Speciale VN-commissie actief ONTGINNING VAN DIEPZEE NABIJ Verdachte vaak in rol van Zwarte Piet fabriek VOLLE GANG Hetze tegen alles wat „links” is vanuit hypermoderne wolkenkrabber PERSMAGNAAT AXEL SPRINGER VOERT EEN PRIVE-OPPOSITIE Vernietigend Duits rapport over nieuwsmanipulatie u PROEVEN IN Per luchtschip naar Amsterdamse officier van justitie mr. J. J. Abspoel: 12 13 DONDERDAG 18 MEI 197x Waardevol zand Vooroordeel Mangaanknollen HETZE Weinig contact PERSOONLIJKE ACTIE MACHTSMISBRUIK 18 miljoen dollar y NEW YORK (UPI) Het duurt geen tien jaar meer voordat reusach tige mijnbouwmachines tot op zes km diepte mineralen gaan onttrekken aan de zeebodem. Het worden de nieuwe gereedschappen in de strijd om deze verborgen rijkdom, die voor het eerst in de geschiedenis binnen het bereik van de mensheid komt. Mijnbouw onder water is al een goed eind op weg in de ondiepe wateren bij de kust van veel landen. Wat nu in zicht komt is het uitbreiden van deze mijnbouw tot de diepzee, aldus V.N.-des- kundigen. Zij verwachten dat het nog wel enkele jaren, misschien zelfs tientallen jaren, zal duren voordat dergelijke mijnbouw op werkelijk grote schaal kan worden ontwikkeld, omdat de kosten enorm hoog zijn. Het be gin is echter in zicht. UTRECHT „Met de ernstige delinquent, die voor voorarrest in aanmerking komt, wordt in het straf proces vaak omgesprongen als met de zwarte piet: De kaart die de spe lers zo snel mogelijk willen kwijt raken”. Dat schrijft de Amsterdamse officier van Justitie mr. J. J. Abspoel in het Maandblad voor Berechting en Reclassering. „In het strafproces schuiven de spelers dat zijn de officier van Justitie, de rechter-com- missaris en de raadkamer elkaar de delinquent zo snel mogelijk toe zonder voldoende communicatie. De verdediger doet daarbij vaak denken aan een figuur uit het balspel: De man die moet trachten de bal te onderscheppen die de andere spelers elkaar toegooien”. (Van onze redacteur in Bonn) BONN Drie maanden lang plozen in Mün ster een professor en zijn studenten de boule- vardkrant „Bild” uit. Daarna publiceerden zij een vernietigend rapport over de manier waar op het blad, waarvan dagelijks 3,5 miljoen exemplaren worden verkocht, nieuws manipu leert. „Persvrijheid is geen vrijheid tot mislei ding door het vervalsen en onderdrukken van berichten, door het ophitsen van gevoelens en door persoonlijke laster”. I f Architecten van een regionaal onder zoekinstituut in Kiev (USSR) werken per luchtschip naar de plaats van be stemming te laten brengen. De afwijzing van iedere vorm van politiek tota litarisme. De verdediging van de vrije sociale markteco nomie. bereikt al bijna 1 km diepte en zal tot 6000 m diep gaan. Het machtsmisbruik door een man, die zelf als zon- dagsredenaar en schrijver zjjn onafhankelijke oppo sitie tegen de huidige regering aanvult. In de Engelse Daily Telegraph is van zjjn hand te lezen geweest: „Overal in de westelijke wereld schijnen de mensen blind te zijn voor het gevaar, zoals hun vaders meer dan 20 jaar geleden blind waren”. Zo presenteert hij in wezen Adolf II die het pseudoniem Willy Brandt voert. In zijn onlangs verschenen boek „Van Berlijn uit ge zien” schrijft hjj hoe gemakkelijk het positie kiezen voor hemzelf is: „Hier in Berlijn is een blik uit het venster genoeg om het te begrijpen. Alleen wie blind is, ziet de werkelijkheid niet”. Die schijnbare rechtlijnigheid staat in de grondwet van het imperium