WASHINGTON BEREID OM GESPREK TE HERVATTEN Hoger school- en collegegeld al dit jaar invoeren Twee Duitslanden paraferen verdrag Bredere samenwerking bouw kerncentrales Rotterdamse verpleegster van het jaar Forensen klem Regering blijft bij voornemen achtergrond Biesheuvel: DS’70 is nog steeds loyaal onover komelijke verschillen Kabinet: Geen Van 1974 „schone” automotor WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft gisteren een verzoek van autofabri kanten om een jaar uitstel voor het toe passen van de nieuwe bepalingen tegen vervuiling afgewezen. Le Due Tho: VERKEERSAKKOORD Haags ziekenhuis Toeristen kunnen Koningin opent ultramodern zonder paspoort naar Bulgarije Haagse kastelein neer geschoten „Bombardementen staken” ZATERDAG 13 MEI 1972 s Evacuatie A bortus-wetsontwerp Rapporten 20 Miljard (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De industrie ziet voor de nabije toekomst, ais enige mo gelijkheid om te kunnen voldoen aan de snel stijgende ene-rgieaanvraag, de bouw van elektriciteitscentrales met zgn. snelle reactoren Gekozen is voor de natriumgekoelde kweekreactoren en om commerciële exploi tatie daarvan mogelijk te maken worden steeds bredere internationale samenwerkingsverbanden gevormd. In het kader hiervan zal het reeds jaren werkende Daits-Belgisch-Nederlandse consortium binnenkort een Dijken gebombardeerd Prototype Verplicht in VS Beroering vennootschap aanpaan met een Engelse groep. e, n in n WVWWVVVVIAfWVVUWlAMViraWIMMMAIWVVVVWVIAfWVWUtMMRIWIlWUIMVftRMVUVWWIA^^ Lt n 1 t PARIJS, (Reuter, UPI en AFP) - De Verenigde Staten zijn bereid de onderhande lingen met Noord-Vietnam en het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront te hervatten. „De IS le is is Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zjjn er duidelijke aan- wijzigingen dat Noord-Vietnam het Parijse derland betreft, het parlement krijgt binnenkort een voorstel van de regering een bouwkostenbijdrage van 300 mil joen goed te keuren. In het ontwikke lingswerk is van Nederlandse zijde tot dusver ongeveer 200 miljoen besteed, zeker nog 100 miljoen zal in de komen de jaren nodig zijn. Inmiddels zijn de drie landen hiermee niet het eerst. Prototypes van dit for maat zijn al vergevorderd in Rusland, Frankrijk en Engeland. De Verenigde Staten zijn later. Daar zal dit jaar ver moedelijk ook worden begonnen. Enge land en Frankrijk liggen voor. Vandaar mede het belang voor de industrieën in Duitsland, Nederland en België om bre der samen te werken. Het Britse project waaraan de D-Beneluxgroep zal deel nemen wordt een zgn. demonstratie model. Soortgelijke projecten staan verder in Duitsland (een centrale van 2000 mega watt) en Frankrijk (1000 megawatt). Mogelijk zullen de Nederlandse elektri citeitsbedrijven in de volgende Duitse centrale deelnemen. De op de proto types volgende projecten zullen waar schijnlijk de overgang naar commer cieel haalbare ondernemingen mogelijk maken. Geschat wordt dat in alle be kende projecten met natriumgekoelde snelle reactoren ter wereld een totaal van 20 miljard gulden is gemoeid. Nederland op zich zelf is thans niet in staat op eigen kracht een dergeljjke centrale te bouwen. Maar samenwer kingen als de huidige stimuleren tot het leveren van hoogwaardige prestaties in een grote mate van specialisatie. Nera- toom is ervan overtuigd dat hieraan De premier wees erop dat het hier niet om een belasting gaat maar om een retri butie, die ook best achteraf kan worden ingevorderd. Hij had er