Spaarloon wordt maximaal 2 Eerste f 200 rente onbelast KABINET VERHOOGT OMZETBELASTING Defensie centrum in Hanoi vernield Gewonde gouverneur blijft na aanslag mogelijk verlamd WALLACE ZET CAMPAGNE VOORT Rumoer over 2 Voorzitter bedrijfsgroep wegvervoer van KBV: Veel chauffeurs nemen peppil ïïlt®l SHNOciilj Zelfstandigen in vier jaar meer fiscaal soelaas Vietnam op Unctad III 32.75 Shell heeft 615 mensen te veel ag Verder in de krant HET WEER ;ier t, et Agnew naar Vietnam 1 s ;|dii mil,, 20 DINSDAG 16 MEI 1972 62e JAARGANG NUMMER 161 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... (Van onze parlementsredactie) In fasen a.s. moeder! Drie schoten Prijzen vanaf: mannen mode Plaatselijk nachtvorst bartel jorisst raat 5 1 DEN HAAG De omzetbelasting (BTW) zal per 1 januari om hoog gaan om een drietal fiscale voorzieningen mogelijk te maken: Een fiscale tegemoetkoming voor spaarloon. Vrijstelling van de eerste f 200 aan rente-inkomsten voor de in komstenbelasting. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Staatssecretaris Scholten (belas tingen) heeft vandaag wetsontwerpen ingediend om deze voorzieningen mo gelijk te maken. Hoeveel de omzet belasting omhoog gaat, staat nog niet vast. Daarover moet het kabinet zich nog nader in het kader van de be grotingsvoorbereiding beraden. De maatregelen vergen voor 1973 glo baal geschat zo’n 300 miljoen gulden. 2 3 3 3 5 7 7 9 11 13, 15 p kleur mag bloemetje mag tricot mag denim mag (in de etalage van AöcK) Jazeker, positiekleding is tegenwoordig geinige mode. Wij hebben b.v. superjapon- netjes in vrolijke effen tinten of fleurige grote of kleine bloem- dessins. Alles mag ook wat stoffen betreft. Niet alleen katoen en trevira, maar zelfs tricot en vrije-tijds-denim maken het helemaal. Maten 36 t/m 44. Een fiscale oudedagsreserve voor zelfstandigen. Apart en Korrekt N.V. winkelcentrum Schalkwijk, Hoorn, Beverwijk, Alkmaar. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. veer 13 graden. de enige matras met de juiste celbalans I i i i i i i i i i i I. Umuider Courant De Talleyrand: r. Is de •ir KNMI het tot Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Deze krant bestaat uit zestien pagina’s De taal dient de mens om zijn ware gedachten te verbergen. W eerrapporten Binnen- en buitenland 2, Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, Radio en tv Strips Kunst Economie Sport Als het slachtoffer in leven blijft, is de maximumstraf tien jaar en 325.000 gulden boete, maar als de agent, die bij de aanslag gewond raakte, zou sterven kan de dader ter dood worden veroordeeld. dagen zal men de situatie opnieuw bekij ken, maar de artsen van het „Holy Cross” ziekenhuis in Silver Springs waren van oordeel dat Wallace gered kan worden. Gisteravond verscheen mevrouw Walla ce op de televisie om allen te bedanken die van hun medeleven blijk hebben ge geven. Hij bood senator Edward Kennedy, van wie twee broers president John Ken- gevangenis”) voor wie geld kennelijk veel verzoet, en door de ondernemers, die alleen naar verdiensten en niet naar risico’s en gevaren kijken en door de overheid „die het allemaal maar toe laat.” Schandalig noemde hij de positie van de beroepschauffeurs, zowel gezien vanuit man. De afvloeiing dient voornamelijk door natuurlijk verloop zijn beslag te krijgen. De vakbonden zijn ervan over tuigd dat het maar in enkele gevallen tot ontslagen zal komen. (Zie verder pagina 11) De aanslag werd gepleegd in een win kelcentrum van Laurel in de Amerikaan se staat Maryland, kort nadat Wallace een verkiezingsrede had gehouden. De dader vuurde drie schoten af op de 52-jarige gouverneur. Drie kogels raakten hem in de buik, in een been en in een arm. Ook werden drie omstanders getrof fen. Nicholas Zorvas, agent van de gehei me dienst, kreeg een schot door zijn nek. De dader, die op een geheime plaats wordt vastgehouden, werd na de aanslag door omstanders afgetuigd. Na een operatie van vijf uur is de kogel in de borst van Wallace verwijderd. De andere kogel, bij de ruggegraat, laten de chirurgen