Ton Sijbrands aan de leiding Als de gastvrije en tactvolle Ton Sijbrands wint, feliciteer Van Dijk naar Nice Jan Raas maakte gebruik van de onwil van Balk en Schür Ketting dreigde in tweeën te breken LEO STEEGMAN: houdt risico's in Olympia-cii f ers Ironische Andreiko: Gantwarg hield Andreiko via counter op remise „Attractief voetbal Staartjes kan titel grijpen ik niet” h too 7 Koersen Hilversum Door komst Mulder 17 0 WOdDOLiu- —aaOiDO Duu pan Jte DÖDOD 0 mq ood «Dsaooa 0|l QR IS WOENSDAG 17 MEI 1972 1 99 TB milllimilinilllllllllimillllHllllllllllini - M.ictaliBnnnnr Berlijn-Praag-Warschau (Door Ton Sijbrands) (Door Andris Andreiko) en Maar (Van onze sportredactie) j£- (Van onze sportredactie) race Winnaar Jan Raas, wordt na de zesde etappe verzorgd. ZANDVOORT Toen Leo Steeg man bij Sparta tot opvolger van Elek Schwartz werd benoemd stelde hij zich tot taak om in ieder geval de der de plaats op de ranglijst veilig te stel len om daarmee Spangen het volgend seizoen in ieder geval via Europa-cup III internationaal voetbal aan te bie den. Sparta heeft tenslotte in voetbal lers als een Bosveld, Heijerman, Ven- neker, Klijnjan, Doesburg, Eijkenbroek en zeker niet te vergeten Kowalik en Kristensen voetballers rondlopen die 1 1 3 1 1 1 1 3 3 2 3 1 1 (Van onze sportredactie) <X 'O Een nederlaag leek vrijwel onvermijde lijk, maar Gantwarg hield het hoofd koel en slaagde er via een tegenaanval in de partij op remisie te houden. Zelf moest ik tegen Smith aantreden, die met iedere grootmeester, op Andreiko na, remise ge speeld heeft. In de opening beperkte de Amerikaan zich tot het bekende afwach tende spel, maar toen hij met zwart het randveld 35 ging bezetten, werd hij gelei delijk aan in het defensief gedrongen. Via een offer trachtte hij tot een door braak op lange termijn te komen, maar ik gaf een schijf terug en bereikte een eindspel van beiden zeven schijven, dat wel goede kansen bood, maar waarvan nog lang niet met zekerheid gezegd kon worden dat de winst inderdaad aanwezig was. Maar toen er een afwikkeling volgde, die wit een dam en drie schijven, tegen zwart een dam en één schijf bracht, was het duidelijk dat Smith het niet meer kon redden: na zes uur spelen boekte ik een nuttige zege. is een wapen in de psychologische strijdvoering, waarop de gastvrije Sij brands zijn gasten tracteert. Ik zal niet praten over de eerlijkheid van deze aethoden. Ik vind, dat iedere lezer deze methoden op hun eigen waarde kan schatten. Maar ik kan u wel vertellen dat Sijbrands strijdwijze (zijn kolom in deze krant) effectief blijkt. Poen ik zaterdag naar de' tafel kwam om tegen de Italiaan Laporta te spelen vond ik daar de krant zorgvuldig opengevouwen op de pagina met het r.rtikel van Tons hand. Nu hoor ik op straat, dat onbekende mensen scham pere opmerkingen aan mijn adres ma ken. (Van onze sportredactie) STEENWIJK De Ketting-for- matie heeft gisteren in de zesde etappe van Olympia’s Tour door Nederland van Nijverdal naar Steenwijk een unieke kans laten lig gen. In de veertien man sterke kop groep zaten vier Ketting-renners, maar aan de finish in Steenwijk was de zege toch voor de 19-jarige Zeeuw Jan Raas uit Heinkenszand. Hierover en over het feit, dat de Ketting-mannen in de kopgroep te passief handelden, maakte directeur Ton Ketting zich