Ouders call girl boos over onthullend boek Authentieke Nederlandse Operastichting belooft een boeiend seizoen Wisselend balletwerk R’dams Danscentrum Keiler Gloedvolle bronzen sieraden uit Finland „Mattheus” Haar modejournaal Nu: recepten bij KlopKlop Santo half B F v GÖTZ FRIEDRICH EN MICHAEL GIELEN BENOEMD IN AR liSUEKE LEIDING Roemeense auteurs Succes voor stuk van Hella Haasse in Boymans uitgesloten Grafiek Goltzius BIER BOTTEL- VERS Ur U bóftils u van vis ferf - 9 DINSDAG 16 MEI 1972 Primeur voor Groningse Bachvereniging (Van onze correspondent) (Van onze kunstredactie) AT halfvolle koffiemelk ALLEEN BIJ UW SLIJTER BUSSUM De Bussumse uit geverij Aquarius heeft afgelopen zaterdag de vertaling van de Ameri kaanse bestseller (sinds februari twee miljoen exemplaren verkocht) „The happy hooker” op de markt gebracht. In een recordtijd van drie weken is het vertaald, gedrukt en verzonden. Want er was haast bij. De ouders im mers van de jonge schrijfster van het boek, dat in het Nederlands de titel heeft gekregen „De Xaviera Hollan der Story”, zijn een in Amsterdam wonend echtpaar dat vindt dat zijn goede naam en faam door het boek in geding wordt gebracht. lekker van smaak.... uw koffie op kleur Viervoudige hoofdrol voor Liz Taylor bia te bewonderen, waarbij de ex clusieve kaarsencollectie van Ju- hava zeker niet misstaat. Dan is er de zeer aparte confectie van Vuok- ko en Marimekko, waaraan zeer inventieve ontwerpers hun naam verbonden. DE KENNIS over Finland gaat begrijpelijkerwijs voor velen niet verder dan dat het langge rekt en bosrijk is, de zomer kort en koning Winter er lang en streng regeert. Voorts wordt het hogelijk geroemd als het land der duizend meren en is het uiterste noorden het domein van de Lappen en de rendieren. Spreekwoordelijk voor dit land is dé befaamde sauna, doch over deze knusse stoom- werkgewoonten heb ik u korte lings al uitvoerig mogen infor meren. Finland heeft echter op an dere gebieden nog aanmerkelijk meer boeiende zaken te bieden. Zo valt er bijzonder fraai glas- en aardewerk onder andere van Ara- AMSTERDAM De Nederlandse Operastichting heeft gistermiddag op een persconferentie de plannen be kendgemaakt voor het nieuwe sei zoen. Intendant Hans de Roo stelde met zichtbare voldoening vast dat er in het seizoen 1972-1973 een zo breed mogelijk overzicht zal worden ge geven van het huidige opera-reper- toire. Monteverdi en Maderna mar keren dere ikwijdte van het nieuwe speelplan, dat veertien opera’s omvat. Er zijn enkele herhalingen, maar er zijn zeven nieuwe produkties, die bij zondere aandacht verdienen. Het grootste nieuws is, dat met ingang van 1 september 1973 Michael Gielen gaat optreden als chef-dirigent en Götz Friedrich zijn intrede zal doen als chef-regisseur. Zij zullen worden belast met de opbouw van het reper toire en met de uitbreiding van het aantal voorstellingen per seizoen. Er kon nu al aangekondigd worden dat het seizoen 1973-1974 een Monte- verdi-seizoen zal worden met voor stellingen van Orfeo, Poppea, II Com- battimento, etcIn hetzelfde sei zoen zijn opvoeringen te verwachten van Norma (met Christine Deute- kom), Wozzeck, Pelleas, Tristan en Isolde, en Dorian Gray van Hans Cox. Vis op z’n Spaans MM 'Ml***. ADVERTENTIE ADVERTENTIE b.v. Bayovla 33 Bé TER MAAT ROTTERDAM. In het prentenkabi net van het Museum Boymans van Beu- ningen in Rotterdam wordt tot en met 16 juli een tentoonstelling gehouden van gra fiek van Hendrick Goltzius (1558-1617) en zijn leerlingen. De Haarlemmer Goltzius neemt een be langrijke plaats in in het Nederlandse kunstleven aan het eind van de zestiende en het begin van de zeventiende eeuw. Zijn werk bestaat uit een