Betogingen om Okinawa OOK MIJNEN IN BINNENWATER N.-VIETNAM Chaban-Delmas houdt politieke schoonmaak Aanslag krijgt belangrijke gevolgen Opnieuw geweld in de Amerikaanse politiek Prof. Mangakis Gratie voor ter dood veroordeelden in Marokko Premier van India naar Europa achtergrond Blokkade van Haifong blijkt doeltreffend panty r ladta’sheer* wordt vervolgd Mevr. Nixon: reis naar Moskou Aardverschuiving op Ceylon gaat door <ie ragfijne panty in de gele verpakking f 1 Dramatische afscheidsgroet op boot gekrast f r e BBL X 'w 'x Xj 3 t ONTSLAGEN EN VERSCHUIVINGEN IN FRANSE REGERING (Van onze redacteur in Washington) 1 n t WASHINGTON (Reuter, AFP en UPI) De Verenigde Staten hebben zondag ook mijnen gelegd in enkele Noordvietnamese rivieren om de ver scheping van voorraden te verhinderen. Dit is gisteren in Washington meegedeeld. Deze maatregel past in het kader van de Amerikaanse tactiek om alle vervoer van militair materieel ten zuiden van de 17de breedte graad onmogelijk te maken. Volgens Friedheim, woordvoerder van defen sie, zijn alle belangrijke spoorbruggen in Noord-Vietnam onbruikbaar ge maakt. De Amerikaanse luchtmacht zal ervoor zorgen, dat deze toestand blijft gehandhaafd. De blokkade van Haifong schijnt volgens de woord voerder effectief te zijn. „Het is onwaarschijnlijk dat er een van de 27 buitenlandse schepen uit de haven zal vertrekken”, aldus Friedheim. WASHINGTON De aanslag op George Wallace, de 52-jarige gouver neur van Alabama en één van de Democratische kandidaten voor het presidentschap, zal ingrijpende gevolgen hebben op het verloop van de aanstaande Amerikaanse verkiezingen. Niet alleen is het spookbeeld van 1963 en 1968 herrezen, toen achtereenvolgens president John Ken nedy, dr. Martin Luther King en senator Robert Kennedy door moorde naarshand werden geveld, maar ook is nu het onnatuurlijke evenwicht van deze aanlooptijd tot de eigenlijke presidentsverkiezingen, die in november gehouden zullen worden, verstoord. ^DINSDAG 16 MEI 1972 W r r s 1 XW. ...v< X: I I 5 e l (Van onze redacteur in Parijs) eindelijk '•’****'******’*’****w*R*'*M,*ww*’WMMMW*RfwwM*R*****l*’l**wi*'*1^ Dr. Martin Luther King vond 1 t 3 1 1 1 3 l J l om de in Mevrouw Nixon zei dit tegen een groep mensen die de weer ingebruikneming van de opnieuw ingerichte „blauwe kamer” van het Witte Huis meemaakten. Kritiek. De toestand van de Israëlische vrouw die verleden week werd gewond bij de schietpartij in het gekaapte Sa- benavliegtuig, gaat achteruit en is ui terst kritiek. De 22-jarige vrouw kreeg een kogel in het hoofd. r COLOMBO, (Reuter). Bij een aard verschuiving in het Ceylonese dorp Nawa- lapitiya zijn vermoedelijk 28 mensen om gekomen. WASHINGTON (Reuter) Mevrouw Nixon heeft gisteren verklaard dat de reis van haar man naar Moskou volgende week doorgaat, ondanks de oorlogstoe stand in Vietnam. ATHENE, (AFP). De procureur bij het burgerlijk tribunaal in Athene zal een vervolging instellen tegen degenen die verantwoordelijk zijn voor de ontsnapping op 15 april van prof. Mangakis. Prof. Mangakis, die tot acht jaar gevangenis straf veroordeeld was maar om gezond heidsredenen voorlopig op vrije voeten was gesteld, verliet op die dag samen met zijn vrouw Griekenland aan boord van een Duits militair vliegtuig. Hij bevindt zich nu in de Bondsrepubliek en heeft een leerstoel gekregen aan de universiteit van Heidelberg. De vervolging wordt bij verstek inge steld tegen het echtpaar Mangakis dat illegaal Griekenland heeft verlaten en te gen een jonge Griekse advocaat, Dimitrios Tsatsos, die momenteel in Bonn verblijft. Deze laatste zou aan de „ontsnapping” hebben meegewerkt. Tsatsos is opgeroepen naar Griekenland te komen maar hij zal daaraan geen gevolg geven. Hij heeft verzocht in West-Duitsland te worden on dervraagd door de Griekse consul-gene- raal. TOKIO, (Reuter). Hoewel de VS gis teren Okinawa aan Japan hebben terug gegeven, is de overeenkomst op grond waarvan Amerikaanse