na afloop ontzet tend kwaad: „Een stelletje lamzak ken zijn het”, brieste hij, „de prof- ploeg, die ik van plan was te begin nen kunnen zij wel vergeten. In hun overdreven gevoel van superioriteit vergeten ze gewoon te fietsen, maar het mes gaat er vanavond al in. Mor gen is Frits Schür kopman en dienen de anderen alleen maar knechten- werk te verrichten. Wie dat niet wil of kan, mag vanavond onmiddellijk naar huis afreizen”. HAC 4 «Sport J C-AJos 6 »4.V.V. 81 ^«1 uit voetbalde het een erg slechte wed strijd voor het publiek, maar men haalde daar toch wel een punt van daan. Misschien hebben wij die twee puntjes die wij nu tekort komen toch wel verspeeld, omdat wij per definitie toch te aantrekkelijk voor het publiek proberen te voetballen. Het kan met aanvallend voetbal mee- en tegenzit ten. In ons geval is het jammer ge noeg het laatste geworden". Toch realiseert Steegman zich nog wel dat een misstap van Twente, thuis tegen FC Den Bosch, in de laatste competitiewedstrijd kan betekenen dat Sparta na een eventuele overwinning tegen Telstar toch nog langszij kan komen, hoewel ook Steegman die kans alleen nog maar in theorie aanwezig acht. Hij stelt: „Je kunt er natuurlijk van mening over verschillen hoe groot onze kansen op die derde plaats op dit moment nog zijn, maar het feit is dat je nog steeds een kans hoe klein die ook is hebt. Anderzijds krijg je het tegen een Telstar toch niet ge makkelijk. Dat begint zich onder Rab toch tot een steeds beter elftal te ont wikkelen. Daarom wordt het ook op Spangen waarschijnlijk toch weer lastig voetballen voor ons". De tototips van Leo Steegman luiden: Den HaagVolendam SpartaTelstar ExcelsiorFC Utrecht NAC—MVV NEC—DWS HVCDe Graafschap AZ’67Heerenveen VW—Roda JC SVVWageningen DFCHeracles CambuurVeendam FSC—PEC EindhovenHelmond Sport zoveel persoonlijkheid vertegenwoor digen dat Sparta zonder restrictie qua voetbal als één van de aantrekkelijkste elftallen uit de ere-divisie kan worden beschouwd. Het is duidelijk dat een dergelijke selectie een dure huishou ding met zich meebrengt. Daarom is internationaal voetbal voor een ver eniging als Sparta bijkans net zo ur gent als voor Ajax, dat ook zonder Europa-cup nooit zou kunnen draaien. Tegen die achtergrond is het tevens duidelijk in wat voor netelig parket het Spangen-elftal zich bevindt nu, met nog één wedstrijd te spelen, FC Twente de voornaamste gegadigde is om als tweede vereniging naast Fey- enoord het volgend seizoen Nederland te vertegenwoordigen in de strijd om de UEFA-cup. Het Nederlandse voet bal wordt door de Europese Voetbal Bond toch nog niet zo hoog aangesla gen dat het met meer elftallen aan dit toch wel attractieve toernooi kan deel nemen. Als men daarbij voegt dat de contracten van Kristensen, Klijnjan, Heijerman en Walbeek aan het einde van dit seizoen bij Sparta verlengd moeten worden (spelers, die zich ook duidelijk realiseren dat het niet deel nemen aan Europa-cupvoetbal een duidelijke inkomstenvermindering tot gevolg heeft) dan is het duidelijk dat Steegman nu opmerkt: „Het is de laat ste weken natuurlijk allemaal niet zo naar wens verlopen. Tegen MVV heb ben wij het uit handen gegeven en ook tegen Feyenoord werd ons verwe ten dat wij te overmoedig zouden hebben gespeeld. Het is echter nooit goed, want tegen FC Utrecht