Haar modejournaal van Henk Badings wereldpremière in Frans Molenaar George Pisa modieus gaan Onderscheiding voor Jehudi Menuhin Beethovencyclus start met zeer grote belangstelling Sara Heyblom tachtig jaar uniformeren Artgallery op Schiphol „St. Mark Passion” VELDHU IJZEN BLOEMENDAAL TEL 023-379909 Kompressoren pr- ra Bij uitreiking Sweelinckprijs BEWOGEN LEIDING VAN BELGISCHE DIRIGENT ANDRÉ VANDERNOOT Verzending zeepost Bezichtiging orgel St. Bavo L ZATERDAG 13 MEI 1972 Dependance Ina Broerse DE BAKKENSPECIALIST Bernard Bartelink in NCR V-uitzending Zwanenburg - Tel. 02907 - 35 41 HAARLEM. Het eerste concert van de Beethoven-cyclus van het Noordhollands Philharmonisch Orkest is vrijdagavond onder overstelpende belangstelling in de Gemeentelijke Concertzaal gegeven. Het orkest werd gedirigeerd door de Belgische dirigent André Vandernoot, aan wie ook de leiding van de andere twee concerten van de cyclus is toevertrouwd. WAARSCHIJNLIJK van de ge dachte uitgaande dat wij Neder landers nogal gemakkelijk met de moderne talen plegen om te gaan, had George Pisa uit Eindhoven zijn nieuwe in het Amsterdam se Hiltonhotel voor het voetlicht te brengen collectie eenvoudig weg „Career Apparel” genoemd. Achter dat Engelse „Career Appa rel” ging overigens uiterst vrolijke en modieuze bedrijfskleding schuil, zowel voor dames als heren. De collectie is zonder meer voor treffelijk uitgevoerd in de stoffen van Du Pont de Nemours. De ge breide en geweven stoffen van Du Pont zijn samengesteld uit 70 per cent dacron en 30 percent wol. I WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWM St! HENK BADINGS „Het van Bé TER MAAT. ADVERTENTIE P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE uitgevoerd. Op dit moment is vooral zijn concert voor twee fagotten daar in trek, een compositie die Nederland precies een maal geklonken heeft. Beroepen. De Gereformeerde Kerk van Nieuw-Vennep heeft een beroep uit gebracht op ds. N. Wijngaarden uit Ba- rendrecht. Ds. Wijngaarden, geboren op 27 juni 1927, staat sinds 1966 in Barendrecht. De plaats in Nieuw-Vennep is vacant sinds ds. D. Hoornstra met 1 april met emeritaat is gegaan. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Beusichem G. van Driel te Rotterdam; te IJsselmuiden W. Verboom te Benschop; te Assen Ph. Stoutjesdijk te Hellendoorn; te Scherpenisse A. C. Haring te Nieuwland. Gereformeerde Kerken Beroepen te Heerhugowaard drs. H. Ap- pers te Haastrecht. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Mijdrecht M. Vlietstra te Werkendam. on Pr da du ru aa ko ov 1 de en rit he co Wl mi kv ta w: zu ke va re in de re zo mi Wl ga stt ui mi W( lei ge re le Ni pe ve 10] Wl m- m- ee H< co m vc ni' tii hi ki D w ki ri d< w g< b< Sc VI sr di ki g< W er al de er oc sc ta de ty n o: ei sc v g: v b 81 KSB orkest het vierde Pianoconcert. Het meest heeft zijn voordracht van het Andante con moto indruk op mij gemaakt mede door het uitdrukkingsrijke contrast van de recitativische orkestbegeleiding. Bij de uitvoering van het eerste deel en van het Rondo moest het poëtisch element van dit gave werk terugtreden voor dynamisch opgevoerde virtuositeit en hardheid van klank. Hierdoor werd ook de sterktever- houding tussen klavierklank en de klank der instrumentengroepen geweld aange daan. Vooral de houtblazers moesten zo letterlijk en figuurlijk op de achtergrond blijven. (Van onze stadsredactie) Bij de uitreiking van de prijs tijdens een feestconcert roemde de voorzitter van het curatorium voor de prijstoekenning, Boerle Friis, de muzikaliteit en het en thousiasme van de kunstenaar, die al in 1923 zijn eerste soloconcert gaf. HAARLEM Zaterdagmiddag 13 mei om 3 uur zal er weer gelegenheid zijn de speeltafel te bezichtigen van het grote Wiiiïbrordorgel achter in de St. Bavoka- thedraal aan de Leidsevaart. Bernard Bar telink, die organist van de kathedraal is, zal de werking van de speeltafel uitleg gen, terwijl hij tevens de klank van het orgel zal demonstreren. De bezichtiging, die gratis is, zal ongeveer drie kwartier duren. