het naar Koninkrijk Gods voorop moet staan PINKSTERBOODSCHAP 1972 Doopsgezinde zending viert 125-jarig bestaan „Kerken beseffen dat zoeken H juist denken Maatstaf voor Heemstedenaar Van Eeghen was in Moskou: J ZATERDAG 13 MEI 1972 Erbij Orthodoxe kerk Vrijheid, als De heer E. H. van Eeghen uit Heemstede, voorzitter van de financiële commissie van de Conference of European Churches (CEC) en ex officie- lid van het Presidium van de CEC heeft van 15 tot 24 april 1972 in Mos kou en in het klooster te Zagorsk de vergadering van dit presidium bij- gewoond. Voor de eerste maal sinds het bestaan van de CEC werd toe stemming van de regering van de Sovjet-Unie verkregen om een presi- diumvergadering in Rusland te houden. De Russisch-Orthodoxe Kerk trad als gastvrouw op en haar gastvrijheid was verbijsterend, zowel kwantitatief als kwalitatief. J door BEP ANDREAS John H. Wyndham Drie sterren dr. Kiyoko Takeda Cho, Tokio, Japan, patriarch Germanos van Servië, Belgrado, Joegoslavië, bisschap Hanns Lillje, Hannover, Duitsland dr. Ernest A. Payne, Pitsford, Engeland, dr. John C. Smith, New-York, Ver. St., bisschap A. H. Zulu, Eshowe, Zuid-Afrika. De lezing stond onder de auspiciën van First Church of Christ, Scientist, Haarlem en was getiteld: „Denken Wij, of Denken Wij Alleen Maar Dat Wij Denken? Het Koninkrijk van God is meer dan ons samen leven als christenen. De Geest is al begonnen het geïsoleerd zijn van christenen, van elkaar en van hun medemensen te doorbre ken. Hij stelt ons in staat onze zelfgenoegzaamheid te be treuren en Hij maakt ons tot betere instrumenten van Gods liefde voor deze wereld. De Verenigde Naties hebben dit jaar iedereen opgeroepen tegen de zelfvernietigende vervuiling van onze planeet te vechten. In ditzelfde jaar zal de Wereldraad van kerken voor de verscheidene „vredesacties” in zetten. Dit verwekte grote hilariteit onder de Russen. de praktijk van hun hulp van de ver volgenden, deed velen toch die stap wagen. Universiteit Moskou, Stalin gebouwd. MM De Russische regering laat de kerken een variërende, maar soms vrij grote mate van vrijheid, zolang zij maar niet teveel opvallen of problemen scheppen. Wel wordt verwacht dat de kerken zich loyaal opstellen tegenover het re gime en dus ook tegenover het Com munisme De regering verwacht even wel niet dat de voorgangers Marxisten zijn. Tenslotte verwacht de regering van de kerken dat zij zich speciaal Gevraagd naar de zin van deze zen- dingsarbeid het toch betrekkelijk gering aantal christenen in Indonesië gezien tegen de achtergrond van een islamitische miljoenenbevolking zegt ds. L. Koopmans, lid van de Doopsge zinde Zendingsraad en zelf enkele ja- ren zendingspredikant op West-Irian: Door deze nieuwe band konden de Nederlandse doopsgezinden in de laat ste jaren ook deelnemen aan het werk in het gebied rond het Tschaad-meer in Centraal-Afrika, waar de arbeid niet alleen gericht is op hulpverlening en onderwijs, maar de dialoog met de Islam eveneens op gang is gekomen. Als lid van de Raad van Sprekers van De Moederkerk is de heer Wynd ham op tournee. Hij gaf een voorbeeld uit zijn eigen leven, niet alleen van de waarde, maar zelfs van de noodzake lijkheid van denken dat gebaseerd is op de kennis van God. woord:.in Hem leven wij, en bewe gen ons, en zijn wij” (Hand. 17 28), zei hij. Hij kreeg een gevoel van vrede en kalmte, ondanks de herhaaldelijke ver horen en voelde zichniet langer omge ven door vijanden. Op dit punt begon hij iedereen te zien als „in werkelijk heid door God bestuurd. Later werd hij naar een gewoon krijgsgevangen kamp gezonden en tot zijn vrijlatiging werd hij daar goed behandeld. De heer Wyndham vervolgde