BEURS DEZE WEEK Tegenstand uit regeringspartijen neemt toe KABINET BIESHEUVEL DIEP IN Vier CAO’s gas olie nu bijna rond Collectief tarief voor pensioen- verzekeringen Tëxoro shirts Superstore Bijenkorf DE FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN IR® Wall Street .9 ZATERDAG 13 MEI 1972 OPPOSITIE GISTING LENINGEN I Heemskerk Velsen-Noord Uitgeest Gastricum Wijk aan Zee Veer//ZfrSoepel... dus altijd korrekt i ijMu,Dni OORZAKEN Beverwijk EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK KvanVEHEN MAKKIEZEN'ZON NESCWERMEN ROtLUIKEN/LUXAPLEX JALOUZIEEN Driehuis Santpoort Velsen-Zuid totf 10 0007l I ERSOONLIJKE eningen WestHolland Bank Den Haag IJmuiden-Oost IJmuiden Bakkum (Van onze beursredactie) Premier Biesheuvel: schipperen ADVERTENTIE ADVERTENTIE 9.30 u. Ko- de in ’t ADVERTENTIES Is het een wonder dat vooral in de confessionele partijen heel wat mensen rondlopen met de gedachte aan terugkeer de socialisten in de regering? Is het R.k. Kerk. H. Agatha, Breestraat 101, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 8.30, 10, 11.30 en 18 u.; O.L. Vrouw van Goede Raad, Arendsweg 57, zaterdag 19 u. R.-k. Kerk. O. L. Vrouw Hemelvaart, Brederodestraat, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 8, 9.30 en 11 u. R.-k, Kerk. O.L. Vrouw Geboorte, Lan- gebuurt 37, zaterdag 19 u. avondmis, zon dag H. Missen 8. 9.30, 11.30 en 18 u.; aula Vrijburgschool, zaterdag 19.30 u. avond- is, zondag H. Mis 9.30 u. bedrijf is onder meer een loonsverhoging per 1 april jl. van 4,1 percent boven de 1,1 percent salariscorrectie die in februari al werd toegepast, aldus de Industriebond NKV. Van M. Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Zelden na de Tweede Wereldoorlog heeft een regering zo veel en zo grote financiële problemen gekend als het kabinet-Biesheuvel. Alleen vlak na de oorlog was de situatie nog een stuk ernstiger, maar ze was toen in zekere zin ook eenvoudiger. Inmiddels is de economi sche situatie en bovendien de regulerende taak van de overheid zo veel ingewikkel der geworden, dat maatregelen van het type-Lieftinck onmogelijk zijn geworden. Een nota over de gevolgen van „onge wijzigd beleid” (let wel: ongewijzigd be zuinigend beleid van de soort die we nu kennen), afkomstig van het departement van financiën, heeft aangetoond dat we te rekenen hebben met een begrotingstekort in 1973 van 2 tot 2,5 miljard gulden. Als de afzonderlijke ministers het beleid voe ren dat ze het liefst zouden willen, dan zou het tekort blijkbaar zelfs ongeveer 3,5 miljard bedragen. Vorig jaar kon de nieu we minister van Financiën, Nelissen, het gat nog dichten door uitgaven uit te stellen en een aantal problemen voor zich uit te schuiven. Nu moet rigoureus „het mes erin”, maar waar en hoe? Daarover wordt nu gediscussieerd, waarbij verschil lende bewindslieden zich al hebben schrap gezet. 