Klaas Balk veroverde en verloor de oranje trui GERRIE KNETEMANN VERRASSEND LEIDER IN OLYMPIA’S TOUR Alleen Olympische verkiezing van Wim zonder problemen Ruska twee titels Gouden Zweep opnieuw voor v. Dooyeweerd Beltoise virtuoos straten Monte Carlo op spiegelgladde Ondoordacht Ronde van Spanje voor Fuente Olympia-cijfers bezien W MAANDAG 15 MEI (Van onze sportredactie) Geen presentje I ROB KAT Gerrie Knetemann (rechts) met Jo Vrancken op weg naar succes. van Willem Ruska met gouden medaille. I I THEO KLEIN. l een (Van onze sportredactie) VALKENBURG Gerrie Knetemann uit Amsterdam is na het slopende Limburgse weekeinde in Olympia’s Tour door Nederland de nieuwe leider geworden in het algemeen klassement. De 21-jarige Amsterdamse straten maker bleef overeind in een vernietigende temposlag door het Limburgse heuvelland. Hij gaat de laatste vlakke etappes in met een ogenschijnlijk comfortabele voorsprong op de concurrentie. Ogenschijnlijk, want Knete mann is er zich terdege van bewust dat deze Olympia’s Tour niets meer is dan een loterij, met zeer veel nieten. De grootste sensatie was wel het op geven van Fedor de Hertog. Hij stapte gisteren af. Zijn ploegleider Krott: „Wat een afgang is dit”. Jo Vrancken, de man van het Limburgse weekeinde werd zaterdag tweede en won gisteren. „Ik had zaterdag ook gewonnen als ik niet verkeerd had geschakeld. Van daag heb ik het echter goed gemaakt. We zullen in de komende dagen nog wel eens iets proberen. Het gaat goed, ik heb nu al m(jn elfde zege op zak”. ongelooflijk hoog, dat er van ploegentac- tiek hoegenaamd geen sprake meer is. Het is ieder voor zich en wie niet vooraan is, kan zijn aspiraties op een eventuele eind zege wel vergeten. Dat overkwam zater dag Fedor den Hertog. De Amstel-kopman, glorieus winnaar na de rit Amsterdam- Bladel, werd in de rit naar Maastricht volledig uit de wielen gereden en ver speelde meer dan zeven minuten. Gisteren staakte Fedor, totaal aan het einde van zijn krachten, al na dertig kilometer hui lend de strijd. Ook mannen als Jo van Pol en Peter van den Donk verdwenen uit de ronde, terwijl Aling en De Waal, toch bepaald geen kleine jongens, nu tegen een beschamende achterstand van rond twin tig minuten aankijken. stand. Slechts als Beltoise langzamer wa gens inhaalde kon de concurrentie tijde lijke winst op hem boeken. Daarna liep de Fransman steeds meer van achter volgers weg. Vrijwel feilloos reed Beltoise zijn race op het circuit dat al wordt gevreesd als de baan droog is. Beltoise bracht ook de snelste ronde op zijn naam. Hij legde die af in 1. min 40 sec. een tijd die uiteraard ver boven het ronderecord lag, dat met 1 min 22,2 op naam van de Schot Jackie Stewart staat. De uitslag is: 1. Jean Pierre Beltoise (Fr. met BRM de 251,6 km. in 2 uur 26 min. 54,7 sec. (gem. 102,754 km per uur), 2. Jacky Icxk (Belg) met Ferrari 2.27.32.9. Op één ronde: 3. Emerson Fittipaldi (Braz) met Lotus. Op twee ronden: 4. Jackie Stewart (GB) met Tyrell. Op drie ronden: 5. Brian Redman (GB) met McLaren, 6. Chris Amon (NZ) met Matra- Simca. Gerrie Knetemann, begin maart win naar van de Belgische