begrip voor dat de Kamer zich deugdelijk op de behande ling van het voorstel wil voorbereiden en in juni eerst nog een hoorzitting wil hou den. BONN (AFP/DPA) In Bonn is giste ren het akkoord over het verkeer tussen de Bondsrepubliek en de DDR geparafeerd. De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr en zijn Oostduitse collega Michael Kohl parafeerden het stuk in het bureau van de bondskanselier. Tegelijkertijd werd de tekst van het ver drag gepubliceerd. Het verdrag wordt van kracht na goedkeuring door de parlemen- DEN HAAG. Het kabinet is ook gisteren nog niet gereed gekomen met de „verta ling” van de (politieke) abortusparagraaf uit het regeerakkoord in een sluitende wettelijke regeling. Over enkele weken zal het onderwerp opnieuw in de minister raad aan de orde komen. Bahr en Kohl .zijn de onderhandelingen over dit stuk begonnen in november 1970. De gesprekken werden met succes afge sloten enkele uren voor de bondsdag op 26 april een motie van wantrouwen tegen bondskanselier Brandt verwierp. SCHIPHOL. De in Amsterdam gevestig de afdeling van het Nationaal Bulgaars Verkeersbureau meldt, dat toeristen die Bulgarije willen bezoeken, geen paspoort meer nodig hebben, doch alleen een na tionaal identiteitsbewijs. Voor Nederlandse toeristen betekent dit dat de toeristenkaart voldoet als grensdocument om Bulgarije binnen te komen. AWtf oir» h j j ju o a a i tn aoBWTOMC t c y t. n !t U Dankbetuigingen van honderden patiën ten en oud-patiënten hadden haar in de burelen van de stichting „Beter worden met Max” (Tailleur) aangewezen als dé kandidate voor de titel „verpleegster van het jaar”, die dit jaar voor het eerst werd toegekend met als huldeblijk het „Gouden Kruis”. Directeur-generaal voor de Volksgezond heid, W. B. Gerritsen, speldde de stralende zuster het embleem op, waarna Max Tail leur haar nog een serie geschenken kon toezeggen, waaronder een reis naar Mal lorca. .it vredesoverleg over Vietnam serieus neemt. Dit in tegenstelling tot de beweringen van de regering-Nixon dat Hanoi de onderhan delingen niet ernstig genoeg neemt. Dit staat te lezen in een rapport uit 1969 dat het democratische lid van het Huis van Afgevaardigden, Ronald Dellums, een van de tegenstanders van Nixons Vietnam-poli- tiek, heeft laten opnemen in het twee dagen geleden verschenen Congresverslag. Het document, dat door het Witte Huis nog steeds als „geheim” wordt beschouwd, geeft een samenvatting van de antwoorden op 28 vragen die de nationale veiligheids raad van dr. Henry Kissinger over de oor log in Vietnam heeft gesteld. Alleen de antwoorden van het ministerie van Buitenlandse Zaken worden in. het Congresverslag gepubliceerd. Congreslid Dellums wil trachten ook de reacties van defensie en de inlichtingendienst, de CIA, opgenomen te krijgen. In de Amerikaanse pers zijn de laatste weken al uittreksels uit het memorandum verschenen. De in het Congresverslag opgenomen tekst geeft nog meer bijzonderheden. la k lt, S ;1 e e t- it t 11 e d sl n ït le le is ts (F k 1- k| ten in Bonn en Oost-Berlijn. De overeen komst, die dezelfde betekenis heeft als soortgelijke verdragen die met andere lan den zijn gesloten, is het eerste „staatsver drag” tussen de twee Duitslanden. Aanvankelijk had de DDR de parafering van hét verkeersverdrag afhankelijk ge maakt van ratificatie van de verdragen met Polen en de Sowjet-Unie. Als de overeenkomst van kracht is ge worden, zal de DDR ook aanvullende maatregelen treffen om het reizen' tussen de twee staten te