Binnen partijen heerst verschil van mening ONRUST BIJ CONFESSIONELEN OVER VERHOGING VAN BTW De realiteit China Nixon zet reis naar Moskou door Franse notaris blijft in voorarrest Wallace moet weer wordèn geopereerd Amerkia wil niet meer Klok teruggedraaid in Griekenland G I praten achtergrond BEVREDIGEND HERSTEL r Russische Migs boven Sinaï Beslag op grote partij heroïne 3 2 WOENSDAG 17 MEI 1972 (Van onze parlementsredactie) ma (Van onze redacteur in Istanboel) en ISTANBOEL De weken die volgden op het lustrum van het Griekse militaire regime hebben zich gekenmerkt door toenemende onderdruk king. Deze heeft een voorlopig hoogtepunt gevonden op de dag voor Hemelvaartsdag met de arrestatie van prof. Pesmazoglou, de man die in de jaren 1960 namens Griekenland de onderhandelingen over de associatie met de EEG heeft gevoerd en in het Westen algemeen bekend staat als de verpersoonlijking van het „Europese” democratische Griekenland. t (Van onze correspondent) PARIJS De rechtbank van de Noordfranse stad Bethune heeft gis teren besloten dat notaris Leroy, die ervan wordt beschuldigd een 16- jarige mijnwerkersdochter te hebben vermoord, voorlopig nog tenminste twee weken in voorarrest zal blijven. DEN HAAG Het voornemen van het kabinet-Biesheuvel om de BTW te verhogen, heeft onrust ge wekt in de fracties van de confessio nele regeringspartijen. De KVP heeft enige moeite met de verhoging van het lage tarief, ARP en CHU vragen zich af of de fiscale tegemoetkomin gen, die staatssecretaris Scholten van Financiën gisteren heeft aangekon- digd voor zelfstandigen en spaar- loners, niet eerder in de directe be lastingsfeer moeten worden gecom penseerd. Onderhandelaar in Parijs naar huis er- in itMiU* Dr. MAfk naar het t ge in oa- de een >ral ran de S. RAUW EN onverzoenlijk was ook het ingrijpen in de beweging van de studenten die hervorming en democra tisering eisten. Hun acties, rondom de 21ste april begonnen, hadden inderdaad enigszins het karakter van een explo sie. De man die in het midden van de foto in zijn handen staat te klappen is Arthur Bremer, gearresteerd we gens de moordaanslag van maandag- It in uit Ir is een een A. and- r het Am- >end. n de S. E. natie en- na- i et de lOt- dre is zan r 3 t 1 Brussel beslag m New twee in ikte lof, ijk” 'oor Volgens een militaire woordvoerder in Tel Aviv kwamen de Migs het Israëlische luchtniim binnen bij Port Said en vlogen ze over de Golf van Suez tot aan Sjarm ei-Sjeik. Verondersteld werd, dat de toe stellen werden gevlogen door Russische pi loten. een snde bij der en. Een woordvoerder van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen zei giste ren, dat het NVV met een oordeel over de aangekondigde verhoging van de omzetbe lasting wil wachten, tot het gehele pakket maatregelen bekend is dat zal worden getroffen om de gaten in de begroting te dichten. De 54-jarige oud-onderdirecteur van de Bank van Griekenland had in de dagen rondom het lustrum de wrevel van het regime nog eens extra opge wekt door in vraaggesprekken met buitenlanders aan te tonen dat de eco nomische vooruitgang in de vijf jaren voor de staatsgreep van 1967 groter was geweest dan die in de vijf jaren daarna. avond op gouverneur George Wallace. De foto is genomen tijdens een ver kiezingsbijeenkomst in Kalamazoo, in de Amerikaanse staat Michigan. 