militaire bases op het strategisch belangrijke eiland mogen blijven gehandhaafd, aanleiding geweest voor betogingen zowel op Okinawa als in Japan. de dood toen hij in het verkiezingsjaar de gemoederen in het zuiden in beroering bracht door voor de zo veelste keer deel te nemen aan een campagne, die een verbetering in het lot van de negers beoogde. Senator Robert Kenne dy werd op het hoogtepunt van zijn campagne geveld, toen hij winnaar was geworden bij de voorverkiezingen in de belangrijke staat Californië. Het was toen, in dat sombere jaar 1968, dat senator George McGovern het Volgens de politie zijn in Japan 47 betogers en op Okinawa 8 betogers gear resteerd. De Japanse regering beschouwt echter de teruggave van Okinawa als een grote overwinning, omdat in haar ogen Japans rol van ondergeschiktheid aan de V.S. officieel ten einde is. Noordvietnamese tanks zijn gisteren de provinciehoofdstad Kontoem tot op ruim 2 km genaderd. De toestand in dit gebied was gisteren nog onduidelijk. Zuidvietna- mese bevelhebbers verwachten hier een grote Noordvietnamese aanval. Minister van Buitenlandse Zaken Willi am Rogers verdedigde gisteren voor een subcommissie van de senaat de blokkade, het leggen van mijnen en de bombarde menten op Noord-Vietnam. Senator Willi am Proxmire, Democratisch voorzitter van de subcommissie, vroeg waarom de regering met deze escalatie het risico van een confrontatie met de Sovjet-Unie had genomen aan de vooravond van Nixons reis naar Moskou. Rogers deed een beroep op het congres en de publieke opinie het Vietnam-beleid van president Nixon te steunen. „Nu Nixon de Sovjet-Unie gaat bezoeken, is het niet het geschikte ogen blik om de president te kritiseren, maar om hem te steunen.” Staatssecretaris van Defensie Kenneth Rush liet zich vrij pessimistisch uit. „De komende weken zullen zeer kritiek zijn. De Zuidvietnamezen zullen hard moeten vechten”, zo zei hij. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft meegedeeld, dat vorige week slechts 400 man uit Vietnam zijn teruggetrokken; het kleinste aantal sinds negen maanden. PARIJS. Nauwelijks twee etmalen nadat de twee hoogste topfunctionarissen van de Franse televisie hun ontslag had den gekregen, is gisteren ook de staatsse cretaris voor Arbeid, Philippe Dechartre, door premier Jacques Chaban-Delmas de laan uitgestuurd. Voorts werd het gaullis tische Kamerlid Rives-Henrys dat bo vendien de zwager is van de ORTF- De Kadet, Mohammed Raiss, was de enige, die de doodstraf kreeg. Volgens officiële kringen heeft Hassan ook gratie verleend aan zijn would-be moordenaar, de in 1960 terdoodveroordeel- de Ben Moussa, en aan de linkse agitator Mohammed Ajjar, alias Said Bounailat, in september van het vorig jaar terdoodver- oordeeld wegens samenzwering tegen het regime. De graties zijn verleend in verband met het feest van de strijdkrachten. Miljoenenroof. Vier gemaskerde en met machinepistolen gewapende mannen hebben bij een overval op een gepant serde geldauto van een bank in Rome in totaal 3,25 miljoen gulden buitge maakt. gevallen vaandel van Robert Kennedy opnam en voortdroeg naar het Demo cratische partijcongres in Chicago een congres dat zijns gelijke niet heeft in de Amerikaanse partijpolitieke ge schieden, waar het geweld, interne chaos en algehele ontreddering betreft. En het was nu, na de aanslag op Gerge Wallace, dan ook senator McGo vern die zijn verkiezingscampagne •stopzette en zei: „Wanneer het inder- iaad zover gekomen is dat iemand, die zich kandidaat heeft gesteld voor het presidentschap, zich niet kan uitspre ken over de kwesties die het land beroeren, dan vrees ik het ergste voor de toekomst van het land.” aanwakkering van de patriottische gevoe lens. Maar merkwaardig genoeg pleitte hij eveneens voor de beëindiging van de Viet namese oorlog en veroordeelde hij de politiek van Nixon als „een ramp voor het land”. Het was niet helemaal duidelijk wat zijn programma precies behelsde, maar daar