33% 15 35% 4% 30 31% 30% 42% 21% 42% 46% 20% 32% 20% 33% 56 25% 42% 163 119% 68 77% 30% e 8% 382 30% 30% 53% 24% 36% 23% 35% 111% 43% 50% 49% 71% 44 30% 39% 9% 13% 17% 50% 38% 68% 36% soms maak je het ene probleem groter door het andere op te lossen; in andere gevallen treffen op zichzelf effectieve maatregelen bepaalde groepen onevenre dig hard. Vaak moeten maatregelen, die op zichzelf gerechtvaardigd zijn, worden ingeslikt wegens politieke onhaalbaarheid. Elke beslissing, elk noodzakelijk door hakken van knopen, is een zware politie ke beslissing en het is maar de vraag of deze regeringscombinatie daartegen zal zijn opgewassen. Nu al is de stemming voor de regering niet bepaald gunstig. Haar informateur, prof. Steenkamp, heeft haar al voor de voeten gelopen met eigen beleidsvoorstellen. R.k. Kerk. H. Joseph, Wijkerstraatweg 55, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 9, 10.30 en 12 u. Ned. Herv. Kerk. Noorderkerk, Stra- tingsplantsoen, 10 u. kerkdienst; DelCourt van Krimpenschool, Stratingplantsoen, 10 u. zondagschool. Norit-verwachting. De gang van zaken in de eerste maanden van 1972 rechtvaar digt de verwachting dat het winstni- veau bij Norit op dat van 1971 kan worden gehandhaafd, onvoorziene kos tenstijgingen voorbehouden. Dit heeft de directie gezegd in de jaarvergadering in Amsterdam. Het eerste kwartaal heeft een gunstige ontwikkeling te zien gegeven, maar het is voor de directie moeilijk om nu al een winstprognose voor het hele jaar te geven. Pessimistisch is zij zeker niet. Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 32% 15% 35% 4% 29% 31% 30 42% I 21% 42% 46% 19% 31% 20% 33% 56% 25 41% 161% 119% 66% 76% 30 9 Oud Kath. Kerk, Adelbertuskerk, Spar- renstraat, 10 u. hoogmis. Jehovah’s Getuigen Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248, zondag 18.30 u. openbare lezing, wachttorenstudie; vrijdag 19.30 u. theocratische school. 20.30 dienstvergade- ring. Geen dividend. Zoals het bestuur van de nv rubbercultuurmaatschappij „Amster dam” al eerder als verwachting had uitgesproken, zal aandeelhouders wor den voorgesteld het dividend over 1971 te passeren. Het bedrijf keerde het laatst over 1968 een dividend van 5 percent uit. R.-k. Kerk. H. Pancratius, Dorpsstraat, zaterdag 18 en 19 u. avondmissen, zondag H. Missen 7.30, 9, 10.45, 12 en 18 Bethlehemkerk, Piet Heinlaan, zaterdag 18 en 19 u. avondmissen, zondag H. Missen 9.30, 11 en 12.15 u. R.-K. Kerk, H. Maagd Maria, Spoellaan 1. zaterdag 19.30 u. avondmis, zondag H. Missen 8.45, 10, 11, 12 en 17 u.; H. Laurentius, A. Verherentstraat 2, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 8, 9.15, 10.45, 12, 17.15 en 19 u. Ned. Herv. Kerk, Kerkplein 10 u., ds. H. L. Lieve (Castricum), 19 u. ds. J. Bezemer; De Magneet. 19 u. Jeugdkapel. Geref. Kerk. Morgensterkerk, Vrijburg- laan, 9.30 u. dr. B. Wentsel (Kinderneven- dienst), 17 u. ds. J. R. Sijbrandi (Epe). Baptnstengemeente IJmond, Maerten van Heemskerckstraat 41, 10 u. ds. R. Reiling, 10 u. zondagschool, 19.30 u. jeugd dienst. Gemeente, en 17 u. br. Nieuwe gezichtspunten in algemene zin kwamen niet opdagen. De regering zal eind mei een gesprek met het bedrijfsle ven hebben over het beloop van lonen en prijzen. Of daar veel uit zal komen, valt te betwijfelen. Met spanning wordt uitgezien naar nieuwe grote leningen. En de rente, die daarop zal worden geboden, de emissie voor converteerbare obligaties ABN is naar wens verlopen en de koers bleef zo ongeveer op het peil dat op theoretische basis kon worden opgesteld: circa 115 percent. De beurs sloot in opgewekte stemming. Gereformeerde Kerk. Bethelkerk, Geen opgave