Omloop van het Volk, ziet de betrekkelijkheid van alles terdege in. De nuchtere Amsterdammer gaf volmondig toe, dat er na dit enerve rende weekeinde nog niets is beslist. „De voorsprong lijkt aardig, maar Den Hertog raakte die ook kwijt. Ik maak mij geen illusies, maar zal er uiteraard wel alles aan doen die vast te houden. Blijf ik tot in Wieringen twee minuten voor dan zie ik het wel zitten. Maar ik denk toch terug aan het jaar toen Benjamins leek te gaan winnen en in de laatste etappe op vijf minuten werd gereden”. Het tempo in deze Olympia’s Tour ligt zo Animator van de rit van gisteren was de Zeeuw Toine van de Bunder, die al na enkele kilometers aan de haal ging en pas kort voor het einde werd achterhaald. Van de Bunder bleek het gedeukte bla zoen van Tricot-Noble wat op te poetsen, maar de concurrentie accepteerde die niet. Meedogenloos werd Van de Bunder door zijn achtervolgers Van der Leeuw, Vranc ken en Knetemann ter plaatse gelaten, iets wat ook gebeurde met durver Van der Leeuw. Slechts Knetemann en Vranc ken bleven over om voor de ritzege te strijden. Het werd tenslotte Vrancken en dat was toch een verrassing, omdat Knete mann vorig jaar in de rit door Limburg had gewonnen. De Amsterdammer lacht er echter om. Evenals zijn ploegleider Her man Krott: „Fedor den Hertog is nu uitgevallen en weg aan ons volledig con centreren op het behoud van Knetemann’s leiderstricot. Onze jongens rijden goed, vooral Jantje Bakker die de verrassing van de ronde is”. Een verrassing blijkt ook het rijden van Caballero-man Sjaak Schuitenmaker. De man uit Andijk staat in het algemeen klassement dertiende. Met weemoed zal Kees van Dongen terugdenken aan de tijdrit in Bladei. De Caballero-renner ver scheen om duistere redenen niet aan de start en werd bestraft met vijftien minu- Het eindklassement: 1. Fuente 82 uur 34 min en 14 sec. Op 6min. en 34 sec. 2. Lasa; op 7.00 3. Tamames; op 8.07 4. Aja; op 8.08 5. Linares; op 8.23 6. Perurena; op 8.27 7. Manzaneque; op 8.38 8. Pesarrodo- na; op 8.42 0. Letort; op 8.54 10. Labour- dette (Fr.); op 36.41 32. Van der Vleuten; op 46.52 46. Vianen; op 51.01. 38. Prinsen; op 1 uur 26 min. en 13 sec. 50. Delnoy: op 1.43.36 52 Harings; op 1.50.16 55 Krekels; op 1.57.42 56. Koeken; op 2.03.07 57 en laatste Van Katwijk. Knetemann: „Onze ploeg rijdt erg goed. Dat geeft mij zelfvertrouwen Iets wat wij wel nodig hebben, want de laatste dagen zullen ongelooflijk zwaar worden. Ik ben in de rit naar Valkenburg op zestig kilo meter van het einde in de aanval gegaan. Ik voelde me goed, wat waarschijnlijk komt door het incidentje op zaterdag avond. Toen fietste ik met Kamper uit Maastricht terug naar ons hotel in Hou- tem. Onderweg raakten we de weg kwijt en kwamen pas om half negen in ons hotel aan. We zagen groen van ellende, maar de vermoeienissen van die rit had den we er toch uitgereden. Ik heb trou wens de Omloop van zuidwest Nederland vorige week niet gereden vanwege een ont steking aan mijn knie. Dat heeft mij misschien wat voorsprong gegeven op de anderen. Want als je goed rijdt, ga je onwillekeurig de zaak forceren. Voorlopig heb