voorlopig zitten. Over enkele UTRECH. Veel beroepschauffeurs waarschijnlijk duizenden slikken regelmatig peppillen om hun opdrachten te kunnen uitvoeren. Aldus tijdens een vergadering vanmorgen in Utrecht de voorzitter van de bedrijfsgroep wegver voer van de Katholieke Bond van Ver voerpersoneel, de heer J. van der Doef. Generaal Creighton W. Abrams, Ameri kaans opperbevelhebber in Vietnam, zegt in een communiqué dat „alle pompstati ons langs de belangrijkste communistische pijpleiding, die door het zuidelijk deel van Noord-Vietnam naar de gedemilitariseerde zone loopt, werden vernietigd”.' Volgens de Amerikanen missen de Noordvietnamese troepen in de gedemili tariseerde zone en in de provincie Kwang Tri hierdoor 1130 kubieke ton brandstof per dag. „Bovendien”, zo zegt Het communiqué, „werd de pijpleiding door taktische lucht aanvallen van de Amerikaanse lucht macht op verscheidene plaatsen vernield”. (Zie verder pagina 3). Waarschijnlijk zal ook een herziening van de tariefsstructuur van de loon- en inkomstenbelasting, waarin een optrek king van de belastingvrije voet is ver werkt, uit de hogere btw betaald moeten worden. Het wetsontwerp tot herziening van die structuur zal binnenkort worden Ingediend. ZANDVOORT. Na jarenlang praten krijgt Zandvoort een jeugdhotel. Op aan dringen van de Werkgroep Stichting Zo- meraccommodatie heeft een speciale raadscommissie voorgesteld een barak bij de voormalige remise in de badplaats hiervoor te verbouwen. In het wetsontwerp wordt het begrip spaarloon zeer ruim genomen. Onder de regeling vallen zowel spaarloonregelingen die tot stand zijn gekomen via het geor ganiseerd overleg, als regelingen die een middenstander voor zijn personeel treft. Onder het begrip spaarloon vallen ook uitkeringen zoals investeringsloon en uit keringen op grond van een vermogens- aan wasdeling. Als iedere werknemer 2 percent van zijn jaarloon via de nieuwe regeling zou sparen, dan zou het rijk ieder jaar f 150 miljoen aan belastinginkomsten derven. Gezien het feit, dat slechts in 1973 een klein deel van de werknemers via de regeling zal sparen, houdt men nu reke ning met een inkomstenderving van ƒ25 miljoen. LAUREL (AP, Reuter en AFP) Gouverneur George Wallace die gis teren zwaar gewond werd bij een aanslag, zal vermoedelijk gedeeltelijk verlamd blijven. De verlamming aan heupen en benen van Wallace is het gevolg van een kogel die bij zijn ruggegraat terecht is gekomen. De democratische ultra-rechtse gouver neur van Alabama zal zijn campagne om kandidaat te worden voor de democraten bij de presidentsverkie zingen voortzetten. Vanmorgen is in Baltimore de 21-jarige Arthur Bremer uit Milwaukee aange klaagd in verband met de aanslag. De vermoedelijke dader kan een levenslange gevangenisstraf krijgen als Wallace over lijdt. In alle Amerikaanse reacties is de moordaanslag scherp veroordeeld. Presi dent Nixon zei dat de Verenigde Staten al te veel hebben geleden van het geweld in het politieke leven. aan vrije neveninkomsten in feite tot 600 opgetrokken. Er is voor de schatkist 75 miljoen mee gemoeid. Ook vertegenwoordigers van minder heidsgroepen, zoals negerorganisaties, de communisten en de zogenoemde Yippie- beweging, die politiek diametraal tegen over Wallace staan, veroordeelden de aan slag op de gouverneur. SAIGON (AP) Amerikaanse bommenwerpers hebben het Noord vietnamese luchtdefensiehoofdkwar- tier aan de zuidelijke rand van Ha noi vernield. Ook hebben zij de Noordvietnamese pijpleiding uitge schakeld, waarmee de troepen in Zuid-Vietnam aan brandstof worden geholpen voor hun tanks en vracht auto’s. Dit heeft het Amerikaanse opperbevel in Saigon vanmorgen bekendgemaakt. Verwachting van woensdagavond SAIGON. (AP) De Amerikaanse vi ce-president Spiro Agnew zal morgen een bezoek aan Zuid-Vietnam brengen. Het bezoek wordt gezien als een teken van president Nixon dat de Amerikaanse regering achter president Ngoejen Van Thieu staat. inspectie in de bedrijven meer gela chen dan gehuild. Er zijn weliswaar redelijke voorschriften, maar de prak tijk