maakten zijn medestanders zich niet druk om. Hij had een aanhang die groter bleek dan menigeen had verwacht. Hij was erin geslaagd een zeker vertrouwen te wekken en dat kwam voornamelijk door de overtuigingskracht waarmee hij zijn verkiezingscampagne voerde. Het is wel haast zeker dat de moord aanslag Wallace fysiek heeft uitgescha keld voor een verdere deelneming aan de wedloop naar het Witte Huis. Het is op dit moment nog de vraag of hij zijn verwondingen zal overleven. Naar alle waarschijnlijkheid is hiermee niet de toe komstige president van Amerika neerge knald, want zijn kansen op het president schap waren nog kleiner dan zijn kansen om democratisch kandidaat te worden. Maar wel kan worden gezegd dat deze campagne opnieuw schandelijk bevlekt en besmeurd is door het geweld en dat de Amerikaanse politieke arena opnieuw een ontmoedigend beeld van maniakale immo raliteit biedt. Men zou hebben gehoopt dat na de reeks moorden van de laatste jaren het verstand en de ethiek hun plaats in de Amerikaanse politiek zouden hebben herwonnen. Niets is minder waar. Geweld naar buiten, geweld op het binnenlandse front, neerschieten wat niet bevalt op deze wijze wordt de Amerikaanse politiek wel een bijzonder slecht voorbeeld voor de wereld, al blijft het argument gelden dat men de instelling van een natie niet mag afmeten aan incidenten. Toch kan men moeilijk ontgaan aan de indruk, dat er een zekere wisselwerking is tussen datgene wat een regeringspolitiek met een bizar gemak dagelijks aan ande ren aandoet en de mentaliteit van dege nen die door een zwakke persoonlijkheid weinig weerstand kunnen bieden aan de verleiding tot geweld. Het is zonder meer een groot geluk dat de dader van de moordaanslag gegrepen is en dat hij geen kleurling blijkt te zijn. De gevolgen van een aanslag door een neger zouden rampzalig zijn geweest, evenals een situatie waarin de dader niet bekend zou zijn waardoor allerlei insinuaties voedsel zouden hebben kunnen vinden. Toch zal deze aanslag de tegenstellingen aan het politieke front in Amerika danig verscherpen. Als Wallace zou blijven le ven en zijn campagne zou kunnen voort zetten, zouden zijn kansen enorm zijn gestegen .Als hij sterft en er zou sprake zijn van politieke motieven bij de dader, zou dat onberekenbare gevolgen hebben voor de gehele presidentscampagne. Dat is het spookbeeld dat door Ame rika waart en dat in de afgelopen iaren niet verjaagd is maar juist aan- gewakkerd door de polarisatie van de Amerikaanse bevolking door het beleid van president Nixon en vice-president Agnew. In de tussentijdse verkiezingen voor het congres in 1970 was het De Zuidvietnamese eerste Infanteriedi visie heeft gisteren de basis „Bastogne”, op 24 kilometer ten zuidwesten van Hoeé heroverd. De Noordvietnamezen zijn daar door de mogelijkheid kwijt de oude kei- zersstad Hoeé met lange-afstandsartillerie te beschieten. Wanneer de Amerikanen deze aan slag gaan verwerpen als de daad van iemand die tegen Wallace was, dan kan de gevolgtrekking zijn dat het „dus” wel een liberaal geweest zal zijn en „dus” geen Republikein. Mocht een dergelijke onbewuste, maar niettemin invloedrijke mening postvatten, dan zal deze nieuwe gewelddadige episode in de Amerikaanse politieke geschiedenis de herverkiezingskansen van president Nixon ten goede komen. En dan zal senator McGovern straks op het partij congres in Miami ervaren dat de con servatieve neerslag van deze aanslag hem de partijkandidatuur kan kosten. tor”. Om redenen die nog steeds moei lijk zijn te analyseren, bleken Wallace en George McGovern steeds meer aan elkaar gewaagd. Zowel in Wisconsin als in Maasachusetts, Pennsylvania en Ohio bleek Georg McGovern in te lo pen op de aanhang van Wallace een fenomeen dat zich ook voordeed in 1968, toen Bobby Kennedy zich gaande weg steeds meer verzekerde van de be wondering en steun van de „man in the street”. Zowel in het geval van Robert Ken nedy als van McGovern was de