Haarlem naar Heerenveen De Rai en het „bewijs Staal en polyester maken huidige autoband veiliger TELSTAR-FC DEN HAAG Velsen wil EDO titelkans bepaald niet cadeau geven Ronde van Zwanenburg voor niet gesponsorde renners VSV aast op het Velser kampioensc hap Nicaragua definitief in honkbalweek Telstar en Den Haag beiden blessurevrij r FI A kwam tegemoet aan constructeurs Nieuwe titel Ackermans ïlt Ceulemans dicht Rijwieltochten met 230 rijders door N-Holland Jonge paarden in Hilversum bij wereldtitel 11 en 5 x ZATERDAG 13 MEI 1972 SPORTPARK SCHOONENBERG imnnin SSS. Amerikaanse eisen niet automatisch overnemen Een karkas van polyester wordt getest op zijn sterkte, door een plunjer diep in de band te drijven. Deze zegel heeft waarde Ford roept weer auto’s met mankement terug (Van een medewerker) (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE (Van een medewerker) (6.00 tamelijk van ADVERTENTIE r kwam daaruit (Van een medewerker) ire- lent ein A Koopt de Telstarbode, u kunt hierop de wedstrijdbal winnen met de handtekeningen van de spelers. Het gebruik van staal levert op, die isie ag ain net 11 11 10 9 9 9 8 6 Omdat het tot vorige week nog volop in de running was voor een eventueel kam- pioensschap was al ruim van te voren aan de spelers van het tweede elftal toege zegd, dat zij de eer van de blauw-witten op het Velser kampioenschap hoog moch ten houden, en het bestuur van Stormvo gels wil uiteraard deze beslissing niet herroepen. Velsen spaart zijn A-selectie voor de zeer belangrijke thuiswedstrijd tegen EDO om te proberen de Haarlemmers de voet dwars te zetten op hun weg naar het kampioensschap. Bij VSV heeft men na afloop van de compeittie normaal door getraind en te- Over het algemeen was men bij Nova Zembla met de opkomst aan deelnemers niet ontevreden. Het waren er alweer 63 ■meer dan vorig jaar. Alleen de belangstel ling in Scharwoude viel met negen man dik tegen. Van Nova Zembla en Haarlem e.o. namen 22 leden aan de tochten deel. In het jaarverslag van de Rai over 70/71 wordt onder meer ingegaan op het ruimtebeslag van de wegen in ons land. De vrees, dat Nederland één grote asfalt- vlakte wordt is volgens dit jaarverslag niet gegrond. De Rai rekent voor, op basis van CBS cijfers uit 1971, dat in drie jaar tjjd 6200 ha. werd gebruikt voor alle ver- keersdoeleinden samen. Dat is 0,5 procent van het Nederlands grondoppervlak. verminderd resonanties een gevaarlijk kan ioede vijze i te- een n zij dat pon- erbij •r, o in de een 'den, t de :per- wel dige tiliek ge il de ings- arije cam- :i in uitse dit 'acht kend het >cho- in rijd rgd Lein leef gde A.s. zondagmiddag aanvang half 3 imer itrijd 57e deze ESK ings- lon- hun om- toen imen voor Idel- lasse vaar die- du- een dre- it 14 09,2. aam band ver een oer- alve verd thur >art- alve afri- 7—5 PUNTEN top- leek ïge- em- lijk, rre- ids- nan >pa- gen ele- Een (Sl ur)— yken (Mo- a (I- Rus) 1-1, -0. io 14 lit 8, :n 8 a Sy Aliar nelli lit 8, Telstar-trainer Rab kan niet beschikken over de geschorste Van Essen. De (ver moedelijke) opstelling van de Velsena- ren luidt Van Egmond, Fens, (Bijl), Jon- ker-Stanic, Van Kooten Tout (Fens).Nu de promotie een feit is - Haarlem kan mor gen bij een eventuele overwinning tegen Heerenveen ook nogkampioen worden - kan trainer Brand met een gerust hart De FIA was oorspronkelijk van plan met ingang van het nieuwe seizoen klei nere benzinetanks voor te schrijven, wel ke meer pitstops noodzakelijk zouden ma ken. De constructeurs waren hierdoor nogal kwaad geworden en hadden ge dreigd massaal uit de FIA te treden en Grand Prix-races te boycotten. Verder maakte