vergemakkelijken. In dringende familie-aangelegenheden zullen voortaan ook Oostduitse burgers, die nog niet de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt, naar West-Duitsland mogen reizen. Westduitse burgers kunnen inreisvergun- ningen krijgen voor culturele, sportieve, godsdienstige of commerciële manifestaties. Het verdrag regelt het weg- en water verkeer en vervoer tussen de twee Duits landen. Een luchtvaartovereenkomst is nog niet gesloten. (van onze parlements redactie) DEN HAAG. De regering wil de nieuwe schoolgeldheffing toch met ingang van het nieuwe schooljaar, pel 1 augustus a.s. in voeren, ook als de Tweede Kamer het voorstel niet meer voor het zomerreces in behandeling neemt. Dit heeft premier Bies heuvel gisteravond mcegedeeld op zijn we kelijkse persconferentie na afloop van het kabinetsberaad. De heffing zal dan achter af worden geïnd. tegenpartij moet dan wel genegen zijn tot echte onderhandelingen”, aldus de Ameri kaanse onderhandelingsdelegatie in Parijs. De Amerikaanse onderhandelaars in de Franse hoofdstad zijn van mening dat de tegenpartij „de sfeer vergiftigt” sinds de besprekingen op 4 mei werden afgebroken. Met de collegegelden ligt het volgens de minister-president anders. De regering wil deze tot 1000 verhogen. Het kabinet wil dit voorstel nog voor het zomerreces behandeld hebben om het met ingang van wordt voldaan onder andere door de ontwikkelingen van belangrijke onder delen voor de centrale in Kalkar, die de bouwnaam SNR-300 (snelle natrium gekoelde reactor van 300 megawatt) kreeg. Het gaat hier om de natrium- pompen, de warmtewisselaars en de stoomgeneratoren. ROTTERDAM. „Ik doe het nu 21 jaar. Maar ik vind het nog iedere dag een feest om naar het ziekenhuis te gaan”, sprak gistermiddag in een zaal van Rotterdam Hilton zuster P. W. M. van Mil, hoofdzus ter op de klasse-afdeling van het St. Fran- siscusziekenhuis in de Maasstad. DEN HAAG. West-Europa’s modernste tiekenhuis, Leyenburg in Den Haag, is gis termiddag officieel geopend door koningin luliana. Het ziekenhuis (750 patiënten) is 11 sinds december vorig jaar in gebruik, iocii de opening heeft men willen laten mallen op 12 mei, Florence Nightingale lag, de dag der verpleging. Amerikaanse vliegtuigen hebben sinds eind april in Noord-Vietnam herhaaldeljjk rivierdijken gebombardeerd, zo heeft het Noordvietnamese persbureau gisteren ge meld. Deze week is op verscheidene plaatsen, ook in de buurt van Hanoi, de dijk van de Rode Rivier gebombardeerd. Van het Russische vrachtschip „Grisja Akopyan” is woensdag de bootsman ge dood en de kapitein gewond bij een Ame rikaanse luchtaanval op de Noordvietna mese haven Coea Ong, aldus meldt het Noordvietnamese persbureau. Volgens het persbureau werd het schip door twee bommen getroffen. De slacht offers zijn gezagvoerder Pochov en boots man Dotov. Bij een parlementaire behandeling in ok tober is het zonder meer mogelijk de hef fing met ingang van het nieuwe school jaar in werking te laten treden. Leerlin gen die voor 1 januari de school zullen hebben verlaten, zal geen schoolgeld meer worden gevraagd. Wat de levering van dit project be treft, van Nederlandse zijde komt 15 percent van het civiele deel, 15 percent van het conventionele deel (de turbine generator) en 15 percent van het nu cleaire deel. De twee laatste onder delen lopen via de Neratoomgroep. Als met al is nu het natriumproject in een fase gekomen, die doorslaggevend kan zijn voor het veiligstellen van de ener gievoorziening