Schoonmaak aan de havenkant Kritische Gemeente IJmond V rede vorstkerk naar Steun prof. Haarsma J ubileumprogramma jarig Stormvogels aantrekkelijk zeer s Volgende vieringen op zaterdagavond W aterleidingen worden doorgespoeld Bekende veteranen komen uit tegen kampioenen van weleer Een dag lawaai HOE DE DUIVEN VLOGEN Wijziging bestuur D’66 IJmond Brabant sterk in Kettingbotsing bij tunnel Felle Kritiek op parochiebestuur St. Jozefkerk Buit van bijna drieduizend gulden bij twee inbraken bedrijfsvoetbal f 4 EXAMENS ex DINSDAG 16 MET 1972 TJMU1DER COURANT h. A ff yf4 |fer 1 J>... f - l: f1 Daarom staat u (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In IJMUIDEN. Het nieuwe haringsei- toen staat voor de deur en ofschoon de visserij het hele jaar doorgaat, de vissers schepen ononderbroken aan- en afvaren van en naar de noordelijke Noordzee, de Ierse Zee en nog verder en toch kan men zeggen, dat in mei weer een nieuw seizoen aanbreekt. stelde de Kerkeraad ons alsnog in de gelegenheid dié informatie te verschaffen die bij de eerste besluitvorming had ont broken. Dit gesprek met de Kerkeraad leidde tot een terugnemen van de aanvan kelijke afwijzing. Vervolgens kregen wij de gelegenheid om op een speciaal voor dat doel belegtie gemeente-avond in de Vredevorstkerk voorlichting te geven over doelstelling en functioneren van de KGIJ. De toch nog talrijke tegenstanders waren dit ei wel op praktische of op principiële gronden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Door asfalterings- werkzaamheden op de oostelijke rijbaan van Rijksweg 9 zijn gisteren nabij de tunnel (richting Uitgeest) nogal wat op stoppingen ontstaan. Zo kon het dan ook voorkomen lat hier een zogenoemde kop- staart-aanrijding plaats had, waarbij vier auto’s betrokken waren. Door deze ket tingbotsing, waarbij alleen materiële scha de ontstond, werden beide rijstroken ver sperd. IJMOND. Vandaag kan men op di verse plaatsen in de omgeving van Hoogo vens geconfronteerd zijn geweest met een veelheid aan lawaai. Het betreft hier het afblazen van Centrale II van het Hoogo- venbedrijf in verband met het controleren van de veiligheden in deze centrale. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Dit weekeinde is uit een perceel aan de Vlugthovenstraat in Santpoort geld gestolen tot een bedrag van f 2685. Men drong het pand binnen door een raamventilator naar binnen te drukken, waardoor het keukenvenster kon worden geopend. De winkel beneden en de eerste verdieping werden geheel door zocht. Kandidaatsexamen actuariaat: E. N H. W. Smits, Hillegom; doctoraal examen econo mie: R. S. A. Pessel Heemstede. R. J. Schreuder, A. J. Smit T. G. F. Visser en R. J. Wijnands. Haarlem. Tandartsexamen S. C Algera, IJmuiden; examen MO-b- natuurkunde E. Mouthaan. Santpoort. BEVERWIJK Zondag pl. hield de Kritische Gemeente IJmond haar laatste vie ring in de Jozefkerk aan de Laan der Nederlanden in Beverwijk. Aan een periode van bijna zes jaar kwam daarmee een einde. De veertiendaagse kwart-voor-twaalf- bjjeenkomsten, veelal bezocht door meer dan 1.000 mensen, hebben de afgelopen jaren veel markante hoogtepunten gekend. Al verlaat de KGIJ de Jozefkerk, zjj stopt geens zins met haar vieringen en activiteiten. Deze worden namelijk voortgezet in de even eens aan de Laan der Nederlanden gelegen Vredevorstkerk. Over de besprekingen met de Gereformeerde Kerkeraad betreffende het ter beschikking stellen van de Vredevorstkerk aan de KGIJ, deed de heer J. Bouma In deze viering