Metternich nieuwe vei ligheidsvoorschriften voor Formule I-wa- gens bekend. Deze voorschriften worden volgend jaar van kracht. De benzinetanks en de „cockpit” moeten dan beschermd worden door een tien centimeter dikke laag meegevend materiaal. Ook moet de rubber binnenmantel van een benzinetank dikker worden. (Van onze wielermedewerker) ZWANENBURG. De Halfwegse wie lerclub De Bataaf verzorgt dinsdagavond 16 mei op het Kinheimparcours een ronde van Zwanenburg voor amateurs die niet in een merkenploeg zijn opgenomen. Het idee voor deze ronde is afkomstig van het door de renners van De Bataaf gevormde relax-comité, dat in de voorbije winter maanden een aantal feestavondjes organi seerde in het clubgebouw en van de opbrengsten een reservering maakte voor deze unieke koers. MONTE CARLO. De sportcommissie van de Internationale Automobiel Federa tie (FIA) heeft gisteren, aan de vooravond van de Grote Prijs van Monaco, op het nippertje een conflict met de construc teurs van Formule I-renwagens weten te vermijden. Paul Metternich, voorzitter van de commissie, maakte op een pers conferentie bekend dat de FIA had beslo ten voorstellen van de constructeurs be treffende de afmetingen van benzinetanks in Formule I-wagens in overweging te nemen. IJMOND. Vanmiddag is op de voet balvelden in Zeewijk een begin gemaakt met het voetbalkampioenschap van Velsen voor amateurteams. Helaas met daarbij de constatering, dat het kampioenschap een belangrijk doel van zijn waarde verliest, doordat de beide tweede klassers Storm vogels en Velsen niet met hun A-team deelnemen. Dat was ook de beide voor gaande jaren het geval en daardoor kon het gebeuren dat een op papier zwakkere deelnemer als VVB vorig jaar de titel in de wacht sleepte. Bij Stormvogels heeft het niet uitkomen met de sterkste forma tie als oorzaak, dat de Zeewijkers pas zondag hun laatste competitiewedstrijd van dit seizoen spelen. SPAARNDAM. Aan de rijwieltoer- tochten door Noord-Holland van de Spaarndamse Ijsclub Nova Zembla en de Ijsclub voor Haarlem en omstreken na men op Hemelvaartsdag 230 rijders deel. HAARLEM-IJMOND. De ongekende felheid waarmee FC Den Haag donderdag avond van leer trok tegen Ajax zal morgen ap Schoonenberg wel in zoverre zijn weggeebt dat Telstar een redelijke kans maakt om in de slotfase van deze competitie nog wat extra punten aan zijn totaal toe te voegen. Den Haag is echter niet de eerste de beste tegenstander en om die reden ligt er morgen - hoewel er voor beide teams naast de winstpremie nauwelijks iets meer op het spel staat - wellicht toch een aantrekkelijke wedstrijd in het verschiet. Den Haag - dat blessu revrij uit de slijtageslag om de KNVB- beker is gekomen - start in principe met hetzelfde elftal als tegen Ajax. Dat bete kent: Thie-Korevaar, De Zoete, Mansveld, De Caluwe-Advokaat, Berg, Kila-Hestad, Roggeveen, Van Eeden. Een verrassing bracht het nummer speerwerpen voor dames. De DEM-atletes Carla Luijer en Lida Kuijs lieten zich hierbij in de luren leggen door Elly Lute van de AV Castricum die met een uitste kende worp van 44,84 m. de titel verover de. Carla Luijer volgde met 44,14 m. als tweede en Lida Kuijs bewees haar con stante vorm met een worp van 44,06., voldoende voor de derde prijs. Lida Kuijs bracht het voorts tot een zeer acceptabele worp van 38,88 m. bij het discuswerpen, waarmede zij de vierde plaats bezette. Cardla Luijer stootte de kogel nog 10.58 m. Bij de heren was DEM vertegenwoor digd door Ton de Graaf, die met de kogel tot 12,35 m. reikte. Louis Schuijt kwam tot een afstand van 11,79 m. Naast het succes van Elly Lute bij het speerwerpen kwamen