in de komende decennia. voor de snelle natriumgekoelde reactor wordt juist zeer veel aandacht besteed aan de veiligheid. Het is zelfs zo dat alle voorafgaande werkzaamheden wat tijdsduur betreft door de veiligheids aspecten worden bepaald. Een indruk wekkend stelsel van voorzieningen be lemmert de uitwerking van een cala miteit. Zouden deze niet helpen dan moet toch eerst nog de straling buiten het reactorgebouw komen. Minister-president Biesheuvel heeft gis teren meegedeeld, dat er binnen het kabi net niets gebleken is van majeure (onover komelijke) verschillen van inzicht. Hij merkte wel op, dat er punten van discussie zijn, zoals bijvoorbeeld de positie van de arts en de strafbaarstelling terzake en het inschakelen van abortus-teams. Volgens de Oostduitser Kohl past het verdrag in „een systeem van verdragen en overeenkomsten die de afgelopen twee jaar zijn ondertekend om aan de erkenning van de bestaande realiteiten een stabiele grondslag voor vrede en veiligheid in Europa te geven”. Het 13 verdiepingen hoge gebouw ver vangt het nu afgebroken ziekenhuis Zuid- wal, dat 150 jaar dienst heeft gedaan. Ook de apotheek der Haagse ziekenhuizen kreeg een nieuwe behuizing. De kosten van het project beliepen 150 miljoen. Door de stiptheidsacti van Engels spoorwegpersoneel kwamen gisteren maar weinig treinen aan in Londen. Hierdoor ontstond grote drukte in de paar treinen die nog wel reden. Hier ziet u forensen, zojuist aangekomen op het Londense station Liverpool Street. Vriendschap. Roemenië en Oost-Duits- land hebben een nieuw twintigjarig vriendschapsverdrag ondertekend. De bei de partijen legden de nadruk op de nood zaak van diplomatieke erkinning van Oost-Duitsland door het westen. Onderzeeboten. De Britse regering heeft goedkeuring verleend voor de bouw van drie kleine onderzeeboten voor de Israëli sche marine. De contracten met de Vickers scheepsbouwmaatschappij zijn inmiddels getekend. Tjjdens een dezer dagen gehouden excursie van Neratoom door Duits land en Nederland werd getoond dat alle voorbereidingen van de afge lopen jaren binnenkort zullen leiden tot de bouw van een prototype van een snelle reactorcentrale. Dit project krjjgt een vermogen van 300 megawatt en zal verrijzen aan de Rijn in de Duitse plaats Kalkar (Noordrjjnland-Westfa- len). De gezamenlijke elektriciteits maatschappijen zorgen voor exploitatie en afname. De bouwkosten bedragen ongeveer één miljard, waarvan de elektriciteits maatschappijen ongeveer f 150 miljoen leveren. De financiering is als volgt verdeeld: Duitsland 70 percent, België en Nederland elk 15 percent. Wat Ne- DEN HAAG. De 40-jarige kastelein F. J. Scheffer is gisteravond aan de Trekweg neergeschoten. De man die met een sten- gun op hem heeft geschoten, is aangehou den. De kastelein kwam in het nieuws van wege de moord op de 21-jarige Tom Kee- reweer uit Den Haag, die in oktober 1971 doorzeefd met kogels bij de jachthaven in Kessel werd gevonden. Scheffer was op de avond voordat Kee- reweer vermoord werd gevonden in gezel schap van het slachtoffer gezien. Dat was op 23 oktober 1971. Scheffer werd aange houden en heeft ruim vijf maanden in voorarrest gezeten. Hij werd vrijgelaten omdat er niet voldoende termen aanwezig geacht werden om het voorarrest wederom te verlengen. Het café van Scheffer brandde vorig jaar af, nadat hij ruzie had gehad met een buurtgenoot. Alle nieuwe auto’s moeten midden 1974 aan deze bepaling gaan voldoen Het besluit betekent een ernstige tegen slag voor zowel