zijn uiteenzetting van de verhouding tussen denken en luisteren aldus: „Het hele leven van Jezus was een gebed, een gebed van luisteren. Jezus luisterde al tijd naar de Vader. Hij legde uit dat de Christus niet een menselijke per soon is, maar het goddelijk beeld of de ware idee van God, die Jezus zo volle- christenen uit alle werelddelen bijeenbrengen om opnieuw te ontdekken wat „verlossing vandaag” betekent. Daarom moeten wij op pinkster en 1972 opnieuw verstaan hetgeen Paulus over de Heilige Geest als eerste vrucht van het Koninkrijk geschreven heeft en deze hoop aan ieder doen weten: „Want de schepping is aan de vruchteloosheid on derworpen in hope echter, omdat ook de schepping zelf van de dienstbaarheid aan de vergankelijkheid zal bevrijd worden tot de vrijheid van de heerlijkheid der kinderen Gods. Want zij weten dat tot nu toe de ganse schepping in al haar delen zucht en in barensnood is. En niet alleen zij, maar ook wij zelf die de Geest als eerste gave ontvangen hebben, zuchten bij onszelf in de verwachting van het zoonschap: de verlossing van ons lichaam. Want in die hoop zijn wij be houden”. (Rom: 8:20-24). De voorzitters van de Wereldraad van Kerken: Ere-voorzitter: dr. W. A. Visser ’t Hooft, Genève, Zwitserland 'Een kapel van de doopsgezinde zending „Het besef van dit feit bracht mij op mijn knieën, en ik bad tot God om mij de beproeving van een terechtstelling te besparen. Ik beloofde Hem, dat ik mijn leven in zou zetten om Hem te dienen, zei de spreker. Eens werd hij krijgsgevangene ge maakt. Al spoedig werd het hem dui delijk dat zijn leven in gevaar was omdat hij voor een spion werd gehou den. In de geest van Jansz rijpte toen een nieuwe methode van zendingsarbeid. Hij wilde landbouwkolonies stichten, waarvan de kerk zou bestaan uit chris- ten-Javanen, maar die ook open zou den staan voor Islamitische. Het zen- dingsbestuur in Nederland voelde er niets voor. Pas zijn zoon P. Ant. Jansz. die de voetsporen van zijn vader druk te, slaagde erin diens denkbeelden te verwezenlijken. Op deze wijze kwam een geheel nieuwe zendingsmethode” tot ontwikkeling een eerste aanzet van wat nu genoemd zou worden zen dingsarbeid door ontwikkelingshulp” „De toestand is dus totaal verschil lend met die welke ik vijf maanden geleden in China aantrof”, aldus de heer Van Eeghen. „In dat land ontkent men eenvoudig het bestaan van gods dienstig leven”. Ik had geen gevoel van onvrijheid, mocht tijdens miin toe spraak in de kerk zeggen wat ik wilde (en deed dat uiteraard ook) Ook grap hs en zo worden wel getolereerd Toen Noch om ons heen noch bij ons zelf zien wij veel geloof. Daarom bidden wij om de Heilige Geest. Het Koninkrijk van God gaat de toekomstverwachting van de mens te boven. De Geest doorbreekt onze immobiliteit en ons voorzichtig plannen maken. Hij stelt ons in staat om deze aarde niet langer uit te buiten en te vervuilen, maar al onze kennis en bekwaamheden zo te gebruiken dat komende generaties verantwoordelijk kunnen leven. Het Koninkrijk van God gaat het politieke beleid van mensen te boven. De Geest doorbreekt onze halfslachtige pogingen om de oorlog in te perken. Hij stelt ons in staat voor d" vrede te lijden: een vrede waarin de verscheidenheid en spanningen tussen rassen, generaties, sexen, (".'turen, sociale groepen en volken er alle toe bijdragen tot groter eenheid en volwassenheid te komen. Sinds 1951 werken de doopsgezinde zendingscorporaties in Europa nauw samen in het „Europaisches Mennoniti- sches Evangelisations Kommittee” (E- MEK), waarin een gemeenschappelijke arbeid haar neerslag heeft gevonden, die in losser verband eigenlijk van het begin af bestond. Wat