Belgische auto tegen boom Noodtoestand op Oostafrikaans eiland Ouders en twee NA DEMONSTRATIES OP kinderen dood MADAGASCAR 15 DODEN Wisselloper tijdbom aan Meteoriet Okinawa is ingeslagen weer Japans op de maan Gretsjko doet harde zaken in Syrië Vorderingen bij SALT-o verleg gebonden Kantoem achtergrond Vluchtelinge Ex-minister Blank in Bonn overleden in „Heroïne-fabriek ontdekt Koper Van Gogh vlucht Telegrammen wil. -3Hbib 3 MAANDAG 15 MEI tegs®! ook president Sadat de verhouding Egypte-Moskou gisteren kenmerkte. Kritiek Harde valuta Woede t A vontiiren Studentenstaking A rrestaties (Van onze redacteur in Beiroet) DAMASCUS Zou men alleen op het gejuich letten van de Syrische soldaten aan het front met Israel, ter verwelkoming van de Russische minister van Defensie, maarschalk Gretsjko, of op de vriendelijke taal van de officiële verklaringen over de besprekingen met de Rus, dan is het huidige bezoek van de hoge vertegenwoordiger uit het Kremlin inderdaad een bevestiging van de goede relaties tussen vrienden, zoals I I vuur al tweeëneenhalf *ll******’**«****»W**MW»*WWWW»*llWWWM**WWWWWWWW»ARflfW^ k A is MINISTER GRETSJKO s k i 1 e 1 1 1 1 :e P a s t i n De gevechten begonnen toen duizenden mensen demonstreerden bij het stadhuis van Tananarive om een staking van stu denten kracht bij te zetten. zwakte, gevoegd bij het nog onstabiele politieke bestel van Syrië, betekent de Russische eis weinig minder dan een sluwe zet, berekend om Damascus tot gehoorzaamheid aan Moskou te dwin gen. Een betere reden ervoor lijkt de weigering van Damascus tot nog toe tot het sluiten van een vriendschaps verdrag, zoals al bestaat met Egypte en Irak. De vraag is dan ook of Sadat in Egypte, na afloop van zijn besprekin gen met maarschalk Gretsjko in Cairo, de onenigheid met de Sovjet-Unie „een meningsverschil tussen vrienden” blijft noemen of dat hij zijn collega in Syrië, Hafez el Assad, zal volgen in het uiten van woede. Katalysator. De Britse Leyland fabriek, die per jaar 70.000 auto’s naar ie Vere nigde Staten uitvoert, beproeft een ka talysator die, zo hoopt men, tegemoet komt aan de Amerikaanse bepalingen tegen luchtvervuiling. n l« n n n st n 8 r 1 n s 1 Het is nog onduidelijk hoe Hafez el Assad zich uit de drukkende greep van Moskou wil bevrijden. Mogelijkheden om de grotere behoefte aan hard geld te dekken door leningen bij de rijkere Arabische broeders, in het bijzonder Koeweit, zijn uiterst gering. Toch han gen van de oplossing, die in Damascus voor de moeilijkheden van het moment wordt gevonden, zeer grote belangen af. Is !t sl it n i- n n e n NEW YORK. (AP) In de New York- se negerwijk Harlem heeft de politie za terdag een „fabriek” overvallen waar zui vere heroïne „versneden” werd met ver schillende ingrediënten. De heroïne werd verkocht in de drie levensmiddelenwin kels van de man, die verdacht wordt leider te zijn van het bedrijf. De politie arresteerde 11 personen. De eigenaar van de winkels, die met zijn vrouw een luxe appartement be woonde in New York City, behoorde tot de gearresteerden. In de „fabriek” trof de politie onder meer een kilo zuivere heroïne aan. Waarschijnlijk is dat de Sovjet-Unie als voorwaarde voor een loyale samen werking stelt dat pro-Russische officie ren, nu verbannen naar het verre Euf- raat-project, terug naar invloedrijke posities in de omgeving van Damascus worden geplaatst. Het staatshoofd had eerder „het anti nationale karakter” van hun beweging veroordeeld en „de buitenlandse commu nisten” ervan beschuldigd, de beweging te leiden. Uit protest tegen deze maatregel wa de stakende studenten zaterdag de waar het tot bloedige Sedert een jaar heeft het eiland, voor de oostkust van Afrika, dat in 1960 onaf hankelijk van Frankrijk werd, te kampen met interne