ik echter de trui en ik zal proberen die tot Amsterdam vast te houden”. SAN SEBASTIAN. José Manuel Fu ente heeft de ronde van Spanje gewon nen. De laatste rit, het tweede gedeelte de zeventiende etappe, een tijdrit over 17,750 kilometer in San Sebastian werd gewonnen door Gonzales Linares. In de etappe op zondagmorgen bekroonde Aranzabal een solovlucht met een voor sprong aan de finish van ruim twee minuten op Gomez del Moral, Michelotto en Dallai. Na zijn eerste gewonnen wedstrijd te gen de Ier Watt leek dit voornemen echter toch onuitvoerbaar. Terwijl zijn tweede tegenstander, de Rus Odishelidze zich reeds klaarmaakte voor de partij, lag Ruska doodziek in de kleedkamer. Ruska: „Ik begon plotseling te rillen en ik moest overgeven.” Hij maakte aanstalten om zich om te kleden en de match tegen de Rus gewonnen te geven. Een vitaminein- jectie bracht echter uitkomst. De wereld kampioen hervatte de strijd en liep achter eenvolgens Odishelidze, Brondani (Frank rijk) en Potrovszki (Hongarije) van de mat. De Nederlander was aan de beterende hand, dat was duidelijk. Overwinningen op de Oostduitser Hennig (op beslissing in de halve finale) en de Fransman Brondani (met een vol punt in de eindstrijd) zorg den ervoor dat de Nederlandse vaandel drager (met een totaal van zeven Europe se titels) zondagavond kerngezond zijn hotel verliet. Olympia’s ronde door Nederland is een etappe-wedstrijd waarin geen enkel pre sentje wordt gegeven. Er wordt gelachen om reputaties. Alleen de allersterksten handhaven zich. Wim de Waal bijvoor beeld, een man die overwinningen aan de lopende band verzamelde en dit jaar de ronde van Noord-Holland op zijn naam bracht; deze zelfde De Waal moest zater dag in Maastricht totaal aan het einde van zijn krachten van zijn fiets worden getild met grote achterstand. Zo gaat de ronde verder en daarom is het met geen mogelijkheid te zeggen wie donderdag in Amsterdam als winnaar wordt gehuldigd. Voorlopig echter heeft Knetemann de beste troeven in handen. Hij onttroonde Klaas Balk, die zaterdag de oranje trui had gegrepen, maar ruim drie minuten ver speelde. Voornaamste concurrent van Knete mann Is geworden de 23-jarige Limburger Jo Vrancken, die zaterdag tweede werd achter Piet van Katwijk en gisteren op de Cauberg voor Knetemann de ritzege be haalde. Vrancken heeft een achterstand van 1 min. 28 sec. en dat is, gezien het verloop van voorgaande ritten, beslist geen hopeloze uitgangsstelling. Moeiljjker wordt het voor Spetgens, Balk en Priem. Hun achterstand varieert nu van tweeën half tot meer dan drie minuten. Lie- brechts mocht dan nog zo tevreden zijn, de achterstand van z(jn kopman Priem is toch van dien aard, dat het vrijwel onmo gelijk lijkt dit nog weg te werken. Stand wereldkampioenschap der cou reurs na vier wedstrijden: 1. Fittipaldi 19 pnt., 2. Ickx 16 pnt., 3. Hulme (NZ) 15 pnt., 4. Stewart 12 pnt., 5. Beltoise 9 pnt., 6. Regazzoni (Zwits.) 