Holland- Twenteroute 31 mei open Nederlands nieuwste racebaan gaat opzij voor zeldzame paddestoelen ZATERDAG 13 MEI 1972 Erbij 1 (Van een medewerker) Groen hart Zand Paddestoelen Zuinig met ruimte Ongeluk i y Sa* i -J* ’31' -W’ s s SR' MS =a?. i al bij V I ■-■■■■■■ 7' Terwijl hij, bij wijze van spreken, achter zijn rug de graafmachines hoor- Hekken sluiten bij Terschuur de weg nog af. werd behoed voor een ruimtelijke ver snippering. Tussen het Veluwe- of Gelders ge deelte en het deel in Overijssel, ligt dit als te 1974 moeten wachten, voordat de Hol landTwente-route zover is doorge trokken, dat dit verkeer uit het Twent se plaatsje verdwijnt). Of: hoe de pro vincie Twente met de nieuwe route in aantocht dwarsverbindingen pro jecteerde en weer van de kaart liet verdwijnen. Bijvoorbeeld de S 23, die op felle weerstand bij de natuurmin naars stuitte, omdat deze autoweg het fraaie landgoed De Twickel eigen dom van een zeer adellijke, maar ook zeer oude barones doorsneed. In Twente gaat het verhaal voor de waarheid sta ik niet dat bij het bekend worden van de beslissing om de weg niet aan te leggen, de actievoerders duiven loslieten om het nieuws te mel den aan het landgoed Maar het mooi ste verhaal gaat over de bioloog dr. J. J. Barkman, beheerder van het biolo gisch station Wilster. Het niet op tijd gereedkomen van de brug over de IJssel heeft overigens een tijdelijk neveneffect: tot dit najaar kan alleen het verkeer van west naar oost over de Holland-Twente-route na Deventer gebruik maken van de nieu we autosnelweg. Het teruggaande ver keer. van oost naar west dus, zal in Overijssel nog de oude, kronkelige E8- route moeten volgen. de Holland-Twente-route het klaverblad de aandreunen, meldde de bioloog gesteund door onder meer het Rijks- herbarium zijn vondst aan de toen malige minister van Verkeer en Water staat, drs. J. A. Bakker. Deze liet een onderzoek instellen en het was tenslot te zijn opvolger minister Drees die de bioloog beloofde de weg ter plaatse om te laten leggen over een afstand van vier kilometer. Rijkswaterstaat begon opnieuw te calculeren en kwam uit op een half jaar vertraging en anderhalf miljoen gulden extra. Op een van de mooiste delen van de Veluwe, tussen Asset en Ug- chelen, is de weg vijftien meter ingegraven. Nog tweeëneenhalve week hebben kinderen op het as- ■Cr'lt niets te vrezen. nog een wegvak. waarin de nieuwe brug over de IJssel voorkomt, die deze route over de rivier tilt. Dit wegvak zal, zoals gezegd dit najaar gereedko men. Dat is tien maanden later dan de planning aangaf. Oorzaak hiervoor was een werkongeluk, dat de arbeid aan de nieuwe IJsselbrug in maart 1971 stag neerde. De 1100 meter lange brug van voorgespannen beton een qua con structie identiek exemplaar ligt bij Zwolle over de IJssel vormt een van de belangrijkste kunstwerken van de Holland-Twente route. De brug, waaraan men in februari 1969 begon te werken, gaat naar raming 25 miljoen gulden kosten. Andere kostbare voor zieningen zijn het knooppunt Hoevela ken, dat in drie fasen van een eenvou dige rotonde werd omgebouwd tot een klaverblad, en het knooppunt van de Holland-Twente route met rijksweg 50, een toekomstige verbinding vanaf de omgeving van Arnhem met Friesland. Ook hier werd een klaverblad gecon strueerd. Daarvoor werd zand gehaald uit een put in Busloo, gemeente Voorst. Deze gemeente dankt aan de 5 miljoen kubieke meter zand die daar werd uitgegraven, straks een zeer uitgestrekt recreatieterrein, compleet met groot meer, jachthaven en restaurant. Deze specialist op eenzame hoogte vond tijdens zijn exploratietochten in een jeneverbesstruweel in de gemeente Markele zeldzame planten, mossen en.paddestoelen. Ongetwijfeld heeft zjjn wetenschappelijk hart een paar tik ken overgeslagen