moeilijkheden. SYRIa HEEFT een nijpend gebrek aan harde valuta. Vooral sinds de laat ste staatsgreep van november 1970 wordt desondanks geprobeerd de han del met het buitenland te liberaliseren, waardoor de binnenlandse vraag naar goederen uit het Westen al sterk is toegenomen. TANANARIVE (AFP) In Tananarive, de hoofdstad van de republiek Malagasië, het voormalige Madagascar, hebben zich dit weekeinde bloedige botsingen voorgedaan tussen stakende studenten en ordetroepen. Er vielen 15 doden en ongeveer 150 gewonden. President Tsiranana heeft de nood toestand in het hele land afgekondigd. TOKIO. (Reuter) De Verenigde Sta ten hebben vanochtend Okinawa overge dragen aan Japan. Het eiland heeft 27 jaar onder Amerikaans beheer gestaan. De officiële overdracht geschiedde tij dens een plechtigheid in Tokio, die werd bijgewoond door ongeveer 10.000 genodig den. Onder hen bevonden zich de keizer en de keizerin van Japan en de Ameri kaanse vice-president Spiro Agnew als vertegenwoordiger van president Nixon. Toen Okinawa tegen het eind van de Tweede Wereldoorlog door de Amerika nen werd veroverd, lieten bijna 250.000 militairen en burgers hierbij het leven. De Amerikanen behouden bases op het eiland, tot woede van linkse Japanners die vrezen dat Japan bij de oorlog in Vietnam zal worden betrokken, gezien het feit dat het eiland een belangrijke rol speelt bij het Amerikaanse optreden in Indo-China. De laatste dagen is herhaaldelijk gede monstreerd tegen te grote Amerikaanse invloed, die op Okinawa blijft bestaan. In antwoord op de staking van 24 april van de studenten, die een onderwijsher vorming wensen, en voorts een verdere „malagasianisatie” en de herziening van de culturele akkoorden met Frankrijk willen, heeft de president honderd studen ten gearresteerd. Bovendien streeft de regering in Da mascus ernaar om voor ontwikkelings projecten samenwerking met speciaal Westeuropese bedrijven te stimuleren. De bedoeling ervan is het stimuleren van een nieuw evenwicht tussen de communistische en de westerse invloed. De plotselinge Russische vraag nu naar harde valuta voor de reserveon derdelen van het leger kan in de nabije toekomst een zware wissel trek- HET KAN OOK de Russische me thode zijn om de Arabieren te weer houden van avonturen tegenover Is rael. Er mogen, volgens Moskou, dan officieel wel andere middelen dan de diplomatie tegen Israel worden ge bruikt, zoals Gretsjko nog eens her- HET BEPERKEN van de aankopen van reserveonderdelen lijkt echter nog gevaarlijker. Het opnieuw onbruikbaar laten staan van tanks, vliegtuigen of transportauto’s roept vrijwel zeker kri tiek op vanuit het leger. Hoewel de huidige president Hafez el Assad de meerderheid van de top van de officieren achter zich zou hebben, hoeft dat bij de kritische instelling tegenover elke beperking van militaire aankopen, vermengd nog met een niet principieel gefundeerde steun van de militairen, weinig zekerheid te bieden. Van belang is voor de kracht van Hafez el Assad tegenover het leger dat ook in de situatie waarin hij geheel tegemoet probeert te komen aan de eisen van de militairen nog zuiveringen moet uitvoeren. Bij de financiële HELSINKI. (AP) Het overleg tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over de beperking der strategische bewa pening, het zogeheten SALT-overleg, is vermoedelijk de laatste week van de ze vende serie ingegaan. De twee delegaties zouden hard aan het werk zijn om te proberen iets gereed te hebben als president Nixon naar Moskou gaat. Officieel is niet bekend wanneer deze serie van het overleg eindigt, maar aange nomen wordt dat deze week een besluit kan worden genomen. De toestand in Vietnam heeft geen uitwerking gehad op de besprekingen, die strikt geheim zijn. Het overleg duurt jaar. BONN. (Reuter