nog enkele leden van AV Castricum tot vermeldenswaardi- ge prestaties. Peter Vlaarkamp werd tweede op de 1500 m. in de snelle tijd van 402.8 sec. Nico Brakenhoff liep de 800 m. bij deze kampioenschappen in 2.00.1 sec. en dat was voldoende voor de vierde plaats. Op de 5000 m. liet Nico Baart 15.36.8 sec. voor zich afdrukken, waarme de hij op de vijfde plaats beslag legde. In Amerika heeft men. eens uitgere kend, dat iedere 10 percent minder spanning dan voorgeschreven, de le vensduur van de band met 13 percent verkort. Twintig percent overbelasting verkort de levensduur van de band met maar liefst 40 percent. En dit alles kan zo gemakkélijk zelf gecontroleerd worden, met behulp van een eenvoudige spanningsmeter. Een sterke en afwijkende slijtage, vooral bij de schouders vair de band, kan een aanwijzing zijn, dat de wagen moet worden uitgelijnd. IJMOND. Morgen de laatste wed strijd in de tweede klasse A valt er misschien een beslissing omtrent het kam pioenschap in die afdeling. Misschien, want lijstaanvoerder Schagen is alleen zeker van promotie als de Noordhollan- ders erin slagen de lastige thuiswedstrijd tegen het de laatste tijd uitstekend draai ende Vitesse in de volle winst om te zetten. Verliest Schagen en speelt EDO in de uitwedstrijd tegen Velsen gelijk, dan is er een beslissingswedstrijd noodzakelijk. Dat is tevens het geval als Schagen gelijk speelt en EDO de volle winst pakt. Ver liest Schagen en wint EDO, om het nog wat ingewikkelder te maken, dan zijn de Haarlemmers kampioen. EDO kan echter op sterke tegenstand rekenen van Velsen, want de Veisenaren laten zelfs het Velser kampioenschap schieten om te proberen EDO met het volledige A-team de voet dwars te zetten. Een spannend slot van een zeer spannende competitie, waarin helaas Stormvogels vorige week moest afhaken in de strijd om het eerste klas- sersschap. Onderaan zijn de beslissingen reeds ge vallen. Purmersteyn en Zaandijk degrade ren, zodat de overige wedstrijden in deze afdeling om des keizers baard gespeeld TENNIS. De tenniswedstrijd Italië Nederland (tweede ronde Europese zone, groep a) in het toernooi om de Daviscup zal op 19, 20 en 21 mei worden gehouden in San Benedetto del Tronto aan de Adriatische kust. zijn vaste kern uiteenhalen die verant woordelijk is geweest voor Haarlems op mars naar de ere-divisie. Gedeeltelijk door het feit dat hij met blessures kampt en gedeeltelijk door het feit dat bij Haar lem enkele spelers vanwege het slopende seizoen op hun laatste benen lopen is Brand van plan om enkele van zijn vaste reserves morgen een kans te geven. Van Bree voort, Huyg en ook Reuser staan op de nominatie om tegen het ongetwijfeld felle Heerenveen hun opwachting te ma ken. De opstelling van Heerenveen, dat met steeds rassere schreden AZ ziet nade ren, luidt: Gever De Jong, Weide, Zwart, Van Wensveen-Zoetendal, T. Kist, C. Kist sr„ Wiertz, Haan Prinsen. De meesten gingen in Spaarndam van start. In Scharwoude dienden zich slechts negen deelnemers aan voor de grote tocht over 150 km. Men ondervond daar con currentie van een Noordhollandse trim- toerdag. Alles bijeen had Nova Zembla ook nog eens zo’n twintig man ingezet voor de organisatie. „Het is allemaal heel goed verlopen,” aldus een tevreden organisator P. Nooy, „en de EHBO’ers hoefden hele maal niet in actie te komen.” (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het honkbalteam Nicaragua zal definitief meespelen in de Haarlemse honkbalweek. De KNBSB heeft daarvoor zijn toestemming gegeven. De nationale formatie van Nicaragua is ingedeeld in poule A, samen met Cuba, de Grand Rapids Sullivans en