7 pnt. VOORBURG De Japanse spionnen bij de Europese titelstrijd in Voorburg, geleid door Kaminaga, de man die in 1964 in de Olympische finale door Anton Geesink werd verslagen, spendeerden hun films slechts aan één man: Wim Ruska. Net als bij de wereldkampioenschappen van vorig jaar in Ludwigshafen vormt hij alleen een serieuze bedreiging voor het Japanse geweld op de komende Olympische Spelen. Hoewel één van Ruska’s gevaarlijkste tegenstanders, de Westduitser Klaus Glahn, zijn training in het Verre Oosten niet wenste te onderbreken voor de Europese titelstrijd, bevestigde de blonde Amsterdammer met twee Europese kam pioenschappen in het afgelopen weekeinde (zwaargewicht en alle cate gorieën) dat hij in ieder geval op dit continent nog steeds oppermachtig is. Daar konden zelfs de Russische pion Onashvili (op beslissing verslagen in de zwaargewichtfinale) en de Fransman Brondani (teruggezet in de eind strijd van gisteravond) niets aan af doen. Alleen het verweer van de 24- jarige Onashvili, die Ruska zoveel tegenstand gaf dat de hulpscheidsrech- ters niet tot een unaniem oordeel konden komen, mocht enige onrust ver wekken. De schade bleef echter beperkt omdat de hoofdscheidsrechter zijn doorslaggevende oordeel aan de Nederlander gaf. Ruska: „Dat was een ge lukje, maar mag ik dat ook eens hebben. Het tegenovergestelde is al zo vaak voorgekomen. Twee jaar geleden werd ik in Oost-Berlijn maar liefst twee maal achtereen op die manier van een Europees kampioenschap ge houden”. Aan het einde van die eerste wedstrijd dag, waarop Ruska achtereenvolgens afre kende met de Belg Samyn, de Fin Reivuo, de Oostduitser Hennig, de Russen Kusnet- sov en Onashivili (laatstgenoemde zelfs twee maal; een keer in de voorronde en ’s avonds in de finale, nadat de Rus via de herkansing was teruggekomen), bleven de traditionele discussies over de vraag of de kersverse kampioen wel of niet voor de tweede maal in alle categorieën zou starten dit keer achterwege. Ruska had bij voorbaat al voor zichzelf uitgemaakt dat hij om twee titels zou strijden, als een voorbereiding op München, waar hij eveneens met twee gouden plakken af scheid wil nemen. De tijd dat judotrainingen in Japan zonder meer als zaligmakend golden is al lang voorbij. Willen Nederlandse judoka’s, en met hen alle andere Europeanen, hun kennis verrijken in het Land van de Rijzende Zon, dan zullen zij tegenwoordig eerst nauwkeurig na moeten gaan welke mogelijkheden zij daar ieder voor zich hebben. Het is niet zo dat een verblijf van enkele maanden in Japan elke Europeaan na terugkeer een titel garandeert, alleen omdat wereldkampioenen als Anton Gee sink en Wim Ruska zich daar plachten voor te bereiden. Men vergeet dan al te vlug dat het juist voor deze zwaargewich ten lucratief was, omdat zij ten eerste zelf over voldoende persoonlijkheid be schikken om temidden van de Japanse furie hun eigen stijl te bewaren en ten tweede omdat zij alleen daar de sterke sparring-partners konden vinden die zij in eigen land niet hadden. Het initiatief van de Budobond om een vijftal judoka’s naar Japan te sturen was in principe goed. Men had echter een verantwoorde selectie moeten toepassen. Voor lichtgewichten als Gietelink en Van der Pol had het geen nut om af te reizen. Zij zijn te oud om nog te worden omgeturnd, missen