Mensen sprongen paniek omlaag m BIJ BRAND IN JAPANS WARENHUIS 119 DODEN Na 5-daags bezoek aan Israel SCHMELZER GAAT 10 JUNI NAAR CAIRO Nieuw Turks kabinet struikelt over veto president Sunay van Straftoemeting zal ingrijpend vernieuwd worden Gevangenisstraffen naar tweede plan 4 n nno n nnw n n n n n n Hl o o 1 o 2 0 0 0.6 0 4 0 6 0 0.9 5 0 2 1 2 0.2 0 8 0.1 0 0.3 9 0.6 46 0 0 7 2 0 0 2 0 0 o Tussen Japan en Indonesië hechtere samenwerking Vandaag weer treinverkeer in Engeland Duizenden dode vissen door ammoniak vergiftiging DUREX I! Ili Abortuskliniek in Arrestaties in Maarssen Europese landen gaan vervuiling van de lucht 1 meten HET WEER Relletjes in centrum Tilburg 1 Bij busongeluk in VS veel doden wegens kansspel Nkroema begraven in Guinee Den Haag geopend Elf negerkinderen omgekomen bij auto-ongeluk 2 t ■s KLM I MAANDAG IS MEI Cairo r r< overal verkrijgbaar Daghoete-stelsel Vijf categorieën L (Van onze redacteur in Jeruzalem) ADVERTENTIE Op 10 juni gaat minister Schmelzer WBKKRAPPORTKN Barometerstand 1Ó13 millibar (760 mm). OSAKA (AP) Het aantal doden door de brand, zaterdag in een waren huis in de Japanse stad Osaka, is opgelopen tot 119. De politie verwacht dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Er raakten 43 mensen gewond. Er was ook kritiek dat de brandweer niet snel genoeg ter plaatse was. De brand, die door een grote menigte werd gadegeslagen, is de grootste uit de na-oorlogse geschiedenis van Japan. Veel mensen kwam door verstikking om het leven. Ongeveer 20 mensen kwamen om toen een haastig gemonteerde ontsnap- pingskoker in elkaar stortte, waardoor zij reddeloos naar beneden vielen. Het wa renhuis ligt jn een van de drukste wijken De commissie verwerpt uitdrukkelijk het „dagboetestelsel”, een systeem waarbij De commmissie heeft een uitvoerig on derzoek ingesteld in de Scandinavische situatie. Het bleek dat het dagboetestelsel in Denemarken openlijk als mislukt werd beschouwd, terwijl het in Zweden hoogst ongelukkig functioneert. Concentraties van zwavel en sterke zu ren in de atmosfeer en in de regen zullen dagelijks worden gemeten door tachtig grondstations in de tien landen. Voorts zullen vliegtuigen luchtmonsters nemen op verschillende hoogten en in verschil lende gebieden om er achter te komen welke weg de vervuilende stoffen door de lucht volgen. is er st pi d< o n nnw nw ono n nw ozo n wzw ozo nnw o nnw n n n n nno nno nno nno nno ono o no nw UTRECHT. Bij een inval in hotel- café „De Harmonie” in Maarssen heeft de politie zaterdagavond 15 mensen gearres teerd, die bezig waren met het zogenoem de 24-24-spel. een op roulette gelijkend kansspel. Tegen spelers en organisatoren werd proces-verbaal opgemaakt. Drie speeltafels en f 2000 aan speelgeld werden in beslag genomen. ge de sti ku 5C1 re zij si d< pl g st d h ui v; n rr O] 5 6 5 3 6 8 6 4 8 6 14 9 7 8 7 5 7 5 8 6 10 8 7 I 6 7 7 7 5 6 14 18 1 11 10 16 16 14 O] v; e< ei ir A 1( sc G 1 n: or ai ee ge THE BEST THERE IS... I Vooruitzichten. Tamelijk koud met zonnige perioden en slechts een enkele bul. Woensdag: aantal uren zon 3 tot 11; min. temp. 0 tot 4 graden onder normaal; max. temp. 1 tot 6 gra den onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent; kans op een geheel droog etmaal 70 percent. categorieën krjjgt de rechter een zekere armslag; gaat hij boven een bepaald be drag uit, dan zal hij in het vonnis moeten aangeven waarom dit is gebeurd. Deze motiveringsplicht krijgt de rechter ook als hij meent geen geldboete maar een vrij heidsstraf te moeten opleggen. Het aantrekkelijke van de voorstellen