de Alaska Goldpanners. De ploegen spelen in deze afdeling een hele competitie. Zij ontmoe ten elkaar twee keer. In de andere poule (Nederlands team, Italië en de Antillen) wordt anderhalve competitie gespeeld. De start van de Haarlemse honkbal week is vrijdag 30 juni. Er worden dan twee wedstrijden gespeeld. I HILVERSUM. Dinsdagavond uur) op Hilversum een meeting van grote kwaliteit die ditmaal nu eens niet is gevonden bij de oudere paarden maar bij de jonge garde. De toppaarden van de generatie starten in de Record-prijs over 1600 meter. Jan van Dooyeweerd heeft hierin niet Tojo Buitenzorg gekozen, maar Jacky Spencer. Dit paard heeft al een indrukwekkende reeks van negen over winningen achter de rug. De mogelijkheid is groot dat deze reeks door Jonker Vo- lann zal worden afgebroken. De moeilijk heid voor de Utrechtenaar Piet Smit is dat hij een beroerde positie aan de start heeft geloot en zijn paard bovendien een lagere afstand prefereert. (Dit weekeinde is er de tweedaagse van Duinwijk). De tips voor Hilversum: 1. Asplenium- prijs: 1. Ken Williams, 2. Julius Caesar, 3. Kameroen. Outs: Karper K. 2. Asplenium- prijs 2e afd.: 1. Katema du Bois, 2. King Narciso. 3. Jilles Hanover. Outs: Jocabo T. 3. Azalea-prijs: 1. Klif Areta, 2. Kingly Boy, 3. Iris Zorgenest. Outs: Jassana 4. De Gouden Armband-prijs: 1. In Time, 2. Irmana B, 3. Idas. Outs: Ivonne Hanover. 5. Brunfelsia-prijs: 1. Josephine Baker, 2. Hannie Judson W, 3. Izanto. Outs: Isidore. 6. Record-prijs der 4-jarigen: 1. Jonker Volann, 2. Jacky Spencer, 3. Josje W. Outs: Janky Buitenzorg. 7. Bougainvillea- prijs: 1. Jefferson 2. Jona Buitenzorg, 3. Ilexide Hanover. Outs: Iris Volo. 8. Belo- perone-prijs le afd.: 1. Ilina, 2. Hendrik BS 3 3. Helios CH. Outs: Gonda Scotch. 9. Begonia-prijs: 1. Kapitein Scotch, 2 Kom- tesse D, 3. Jimmy Boy. Outs: Impala Gregor. 10. Beloperone-prijs: 1. Ina van Hovi, 2. Illya Kuryakin, 3. Francisco. Outs: Interest. Een autoband wordt niet langer op- De belangstelling onder de ongesponser- de renners voor de ronde van Zwanen burg was zo groot - er kwamen 250 inschrijvingen binnen -dat men noodge dwongen tot selectie moest besluiten. Ruim honderd amateurs mogen aan de slag en onder hen bevinden zich de plaat selijke favorieten Jan en Fred Zomer en Jan de Jong, de Haarlemmers Ton Blom, Edwin van Dellen en Hans van Leeuwen, Nico Alles uit Alkmaar, de Noordwijker Leo v.d. Berg, de Zaandammers Ted van Galen, Nico Duineveld en Peter Verdonk, Nikita den Hertog uit Harderwijk, broer van de meer bekende Fedor, Sjaak Koe- vermans uit Vlaardingen, de Amsterdam mers Herman Gorter, Dick Helmerhorst, Dick Nijhuis en Henk Stakenburg, de Slotenaar Peter v.d. Voort, Harry van Piere uit Mijdrecht, die aan een sterke come back bezig is, Anton Werner uit Bilthoven en Ted Rood uit St. Pancras. Het kan met deze renners een interessan te koers worden. De start is ’s avonds om zes uur en de afstand bedraagt 80 km. Vooraf rijden om half vijf de veteranen een race over 50 km. en onder hen bevinden zich nationaal kampioen Piet Steenvoorden uit Heemstede, oud-stayer- kampioen Henk Buis uit Vijfhuizen, de Haarlemmers Freek Cornelisse, Aad Stra- ver, Henk Sengers en Henk Kiekens, Henk Kuitwaard uit Santpoort, de Am sterdammers Frits en Cees Rabe, Harry Moorman, Jan Koolhof en Dick Bouqet, de Brabanders Jef Coone en Henk v.d. Kloot, Frans Braat uit Hoofddorp en plaatselijk favoriet Wim Snijders. Jaarlijks werd dus 0,05 procent van onze grond gebruikt voor verkeersvoorzienin- gen. Als men op dezelfde wijze voortging zou in 100 jaar tijd toch niet meer dan 5 procent van de totale oppervlakte