300 miljoen ten goede komt aan de zelf standigen. De heer Dolman (PvdA) had voor de BTW-verhoging weinig goede woorden. ,,De inflatiecorrectie blijft weer buiten schot”, zei hij. ,,Met dit pakket voorstellen dragen Biesheuvel en zijn ministers niet bij tot het welslagen van het overleg met het bedrijfsleven, dat de volgende week begint”. Na de demonstratie op de lustrum- dag werd een rijdend politiebureau ge posteerd voor de universiteit van DE NIEUWE GOLF van onderdruk king kan het begin zijn van een groot scheepse „terugdraaiing” van de klok, waarvan spoedig ook de pers en de kunstenaars de consequenties zullen voelen. Ook het nkv schort een oordeel op tot bekend is, in welke context deze belas tingverhoging moet worden gezien. Veel zal daarbij afhangen van de vraag, in hoeverre de regering tegemoet komt aan de voorwaarden die de vakbeweging stelt aan de medewerking aan een matigings- beleid. van de rechterlijke macht in Engeland en Wales) in de Labour-regering van 1964-70. DEZE LEZING zal niet plaatsvinden; het Genootschap is buiten de wet ge steld, evenals de gelijkgezinde Grieks- Europese Jongeren Beweging en behal ve Pesmazoglou zijn ook daarvan een aantal andere kopstukken gearresteerd en onmiddellijk gedeporteerd naar af gelegen dorpen. Daarmee is het instituut van de „ad ministratieve vrijheidsbeperking”, vo rig jaar door Papadopoulos feestelijk uitgeluid, opnieuw ingesteld. Feestelijk uitgeluid werd vorig jaar ook het zogenaamde „Bewijs van Maatschappelijke Gezindheid”, dat al van vlak na de burgeroorlog 1947-’49 dateerde en in feite een bewijs van politieke betrouwbaarheid was, beno digd voor vrijwel elke beroepsuitoefe ning. Vorige week werd het opnieuw ingesteld voor.priesters, met dien WASHINGTON. (DPA en AFP) Met de woorden: „zaterdag vertrek ik”, heeft president Nixon gisteren in Washington definitief een einde gemaakt aan de onze kerheid over zijn reis naar de Sovjet unie. De president zei dit tot een groep van circa 500 mensen ,die voor het Witte Huis stond. Van Russische zijde in Washington heeft men te kennen gegeven, dat de crisis, die over Vietnam is ontstaan, niet van invloed zal zijn op het program van Nixons bezoek aan de Sovjet-Unie. Mr. Leroy werd een maand geleden achter de tralies gezet, nadat de rechter van instructie, Pascal, hem langdurig had ondervraagd. Het lijk van Brigitte Dewè- vre werd de dag na de moord gevonden op een bouwterrein gelegen naast de villa van de verloofde van de notaris, die bij haar die noodlottige avond had doorge bracht. Het feit dat de drie hogere rech ters de notaris evenmin zijn vrijheid heb ben hergeven, toont aan dat dit langduri ge voorarrest door wel heel zware ver denkingen moet kunnen worden gerecht vaardigd. Het is niet uitgesloten dat het toe gaat naar een tweede „staatsgreep” van Papadopoulos, nu tegen zijn eigen grondwet, waaruit tenslotte toch, met moeite, nog enkele vrijheden vielen te distilleren. Hij zou zich langs deze weg ook kunnen bevrijden van de monar chale structuur die de grondwet in dit opzicht onveranderbaar het regi me tot nu toe nog altijd oplegt. Het kabinet wil de verhoging van de omzetbelasting, die zowel het hoge als het lage tarief raakt, ook gebruiken om de belastingvrije voet op te trekken en de dreigende begrotingstekorten voor 1973 te dekken. Hoever de verhoging zal gaan, is nog niet beslist. Een verhoging van één percent levert 800 miljoen gulden op. De drie dinsdag ingediende voorzieningen voor zelfstandigen en spaarloners vergen samen zo’n 400 miljoen gulden, waarvan De nauwere en gebruikelijker diploma tieke vertegenwoordiging China-Neder- land bindt China weer wat steviger aan het Westen, geeft Peking weer wat min der reden om zich vijandig op te stellen en vormt een goede begeleiding van de normale betrekkingen tussen Nederlandse en Chinese .diplomaten bij