van de commissie-vermogensstraffen is dat daarbij het mes aan twee kanten snijdt: minder dure gevangenisstraf en meer geld in het laatje door de geldboe tes; terwijl tenslotte op deze manier een verantwoord crimineel beleid gereali seerd zal worden. BEAN STATION, Tennesse. (AP) Tenminste 14 mensen zijn zaterdagoch tend vroeg omgekomen toen in het oosten van de Amerikaanse staat Tennessee een Greyhound-bus in botsing kwam met een vrachtauto met aanhangwagen. Het onge luk gebeurde op een snelweg. brandweer het vuur onder controle. De brand ontstond op de derde verdieping van het warenhuis, waar zes arbeiders aan het werk waren. Van officiële zijde is gezegd dat het personeel van de club geen brandopleiding had gehad en dat men klaarblijkelijk eerst aan de eigen veiligheid had gedacht Een overlevende zei dat de brandweer volgens hem meer aandacht had besteed aan het doven van de vlammen dan aan het redden van mensenlevens. (Van onze redacteur in Istanboel)) ISTANBOEL De door Atatük opge richte Republikeinse Volks Partij koos gisteren met grote meerderheid een nieu we voorzitter als opvolger van de ten val gebrachte 88-jarige Inönu, die in de bad plaats Yalova aan het uitrusten is van de doorgestane vermoeienissen. De Nieuwe voorzitter is de 47-jarige Buent Ecevit, leider van de linkervleugel, die er een sociaal-democratische volkspartij van wil maken. DAKAR-SENEGAL (AP). Het stoffe lijk overschot van de vroegere president van Ghana, Kwame Nkroema, is gisteren bijgezet in het mausoleum van Camayen- ne te Conakry, in Guinee. Radip-Conakry die dit bekendmaakte, sprak van Nkroema’s „laatste rustplaats". Hieruit zou kunnen worden afgeleid dat zijn lichaam niet zal worden overgebracht naar Ghana. Nkroema, die uit Ghana was verbannen, had zijn laatste levensjaren in Conakry gewoond. Enige weken geleden was hij voor behandeling van kanker naar Boeka rest gegaan, waar hij is overleden. De bijzetting van Nkroema werd onder meer bij gewoond door president Sekoe Toeree van Guinee en door de presidenten van Mauritanië en Liberië, aldus het radio bericht. DEN HAAG. Een aparte kliniek voor zwangerschapsonderbreking zou niet nodig moeten zijn. De opening van de abortus kliniek in Den Haag is eigenlijk geen blijde gebeurtenis. Een vacuüm in de hulpverlening maakt de aparte poliklinie ken nodig en de NVSH ziet het ook als haar taak, middels haar Stichting Directe Hulpverlening, in dit vacuüm te voorzien. Dit hield mevrouw J. van der Spek- Tromp Meesters, de vice-voorzitster van de NVSH zaterdag de aanwezigen voor bij de opening van de Haagse abortuskliniek. Met deze kliniek is de NVSH weer in de rol getreden van pionier op een gebied van geestelijke en lichamelijke volksge zondheid, zoals dat ook ten tijde van de Nieuw Malthusiaanse Bond het geval was, aldus mevrouw Van der Spek. „Doordat abortus in het vlak is getrok ken van de politieke koehandel is het vooral hierdoor, dat het uitvoeren van abortus provocatus ook nu nog een ris kante zaak is.” Zij noemde het tragisch, dat de hulpverlening hierdoor belemmerd dreigt te worden. De brand was zaterdagavond om 22.40 van Osaka. Na ongeveer vier uur had de uur plaatselijke tijd (zaterdagmiddag 14.40 uur onze tijd) uitgebroken in het Sennits- jiwarenhuis. een gebouw van zeven ver diepingen. Op de hoogste verdieping was een nachtclub gevestigd. De bonden namen dit besluit nadat een hof van beroep gisteren niet tot een uitspraak was gekomen over hun beroep tegen de uitspraak zaterdag van een in dustriële rechtbank, die een stemming on der het spoorwegpersoneel