bij de ontdekking van deze paddestoelsoorten die eerder deze eeuw slechts gesignaleerd waren in Zwitserland en. gedurende de Euro pese belle epoque, nog eens in Mexico. De techniek was hem echter reeds voor geweest; midden in dat jenever- bestruweel stonden kleine, rode piquet- paaltjes die de as van de naderbij komende HollandTwente-route aan gaven. Erbij Drees erkent, dat niet alleen de storm achtige ontwikkeling van de auto de oorzaak is geweest van de huidige, chaotische verkeerssituatie in vele ste den. Primair moet de oorzaak gezocht worden in een onjuiste ruimtelijke or dening, die door de bouw van slaap steden” zonder voldoende openbaar vervoerlijnen, de „mobiliteitsbehoefte” zoals dit officieel heet, heeft aange- wakkerd. Vandaar en ook dit is een uitspraak van deze minister dat we terug moeten naar de Tweede Nota van ruimtelijke ordening, die in 1966 is verschenen en waaraan niet altijd de hand werd gehouden Dit is onder meer de reden, dat minister Drees twijfelachtig staat tege nover de aanleg van rijksweg 3 (Am sterdam-Rotterdam) omdat deze auto snelweg het „groene hart van Holland” doorsnijdt In de Nota van ruimtelijke ordening wordt dit „groene hart” met de nadruk op groen uitdruk kelijk gespaard. Bovendien zou ook deze weg nog meer auto’s de steden Amsterdam en Rotterdam binnenbren gen. In de steden zouden aansluitende wegen gebouwd moeten worden en be staande wegen uitgebreid, om deze toe name op te vangen Nog afgezien van de extra parkeerruimte die dit alles zou vereisen: een parkeerruimte die in wezen al niet meer voorhanden is. Of men zou de binnensteden moeten uit hollen. De stadsmens moet zich dan nog meer beperken in zijn bèwegings- vrijheid. Dit alles geeft de actie-groepen on der het bewind van minister Drees mits zij goed geargumenteerd uit de bus komen een redelijke kans op succes. Men denke aan de eenmansac tie van de bioloog Barkman. Maar het een en ander moet natuurlijk wel tijdig gebeuren. Het is de vraag of dit laatste opgaat voor de actievoerders uit de omgeving van Kootwijk die nu enkele weken voor de officieuze ope ning van de Holland-Twente route, ervoor pleiten de aansluiting bij Koot wijk niet vrij te geven voor het ver keer. De toeleidende wegvakken liggen hier volkomen klaar, om de eerste automobilisten te ontvangen. Zullen zij tot de „jongste dag” niet gebruikt mogen worden? Nederland heeft er dus weer een moderne autosnelweg bij. Hoeveel eco nomisch nut zo’n weg ook opievert, hoe nodig in dit geval deze route was om Twente betere verbindingen met het hart van Holland te geven, en hoeveel recreatieve waarde zo’n we> ook vertegenwoordigt; het blijf* een dubbelbaans asfaltlint van gemiddeld 80 tot 100 meter breed, inclusief de taluds. Zo’n weg blijft natuurgebieden doorsnijden, ook al deed men zijn ui terste best om hier rekening mee te nouden: bijvoorbeeld door op de Velu we de rijbanen soms tachtig meter uit Geen weg in Nederland heeft tijdens zijn ontstaan zoveel publiciteit gekre gen en ook zoveel verwarring gesticht, als deze Holland-Twente route. Die daarbij en dit even tussen haakjes een van de mooiste wegen van ons land is. De verwarring begint al bij de naamgeving: in nationaal verband wordt deze oost-west-verbinding offi cieel aangegeven als rijksweg 1 (Am sterdamHoevelakenApeldoornOl- denzaalgrens). Vanaf het kruispunt Hoevelaken heeft de weg, vooral in het Twentse spraakgebruik, de naam Hol landTwente-route gekregen, terwijl eveneens de weg vanaf Hoevelaken met een gerust geweten de E8 kan worden genoemd, de internationale route die ooit nog eens Londen aan Warschau moet vastkoppelen. Probeer dit maar eens aan een buitenlander uit te leggen, gewend als hij is aan eenvou dige nummeringen. Vertel hem liever de andere verhalen