Tranen MIJNEN TOT 22 MEI OP SCHERP van vreugde en verdriet in de sport Bewoners Belfast leveren veldslag RES Blokkade van Noord-Vietnam tijdens Nixons reis opgeheven Tot tranen toe Slager Finale EC-2 op televisie Arrestatie in Osaka na brand in warenhuis bewogen voor weken uit bedrijf Kerncentrale Dodewaard doodgestoken Jongeman in NEGEN DODEN IN WEEKEINDE Verder in de krant HET WEER Pelgrims in Nijl verdronken I I I I I I IJmuider Courant 62e JAARGANG NUMMER 160 1972 15 MEI k A N D A G WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Verdeeld ZANDBERGEN 3 5 11 Zie bijlage Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Den Haag koelbloediger dan Telstar Goede mentaliteit Rood en Wit Psychologische zet Sijbrands Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning NEW YORK (Reuter, AP en AFP) De mijnen die voor de Noord- vietnamese havens zijn gelegd zijn zo afgesteld dat ze zichzelf buiten werking stellen op het moment dat president Nixon begint aan zijn be zoek in Moskou. Dit meldde gisteren de „New York Times”. Het bezoek van de Amerikaanse president aan de Russische hoofdstad begint vol gende week maandag (22 mei). Andere zaken in onze sport bijlage sportief zijn: Verrassend verlies van Nicols en Sparta Basketbalteam stelde teleur tegen Spanje DODEWAARD Nederlands enige werkende kerncentrale, die in Dode waard, wordt vandaag gesloten: Voor de derde keer binnen enkele maanden is een scheurtje ontdekt in de directe omgeving van het reactorvat. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. iiiiiiiiiimiHiiiiiiimiiimniiiiiiiiiiiiiimniimimiimiiiiiiimiiimimiiiimminii Vrij koud 11 O' I f-><»»» A II IJmuider Courant De Talleyrand: (Van onze sportredactie) Zuid- ADVERTENTIE Kennemerlaan 43 - Tel. 1 43 10 2,98 4,38 2,38 2,98 KEURSLAGER 7 9 Radio en tv 9 Tel. KNMI tot hei NAAM: ADRES: IE: Strips Economie Sport Daarna kunt u mij noteren als: Doorhalen wat niet verlangd wordt MB MB MB «M MMB «M «B De taal dient de mens om zijn ware gedachten te verbergen. Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Woensdag aanbieding 500 gram gehalkt 150 gram pork Het gehele leidingennet van de centrale zal nu. op aandringen van de Dienst van het Stoomwezen en de Commissie Reactorveiligheid van die inspectie, aan een onder zoek worden onderworpen. Hoe lang de sluiting gaat duren is nog niet bekend. Wel zou het onderzoek zo diep- gaand moeten zyn, dat volgens mededelingen van de directie de centrale minstens enkele weken uit bedrjjf zal z(jn. In open enveloppe zonder postzegel opsturen IJmuider Courant - Antwoordnummer 416 - Haarlem Tijdens een geallieerde militaire para de in West-Berlijn zwaaide een jeug dige betoger, uit protest tegen de uit breiding van de oorlog in Vietnam met een Vietcong-vlag. In New York waren in het weekeinde vele duizenden demonstranten bij el kaar gekomen om tegen de blokkade te protesteren. Deze (onderste) foto werd genomen vanuit een wolkenkrab ber in Manhattan, waar bouwvakkers een fraai uitzicht hadden op de be toging. Zij hebben de Britse minister William Whitelaw een ultimatum van vijf weken gesteld en eisen dat krachtiger moet wor den opgetreden tegen het Republikeinse ondergrondse leger (IRA). Verder willen zij dat straffen die in de afgelopen jaren aan protestanten zijn opgelegd worden ver zacht. Het lichaam vertoonde een tiental mes steken, vloer en wand waren met bloed bespat. Kennelijk is er in blinde woede op de jongeman ingestoken. De politie werd gealarmeerd door een relatie van de overledene, wiens identiteit door de politie geheim wordt gehouden. Over de identiteit van het slachtoffer is slechts bekend dat hij althans volgens zijn identiteitskaart de beroepen van kok en basketballer uitoefende. Hij moet een jaar in Nederland verble ven hebben, evenwel geruime tijd zonder vaste woon- of verblijfplaats. In die peri ode heeft hij zich enige malen aan dief stallen schuldig gemaakt, aldus de politie. CAIRO In Minia, Opper-Egypte, is gisteravond een bus met christelijke pel grims, op weg naar een klooster, in de Nijl gereden. Meer dan 50 mensen zijn ver dronken, aldus in Cairo ontvangen be richten. 