groot aantal tekeningen, schilderijen en gravures. ROTTERDAM Het Rotterdams Dans centrum onder leiding van Ineke Sluiter bestaat nu drie jaar en presenteerde za terdag in de Rotterdamse schouwburg een wisselend programma. Op een suite uit „Watermuziek” van G. F. Handel maakte Ineke Sluiter zelf voor tien dansers een choreografie, waarbij ze haar groep onge veer behandelde als een orkest. De bewe- gingsstroom wordt continu overgenomen door steeds weer andere groepjes of solis ten, die gebruikt worden als instrumenten. GRONINGEN. De Groningse Bachvere niging zal als eerste in Europa in 1973 onder leiding van haar dirigent Johan van der Meer een authentieke concertuitvoe ring geven van Bachs Mattheus Passion. Een dergelijke poging is tot nu toe alleen op grammofoonplaten verwezenlijkt. IN HET HIERBOVEN genoemde ge zelschap mogen evenwel de uitstekende edelsmeden niet worden vergeten. De kunstzinnig uitgevoerde ontwerpen zijn ware meesterwerkjes van edelsmeed kunst. Behalve met goud en zilver wer ken de Finnen echter ook veel met brons. Om ons daarmee eveneens te laten kennismaken heeft Aragne Sie raden N.V. in Haarlem veel fraais ge ïmporteerd van het bekende Finse ju welenatelier Lapponia Jewelry. De ontwerper van dit atelier, Björn NEW YORK. Elizabeth Taylor is van plan een viervoudige hoofdrol te gaan vervullen in de verfilming van het toneel stuk Twigs dat op Broadway triomfen heeft gevierd. Het stuk is geschreven door George Furth en is een comedie over drie zusters en hun moeder. Liz, thans bezig met de verfilming van het toneelstuk Night Watch, zal begin vol gend jaar aan Twigs kunnen gaan begin nen. Sinds enkele jaren streeft de Groningse Bachvereniging op initiatief van haar diri gent Johan van der Meer naar de grootst mogelijke stijlzuiverheid in uitvoeringen van oude muziek. Het was op uitnodiging van dit koor, dat het beroemde ensemble Concensus Musicus uit Wenen in novem ber 1970 voor het eerst in Nederland optrad in een gezamenlijke uitvoering van Bachs Magnificat. BOEKAREST (AP). Het Roemeense communistische bewind heeft op afdoende wijze de lastigste dissidenten het zwijgen opgelegd door ze uit te sluiten van de a.s. vergadering van de- vakbond van Roe meense schrijvers. De dissidente schrijvers, zoals de beken de romanciers Paul Goma en Doemultroe Tepeneag, zijn niet uit de vakbond zelf gestoten, hetgeen hun de mogelijkheid van een bestaan als schrijver in Roemenië ontnomen zou hebben. Maar zij zullen niet het woord mogen voeren of stemmen op d e vergadering welke voor 22 mei is vastgesteld de eerste in bijna vier jaar. Daardoor wordt iedere hoop die zij nog mochten hebben de bodem ingeslagen, een liberaal bestuur voor de vakbond te kiezen. De dissidenten verzetten zich over het algemeen niet tegen het communistische stelsel maar slechts tegen de manier waarop dit in Roemenië functioneert. Dell Publishing, van Vera de Vries voor 100.000 dollar zou hebben Het gevolg van een dergelijke werkwij ze is, dat als één van de stemmen hapert, het hele bewegingsspel in het water valt. Bij de uitvoering in Rotterdam wist de groep dit gevaar met elan te vermijden. Een ander gevolg van dit gebruik van de dansers als instrumenten is, dat het ver schil tussen mannelijke en vrouwelijke instrumenten nauwelijks meer opvalt, be halve dan in de kleding. Icarus van Lucas Hoving vormde het tweede programma-onderdeel. We zagen twee dansers als Icarus en zijn vader Daedalus een aantal totaal onbegrijpelijke bewegingen maken, die volgens het pro gramma moesten betekenen dat ze gevan gen gehouden werden en zochten naar een mogelijkheid om te ontsnappen. Ze vinden die door het aanbinden van vleu gels