had gelast over de vraag of zij akkoord gingen met het aanbod van de spoorwegen, dat door de bonden was verworpen. Men verwacht dat het hof van beroep pas over drie dagen tot een uitspraak zal komen. De bonden namen hun besluit om niet te worden vervolgd wegens het niet opvolgen van een gerechterlijke uitspraak. In een pijpleiding van dit stikstofver- bindingsbedrijf, die was aangesloten op de industriële hoofdafvalwaterleiding Zeeuws Vlaanderen en die uitmondt in de Schel de, is onder een sloot een breuk ontstaan, waardoor het afvalwater, vermengd met ammoniak, via deze sloot in de Spuise Kreek terechtkwam. Op Hemelvaartsdag ontdekte men enke le dode vissen, maar het afgelopen week einde bleek de sterfte zo op te zijn gelopen, dat de gemeente Temeuzen de lozing heeft doen staken. De gedupeerden zijn de waterbeheerder de Axelerambacht en de hengelsportvereniging ONT. De directie van de NSM heeft toegezegd de schade te zullen vergoeden. De voorzit ter van ONI eist echter geen geld maar vis. Een klein aantal vissen kon ontsnappen naar de Otheense Kreek. Door de sluizen van de afvalwaterleiding 20 centimeter naar beneden te draaien kan het vervuil de water sneller wegstromen .Men hoopt over veertien dagen het water weer ge heel gereinigd te hebben. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Las Palmas Tel Avlv Tunis Dit voor de Turkse politieke ontwikke ling historische feit werd echter overscha- duwd doordat de politieke crisis, die hier sinds half april woedt, opnieuw een onbe haaglijke fase is ingegaan. Zaterdagavond had president Sunay namelijk onverwacht zijn veto uitgesproken over het nieuwe kabinet, dat de partijloze senator ürgüplü moeizaam had samengesteld uit vier partijen .Of eigenlijk uit vijf, want van de Republikeinse Volks Partij had hij ministers genomen uit de nu triomferende linkerzijde, maar ook uit de rechtervleu gel onder Satir, die de parlementaire frac tie nog steeds beheerst. half cew. zw. bew. zw. bew. half oew zw. bew. licht bew. zw. bew. half oew. half bew. licht oew. onbewolkt windst. zw. bew. geh. bew. regen regen geh. bew. zw. oew. geh. bew. regen zw. bew. onbewolkt regen windst. regen half bew. onbewolkt zw. oew. zw. bew regen licht bew. zw. bew. regen geh. bew. onbewolkt geh. bew. regen zw. bew. zw. oew. zw. bew. Toen de Zuidmolukkers zich hadden verwijderd, was het de beurt aan de cafébezoekers de straat op te gaan en met projectielen te gooien. Hoewel ernstig* schermutselingen uitbleven, duurde het geruime tijd voor de rust terugkeerde. de hoogte van de geldboete gekoppeld wordt aan de financiële draagkracht van de betrokkene op de dag, waarop de boete bepaald wordt. In de Scandinavische lan den wordt met dit zogenoemde proportio nele stelsel gewerkt. In West-Duitsland staat men op het punt een dergelijk systeem in te voeren. Een verdere uitbreiding van de geldboe tes wordt bereikt door deze strafsoort voor alle soorten strafbare feiten mogelijk te maken. Hierdoor wordt de gevangenis straf duidelijk naar de tweede plaats verwezen. Wetenschappelijk onderzoek heeft het „geloof” in een zin volle vrij heidsberoving de laatste jaren danig aan het wankelen gebracht. De criminoloog Roger Hood gaf in 1864 in een rapport aan de Raad van Europa de resultaten van een vergelijkend onder zoek weer. Het bleek dat de resultaten van de toepassing van celstraf of geldboe te praktisch gelijk bleven. Globaal geno men was geldboete zelfs effectiever dan vrijheidsstraf. Als dan ook nog bekend is dat gevangenisstraf duur en zelfs vaak schadelijk is voor de betrokkene, dan