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Op 27 mei wordt de actrice Sara Heyblom 80 jaar. Op vrijdag middag mei is in het toneelmuseum te Amsterdam van half vijf tot half zes een verjaardagsvisite ter gelegenheid van deze feestdag. Het Resistentie Orkest zal melo dieën van toen en nu spelen. Verder maak ik behalve van solisten, koor en orkest, ook gebruik van elektro nische muziek, op die plaatsen waar iets bovennatuurlijks gebeurt. Zo zullen de Christuswoorden na zijn sterven wel door <de solist vertolkt worden, maar via de band, hier is dus sprake van een ont- mens-elijking. En wanneer de voorhang voor de tempel scheurt en er duisternis over de aarde komt zal er ook elektroni sche muziek te horen zijn. De Sweelinckprijs is de 21ste officiële onderscheiding, die Henk Badings van uit alle delen van de wereld zijn toegekend, Nog verleden jaar kreeg hij de Prix d’Italia van de RAI voor een ballet; hij is ereburger van de Amerikaanse stad New Martinsville, hij is lid var de Konink lijke Vlaamse Academie en geëerd door de Unesco, enzovoort. Sara Heyblom heeft bij veel toneelge zelschappen zeer uiteenlopend werk ge speeld. Zij is als jonge actrice begonnen bij Royaards, Verkade en heeft vervolgens gewerkt bij Van Dalsum, Cor Ruys en Co Arnoldi.De laatste jaren is zij verbonden aan de toneelgroep Centrum, waar zij enkele seizoenen geledennog op de plan ken heeft gestaan in „Een dag uit de dood van verdomde Loewietje” van Nichols. Op de televisie is zij vaak te zien onder andere in „De kleine zielen” en onlangs nog in het spel „Zachtjes met de deuren”. Argentinië en Brazilië: ms „Ronneburg” (17/5); Australië: ms „Botany Bay” (20/5); Canada: ms „Mont Royal” (16/5); Chili: ms „Lindenstein” (15/5); Israël: ms „Esh- kol” (17/5); Indonesië: ms „Bavaria” (17/5); Japan- ms .Liverpool Bay” (17/5); Ned. Antillen en Suriname: ms „Neptunus” (15/5); Nieuw-Zeeland: ms „Essen” (17/5); Verenigde Staten: ms „S/L 181” (17/5); Z.- Afrika (Rep) m.i.v. Z-W.-Afrika: ms „NedHoyd Kyoto” (17/5). Deze passie wijkt op enige punten es sentieel af van de traditionele opzet in dit genre composities. Henk Badings: „De ge hele tekst ligt in het Evangelie vast, ik heb geen herhalingen of toevoegingen aangebracht. Alleen de titel die wordt ook door het koor gezongen.” Voor de verbindende teksten had ik natuurlijk een zingende evangelist zoals gebruikelijk kunnen nemen. Maar in deze tegenwoordige tijd, die zoveel haast heeft, sou dat te lang duren. Vandaar dat ik naar een andere oplossing heb gezocht en die heb gevonden, door een spreekstem in te voeren, die de woorden vanuit het door de tekst gegeven ritme brengt. Denk voor al niet aan declamatie of voordracht, daaraan is een estetiek verbonden die ik niet bedoel. Bij mij gaat de evangelist zakelijk te werk. Van zijn in deze zin gericht geloof in de muziek heeft hij ook op het concert van vrijdagavond getuigd Dat hierbij het zui- ver-muzikale element op de achtergrond kwam te staan en zelfs hier en daar in de verdrukking kwam, was wel begrijpelijk. Vooral bij de uitvoering van Beethovens zesde Symfonie, de „Pastorale” was dit zo het geval. Ik denk hier aan de overtrok ken verdroomdheid van de „Szene am Bach” en van de „frohe und dankbare Gefühle nach dem Sturm”. In het „Lusti- ges Zusammensein dei Landleute” kon Vandernoot zich breugeliaans uitleven, evenals met de hevige, geregelementeerde