van was en daarmee weg te vliegen. BeKend is het verhaal dat Icarus dan in zijn enthousiasme te hoog wil stijgen en zo dicht bij de zon komt, dat zijn vleugels smelten en hij neerstort. De instrumentale koren zullen worden gevormd door ruim 30 barokspecialisten, die alle oorspronkelijke instrumenten be spelen. Deze musici zijn voornamelijk af komstig uit het Nederlandse Leonhardt ^Consort en het Brusselse Allarius Ensem ble. Voor de sopraan- en altsoli zal ge poogd worden jongensstemmen aan te trekken. Het is de bedoeling in deze uitvoering de dubbelkorigheid niet te be perken tot de opstelling van koren en orkesten, maar deze ook door te voeren in die van solisten. De uitvoeringen zullen worden gegeven 31 maart en 1 april volgend jaar in verschillende plaatsen in het land. van Dell Publishing en toen er moeilijk heden dreigden door de stappen van Ve ra’s moeder bij Dell schadevergoeding te hebben geclaimed. Hierop heeft Dell nim mer gereageerd, aldus de Bussumse uitge verij. Jako Otte zegt dat „ook Vera ak koord is gegaan met de gekuiste Neder landse vertaling.” Hij heeft haar opge haald van Schiphol toen ze daar een week geleden aankwam, nadat ze uit Amerika was uitgewezen. Otte heeft nog dit week einde contact met Vera’s moeder gehad waarbij hij het inmiddels uitgegeven boek heeft laten zien. Ze zou toen gezegd hebben „wel, dan is er niets meer aan te doen”, aldus Aquarius. In de bestseller neemt Vera geen blad voor de mond. Geen detail van haar handel en wandel in de „business”, tot het omkopen van politie enz. toe wordt ver zwegen. Vera, tijdens de Tweede Wereld oorlog geboren, was via Zuid-Afrika naar New York getrokken, kwam daar in het wereldje van de callgirls terecht en heeft zich toen binnen twee jaar opge werkt tot de meest bekende „directrice” van een call-girlcentrale. Omdat de politie haar op de hielen zat, moest zij tenslotte onlangs Amerika verlaten. WECKSTRÖM HEEFT voor zijn kunstwerkjes al heel wat prijzen in de wacht gesleept en als u met zijn werk kennismaakt zal dat geenszins verwon dering wekken. Hij maakte ringen, armbanden, ceintuurs en hangers, als kleine sculptures. Zijn bronzen sieraden passen bovendien bijzonder goed in het huidige modebeeld; warm materiaal dat niet voor niets de toepasselijke naam Flame Bronze kreeg toebedeeld. Als u werkelijk eens heel iets anders wilt, dan bieden de exclusieve ontwerpen van Björn Weckström u hiertoe een goede gelegenheid. Weckström, betiteld als een revolutio nair man, heeft nu dan ook brons als materiaal gekozen voor zijn nieuwste collectie. Een materiaal overigens dat voor sieraden zeer lang uit de gratie is geweest, doch in het verre verleden bij Etrusken en Kelten zeer gewild was. Vooraanstaande juweliers in Nederland hebben deze zogenoemde Flame Bronze- collectie, naast het goud en zilver van Lapponia, opgenomen. caloriearm f 1.27 per pakje -I leuk recept op elk zakje „22 Pages” is al een ouder werk van Ineke Sluiter en bestaat ook al uit vele korte fragmenten waarvan ik in het bij zonder wil noenjen een deel voor vier mannen, een solo voor (alweer) Louise Frank en vooral het slot, waar alle dan sers als silhouetten tegen een lichte blau we achtergrond op een zachte roffel in het orkest hun beweging langzaam laten stollen tot een volslagen stilstand, die dan opeens weer belicht wordt. Het laatste ballet werd gemaakt door Bianca van Dillen Het heet „Evolu” en is wat lichter van aard dan de rest van het programma. In wijdmazig gebreide zilve ren pakken, met helmen uit het zelfde materiaal en metalen brillen op, werd er tamelijk vrijblijvend gehuppeld over het toneel op muziek van Miloslav Kabelac, waarbij het als een