dat Axel Caesar Springer na de oor log heeft opgebouwd. De op 2 mei 1912 in Hamburg- Altona geboren zoon van een kleine uitgever was in 1946 één van de eersten die van de geallieerden de li centie kregen voor het uitgeven van een krant, de „Nord-Westdeutsche Hefte”. Al hadden de overwin naars bepaald dat geen enkele Duitser twee licenties zou mogen hebben, niettemin kon hij nog datzelfde jaar het programmablad „Hör Zu” van de Britse uit gever overnemen. In 1948 vestigde hij het Hamburger Abendblatt (oplage nu 290.000). in 1952 Bild en in 1953 Nu schrijft Axel Springer in de hypermoderne wol kenkrabber tegen de Berlijnse muur: „Terwijl ik pro beer te verklaren waarom dit boek („Van Berlijn uit gezien”) moet verschijnen, gaat mijn blik over de stad die de Heimat van mijn overtuiging is geworden. Ik zie in beide delen van deze stad straten, huizen en voor alles mensen bij wie ik hoor, van wie niets mij zal scheiden, geen dreigement, geen verlokking, geen mis verstand”. Deze gang van zaken manifesteert zich in het verdere verloop van de zaak steeds opnieuw. „Alleen de rechercheurs spreken uitvoerig met de verdachte, maar daarna gaat het procesverbaal een volstrekt eigen leven leiden. Ieder leest het proces verbaal alvorens met de verdachte te praten. In de loop van het proces ontmoet de ver dachte niemand meer die onbevooroor deeld is”, aldus mr. Abspoel. J De balie moet wekelijks eèn advocaat aanwijzen die het verhoor van elke ver dachte tegen wie de officier bewaring heeft gevorderd bijwoont. De raadsman moet het dossier vóór het verhoor kunnen inzien Ook de reclassering moet bij deze verhoren aanwezig zijn Eveneens op elke openbare terechtzitting moeten raadsman en reclassering aanwezig zijn. De meeste landen, die lid zijn van de VN erkennen de noodzaak van allesom vattende. nieuwe internationale overeen komsten. De VN-Commissie voor de Zee bodem, die 86 leden telt, tracht nu al vast te stellen tot hoe ver de nationale juridis- dictie van kustlanden kan worden uitge breid - met inbegrip van het alleenrecht op entginning van de zeebodem - en hoe de grenzen moeten worden getrokken voor de daarachter liggende „internationa le zone”. De opvatting, dat de schatten van deze zone het gemeenschappelijk erfdeel van de gehele mensheid vormen, werd in 1970 bevestigd in een desbetreffende verkla ring, die de algeméne vergadering tijdens het 25-jarig jubileum van de VN af) egde. De commissie voor de zeebodem werkt nu aan voorstellen voor bepalingen in zake ontginning van de diepzee. Deze zullen in 1973 bij de conferentie over het zeerecht worden ingediend. Er bestaan al tenminste 100 onderzee- mijnen bij de kusten van Australië, Cana da, Chili, Finland, Frankrijk, Griekenland, Ierland, Japan, Poen, Spanje, Taiwan, Tu- rije, Engeland en de Verenigde Staten. Er worden mineraen zoals steenkool, ijzer erts, tin, nikkel, koper, goud en kalksteen gewonnen. Bovendien wordt voortdurend gezocht naar zware metalen zoals goud, tin en platina op en in de zeebodem. Voorbereidend werk heeft aangetoond, dat er bij de kust van Cambodja, Thailand en Zuid-Vietnam edelstenen voorkomen en bij de westkust van de Golf van Thailand goud ligt. De mogelijl0eid tot communicatiestoor nissen begint volgens mr. Abspoel al zo dra de man op heterdaad is betrapt en de politie hem heeft ingerekend. De politie bespreekt vaak vluchtig met de of ficier van Justitie de voorgeleiding aan de hand van