Rab: DEN HA A G IN BESLISSENDE SITUATIES KOELBLOEDIGER Door angst voor blessures verlamd Ajax door arbiter Brouwer gered VITESSE SNEUVELDE MET MEER ERE DAN GELATEN VOLENDAM 1 „Toch krijgen wij steeds meer kansen” n w Actie- Tornaat in Italië Eredivisie Nog geen competitie BV jeugd te Topscorers Tsjechen wonnen Wijziging van het transferreglement 12 MAANDAG 15 MEI 1792 (Van onze sportredactie) a ’g a rcreme. •n, (Van onze sportredactie) n- :r, !l- :r. Vleeming scoort het eerste doelpunt voor Vitesse. Peijs kijkt verbijsterd toe. MILAAN. De Italiaanse voet ballers, zaterdag door België uitge schakeld in het toernooi om het Europese kampioenschap, zijn gis termiddag op het vliegveld van Mi laan met rot fruit ontvangen. Voor namelijk tomaten, die door de te leurgestelde „tifosi” naar de spelers werden gesmeten. PRAAG. Het nationale voetbal elftal van Tsjechoslowakije (onder 23) heeft zich in Kosice geplaatst voor de halve finales om het Europese kampi oenschap. De Tsjechen wonnen met 3-1 van Zweden en komen nu op 17 mei tegen Griekenland uit. 13, 18, 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 7 21 7 21 61 53 28 25 20 20 17 17 92—19 70—23 43—13 69—37 55—33 52—40 40—43 45—32 48—47 35— 45 38—48 36— 52 37— 57 27—51 16—49 24—63 16—51 22—62 De mooiste kans hierop was opnieuw voor Bjjl. Hij slingerde zich zeer ver rassend door de Haagse defensie, waar bij het beslissend tikje echter naast verdween. DEN HAAG. Tijdens de algemene jaarvergadering van de sectie betaald voetbal zaterdag in Den Haag is een reglementswijziging btereffende trans fers aangenomen. In het vervolg mo gen de spelers, die in de tweede trans ferperiode worden aangetrokken, direct voor hun nieuwe club uitkomen. en ar LE k- u u paalde situaties nam hij beslissingei tegen ons die niet altijd correct wa ren”. 'g- 6, :rs k- II. de eg v. '5. it- >4, >s- 'g- 1, g- g- je De heer Brouwer van FC Utrecht, gesteund door de heer Molenaar van AZ’67, wilde echter van geen uitstel weten. „De stichtingen zitten moeilij ken dan de verenigingen. Maar niet alleen voor die stichtingen is de jeugd opleiding van voetballens van levens belang. Ik vind dat we met die ama teurs moeten gaan praten en zonodig vooruitlopend op de onderhandelingen over zelfstandigheid gedeeltelijk tege moet moeten komen aan hun wensen”. De heer Coler was aanvankelijk be reid het te proberen, ook al zag hij het somber in. Mr. Van Vloten echter was daar tegen. „Als we nu apart over dit punt gaan praten, komen we zwakker te staan bij de onderhandelingen over de zelfstandigheid”. Er wordt overigens wel een officieel verzoek aan de KNVB gestuurd om een jeugdcompetitie te organiseren. Als pleister op de wonde kwam voorzitter Coler met de mededeling dat de competitie voor de B-elftallen wat aantrekkelijker wordt gemaakt. „We hebben een sponsor gevonden, wiens naam nog niet bekend mag worden gemaakt, die 25.000 en een beker beschikbaar stelt voor de winnaar van de B-competitie”. l.Cruyff (Ajax) 21. 2. Kowalik (Spar ta) 20. 3. Geels (Go Ahead Eagles) 18. 4. Schoenmaker (Feyenoord) 15. 5/6. Groenendijk (FC Utrecht) en Keizer (Ajax) 14. 7/9. V. Dijk (Ajax), V. Veen (FC Utrecht) en Roggeveen (FC Den Haag). 