internationale ontmoetingen, zoals in de V.N. Natuurlijk heeft China een regime dat Nederland afwijst. Maar dat is ook met Spanje, Portugal, Joegoslavië, de Sovjet-Unie, Griekenland en sommige andere landen het geval. Diplomatieke betrekkingen kunnen nooit kwaad, economische belan gen stoten zich blinder aan politieke te genstellingen en het ideaal dat de gehele wereld een grote blijde, westers gemodel leerde democratie zal worden is tamelijk onvruchtbaar. De realiteit dient aanvaard te worden, ook in het geval China. is nu verandering in gekomen, zodat het volkomen juist lijkt nu op de grotere toe schietelijkheid van de Chinezen in te ha ken. Dat kan niet zonder concessies. Ne derland moet bijvoorbeeld instemen met de stelling dat Formosa (Taiwan) als een provincie van China moet worden be schouwd. Zolang die provincie ongemoeid wordt gelaten en niet met geweld wordt onderworpen aan het communistische re gime, is dat een aanvaardbare gevolgtrek king van de uit historisch en geografisch oogpunt volkomen juiste feitelijkheid dat Formosa een deel van China is. Het is weliswaar door Tsjang Kai Sjek bezet en geautonomiseerd, maar de bevolking van Formosa heeft zich nooit over een keuze kunnen uitspreken. Het militaire regime van Tsjang met zijn nationaal-socialisti- sche principes betekent uit het oogpunt van de westerse democratische definitie al even weinig als een communistisch regi me. Dat wil niet zeggen dat Nederland zou instemmen met een verovering van For mosa door Peking, vooral ook niet omdat zoiets onmiddellijk de Amerikaanse in vloedssfeer zou schenden en de Neder landse solidariteit met de V.S. in het gedrang zou doen raken. Maar handha ving van de status quo onder vaststelling van het feit dat Formosa bij China be hoort ligt waarschijnlijk ook in het ver schiet van de Amerikaanse politiek van toenadering tot China. TEL AVIV. (Reuter) Gisteren zijn twee MIG-23-toesteIlen (van Russische makeljj) over Israëlische stellingen in de bezette Sinaï-woestijn gevlogen. Onmid dellijk stegen Israëlische toestellen op om de indringers te onderscheppen maar ze slagaden er niet in contact te maken. De diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Peking-China zullen wor den geïntensiveerd en op een normaal, tussen bevriende naties gebruikelijk ni veau gebracht. Er bestaan geen geschillen tussen beide landen en het is voor beide van belang dat de relaties zo vlot en zo handzaam mogelijk functioneren. In de eerste plaats is dat van belang voor beider handelsbelangen, waarbij in het oog valt dat Nederland daar van op wat groter schaal zal kunnen profiteren dan China, gezien de afzetmogelijkheden voor produkten die zij elkander kunnen bieden. Toch moet men de verhouding tussen deze belangen niet afmeten naar de grootte van het grondgebied. China heeft wel degelijk voordeel bij een goede economische relatie met Nedeland, want Nederland is altijd nog de poort van West-Europa en bezit op het gebied van de transito een accommodatie en een routine die zeer profijtelijk kunnen zijn voor ieder land dat probeert zijn produkten in Europa te slijten. Binnenkort worden de vertegenwoordi gingen van beide landen op ambassadeurs niveau gebracht, wat betekent dat de toe gang van de vertegenwoordigers tot de regeringskringen wordt vergemakkelijkt en het contact ook voor incidentele mis sies intensiever en directer zal zijn. Ne derland heeft van oudsher goede banden met China onderhouden en daaraan ook niet onder politieke druk van NAVO- partners een eind gemaakt, al waren de verhoudingen in tijden van crises als de