en Dpa) De West- duitse christen-democratische voormalig minister van Defensie Theodor Blank is gisteren op 66-jarige leeftijd in Bonn overleden. De politie gooide met traangasgranaen om de betoging uiteen te drijven. Er werd een bus van de politie omver gegooid, aldus het ministerie van Buitenlandse Za ken, en vervolgens in brand gestoken. Daarbij liepen vier agenten verwondingen op. longelui gooiden stenen door de ramen van het radiostation van Tananarive. Gis teren drongen betogers het stadhuis van de hoofdstad binnen Ze staken verschei dene kantoren in brand. De politie had eerder het vuur op betogers geopend toen zij met stenen gooiden naar agenten die probeerden hulp te bieden aan collega’s in het stadhuis. De brand in het stadhuis was na onge veer een half uur geblust. Intussen ver spreidden vier pantserwagens een deel van de menigte, die probeerde een waren huis in de buurt te plunderen. In werkelijkheid is maarschalk Gretsjko in het Midden-Oosten om harde zaken te doen. Zo hard zelfs dat het resultaat van de huidige besprekin gen niet alleen een nieuwe crsis tussen de Arabische wereld en Moskou tot gevolg kan krijgen, maar ook politieke onrust in Caïro en Damascus kan sti muleren. Dr. Gary Latham van het observatori um Lamont Dohert van de Universiteit van Columbia zei dat de inslag van de meteoriet is geregistreerd door vier seis mometers, die door Apollobemanningen op de maan zijn achtergelaten. Het enorme stuk ruimte-afval, zo zei hij, is ongemakkelijk dicht bij het door kern energie aangedreven wetenschappelijk station van de Apollo-14 neergekomen. De geleerden verklaarden dat de inslag slechts enkele tientallen kilometers van de landingsplaats van de Apollo-14 heeft plaatsgehad in het gebied Fra Mauro. Latham zei dat de inslag een regen van puin heeft veroorzaakt die door alle vier de seismometers is geregistreerd en die ongeveer een minuut heeft geduurd. Er waren geen onmiddellijke aanwijzin gen voor dat het puin het Apollo 14 station heeft beschadigd, maar men vreest dat het stof zich op de instrumenten kan hebben vastgezet. Na hevige gevechten in het Zuidviet- namese centrale bergland is een ttroom vluchtelingen Kontoem bin nengetrokken. Deze gewonde vrouw, die bezig is op straat een maaltijd te koken, is een van die in het nauw ge brachte burgers, die niet meer weten waar ze naar toe moeten trekken om aan het oorlogsgeweld te ontkomen. De Noordvietnamezen hebben gister avond hun aanval op Kontoem in het centrale hoogland hervat. Vanochtend bevonden zij zich op nog geen twee kilometer van het centrum van de stad. Bij de eerste aanval, gisteroch tend, werden volgens Saigon, tien tanks vernield. De tweede aanval werd voorafgegaan door een beschie ting met raketten, waarvan er acht tien terecht kwamen op het hoofd kwartier van een Zuidvietnamese di* •Visie. Amerikaanse bommenwerpers van het type B-52 bestookten „yijan- delijke concentraties” op zes kilome ter ten noordwesten van Kontoem in het gebied van Kwang Tri, bij Hoeé en in de omgeving van de belegerde stad An Loc. streek, kwam ophalen, weigerde deze het kunstwerk af te staan. Bij een poging de schilder met hulp van de politie tot ande re gedachten te brengen, bleek de koper ■het het kostbare schilderij spoorloos te zijn verdwenen. Blank, die al geruime tijd ziek was, gaf onlangs zijn zetel in de Bondsdag op. Hij werd in 1955 de eerste Westduitse minis ter van Defensie na de Tweede Wereld oorlog. Voor die tijd was hij (sedert 1950) commissaris voor militaire zaken geweest, omdat de Bondsrepubliek toen nog geen eigen strijdmacht mocht hebben. Afgetreden. Itzjak ben Aharon heeft zijn ontslag aangeboden als secretaris-gene- raal van het Israëlische vakverbond „Histradoeth”. ken op de beperkte deviezenkas van