ontvangen. Zeewegziekenhuis, Zeeweg 168 aula, 14.30 uur ds. G. E. Bakker. Ver. van Vrijzinnig Hervormden. Braambos, Zeeweg, 10 u. ds. S. Nijdam. Pinkstergemeente, Velserduinweg 161, 10 uur D. P. Hartendorp; 19 u. B. M. Piet. Hervormde Gemeente, Goede Herder kerk, Velserduinweg, 10 u. ds. Joh. Brezet. Jeugdgebouw, 10 u. jongerendienst. Julianaschool, 10 u. kinderdiensten. R. K. Kerk, H. Laurentius v. Brindisi - kerk, Willemsbeekweg, 9.30 u. hoogmis, 10.45 u. jongerenmis, 12 u. en 18 uur. (van onze redactie economie) DEN HAAG. Een groot aantal Ne derlandse levensverzekeringmaatschappij engaat per 15 mei voor pensioenverzeke- ringen voor alle werknemers in ons land het collectieve tarief toepassen. Tot nu toe gold voor toepassing van het collectieve tarief een minimum van vijf werknemers per contract. Bedrijven die minder dan vijf werknemers hadden, kwamen voor toepassing van het tarief riet in aanmerking. De achtergrond van deze nieuwe maat regel is, dat naar het inzicht van de levensverzekeraars iedere werknemer in Nederland op collectieve voorwaarden pensioenrechten dient te kunnen verwer ven. De levensverzekeringsmaatschappijen lopen hiermee vooruit op de komende wettelijke pensioenplicht voor werkne mers. Om het collectieve tarief voor groepen met kleine omvang te kunnen hanteren, is een zekere standaardisering noodzakelijk Het collectieve tarief zal daarom voor contracten met minder dan vijf werkne mers uitsluitend kunnen worden toegepast voor zuivere pensioenverzekeringen en niet voor kapitaalverzekeringen en frac- tieverzekeringen. Hier komen we dan bij de derde oor zaak van de huidige financiële ellende: die Zijlstra-norm werd steeds berekend op ongeveer 6 percent, wat de laatste jaren op zichzelf al te veel was. Een percentage van 4,3 zou exacter zijn ge weest. Maar de situatie is nog ernstiger: vasthouden aan die op zichzelf gezonde norm zou betekenen dat men het onge wijzigd beleid er niet eens meer mee kan bekostigen. De norm is dus tamelijk moei lijk hanteerbaar geworden. Het vierde probleem blijkt de inflatie correctie te zijn. De teruggave van door de inflatie te hoog opgelopen belastingen is veel duurder dan men eertijds gedacht heeft. De oorzaken daarvoor zijn nogal ingewikkeld, maar het komt erop neer, dat de regering voor de inflatiecorrectie in de komende drie jaar maar de helft ter beschikking heeft van wat ze wettelijk verplicht is terug te geven. Er moet nu dus betaald worden uit fondsen die voor collectieve voorzieningen bestemd waren. Weliswaar staat de wet de minister toe om maximaal 20 percent in te houden, maar daar redt hij het niet mee. De vijfde oorzaak vormen de sociale uitkeringen. Weliswaar betaalt het be drijfsleven het leeuweaandeel in de pre mies, maar de overheid moet tot nu toe nog steeds bijspringen, zowel bij de aow als bij andere voorzieningen. Nu kan de regering eventueel bepalen, dat voortaan werkgevers en werknemers die premies maar helemaal zelf.moeten betalen. Maar dat komt erop neer, dat die verhogingen waarschijnlijk worden doorberekend in lonen en prijzen. Iets waar we, gezien de inflatie, niet te veel van moeten hebben. Tenslotte de zesde oorzaak: of er nu bezuinigd wordt of niet, de overheid is eenvoudig gedwongen om nieuwe taken