Indonesië betreft, de Doopsge zinde Zendingsraad, zoals het college tegenwoordig heet, beperkt zich thans tot het voldoen aan de aanvragen om gerichte hulp (theologische opleiding, landbouw-ontwikkeling, medisch per soneel) die door de Broederschap daar te lande wordt gevraagd. Voor de aan de kerk overdragen middelbare school in het Tschaad-gebied stelt hij geld en personeel ter beschikking. In het klooster te Zagorsk, tachtig kilometer noordoostelijk van Moskou, heeft het Presidium intensief verga derd. Van Russische zijde bleek men bepaald ingenomen te zijn met de Oostverdragen” en de steun welke de Westeuropese kerken hieraan hadden gegeven. Ook de Salt-besprekingen in Helsinki verliepen kennelijk naar Rus sische wens. Men had al spoedig zware stormen te doorstaan. De Japanse invasie in 1942 en het wegvallen van het Neder landse gezag hadden tot gevolg dat de altijd smeulende haat tegen de blanke overheerser hoog oplaaide en zich richtte tegen alles, wat als vertegen woordiger van de Westeuropese macht werd gezien, ook tegen de zending. De furie liet een spoor van brandsVchting en plundering na in het Moeria-gebied; ook vielen er enkele slachtoffers Sneller echter groeiden nu de chris telijke gemeenten In het gebied rond de berg Moeria dat aan de doopsgezin de zending was toegewezen. In 1940 telde men twaalf gemeenten met enige duizenden leden. Tal van scholen wa ren ontstaan twee hoofdziekenhuizen hulpziekenhuizen en buiten-poliklinie- ken. Een gemeente van een duizendtal Chinezen voegde zich daarbij. „Denken doen we allemaal. Maar doen we het goed en wat is de maat staf voor juist denken? „Het luisteren naar van God komende gedachten is ongetwijfeld de kern van het ware denken, zei een Christian Science spreker op dinsdag 9 mei in de Tuin zaal van het Concertgebouw in Haar lem. John H. Wyndham, CSB, uit Los Angeles, vertelde zijn gehoor dat of ons leven de moeite waard is berust op denken dat in overeenstemmig is met en de uitdrukking is van goddelijke kwaliteiten. Maar de gemeenten herrezen en al werden een aantal Europese medewer kers geïnterneerd, de arbeid ging ver der. De gemeenten bewezen hun le venskracht tijdens de nationale revolu tie van 1945; zij leverden bewijs van hun geloof bij de generaals-putsch van 1966, toen zij met hun naastenliefde ook de slachtoffers van de anti-com- munistische vloedgolf omsloten Het was bij deze hernieuwde uitbarsting van islamitisch geweld (ook in Indone sië zijn de godsdienstige tegenstellingen maar al te vaak voor politieke doelein den misbruikt) een riskant moment om christen te worden, maar juist de tref fende overeenstemming tussen hun verkondiging van de naastenliefde «n De nationale dodenakker voor de slachtoffers van hei beleg van Leningraa. Het antwoord kwam tot hem als een duidelijk bevel om zijn gedachten on der controle te houden. Dat bevel hield in dat hij ernstig en geestelijk moest bidden. In plaats van alleen maar God om hulp te vragen, begon hij te weige ren om angstige, van haat en wrok vervulde suggesties in zijn denken toe te laten. Hij werd vele maanden in eenzaamheid, in een cel zonder bed, opgesloten. Hij had veel te lijden van buitensporige hitte en kou en geduren de een week kreeg hij geen voedsel en slechts één keer wat water. Na terugkeer in Moskou vond er een groot banket plaats met meer dan honderd aanzittenden. Gastheer was de nieuwe patriarch Pimen naar het mij voorkwam een sterke persoonliikheid. Hij hield een uitstekende rede en gaf daarbij een zeer positief christelijk ge tuigenis. Het was het merkwaardigste diner dat ik ooit meemaakte, ook om dat ik tegenover een atheïstische hoge ambtenaar zat met wie ik een positief gesprek had. Interessant was verder nog de opmerking van een Russische vriend, hoe nuttig twee jaar geleden de ontvangst door Koningin Juliana op Soestdijk van het C.E.C.