de Amerikaanse als bui tenlandse autofabrikanten, omdat de mees ten zeggen niet in staat te zijn hun mo dellen 1975 uit te rusten met de nodige apparatuur. Van regeringszijde werd gezegd dat zij niet voldoende bewijs hebben geleverd om een uitstel van een jaar te rechtvaardigen. Het congres had in 1970 bij wet geëeist dat de uitlaatgassen in de modellen 1975 met 90 pet. verminderd zullen zijn. Biesheuvel heeft na ontvangst van de brief, die was bedoeld als een bevestiging van het standpunt dat DS’70 eerder al tij dens het topberaad op het Catshuis over de budgettaire problemen innam, een „nuttig en plezierig” gesprek gehad met Berger en de DS’70-ministers Drees en De Brauw. Daarbij is onder meer het aanstaande loon- en prijsgesprek, dat op 23 mei met de centrale organisaties van ondernemers en de vakcentrales zal worden gehouden, aan de orde geweest. Biesheuvel ontkende dat Berger eisen zou hebben gesteld of dreigende taal zou hebben geuit. Het was een oriënterend ge sprek, waarin door DS’70 is gewezen op het belang van een tijdige besluitvorming over het te voeren loon, en prijsbeleid, aldus de minister-president. Inmiddels hebben de plannen voor de kernenergiecentrale in Kalkar in het Kleefse district enige beroering gewekt. Actiegroepen in Duitsland en Nederland hebben zich geweerd. Met name in Noord-Limburg krijgt het project veel aandacht. De centrale zal slechts 20 kilometer verwijderd zijn van ’n plaats als Milsbeek (gemeente Ottersum) en 30 kilometer van Nijmegen. Op voorlichtingsbijeenkomsten in Milsbeek heeft men zich van overheids- zijde verontschuldigd dat de bevolking niet eerder in de gelegenheid is gesteld kennis te nemen van eventuele gevaren van een nabijgelegen kernenergiepro- ject. Volgens de deskundigen zijn er echter geen gevaren, zeker niet voor Nederland. Het stralingsniveau in de omgeving zal door de werking van de centrale nauwelijks stjjgen. Bij de voorbereiding van de plannen Terecht wordt het verdrag geprezen als °en bijdrage tot de ontspanning in Europa. De DDR, aldus Kohl, zal het verkeersver drag ondertekenen nadat de Bondsdag de verdragen met Polen en de Sovjet-Unie heeft geratificeerd Hij citeerde de Oost duitse partijleider Honecker die onlangs verklaarde dat de DDR na ratificering van de verdragen bereid is tot een gedachten wisseling over het herstel van normale be trekkingen tussen Bonn en West-Berlijn en de daartoe benodigde zolkenrechtelijke overeenkomsten wil treffen. De zgn. D-Beneluxgroep vormt met The Nuclear Power Group (TNPG) een besloten vennootschap. Zo wordt het mogeljjk dat ook de Nederlandse indu strieën, samenwerkend in de Neratoom groep, een aandeel leveren in de bouw van een zeer grote snelle reactorcentra le in Engeland. Dit project krijgt een vermogen van ongeveer 1200 megawatt en de bouw begint in 1974 of 1975. De nieuw te vormen groep zal, met steun van de overheid, alle in de betrokken landen te bouwen kernenergiecentrales bouwen. Commerciële exploitatie van dit soort centrales, die in tegenstelling tot de kernenergiecentrales met water of gas- koeling een veel beter gebruik van ura nium maken en dus een belangrijke verruiming van de energievoorraad mo gelijk maken, zal niet voor 1980 moge lijk zijn. Mede met het oog op de werk gelegenheid is het voor de Nederlandse industrie van groot belang in het aan- loopstadium een zo groot mogelijk aan deel in de ontwikkeling te leveren. In 1967 werd met deze gezamenlijke ontwikkeling begonnen. De regeringen van