de wilskracht en zouden bovendien dichter bij huis voor minder geld tegenstanders van hun eigen kaliber kunnen vinden. Voor Henk Kruys kan zijn Japanse tijd op den duur nog resultaat opleveren. Het is namelijk irre- eel om judoka’s voor twee maanden (voor een debutant net genoeg om te wennen) naar Japan te sturen, ze zes weken voor de Europese titelstrijd terug te halen om dan te verwachten dat er redelijke resul taten komen. Een langdurig verblijf (zes maanden) in Japan kan goed zijn voor jongere judoka’s, die daar op lange ter mijn de vruchten van zullen plukken. Tenzij zich opnieuw gevallen zoals die van Geesink en Ruska voordoen, kan de Budobond zijn dure geld beter aan de vorming van een nieuwe judogeneratie in eigen land besteden. ten boete. Van Dongen was zaterdag der de en gisteren vierde. Dit houdt in, dat hij zeer hoog in het klassement had gekomen. André Jansen (Westzaan) is na gisteren geduikeld naar de 43ste plaats in het algemeen klassement. Voor André is de ronde gedaan. Hij zal nu volledig in dienst komen van Priem, zijn kopman. Of het Priem echter zal lukken zijn eindzege van vorig jaar te herhalen moet worden afge wacht. Op dit moment heeft Knetemann de troeven bijzonder vast in handen. zwaargewicht voor München. Hij verloor zaterdag echter eerst in de kwartfinale van de Fransman Albertini kwam terug via deherkansing om in een rechtstreeks duel met Bosman in de halve finale te worden uitgeschakeld. In de eindstrijd verloor de Amsterdammer onnodig van Parisi, die hij in de voorronde al duidelijk had evrslagen. Op papier is Bosman, die de nationale titel twee maanden geleden overnam van de geblesseerde Eugster, nu onze beste halfzwaargewicht. Het is echter de vraag of de BBN en het NOC het surplus aan routine van Eugster zonder meer aan de kant zullen schuiven. In de twee lichtste klassen is de Olympi sche deelname na „Voorburg” onzeker. Over de uitzending van de overige Olympiërs zullen echter nog veel woorden worden vuilgemaakt. Het rendement dat de BBN uit het Japanse avontuur van Gietelink, Van der Pol, Kruys en Poglajen dacht te halen, is namelijk ver beneden de verwachtingen gebleven. Akkoord, Van der Pol was wel erg onfortuinlijk toen hij afgelopen zondag tijdens een looptrai ning een enkelband scheurde, waardoor hij helemaal niet op de mat kon komen. Martin Poglajen worstelde nog met een griepje en Henk Kruys had natuurlijk pech dat hij in zijn eerste wedstrijd direct de oud-Europees kampioen Hennig lootte, maar zelfs als men daar rekening mee houdt kan er toch van een teleurstellend resultaat van deze Japangangers worden gesproken.BBN-voorzitter Jaap Methorst erkende dan ook: „Ik wil alleen mijn persoonlijke mening geven. En dan moet ik eerlijk zeggen dat ik aan het nut van training in Japan, met name door de lichtere judoka’s, ben gaan twijfelen.” Maar niet alleen bij de lichtere gewich ten (de afgang van Karei Gietelink, die in de eerste ronde door de Oostenrijker Gal- ler binnen 10 seconden werd gewipt was het duidelijkst) mag aan het effect van vrij korte trainingsstage (van een maand of twee) kort voor een belangrijk