werd weer gesteld dat wij te behoudend zouden hebben gespeeld". Toch is juist de drang van aanval lend voetbal bij Sparta er volgens Steegman de oorzaak van dat Sparta in het zicht van de haven dreigt te stranden. Steegman: „De algemene tendens is ook dit seizoen geweest dat er vaak gesuggereerd werd dat Sparta na Ajax en ook wel Feyenoord het aantrekkelijkste voetbal speelde. At tractief voetbal houdt echter risico’s in. Misschien heeft Twente daarom toch wel slimmer gespeeld. Tegen PSV HILVERSUM De uitslagen van de dinsdag avond in Hilversum gehouden draverijen zijn: Asplenlumprijs 2000 m le afd.: 1. Ken Williams (J. S. v. Leeuwen) 2.51.2 1.25.6. 2. Julius Caesar, 3. Karper K. Win. 1.60, pl. 1.60 2.- 3.20, kop. 3.50, trio 29.40. Asplenlumprijs 2000 m 2e afd. 1. Juliana Silk (P. Zandt) 2.56.1 1.28.1, 2. James Buitenzorg. 3. Katema du Bois. Win. 1.80, pl. 1.40 2.50 1.60, kop. 7.40. Azaleaprijs 2400 m: 1. Klif Areta (T. Oudshoom) 3.36.0 1.30.0, 2. Icarus 3. Jack O. Win. 3.10, pl. 2.20 2.50 1.90, kop. 9.20, trio 123.60. Gouden Armband IV 2040 m: 1. In Time (mevr. M. de Rijk) 2.52.5 1.24.6, 2. Ice cream, 3. Ivonne Hannover. Win. 1.70, pl. 1.30 1.40 2.40, kop. 3.90. Brunfelslaprijs 2000 meter met autostart: 1. Geisha Double (M. Vergay) 1.25.9 2.51.7, 2. Harm ie Judson W, 3. Hero Hol- landla. Win. 4.20, pl. 1.30 1.40 2.40, kop. 3.90, trio 354.30. Recordprijs der 4-jarigen (1600 m met autostart): 1. Jonker Volann (P. Smit) 1.22.4 2.11.8, 2. Jacky Spencer, 3. Junior. Win. 2.90, pl. 1.80 1.20 2.50, kop. 4.60. Bougainvlllea- prijs 2000 meter met autostart: 1. Jako S (M. v. d. Togt) 1.22.9 2.45.7 2. Judge Olivier, 3. Iris Volo. Win. 4.40, pl. 2.60 7.60 5.30, kop. 4.50, trio 1637.70. Beloperoneprijs 2040 meter: 1. Illna (M. Bouwhuis) 1.23 2.49.3, 2. Helios CH, 3. Hen drik BS. Win. 1.60, pl. 1.10 1.10 1.10, kop. 3.90. Begoniaprijs 2440 meter: 1. Komtesse D (J. van Leeuwen) 1.28.8 3.35, 2. Indra, 3. Jax D. Win. 4.10, pl. 2.20 14.80 3.80, kop. 11.90, trio 1579.20. Belopeoneprijs 2040 m 2e afd.: 1. Hea Alkestis VE (M. Bouwhuis) 1.24.3 2.52.-, 2. Interest. 3. Gyas. Win. 8.40, pL 5.70 2 50, kop. 10.60. Tota lise toromzet 321.514.-, Welke reden geeft hij in zijn artikel op, die moet doen bewijzen, dat zijn verzinsel juist is? Zijn argument is, dat in de tweekamp met Koeperman om de wereldtitel twintigmaal remise werd gespeeld. Waarom hij (ik Andris An dreiko) dan nu wel? Is dat niet grap pig? Ik mag nauwelijks aannemen, dat een speler als Sijbrands niet begrijpt, dat de strategie in een tweekamp an ders is dan in een toernooi. Ik mag ook nauwelijks aannemen dat Sijbrands niet weet, dat het voornaamste in een tweekamp is zo te spelen, dat de te genstander geen kans krijgt te winnen. Maar in een toernooi met deelnemers van verschillende kracht is het belang rijkste te proberen zelf te winnen. In een toernooi zoals nu in Hengelo ne men de deelnemers grotere risico’s om te winnen en daarom zijn de resulta ten in een tweekamp heel anders dan in toernooien. Het is zeker, dat iemand als Sij brands, die meerdere keren Europees kampioen is en die nu de wereldtitel voor zich opeist, zoiets moet weten. Maar als dat zo is, zo vraag ik mij onwillekeurig af, waarom heeft de gastvrije Sijbrands de zaken dan zo op hun kop gezet? Waarom gebruikte hij ■’ijn