maakt er een aanfluiting van. Er zijn beloningssystemen, die slechts ge richt zijn op een bepaalde kilometer- prestatie van de chauffeur. Volgens hem zijn er ondernemers, die er De 21-jarige verdachte van de moordaanslag op Wallace wordt in een politie auto naar de rechtbank in Baltimore gereden. Rechts van de verdachte zit een agent. nedy en oud-minister Robert Kennedy door moordenaarshanden zijn gevallen, en twee gegadigden voor de democratische kandidatuur Shirley Chisholm en Wil burg Mills bescherming aan. De geheime dienst was al betrokken bij de bescherming van Wallace, senator George McGovern, senator Hubert Hum phrey, senator Edmund Muskie en Henry Jackson. Gezien de beperkte budgettaire moge lijkheden heeft de regering besloten de voorstellen van de commissie Van Soest om zelfstandigen de mogelijkheid te bie den een deel van hun belastbare inkomen belastingvrij te reserveren als oudedags voorziening gefaseerd in te voeren over een periode van vier jaar. De thans be staande zelfstandigenaftrek wordt inge trokken .Voor iedereen wordt de maxima le mogelijkheid tot aftrek van lijfrentepre- rnies verhoogd van 5.000 tot 7.500 per jaar. De regering zal in het kader van de begrotingsopstelling nader beslissen hoe groot de in 1973 in te voeren eerste fase van de oudedagsreserve zal zijn. Staatssecretaris Scholten stelt verder voor maximaal twee percent van het ’oon, dat voor tien jaar als spaarloon wordt weggezet met een maximum van 29.500 te belasten met een heffing van 15 per cent. die door de werkgever wordt be taald. Hij wil over dit spaarloon geen sociale premies heffen. Op deze manier is maximaal 561 per jaar te sparen. Voorgesteld wordt verder met ingang van 1 januari 1973 de eerste ƒ200 aan rente-inkomsten vrij te stellen voor de inkomstenbelasting. De voorgestelde maat regel betreft niet alleen de rente van spaartegoeden, maar ook de rente van obligaties, dividenden en dergelijke in komsten. Inkomsten uit onroerend goed zijn buiten de vrijstelling gehouden. Door de vrijstelling wordt de grens van 400 Kort na de aanslag in de Amerikaanse plaats Laurel: Gouverneur Wallace van Alabama ligt bloedend op de grond. Zijn vrouw buigt zich huilend’over hem heen om hem te beschermen. Directie: Mr. H. C. van der Mfje, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Over wegend matige noordelijke wind. Minimumtemperaturen van 7 graden aan de kust tot ongeveer 2 graden in het bin nenland met plaatselijk nacht vorst. Maxima morgen onge- SANTIAGO DE CHILI. (Reuter) Op de UNCTAD III-conf eren tie, die wordt gehouden in de Chileense hoofdstad San tiago, ontstond gisteren rumoer rond een Cubaanse resolutie, waarin de vergadering wordt gevraagd de Amerikaanse blokkade van Noord-Vietnam scherp te veroordelen. De Amerikaanse afgevaardigde Zagorin dreigde dat zijn delegatie zich zou terug trekken als de resolutie werd aangeno men. Hij eiste van de Chileense voorzitter, Clodomiro Almeyda, dat hij de resolutie buiten de orde zou verklaren. Almeyda stelde een beslissing hierover uit. De Cubanen noemen de blokkade een ernstige schending van de vrijheid van handel en scheepvaart. Een aantal delega ties en ook de publieke tribune ontvingen het Cubaanse ontwerp met gejuich. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Bezuinigingen en fun damentele veranderingen in de olie- en chemische industrie leiden ertoe dat bij Shell 615 mensen moeten afvloeien. De directie heeft dat al eerder per brief aan het personeel laten weten. Bij Shell Raffinaderij en Shell Chemie vertrekken 300 man, op het Haagse hoofdkantoor 215 man en bij andere maatschappijen van de Shellgroep nog 100 De afvloeiing dient voornamelijk F zaakt door de chauffeurs zelf („Ze we ten waar ze aan beginnen, maar niet waar ze eindigen, het kerkhof of de zelf als vanuit het algemeen belang (de verkeersveiligheid). Volgens hem wordt om de rijksverkeers- gemakkelijk 1000 kilometer per dag „draaien”. De ondernemers verzetten zich tegen de 450-kilometerbepaling.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1