onweersbui. Met voldoening heb ik even wel geluisterd naar het eerste deel van de symphonie en ook naar de probleemloze ou verture „Die Geschöpfe des Prometheus” waarmee het concert begon. Ml OM TOT DE MEEST effectieve en modieuze resultaten te komen heeft George Pisa behalve zijn eigen ontwer pen zich ook nog verzekerd van de medewerking van couturier Frans Mo lenaar. Op dat gebied is hij geen vreemdeling in Jeruzalem. Hij was de ontwerper van de kleding voor de Nederlandse hostessen op de Wereld tentoonstelling in Osaka, voor de ge- meente-reinigingsdienst van Den Haag, voor de Gruyter en de Tarvo Meelfa brieken. Frans houdt van kleurige vlakverde- ONDER DE TITEL „Zelfgemaakt voor baby en kleuter” hebben de re dactieteams van het modeblad Marion en het harrdwerk-maandblad Ariadne een plezierig album samengesteld. Voorbeelden van leuke slaapzakken, wandversieringen, knuffelbeesten, ge breide en gehaakte kleertjes en nog veel meer vindt u in dit kleurige blad. Ook de tel- en raderpatronen werden niet vergeten. Aan deze speciale uitga ve zult u ongetwijfeld menig gezellig uurtje beleven. Voor het Haarlemse concertpubliek is Vandernoot geen onbekende ortfestaan- voerder. Als gastdirigent heeft hij met het Noordhollands Philharmonisch Orkest reeds concerten gegeven. Men heeft hem daarbij leren kennen als een bewogen, ja muzikaal-bezeten musicus, die zijn ex- pressierelatie tot de muziek met grote openhartigheid demonstreert, vooral met werken, die hem de overtuiging konden geven, dat „er meer achter de noten schuilde dan alleen de klank”. BUSSUM. De 54-jarige acteur Han Bentz van den Berg heeft de Raadhui- sprijs van de gemeente Bussum gekregen. Dit is een culturele prijs die eenmaal in de twee jaar wordt toegekend. Han Bentz van den Berg, die de laatste jaren in Amsterdam woont, is een aantal jaren ingezetene van Bussum geweest. De uitreiking is op woensdag 24 mei. U doceert akoestiek, Maar u houdt zich ook bezig met perceptieleer. Wat is dat precies? „Hoe reageren wij, hoe reageren onze zintuigen op muziek. Het is voor een componist buitengewoon belangrijk te weten, hoe een mens op geluid, op mu ziek reageert. Wat een mens nog net wel en net niet meer kan horen. Door natuurkundig onderzoek hebben we kunnen constateren, dat een mens een klankkleur pas kan onderscheiden, wanneer hij langer dan een twintigste seconde hoort. Wanneer Stockhausen dus binnen die periode klankkleurver- anderingen in zijn werken aanbrengt, doet hij iets wat geheel zinloos is” Via zeer gecompliceerde onderzoeken heeft Badings ook kunnen vaststellen dat de mens, wanneer hij één toon hoort er zelf de nodige bij maakt, en wel zogenaamde natuurtonen, de klan ken die bij een grondtoon horen, en die bijvoorbeeld op een jachthoorn duide lijk gerealiseerd kunnen worden. Hij heeft dat geconstateerd door stromen vast te leggen vanuit twee elektroden, geplaatst in het binnenste van het oor van een proefpersoon, de andere ergens op de huid. Het is niet doenlijk daar in dit artikel uitvoerig op in te gaan,maar Badings leidt uit deze onderzoekingen af, dat de componisten wel atonaal kunnen componeren, maar dat de mens altijd begint vanuit zijn eigen natuur met tonaal te verwerken. „De mens verwerkt muziek door te onthouden en te vergelijken. Dat is de basis van zijn horen, en dat houd ik mijzelf als com ponist altijd goed voor ogen.” Het concert, waarin" Rotte’s Mannen koor donderdagavond de premiè zal ge ven van de St. Mark Passion is gecom poneerd in opdracht van het ministerie van cultuur, en waar minister Engels aan de componist de prijs zal uitreiken, vindt plaats in de r.k. kerk aan de Mathenesserlaan 305 in Rotterdam en begint om kwart over acht. Henk