1,98 79 ct. Noord-Hollands grootste collectie klassieke meubelen vindt u bij Interieurverzorging D. SLECHT Breestraat 100-102 - Beverwijk Telefoon 0 2510-2 79 51 2 3 PLEIN 1945 - 53 IJmuiden - Tel. 11016 Vanmorgen was de rust teruggekeerd. In het gebied tussen de twee buurten in de Noordierse hoofdstad werd gepatrouilleerd door driehonderd Britse militairen. Ver sperringen die in de protestantse wijk Woodvale waren opgericht werden verwij derd, maar de protestanten zijn van plan om hun wijken permanent af te sluiten in navolging van de barricadering van de r.k. wijk Bogside in Londonderry. Inmiddels woedt de oorlog in Vietnam in alle hevigheid voort. motie via een gelijkspel bij Heerenveen nu ook nog kampioen. Volendam en Vitesse degradeerden uit de hoogste betaalde voetbalafdeling, terwijl EDO tevergeefs op de misstap van Schagen wachtte, die de Haarlemmers die zelf met 5-2 wonnen alsnog in de eerste klas van het amateurvoetbal zou kunnen brengen Daarom: geen spat tende champagnekurken aan de mees ter Jan Gerritszlaan. Zo verklaarde de gepensioneerde luite- nant-generaal Vincent Krulak, die het opperbevel voerde over de Amerikaanse mariniers in het gebied van de Stille Oceaan toen deze voor het eerst in Viet nam aan land gingen, dat het leggen van mijnen en de verheviging van de bombar dementen niet binnen drie of vier maan den effect zullen hebben. •ft maandabonnee 7,80 ü- kwartaalabonnee f 22.65 Amerikaanse vliegtuigen hebben gis tenen een zware slag toegebracht aan het Niordvietnamese vervoers- en bevoorra- dingssysteem door de Thanh Hoa brug over de verbindingsweg van Noord- naar Zuid-Vietnam te vernielen. Deze brug werd zeven jaar lang met succes verde digd tegen Amerikaanse luchtaanvallen. P’-emier Tsjoe En Lai heeft gisteren de miinblokkade van de havens van Noord- vietnam door de V.S. een ernstige escala tie van de oorlog” genoemd. Hanoi eiste gisteren dat de mijnen worden wegge haald. Dinsdag aanbieding 500 gram gehakt 1,98 4 Hamburgers of alpenschnitzels 1,58 Ook enige voormalige Amerikaanse mi litaire bevelhebbers in Vietnam hebben twijfel geuit over de doelmatigheid van de jongste Amerikaanse maatregelen. Het aantal gewonden in het afgelopen weekeinde is bijzonder groot: zeker zeven tig mensen werden bij de vuurgevechten geraakt. Vier van de negen doden vielen bij de bomaanslag op het café in Bally- murphy, waar veel mensen zaten te kijken naar een voetbalinterlandverslag. Bij de schietpartij gisteravond tussen bewoners van de twee wijken kwam o.a. een 13-jarig meisje om het leven. Een Britse officier deelde mee dat op de plaats van de schietpartij vanmorgen „nog steeds een gespannen sfeer heerste”. „Er is niet veel voor nodig om de zaak weer aan de gang te krijgen”, zo zei hij. De minister van Financiën, Connally, steunde krachtig de beslissing van het staatshoofd, terwijl zijn collega van De fensie, Laird, en de voornaamste adviseur van de president op het gebied van het buitenlands beleid, Kissinger, twijfelden aan het nut. Ambtenaren van de ministe ries van Buitenlandse Zaken en Defensie en bij de geheime dienst (CIA) twijfelden eveneens, aldus ..Life”. Volgens het blad had Nixon vijf weken geleden nog het idee dat zijn plan voor stabiliteit in de wereld geheel naar zijn wens verliep. Zijn tapgesprek in China was een succes, de Sovjet-Unie scheen verlangend te komen tot een beperking op het gebied van de kernbewapening en de komende topconferentie in Moskou zag er ook veelbelovend uit. Toen liep echter een geheime reis van Kissinger naar Parijs op een „ramp” uit en begonnen de Noord- vietnamezen hun offensief. De sluiting van de centrale in Dodewaard is voor drie PvdA-Kamerleden aanleiding geweest tot het stellen van nieuwe vragen. De Gelderse Kamerleden Voortman en Van Ooijen en hun Limburgse collega Oele, de kernenergiedeskundige in de PvdA- fractie, willen van de bewindslieden van Sociale Zaken, van Volksgezondheid en milieuhygiëne en van Economische Zaken, de resultaten van het nu in te stellen onderzoek vernemen. De drie vragen o.a.: „Willen de bewindslieden bevestigen, dat nu een uitgebreid onderzoek zal worden ingelast naar mogelijk ernstige gebreken van de kerncen trale in Dodewaard?” Tijdens officiële overdrachts- plechtigheid in Tokio van het