-presidium was geweest. Deze geste ten opzichte van de C.E.C. heeft indruk op de Russische regering gemaakt. Dat de CEC nu in de Sovjet-Uie kon vergaderen is misschien ook hieraan te danken”. „Naarmate verkeerde ingevingen uit mijn denken werden verbannen, be gonnen goddelijke gedachten mijn be wustzijn te vullen, vertelde hij. Dat onafgebroken maandenlange bidden voorzag zowel in zijn geestelijke als in zijn lichamelijke nood. „Ik zag een glimp van de waarheid van het Bijbel- dig tot uitdrukking bracht. De Christus is altijd en overal aanwezig en be schikbaar om te genezen en te redden. Het is de Christus, die ons in staat stelt naar God te luisteren en goddelij ke leiding te ontvangen. Aan het eind van zijn lezing zei de heer Wyndham dat het nooit te laat is om te beginnen met biddend denken, gebaseerd op God. Een ziekte, die als ongeneeslijk wordt beschouwd, kan op deze basis genezen worden. En dat geldt evenzeer voor omvangrijker pro blemen, zoals rassenstrljd en oorlog. Op 21 oktober 1847 werd te Amster dam de „Doopsgezinde Vereniging tot Bevordering der Evangelie-verbreiding in de Nederlandse Overzeese Bezittin gen” opgericht en zo viert de 125-jarige vaak zeer bewogen Doopsgezinde zending dit jaar haar bestaan. leven droegen begraven. Bij jullie staan de kruisen rechtop, bij ons liggen zij vaak en zijn zij niet tastbaar maar zij zijn er daarom niet minder werke lijk om” „Kun je de betekenis van het bijbels geloof aan dorre cijfers meten? De prediking van het christendom in Indo nesië heeft er waarden geïntroduceerd, die vooral in tijden van crisis van onschatbare betekenis bleken voor de samenwerking der mensen en hun in vloed reikt tot ver buiten de grenzen der evangelische gemeenten. Het chris tendom is er vast geworteld in het eigen volksbestaan en straalt er naas tenliefde er verzoening uit over een wereld, die door zoveel haat is geteis terd”. De orthodoxe kerk is nog altijd zeer sterk. Zij stelt zich niet seculair op in een totaal seculaire staat. De raakvlak ken zijn dus beperkt en daardoor kan de kerk met af en toe wat noodzake lijk geschipper zich handhaven. De wereldse tendens van veel West- Europese kerken is haar vreemd Daar aan heeft de Russisch-Orthodoxe Kerk dan ook waarschijnlijk haar voortbe staan te danken. Hetzelfde verschijnsel nam ik vorig jaar in Roemenië waar. Deze orthodoxe kerken, vroeger zo sterk met het feodale establisment ver weven, hebben een eigen koers gevon den. Deviatie en pragmatisme zijn hun niet vreemd, maar al met al zijn zjj re bewonderen. De sterkere bloeders van gen de zwakkeren op, u’ ter aard in alle stilte”. Aan verschillende Russische vrien den heeft de heer Van Eeghen ge vraagd: „welk percentage van de Rus sen sterft in Christus?” Het antwoord was steeds: ongeveer 50%. In Moskou „In de enorme kerk waar ik die zondagochtend sprak lag in een hoek een, de vorige dag gestorven, vrouw op haar lijkkist. Ieder overleden kerklid heeft het recht 24 uur in de kerk opgebaard te liggen De gemeente kan dan afscheid nemen en de familieleden condoleren. Tegelijkertijd werden ach tereenvolgens op geen dertig meter af stand kinderen gedoopt, een huwelijk gesloten en het Heilig Avondmaal ge vierd. Een zó levende kerk heb ik nog nooit meegemaakt” aldus de heer Van Eeghen. zag hij veel jongeren in de kerken, speciaal tijdens de avonddiensten. De Orthodoxe Kerk is een werkelijk on derdeel van het Russische leven, van de Rus zelf. In Leningrad bezocht de CEC onder meer een