Badings is nu 65 jaar. Hij werd in 1907 in Bandoeng geboren en kwam in 1915 als wees naar Holland, waar een dominee zich over hem ontfermde. „Toen ik in 1924 met een tien voor wiskunde eindexamen hbs deed, zei deze goede man. dat ik geen muziek mocnt gaan studeren, wat ik zo graag wilde, maar dat ik naar Delft moest. In 1931 beëindigde ik daat mijn studie mijnbouwkunde summa cum laude en was ik een componist, die ingenieur voor zijn naam mocht zetten. Want componist was ik natuurlijk toch geworden. Nog voor ik afstudeerde ging in 1930 in het Concertgebouw mijn eerste symfonie in première.” Zijn carrière als componist en docent voerde Henk Badings naar alle belangrij ke muziekcentra in de wereld. Onlangs is hij als professor in de muziekwetenschap te Stuttgart gepensioneerd. Nu is hij nog uitsluitend werkzaam als componist en docent in de akoestiek aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. De muziek van Henk Badings wordt in het buitenland verhoudingsgewijs meer gespeeld dan in ons land. Er gaat geen dag voorbij of ergens in de Verenigde Staten wordt wel een werk van hem lingen err daar heb ik u bij de presen tatie van zijn eigen collecties al van laten meegenieten. Kunt u zich voor stellen hoe benieuwd ik nu ben welke instelling zijn personeel als eerste in die gezellige en modieuze bedrijfskle ding zal steken? Het lijkt mij dat de banken de koplopers kunnen worden. Nu zij toch minder rente geven, mogen we minstens het uitzicht hebben op leuk geklede employés! VOOR DE DAMES die graag zelf hun kleding maken, maar altijd een beetje angstig zijn als ze de schaar in de stof moeten zetten, is er nu een bijzonder plezierig boekje verschenen onder de titel „Weg krripvrees”. Jean Filarski, samensteller van de Pas-Aan knippatronen waar u per patroon maar liefst twintig modellen in acht verschillende maten van kan maken kreeg in de loop der jaren zoveel vragen op zich afgevuurd over het knippen van bepaalde modellen, dat hij tot het schrijven van het bo vengenoemde handige boekje kwam. Behalve het feit dat Filarski de vrees voor het stofknippen bij u onge twijfeld zal doen laten verdwijnen, geeft hij in zijn geschrift nog tal van nuttige wenken. Zo geeft nij onder meer aan hoe verschillende stofisoorten behandeld dienen te worden, het aan brengen van knoopsgaten, het afwer ken en nog allerlei foefjes, die u bij het naaien uitstekend van pas zullen komen. De kosten van het boekje zijn KOPENHAGEN. (DPA) De beroemde violist Jehudi Menuhin heeft gisteren in Kopenhagen de Leonie-Wasoning-prijs ge kregen. Aan deze prijs is een geldbedrag ter waarde van circa 130.000 gulden ver bonden. Het is de eerste keer dat deze onderscheiding aan een violist tendeel valt. Solistische medewerking werd op deze avond verleend door de pianist Hans Richter Haaser. Hij vertolkte met het LM (Foto’s van links naar rechts) VOOR DE PRESENTATIE had men de vaardige steun gezocht bij Mies Bouman. Aan haar dus de taak om de te tonen modellen met een gezellig babbeltje aan elkaar te breien. De beroepen waarvoor speciale kleding wordt gefabriceerd zijn legio, maar ook Mies zag het VARA-personeel nog niet gehuld gaan in de fraaie kleding, die wij kregen voorgediraaid, niettegen staande het velee rood dat er te bewon deren viel. Als de Pisa’s misschien wat meer modellen met een rose randje Voor de Career Apparel-col- lectie van George Pisa ontwierp couturier Frans Molenaar dit cy claam- en groenkleurig broekpak van een jersey-kwaliteit bestaan de uit 70 procent dacron-polyes- ter en 30 procent wol. Gekleed in bovenstaand broek pak kan de wereldreiziger het grondpersoneel van Atlantis Air lines tegenkomen. De pantalon is bruin en het jasje oranje met