is een verder terugdringen van de vrijheids straf alleszins gerechtvaardigd. Het voorstel is nu om alle strafbare feiten in vijf categorieën geldboetes in te delen. In de eerste categorie vallen dan de kleine overtredingen en in de laatste de gevallen waarbij een hoge boete gewenst kan zijn. (Dit is bijvoorbeeld het geval bij economische delicten door grote bedrij ven). Bil de overgang tussen de verschillende JERUZALEM. Israëls pogingen om een associatieverdrag met de EEG te krij gen en Nederlands behartiging van de Israëlische belangen in Moskou zijn de belangrijkste onderwerpen geweest die minister van buitenlandse zaken Schmel zer tijdens zijn vijf dagen durende bezoek aan Israël heeft besproken. Minister Schmelzer is gisteravond weer in Neder land teruggekeerd. Een aanzienlijke uitbreiding van de transactiemogelijkheid voor het Openbaar Ministerie, moet tenslotte zorgen voor een verder oprukken van de vermogensstraf- fen. Op dit moment wordt bij misdrijven in ongeveer éénderde van de gevallerr nog een onvoorwaardelijke gevangenisstraf als hoofdstraf opgelegd. ZEERUST. (AP) Elf negerkinderen werden gedood en 104 gewond toen de grote open vrachrwagen waarin zij reden bij zeerust, zuid-Afrika, van de weg raakte, in een geul langs de weg terecht kwam en omviel. Van de gewonden moesten er 29 naar een ziekenhuis. De wagen vervoerde ongeveer 140 kin deren die zaterdag hadden meegedaan aan een zangwedstrijd, en op weg waren naar huis. Behalve algemene vraagstukken zijn ook de bilaterale betrekkingen aan d« orde geweest. Minister Schmelzer heeft in principe extra landingsrecht voor de KLM bedongen, in ruil voor Nederlandse steun voor Israels pogingen landingsrechten voor de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El Al, in Zuid-Amerika te krijgen. TOKIO. (AP De Indonesiche presi dent Soeharto heeft gisteren een bezoek van vijf dagen aan Japan beëindigd. Hij heeft met premier Sato overeenkomsten afgesloten die beogen de economische banden tussen beide landen te versterken. In een communiqué staat onder meer dat Indonesië in de komende tien jaar aan Japan 58 miljoen kiloliter olie van laag zwavelgehalte zal leveren, dit in aanvul ling op de olie die Japan al van Indonesië krijgt via de normale handelskanalen. De Japanse regering zal op haar beurt een lening verstrekken van 62 miljard yen (201 miljoen dollar) om de Indonesi sche olie-industrie uit te bouwen. Deze lening vormt geen onderdeel van de steun van een internationale groep van kredi- teuren aan Indonesië en is evenmin een vooruitbetaling op de toekomstige oliele- veranties. De twee landen zullen om de beurt in Indonesië en Japan overleg plegen „om internationale zaken te bespreken en aan gelegenheden die de betrekkingen tussen beide landen aangaan.” (Van onze juridische medewerkster) LEIDEN D* regering zal de voorstellen, neergelegd in het eindrapport van de commissie-vermogensstraffen In beginsel overnemen. Minister Van Agt stelt zich voor het komend jaar een wetsontwerp over deze materie in te dienen. Als dit lukt zal het betekenen dat zes jaar nadat deze commissie werd benoemd, een ingrijpende vernieuwing op het terrein van de straftoemeting de eindstreep haalt. LONDEN. (UPI). De drie bonden van spoorwegpersoneel in Groot-Brittannië hebben hun 300.000 leden gezegd de stipt heidsactie vandaag Lc beëindigen en het werk normaal te hervatten. Daarmee weten we echter nog niets, want in dat memorandum worden zowel effectieve bestrijding van het anarchisme als doorvoering van radicale hervormin gen geëist. Deze hervormingen