aan te pakken en op allerlei plaatsen bij te springen. Dal lukt lang niet altijd ten koste van andere uitgaven, ook al pro beert dit kabinet het wel. Uiteraard zijn er voor al deze proble men wel oplossingen denkbaar. Maar AMSTERDAM. Opnieuw ging de Amsterdamse effectenbeurs vrijwel onbe wogen aan de Vietnamese spanningen voorbij. Wall Street had er aanvankelijk wel last van. Vooral het mijnenlegpro- bleem zat de New Yorkse effectenbeurs niet lekker, maar toen bleek dat de Russi sche reactie nogal gematigd was en men in Moskou blijkbaar koste wat het kost met president Nixon wilde praten om Peking niet dat alleenrtcht te gunnen, bekwam men van de schrik en bleef het verlies deze week beperkt. Het was voor ons een gebroken week, voor Wall Street niet. Er was dus reden genoeg om zich aan Wall Street te spiegelen. Maar nu midden in het over- weldigend-nieuwsseizoen had men ter beurze andere dingen aan het hoofd en aangrijpingspunten voldoende om een ei gen kompas te varen. En dat was nog steeds onverminderd opgaand geweest. Weliswaar moesten hoogvliegers hier en daar terrein prijsgeven, maar dat kwam grotendeels voort uit tegenvallend nieuws. Hoe zijn de huidige problemen ont staan? Ten eerste is er het verschijnsel van de omvangrijke inflatie der laatste jaren. Prijzen en lonen stegen aanzienlijk meer dan de groei der produktiviteit. De pro- duktiviteit is sinds 1970 relatief zelfs te ruggelopen. Nu gaat het er hier niet om aan te tonen waar die inflatie vandaan komt. Wel zijn de consequenties voor de overheidsbegroting hier van belang. Die zijn tweeërlei: doordat samen met AMSTERDAM. Bijenkorf Beheer hoopt in het najaar 1973 van start te kunnen gaan met de eerste superstore. Deze superstores worden gedefinieerd als warenhuizen van tenminste 8000 m2 ver koopoppervlakte, in belangrijke mate ge richt op de „automobiele" consument en daarom gelegen aan of bij grote verkeers wegen en met grote parkeerruimten. Het goederenpakket van dit soort warenhuizen bestaat geheel of vrijwel geheel uit mas sagoederen, in een vrij breed assortiment van zowel levensmiddelen als niet-leven- smiddelen, die tegen lagere prijzen dan in de traditionele winkelvormen worden ver kocht. Het assortiment wordt gelijkvloers gebracht en vrijwel geheel in zelfbedie ning verkocht. De superstore is volgens de Bijenkorf niet zo maar als incidentele uitvinding ontstaan. Het is veel meer de logische consequentie van een algemene maat schappelijke ontwikkeling. De toeneming van de welvaart en de bevolkingsgroei gaan gepaard met een steeds massaler wordende industriële produktie. De distri- butiesecotr moet deze massa naar de con sument brengen. Bij de NAM en de Shell gaat het om een tweejarig contract, dat loopt tot 1 april 1974. Werkgevers en werknemers zijn het daar onder meer eens geworden over een salarisverhoging per 1 april jl. van 5,5 percent, inclusief een verhoging van de vakantietoeslag met 0,4 percent (wordt 7,2 percent). Voor werknemers van 23jaar en ouder en voor kostwinners on der die leeftijd gaat een minimum vakan- tieoteslag gelden van 950, 230 meer dan tot nu toe. De NAM-salarissen zijn aangepast aan de salarislijn van de Shell, hetgeen aanzienlijke verbeteringen ople vert, aldus de NKV-bond. Bij