autoriteit als sterkste dammer van Nederland om de redactie van deze krant en honderdduizenden lezers te misleiden? Het antwoord is zeer eenvoudig. Het Deslauriers, wiens positiespel in dit toernooi zeer gunstig afsteekt bij dat van vorige gelegenheden, overspeelde de Mo- negask Agliardi. Voor de strijd om de zesde plaats was de overwinning van Baba Sy op de Surinamer Aliar niet van importantie ontbloot. Herrie dus bij de Ketting-formatie, waarin het duidelijk is, dat beide hoogge plaatste renners Balk en Schür niet voor elkaar willen werken. Schür behoeft dat uiteraard niet te doen, omdat hij in de slottijdrit te Wieringen de sterkste man van de Didamse formatie is. Maar Balk weigerde ook maar één maal in de aanval te gaan om zodoende leider Knetemann te vermoeien en om eventueel de ritzege te pakken. De Kettingmannen peddelden rustig voort en zodoende kon Raas enkele honderden meters voor de eindstreep de marreren en zijn eerste grote zege bin nenhalen. Ook ploegleider Bert Romijn was niet best te spreken over het rijden van zijn pupillen: „Zij hadden inderdaad moeten aanvallen. Vooral gezien de verhoudingen in de kopgroep, maar ja, een Ketting kan ook wel eens rammelen, gebroken is hij beslist nog niet. We zullen vanavond alles eens goed doornemen en morgen proberen de fouten van vandaag te herstellen." Ook Piet Libregts, die alleen zijn kop man Cees Priem in de voorste groep had, was stomverbaasd over het defensieve rij den van de Ketting-mannen: „Als ik bij voorbeeld Nanno Bakker voorin had, was die man meteen in de aanval gestuurd, op zo’n zestig kilometer voor het einde, maar Nanno was gevallen, zodat hij dat werk niet kon opknappen. André Jansen is er de oorzaak van geweest, dat Jo Vrancken (in het algemeen klassement tot vandaag tweede) op ruim negen minuten werd gereden. André liet namelijk een gat val len. Het kostte hem een goede klassering, maar ook Vrancken ging mee ten onder in de helse temposlag, die ook vandaag weer werd ontwikkeld, zodat bij al het teleurstellende van vandaag Priem toch nog een plaatsje in het klassement is gestegen.” Gerrie Knetemann zag de moeilijkheden binnen de Ketting-ploeg met genoegen aan. Zonder een spoortje van vermoeid heid kwam de Amsterdamse stratenmaker gisteren als achtste over de finish. Hij ziet zijn kansen op de eindzege met de dag beter worden. Knetemann: „Het was een heerlijk dagje vandaag. Ik werd door niemand aangevallen en toen Raas weg sprong liet ik hem graag gaan. Dat is een ongevaarlijke jongen.” Én met een stra lende lach op zijn gezicht: „Kom, ik ga HENGELO. De twaalfde ronde van het wereldkampioenschap dammen heeft enkele resultaten opgeleverd, die voor de stand op de ranglijst zeker niet onbelang rijk waren. Wereldkampioen Andreiko zette zijn uitgestelde partij tegen landge noot Gantwarg aanvankelijk wat voor zichtig op. Maar in het gevorderde mid denspel profiteerde hij met een verrassen de zet van een zwakte in Gantwarg’s positie. In plaats van mij rustig op de par tijen te kunnen voorbereiden, moet ik nu steeds denken aan dat artikel, mij bezighouden met geheel andere dingen. En zelfs regels wijden aan zo’n gast vrije en tactvolle grootmeester. Wie tean na dit alles nog beweren dat ik Sijbrands in de psychologische strijd voering overtref? Bitter gestemd