verademing werkte, toen de dansers één voor één hun helmen en brillen afdeden en ons lieten genieten var» loshangende haren Als algemene indruk mag gezegd wor den, dat het Rotterdams Danscentrum met een zeer bezienswaardig programma te voorschijn kwam, dat in vlot tempo werd afgewerkt, dat wil zeggen met bij zonder korte pauzes tussen de nummers, wat bepaald niet van al onze dansgezel schappen gezegd kan worden. Het Rotter dams Danscentrum treedt 6 juni op in het Vondelpark te Amsterdam en op 28 juni in het Openluchttheater van Bloemendaal. CONRAD V.D. WEETERING DEN HAAG. „Geen Bacchanalen", dat Hella Haasse in opdracht vap Nieuwe Komedie schreef, heeft groot succes: deze maand wordt er de honderdste voorstel ling van gegeven, op 25 mei in de Brakke Grond in Amsterdam. „Geen Bacchanalen” werd in de regie van Erik P'ooyer op 10 december vorig jaar uitgebracht in het Haags Ontmoe- tingstheater. In 36 plaatsen werden voorstellingen gegeven. De voorstellingen, waarvoor het publiek vrij kaartjes kon kopen, waren praktisch allemaal uitver kocht. De honderdste voorstelling in Am sterdam is de laatste van de serie opvoe ringen van het stuk in Amsterdam. Leg 1 kg schelvis-, kabeljauw- of wijtingfilets in vuurvaste schotel. Verdeel 1 in plakken gesneden ui, 6 eetlepels gehakte rode paprika, 2'h dl tomatensap, 1 eetlepel worcestershiresaus, 1 eetlepel azijn, 1 eetlepel bruine suiker en 1 eetlepel fijngehakte peterselie over de vis. Enkele klontjes boter erop. Stoof de vis 25. minuten in hete oven gaar. Vis houdt fit k Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag^ Dus tekende mevrouw De Vries haar man is namelijk ernstig ziek protest aan en nam een advocaat in de arm om de verschijning van het boek (Vera de Vries’ autobiografie als madam van een call-girlgroep in New York) te verhinde ren. Aquarius, al eerder in het nieuws door de plagiaatbeschuldiging na de uitgave van het puzzelwoordenboek, zegt de rech ten voor vertaling en uitgave in Neder land via de Haarlemse publiciteitsagent Jako Otte te hebben gekocht van de New Yorkse uitgeverij Dell Publishing, die rechten van Vera de Vries voor naar verluidt 100.000 dollar zou hebben ge kocht. Otte zou met de moeder van Vera de Vries zijn overeengekomen dat hij in het „onthullende en niets verhullende” boek de passages over de call-girlpraktijk die betrekking hebben op de Amsterdamse familie zou weglaten. Op het thans ver schenen boek „De Xaviera Hollander Sto ry” staat dan ook een brief van Vera waarin zij verklaart dat zij „het grootste respect voor haar ouders heeft” en: „als het boek in Nederland verschijnt zal ik die gedeelten eruit weglaten die schade zouden kunnen berokkenen aan de reputa tie van mijn ouders.” Aquarius verklaart de rechtenaankoop telegrafisch te hebben bevestigd gekregen Groot nieuws is dat het twee-maande- Iljkse tijdschrift „Opera” zal worden op geheven. Daarvoor in de plaats komt een magazine dat maandelijks verschijnt en waarmee men een veel groter publiek hoopt te bereiken. „Opera” had een oplaag van twaalfhonderd exemplaren zes maal per jaar. „Opera-magazine” krijgt een op laag van 8.000 exemplaren twaalf maal per jaar. Voorts zijn er plannen om met de Opera Studio verschillende kameropera’s uit te gaan voeren van Poulenc, Menotti, Donizetti, Offenbach en Bernstein. Het nieuwe seizoen begint in september Götz Friedrich (links), de komende chef-regisseur en Michael Gielen, die chef-dirigent wordt. met zes voorstellingen van Lohengrin van Richard Wagner, met het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Edo de Waart. Hanneke van Bork zingt Elsa en Sven Olaf Eliasson neemt de rol van* Lohengrin op zich. In oktober