Chevron moeten de vakbondsleden volgende week beslissen over een onder handelingsresultaat dat volgens de Indus triebond NKV 'vooral voor de ouderen bijzonder gunstig is. Werknemers boven de 49 jaar wordt per 1 januari een dubbele periodiek toegekend en zonodig ook het daarop volgend jaar per 1 april, hevron streeft ernaar haar werknemers bij het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd op het eind van hun salarislijn te laten zitten, hetgeen een beter oensioen oplevert. Het principe-akkoord over het (eveneens tweejarig) contract benelst voorts onder meer een 40-urige werkweek per 1 april aanstaande, per vanaf 1 maart jl. een loonsverbetering van 4,7 percent, een jaar later nog eens 1,7 percent. Even als bij de NAM en de Shell gaat de vakantieoteslag dit jaar met 0,4 percent omhoog tot 7,2 percent met ene minimum van ƒ950. Bij de Gasunie moeten de vakbondsle den nog hun fiat geven aan een éénjarige CAO, die een looptijd heeft tot 1 april ’73. Resultaat van de onderhandelingen bij dit Koni naar ITT. Nadere besprekingen tu-s sen Koni n.v., (900 man in Nederland) fabriek van automobielen en geragege- reedshcappen, en International Telepho ne hebben er toe geleid dat niets meer de overneming van Koni door ITT inde weg staat, de beslissing is gevallen nadat gebleken was dat er geen wijzi ging in de huidige directie en perso neelsbestand zal komen en dat alle bestaande regelingen gehandhaafd blij ven. van een wonder dat velen in de politiek met heimwee terugdenken aan vroegere tijden, toen grote problemen werden opgelost met steun van alle grote partijen en zonder een oppositie die de kans krijgt de toch al in elkaar zakkende christelijke partijen het leven extra zuur te maken? Nu bovendien de regeringspartij DS’70 verdere steun aan dit kabinet afhankelijk wil stellen van een regeringsingrijpen in lonen en prijzen, ziet het er helemaal som ber uit voor de ploeg van Biesheuvel. R. K. Kerk, St. Engelmundus, Driehui- zerkerkweg, 8.15, 9.45, 11.30 en 18 uur. Donderdag 8.15, 10, 11.30 en 18 uur. Hervormde Gemeente, Dorpskerk, Bur gemeester Enschedélaan, 9 en 10.15 u. ds. G. J. Rijks. De Hoeksteen, hoek Duinweg - Willem de Zwijgerlaan, 10 u. ds. M. de Jong. Adventskerk (Prov. Ziekenhuis) 19 u. ds. K. J. F. Keuning. Crh. Gereformeerde Kerk, Pniëlkapel, Pastorieweg, 10 u. ds. J. C. Maris; 17 u. ds. K. Boersma. Gereformeerde Kerk, Burgemeester En schedélaan - hoek Fr. Netscherlaan, 9.30 u. ds. F, Strikwerda; 19 u. ds. G. J. Rijks, jeugddienst. Volle Evangelie Gemeente, Patricuslaan 33, Santpoort-Noord. 10 u. J. J. Bronsveld, H. Avondmaal; 19.30 u. W. H. de Leeuw van Weenen. R. K. Kerk O. L. Vrouwekerk, 8, 9.30 en 11.30 uur Donderdag als zondag. Hervormde Gemeente, Engelmundus- kerk, Kerkplein, 9 en 10 u. ds. L. Brink. Beverw. Kerkdiensten Herman Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 383% 303% 31 53% 24% 36% 23% 35% 110% 43 50% 48% 71% 43% 30% 39% 9% 13 17% 31% 50% 39 68% 35% Kant. Heemstede Laan van Insulinde 1 Telefoon O23-284O27 Ned. Hervormde Kerk, Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, 10 u. ds. H. Wisse; 19 u. ds. J. M. D. van der Berg Bethlehemkerk, 10 u. H. Binnendijk; 19 u. ds. P. Hazenkamp. Gereformeerde Kerk, Ichtuskerk, Geen opgave