Korea-oorlog nogal koel. Wat China be treft heeft Nederland merkwaardigerwijs altijd een veel zelfstandiger buitenlandse politiek gevoerd dan ten opzichte van an dere landen met „vijandelijke” regimes zoals de Sovjet-Unie en andere Oosteuro- pese landen. Natuurlijk kwam er op het hoogtepunt van de koude oorlog tussen Oost en West ook weinig terecht van de diplomatieke contacten met China, maar zelfs tijdens de beruchte incidenten als die in Den Haag, waar de Chinese legatie bij betrokken was in verband met een ge welddadige terugvoering van een Chinese technicus naar zijn land, is er van verbre king der betrekkingen nooit sprake ge weest. De houding van de Chinese regering is jarenlang zodanig geweest dat de Neder landse vertegenwoordiging zich meer ge vangene dan gast in Peking voelde. Daar Pesmazoglou was ook voorzitter van het „Genootschap ter Bestudering van de Griekse Problemen”, dat vorig jaar was opgericht om Griekse intellectue len in de gelegenheid te stellen met elkaar van gedachten te wisselen en vooral ook van tijd tot tijd lezingen aan te horen van bekende figuren uit het democratische buitenland, onder andere Jean Rey, oud-voorzitter van de EEG, en de Duitse schrijver Günther Grass. Op 29 mei zou het woord wor den gevoerd door Lord Gardiner, de Lord Kanselier (die tevens hoofd is WASHINGTON (AP). Gouverneur George Wallace, die maandag werd neer geschoten in Laurel (Maryland) zal op nieuw moeten worden geopereerd om een kogel, die rechts van zijn ruggegraat zit, te verwijderen. Meegedeeld is dat de ach tergebleven kogel reeds enige verlam mingsverschijnselen van zijn benen heeft veroorzaakt. Of de verlamming van blij vende aard zal zijn is nog onbekend. Mocht de verlamming van blijvende aard zijn dan zal Wallace in staat zijn met behulp van een rolstoel of krukken zijn politieke activiteiten voort te zetten. In zijn toestand is inmiddels een op merkelijke verbetering ingetreden. Athene een grote Mercedes met per manent twintig politiemannen erin. De politie kreeg nieuwe wenken voor het trotseren van demonstraties, al dan niet legale: voortaan mag van de vuurwa penen gebruik worden gemaakt, ook ronder voorafgaande toestemming van de procureur-generaal. Zeker twintig studenten die als „gangmakers” worden beschouwd wer den in Athene en Tessaloniki gearres teerd en dagenlang „verhoord” (een woord dat de laatste jaren een lugube re blijklank heeft). Hun „ongehoorde” eisen (tot instelling van zelfverkozen besturen van hun organisaties bijvoor beeld) werden klakkeloos afgewezen, net als die van de advocatenorganisa ties die hetzelfde hadden geëist. De door Pattakos sinds 1967 aangewezen besturen blijven in functie. WASHINGTON, (AFP). De Ver. Sta ten hebben gisteren geweigerd, de onder handelingen in Parijs over Vietnam deze week te hervatten. De delegaties van Noord-Vietnam en van de Vietcong had den hierom verzocht. William Porter, de leider van de Amerikaanse delegatie in Parijs, is voor overleg naar Washington ontboden. De datum van zijn terugkeer is nog onbekend, diplomatieke waarnemers verwachten niet dat er enige voortgang zal worden gemaakt bij de Vietnam-be- sprekingen in Parijs vóór het bezoek van Nixon aan Moskou. Gisteren beschuldigde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, Noord-Vietnam er van, dat het net opzet zijn offensief tegen het zuiden is begonnen om de Amerikaans-Russische topbesprekingen in Moskou te laten mis lukken. Hij zei er echter van overtuigd to tijn, dat „de onverzoenlijkheid” van Noord-Vietnam niet van invloed zal zijn op de kansen op verbetering van de