over deze mid- scheepse racebaan van Holland: hoe de bewoners van Goor doodskoppen op de straat schilderden en barricaden op richtten, uit protest tegen het zware, internationale verkeer door hun nauwe dorpskern. (Overigens zullen zij tot Aan dit „nacalculeren” is Rijkswa terstaat overigens ../’wend, ook wat rijksweg 1, de E8. de Holland-Twente route betreft. Tijdens de aanleg van de nieuwe route besloot Twente een uit gebreid verkeers- en vervoersonderzoek te laten houden door een particulier bureau. Daar waren voldoende lof waardige redenen voor; Twente fun geert als een centraal gebied voor het doorgaande verkeer Nederlands-Duits- land vice versa en krijgt zo tegen 1976 niet alleen de E8 door zijn schone dreven, maar ook nog een rijksweg 15, een autosnelweg die Rotterdam ver bindt. met het oosten. Men wilde in Twente wel eens weten hoe de infra structuur er tegen die tijd uit zou moeten zien. De uitkomst van het on derzoek hield een verrassing in: de E8 zou niet zoals oorspronkelijk was voorzien de grens met Duitsland kruisen, maar rijksweg 15. Een van de redenen was, dat ook in de toekomst onvoldoende vervoersaanbod werd ver wacht om straks twee grensovergangen aan te leggen. Dit heeft tot gevolg, dat de E8 voorlopig eindigt bij de reeds genoemde Bandweg en de automobilist die over enige jaren via deze route Duitsland wil bereiken, genoegen moet nemen met een omweg via. de Band weg, om dan pas over rijksweg 15 op de grens af te kunnen stevenen. Voor het natuurschoon in Twente leverde deze wijziging van het verloop van de E8 het voordeel op, dat de ruimte verslindende kruising van de beide au tosnelwegen (E8 en rijksweg 15) in de driehoek Borne-Hengelo-Oldenzaal van de kaart werd geveegd. Waarmee een van de mooiste streken van ons land De enkele ingewijden en buurtbewo ners die reeds hebben „gesnoven” aan het fabrieksnieuwe asfaltbitumen van de Holland-Twente route zullen technisch of niet technisch voorge vormd moeten toegeven dat deze verbinding een „beeld” van een weg is. Zeker, daar de route over de Veluwe voert. Dat mag ook wel voor 260 miljoen. Tussen Assel en Ugchelen ligt de weg over een afstand van 5 kilometer in een 15 meter diepe ingraving. Vier enhalve miljoen kubieke meter zand moest daarvoor worden verplaatst; een operatie die tweeënhalf jaar in beslag nam en waarvoor speciale voertuigen, met een eigen gewicht van 25 ton werden geconstrueerd. Door dit grote eigen gewicht konden deze payhau lers” niet volledig worden beladen met zand, omdat zij pas gebouwde viaduc ten moesten kruisen die niet bestand zouden zijn tegen zo’n maximale belas ting. Iedere zandauto werd daarom voor de rit begon gewogen op een speciale weegbrug die nota bene een gewapend betonnen onderbouw had. Nu we het toch even over de tech niek hebben: de aannemers lieten uit Duitsland twee „Schaufelrader” aan rukken. Reusachtige graafmachines, die zich letterlijk een weg „vraten” door het Veluwezand en via een (opende band het afgegraven zand in de voer tuigen deponeerden. In „gewoon” Ne derlands werden deze machines „schoe- penwielgraafmachines” genoemd. Ook het oostelijk deel van de Hol land-Twente route, in Overijssel, voert door een landschap dat de moeite waard is. Hier moest Rijkswaterstaat zeer zorgvuldig het tracé plannen om de oude urnenvelden en grafheuvels te ontzien. Dat bij dit alles, naar onlangs bleek, niet gelet werd op padde stoelen, kan men deze overheidsdienst moeilijk kwalijk nemen. Tenslotte heeft men ingenieurs in dienst en geen gespecialiseerde biologen. Autorijdend Nederland en Twente kunnen gerust zijn. Het is nog niet helemaal afgelopen met onze wegenbouw. Op 31 mei zul len de hekken voor twee keurig in het landschap geperste wegvak ken van de Holland-Twente-route