verslag. voor de opgave, die verbondenheid met de Una Sancta waar te maken. U doet dat reeds door uw dienst aan andere gemeenten, door solida riteit met allen die in onrecht of verdruk king leven. U zult het ook kunnen doen door de band met de bisschop en door hem met de grotere kerk op een dieper dan organisatorisch niveau vast te houden en te verstevigen: eenheid van getuigenis en dienst. Dat zal creativiteit van u vra gen, volharding en geloof. Hij vervolgde met „De opgave waar voor u staat is dat doel te verwerkelijken, terwijl een deel van de middelen u ont breken. De bisschop zal het voorgaan van een 1c priester niet voor zijn ver- an heid kunnen nemen. Als hij dat verJUaftpt, doet hij dat niet uit een geest van formalisme of legalisme, maar om het grotere goed van de verbonden heid, de gemeenschap met zijn medebis schoppen over heel de wereld en met de kerk van Rome, met de opvolger van Petrus. Dat is een groot goed. Het te moeten missen, althans voor een deel, is. toch ook voor de KGIJ een gemis, een defect. Sommigen van u zullen dat niet zo ervaren, anderen zullen het wel zo erva ren. Als u daarin slaagt, is het niet uitgeslo ten, dat dit ook van de kant van de omringende kerken en van de kant van de bisschop herkend en erkend zal wor den. Als het doel waarvoor de kerkorde bestaat, bereikt wordt met overtreding van de kerkorde, dan bestaat tevens de mogelijkheid, dat uw gemeente een bij drage levert, mischien op korte, misschien op lange duur, aan een aanpassing van de kerkorde aan de veranderde maatschappe lijke en culturele situatie. Ik hoop en bid met u, dat de vruchten van de Geest zich, in uw gemeente zo duidelijk mogen verto nen, dat iedereen, ook de bisschoppen zullen beseffen, dat het kerkordelijk oor deel, dat een veroordeling moet inhouden, hier dient opgenomen te worden in hei hogere oordeel, dat een geestelijk oordeel is, en dat een oordeel van gemeenschap in geloof, getuigenis en dienst is.” van D’66 in de IJmond is enige wijziging aangebracht. De samenstelling is nu: G. H. E. van ’t Groenewoud, Heemskerk, voorzitter; mevrouw A. Reijkers, Bever wijk, penningmeesteres; mevrouw E. Beij- len, Beverwijk, secretaresse en H. Wil mink, Beverwijk, lid. Over de contacten met het bestuur van de Vredevorstkerk zei hij: „Na een aan vankelijke afwijzing van ons verzoek Van de Postduivenhoudersvereniging ..IJmui den" te IJmuiden namen dit weekeinde 168 dui ven deel aan een wedvlucht van St. Qulntin af over een afstand van 306 km. De lossing van de duiven geschiedde om 9.00 uur. Een duif van P. v. Dongen bereikte als eerste het hok om 14.39 uur; de laatste prijsduif om 15.19 uur. Door de harde Noord-Oostenwind een traag verloop met diverse liefhebbers naast de prijzen. De uitslag was als volgt: P. V. Dongen 1 12: J. Sponselee 2 10 18 27; A. Voetman 3 22 33; Hoekstra en Zn. 4 19 21: F. Piers 5 15 17 26 28; K. Metselaar 6 13 24 32; A. J. Koster 7 29; J. Kraaijenoord 8 9 14 20 30 31 34; A. J. Busman 11 16 23; P. Parlevliet 25. Van de Postduivenhoudersvereniging „De IJ- monden” (zaterdagvliegers) namen dit weekend 170 duiven deel aan een wedvlucht vanaf St. Ghislain H. over een afstand van 231 km. De duiven werden om 11.50 uur in vrijheid gesteld. Strijker klokte de eerste om 15.43 uur. Laatste prijsduif 16.07 uur. Door het koude en regenachtige weer en de krachtige noord-oostenwind bereikten de duiven geen grote snelheid. Toch had de vlucht een snel verloop met weinig achterblijvers. De voorlopige uitslag luidt: Strijker 