10/12. Bosveld (Sparta), De Vrindt (PSV) en Brokamp (MW) 11. Cruyff is de op de grond liggende Ci ric en Van der Pluijm al voorbij, maar het zou toch geen doelpunt worden. het verloop van de ontmoeting FC Den Bosch een gerechtvaardigde hoop gege ven op een beter resultaat, maar nu toch werd verloren, werd het verlies vlot geaccepteerd. Zelfs scheidsrechter Coen Brouwer werd niet te lang kwaad aangekeken. Brouwer, die in Den Bosch afscheid nam van het be taalde voetbal (hij bereikte de „pen- cioengerechtigde” leeftijd) keurde in de eerste helft een doelpunt van het Bos sche talent Cees Krijgh af. In de 25ste minuut overzag Krijgh de spelsituatie uitstekend. Beek stond op rechts opge steld achter de Ajax-defensie. Een pass naar de blonde spits had dus geen zin. In de nabijheid van Krijgh was geen Bosschenaar te ontdekken. Daarom gaf Krijgh een pass langs de Ajax-verdedi- gers in de diepte en sprintte achter de bal aan. Vervolgens omspeelde hij de uitlopende doelman Stuy en plaatste de bal in het doel. Het was echter geen doelpunt besliste Brouwer. Hij had op de aanwijzingen van zijn grensrechter gefloten voor buitenspel van Beek. „Ik kón op dat moment nog niet zien wat Krijgh zou doen. De bal op Beek spelen of zichzelf een kans scheppen.” een misgreep van Schneider uit. Daar na trok Excelsior zich massaal terug en omdat Feyenoord de desondanks geschapen kansen onbenut liet Schoenmaker was wat dat betreft de opvallendste man gebeurde er bitter weinig interessants meer. Scheidsrech ter Boosten, 19.000 toeschouwers. FC Utrecht heeft de kans om zijn laatste thuisoptreden zegevierend te besluiten laten liggen. Sparta toonde een dergelijk gebrek aan durf en inzet dat de Utrechters overduidelijk domi neerden. Groenendijk en Van Veen misten echter uitstekende mogelijkhe den. Cabo en Walbeek werden bij een kopduel aan het hoofd gewond en moesten het veld per brancard verla ten. Kowalik liep een gebroken sleutel- Ook het grootste gedeelte van de tweede helft, waarin Fens bij Telstar had plaatsgemaakt voor Monne De Wit, werd opgeëist door Telstar. Er ontstonden achtereenvolgens kansen voor de uiterst actieve Bijl, Stanic, Van Kooten en Stout, die één keer een Inzet door Thie met het been zag gekeerd. Toen Bijl dan ook tien minu ten voor tijd een afgeslagen voorzet van Stout met een afstandsschot in de linkerhoek langs Thie knalde gingen de gedachen weer terug naar het Zuider- park, toen de hagenaars in de slotfase ook een 2-0 voorsprong verspeelden. Op het platform voor de aan komsthal wachtten een paar honderd toeschouwers op de verslagen spe lers. Op het moment, dat die het vliegtuig verlieten, werden zij met schril gefluit en boe-geroep ontvan gen. Andere „fans” wachtten tot na de paspoortencontrole voor zij hun teleurstelling, door het werpen van tomaten, lieten blijken, linksbuiten Gigi Riva, tot voor kort een van de meest bewonderde spelers In Italië, was het voornaamste doelwit. De spelers aanvaardden de ontvangst nuchter en koel, hoewel het aantal voltreffers in de aankomsthal van het Milanese vliegveld niet te ver waarlozen was en duidelijke sporen op de kleding had achtergelaten. Mogelijkheden die dan veelal ont stonden omdat Telstar gewoontege- been op. Scheidsrechter Hoppenbrou wer, 10.000 toeschouwers. Go Ahead Eagles en NAC speelden een aantrekkelijk duel, dat beslist werd door een treffer van Bleyenberg na een kwartier. De Deventenaren waren op het middenveld wat sterker. Scheidsrechter Boogaerts, 4500 toe schouwers. MW en FC Groningen speelden een felle partij voetbal. MW was technisch de beste ploeg maar de Groningers toonden een betere condi tie. Dijkstra scoorde voor MW al na vijf minuten. Guns tekende voor de gelijkmaker. Tien minuten voor tijd gaf Bos FC Groningen zelfs de leiding, maar Brokamp zette de zaken al in de volgende minuut weer recht. Scheids rechter Aalbrecht. 