enige summiere gegevens, meest al ontleend aan mededelingen van re chercheurs die de arrestant hebben ver hoord. De officier van Justitie moet op grond van die gegevens over voorgeleiding beslissen, maar is dan vaak onvolledig ingelicht, aldus mr. Abspoel. aan een ontwerp om flats pasklaar in de fabriek te bouwen en daarna „Erger nog: ieder met wie de verdachte een persoonlijk contact heeft gehad ver dwijnt uit zijn gezichtsveld, behalve dan misschien de officier van Justitie tij wie hij is voorgeleid. Hij krijgt steeds meer nieuwe figuren tegenover zich aan wie hij moet trachten duidelijk te maken dat hij niet zo zwart ’s als uit de stukken naar voren komt” kwam een eerste hoogtepunt met de aankoop van de uitgeverij die onder andere het dagblad Die Welt pu bliceerde, door de Britse bezetters bedoeld als een Duits zusje van „The Times”. Waar haalde de „gediplomeerde zetter, drukker, re dacteur in kleinere en middengrote redacties en pers bureaus” (Springer over zichzelf) het kaptitaal van daan om kranten op te richten en zelfs Die Welt te kopen? Hij moet schatrijke en invloedrijke vrienden hebben gehad. Vanuit de DDR, al zo lang drukdoende Springer als een gevaar niet alleen voor Duitsland maar ook voor Europa te verkopen, is gewezen op zijn hechte banden met de Britse controle-officier voor het perswezen in Noord-Duitsland. Maar beslissend waren volgens deze bron zijn betrekkingen met de grote man van de Duitse bank Abs, met bankmagnaat Schacht en bijvoorbeeld met de latere manager van het Krupp- concern Beitz. In Hamburg werd de basis gelegd voor het huis Springer dat zal werken volgens vier in statuten vast gelegde principes: Het onbeperkt inspannen voor het vreedzame her stel van de Duitse eenheid in vrijheid in een ver enigd, vrij Europa. Het nastreven van een verzoening tussen Joden en Duitsers met inbegrip van de ondersteuning der levensrechten van het Israëlische volk. Als mogelijke tussenoplossingen, voor uitlopende op een eventuele wetswijziging noemt mr. Abspoel: chine met een „eindeloze” ketting met emmers, die tot bijna 4 km diepte kan worden neergelaten Dit betrekkelijk eenvoudige systeem, dat op de manier van een transportband werkt, heeft meer dan 4 jaren van ont werpen en laboratoriumproeven gevergd. Het is een zeer sterke kabel van polypro- pyleen, 2,4 maal zo lang als de waterdiep te, waaraan een groot aantal speciaal vervaardigde stalen emmers op regelmti- ge afstand zitten bevestigd. De emmers dalen af langs een geleidende windas aan de boeg, trekken langs de zeebodem en scheppen daar de knollen op. Zij worden dan weer aan het achterschip opgehesen een daar leeggegooid Het Japanse systeem kan niet bij hoge zee werken en vereist een tamelijk lang schip om te voorkomen, dat de kaoels in de knoop raken. Het is echter goedkoper en eenvoudiger te bedienen dan het zuig- buissysteem van Amerikaans ontwerp. Deze 2, en andere gelijksoortige experi menten wijzen er echter op, dat de schat- worden ontgonnen en dat het nodig is tot ten van de kiepzee in toenemende mate internationale overeenstemmig te komen over de manier waarop dat moet gebeu ren. Een andere groep metalen - titanium, zirconium en thorium - is al gewonnen uit strand- en duinzand in Australië, Nieuw-Zeeland, Ceylon, Afrika, India en de VS. Deze worden gebruikt in de vlieg tuigindustrie en in het vormzand in de metaalgieterijen. Verwacht wordt dat de grote vraag de produktie uit de