1 29 32; v. d. Scheer 2 16 24 28 30 31; Verduin 3 5 10 14 15; de Vlugt 4 11 13 27 34; Schoone 6 9 17 20 25: Klinkenberg 7 21; Kay 8 12 26 33: Suurmond 18: de Jongh 19 23: Dijkhuis 22. Het is overal aan en in de directe «ingeving van de havens te merken. De ship-shores worden wat drukker bezocht, nieuw materiaal wordt aangeschaft en aan de kant is men volop bezig met herstelwerkzaamhedenScheepswanden worden gebikt; personeel van classificeer- machinekamer een extra beurt krijgt, bedrijven is hard aan het werk met schuur- machines en schilderwerk, terwijl menige Schepen, die nu nog deels onder een laag roest verborgen zijn worden in de menie gezet en krijgen vervolgens een definitie ve deklaag. In enkele dagen kan men het meest verweerde schip zien opkalefateren tot een blinkend en kleurrijk geheel, dat straks met de vlaggen in top weer zal uitvaren in de hoop op een goede vangst. Het is druk op het ogenblik aan de Zuidzijde, want niet alleen de classificeer ders zijn er aan het werk, ook de beman ningen hebben er de handen vol met allerlei werkzaamheden, zoals netten boe ten, kisten schoonmaken en al die andere huishoudelijke werkzaamheden aan boord van een vissersvaartuig. Het is overigens een gezellige drukte, welke vooral als de zon schijnt menigeen een wandeling of fietstocht naar de waterkant doet onder nemen. Een handwerk dat steeds boeit ook al omdat het zo eenvoudig lijkt, maar menige landrot toch niet kan nadoen is het boeten van de netten. Een karwei, dat nauwgezet verricht wordt. Behalve door de heer J. Bouma werd de afgelopen zondag ook een toespraak ge houden door Prof. Dr. F. Haarsma. Deze is als pastoraal-theoloog werkzaam aan de universiteit van Nijmegen. De laatste ja- ren is hij in toenemende mate geïnteres seerd geraakt in de ontwikkelingen aan de basis van de kerk. Over de KGIJ publiceerde de Nijmeegse hoogleraar ver schillende artikelen, o.a. in het dagblad „De Tijd” en in het internationale tijd schrift „Concilium”. In zijn toespraak zei Prof. Haarsma: „Ik kom niet met een speciale opdracht, een bijzonder mandaat of met welk gezag dan ook”. IJMUIDEN. De personeelsvereniging van de bedrijven voor Gas en Water der Gemeente Velsen organiseerde zaterdag op de velden van de VV Velsen het drieën twintigste Waterleiding voetbaltoernooi. Er werd aan deelgenomen door tien bedrij ven, hoofdzakelijk afkomstig uit het mid den en zuiden van het land. De organisa tie kan terugzien op een een geslaagde sportdag. Voor vrij veel publiek zorgden de deelnemers nu en dan voor leuke staaltjes voetbal. En hij vervolgde: „Ik ben gekomen om als vriend een woord te spreken, een woord dat wellicht kan helpen om u de situatie waarin u verkeert enigszins te verhelderen. Welnu, kerkordelijk begeeft u zich in een scheve situatie. Kerkorde is niet een bagatel, het is niet iets datje zonder meer naast je neer kunt leggen. De Geset is geen Geest van wanorde, maar van orde! Het maakt u ook kwetsbaar en het kan u als gemeente in een isolement drijven. U stelt zich op in het span ningsveld tussen de twee lijnen die ik heb geschetst. U komt in een gespannen ver houding met de eenheid en de apostolici- teit van de Kerk die wij in geloof belij den. Kerkorde is, ik herhaal het, geen geringe zaak. Maar ik moet eraan toevoe gen: kerkorde is ook niet alles. Kerkorde is een middel, een belangrijk en op den duur onmisbaar middel, maar het is geen doel. De orde van het geloof, de orde van de verbondenheid in de geest en de sacra menten. de