zijn door het huidige parlement met zijn aanzienlij ke rechtse meerderheid nauwelijks te ver wezenlijken en wanneer men een kabinet samenstelt zoals ürgüplü, dat een bijna volledige afspiegeling is van dat parle ment, dan kan de reactie van de legerlei ding zijn geweest dat men daarmee niets opschiet. Op dit moment moet die rechter bij de toepassing van de geldboete kiezen uit een ware lappendeken. „Het wordt hoog tijd deze bij de vodden te gooien”, zo stelt het rapport. Het bestaande systeem is niet alleen voor de rechter onpraktisch, het is ook voor de burger ondoorzichtig. Dit geeft weer aanleiding tot verwijten in de zin van klassejustitie, of het met twee maten meten door de rechterlijke autori teiten. Door Engelands toetreden tot de EEG dreigt de Israëlische export van citrus en groente naar Groot Brittannië belangrijk nadeel te ondervinden. Israel, dat al sinds de oprichting van de EEG naar een asso ciatieverdrag streeft, tot nu toe tevergeefs, heeft in Nederlands een belangrijke steun voor dat streven. „De Nederlandse rege ring vindt het juist dat Israel een redelij ke behandeling krijgt nu het door het toetreden van Engeland en drie andere landen in een nadelige concurrentiepositie dreigt te komen ten opzichte van andere lidstaten en geassocieerde landen”, aldus minister Schmelzer. Het gaat hier vooral om concurrentie met citrus uit Italië, Spanje en Marokko. Israels grootste tegenstander in de EEG is Frankrijk, dat sinds de zesdaagse oorlog in 1967 een pro-Arabische politiek voert. De Fransen hanteren het politieke argu ment dat Israel in het Midden-Oosten moet integreren, en dat een oriëntatie op Europa Israel tot een vreemd lichaam in het Midden-Oosten zal maken. Minister Schmelzer vindt dat Israel zelf zijn han- delspartners moet kiezen en dat de Ne derlandse regering zich daar niet in be hoort te mengen. DEN HAAG. Nederland is een van de tien Europese landen, die deelnemen aan een nieuw driejarig OESO-project voor de meting van grensoverschrijdende luchtvervuiling, het doel is na te gaan welk deel van de zich in de lucht bevin dende zwavel en sterke zuren afkomstig is van plaatselijke luchtvervuilers en welk deel van over de landsgrenzen is geko men. De omvang van de grensoverschrijdende luchtvervuiling is namelijk van belang voor het vaststellen van de limieten voor de uitstoting van luchtvervuilende stoffen in belangrijke Industriegebieden. TERNEUZEN. In de visrijke Spuise Kreek bij Terneuzen zijn duizenden vis sen. waaronder voornen, brasems en pa ling, door ammoniakvergiftiging gedood. De ammoniakvergiftiging is afkomstig van de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) te Sluiskil. Over Nederlands rol in de Israelisch- Russische betrekkingen is de minister bij zonder zwijgzaam: „Israels betrekkingen met de Sovjet-Unie stonden niet op de agenda en zijn noch door mij noch door mijn collega Abba Eban ter sprake ge bracht", zegt minister Schmelzer. Iets wat erg onwaarschijnlijk lijkt, daar Nederland via zijn ambassade in Moskou als bood schapper fungeert tussen Israel en Rus land, en naar bekend is geworden zowel Israel als Rusland hervatting van enige vorm van diplomatiek contact op prijs stellen, bijvoorbeeld door Israëlische di plomaten op de Nederlandse ambassade in Moskou te stationeren. naar Cairo. „Mijn collega Eban laat het helemaal aan mij over wat ik van mijn indrukken hier aan de Egyptische rege ring zal vertellen”. Is Nederlands pro- Israelische politiek niet een nadelige fac tor om zoals Luns eens zei „als postduif” te fungeren? „Integendeel”, zegt