denk ik hoe listig hij mij beroofde van de mogelijkheden dit toernooi tot een goed einde te brengen. Bitter gestemd, denk ik dat ik misschien door een dergelijk artikel mijn wereldtitel ver lies. Wie het toernooi gaat winnen, weet ik niet, maar als de gastvrije Sijbrands zegeviert, zal ik hem niet feliciteren. HENGELO. In de Nederlandse kranten zijn de speltypes van Ton Sijbrands en die van mij vaak met elkaar vergeleken en vrijwel altijd luidde de conclusie dat Sijbrands in de strategische strijd sterker is dan ik maar dat mijn superioriteit in de psy chologische strijdvoering schuilt. Daar ben ik het pertinent niet mee eens. Ik ral het in dit artikel niet eens hebben over de strategie, maar over de zaken op het psychologische vlak. Als het op psychologische beïnvloe ding van de tegenstander aankomt, sla ik de Nederlanders beslist hoger aan. Dit bezoek aan het gastvrije Neder land, waar Ton Sijbrands de gastheer is en ik de gast, sterkt mij daarin volkomen. Het is duidelijk, dat Sij brands op dat gebied sterker is dan ik. Mijn neiging om voor iedere tegenstan der een beginsel te creëren, waar hij niet van houdt, mijn pogingen om elke keer, in een partij een geheel andere zet te doen, zijn misschien niet de beste, maar wel onverwacht voor de tegenstander. Mijn manier om de situatie op het bord plotseling te veranderen om zo de tegenstander uit zijn evenwicht te brengen, is kinderlijk vergeleken met de psychologische strijdmethoden, die worden gehanteerd door de gastvrije Ton Sijbrands. Wat zijn dat voor me- STEENWIJK Wedstrijdverloop zesde etappe van Nijverdal naar Steenwijk over 160 kilometer. Na 10 km valt het peloton in twee groepen uiteen. Uit de eerste groep springen bij Hooge- veen na 60 km veertien renners weg. te weten Knetemann. Botterhuis, Aling, Raas, Schür,'Jan Bakker, Van der Kruys, Piet van Katwijk, De Waal, Balk, Spetgens, Priem en de Britten Halam en Allsopp. Achter de veertien kop lopers jagen zeven renners voor aansluiting. Zij slagen niet, hun achterstand blijft rond één minuut. Bij de aankomst in Steenwijk dienen nog twee ronden van 10 km te worden gereden. De Zeeuw Jan Raas profiteert van de passieve houding van de vier in de kopgroep aanwezige Ketting-renners en demarreert enkele keren. De laatste demarrage plaatst hij op enkele hon derden meters voor de finish. Vlak voor de vertwijfeld sprintende Brit Halam wint Raas de etappe. Knetemann, ook in de kopgroep aan wezig, behoudt zijn oranje leiderstrui. Uitslag zesde etappe: 1-. Raas (Trlco Noble) 3.53.25 3.52.10), 2. Hallam (GB) z.t. (3.52.15), 3. Priem (Frisol) z.t. (3.52.10). 4. Ketting z.t., 5. Spetgens (Mars). 6. v. d. Kruys (Van Erp), 7. Botterhuis (Van Erp), 8. Knetemann (Am stel), 9. Aling (Ketting), 10. Bakker (Amstel), 11. Schür (Ketting), 12. Balk (Ketting), 13. Alls opp (GB). 14. De Waal (Trico Noble), 15. Hul- zebosch (Kroon) 3.53.50, 16. Adriaans (Peugeot) z.t., 17. v. d. Bunder (Trico Noble), 18. Smeta- nin (Rus.), 19. Koster (Kroon), 20. Van Plere (Ineterent). Algemeen klassement: 1. Knetemann (Amstel) 19.48.28, 2. Spetgens (Mars) 19.51.07, 3. Balk (Ketting) 19.51.23, 4. Priem (Frisol) 19.51.26, 5. Schür (Ketting) 19.51.33, 6. Van Katwijk (Ket- tmg), 7. Bakker (Amstel), 8. Hallam (GB), 9. Havelka (Tsj.