orde van de gemeenschap in liefde en dienstbaarheid, dat is het doel", aldus prof. Haarsma. Afgelopen zondag troffen bewoners van een woning aan de Rijksweg in Santpoort bij hun thuiskomst een onbekende man aan bij de keukendeur. Blijkbaar betrapt ging de vreemde er onmiddellijk via de achterdeur vandoor. Het bleek dat een ruitje van de keukendeur reeds vernield was, terwijl ook de sleutel van het slot al was omgedraaid. De man was echter nog niet binnen geweest. Uit een woning aan de Burgemeester Enschedelaan werd 275 ontvreemd. Hier werd een keukendeur geforceerd. Van de keukenaanrecht werd een portemonnee «net de genoemde som geld meegenomen. Aan dezelfde laan is nog een woning doorzocht. Ook hier kwam men binnen via be keukendeur. Hoewel alle kasten en laden in het huis zijn doorzocht, werd er niets vermist. mand minder dan Henk Groot, die ook bij de wedstrijd aanwezig zal zijn. Voor deze titanenstrijd tussen voetbalprominenten zal geen entreeprijs worden geheven, du^ iedereen is welkom op het sportveld in Zeewijk. Als laatste onderdeel van het feestpro gramma is er op zondag 4 juni een zeskamp waaraan alle spelende en ook niet-spelende leden kunnen deelnemen, voor heren. Ook voetbal-lustige dames kunnen de kicks’ aantrekken, want voor hen staat er op die dag een vierkamp op de lijst. De aftrap voor dit evenement is om 12 uur. Van de Postduivenhoudersvereniging „De Bon te Duif’ te IJmuiden namen dit weekeinde 220 duiven deel aan een wedvlucht van St. Quentin af over een afstand van 310 km. De lossing van de duiven geschiedde om 9 uur. Een duif van Sj. Heis bereikte als eerste het hok om 1433.30 uur; de laatste prijsduif om 15.10.31 uur. De uitslag was als volgt Sj. Hels 1 2 9 17 29 31 36 39 41; Verschuren 3 10 16 23 38 43; Dekker 4 20 28: Broek 5 15 26 27 30 34 40; Vis 6 14 22; Bruynes 7 25 35; Bot 8 11 13 24 37 42 44; Jellema 12 21; Kaldenbach 18 32 33; Griekspoor 19. Van de Postduivenhoudersvereniging „De Snel- vlieger" te IJmuiden namen dit weekeinde 336 duiven deel aan een wedvlucht van St. Quentin af over een afstand van 306 km. De lossing van de duiven geschiedde om 9.00 uur. Een duif van J. Koorn bereikte als eerste het hok om 14.35.33 uur; de laatste prijsduif om 15.10.30 uur. Zware vitessevlucht door de harde N.O.-wind. Toch had de vlucht een voorspoedig verloop met weinig achterblijvers. Goede uitslagen van J. Koorn, C. M. Koks Jr. en P. Schotvanger; ver rassend herstel van J. W ijker. De uitslag was als volgt J. Koorn 1 9 12 20 32 39 46 51 52; J. Wijker 2 13 27 62; S. Voet en Zn. 3 6 29 37 38 40 49; C. M. Koks Jr. 4 14 23 30 44 55 60 63; H. Boddeke 5; P. Schotvanger 7 16 17 21 61; H. J. Broek 8: K. Klepper 10 66; A. Wamaar 11 25; W. Remmers 15 33 64; C. Zwanenburg en Zn. 18 22 58; Gebr. Boender 19 34 45; Jac. Broek, 24 31; A. J. Ham 26 28 56; A. v. d. Zee 35 68; F. Booy 36; Chr. Prins 41 47 48; N. Dankelman 42 67; P. v. Kaam 43 50 59; B. Visser 53 65: M. Hensen 54; W. A. Rolvink 57. Van de Postduivenhoudersvereniging „P. v. Oranje Nassau" te IJmuiden namen dit week einde 106 duiven deel aan een wedvlucht van St. Quentin af over een afstand van plm. 312 km. De lossing van de duiven geschiedde om 9 uur. Een duif van P. Groen bereikte als eerste het bok om 14.58.2 uur: de laatste prijsduif om 15.39.30 uur. Met een harde N.O.