minister Schmelzer, „het wordt zowel door Egypte als door Israel op prijs ge steld dat er nog landen zijn die met beide goede betrekkingen hebben”. Zowel Abba Eban als zijn Nederlandse collega legden herhaaldelijk de nadruk op de bijzondere vriendschappen die er tus sen Israel en Nederland bestaan. Dat werd geaccentueerd door de opening van een Hollandplein in Jeruzalem door mi nister Schmelzer in tegenwoordigheid van burgemeester Teddy Koliek. Verder be zocht minister Schmelzer een opvangcen trum voor Russische emigranten, die on langs in Israel zijn aangekomen. Als nieuwe minister van justitie zou optreden de RVP’er Betil, die in het parlement tegen de onlangs voltrokken doodvonnissen van drie linkse activisten had gestemd. Is dat één van de redenen die Sunay tot zijn veto hebben gebracht, of vond hij het nieuwe kabinet juist te rechts? In de lakanieke brief, waarmee hij ürgüplü naar huis stuurt, heet het dat de door hem samengestelde ministerslijst niet in overeenstemming was met het memorandum van de legerleiding van 12 maart 1971. Een ander voorstel van deze commissie- vermogensstraffen (de voorzitter is mr. W. C. van Biirsbergen, advocaat-generaal bij het Hof te Leeuwarden) struikelde net voor het einde. Dat was het schadefonds voor slachtoffers van delicten. Bij de laatste begroting kondigde minister Van Agt het wetsvoorstel aan, waarbij dilt fonds zal worden ingevoerd. Het rapport van de commissie-vermogensstraffen was al gedrukt als bijlage bij dit wetsontwerp. Maar het feest ging niet door, omdat het niet paste in het beleid van de regering-Biesheuvel, waarbij bezuiniging voorop staat. Wait dat betreft hebben de nieuwste voorstellen van de commissie- Van Binsbergen meer kans. Zij zijn erop gericht meer geldboetes en minder vrij heidsstraf toe te passen, zoals wij al eerder meldden. Het eindrapport is nog niet gepubliceerd, maar in het eerste inte rimrapport van 1969 zijn de grondslagen va» de voorstellen al terug te vinden. De doden waren voor het grootste deel bezoekers van de club en personeelsleden. Veel mensen kwamen om toen zij in wanhoop van het dak op lager gelegen gebouwen wilden springen maar niet ver genoeg kwamen en op straat te pletter vielen. Ongeveer 50 mensen zouden zich hebben kunnen redden. Volgens ooggetui gen brandde het gebouw als een fakkel. Behalve de lift was er slechts één trap waarlangs men naar beneden kon. De andere waren afgesloten, omdat het wa renhuis, dat de onderste verdiepingen in beslag nam, al gesloten was. Volgens ooggetuigen had het vuur bij zonder snel om zich hen gegrepen. Op de hoogste verdieping kon men mensen zien die lichtsignalen gaven of wapperden met kledingstukken. Toen de eerste mensen begonnen te springen, hun dood tegemoet, kon men de menigte horen roepen: „wacht, houd het nog even uit”. De brandweer kon tenslotte met de langste ladders de bovenste verdieping bereiken en hierop konden de eerste over levenden naar beneden worden gebracht. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland TILBURG. De Tilburgse binnenstad is gisteravond het toneel geweest van relletjes nadat een twir'gtal Zuidmolukse jongelui de toegang geweigerd was tot een café aan het NS-plein. Volgens de politie begonnen de jongelui daarop met stenen te gooien en de deur te forceren, vooral toen zij merkten dat de eigenares van het café het geuren vanuit de bovenver dieping filmde. 13 13 11 12 11 12 14 12 13 9 22 14 10 13 11 11 15 11 19 13 17 14 15 12 22 15 14 16 12 12 18 22 13 19 11 21 22 27 I ir

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2