worden gebruikt voor verkeersvoorzieningen. En dat, terwijl er door landaanwinning nieuwe grond bijkomt. De Rai zegt voorts, dat de lengte van het wegennet buiten de bebouwde kom, jaarlijks met c.a. 1 procent toeneemt. Ook dit geeft geen reden - aldus de Rai - voor de veronderstelling, dat Nederland bezig is een grote asfaltvlakte te worden. Hoe juist dit allemaal ook mag lijken; er schuilt niettemin een levensgrote adder onder het gras. Deze cijfers uit het Statistische Zakboek hebben uiteraard betrek king op de totale grondoppervlakte van Nederland. Dus ook de gronden in het noorden en oosten van ons land en in de Flevopolders bijvoorbeeld. De Rai vergeet echter, dat de behoefte aan wegen in deze gebieden als de Randstad, de provincies Noord en Zuid-Holland, en Utrecht. De bezorgdheid dat Nederland één asfaltvlakte wordt, geldt juist voor deze dichtbevolkte gebieden met zijn vele zakelijke, admini stratieve en culturele centra. Om met cijfers aan te tonen, dat deze gedachte onjuist is, zou men een vergelijking moeten maken tussen de grondoppervlakte in de boven genoemde provincies en de oppervlakte aan grond, die daar door wegen in beslag worden genomen. Dat doet de Rai niet In feite bewijst de Rai niets met haar re- kenarij. Bij aankoop van elke hele fles krijgt U een zegel ter waarde van 5 punten. Als U 50 punten inzendt ontvangt U zes leuke borrelglaasjes GRATIS. Bij elke 50 ingezonden punten telt één uit een advertentie geknipte zegel (waarde 5 punten) mee. vens enkele vriendschappelijke wedstrij den gespeeld. De Velseraarders zijn er namelijk zeer op gebrand dit jaar de eer voor zich op te eisen WB doet uiteraard al het mogelijk ook dit jaar zo hoog mogelijk te eindingen. terwijl kampioen IJmuiden in staat moet worden geacht voor een aantal verrassende uitslagen te zorgen. Verdere deelnemers zijn het zater dag- en het zondag-elftal van KTC, het naar de HVB gedegradeerde SVIJ dat er natuurlijk op gebrand zal zijn het ietwat geschonden imago bij te schaven, en de beide HVB vertegenwoordigers Terrasvo gels en Waterloo. De pouleindeling luidt als volgt: Poule-A: KIC (zondag), SVIJ, Velsen, VSV en WB. Poule B: KIC (zaterdag), Terrasvogels, Stormvogels, Wa terloo, en IJmuiden. BEVERWIJK. Marjan Ackérmans- Thomas heeft in Zeist een nieuwe titel toegevoegd aan de inmiddels indrukwek kende lijst van kampioenschappen. Bij de kampioenschappen van het district West I (Noord-Holland/Utrecht) veroverde de blonde DEM-atlete de titel bij het hoog springen. Met haar prestatie was zij niet zo erg tevreden. Zij kwam niet hoger dan 1.65 m„ doch zij verwees de jonge talen ten Annemieke Bouma en Silvia Barlag met elk 1.60 m„ naar het zilver en het brons. Op het nummer 100 m. horden viel zij eveneens in de prijzen. Nadat zij haar serie in 14.8 sec. had gewonnen, kwam zij in de finale achter Mieke Sterk en Miep van Beek op de derde plaats in 14.7 sec., bijzonder fraai voor de inmiddels 30- jarige Marjan. Het was voor de derde keer dat de ijsclubs deze toertochten op stapel zetten en zij konden meteen op een record aantal deelnemers bogen. Voor de langste tocht over 150 km. vertrokken 117 rijders vanuit palingdorp. De schaatsenrijder Sjors Rotteveel kwam daar na bijna vijf uur fietsen als eerste terug. In zijn kiel zog kwamen andere schaatsers als ’t Hoen, Gijzel en Schipper binnen. Van de drie deelnemers die de tocht niet uitreden, moest er een spoorslags naar huis omdat zijn vrouw moest bevallen. Voor de kleine tocht over 50 km., die in twee grote lussen rond Spaarndam voerde schreven 104 liefhebbers in. Onder hen bevond zich ook de 63-jarige Haarlemmer