toernooi worden getwijfeld, als niet van- tevoren nauwkeurig wordt nagegaan of de potentiële globetrotters ook mentaal wel GRONINGEN Jan van Dooyeweerd heeft met Hardy Regina gisteren op de baan van Groningen de strijd om de Gouden Zweep ge wonnen. Ook vorig jaar won Van Dooyeweerd deze draverij, oen met Eland. De wedstrijd over 2300 meter was bijzonder spannend. Na het uitkomen van de laatste bocht waren er nog diverse kanshebbers, maar Hardy Regina toonde zich het snelst in de eindsprint. De kllometertijd bedroeg 1 minuut en 21,7 se conden, tweede werd Gudo van Bonni met in de sulky Leo Schoonhoven en derde Famke van Hiddum met Sije Bos. Favoriet Henrl Buitenzorg (J. Wagenaar) slaag de er niet in de vijftien concurrenten op af stand te zetten. Integendeel, het paard werd geheel ingesloten, waarna Wagenaar niet meer tot het uiterste ging. Prins Bernhard overhan digde na afloop de Gouden Zweep aan Jan van Dooyeweerd. De uitslagen van de zondag in Groningen ge houden koersen zijn: Crack Hollandiaprijs (2300 m), le afdeling: 1. Karola van Altena (M. Pools), 2. Kaballus, 3. Kamo Quick. Winn 2.40 pl 1.30 2.70 1.40 koppel 9.10 trio 100.40. Carlos Plutoprijs (1840), le afd.: 1. Kees Dunst (C. de Leeuw), 2. Janna, 3. Jolige Jan. Winn 2.80 pl 1.40 1.50 1.70 koppel 3.50. De Gouden Zeepprijs (2300 m): 1. Hardy Regi na (J. van Dooyeweerd), 2. Gudo van Bonni, 3. Famke van Hiddum. Winn 7.20 pl. 2.70 3.40 8.30 koppel 11.90 trio 2381.90. Toekomstprijs (1800 m): 1. Korjak (J. de Leeuw) 2. Keen Speed, 3. Kasslana. Winn 2.— pl 1.70 3.40 2.70 koppel 7.00. Carlos Plutoprijs (1840 m), 2e afd.: 1. Karina D (R. Marlng), 2. Karina Trickson, 3. Jonika. Winn. 1.70 pl 1.20 1.40 2.40 koppel 3.10. Cherie Spencerprijs (2300 m): 1. Ivan Axkit (W. J. van Schijndel), 2. Gregor M, 3. Handy Mac. Winn 5.90 pl 1.90 1.60 3.00 koppel 13.60 trio 283.10. Crack Hollandiaprijs (2300 m). 2e afd.: 1. Kwik Hanover (T. Kooyman), 2. Kenau, 3. Karosa H. Winn 4.10 pl 1.80 1.90 5.10 koppel 14.20. Totalisator-omzet 343.716,—. De uitslagen van de zaterdag op Duindigt ge houden koersen zijn: Ipharra-prijs (2000 m): 1. Kamaro (J. Wagenaar jr.). 2. Korry Buitenzorg, 3. Karina Dear. Winn 4.50 pl 2.10 1.50 2.7Ó koppel 8.30 trio 145.90. Argo-prijs (2140): 1. Kapteln Six (A. Suyker- buyk), 2. Ivan van Barke, 3. Izmir. Winn 4.80 pl 1.30 1.20 2.70 koppel 5.—. Alpen Club-prijs (2140 m): 1. Jane Areta (T. Oudshoom) 2. Jofra, 3. Jasji. Winn 4.50 pl 1.80 2.70 3.40 koppel 9.50 trio 350.90. Merries Produktenren (ca. 1800 m): 1. Per sian Darling (R. Wetemans), 2. Be my Love, 3. Nancy. Winn 1.50 pl 1.60 2.60 koppel 6.40. Transvaal-prijs (2000 m): 1. Ida Beiwin (J. Wagenaar Jr.), 2. Hellen Carbonari, 3. Use Hanover. Winn 2.10 01 1.10 1.30 1.50 koppel 3. trio 39.10. Commissie-prijs (2520 m): 1. Ike Buitenzorg (P Koppejan), 2. Ida S, 3. Hippocreen. Winn 2.— pl 1.30 1.70 1.20 koppel 17.30. Rough Riders-prijs <2000 m): 1. Henriette Signal (P. Strooper), 2. Heros, 3. Holgapluto, Gerda. Winn 7.40 pl 2.60 4.20 4.40 koppel 6.80 trio 1.050,10. Ceres-prijs (2140 m): 1. Dox van Rood en Noot (J. de Leeuw), 2. Dumas, 3. Godetla. Winn 13.20 pl 2.60 1.90 koppel 18.10. Hengsten Produktenren (ca 1800 m): 1. White Clover (J. v. d. Kraats), 2. Patati Patata, 3. Qucllio. Winn 1.80 pl 1.30 2.