ontvangen. Baptistengemeente IJmond, J. P. Coen- straat, 10 u. ds. B. Fabne; 19 u. ds. R Reiling; 10 u. zondagschool; 20.15 u. jeugdbijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 u. da. M. C- Stubbe. Chr. Gereformeerde Kerk, Marconi straat, 10.30 u. ds. R. van Beek; 14.45 u. ds. G. Bilkes. Leger des Heils, Edisonstraat 14, heili- gingssamenkonjst 10 uur; zondagschool 12 uur; evangelisatiesamenkomst 19.30 uur. R. K. Kerk. Gregoriuskerk, Kanaal straat, 8.3’0 en 10.45 uur. St. Petruskerk, Venusstraat, hoogmis; 12 u. jongerenmis. Oud-Kath. Kerk. Engelmunduskerk, Koningin Wilhelminakade, 8.30 u. vroeg mis, 10 u. gezinsdienst; 18.30 u. zangdienst. Gemeente Gods, Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 10 u kerkdienst. Geref. Kerk Vrijgemaakt, Rambonnetl. 5, 10 en 17 uur ds. Rijneveld. Vergadering Gelovigen, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, 10 uur Breking des Broods; donderdag 19.30 u. Bijbelbe- spreking. Christen Gemeenschap, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, 10 u. A. Th. Polderman. R.-K. Kerk. H. Odulphus, Odulfusstraat, zaterdag 19.15 u. avondmis, zondag H. Missen 8.30, 10 en 11.30 u. Ned. Herv. Kerk, Juüanaplein, 10 u. ds. A. Goudsmit-Aalbers. De gisting die al maanden op het Dam rak bestaat, won deze week door nieuwe fusieplannen van buitenlandse concerns met bekende Nederlandse ondernemingen weer hevig aan intensiteit. Zowel Enot als Erdal, twee aandelen die sedert het begin van dit jaar enorm zijn gestegen en eigenlijk zonder aanwijsbare redenen, kwamen in geheel ander daglicht te staan, nu respectievelijk een Engels optisch en een Amerikaans voedingsmiddelenbedrijf op korte termijn een bod op de uitstaande aandelen zullen uitbrengen. Alles wat maar even op fusiespeculatie berustte, ontving nieuw reliëf. De al ge ruime tijd als een hardnekkig publiek beursgeheim bestaande bewering als zou Engeland vooral nog vele slagen in Ne derland willen slaan, bleek nog steeds op waarheid te berusten. Behalve dit laatste droegen buitenlandse en dan vooral ook weer Engelse aankopen ertoe bij dat het beursmoreel hoog bleef. Daarbij kwam, dat ook het bedrijfsnieuws uit de lokale sfeer overwegend gunstig bleef luiden. Zelfs de winstcijfers, die Koninklijke Shell en Akzo over de eerste drie maan den van 1972 hebben geboekt, werden nog gunstig uitgelegd, niettegenstaande dat er toch sprake was van een povere start. Akzo echter trok in eerste koersreactie vier gulden aan, omdat ogenschijnlijk sprake is van een onveranderde winst. Maar de bedrijfswinst is toch altijd nog veel lager. Voor Koninklijke Petroleum hadden beurspessimisten een winstdaling van 50 percent verwacht. Nu het ruim 35 percent is geworden, vond men dat nog meevallen, zodat de koers op circa 115 gulden stand hield. Veel beter reageerde Philips op het nieuws uit de jaarvergadering dat voor Het aantal confessionele parlementa riërs dat zich aan de heel beperkte bezuinigingen van dit jaar groen en geel ergert, wordt steeds groter. Het NKV liet in Ruim Zicht weten in dit kabinet wei nig vertrouwen meer te hebben, gezien de problemen waarvoor het staat. Vooral een „motie van wantrouwen” uit deze hoek is voor het kabinet nogal gevaarlijk, juist omdat ze komt uit een kring die