kandi datuur van Georg Wallace daar op averechtse manier verantwoordelijk voor. Want waar Wallace als eerste en op weinig subtiele manier deze „man in the Street” bewustmaakte van zijn grieven, waren het Kennedy en McGo vern die deze onlustgevoelens een res pectabel aanzien gaven door ze te on derkennen. Opnieuw heeft het geweld toegeslagen in de Amerikaanse politiek. Ofschoon de beweegredenen van de aanslag op gouver neur George Wallace van Alabama nog niet bekend zijn, mag worden aangeno men dat zijn politieke principes en het feit dat hij zich heeft opgeworpen als een van de kandidaten voor het president schap, niet vreemd aan deze moordpoging gijn. Uit zuiver menselijk standpunt is het uit de weg ruimen van politieke tegen standers een laaghartig bewijs van gebrek aan moraal. Politiek gezien is het dom, omdat men martelaren maakt en daar door de politieke stroming die door de vermoorde wordt vertegenwoordigd, eer der bevordert dan remt. Uit het oogpunt van de Amerikaanse situatie is deze moordaanslag bijzonder betreurenswaar de, In de eerste plaats omdat de toch al zo netelige verwikkelingen de Amerikaan se politiek van dit ogenblik tot een ge vaarlijk en explosief mengsel van harts tochten en wraak hebben gemaakt. In de tweede plaats wordt weer eens bevestigd wat de laatste jaren steeds duidelijker leek te worden, dat een politicus in de Verenigde Staten die moedig genoeg is om alternatieven te stellen en daarvoor on verbloemd op te komen, niet alleen intri gante maar ook moorddadige afweer op roept, lijfsgevaar loopt en te maken krijgt met machten die niet terugdeinzen voor het grofste geweld. Dat hebben John F. Kennedy, Martin Luther King en Robert Kennedy onder vonden, alle drie mannen die op geïnspi reerde wijze dapper de waarheden ver kondigden waarvan zij overtuigd waren. Dat laatste was kennelijk ook met Ge orge Wallace het geval. Deze man heeft sterke tegenstand opgeroepen met het verkondigen van uitgangspunten die voor velen schokkend en afschrikwekkend wa ren. Hij geloofde er echter in en heeft dat nooit onder stoelen of banken gestoken. Er is wel eens in kringen van vooruitstre vende en voor een drastische hervorming van de Amerikaanse samenleving ijveren de politici waarschuwend de vinger gehe ven tegen George Wallace en zijn denk beelden, omdat met name diens standpunt ten aanzien van de emancipatie der ne gers werd gezien als de inleiding tot een catastrofale ontwikkeling. Hij heeft de naam gekregen een „racist” te zijn, dat wil zeggen: een strijder voor de „zuiver heid van het blanke Amerikaanse ras” en een parmenente knechting van de zwarte Amerikanen. In vroeger jaren heeft hij in zijn staat Alabama metterdaad de geleide lijke integratie van de negers in de blan ke samenleving tegengehouden onder het motto, dat deze integratie de ondergang van Amerika zou betekenen. Later schijnt hij milder te zijn geworden, al was zijn verkiezingscampagne nog steeds gebaseerd op een sterk blank nationalisme en een Agnew, die met de stilzwijgende in stemming van Nixon toespraken hield die geen ander doel hadden dan om de bevolking op te ruien tegen de zoge noemde terreur van de eveneens zoge noemde linkse Amerikaanse politici. In de voorverkiezingen voor net pre sidentschap dit jaar nam George Walla ce een sleutelpositie in. Toen hij zich in januari in de staat Florida kandi daat stelde voor het presidentschap, deed hij dat niet op een gewone pers conferentie zoals senator Hubert Humphrey in Pennsylvania, maar in de senaatskamer van de staat, alsof hij zich daarmee van de officiële imprima tur van het zuiden wilde verzekeren. In de verkiezingen in Florida ont popte Wallace zich meer nog dan in 1968, toen hij als onafhankelijke kan didaat in de presidentsverkiezingen nog 10 miljoen stemmen kreeg, als de zegs man van „de kleine man”, aie hun grieven en noden op effectieve manier onder woorden kon brengen. Zijn late re successen in Wisconsin en Pennsyl vania, waar