— 2.50 koppel 13. trio 159.30. Calssa-prijs (2000 m): 1. Iris du Coq d’Or (C. de Haan), 2. Imke Way, 3. Internationaal. Winn 3.20 pl 2.10 1.70 koppel 5.50. Totallsatlr-omzet f 242.745.—. De 36-jarige Parijzenaar, die op de tweede rij van de startopstelling stond, nam direct na het vallen van de vlag de leiding. Bijzonder regelmatig vergrootte de oud-motorkampioen zijn voorsprong. Halverwege de race bedroeg het verschil met de Ferrari van Jacky Ickx 20 secon den. De Tyrell van Jackie Stewart had toen een achterstand van 35 seconden en de Ferrari van de Zwitser Clay Regazzoni volgde op 40 seconden in vierde positie. Op dat moment hadden alle andere deel nemers al een of meer ronden achter- Wim Ruska zal bij de besprekingen die de Budo Bond Nederland en het NOC deze week over de Olympische afvaardi ging houden, geen probleem vormen. Het moet, vooral nu de twee overige zwaarge wichten Henk Kruys (in zijn eerste wed strijd verslagen door Hennig) en Chris Dolman (opzij gezet door Ojeda en later in de herkansing door Kusnetsov) er niet in slaagden de laatste vier te bereiken, voor een ieder duidelijk zijn, dat de Amsterdammer in München de gelegen heid geboden moet worden voor een even tuele herkansing in alle categorieën. Dat moet dan maar ten koste van de Neder landse nummer twee op de waarge- wichtranglijst. geschikt zijn. Oud-bondscoach Anton Geesink en Wim Ruska. op de nominatie als opvolger van de huidige coach Jan van der Horst, hebben op dit punt een gelijkluidende mening. Geesink: „Jongens als Van der Pol en Gietelink lieten mij vorig jaar voor de wereldkampioenschap pen al weten dat zij het allemaal niet meer op konden brengen. Om zulke mannen dan nog naar Japan te sturen is weggegooid geld.” De prestaties van de Japangangers val len nog meer tegen als men de resultaten van lichtgewicht Cor Brandts en zwaarge wicht Peter Adelaar, die voor eigen reke ning meegingen, in de opsommingg be trekt. Zij sneuvelden al in de selectiewed strijden. Blijft over Martin Poglajen. Hij verbleef een maand of vijf in Japan bij zijn schoonouders. In Voorburg de monstreerde hij echter duidelijk hoe wei nig zelfs Japanse trainingskampen nog aan een judoka van 29 jaar kunnen veranderen. Hij is nog steeds de knokker die met halve technieken en zijn vaardig heid op de grond voordee.l behaalt. Zijn fysieke potentie wordt echter met het verstrijken van de tijd minder. Dat ervoer hij zaterdag in de kwartfinale tegen de latere middengewichtkampioen Coche (Frankrijk), die hem snel doorhad en de beslissing aan zijn kant hield. Datzelfde deed de Rus Tsupatsjenko later in de herkansing. Desondanks staat het vrijwel vast dat de Budobond Polajen zal voorstellen als Olympisch deelnemer in het middenge- wicht. Zijn concurrent Adri van Polanen bracht het namelijk niet verder dan zijn tweede wedstrijd tegen de Hongaar Ipacs. Wat de Leidenaar niet lukte, kregen de „thuisblijvers” in het halfzwaargewicht, Jan Bosman (Amsterdam) en