehuldigd. De etappe van gis teren kwam na 145 kilometer goed op gang. Door het ontzettend hoge tempo was Iedere individuele poging tot ontsnappen al bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Pas toen het achttal Schelling, Den Hertog, Minneboor, Van den Donk, Van Piere, Kui per, Schür en Spetgens aan de haal ging, werd het serieus. Achter deze groep vorm de zich namelijk een tweede groep, be staande uit Kamper, Priem, Jans Vlot, Wiegersma, Van der Kruys, Knetemann, Schuitemaker, Balk, Nanno Bakker, de Russen Skosarev en Basko, de Tsjech Va vra en Wim de Waal. Beide groepen kwa men spoedig samen en de voorsprong liep snel op tot rond twee minuten. Enkele ki lometers voor de finish sprong Den Hertog weg. In een enorm hoog tempo,. Slechts Klaas Balk was in staat de aanval te pa reren, al had de Ketting-man wan twee ki lometer nodig om het gat van honderd meter te overbruggen. Pas duizend meter voor het einde bereikte Balk Den Hertog en dat betekende direct dat niet Den Her tog maar Balk de ritzege zou behalen. In derdaad won de rappe finisher Balk, al zei Den Hertog later: „Ik had niet gedacht dat er nog iemand bij zou komen. Toen Balk aansloot, heb ik nog wel geprobeerd hem te lossen. Maar de finish was te dicht bij”. Klaas Balk: „De inspanning was erg groot, maar gelukkig had ik nog één kilo meter om mijn spurt voor te bereiden”. De achtervolgende groep werd door Wim de Waal over de finish geleid. Maar zijn ploegleider Hennie Schouten (Tricot-noble) was 'toch verre van tevreden: „Op De Waal na heeft onze ploeg volkomen gefaald. Wij hadden slechts één man voorin. En kijk naar Ketting en Amstël. Die keken goed uit en telden beide drie renners in de kop groep”. Even groot was de afgang voor de formaties Caballero en Mars. Caballero had slechts de goed rijdende Schuitemaker voorin en Mars alleen nationaal kampioen Spetgens. Een favoriet als Louis Westrus liep zelfs een achterstand op van meer dan een half uur. Zo ook Pé van Straalen van Cabal lero. Allemaal de oorzaak van een prehis torisch weggetje in Giessenburg waar het lekke banden regende en vele renners uit het peloton wegvielen. De grootste klap kreeg de Zwitser Steiger die in een felle achtervolging niet goed oplette en tegen een geparkeerde auto knalde. Hij werd naar het ziekenhuis in Gorkum vervoerd, maar de verwondingen vielen achteraf al lemaal erg mee. Door dit pleidooi kombn eerder gedane uitspraken van de coach, waarin hij stel de dat Nederland géén ploeg had om mee naar de Olympische Spelen te gaan, in een vreemd daglicht te staan. Mol ver laat die eerder ingenomen stelling niet helemaal als hij zegt. „Eigenlijk heeft Ne derland ook geen ploeg voor de Olym pische Spelen. Er is kwaliteit, dat wisten we allang. En in dit toernooi hebben de spelers de juiste spirit in het team ge bracht. Maar er zijn toch nog verschil lende onderdelen waarop wij nog steeds veel moeten leren. Dat blijkt vandaag on danks de overwinning toch ook weer te gen Frankrijk. Er werd al tactischer ge speeld dan vroeger maar toch hebben wy nog steeds niet het ideale evenwicht tus sen de fast break en de set play (de kunst van de balcontrole, red.) Bovendien bleek tegen de Fransen dat wij fysiek bij hen tekort komen. Onze spelers moeten nog harder worden”. '(Door Ton Sijbrands) Sensatie was er in de negende ronde van het wereldkampioenschap dammen, die ikzelf als toeschouwer (een dagje vrij) bijwoonde, volop te beleven. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: koploper Wiersma speelde remise met de als verliezer gedoodverfde Italiaan Fanel li, en wereldkamioen Andreiko versloeg ex-titelhouder Koeperman. Men zou de werkelijkheid onrecht aandoen door beide opmerkelijke uitslagen door dezelfde bril te bezien. Daar was het contrast te schril voor. Aan het ene bord, daar waar Wiers ma en Fanelli strijd leverden, speelde zich de realiteit af. De angst van iedere serieu ze titelgegadigde een punt te verliezen aan een speler, van wie de concurrentie zonder uitzondering wint, werd voor Wiersma een bittere werkelijkheid. Spanje, dai zijn kansen niet meer in eigen hand heeft, heeft er in de wedsttrijd tegen Zweden in ieder geval voor gezorgd de achterstand op de Italianen zo klein mogelijk te houden. 