3000 toeschouwers. DEN HAAG. Het hele betaalde voetbal schreeuwt om een jeugdcompe titie, maar de Invoering daarvan is zaterdag in Den Haag tijdens de alge mene jaarvergadering van de sectie betaald voetbal weer voor minstens één jaar uitgesteld. De eisen van de amateurs blijken voor de sectie betaald voetbal (nog) een onoverkomelijke hin dernis. Bij de onderhandelingen met die amateurs over de zelfstandigheid van het betaalde voetbal, moet naast alle andere wrijfpunten ook deze bar rière worden opgeruimd. 1 5 3 46 6 44 7 42 9 38 36 34 34 30 Slechts een overwinningspremie. En daarvoor heeft Ajax zondagmiddag niet willen vergeten aan te vallen in Den Bosch. Het dwong de FC Den Bosch vanaf het begin van de wed strijd terug naar de eigen helft. Het schakelde weliswaar niet over naar de hoogste versnelling maar toch ontspon nen zich aardige duels voor de ogen van de 20.000 toeschouwers. De con frontatie bijvoorbeeld tussen de twee Jong-Oranjespelers Krijgh en Nees- kens. Het duel tussen Keizer en de rechtsback Van der Ley en het mini- gevecht tussen Cruyff en Ciric. Nog maals Ajax speelde voorzichtig. Het kwam nauwelijks toe aan echt pressie- voetbal omdat het blessures vreesde terwijl de FC Den Bosch duidelijk wél alles uit de kast haalde. Daardoor pas seerden in de verdediging van de Am sterdammers veelvuldig fouten die an ders zelden voorkomen. Zoals de door- loopbal van Krijgh, de kopbal van Beek, die net naast het doel verdween en de één-twee Mitic-Krijgh, die een zelfde lot was beschoren als de kopbal van de FC Den Bosch-spits. Bovendien moet worden opgemerkt Een beeld dat karakteristiek was voor TelstarDen Haag. Eén T elstar-spelerTonnie Fens, raakt verstrikt in een veel voud van Den Haag-verdedigers. wat extra zelfvertrouwen geschonken”, aldus trainer Jan Remmers. Ajax was met een gelijk spel ook tevreden ge weest. Kovacs maakte duidelijk waar om. „Ons enige streven was hier zon der blessures weg te komen. Toen Sjaak Swart geraakt werd, heb ik hem dan ook meteen vervangen door Ar nold Mühren. U heeft toch wel gezien dat wij weinig hebben aangedrongen Waarom ook? Wij hadden hier weinig te winnen.” dat in het centrum van de verdediging van Ajax Schilcher de plaats had inge nomen van Blankenburg. Schilcher maakte verdedigend in zijn duels met de altijd lastige Dick Beek veel minder indruk dan met zijn aanvallende acties. Hij ondersteunde vooral in de tweede helft de Ajax-aanval, waarin Dick van Dijk in de rust zijn plaats inruimde voor Johnny Rep, voortreffelijk. Toch kwam er uit geen van die acties rende ment. Dat was weer voorbehouden aan het duo Keizer-Cruyff. Het tweetal liet vijf minuten voor tijd zien wat alle maal te bereiken is met routine. Cruyff ontdeed zich in die fase van de strijd van zijn schaduw Ciric (Rem mers: „Die Joegoslaaf deed het goed. Ik had hem gezegd niet bij Cruyff in te gaan”) door tegen de schenen van de middenvelder te hakken, gaf de bal vervolgens door aan Keizer, die met wat duwwerk de voor oudgediende Verhagen ingevallen Netten veront rustte, waardoor Cruyff vlak voor doelman Hans van der Pluym met een halfhoge omhaal kon scoren. (Van onze sportredactie) VOLENDAM. Een week voor het einde van de competitie werd het von nis over Vitesse en Volendam geveld. Van de Arnhemmers kan tenminste nog gezegd worden, dat zij zich feller tegen het noodlot verzetten dan de Volendammers FC Twente was niet half zo gebrand op de zege als NEC. Desondanks kwam Volendam met in ’aag tempo uitgevoerd geschuif niet ver. Juist in dit duel wreekte zich het gemis van de geblesseerden De Boer, Kras en Hoogland, vanouds de vechters van de ploeg. Volendam speelde daar door zonder hart, waardoor de Twentse ploeg vrij eenvoudig op de been kon blijven. Na de rust trachtte Croon door het inzetten