hij direct achter de Demo cratische koplopers kwam in de uitsla gen, toonden aan dat Wallace een aan hang had die door de establishment- politic! veronachtzaamd was. Was Wallacc in 1968 nog een dema goog, in 1972 werd hij een soort popu list. Het was in die nieuwe gedaante dat hij de grote kanshebbers voor de nartijkandidatuur (Humphrey en McGovern) het vuur na aan de sche nen legde en hen dwong zich reken schap te geven van de „Wallace-fac- RABAT, (Reuter). Koning Hassan van Markko heeft gisteren gratie verleend aan een kadet van de landmacht, die in februari wegens deelneming aan de mis lukte staatsgreep van juli 1971, terdood- veroordeeld was. opperdirecteur De Bresson van zijn zetel gestoten. Alle vier figuren hebben hun ontslag of onttroning te danken aan hun rollen of indirecte verantwoordelijkheden in ver band met de diverse corruptieschandalen die de laatste maanden in Frankrijk aan het licht waren getreden. De politiek van de staatssecretais, die vanwege medeplichtigheid aan een balschandaal door de rechter al veroor deeld was, heeft intussen een kleine stoe lendans in het kabinet ten gevolge gehad. Zo werd de officiële woordvoerder Leo Hamon tot onderminister oor „Sociale Participatie” gepromoveerd, om zijn vroe gere portefeuille aan de 37-jarige gaullis tische parlementariër Decat over te dragen, Decat, die als een persoonlijke bescherme ling van president Pompidou bekendstaat, maakt nu ook nog als benjamin zijn entree in de regering. Aan deze bescheiden regeringsherzie- ning liggen niettemin duidelijke en belang rijke politieke overwegingen ten grond slag. Onder de druk van de oppositie en zelfs van de gaullistische regeringspartij is premier Chaban-Delmas nu eindelijk tot een politieke voorjaarsschoonmaak over gegaan die ook, volgens brede kringen van het publiek, al veel te lang op zich had laten wachten. Het spook dat door de V.S. waart, is het beeld van geweld dat tot explosie komt in periodes dat de nationale ge moederen in beweging komen door na tionale verkiezingen, waarin stelling wordt genomen door uiterste politieke exponenten. President John Kennedy werd neergeschoten toen hij naar het hem slecht gezinde Texas ging eigenlijk een begin te maken met campagne voor zijn herverkiezing net daaropvolgende jaar. „Mijn boot zinkt. Ik heb een fijn leven gehad, vooral ook dankzij jullie Treur niet, straks zijn we weer samen. Wees lief voor Christien, ze was een engel voor mij. Een zoen, Wim”. Deze boodschap, „gedateerd" 2 mei, was ge derfd op de wrakstukken van een catamaran, een soort zeilboot. Het was ie laatste groet aan de in Wageningen woonachtige ouders van de 29-jarige rnderwijzer Wim Rutgers. Zondag zijn de wrakstukken gevon- ien op de Maagdeneilanden. Er was >ok een afscheidsboodschap van Wim voor zijn drouwfmet wie hij hier op de foto staat) Christien Ruthers-Van Helsdingen, afkomstig uit Bennekom. Deze droeg als datum 1 mei en was, evenals de „brief” voor de ouders, dui delijk met veel moeite op het hout werk van de catamaran gekrast. Vorig jaar is het echtpaar Rutgers naar het Antilliaanse eiland St. Maar ten vertrokken, waar Wim als onder wijzer ging werken. Wim was dol op zeilen en kocht een catamaran. Daar mee ging hij op 29 april een kennis ophalen. Betogers in Naha, de hoofdstad van Okinawa, hebben omverwerping van de regering-Sato geëist. In Japan zelf hebben naar schatting 140.000 linksgeoriënteerde arbeiders en studenten deelgenomen aan betogingen. Ruim 30.000 demonstranten marcheerden langs de Amerikaanse am bassade in Tokio en riepen: „Verlaat Oki nawa, vertrek uit Japan en vertrek uit Azië”. De aardverschuiving deed zich voor na ankele dager, van overvloedige regen, waarbij een deel van het dorp over stroomd werd. NIEUW DELHI, (UPI). Premier Gandhi van India zal in juni Zweden, Tsjecho-Slowakije en Hongarije bezoeken. Dit heeft de Indiase regering bekendge maakt. S '5 -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3