93-77. Bulgarije bleef baas over Polen: 82-76 en Italië slaagde er in de Tsjechen te kloppen. 77-64. het gisteren al vele malen gezegd: ik kan me nog voorstellen dat Andreiko goede Amsterdamse hoofdklassers op deze wijze weg speelt, hoewel, de jongens bijten te genwoordig flink van zich af, en voor een afgang als die van Koeperman zouden zij zich waarschijnlijk schamen. Maar dat een vijfvoudig wereldkampioen „spon taan” met zich zou laten sollen, gaat erbij mij niet in. Maar ik maak me niet kwaad hoor, o nee; ik vind alleen dat wanneer de een de ander Iaat winnen, dat het dan ook een beetje behoorlijk ingekleed moet worden, het oog wil tenslotte ook wat. Met de schertsvertoning, dit Andreiko en Koeper man gisteren opvoerden, gaven ze wel heel duidelijk te kennen een hartgrondige minachting voor het spel, spelers, publiek en fatsoen te koesteren. Waar blijft de tijd? 1 de linksbuiten van Feyenoord, heeft na een bespreking met Kieboom, Prins, Linssen en Heesakker, besloten nog een jaar te blijven spelen. Genoemde heren vormen een commissie die zal bemiddelen tussen Moulijn en het bestuur van Feyenoord. Zoals reeds ge meld is er onenigheid gerezen tussen de speler en het bestuur over het wel of niet organiseren van een benefietwedstrijd voor Moulijn. Deze had te kennen gege ven reeds dit seizoen met het voetballen te willen stoppen. nog openstond, de Zwitser Tony Schar ruim op punten. Schar werd, nadat hij in de eerste minuut op een linkse hoek op de maag voor acht tellen neer was ge weest, zo bang, dat hij zijn heil verder In de halve finales, die vanavond in werd door vier van de vijf juryleden tot scheidsrechter Genahl beide boksers tege- Tuininga uit tegen de Tsjech Kral. De Nijmegern verder worden gebokst, komt in de derde ronde gaf de Oostenrijkse zocht in afklemmen en vasthouden. Ook Tuininga maakte zich daaraan schuldig en in de derde ronde gaf de Oostenrijkse scheidsrechter Genahl beide boksers te gelijk een openbare waarschuwing. Tui ninga, die in het - overigens tegenval lende - gevecht de betere bokser was geweest werd door vier van de vijf jury leden tot winnaar op punten uitgeroepen. In de halve finales, die vanavond in Nijmegen verder worden gebokst, komt Tuininga uit tegen de Tsjech Kral. De Limburger Verstappen ontmoet de Engel se politieman John Benham. Een verras sing was de Indonesiër Ferry Moniaga, die drie ronden op de been bleef tegen de Europese jeugdkampioen in het bantam- gewicht, Anatoli Levitsjev (Rusland), die op de openingsavond in nog geen minuut de Hongaar Olak had uitgeschakeld. De De Rus haalde Moniaga zowel in de eer ste als de tweede ronde met linkse hoe ken °P het hoofd en maag neer. Maar de vi„ c ucv crc. de halve finales. De Amsterdammer 1 Indonesiër beet zich dapper door de moei-’ echter "voor*de Italiaan^ Dalla^Bon'a Wat er vandaag tegen de Spanjaarden dan ook moge gebeuren, de vierde plaats staat reeds vast. De vraag is alleen of de Nederlanders hem nog zullen moeten delen met andere landen als zij vandaag een nederlaag zouden lijden. Maar zelfs in dat geval kunnen de heren van de Ne derlandse basketbalbond toch bij het Ne derlands Olympisch Comitee komen pra ten, want nu staat reeds als een paal bo ven water dat de equipe van Mol in ieder geval een retourtje Augsburg (op kosten van het NOC uiteraard) verdiend heeft. René Mol: „Iedereen heeft hier toch kun nen constateren dat het Nederlandse basketbal enorme vorderingen maakt. Wij zijn in een belangrijke opbouwperiode. Men kan nu twee dingen doen, Augs burg weigeren en daarmee verder alle geleverde inspanningen nutteloos maken, of 'ons een kans geven verder te gaan op de goede weg. Ik reken op dat laat ste, omdat ik de Nederlanders ken als zakelijke rekenaars. En die moeten er toch achter komen dat een reis naar Voor de eerste divisie de Engelse leagune is donderdag avond de wedstrijd Arsenal—Tottenham Hotspur