gigantische begraafplaats voor 600.000 slachtoffers van het Duit se beleg. Het viel de heer Van Eeghen op dat er geen enkel kruis te bespeu ren viel. Het commentaar van een Russische vriend was: „Deze Russen zijn met het kruis, dat zij tijdens hun „Tk heb geconstateerd”, aldus de heer Van Eeghen, „dat men zowel in oost als west is gaan inzien dat kerken geen instellingen zijn die de pretentie moe ten hebben alle politieke tegenstellin gen te kunnen oplossen. Het zoeken naar het Koninkrijk Gods dient voorop te blijven staan en dit houdt alleen „mee-lijden” in. Armeniër, werkten, deze Ar- van het De nieuwe kolonies geraakten inder daad tot bloei. P. A. Jansz stichtte ook een kweekschool voor onderwijzers. Zijn arbeid richtte zich vooral op de arme bevolking van het platteland; zijn intensieve bezoeken aar de dessa’s en de gesprekken die hij daar met de islamitische bevolking voerde wekten opnieuw wrevel op nu zowel van het Nederlandse bestuur als van de mo hammedaanse voorgangers. Drie jaar na de oprichting kon de eerste „zendeling”, P. Jansz, naar Java worden uitgezonden. Zeer tegen de zin van het gouvernement overigens. De Nederlandse regering vreesde van de zendingsarbeid in het algemeen een opruiende invloed onder de Javanen. Jansz werd dan ook slechts als „onder wijzer” tot Java toegelaten. Als zoda nig kon hij zich vesti. en op het land goed van een protestante waar achtduizend Javanen Anders dan de regering zag meniër in de verbreiding Christendom onder zijn koelies juist een middel om hen „gewillig” te hou den. men mij bij een andere gelegenheid vroeg of ik een kort bezoek aan een plaats in Siberië in de buurt van de Oeral wilde brengen, antwoordde ik schertsend: „Zeker een enkele reis?” In de dertiger jaren waren deze gemeenten reeds naar groter zelfstan digheid gerijpt en toen in 1940 de doopsgezinde zending werd afgesneden van haar financiële basis in Nederland, werd overgegaan tot oprichting van een eigen Broederschap, die met de autonomie van haar gemeenten en met de handhaving van de volwassenen- doop haar doopsgezinde oorsprong niet verloochende. Van zulk een gezichtshoek uit kon het werk van Jansz nauwelijks enige vrucht dragen. Na een kwart eeuw „ploegen op rotsen” waren er nog slechts 39 leden; hooguit 20 ervan kwamen er *s zondags naar de kerk dienst. Die samenwerking met de andere kerkgenootschappen is door de jonge Broederschap in de Raad van Kerken van Indonesië gezocht en gevonden. Met dit voor ogen is er zeker voor de Doopsgezinde Broederschap alle re den, het 125-jarig jubileum van haar zendingsarbeid opgewekt te vieren. Zij doet dit onder meer door eer grote financiële steunactie 1125 maal duizend gulden is het doell), die in oktober haar afsluiting zal vinden. De op brengst is bestemd voor projecten waarom de kerken in Indonesië en in Tschaad hebben gevraagd, maar die zonder deze jubileum -actie niet kun nen worden uitgevoerd. He» gironum mer? Postgiro 26 22 12? ten nam> van „Jubileum-actie Doopsgezinde Zen- dingsvereniging, Deventer”. „Dr. E. Emmen, ere-president van de CEC, en ik werden uitgenodigd tijdens de zondagochtenddienst in een van de grootste kerken van Moskou, de „Opstandingskerk”, de gemeente toe te spreken. Mijn En gelse preek” werd in het Russisch vertaald. Het was een heel bijzonde re gewaarwording om de zeer grote mensenmenigte altijd staande of knielend (banken zijn er niet», mid den in Moskou toe te spreken. De gemeente gaf regelmatig commen taar op wat gezegd werd, uiteraard steeds na de vertaling in het rus- sisch, hetgeen een goed contact in de hand werkte tussen spreker en toe hoorders.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14