eiland Okinawa door de Verenigde Staten, veegt de bewogen Japanse premier Sato de tranen uit zijn ogen. (Zie verder pagina 3) OSAKA (UPI) De politie van Osaka heeft gisteren een elektricien gearresteerd in verband met de grootste brand uit de na-ooriogse geschiedenis van Japan in een warenhuis te Osaka, waarbij zaterdag 119 mensen omkwamen. I I I H I Volgens het weekblad „Life” waren on der de naaste medewerkers van president Nixon de meningen verdeeld over diens besluit om mijnen te leggen in Noordviet- namese havens en de bombardementen uit te breiden. BELFAST (Reuter, AP en AFP) Negen doden en zeventien ernstig gewonde mensen. Dat was het resultaat van een bijzonder gewelddadig weekeinde in de Noordierse hooddstad Belfast. Er braken schietpartijen uit na een bomexplosie in een café in de rooms-katholieke wijk Ballymurphy. In het grensgebied tussen deze wijk en de protestantse wijk Springmartin werd vervolgens tot gisteravond laat hevig met vuurwapens gevochten. Af en toe zon, maar ook plaat- «elijk een bui. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen noordoost en noordwest. Minimumtempe raturen van 8 graden aan zee tot rond 4 graden in het bin nenland. Maxima morgen on geveer 13 graden. Reklame dinsdag en woensdag: 4 schnitzels voor 500 gram botermalse riblappen van 4,78 nu Woensdag tevens gehaktdag 500 gram gehakt van 2,88 nu en donderdag natuurlijk weer onze bekende BIEFSTUKDAG 250 gram supermals biefstuk jarige Emiel F. Feller een jongeman af komstig uit het Coronie-district in Suri name, wiens lijk gistermiddag is aange troffen in een kamer van een sinds korte tijd als pension voor Tunesische gastarbei ders ingericht pand aan de Haagse Bazar- straat. De man wordt ervan verdacht op de derde verdieping, waar hij werkte, een brandende sigaret te hebben weggeworpen waardoor de brand zou zijn ontstaan. De meeste slachtoffers waren bezoekers van een nachtclub. Zij hadden zich niet in veiligheid kunnen stellen, doordat de nooduitgang was versperd door een bank. Een andere nooduitgang was door een gordijn aan het zicht onttrokken. (Zie verder pagina 2). Lange Nieuwstraat 427 Adm. 154 37 Red. 153 89 (Van onze sportradactie) HILVERSUM De finalewedstrijd om Europa-cup II tussen Glasgow Rangers en Dynamo Moskou zal woensdag 24 mei rechtstreeks op Nederland 1 worden uit gezonden. De uitzending begint om 20.25 uur. De NOS zal de reportage overnemen van de Spaanse televisie. De wedstrijd wordt gespeeld in Barcelona. Commen tator is Koen Verhoef. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Sinds gisteren zoekt de Haagse politie naar personen die de laat ste t(jd in contact zijn geweest met de 22- Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, Kunst Verwachting van dinsdagavond Dagblad voor Velsen - IJmuiden, Santpoort en Driehuis Noordvietnamees geschut is gisteren begonnen met een hevig bombardement aan het noordelijke front. Verwacht wordt dat di’ de inleiding zal zijn van een nieuw offensief vermoedelijk gericht op Hoeé Er werden het afgelopen weekeinde in de sport weer tranen geplengd. In Voorburg was Wim Ruska zijn ontroe ring nauwelijks meester bij het beha len van zijn twee Europese judotitels, in het zwaargewicht en in alle catego rieën. Ook Fedor den Hertog liet de tranen vloeien. Van ellende dan wel te ver staan. De man die zo verrassend het oranje-tricot in Olympia’s Tour had veroverd werd zaterdag al door Klaas Balk op acht minuten achterstand ger- len. Omdat het ook gisteren een te leurstellende zaak voor Den Hertog was besloot hij dan maar om de strijd defintief te staken. Kneteman rijdt nu in het oranje. BelgiëItalië was een aardige graad meter van wat Ajax op 31 mei in de Rotterdamse Kuip te wachten staat. De Italianen, met vijf Intgr-spelers in hun gelederen, bezondigden zich aan de meest grove charges tegen de Belgen, die de schandalige intimidatie zo goed doorstonden, dat zij zich via een 2-1 overwinning voor de halve finale van de Europa-cup voor landenteams plaatsten. In de voetballerij vielen in de slotfa se van dit seizoen op ruime schaal de beslissingen. Haarlem werd na de pro- [Ulnnrr/VWyyir-— f F r r k W - naar

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1