gespeeld. De Spurs wonnen met 2—0. Den Haag Tijdens het congres van de Europese Judo Unie, dat in Den Haag is gehouden, is een Oostduits voorstel aange nomen om voortaan bij de Europese kam pioenschappen de landenwedstrijd te ver plaatsen naar de laatste dag. De Europese kampioenschappen voor junioren worden in 1973 gehouden in Oostende, voor senioren vindt de titel strijd plaats in Madrid. Zaterdag en zondag zullen de Europese kampioenen en een drietal door het lot aangewezen judoka’s na afloop van de wedstrijden in de diverse gewichtsklassen op het bezit van verboden stimulerende middelen worden gecontroleerd. „Hier gebeuren dingen waar ik nooit van heb durven dromen”, aldus Steuer, die inmiddels in Delft erkenning van zijn ingenieursexamen heeft gekregen en in ons land terug wil komen als basket- balcoach van een topclub. „Dit is het re sultaat van de nieuwe aanpak. Door de komst van de sponsors en de instelling van een verzwaarde competitie hebben de clubs hun spelers kunnen ontwikkelen. Toen ik twee jaar geleden een uitge breide competitie van 32 wedstrijden vroeg was dat nog niet mogelijk. Nu het eindelijk gebeurd is, plukt men hier di rect al de vruchten”. (Interrent-Autopon) z.t.; z.t.; 15 Vlot (Kroon) z.t Algemeen klassement: 1 (Amstel) 4.19,30; 2 Balk (Ketting) 4.20,09; 3 Priem (Frisol) 4.20,17; 4 Kneteman (Amstel) z.t.; 5 Schür (Ketting) 4.20,19; 6 Kuiner (Ketting) 4.20,27; 7 Kamper (Am stel) 4.20,36; 8 Skosarev (Rus) 4.20,37; 9 De Waal (Trico Noble) 4.20,38; 10 Spetgens (Mars-Gazelle) 4.20,42; 11 Bakker (Frisol) 4.20,43; 12 Van Piere (Interrent-Autopon) 4.20,49; 13 Vlot (Kroon) 4.21,07; 14. Vavra (Tjech) 4.21,09; 15 Van der Kruys (Van Erp) 4.21,11; 16 Schelling (Automatic Hol land) 4.21,23; 17 Basko (Rus) 4.21,34; 18 Wiegersma (Kroon) 4.21,37; 19 Schuitema ker (Caballero) 4.21,45; 20 Hassink (Am stel) 4.22,12. Tweede etappe (Amsterdam-Bladel 180 km): 1 Balk (Ketting) de 180 km in 4.02,50 (met bon 4.02,35); 2 Den Hertog (Amstel) z.t (met bon 4.02,40); 3 De Waal (Trico Nonle) 4.03,06 (met bon 4.03,01); 4 Knete mann (Amstel) 4.03,6; 5 Spetgens (Mars)- Gazelle) z.t.; 6 Schür (Ketting) z.t.; 7 Bakker (Frisol) z.t.; 8 Kuiper (Ketting) z.t.; 9 Priem (Frisol) z.t.; 10 Kamper (Amstel) z.t.; 11 Schuitemaker (Caballero) 4.03.6: 12 Basko (Rus) z.t.; 13 Van Pierre 14 Vavra (tsj) Klaas Balk spurt als Want dat het hier doorgestoken kaart betreft, staat voor mij als een paal boven water. Dat zeg ik niet om opzien te baren, want voor dit stukje krijg ik echt niet meer uitbetaald als voor dat van gisteren of van overmorgen, en bovendien komt iedere herrie mij zeer ongelegen, want ik speel tenslotte in een belangrijk toernooi en heb uitsluitend aan stilte en rust behoefte. Evenmin beschuldig ik Andreiko en Koeperman van combine omda’ ik iets tegen hen zou hebben en derhalve in een kwaad daglicht zou willen stellen, al is het duidelijk dat deze twee grootmeesters nou niet bepaald mijn beste vrienden zijn. Nee, de reden dat ik mijn verontwaar diging niet onder stoelen of banken steek, is dat ik geleerd heb, of nee, eigenlijk niet eens geleerd, maar op mijn klompen aan- voêl, dat corruptie of valsspelerij zaken zijn, die in het gewone leven misschien welig tiert, maar in de damsport, waar het naar mijn mening voor alles om de schoonheid van het spel moet gaan, zoveel als mogelijk uitgebannen dient te wor den. De mensen, die het op mij gemunt hebben (en ik heb de indruk dat hun aantal met de dag stijgt) zullen mij wel weer tegenwerpen dat ik met bewijzen op tafel moet komen, een vrij onzinnig en kinderachtig argument, want geen enkel mens, die op het punt staat een partij te verkopen, zal de concurrentie uitnodigen aanwezig te zijn bij het sluiten van de overeenkomst tussen winnaar en verliezer. Wat dat betreft moet ik mijn critici dus teleurstellen. Maar ik ben wel ieder mo ment bereid haarfijn uit de doeken te doen waar Koeperman zo zwak gespeeld heeft, dat hij tenslotte als een keine jongen van het bord gezet werd. Ik heb V,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 10