Anton Kluyskens, die ook steeds in de strand- en duinlopen in de omgeving van de partij is. BUENOS AIRES De Belg Ceulemans en de Japanner Kobayashi zullen elkaar in de laatste ronde ontmoeten in het toernooi om het wereldkampioenschap driebanden in Buenos Aires. De Belg is praktisch zeker van de titel, die voor de 27e maal in het geding is, omdat zijn algemeen gemid delde veel hoger ligt dan van zijn rivaal. Indien Ceulemans als overwinnaar uit het strijdperk treedt, zal het zijn tiende we reldtitel zijn. 50 punten ▼geven recht op 6 borrelglaasjes OEKUYPER-NEDERLANDN.V. Postbus 54 Schiedam Een technisch-medische werkgroep in Frankrijk heeft een analyse ge maakt van 750 auto-ongelukken Men wilde hierbij nagaan welke aard de ongelukken hadden, wat de oorzaken waren en welke gevolgen zich voorde den. Men wilde tenslotte na dit onder zoek veiligheidsnormen opstellen voor auto’s, die zoveel mogelijk op de prak tijk zijn afgestemd. De auto-industrie in Europa, die ge confronteerd wordt met de Ameri kaanse veiligheidseisen, heeft zich ge realiseerd, dat deze eisen niet automa tisch toegepast kunnen worden op de in Europa geproduceerde en geleverde auto’s. De auto-ongelukken in Amerika zijn wat aard en oorzaak betreft niet altijd vergelijkbaar met die in Europa. Zodat de Amerikaanse veiligheidsnor men wellicht aangepast moeten wor den. Het was dus noodzakelijk vast te stellen aan welke essentiële veilig heidsbehoeften de Europese wagens moeten voldoen. Uit het onderzoek van dit team is onder meer komen vast te staan, dat het aantal zuiver frontale botsingen in Europa tot een minderheid behoort. Veel meer komen de diagonale botsin gen voor, waarbij twee elkaar tege moet rijdende auto’s met de linker- voorzijde tegen elkaar botsen. Dat be tekent, dat een veiligheidstest waarbij een auto rechtstandig tegen een muur wordt gereden, niet is afgestemd op de Europese praktijk. Zo zijn er meer voorbeelden. Om na te gaan welke krachten er loskomen bij een diagonale frontale botsing, zal men onder meer proefwagens onder een hoek van 30 tot 40 graden tegen een muur moeten laten rijden. Een dergelijke proef be hoort echter niet tot de genormaliseer de Amerikaanse veiligheidstesten Bo vendien zouden, volgens de Franse werkgroep, de Amerikaanse eisen geen rekening houden met het heterogene autopark dat in Europa bestaat. Ford gaat nog eens 436.000 personen auto’s van het modeljaar 1972 terug roepen naar de fabriek. Dit in ver band met moeilijkheden aan de lagers van de achteras. Het is de bedoeling dat de achterassen en lagers worden vervangen van alle Mercury Montego’s en Torino’s van het jaar 1972. Deze massale vervanging gaat Ford Amerika naar schatting tachtig miljoen dollar kosten. Het betreft hier dezelfde wagens, die Ford al eerder heeft teruggeroepen om ankerplaten voor de lagers aan te brengen. Uit veiligheidsoverwegingen zal dit het eerst gebeuren. Intussen gaat Ford nieuwe assen maken voor dezelfde wagens, die daarna opnieuw terugmoeten naar de fabriek. worden. Vorige week al gaven enkele clubs op het veld de indruk dat men het met de voetballerij niet meer zo zag zitten, zodat de laatste ontmoetingen wel niet kwalitatief zullen zijn voor deze tweede klasse. DWV maakte Purmersteyn thuis in Amsterdam zeker twee punten afhandig en datzelfde mag verwacht wor den van DEM dat thuis tegen Zaandijk speelt. EVC zal wel raad weten met het de laatste weken bijzonder zwak opere rende HFC, terwijl Stormvogels thuis op gepaste wijze, dat wil zeggen met een overwinning op HFC voor de laatste maal dit seizoen de negentig minuten vol speelt. Afgelopen dinsdag