Damascus. Volgens waarnemers kan er zelfs een principiële keuze van politiek worden afgedwongen. Het betalen van hard geld aan de Sovjet-Unie heeft immers noodzakelijk tot gevolg dat minder overblijft voor de aankopen op de vrije markt. Het uitblijven van de geplande in vesteringen in westers materiaal geeft in het civiele leven aan de nog machti ge aanhangers van het vorige regime van Syrië de mogelijkheid nog eens te wijzen op het geringe effect van de economische politiek van de huidige regering. Deze benadrukt juist dat de vroegere revolutionaire leiders opzij zijn gezet om een nieuwe strijd tegen achterstand, armoede en onwetendheid te openen. ROME. Een Italiaanse antiquair in Ascoli-Piceno, in Midden-Italië, die voor 100.000 lire (ongeveer 550 gulden) een schilderij had verkocht dat later aan Van Gogh werd toegeschreven en getaxeerd op In april 1971 werd de poging van de linkse nationalistische „Monima”-bewe- ging om arme inwoners van de provincie Tulear op te zetten tot verzet tegen het wettig gezag, krachtig onderdrukt. Hierbij vielen 50 doden. Korte tijd later gingen studenten van de universiteit van Tananarive in staking. Op 1 juni werd de oud-minister van Binnenlandse Zaken, Resampa, die lange tijd beschouwd werd als de sterke man van het bewind en opvolger van de presi dent, uit zijn functie ontheven en gearres teerd. Volgens de autoriteiten was hij betrokken bij een komplot tegen de presi dent en had hij hulp nodig van een buitenlandse mogendheid. In oktober 1971 werd een nieuw kom plot, naar men zei van „maoïsten”, ont dekt. Intellectuele kringen in Tananarive werden beschuldigd, daarvan de aanstich ters te zijn. Zij zouden de veiligheid van de staat in gevaar Willen brengen. De komplotten leidden tot een krachtig op treden van de regering. Er werden arres taties deportaties en huisarresten bevolen. HOUSTON (AP). Zaterdagochtend op de maan een meteoriet ingeslagen met een kracht die gelijk is aan de explosie van duizend ton tnt. De meteoriet heeft een krater veroorzaakt die zo groot is als een voetbalveld, zo heeft een deskundige in Houston verklaard. ren straat op gegaan botsingen kwam President Tsiranana heeft gisteren de minister van Onderwijs Botokekie van zijn post ontheven en hem onmiddellijk daaron benoemd tot minister van Arbeid en het Bestuursapparaat, een zeer belang rijke functie. Een leraar, bekend om zijn liberaal beleid jegens de jeugd is benoemd tot minister van Onderwijs De president heeft voorts een „perma nence technische studiecommissie” be noemd die de klachten van de studenten zal bestuderen. Het wat onopvallende bezoek van maarschalk Gretsjko aan het Midden- Oosten kan grote nieuwe spanningen in de interne politiek van de Arabische wereld tot gevolg krijgen en de bewe gingsvrijheid in Caïro en Damascus op het militaire vlak opnieuw beperken. In regeringskringen in Syrië zou men woedend zijn. Het is dan ook de vraag of Hafez el Assad ooit overstag zal gaan. Zijn moeilijkheden namelijk hoeven ook met bijvoorbeeld een Rus sisch vriendschapsverdrag niet te zijn opgelost. Naar mededelingen van diverse zij den heeft de Sovjet-Unie aan Syrië meegedeeld dat voortaan de levering van vervangingsmateriaal en reserve onderdelen voor het grote arsenaal Russisch wapentuig slechts tegen beta ling in harde valuta kan geschieden. Tot nog toe zijn voor de levering van al het militaire materiaal speciale le ningen gegeven of werden zogenoemde ruilovereenkomsten gesloten. 1 miljard lire (circa 5,5 miljoen gulden), is naar de rechter gelopen om de koop ongedaan te maken. Hij beriep zich op een artikel van het Burgerlijk Wetboek, dat een koopovereenkomst nietig verklaart in geval van een „essentiële vergissing”. De rechter stelde de antiquair in het gelijk. Maar toen de handelaar het schil derij bij de koper, een schilder uit de Dit is het wrak van de Belgische auto die bij Gïlze (N.