banden heeft met een der regeringspartners (de K.V.P.), ook al zijn die de laatste jaren een stuk losser geworden. Bovendien en misschien is dat nog het belangrijkste punt naar Nederland se maatstaven en tradities is de parlemen taire oppositie te groot voor de problemen waarvoor de regeringscoalitie staat. Zulk soort problemen zijn we gewend „op bre de basis” op te lossen zonder een omvang rijke oppositie in de Kamer, die alle irritaties en ongenoegen in het land kan kanaliseren en aan de regeringspartijen alle mogelijkheid tot openlijke kritiek ontneemt. UTRECHT. De nieuwe CAO’s bij vier grote gas- en aardolie-ondernemingen Gasunie, Shell, Chevron, Nederlandse AardolieMaatschappij zijn rond of bij na rond, aldus de industriebond NKV. Onder de vier CAO’s vallen in totaal ongeveer 5000 werknemers. de algemene loonstijging de ambtenaren salarissen automatisch mee omhoog gaan, krijgt ook de overheid te maken met enorme uitgavenstijgingen, ook al wijzigt ze haar beleid helemaal niet. De tweede consequentie is dat de overheid als (grote) koper van goederen en diensten veel meer moet betalen voor hetzelfde pakket dan bijvoorbeeld vijf jaar geleden. Vandaar alleen al de roep om matiging in lonen en prijzen. Een tweede ermee samenhangende oor zaak van de problemen is, dat de overheid financieel verantwoordelijk is voor be leidssectoren, waarin ze maar gedeeltelijk zelf kan ingrijpen. De geldstroom valt veel minder te controleren dan men wel gelooft. Dat hangt samen met de typisch Nederlandse structuur van beslissingen, waarbij allerlei verzuilde organisa ties en instellingen betrekkelijk autonoom te werk kunnen gaan. Vooral in onderwijs en welzijnszorg is dat het geval. Maar ook in andere sectoren kan de overheid gedu rig voor voldongen feiten worden ge plaatst. Nu had tot voor kort de regering een soort pressiemiddel, waarmee ze althans de politieke partijen en de daarmee be vriende sociale organisaties een tikkeltje in de hand kon houden. Dat gebeurde door de zogenoemde Zijlstra-norm. Deze gaf aan hoeveel ruimte de overheid er jaarlijks bij kreeg zonder nieuwe extra - belastingen te hoeven vorderen. avondmis, zondag H. Missen 9, 10.30 en 19 u.; Regina Caeli, Hilbersplein 1, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 10, 11.45 en 19.30 u.; Twaalf Apostelen, Van Riemsdijklaan 132, zaterdag 19 u. avond mis, zondag H. Missen 9.15, 11, 12 en 17 u.; H. Jozef, Laan der Nederlanden 68, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 9, 10.30 en 19 u.; St. Jozefrustoord en Lommerlust, Peperstraat 17, zaterdag 18.30 u. voorbereiding op de zondag, zondag H. Missen 7.30 en 10 u.; Pius X-college, Büllerlaan 2, zaterdag 19.30 u. eucharis tieviering. Kritische Gemeente IJmond. Jozefkerk, Laan der Nederlanden 68, zondag 11.45 u. themadienst. Voor directe bediening (H. Oliesel) voor Beverwijk, Wijk aan Zee en Velsen-Noord op zondag en werkdagen direct bellen 28041 (telefoonnummer St. Jozefrustoord). Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Kerk straat, 10 u. ds. J. Bezemer; De Opgang, Florastraat, 10 u. ds. M. C. Don; Vrede- vorstkerk. Laan der Nederlanden 152, 9 u. ds. K. J. F. Keuning (Santpoort), Prinses- selaankerk, Prinsesselaan 10, 10 u. ds. R. van ’t Lindenhout. Geref. Kerk. Middelaarkerk, Moensplein 8, 9.30 u. ds. A. van Leeuwen (Kindeme- vendienst), 17 u. ds. A. C. van Nood (Velsen-Noord); Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden 152, 10.30 u. ds. J. R. Sij brandi uit Epe (kindernevendienst), 19 u. herv.