Duitsland, Nederland en België slo ten een overeenkomst. Tegelijkertijd kwam een industrieel consortium tot stand, waarvan deel uitmaakten de Ne derlandse Neratoomgroep (Rijn-Schel- de-Verolme, VMF-Stork, Ingenieurs bureau Comprimo en Philips), het Bel gische Belgonucléaire en het Duitse In- teratom. Ook de researchcentra - in Ne derland het Reactor Centrum in Petten en TNO - sloten zich voor dit doel aan een, evenals de elektriciteitsproducen ten, in ons land de Samenwefkende Electriciteits Productiebedrijven (SEP). het nieuwe studiejaar in werking te kun nen laten treden. Minister De Brauw (wetenschappelijk onderwijs) is inmiddels in overleg met de beide Kamers getreden om het voorstel nog tijdig voor het reces op de agenda te krijgen. Ook over deze zaak wil de Ka mer echter eerst nog een hoorzitting hou den. De minister-president deelde mee dat het overleg over de abortus-wetgeving goede voortgang maakt. „Van belangrijke verschillen van inzicht tussen de minis ters is mij niets gebleken” aldus de pre mier, dié toegaf dat over het punt van de abortus-teams en de eigen verantwoorde lijkheid van de arts nog meningsverschil len bestaan. Deze zijn echters volgens de premier niet onoverkomelijk. Le Due Tho, speciaal adviseur van de Noordvietnamese delegatie heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat zjjn re gering de Vietnamese kwestie op vreed zame wjjze wil oplossen door middel van onderhandelingen. Le Due Tho noemde als voorwaarden dat er een dag wondt vastgesteld waarop alle Amerikaanse soldaten uit Zuid-Viet- nam vertrokken zullen zijn en dat er in Saigon een regering wordt gevormd, waar in de voornaamste stromingen zijn ver tegenwoordigd. De bombardementen op Noord-Vietnam moeten worden gestaakt. De Amerikanen moeten ophouden de on derhandelingen in Parijs te „saboteren” en weer wekelijks aan de conferentietafel verschijnen. Tho verwierp Nixons voorstel tot een staking van het vuren in Indo-China. Nixon zegt niets over de politieke toekomst van Zuid-Vietnam, aldus Tho. Voor het zover komt is er tijd vol doende om over te gaan tot evacuatie van omwonenden binnen een zgn. ge varenzone van ongeveer een kilometer. Een dergelijke calamiteit heeft zich nog niet voorgedaan, terwijl toch al vele ja ren kernenergiecentrales bestaan. De SNR-centrale in Kalkar komt in een dunbevolkte streek, speciaal met hel oog op eventuele calamiteiten. Mochten gevaren dreigen dan zal ook het aanal omwonénden dat moet wor den geëvacueerd gering zijn. Verder kan het „schone” karakter van deze fabriek geen milieubezwaren oproepen. Ook thermisch niet, want voordat het te benutten water weer terug mag in de Rijn zal het eerst in een - aan het pro ject toe te voegen koeltoren - moeten worden gekoeld. Verder kan de start van het project worden vertraagd, omdat een kerkbe stuur niet van plan blijkt een stuk grond voor de centrale zonder meer te verkopen. De samenwerkende partners willen het bouwcontract, waarover zij het in beginsel eens zijn, eind septem ber ondertekenen. Mócht de bouw spoe dig beginnen dan kan de centrale in 1977 draaien. DEN HAAG. „Er is niets veranderd de politieke relatie tussen DS’70 en het ka binet”. Dat zei minister-president Bies heuvel gisteravond na afloop van de mi nisterraad in commentaar op de brief die DS’70-fractieIeider Berger hem heeft ge schreven met het dringende verzoek om tijdig over te gaan tot een ingreep in de loon- en prijsontwikkeling. W f wxvx

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3