-wind op kop. is het deze week goed slecht geweest voor onze gevleugelde vrienden. Ze hebben er dan ook heel hard voor moeten werken om weer op hun vertrouwde hokken terug te keren. Heer Boekweg maakte een mooie uitslag en wel 2 5 8 14 17 20. De uitslag was als volgt P. Groen 1 15 18; J. Boekweg 2 5 8 14 17 20: J. v. Loon 3 7 19: J. Janssen 4 11; F. Bruisschaart 6; H. de Weers 9 16: B. Thomassen 10; C. Alders 12; W. Kool 13; B. de Goede 21: J. v. Sikkelerus 22. In dit verband gaf hij een uiteenzetting over het funktioneren van de KGIJ in de Jozefkerk tot nu toe, en de condities waarop deze aan de Kritische Gemeente ter beschikking stond, en wel als volgt: „De ongehinderde voortgang van de vie ringen in de Jozefkerk is met de betaling (onder protest) van dit bedrag evenwel nog geenszins veilig gesteld. Een huurcon tract, op uitsluitend zakelijke basis, ont breekt namelijk en het parochiebestuur wenst dit ook niet aan te gaan. Toch wetend dat wij statuair een geheel eigen relatie met het Bisdom onderhouden, wenste het parochiebestuur in een huurcontract de mogelijkheid tot ont binding daarvan in te bouwen voor het geval de aard van onze relatie met de Bisschop niet meer zou stroken met de opvattingen die het parochiebestuur daar over heeft. U begrijpt dat een contract, waarin de rechten op een tussentijdse ontbinding volstrekt eenzijdig aan het pa rochiebestuur worden voorbehouden, voor ons onaanvaardbaar was.” Aan boord van bijna alle schepen aan de Zuidzijde werd geschilderd en gemenied dat het een lieve lust is. Wanneer dit vissersvaartuig straks uitvaart zal het fleurig geschilderd ter visvangst gaan. Het laatste woord was nu wederom aan de Kerkeraad. Deze heeft het hierbij bij zonder moeiljjk gehad. Zonder op de details van de discussies en de stemmin gen in te gaan kan ik U verklaren dat wij respekt moeten hebben voor de wijze waarop de eindbeslissing tot stand is geko men. Deze houdt In dat voortaan, op de zaterdagavond, de Vredevorstkerk, com pleet met bljruimten als crèche, ontmoe tingsruimten voor discussie na de vierin gen, met koffievoorzieningen etc., aan ons ter beschikking staat”. Konftreet betekent dit alles dat de Kritische Gemeente IJ mond reeds op zaterdag, 27 mei, 's avonds om 7.15 uur haar volgende viering heeft in de Vredevorstkerk. Of het aanvangsuur gunstig is voor de bezoekers zal na enige vieringen door middel van een enquête worden onderzocht. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Gedurende drie dagen zal het gemeentelijk waterleidingbedrijf flink doorspoelen teneinde de aanslag in de buizen zoveel mogelijk te verwijderen. Dit zal in de eerste plaats gepaard gaan met op diverse nlaatsen vrij veel water in de straten met name in de omgeving van de Trompstraat en de Wijk aan Zeeërweg. Ofschoon het een normaal onderhoud be treft houdt deze schoonmaakbeurt toch ook verband met de bijzonder slechte smaak van het water de laatste tijd. Deze smaak is een gevolg van het mengen van het eigen water met ongeveer éénvijfde deel water van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf. Door deze menging zo me nen de smaakdeskundigen bij het water leidingbedrijf moet een bepaalde reac tie ontstaan zijn op de aanslag in de leidingen. Aangenomen wordt, dat dit na enige tijd zich geheel zal herstellen. In ieder geval hoopt men reeds verbetering te brengen in die situatie, door het door spoelen van de buizen. Eventueel kan dit ook gepaard gaan met wat bruinachtig leidingwater in de woningen, doch dat is van tijdelijke aard en zal zoveel mogelijk tot het uiterste beperkt worden zo deelde het waterlei dingbedrijf vanmorgen mede. De uitslagen luidden: Amstelveen— Apeldoorn 