volgt een herhaling van „La Fedeltó Premiata” van Joseph Haydn, met Eugenia Ratti en Renato Capecchi. Deze voorstelling was het grote succes van het Holland Festival 1970. In november worden acht voorstellin gen gegeven van „Aus einem Totenhaus” van Leos Janacek met het Radio Filhar monisch Orkest. Deze opera wordt gezon gen in een Nederlandse vertaling, die tot stand is gekomen met de medewerking van de Tsjechische dirigent Bohumil Gre gor, die ook de voorstellingen zal leiden. Op 1 december begint een reeks van negen voorstellingen van „Nabucco” van Giuseppe Verdi een herhaling uit 1970 met het Omroeporkest onder leiding van Hans Vonk en met een bijna volledi ge Nederlandse bezetting. Te beginnen op 21 december volgen tien voorstellingen van Lucia di Lammermoor van Donizetti met het Amsterdams Phil harmonisch Orkest onder leiding van John Matheson. In januari 1973 worden zes voorstellin gen gegeven van „Erwartung” van Arnold Schonberg en Blauwbaards Burcht van Bela Bartók, dirigent Edo de Waart, regie Erik Vos. Blauwbaard’s Burcht wordt ge speeld in een Nederlandse vertaling van Geza Frid een Bartok-kenner bij uit stek. In februari twaalf voorstellingen van Tosca van Puccini onder leiding van Bo humil Gregor met Jan Derksen en Gerry de Groot. Begin maart een herhaling van de on vergefelijke „L’Incoronazione di Poppea” van Monteverdi onder leiding van Gustav Leonhardt. Op 16 maart beginnen zes voorstellin gen van „Aventures et Nouvelles Aventu- res” van Györgi Ligeti door „Satyricon” van Bruno Maderna. Deze opvoeringen staan onder leiding van Maderna en de regie is in handen van lan Strasfogel. Dit is een gloednieuwe produktie in opdracht van de Nederlandse Operastichting. Voor april 1973 staan twaalf voorstel lingen van „Die Fledermaus” op het pro gramma met het Promenade Orkest onder leiding van Franz Allers. Op 2 mei begint een reeks van zes voorstellingen van „Al bert Herring” van Benjamin Britten met een geheel Nederlandse bezetting onder leiding van Jochem Slothouwer. Het seizoen wordt besloten met acht voorstellingen van „Idomeneo” van Mo zart een geheel nieuwe opvoering on der leiding van Michael Gielen met medewerking van Elly Ameling en Eric Tappy. Het is werkelijk bemoedigend om te kunnen constateren, dat de Nederlandse Operastichting zich niet laat intimideren door allerlei moeilijkheden, die ontstaan door het gebrek aan een eigen opera gebouw, maar vol vertrouwen verder bouwt aan een onmiskenbaar stuk mu ziekcultuur. Deze zon werd dan ook ten tonele gevoerd en wel door Louise Frank, en het was prachtig hoe ze de zinderende zonnestralen voelbaar maakte met niet veel meer dan trillende vingers en een trillende voet onder een goudgele rok, waarna ze zich als een werkelijke zon langzaam ronddraaiend wikkelde in haar meters lange gouden sleep. Bewegingen uit dit ballet zijn geïnspireerd op Japans toneel. De muziek is van de Japanner Matsuchita Als laatste nummer voor de pauze volg de toen „lm Wind der Zeit” van de Duitse Pina Bausch. Ze heeft een duidelijk an dersoortig bewegingspatroon dan de groep gewend is, maar toch zeker vallend onder de term „eigentijdse dans”. In tegenstel ling tot klassiek ballet, waar de bewegin gen hun oorsprong vinden in de voeten, is dat bij de zogenaamde moderne techniek zo dat de bewegingen beginnen midden in het lichaam, met als resultaat dat deze dans meer aan de grond gebonden lijkt. Dit werk bestaat uit acht korte bewe gingsconstructies, die vaak doen denken aan tot leven gekomen beeldengroepen waarbij nog opgemerkt moet worden dat dit leven zich erg traag afspeelt, maar wel erg fraai AS

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9