-SI.), 10. v. d. Bunder (Frisol), 11. v. d. Kruijs (Van Erp), 12. Smetanin (Rus.), 13. Allsopp (GB), 14. Botterhuis (Van Erp), 15. Vrancken (Ovis), 16. v. d. Leeuw (Ovis), 17. Kuiper (Ketting), 18. Skosarew (Rus.), 19. Van Plere (Ineterent), 20. Schuitemaker (Caballero), “J- Jacobs, 38. André Jansen. 50. Bakker, 52. Wim Jansen, 60. Overweg. 63. Kamper, 65. West- rus, 67. Rink Cornelissen. 68. Luppers, 80. Van Stralen, 82, Nieuwenhuis. „Puntenklassement: 1. Priem 79 punten, 2. Van Katwijk 71 p„ 3. Spetgens 65 p. Algemeen ploegenklassement1. Ketting 49.13.53, 2. Amstel 49.24.12 3 Rusland 49,39.25, 4 Kroon 49.41,12, 5. Mars 49.43.16. Door de wedstrljdcomnüssie kregen de vol gende renners een minuut tijdstraf in wegens stayeren achter auto’s c.q. motoren: St. Nico- laas (Automatic), J. Cornelissen (Caballero), Lmdebjerg (Den.), Wood (GB) en Hejhal (Tsj.). HAARLEM. Ajacied Dick van Dijk is tot overeenstemming gekomen met de Franse eerste-divisieclnb Nice voor een driejarig contract. Als de Franse club, die volgend seizoen een aanval wil doen op de suprematie van landskampioen Olym- pique Marseille, ook nog tot een akkoord met Ajax komt dan zal Van Dijk het volgend jaar in Frankrijk voetballen. Van Dijk heeft daarmee de bui wel zien aankomen. Nu Anderlechts Jan Mulder alleen nog maar zijn handtekening hoeft te zetten onder het vierjarig contract waarover hij met Ajax tot overeenstem ming is gekomen is het duidelijk dat er voor Van Dijk het volgend seizoen geen plaats meer is in de Ajax-aanval. Dat Jan Mulder, voor wie Feyenoord nu opeens ook weer belangstelling heeft, het volgend seizoen met Keizer en Cruyff ’s werelds sterkste aanvalstrio zal vormen is zeker. De breuk met Ressler is onvermijdelijk en wat Anderlechts steenrijke bierbrou wer en voorzitter Vandenstock ook nog probeert om Mulder voor de Belgische kampioensploeg te houden, er is geen weg terug meer, aangezien de overeenkomst tussen Mulder en Ajax waterdicht en rond is. Olympique Marseille heeft bij Feye noord geïnformeerd naar de prijs voor Wim van Hanegem. De Feyenoord-mid- denvelder heeft te kennen gegeven dat hij in principe maar al te graag naar de Franse havenplaats zal vertrekken om onder Kurt Linder in Frankrijk nieuwe triomfen te gaan vieren. Uitslag twaalfde ronde: Wiersma (Ned) Andreiko (Rus) uitgesteld. Gantwarg (Rus)Fanelli (It) uitgesteld. Laporta (It)Delhom (Fr) 0-2. Agliardi (Mon) Deslauriers (Can) 0-2. Kuyken (Zwits) Janecek (Tsj.-SI.) 2-0. Hisard (Fra)—Ver- poest (Belg) 2-0. Baba sy (Sen)Aliar (Sur) 2-0. Sijbrands (Ned)—-Smith (VS) 2- 0. Uitgestelde partij elfde ronde: Andreiko (Rus)Gantwarg (Rus) 1-1. Stand na twaalf ronden: 1. Sijbrands 18 pnt. uit 11 wedstrijden, 2. Andreiko 17-10, 3. Wiersma 16-10, 4. Gantwarg 16-11, 5. Koeperman 14-11, 6. Kuyken 14-11, 7. Deslauriers 13-11, 8. Baba Sy 13-11, 9. Smith 12-11, 10. Hisard 12-11, 11. Delhom 10-11, 12. Fanelli 9-10, 13. Verpoest 8-12, 14. Aliar 7-12, 15. Laporta 6-12, 16. Agli ardi 3-11, 17. Janecek 0-12. LA ROCHELLE. Door een fraaie over winning in de vijfde race om het Euro pees zeiikampioenschap in de Tempest- klasse heeft het Nederlandse duo Staart jes Kurpershoek weer een kansrijke posi tie in het klassement veroverd. De Rus Mankin, na de vierde wedstrijd de enige favoriet voor de titel, eindigde dinsdag als zevende, waardoor de