-geref. contactdienst). Geref. Kerk (vrijgemaakt), Immaneul- kerk, Olie slagerslaan 20, 8.30 en 17 u. Leesdienst. Geref. Kerk (vrijgemaakt buiten ver band), Prinsesselaan 20, 8.30 en 17 u. ds. L. E. Oosterhoof. Vrije Evangelische Riemsdijklaan 1, 10 Broekhoff (Hilversum). Evangelisch Lutherse Gemeente, ningstraat 119, 11 u. ds. M. Cramer. Pinkstergemeente BeverwijkHeems kerk. Verenigingsgebouw Meerestein, Par- mentierstraat hoek Plesmanweg, 10 u. de heer J. W. de Cock. Chr. Geref. Kerk. Evangelisch Lutherse kerk, Koningstraat 119, 9 en 14.30 u. ds. R. van Beek. Maranatha-kapel, Wilgenhoflaan 82, 10 en 17.15 u. kerkdiensten, 11.30 u. zondag school. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat 62, 10 u. ds. H. Luikinga. Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4. 10 het lopende jaar een verdere rentestabili- teitsverzekering bevatte. Het dividend werd dan ook in één slag ingehaald. De afspringende fusie in het verzekeringswe zen verleende fusiepartner AMEV een winst van acht gulden. Zelfs Delta, om wiens slechte jaarverslag over 1971 de fusie zou zijn af gesprongen, kon er circa twee gulden door aantrekken. Goede verwachtingen bij Drukkerij De Boer verleenden het fonds een winst van 20 punten, maar de NDU moest op het jaarverslag de terugtocht aanvaarden. In de uitgeverswereld was voorts Kluwer nog de grote verliezer met zeven gulden, zonder aanwijsbare oorzaken. De levensmiddelenbranche deed het goed. Zowel het verslag van Van Nelle als van Nutricia kon de koers voor deze aandelen in opgaande richting doen verlo pen. De berichten uit* de aannemerswereld luiden tegengesteld. De groteren melden thans goede orderportefeuilles, hetgeen onder meer Bos en Kalis drie gulden aan winst opleverde, maar de kleinere klagen steen en been. De IBB-Kondor heeft zelfs een miljoenen verlies opgelopen, hetgeen de koers naar alle waarschijnlijkheid tot ver beneden de pariwaarde zal terug brengen. Hagemeijer verloor drie gulden op moeilijkheden in zijn industriële sector. En Interlas brokkelde verder af. Zonder direct aanwijsbare redenen trokken Al bert Heijn, Kiene en Norit flink van leer. Gist-Brocades was iets eerder in reactie. De KNSM reageerde niet op het gunstige verslag. Deli Mij. moest zelfs eerder terug. en 19.30 u. samenkomsten, 11.30 u. zon dagschool. Jehovah’s Getuigen. Speeltuingebouw De Snip, Geijsendorfferlaan, zondag 15 u. openbare lezing: „Ware aanbidding contra valse aanbidding”, 16 u. wachttorenstudie; dinsdag 16 mei 19.15 u. theocratische school, 20.15 u. dienstvergadering. De omzet in Wall Street was 13.99 miljoen aandelen. Dow Jonescijlers: Industrie 941.38 (+7), Sporen 256.58 2.38), Nutsbedrijven 108.86 (onveran derd). A vond verkeer (met tussen haakjes de slotkoers van gis teren): Akzo 69.00 gl (68.60 exd), Hoogovens (74.80), Kon. Olie 113.69 gb—114.30 (114.50), Philips 49.60—49.70 gl (48.70), Unilever 139.70—139.80 (139.40), KLM <116.00),

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9