betrekkingen tussen de VS en de Sovjet- Unie. De Amerikaanse bewindsman verklaar de dat de huidige situatie ook de Sovjet- Unie voor een probleem stelt. „De om standigheden scheppen ernstige, maar niet onoverkomelijke moeilijkheden. Wij van onze kant hopen en vertrouwen er op, dat zij zullen worden overwonnen en dat onze twee landen zullen kunnen voortgaan nieuwe betrekkingen te vestigen in het belang van de wereldbevolking”, aldus Rogers. Uit het feit, dat de inhoud van de verklaring zo snel werd bekendgemaakt, leiden waarnemers het belang af, dat Washington hecht aan deze beschuldiging aan het adres van Hanoi, nu president Nison zaterdag zijn reis naar Moskou aanvaardt. Rogers zei het te betreuren, dat de Noordvietnamezen tot dusver elk compro mis afwijzen en de capitulatie van de VS blijven eisen. Hij voegde hieraan toe: „Wij geloven echter, dat de huidige omstandig heden zeer goed kunnen leiden tot een situatie, die serieuze onderhandelingen mogelijk maakt”. De senaat heeft gisteren met 47 tegen 43 temmen besloten een internationaal gecontroleerde wapenstilstand als voor waarde voor algeheel vertrek der Ameri kaanse troepen uit Indo-China te eisen. De afloop van de stemming betekent een overwinning voor president Nixon en zijn regering. verstande dat zij voortaan een loyali teitsverklaring aan het regime moeten tekenen en dat bisschoppen voortaan alleen nog priesters mogen wijden die tevoren door de veiligheidspolitie zijn gecontroleerd op politieke betrouw baarheid (alsof het aanbod in deze beroeps-branche momenteel zo over vloedig zou zijn). De 71-jarige generaal Jordanidis, wiens gevangenisstraf van tien jaar vorig jaar om gezondheidsredenen werd opgeschort, werd op nieuw in de Korydallosgevangenis geplaatst, omdat zijn gezondheidstoestand nu weer „be vredigend” zou zijn. De beëdigde ver klaring van drie artsen, dat de outilla ge in de gevangenis niet geschikt is voor medische begeleiding van Jorda- nidis’ hartkwaal, heeft dit niet kunnen verhinderen. Hier is kennelijk sprake van een wraakoefening op de zoge naamde „ontsnapping” van prof. Mang- hakis, die samen met Jordanidis in het massaproces tegen de verzetsorganisatie .Democratisch Verweer” was veroor deeld. ■Volgens drs. Dolman worden in de voorstellen de werknemers achtergesteld bij de zelfstandigen. Ze krijgen hooguit 100 miljoen tegen de zelfstandigen 400 miljoen. De verdelende rechtvaardigheid kenmerkt naar zijn mening evenmin de voorstellen afzonderlijk. Bedraagt het be lastingvoordeel voor een zelfstandige met een inkomen van 15.000 gulden ongeveer 200 gulden, voor iemand met een inkomen van 40.000 gulden overschrijdt het de 1000 gulden- Noemde KVP-fractieleider mr. Andries- sen dezer dagen de verhoging van het lage BTW-tarief dat vooral wordt toege- pasit op de eerste levensbehoeften, niet verantwoord, zijn fractiegenoot drs. No tenboom, de financiële specialist van de KVP daarentegen meent dat ook het lage tarief niet buiten schot zal kunnen blij ven. Anders wordt de afstand tussen het hoge en het lage tarief te groot, hetgeen de druk vanuit allerlei sectoren om onder het lage tarief te komen, onnodig vergroot en de landbouwregeling onhanteerbaar maakt. De BTW is bovendien een Europese belasting en in geen van de lidstaten is naar de mening van drs. Notenboom het verschil tussen het hoge en lage tarief zo groot als in ons land. Ook drs. Notenboom vindt overigens de koppeling van de BTW aan de voorstellen in de directe belastingsfeer niet erg ple zierig. Het lijkt hem, gezien de grote budgettaire problemen die voor de deur staan, echter