van Ferreira en Stoute de aanvalskracht van zijn ploeg te ver groten. Het effect was echter niet groot. FC Twente was in de tweede helft door de gebroeders Van der Kerkhof zelfs gevaarlijker. Er restte Volendam dan ook niets anders dan zich bij de degradatie neer te leggen Hans Croon: „Het is jammer, maar het volgend seizoen zullen wij uitblinken in de eerste divisie en beslist een kans maken op promotie.” Scheidsrechter Van Ravens, 4500 toeschouwers. Tachtig jaar nadat het werd opge richt op de dag nauwkeurig is Vitesse gedegradeerd. Maar niet dan na tegen NEC gevochten te hebben voor alles wat de ploeg waard was. Tegen „De scheidsrechter had moeten wachten met fluiten totdat Krijgh de bal speelde”, meende trainer Jan Rem mers. „Hij was fout”, vertelde ook zijn Ajax-collega Stefan Kovacs. „Naar mijn mening was het doelpunt van Cees Krijgh glaszuiver.” Maar ja, zoals gezegd maakte FC Den Bosch zich niet al te druk over de nederlaag. „Het is jammer, het was een aardig resultaat geweest met het oog op het volgend jaar. Een gelijk spel had mijn spelers trouw voor een sterk aanvallend con cept had gekozen. Met het verstrijken van de tijd namen de chaotische situa ties en de kansen die daaruit ontston den voor het doel van de voortreffelij ke Thie evenredig toe maar het feit bleef dat Telstar pas werkelijke reële scoringskansen kreeg toen Den Haag al een comfortabele 0-2 voorsprong had genomen. Tot op dat moment bestond het moeilijkste werk voor Thie uit een onbezonnen terugspeelbal van De Zoe te, die door de Haagse goalie ternau wernood corner kon worden getikt. Telstar bleef echter gretig aanvallen, waarbij Den Haag in de contra-attaque alle gelegenheid kreeg om via de actie ve René Past en Harold Berg de kwets baarheid van de Velsenaren in defensie! opzicht aan te tonen. Na twintig minu ten passte Roggeveen, vervanger voor Aad Kila, die in Barcelona deel uit maakt van het UEFA-team (16-18 jaar) Berg aan. De lastige Noor bracht Zwaan zo in moeilijkheden dat hij de bal voor zijn/voeten tikte waarna Berg geen moeilijkheden ondervond bij het passeren van Van der Meeren. Het antwoord van Telstar bestond uit een voortreffelijk opgezette aanval via Stout die vlak voor rust strak voor trok waar van Kooten zijn kopbal onschadelijk zag worden gemaakt door een wild grabbelende Ton Thie. Alle in spiratie die Telstar eventueel zou kun nen putten uit deze goede kans werd echter prompt geannuleerd door Rog geveen. Dit keer werden de rollen omgedraaid en was het Berg die de fysiek sterke Hagenaar aanspeelde. Hans Driesen, die verder de getructe Van Eeden voortreffelijk inpakte, maakte zijn enige maar uiterst kostbare fout door niet op het passje van Berg te- reageren. Roggeveen verlengde de bal op een oogstrelende wijze. Zijn harde inzet uit een lastige hoek verdween dan ook kansloos langs Van der Mee ren. (Van onze sportredactie) DEN BOSCH. Hoewel de afloop van de wedstrijd FC Den BoschAjax zeer ongelukkig was voor de Bossche naren (vijf minuten voor het einde scoorde Cruyff de winnende treffer voor Ajax) huilde niemand in de Bra bantse hoofdstad. Vitesse verloor, Vo lendam speelde gelijk, en dus waren de Bosschenaren zeker van een plaats in de eredivisie. Een nederlaag in het duel met de landskampioen was min of meer ingecalculeerd. Weliswaar had Aangezien Den Haag nauwelijks eer schim was van het elftal dat donder dagavond tegen Ajax speelde (Mans veld: „Toen was er voor tweehonderc percent concentratie, dat was vanmid dag met de beste bedoelingen niet op te brengen”) probeerde Telstar, dat ir Bijl en Fred André zowel aanval lend als verdedigend