Ernst Eug ster (Utrecht) wel voor elkaar. Zij vero verden in hun klasse respectievelijk zilver en brons. Staat Eugster bekend als een fervent medailleverzamelaar, de tweede plaats van Bosman, achter de Engesman Parisi, was de verrassing van het toernooi. Bosman: „Het is de eerste keer dat ik aan een Europees kampioenschap mee mag doen. Tot voor kort was ik altijd derde man achter Peter Snijders en Eugster. Nu Snijders gestopt is, krijg ik pas mijn kans.” De 26-jarige Amsterdammer plaatste de BBN met zijn zilveren plak echter wel voor een dilemma. In theorie was Ernst Eugster, die een reis naar Japan weigerde omdat hij zijn baan niet in gevaar wilde brengen, de enige kandidaat in het half- MONTE CARLO. Voor het eerst sedert 17 jaar won weer een Fransman de Grand Prix van Monaco op het veel bekritiseerde stratencircuit van Monte Carlo Overtuigender dan iemand had durven voorspellen triomfeerde Beltoise in de race over 80 ronden. Toen de finish was bereikt bedroeg de voorsprong op siecht-weer-speciaiist Jacky Ickx, de eni ge coureur die in dezelfde ronde bleef als de winnende BRM, veertig seconden. Geen moment is de zege van Beltoise in gevaar geweest. Ploegentijdrit (26 km) derde etappe: 1. Ketting 34.06 (met bon 33.06), 2. Amstel 34.21 (33.51), 3. Van Erp 34.32 (34.17), 4. Trico Noble 35.09, 5. Kroon 35.15. Tweede deel derde etappe: 1. Piet van Kat wijk (Ketting) de 175 km in 4.07.36, (met tijd- vergoeding 4.07.21), 2. Vrancken (Ovis) zt (4.07.26), 3. Van Dongen (Caballero) 4.08.09 (4.08.04), 4. Fons van Katwijk (Mars-Gazelle) zt, 5. Priem (Frisol) zt, 6. Hallam (GB) zt, 7. Havelka (Tsj.) zt, 8. Van Pol (Mars-Gazelle) zt, 9. Spetgens (Mars-Gazelle) zt, 10. Van der Leeuw (Ovis) zt, 11. Jan Bakker (Amstel) zt, 12. Schuitemaker (Caballero) zt, 18. Balk (Kelling) 4.08.09. Vierde etappe: 1. Vrancken (Ovis) 3.49.48 (3.39.33), 2. Kneteman (Amstel) 3.49.48 (3.49.38), 3. V. d. Leeuw 'OVS) 3.51.40 (3.51.35), 4. Van Don gen (Caballero) 3.52.42, 5. Van Katwijk (Ketting) zt, 6. Spetgens (Mars) zt, 7. Hassink (Amstel) zt, 8. Jan Bakker (Amstel) zt, 9. V. d. Bunder (Tri co Noble) zt, 10. Slama (Tsj.) zt, 17. Priem (Fri sol) 3.53.31, 19. Schür (Ketting) zt. 20 Balk (Ket ting) zt. Puntenklassement: 1. Kneteman 51 punten, 2. Priem 48, 3. Van der Leeuw 47. Algemeen klassement: 1. Kneteman (Amstel) 12.18.54, 2. Vrancken (Ovis) 12.20.22, 3. Spetgens (Mars) 12.21.33, 4. Balk (Ketting) 12.21.49, 5. Priem (Frisol) 12.21.57, 6. Schür (Ketting) 12.21.59. 7. V. d. Leeuw (Ovis) 12.22.14, 8. Kuiper (Ketting) 12.22.57, 9. Skosarew (Rus) 12.23.41, 10. Nanno Bakker (Frisol) 12.23.44, 11. Basko (Rus) 12.23.48, 12. P. van Katwijk (Ketting) 12.23.56, 13. Schuite maker (Caballero) 12.23.59, 14. Jan Bakker (Am stel) 12.24.04, 15. Aling (Ketting) 12.24.48, 16. Osin- zew (Rs) 12.25.05, 17. Jansen (Interrent) 12.25.09. 18. Smetanin (Rus) 12.25.15, 19. Langen (Peugeot) 12.25.17, 20. Hallam (GB) 12.25.19. Algemeen ploegenklassement: 1. Ketting 36.45.46, 2. Amstel 36.46.45, 3. Ovis 36.51.49, 4 Rusland 36.53.47, 5. Caballero 36.55.41.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15