Gregorius XIII liet de kerk in wanorde achter maar de kalender klopte Etalageziekte door rokersbenen is Kg 1 VANDAAG 400 JAAR GELEDEN TOT PAUS GEKOZEN MS® 15 If ZATERDAG 13 MEI 1972 Erbij t Brandstapels Rovers Geld Als paus nam Ugo Boncompagno de naam Gregorius XJII aan, Hij was namelijk op de gedenkdag van Gregorius de Grote tot kardinaal gecreëerd. Zoals de naam van de eerste Gregorius verbonden is met de Gregoriaanse kerkzang, zo is die van de dertiende Gregorius niet te scheiden van de Gregoriaanse ka lender die hij in 1582 invoerde. "X'z 0*1 Wl V i 1 1 1 e XIII temidden Duitse vorsten. Gregorius van (Van onze medische medewerker) w tenroken, hoofdartikel op elke Maar deze ingreep was onvermijdelijk bij elf percent van deze groep die het roken niet had gelaten. ken. De oorzaak op hogere leeftijd berust meer op algemene aderverkal king, die vooral in de bloedvaten van de benen de bloedstroom belemmert. zoals in van dr. 1 1 e 1 AMSTERDAM. Het is een merk waardig schouwspel wanneer een ou dere man opeens de etalage van een zaak voor damesondergoed gaat staan bekijken en pas na enkele minuten zijn weg vervolgt. De meeste meesmuilende voorbijgangers beseffen echter niet dat het hier geen perverse belangstelling betreft, maar dat zo’n pauze de enige mogelijkheid is om een ziektever schijnsel te bestrijden: de ondragelijke pijn in de benen, die verder lopen onmogelijk maakt. In de geneeskunde wordt deze aandoening spottend de „etalageziekte” genoemd. sen te ontvangen?” Gregorius ant woordde: „Voor de verheffing van het katholieke geloof wensen Wij niets zo zeer als de vernietiging van de Huge noten”. „Welnu”, zei de kardinaal, „die vernietiging kunnen wij uwe Heilig heid melden, ter ere van God en tot roem der heilige kerk”. De biografen van Gregorius zijn het er over eens dat de misstap zijner jonge jaren zijn laatste is geweest. Verder heeft hij een voorbeeldig leven geleid. Het zal wel de herinnering aan de eigen zwakheid en onbezonnenheid zijn geweest die hem wars maakte van pilaarbijterij en vergevensgezind liet zijn tegenover hen die struikelden op het pad der deugd. Hierin was hij een na de begroeting- „Welk nieuws zou uwe Heiligheid boven elk ander wen- Gregorius schonk uit zijn vermogen grote sommen aan het Collegium Ro- manium, dat sinds zijn pontificaat de Gregoriaanse Universiteit heet. Vooral kerkgeschiedenis en missiewetenschap worden er door Jezuïeten gedoceerd. Ook het Germaanse en het Hongaarse college heeft Gregorius bevestigd, het Griekse en het Engelse heeft hij opge richt. Dit alles kostte onnoemelijk veel geld en het is begrijpelijk dat de paus op middelen zon zich dat te verwerven. Het eenvoudige middel van belasting verhoging verwierp hij en ook van de verkoop van ambten wilde hij niets weten. Toen herinnerde zijn opper- schatmeester hem er aan dat hij be halve paus ook nog leenheer was over het gehele grondgebied van de Kerke lijke Staat. Zij die meenden grond in eigendom te hebben, waren dus eigen lijk zijn leenmannen en feitelijk waren zij dus verplicht jaarlijks aan hun leenheer voor het recht een deel van zijjn bezittingen te bewonen, belasting te betalen. Dat hadden zij al honder den jaren niet gedaan. Nu werd al deze leenplichtigen een proces aangedaan en als ze niet snel en veel betaalden werden hun bezittingen of wat zij te goeder trouw al eeuwen als hun bezittingen beschouwden gerechte lijk in beslag genomen. Natuurlijk wa ren vele leengoederen in de loop der- eeuwen al herhaaldelijk verkocht, maar daarvan trok Rome zich niets aan. Wanneer snuffelaars in oude stof fige dossiers konden aantonen dat een bepaald landgoed eeuwen geleden een leen geweest was, moest de ongelukki ge