had Alkmaarse Boys in Beverwijk geen kind aan De Kennemers en boekte dan ook een reële 4-0 overwinning. Voor deze twee clubs is het doek dus reeds gevallën. S men reeds in 1958 verwachtte. D~r 1. ester, beide lichte en sterke materialen. X wordt de levensduur van de band ook X verlengd. Hcewe’ dit niet de belang- X rijkste eis is, die automobilisten aan X banden stellen. Uit een onderzoek dat de produktie van de nieuwe radiaal- banden met staal en polyester bege- leidde, kwam vast te staan, dat 65 percent van de automobilisten als eer- ste eis een goede wegligging stelde, g Zeventien percent van de chauffeurs X vindt levensduur van de band het be- X langrijkste, tien percent zegt, dat com- X fort op de eerste plaats komt Tenslotte X komen uiterlijk en lawaaiigheid achter- X aan met respectievelijk vijf en drie X percent. Als een goede wegligging de belang- S grijkste eis is, die automobilisten aan banden stellen, dan valt het op hoe zij hun eigen bijdrage daartoe in het alge- meen verwaarlozen. Een goede karr zijn functie slechts optimaal X vullen, als hij gemonteerd is op v«i X uitgelijnd en gebalanceerd wiel. Daar- X bij zal de band op de correcte span- X ning moeten zijn gebracht. Aan deze X drie punten mankeert het veel. Onba- lans en een verkeerde uitlijning staan bovenaan de lijst van de oorzaken die bandenslijtage tot gevolg hebben. Ge- volgd door een onjuiste spanning, meestal in de vorm van een te lage X spanning g r.en autooana worm met langer op- gebouwd uit rubber, of tectiel, maar in toenemende mate uit synthetische ma- X terialen. De laatse ontwikkeling op dit X gebied is een combinatie van staal- X draad en synthetisch materiaal, in dit X geval polyester. Goodyear, de banden- X fabriek ede deze combinatie toepast, X claimt dat polyester het beste karkas- X materiaal is, dat op het ogenblik be- g schikbaar is. Daarnaast heeft zich op het bandenfront een tweede ontwikke- ling voorgedaan: de conventionele dia- gonaalband, wordt meer en meer ver g drongen door de radiaal of gordelband. X Goodyear heeft daarom de combinatie g van staal en ploy ester voornamelijk X toegepast bij de produktie van radiaaï- X banden, omdat de vorm van deze ban- X den er zich ook beter voor leent. X De radiaalband, zo langzamerhand X weet iedere automobilist dit, heeft een X breder loopvlak en geeft de auto meer g „grip” op het wegdek. Een nadeel is echter, dat de wangen of zijkanten van de radiaalband tamelijk kwetsbaar g zijn. Het toegepaste polyester dient er g nu voor om het karkas en dus ook de X wangen van de band te verstevigen, X terwijl het staaldraad in het loopvlak X is verwerkt, dat daardoor hechter is, X een beter warmtegeleiding krijgt en X minder kans loopt op doorboring. Bo- g vendien verleent het staal de band een lagere rolweerstand, dat tot uitdruk- S king komt in een lager benzinever- bruik. Staal, als materiaal bij bandenfabri- X cage, wordt thans niet voor het eerst X gebruikt. Reeds in 1958 werd staal verwerkt in een klein aantal radiaal- banden. Zonder veel succes trouwens, omdat de toenmalige veersystemen van de auto niet waren ingericht op het S gebruik van radiaalbanden. Was bo- g vendien staal in deze banden verwerkt, dan kwam daaruit een g comfort voort, hinderlijke X in de carrosserie en X wegbreken 1 bij hoge bochtsnelheden. X Nu is dit verbeterd. Radiaalbanden X fungeren niet meer als „extra’s”, maar worden veelal standaard geleverd en X de vering van de wagens is erop inge- steld. H-1 “hr::!: ctsr’ - thans dan ook de voordelen Door het gebruik van staal en uoly- 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11