Pool Hole en Staartjes nu ook tot de favorieten beho ren. Verbondscoach Jack van Hellemond rekende direct na de succesvolle finish voor de Nederlandse ploeg de kansen voor Staartjes uit. Wint Staartjes de laatste en wordt Mankin vijfde dan is de titel voor de Nederlander. In de voorlaatste race hield Mankin de Pool Hole teveel af, waardoor Staartjes gemakkelijk zijn kort na de start vero verde eerste plaats kon behouden. Hole was voor Mankin op dat moment de gevaarlijkste tegenstander. Toen de Pool echter met de afnemende wind terugviel, was het voor Mankin te laat om Staartjes nog te bedreigen. De stand na aftrek van het slechtste resultaat is: 1 Mankin (Rusl) 16 p, 2-3 Hole (Polen) en Staartjes (Ned) 24.7 p, 4 Wacquez (Fra) 34,7 p. PRAAG. De Pool Ryszard Szurkwski heeft de tiende etappe van de amateur- wedstrijd Berlijn - Praag - Warschau gewonnen. Hij legde het parcours tussen Goittwaldo en Trinec (163 km) af in 3 uur 52 min. en 29 sec. Tweede werd de Oostduitser Milde en derde de Tsjech Moravec, in dezelfde tijd. In het algemeen klassement blijft Moravec leider voor de Rus Nelyoebin en de Oostduitser Kühn. maar eens kijken bij het erepodium, het is daar zo’n drukte. Misschien krijg ik weer een nieuwe leiderstrui.” De tweede gelukkige man in het win derige Steenwijk was de Zeeuw Raas, die handig had geprofiteerd van het falen der Kettingrijders: „Ik ben de laatste ronde drie keer weggesprongen, steeds werd ik teruggehaald, maar in de laatste demarra ge hield ik precies genoeg over om te winnen. Het was overigens wel mijn weertje. Veel wind en direct vanuit het vertrek in de waaier fietsen. Zo heb ik het het liefste.” i Een verrassing kan ook de Rus Smeta nin binnenkort tegemoet zien. Hij werd namelijk door de journalisten uitgeroepen tot de strijdlustigste renner. Voor de Am- stelbrouwerij, die de prijs beschikbaar stelde, een heel karwei. Men dient nu een jaar lang iedere maand een doos met blikjes bier naar Rusland te zenden. ROB KAT thoden en wat voor verschil zit er tussen die van hem en die van mij? Dat ga ik nu uitleggen. Ik sta toe en gebruik psychologische strijdvoering alleen op het bord, maar Sijbrands gebruikt ze op een andere manier. Ik zal erover vertellen. Reeds gedurende de eerste dagen van het toernooi in Hengelo zijn ik en andere Sovjetrussische dammers vele malen aangeklampt door mensen, die vertel den over een officieuze commissie, die onze partijen zou moeten bestuderen. Het was niet moeilijk de weg te vin den, die leidde naar de bron van deze meldingen. Die leidde naar Ton Sij brands. Het was één vanzijn metho den om zijn rivalen uit hun evenwicht te brengen en hen zenuwachtig te maken. Maar zijn meest slimme zet in de psychologische strijd was het artikel in uw krant. In de negende ronde speelde ik tegen Koeperman. In Sijbrands prognoses kwam duidelijk naar voren, dat ik in deze ontmoeting geen recht had op meer dan één winstpunt, ik won en daarvoor kregen ik en alle andere Russische dammers een uit brander. In plaats van de partij goed te analyseren en aan de lezers te laten zien, dat ik beter speelde dan mijn tegenstander, dat deze veel tijd nodig had om na te denken en daardoor in tijdnood raakte, herhaalde Sijbrands slechts één woord: combine.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17