eigenaar of de beurs trekken of het gebied waarop hij ten onrechte zei de paus aanspraak maakte, afstaan. In het Vaticaan waar het geld binnen stroomde, stond men in het algemeen achter Gregorius. Men herinnerde er aan dat het Griekse werkwoord grego- rein betekent: waakzaam zijn en noemde de paus de waakzame die het zijne wil terugwinnen. Maar de reactie buiten de stad was geheel anders. Al lerlei aanzienlijke families zagen zich plotseling tot de bedelstaf gebracht, andere voelden zich bedreigd. Het door zoeken van oude archieven ging voort durend voort en telkens maakte de paus weer aanspraak op landerijen en bezittingen. Gregorius, die een goed jurist was, ging namelijk niet over ijs van één nacht en het was zeker dat hij, als hij een landeigenaar liet aan spreken, juridisch stevig in zijn schoe nen stond. Er bestaan vele geneesmiddelen die vooral in het beginstadium naast een rookverbod uitstekend helpen, zowel bij een rokersbeen als voor de ouder- doms-vaatziekten. Daarnaast zij n een juist dieet en fysische therapie van veel nut. De meeste slagaderen kunnen met röntgenstralen goed zichbaar ge maakt en op doorlaatbaarheid onder zocht worden. Weldra voelde niemand zich meer veilig en velen besloten hun bezit lie ver met de wapenen te verdedigen dan er afstand van te doen. Daar de land heren grote invloed hadden op hun pachters, was weldra de Kerkelijke Staat, dus midden-Italië, in rep en roer. Een zeker anti-klériikalisme is aan deze beweging zeker niet vreemd, maar de oude tegenstellingen, dikwijls van sociale aard, herleefden evenzeer. Men hoorde de namen van Guelfen en Gibellijnen. van Witten en Zwarten weer noemen; huurtroepen onder hun leiders of condottieri zwierven plunde rend door het land. Soms overvielen benden de gevangenissen waar degenen zuchtten die hun verplichtingen jegens de pauselijke stoel niet waren nageko men. Dikwijls stonden die benden on der leiding van mannen met aanzien lijke namen als Visconti, Piccolomini en Malatesta. Als ware desperado’s brandschatten zij de dorpen onder de leuze dat hun alles ontnomen was en dat zij daaraan het recht konden ont lenen anderen te beroven. Het regende klachten en verzoeken om gewapende hulp in Rome. De paus huurde legers, een ervan onder zijn zoon Giacomo, die de rovers wel verdreven, maar slechts tijdelijk. Zodra hef leger zijn hielen had gelicht, doken de benden weer op en zetten hun bedrijf voort. Daarbij vonden ze telkens een toevlucht in de staten die het pauselijk gebied omring den. De regeerders van Napels, Tos cane, Parma, Ferrara en andere staat jes zagen met welgevallen hoe Grego rius zich in de nesten stak. Eindelijk was het zover dat de paus bakzeil moest halen: in 1581 verklaarde hij dat alle nog lopende zaken zouden worden geseponeerd. Aan talloze misdadigers werd absolutie verleend, maar het is wel tekenend dat een roverhoofdman, Marianazzo geheten, die vergiffenis weigerde „Ik blijf liever rover”, zei hij, „dan ben ik mijn leven meer zeker". De oude paus sloeg zijn ogen ten hemel en riep uit: „Heer wanneer zult gij wederkeren en u over o kerk erbarmen?” Enige jaren later stierf hij, 83 jaar oud, de Kerkelijke Staat en de kerkelijke financiën in wanorde ach terlatend. Maar de kalender was ten minste in orde. En dat heeft deze paus onsterfelijk gemaakt. DR. P. H. SCHRÖDER. Journal wordt uiteengezet. Daarin wordt verwezen naar een uitvoerig on derzoek dat door de befaamde Mayo Kliniek bij 520 patiënten is verricht, die meer dan vijf jaar dergelijke ver schijnselen hadden van vernauwing of afsluiting van hun beenslagaderen. Bij diegenen van hen, die tijdig met siga rettenroken waren opgehouden, bleek het tenslotte niet nodig om het getrof