-B.) door on bekende oorzaak tegen een boom botste. Een echtpaar en een doch tertje waren op slag dood; een zoon tje overleed later in een ziekenhuis. De brandweer is een uur doende ge weest om de slachtoffers uit de wrakstukken te bevrijden. BREDA. Zaterdagmiddag is bij Gilze in Noord-Brabant een Belgische auto tegen een boom gebotst. Drie van de vier inzittenden waren op slag dood. Een jongetje overleed later in een ziekenhuis. De slachtoffers zijn de 38-jarige Paul P. J. Zilles, zijn 35- jarige echtgenote, een 10-jarig zoontje en een 8-jarig zoontje. Het gezin woon de in Sint Lambert in België. DELDEN. Tussen de buurtschappen Hengevelde en Bentelo in de gemeente Ambt-Delden zijn zondagavond bij een botsing tussen een auto en een motor fiets de beide berijders van de motor om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 19-jarige B. M. Bellers en de 22- jarige W. A. ter Huurne, beiden uit Boekelo. De automobilist, jhr. G. van Coeverden uit Ambt-Delden, raakte be klemd achter het stuur. Hij moest door de brandweer bevrijd worden. Hij werd met inwendig letsel in een ziekenhuis in Hengelo opgenomen. NISTELRODE. Een personenauto met drie inzittenden slipte, kantelde en sloeg vervolgens tegen een boom. De 18- jarige M. H. J. Sommers uit Nistelrode, die de auto bestuurde, zijn verloofde, de 17-jarige mej. A. M. C. van Grinsven uit Heeswij k-Dinther waren op slag dood. Een neefje van de bestuurder, de 9-jarige J. P. A. Sommers, werd ernstig gewond. STAPHORST. Een baby van zeven maanden, Marja Schoenmaker, is zon dag bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij zat met haar ouders in een auto, die op een kruising in botsing kwam met een andere wagen. De ouders en de bestuurder van de andere auto werden ernstig gewond. OOSTERWOLDE. De 24-jarige bus chauffeur O. Sikkema is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto verongelukt. Bij het passeren van een andere wagen ging de wagen slingeren en botste tegen een boom. De heer Sikkema overleed ter plaatse. BERKHOUT. Om een overstekende eend met jongen te ontwijken remde de 43-jarige heer F. Rouw uit Edam zo krachtig, dat zijn auto slipte en in een sloot belandde. De heer Rouw was op slag dood. haalde in Damascus, maar de kosten ervan zijn zeker voor de Arabieren zelf. Opmerkelijk voor het verschil tussen de officiële en werkelijke poli tiek is nog in dit verband dat vanuit Russische bronnen in Damascus wordt vermeld dat overeenkomsten voor nieu we wapenleveranties zijn gesloten, ter wijl de Syriërs zelf deze overeenkom sten blijven verzwijgen. BRUSSEL. Zaterdagavond laat heb ben twee onbekenden een 73-jarige wissel- agent, die zojuist zijn kantoor had verla ten, in een park overvallen. Het tweetal had een metalen koffertje waarin, zo zeiden ze, een bom zat. Ze dwongen de man terug te gaan naar zijn kantoor. De man moest zich haasten want, zo zei het tweetal, de oom zou binnen twintig minu ten tot ontploffing komen. In het kantoor dwongen ze de man de brandkast open te maken. Plotseling ech ter sloeg het tweetal op de vlucht, echter niet nadat ze het koffertje met een meta len ketting aan de pols van de man bevestigd hadden. De wisselagent belde aan bij een wo ning waarvan de bewoners de politie waarschuwden. Agenten zaagden de ket ting door en onderzochten de koffer. Daarin bleek zich inderdaad springstof te bevinden, gekoppeld aan een tijdmecha- nisme en een aantal batterijen dat de stroom voor de ontsteking van de spring stof moest leveren. Een explosie bleef uit omdat het mechanisme ontregeld was. Van de daders heeft men nog geen spoor. te SN

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3