0—2. Velsen—WMN (Waterlei dingbedrijf Midden-Nederland uit Utrecht) 10, PWN (Provinciaal Water leidingbedrijf van Noord-Holland, Bloe- mendaal)—Amsterdam 00, Rotterdam- Deventer 51, AmsterdamRotterdam 30, PWNN.W. Brabant 03, Apel doornVelsen 00, AmstelveenWOB (waterleiding Mij. Oost-Brabant, Den Bosch) 1—2, WMN—WOB 0—1, Amstel veenVelsen 05, DeventerN.W. Bra bant 04, PWNRotterdam 12, Rotter damN.W. Brabant 01, Amsterdam Deventer 3—1, ApeldoornWMN 41, Velsen—WOB 1—2, PWN—Deventer 2—0, AmstelveenWMN 04, Apeldoorn WOB 0—3, Amsterdam—N.W. Brabant 0— 2. Daarna speelden Amstelveen en Deven ter om de negende en tiende plaats; uit slag: 42 voor Amstelveen. Om de zeven de en achtste plaats, WMN en PWN 03, om de vijfde en zesde plaats: Apeldoorn Rotterdam 00, Apeldoorn winnaar na strafschoppen. In de strijd om de derde plaats versloeg Velsen Amsterdam met 31 en legde daardoor beslag op de eervolle derde plaats. De finale werd een Brabants onderonsje. WOB en N.W. Bra bant bleken met de 00 eindstand aan elkaar gewaagd, maar bij het nemen van de strafschoppen bleek WOB over betere schutters te beschikken. WOB bracht al dus de titel van dit geslaagde drieëntwin tigste toernooi op zijn naam. De sportivi- teitsbeker kwam naar het oordeel van de scheidsrechters toe aan Deventer, dat geen enkele winstpunt wist te scoren, maar zeer sportief bleef voetballen. IJMUIDEN. Binnen gaan de vlaggen in het sportpark Zeewijk diverse malen feestelijk in top omdat de voetbalvereni ging Stormvogels opl juni precies zestig jaar bestaat. Ter viering van dit heugelij ke feit heeft deze vereniging een klinkend feestprogramma samengesteld, dat niet al leen voorziet in een ontspannen samen zijn. doch waarbjj ook inspanning aller minst geschuwd werd. Allereerst is er op zaterdag 20 mei de officiële receptie van 16.00-18.00 uur in Paviljoen „IJmond” aan de Seinpostweg in IJmuiden. Aansluitend daarop volgt een feestavond, waarbij het Trio Van Eerden een en ander muzikaal zal opluis teren. Op het voetbaltenrein van Stormvogels, in Zeewijk, zal op donderdagavond 25 mei een ere-wedstrijd worden gespeeld tussen de eerste elftallen van Stormvogels en Telstar. Voor trainer- Rap wellicht al een leuke gelegenheid vers talent in te zetten, al heeft het bestuur van Stormvogels de verzekering gekregen dat het absoluut het eerste elftal zal zijn, dat in deze ontmoe ting de grasmat in Zeewijk zal gaan bespelen. De wedstrijd begint om 18.45 uur. Voor de pupillen en B en C junioren wordt op zaterdag 27 mei het „Klein vuurtoren toernooi” gespeeld dat 's mor gens al om tien uur begint, eveneens op eigen terrein. De zondag direct daarop volgend zal het „Groot vuurtoren toer nooi” worden gehouden, bestemd voor de A junioren. De eerste aftrap daarvoor zal ook weer om tien uur ’s morgens zijn. Veteranen uit oude gloriedagen van Stormvogels zijn in dit feestprogramma niet vergeten. Klinkende namen van wel eer zullen op zaterdag 3 juni om 15 uur op Stormvogels grasmat hun voetbaltech- niek kunnen botvieren. Het' zal een sfeer volle veteranenwedstrijd worden tussen het kampioenselftal uit 1952, waarmee deze IJmuidense voetbalvereniging het eersteklasserschap behaalde, en dat nage noeg geheel compleet is alleen keeper Piet Kraak kan niet komen Deze oudgedienden zullen het opnemen tegen een speciaal uit gerenommeerde spelers samengesteld elftal van nationaal bekende veteranen, dat gecoached wordt door nie- het bestuur Fm H A.: Ik liiiir il

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5