fen been of enkele tenen te amputeren. Het hoofd van de Amerikaanse Hartstichting, dr. Campbell Moses, heeft verklaard dat de vernauwing van de bloedvaten, vooral van de perifere slagaderen, bijna bij iedereen boven de De levenswandel van Ugo Boncompagno, die op 13 mei 1572, vandaag 400 jaar geleden, tot paus gekozen werd, is niet altijd even onberispelijk geweest. Dat vertelt ons de Katholieke Encyclopedie en zoals dikwijls heeft zij ook ditmaal gelijk. In zijn jonge jaren was Ugo een vrolijke kwant die zijn naam Goede Gezel eer aandeed. Wij weten uit deze periode van zijn leven niet veel, maar het is bekend dat hij een zoon had. Weliswaar had hij toen hij vader werd, de priester wijding nog niet ontvangen, maar hij was evenmin met de moeder van de kleine Giacomo getrouwd en hij heeft aan een huwelijk ook nooit gedacht. Hij wilde immers geestelijke worden. Vóór hem pleit dat hij zijn vaderschap nooit heeft geloochend, maar steeds zijn best heeft gedaan zijn zoontje een goede toekomst te verzekeren. Dat hij daarbij ook van zijn pauselijke invloed op allerlei benoemingen gebruik gemaakt heeft, strekt hem in de eeuw waarin hij leefde, niet tot oneer. Het bevorderen van de belangen van familieleden werd toen, meer dan nu, als een heilige plicht beschouwd. Om het verhaal over Giacomo meteen maar af te maken: zijn vader benoemde hem tot slotvoogd van S. Angelo en tot baanderheer der Kerk; wat dat voor betrekkingen zijn geweest, weet ik niet. Later trouwde hij en werd generaal van de lijfwacht van Philips II. In die functie heeft hij eens een van zijn vroegere medestudenten, die om het een of andere vergrijp gevangengezet was, uit zijn cel weten te bevrijden. Toen dat de paus ter ore kwam, wilde hij zijn zoon onmiddel lijk uit al zijn ambten ontzetten en er was een voetval van de jonge gemalin voor haar schoonvader nodig om dat gevaar af te wenden. Invloed in kerkelijke aangelegenheden heeft Giacomo nooit gehad en als iemand zijn voorspraak bij papa inriep, haalde hij zijn schouders op. lang achtereen lopen, welke door even stilstaan weer verdwijnt, vaak al voor afgegaan door een koud gevoel in be nen en voeten, soms gepaard aan een dove of prikkelende sensatie in die li chaamsdelen, vormen de voornaamste verschijnselen. Door onbekende oorzaken worden de slagaderen aan de benen véél vaker door deze aandoening aangetast dan de slagaderen die de armen van bloed voorzien. Maar van alle patiënten die aan de bloedvaatziekte lijden zijn zeker 95 procent sterke sigarettenrokers. En dat is veel meer dan hun totale aantal onder de gehele bevolking. Zo zijn dus twee groepen mensen, die sterk in leeftijd verschillen met dezelfde klachten. Bij de jongeren zou men van „rokersbenen” kunnen spre- Nicotine heeft meer en andere scha delijke gevolgen dan alleen het hartin farct. De rokersbenen behoren daar ook toe. Tegenwoordig kan deze aan doening goed en tijdig worden her kend. Door een eenvoudige handgreep is het mogelijk om na te gaan of de slagader, die de voet van bloed voor ziet, goed klopt. En dat blijkt dikwijls niet het geval te zijn bij de patiënten die met pijn in de benen naar de dok ter te gaan. Ook de hartspecialisten controlerën niet zelden, dat een voet- slagader niet goed klopt, wanneer zij iemand wegens hartklachten onderzoe ken. zij talloze malen Pasen op een ver keerde dag had gevierd. Gelukkig heeft Gregorius zich van déze bedenkingen niets aangetrokkén. Op 24 februari 1582 tekende hij de hervormingsbul, op 15 oktober trad zij in werking. Natuurlijk was de zaak daarmee nog geenszins in kannen en kruiken. Het heeft jaren, in enkele staten eeuwen geduurd voor de Gregoriaanse tijdrekening werd inge voerd. Er waren