zijn uitblin kers had, nog enkele verwoede pogin gen. Het gevaar dat dit inhield werd nog even geaccentueerd door René Pas. Zijn boogbal caramboleerde via de bo venkant lat echter achter. Slotrepliek van Jezek, die nu definitief binnen enkele dagen verneemt of hij mag blijven of niet: „Ik vind wedstrijden tegen elftallen als Telstar toch alijd wel de moeie waard. Er stond mis schien dan wel niet zoveel meer op het spel maar het was toch allemaal wel aardig om te zien. Ook voor het publiek. Alleen was scheidsrechter Klopper niet altijd objectief. In be- VELSEN FC Den Haag com pleteerde gistermiddag op Schoo- nenberg het rijtje van tegenstan ders dat tot de nationale voetbal- top behoort en waartegen Telstar dit seizoen zijn wedstrijden stee vast met een negatieve score af sloot. Qua veldspel waren de Vel senaren ook gistermiddag nauwe lijks de minderen van hun weinig geïnspireerde Haagse tegenstan ders, maar in enkele beslissende situaties reageerde het elftal van Jezek, zoals eerder dit seizoen ook FC Twente (02) en Sparta (12) deden, gewoon koelbloediger. Het feit dat aan de twee Den Haag- treffers twee kapitale verdedi- gingsfouten vooraf gingen deed daar tenslotte niets aan af. Rab: „Dat is het oude punt bij ons: Het maken van doelpunten. Het af maken van een goed opgezette aanval ontbreekt nog teveel. Anderzijds krijgen wij tegen tegenstanders van het kaliber van een Den Haag wel steeds meer kansen. Wat dat betreft zit er zeker een opgaande lijn in. Den Haag is deze wedstrijd toch en kele keren bijzonder goed wegge komen”. NEC, dat zijn sportieve plicht uiterst nauwgezet nakwam en zijn streekge noot in geen enkel opzicht behulpzaam wenste te zijn, bleek dat te weinig. Grove verdedigingsfouten leverden NEC in een half uur door Eggenkamp en Janssens twee treffers op. Vleeming scoorde wel onmiddellijk tegen, maar nog voor rust profiteerde Mellaard van een derde Arnhemse verdedigingsfout. Na rust kwam Veenstra nog wel tot een tweede goal voor Vitesse, maar de ploeg kwam toch kwaliteit te kort om ie Nijmegenaren serieus te bedreigen. Scheidsrechter Van der Kroft, 9500 toeschouwers. DWS heeft zich met overgave in de strijd om lijfsbehoud gestort tegen PSV. Veel gluk kende de ploeg echter niet. Al in de derde minuut raakte Husers de lat en tot overmaat van l amp had een fout van Jongbloed een Eindhovense treffer van Sehmiidt Hansen tot gevolg. Na rust deden de Amsterdammers het surplus aan kwa liteit van PSV met een overdaad aan ijver te niet. De gelijkmaker van Dey- kers was dan ook meer dan verdiend. Scheidsrechter Derks, 3000 toeschou wers. Degradatievoetbal van de slecht ste kwaliteit boden Feyenoord en Ex celsior. Na twintig minuten was de wedstrijd het aankijken al niet meer waard. Na vijf minuten had Israel Feyenoord naar een voorsprong gekopt en een kwartier later buitte Bassant FC Den BoschAjax 0-1, Volendam FC Twente 0-0, TelstarFC Den Haag 1-2, FC UtrechtSparta 0-0, FeyenoordEx celsior 1-1, MWFC Groningen 2-2, Go Ahead Eagles—NAC 1-0, DWS—PSV 1-1. VitesseNEC 2-3. Stand: Ajax Feyenoord FC Twente Sparta FC Den Haag FC Utrecht NEC PSV Go Ahead Eagles MVV Telstar FC Groningen NAC DWS Excelsior FC Den Bosch Volendam Vitesse Ajax kampioen. Vitesse en Volendam degraderen. Programma voor Tweede Pinksterdag: Ajax—Vitesse. TwenteDen Bosch, FC Den HaagVolendam, SpartaTelstar, ExcelsiorFC Utrecht, FC Groningen Feyenoord (18-5), NAC—MVV, PSV—Go Ahead E„ NEC—DWS. 29 3 25 3 16 14 17 10 16 10 14 10 14 8 11 12 10 11 13 8 12 10 10 13 9 11 13 29 8 12 13 8 9 16 7 6 20 4 12 17 6 8 19 20 5 5

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13