bruin. Een zwarte sombrero com pleteert het geheel. maar 2,95 en daar hoeft u geen jurkje meer voor te verknippen. Het is verkrijgbaar in boekwinkels, naaima chine-, stoffen- en textielzaken. HAARLEMMERMEER. Sinds woens dag bezit luchthaven Schiphol nd ruim een jaar van afwezigheid weer oen artgal- lery. Het is de Amsterdamse kunsthande- lares Ina Broerse die op de gaanderij boven de wachtzaal voor het vertrekken de publiek een permanente verkoop col lectie voert met werk van reeds 50 kun stenaars. Nog 40 andere kunstenaars zijn uitgenodigd hun werk voor deze galerie in te zenden. „Een groot visitekaartje van de Nederlandse moderne kunst” aldus mevr. Broerse. De stijl van de kunstenaars die bij Ina Broerse exposeren is figuratief en als zodanig is deze galerie een voortzetting van haar galerie in de hoofdstad. Zij doet daarbij een speelse poging de Amster damse kunst-academie uit te spelen tegen de Haagse academie. Ina Broerse toont naast veel grafiek (onder de exposanten bevinden zich onder meer Michiel van Overbeeke met prenten in gemengde techniek en kunstenaars als Karel Gomes, Herman Berserik, Sees Vlag en Theo v. d. Nahmer) ook schilderij en, wandkleden, keramiek en sculpturen (binnenkort hoopt ze plastieken van Kees Verkade te krijgen). De kunstgalerie zal zich op korte ter mijn op een gunstiger plaats bevinden wanneer het restaurant direct naast ver- koopstand zal worden uitgebreid. De ruimte, waarbinnen de kunst wordt ver kocht, vormt dan een verbinding tussen de twee uiterste zijden van het restaurant Ina Broerse deelde voorts mee dat er op de luchthaven zeker geen thematische ten toonstellingen zullen komen. „Vernieu wing door doorstroming” is haar motto. (Van onze correspondent) MAARHEEZE „Het lijden Christus is een so groot gebeuren in de wereldgeschiedenis, dat 'k, toen ik de St. Mark Passion ging componeren, diret be sloot mijn muziek daaraan dienstbaar te maken”, aldus Henk Badings, die donder dag 18 mei uit handen van ministe- Engels in Rotterdam de Sweelinckprijs zal ontvangen. Dat zal dan gebeuren op een concert waar tevens zijn nieuwe composi tie over de passie in première gebracht wordt door de Koninklijke Zangevereni- gin< Rotte’s Mannenkoor. Zondag 14 mei zal de NCRV een con cert uitzenden dat Bernard Bartelink op dit orgel speelt Dat gebeurt ’s avonds in de serie Monumentale orgels van tien voor tien tot half elf. De heer Bartelink zal werken uitvoeren van Franck, An- driessen, Bartelink, Alain en Langlais. zouden kunnen afwerken, wellicht dat voorzitter Kloos en de zijnen toch zouden zwichten. Luchtvaartmaatschappij en, reisbu reaus, restaurants, banken, bibliotheken en ook Philips (Evoluon) laten hun personeel al vrolijk ronddartelen in „C A.” Onderzoekingen hebben zelfs uitgewezen, dat vooral het vrouwelijk personeel' minder te laat komt, omdat het niet meer voor de kleerkast hoeft staan te treuzelen wat nu vandaag weer eens moet worden aangetrokkén. Niettemin bestaat de mogelijkheid wel degelijk om in de C A.-garderobe de nodige afwisseling te brengen, vooral als bedrijven pantalons en rokken met tunieken en dergelijke laten maken. Zo zag ik leuke jurkjes met en zonder jasjes, fijne broekpakken, dat alles in meerkleurige banen of met andere fantasie inzetten. Men kan naar harte lust uitzoeken. Drie contrasterende kleuren - oranje, koffie en crème - werden gebruikt voor dit „geschulpte" ja- pon-ontwerp, bestemd voor een Eindhovens reisbureau. Zomers dragen de hostesses de japon en in de winter een broekpak in dezelf de kleuren. Dit oranje jersey jurkje met een koffie en een créme-kleurige baan is onder andere de keus van een groot restaurantbedrijf.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 8