Calvinisten die in de wijzigingen weer een bewijs zagen dat de paus de antichrist was. De invoering heel .andere man dan zijn onmiddellij ke voorganger Pius V, de laatste paus die heilig verklaard is en die waar het de instandhouding van zeden en mo raal betrof, van een onverbiddelijke strengheid was. In andere opzichten was er tussen beide pausen grote over eenstemming in het bijzonder in hun houding tegenover ketters. Pius V had altijd Maria Stuart, de Schotse konin gin gesteund. Elizabeth, de koningin van Engeland, was door hem geëxcom municeerd en van de troon vervallen verklaard. Gregorius ging nog een stap verder: hij was zij het zijdelings betrokken bij de plannen haar te vermoorden. Pius V had troepen naar Frankrijk gezonden om de legers van koning Karel IX in hun strijd tegen de Hugenoten te versterken. Gregorius be gon zijn pontificaat met groot vreugde betoon over de massamoord op de Hugenoten in de Bartholomeusnacht van 4 augustus 1572. veertig optreedt. In de wand van de aorta, de hoofdlichaamsslagader, ko men schijfjes voor van een vetachtige stof, vooral vlak voor de plaats waar grote bloedvaten zich splitsen in de slagaderen die zuurstofrijk bloed naar de benen en voeten vervoeren. Dit bloed voedt de spieren en andere weef sels. Zonder deze bloedtoevoer kunnen deze bij inspanning, vooral bij lang achtereen lopen, niet goed meer functi oneren. Wanneer die schijfjes de bloedvaten in de benen vrijwel afslui ten kunnen die weefsels tenslotte zelfs afsterven. Slechts in zeer ernstige gevallen, waarbij door de vaatafsluiting afster ving van een lichaamsdeel dreigt, moet tot amputatie worden overgegaan. Er wordt steeds meer gebruik gemaakt van kunstmatige slagaderen en „bypas ses”. Zij zijn of van kunststoffen ge maakt, zoals teflon en dacron, of be staan uit een overgeplant stuk bloedvat van elders in het lichaam. Dan hoeft de lijder aan een verkalking in een bloedvat van zijn been niet meer voor een etalage te gaan staan. En jonge mensen hoeven geen rokersbenen te krijgen als zij het sigarettenroken maar kunnen laten. Hij liet vreugdeschoten lossen en een gedenkpenning slaan. Er weiden Te Deums gezongen en Rome werd geïllu mineerd. Men heeft getracht het optre den van de paus die feitelijk zijn zegen schonk aan de bedrijvers van een bloedbad, te verontschuldigen en te verklaren uit de gebrekkige en zelfs onjuiste berichten die Rome bereikt hadden over de gebeurtenissen in de Franse hoofdstad. Karel de Guise, kar dinaal van Lotharingen, was de eerste die er in Rome brieven over ontving. Hij haastte zich naar de paus en vroeg in Engeland in 1752 was de oorzaak van bloedige onlusten. In Nederland beslis ten de provinciën zelfstandig over de aanvaarding. Wonderlijk genoeg be hoorden Holland en Zeeland tot de allereerste: zij namen nog in 1582 de nieuwe tijdrekening over. Als men be denkt dat Willem van Oranje in 1580 in de ban was gedaan, dat in 1581 de Staten-Generaal de Spaanse koning hadden ..afgezworen” en dat in 1582 Jean Jauireguy een aanslag pleegde op de prins, dan verwondert men er zich over dat de twee belangrijkste provin ciën de door een Paus ontworpen en uit Rome stammende regeling zo snel aanvaardden. Zouden er handelsbelan gen in het spel zijn geweest? dagen, jaar een Gregorius XIII zit een vergade ring over de kalenderhervorming voor. De oude Romeinse kalender kende een jaar van 355 dagen. Om het andere jaar voegde men een maand van 22 of 23 dagen in. Doordat die invoeging op zeer willekeurige wijze plaatsvond, ontstond verwarring, die natuurlijk steeds groter werd. Vandaar dat Caesar, voluit Gajus Julius Caesar, ingreep. Een Alexandrijnse astronoom heeft hem geadviseerd het jaar 46 