onvermijdelijk dat zowel de omzetbelasting als de loon- en inkomsten belasting per 1 januari omhoog gaan. Met drs. Notenboom zijn ook de antire volutionair drs. Vermaat en de christelijk- historische afgevaardigde Wisselink over de voorstellen zelf niet ontevreden. Drs. Vermaat is speciaal blij met het feit dat nu de achterstand voor de zelfstandigen wait wordt weggewerkt. De heer Wisselink betreurt dat de zelfstandigen zonder be drijfsvermogen niet onder de fiscale faci liteit zijn gebracht. Drs. Notenboom hoopt dat het spaarloon een rol zal gaan spelen in de loonpolitiek en niet boven op de loonruimte wordt gestapeld. Drs. Vermaat is speciaal blij met de bovengrens die in de spaarloonregeling is gelegd. Hij vraagt zich wel af of de vrijstelling van 200 gulden aan rente-inkomsten voor elke in komenstrekkers van laag tot hoog zinvol is. VVD-fractieleider Wiegel toonde zich verheugd dat de regering ondanks de financiële problemen toch een begin heeft gemaakt met de verbetering van de oude dagsvoorziening voor zelfstandigen. „Dat is een belangrijk punt uit ons program”, zei hij. „Ik heb al eens gezegd dat dit de toetssteen zou zijn voor de beoordeling van het kabinetsbeleid”. Schanno een van de chirurgen die de gouverneur opereerde zei dat twee kogels zijn verwijderd. Behalve in het onderlijf is Wallace ook in de borst getroffen. De gouverneur zou volgens de chirur, als alles goed gaat, over vijf tot tien dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. Inmiddels zijn in Maryland en Michigan de democratische voorverkiezingen begon nen. In beide staten is gouverneur Walla ce favoriet. Hij moet de strijd aanbinden tegen George McGovern en Hubert Humphrey, die hebben laten weten, dat zij hun verkiezingscampagne tijdelijk zul len onderbreken. De dader van de aanslag, de 21-jarige Arthur Bremer uit Milwaukee, is ingeslo ten in een gevangenis in Baltimore. De staat Maryland heeft een vier punten tellende aanklacht inzake poging tot moord tegen hem ingediend, maar de zaak is inmiddels overgedragen aan de federale autoriteiten. De politie heeft nog niet kunnen vast stellen welke motieven Bremer tot zijn daad hebben gebracht. Hij wordt door familie en vrienden beschreven als een eenzame man, die altijd een grijns op zijn gezicht en verschrikkelijke angstgevoelens had. Een vroeger vriendinnetje zei over Arthur, dat hij niet van geweld hield. Hij had echter zo nu en dan woede-uitbar stingen. In zijn vrijgezellenflat in Milwaukee heeft de politie een a genda gevonden, waarin Bremer tal van soms kinderlijke aantekeningen over leven en dood, poli tiek en liefde had neergekrabbeld. Bremer is de vorige week al door de politie aangehouden op een verkiezingsbij eenkomst te Kalamazoo in de staat Michi gan, waarop Wallace het woord voerde. Hij werd als „verdacht persoon” opgepakt, maar kort daarop vrijgelaten, daar hij geen wapen bij zich had. De federale recherche probeert er op het ogenblik achter te komen of Bremer mogelijk een „gehuurde moordenaar” is geweest. Hiervoor zouden verscheidene aanwijzingen bestaan. Zo zou Bremer zich als verstokt aanhanger van Wallace we ken lang met de campagne van de gou verneur hebben vereenzelvigd. De autori teiten in Washington en Laurel blijven nochtans de mening toegedaan, dat de dader op eigen houtje heeft gehandeld. BRUSSEL (UPI) De po heeft gisteren 120 kilo he genomen. In verband hierm< York vijf arrestaties Parijs. De heroïne, waarvan de waarde op 22 50 miljoen dollar wordt geschat, was be stemd voor verzending naar de VS.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3