opzij worden geschoven en kan de dagjesrecreant uit de Randstad plankgas richting Twente sturen. Voorlopig zal hij zich in Deven ter, waar de route door de binnen stad loopt, nog even moeten be heersen. Maar van zijn inmiddels geofferde belastingcenten is Rijks waterstaat druk bezig met de bouw van een nieuwe brug over de IJssel, die dit najaar gereed komt. Nog even het officiële ope ningsfeest afwachten; daarna kent vanaf Hoevelaken bij Amersfoort tot aan de rijksweg Holten-Markelo in Twente, geen enkele hindernis meer. Nederland heeft er op dat moment 75 kilo meter autosnelweg bij en dat voor het afgeronde bedrag van 260 mil joen gulden. Waar een wil is, is een weg. Twente heeft dit gezegde hardnekkig voor ogen gehouden en jarenlang in Den Haag op deu ren geklopt, de provinciale voet er tussen geschoven en door de kier om meer haast geroepen. Welnu, Twente kan dit jaar tevreden zijn. In volgende jaren zal de Holland- Twente-route voorbij Holten wor den doorgetrokken tot aan de nieuwe provinciale weg Goor- Rijssen en tenslotte maar dat zal volgens minister Drees pas in 1976 zijn zal de route een voor lopig eindpunt vinden bij de Bandweg, een eveneens nieuwe rijksweg die in Twente de steden Almelo, Hengelo en Enschede met elkaar gaat verbinden. elkaar te leggen, om het natuurschoon tot zijn recht te laten komen. Niette min: zo’n weg iedere moderne weg kost ruimte. Kostbare ruimte. Nu is met de nodige zorgvuldigheid die ruim te in bijvoorbeeld het oosten en noord en van ons land nog wel te vinden. Maar het wordt anders, als we in het dichtbevolkte westen van Nederland ook nog ruimte willen besteden aan wegen. In het denken van minister Drees (Verkeer en Waterstaat) is die ruimte in het westen nauwelijks meer voorhanden. Op wat nog resteert moe ten we zuinig zijn, ook al omdat in de nabijheid van de steden niet alle recre atieruimte verloren mag gaan. Dat is een aspect van de Drees-filosofie. Een ander aspect is, dat wegen nu eenmaal moeten beginnen en eu.digen in stede lijke gebieden. Hoe meer wegen naar steden toelopen hoe meer auto’s de steden zullen binnendringen en hoe groter de verkeerschaos in de steden wordt. Dat is het omgekeerde va» wat minister Drees wil. De auto, vindt hij, heeft al genoeg schade toegebracht materiële en immateriële schade aan de levensruimte in de stad. Ter- wille van de auto wordt groen verban nen, worden singels gedempt, gaat het uitzicht op de vaak opmerkelijke bin- nenstadsarchitectuur verloren en kun nen kinderen en bejaarden niet meer veilig buiten zijn. De negatieve effec ten van de auto op zijn omgeving overtreffen in deze fase van de moto- risering, verre de positieve kanten van dit voertuig. De auto belast in stadium van zijn ontwikkeling transportmiddel, zijn omgeving zwaar en bovendien op een onbillijke wijze, omdat de autobezitter niet be taalt voor deze immateriële schade en daarmee in wezen de gemeenschap be last, aldus de minister. Om deze ontwikkeling om te buigen, is een pakket van maatregelen nodig; onder meer betalen voor de ruimte die de auto inneemt, en zeer zorgvuldig nagaan of de wegen die reeds zijn gepland, wel moeten worden aange legd. Op dit principe berusten de aan gevochten uitspraken van minister Drees, dat het Rijkswegenplan uit 1968 een aanpassing nodig heeft Waarmee niet gezegd wil zijn, dat er in de toekomst helemaal geen wegen meer worden gebouwd of uitgebreid. PUTTEN .GARDEREN 'NIJKERK 'IJSSEL APELDOORN SB WSO :LD HOLLAND-TWENTE ROUTE E8 .MERSFOORT HOEVELAKEN TERSfflUUJ RW50 SSL ***0STROE OLDENZAAL RUSSEN IOLTEN HENGELO WB. B MARKELO GOOR ENSCHEDE IJSSEL B—BENZINESTATION S-PARKEERPLAATS W-WEGRESTAURANT 'STAD DELGEN ■MSCHATEXBATHMEN IRNERBROEK BORNE DEURNINGÉN

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13