voor Christus of liever het jaar 708 na de stichting van Rome van 355 tot 445 dagen te verlengen en daarna te begin nen met jaren van 365 dagen. Daar de geleerden van die tijd het jaar bere kenden op 365,25 dagen, voegde men elke vier jaar een schrik keljaar van 366 dagen in. Dat leek een einde te maken aan de verwarring, maar door twee oorzaken trad die toch weer op. In de eerste plaats werden er vergissingen gemaakt: in de eerste 36 jaar van de nieuwe tijdrekening die naar Caeshr de Juli aanse wordt genoemd, heeft men 12 schrikkeldagen ingelast in plaats van 9. En in de tweede plaats bleek een jaar niet precies 365,25 dagen te tellen, maar 11 minuten en 14 seconden korter te zijn. Elke honderd jaar is volgens de Juli aanse tijdrekening 0,78 dag te lang, elke 128 iaat dus één dag. In de eeuw waarin Gregorius XIII paus was, beliep het verschil al tién dagen en vooral met de vaststelling van de christelijke feestdagen ontstonden moeilijkheden. Ook Gregorius heeft zich laten voor lichten over de wijze waarop men begane fouten zou kunnen herstellen en nieuwe voorkomen. De voorstellen zijn afkomstig van een arts uit Zuid- Italië, een zekere Aloysius Lilius, die ze voorlegde aan een door Gregorius samengestelde pauselijke commissie, waarvan de secretaris en de ziel een Duitse Jezuïet was die Klau heette, maar zich Clavius noemde. Deze groep astronomen heeft het ontwerp van Li lius bijgevijld en zo ontstond een tech nisch en astronomisch meesterwerk dat pas in de verre toekomst een correctie zal behoeven. Evenals Caesar had ge daan herstelde Gregorius door één maatregel de gemaakte fouten; op oktober 1582 volgde niet 5 maar 15 oktober. De schrikkeljaren bleven, maar ze vervallen in de volle eeuwja ren die niet door 400 deelbaar zijn. Daarom is 1900 geen schrikkeljaar ge weest en zal het jaar 2000 er wel een zijn. Toen het ontwerp der kalender hervorming gereed was, werd het aan tal van universiteiten om advies toege zonden. Merkwaardig is dat het alleen door de Sorbonne te Parijs volledig werd afgewezen- de Franse hooglera ren waren vatn oordeel dat het geloof ondergeschikt gemaakt werd aan de astronomie en dat de Kerk, als zij de voorstellen aannam, toegaf dat Door nicotine trekken de reeds ver nauwde slagaderen extra samen, waar door de toch al verminderde bloed stroom verder af neemt. Pijn in de kuiten bij het trappenklimmen of bij Merkwaardig is dat deze kwaal ook jongere mannen treft. Ook hen ziet men soms plotseling stilstaan. Bij hen is de voornaamste oorzaak het sigaret- in een redactioneel de British Medical Dit klinkt nogal bar, zelfs als wij aannemen dat ook de kardinaal ge loofd heeft aan een door de Hugenoten gesmede en tijdig verijdelde aanslag op het leven van de Franse koning. Wij mogen zulke bloeddorstige uitspraken als de hier aangehaalde niet los denken van de wederzijdse verbittering en haat tussen Katholieken en Protestan ten, juist toen. Het is de tijd van de brandstapels der Inquisitie, maar ook die van de Gorcumse martelaren om nu maar twee sprekende feiten uit onze vaderlandse geschiedenis te noe men. Vooral de Calvinist en de Jezuïet haatten elkaar met vlammende haat en smeedden de scherpste wapenen tegen elkaar. Misschien het scherpste was de opleiding van priesters en van predi kanten. Voor beiden gold de leuze van Calvijn: Zendt ons hout en wij zullen u pijlen zenden. Niemand zag dit scherper dan de paus en het is aan hem te danken dat de wetenschappelij ke vorming van de geestelijkheid zowel in Rome als daarbuiten met kracht ter hand genomen werd. En het zijn juist de Jezuïeten geweest die de paus daar in hebben gesteund. 3?' s izft

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15