hoog waardige ertsen die in ondiep water voor komen. de komende jaren zal stimuleren. In het rapport van de commissie voor de zeebodem wordt deze rijkdom als volgt omschreven: „De grootste en uitzonder lijkste mineralen van de zee zijn, voor zover totnutoe bekend met uitzondering van olie de diepzeeknollen, die nieuwe bronnen voor koper en nikkel kunnen vormen. De mangaanknollen en aanver wante sedimenten in de oceanen van de wereld zijn voortdurend geologisch en geo- chemisch onderzocht. Vooral de laatste paar jaren is het zoeken naar op de bodem liggende, hoogwaardige mangaan knollen uitgebreid. Verscheidene industri ële ondernemingen in de VS en Japan hebben grote delen van de diepzeebodem afgezocht. Het onderzoek heeft tot dusver uitgewezen, dat aan de oppervlakte lig gende knollen met een buitengewoon hoog gehalte aan koper, kobalt, nikkel, mangaan en andere metalen waarschijnlijk in vol doende hoeveelheden voorkomen op 3600 meter diepte en lager Onlangs in de Stille Oceaan en de zuidelijke wateren rond het zuidpoolge bied genomen monsters tonen tevens aan, dat mangaanknollen voorkomen in sedi menten op slechts enkele meters onder de zeebodeip. Het is echter nog niet zeker of deze lagen rijk genoeg zijn voor economi sche ontginning. Naast de traditionele machinerie voor miunbouw op de zeebodem, die nu tot op 60 meter diepte reikt, beschrijft het rap port twee geheel nieuwe systemen voor deze mijnbouw, die met succes in 1970 zijn beproefd. Daarvan is er 1 ontworpen in Japan en 1 in de VS. Het Amerikaanse wordt gebruikt op een ongebouwd vrachtschip in het Blake-Pla- teau, 270 km van de kust van Geogia. Het gel-uitgever Augstein schrijft onder de kop „De nutte loze idioot” dat het allemaal klopt omdat Springer ver der alleen in Israël met ophef is ontvangen en wat het gesprek in Moskou betreft: „Alle deelnemers zijn dood of zo goed als dood”. Stern-hoofdredacteur Nannen: „Ophef en geluidssterkte zijn vergeeft geweest”. Kort na het bezoek van Springer, die (zo schrijft Augstein) „ongeveer in de geestesgesteldheid van Ru dolf Hess naar Moskou is gereisd” om persoonlijk te regelen waartoe Adenauer niet in staat was, kwam Kroestsjevs blokkade van Berlijn. Sindsdien staat een onverzoenlijk anti-communisme boven Springers vier principes. En omdat hij geen Hess is of een Don Qui- chot is Axel Springer voor de regering in Bonn thans een gevaarlijke oppositie. Het onderzoek had zich geconcentreerd op de „Ost Politik”, die door het verzwijgen van positieve ontwik kelingen (bijvoorbeeld de ondersteuning van Brandts beleid door Pompidou of het feit dat Brandt de Nobel prijs als waardering voor zijn politiek kreeg) en het uitbuiten van crises en van incidenten aan de Berlijnse muur, in Bild consequent vals wordt belicht. Bild is het zwaarste wapen van de machtigste dag bladuitgever in Europa, Axel Springer, in wiens ogen de politiek van de regering-Brandt „een dodelijk ge vaar is” niet alleen voor Duitsland, maar ook voor Europa en de gehele vrije wereld”. Hij heeft de West- duitse dagbladmarkt voor 30 pet en de tijdschriften markt voor 16 pet in handen. De grote zondagsbladen Bild am Sonntag (oplaag 2,6 miljoen) en Welt am Sonntag (420.000) hebben praktisch geen concurrentie meer. Springers macht wordt aardig geïllustreerd door het feit dat regeringsleden, inclusief de Bondskanselier, zich steeds weer braaf laten interviewen voor Bild, Welt (Springers eliteblad, oplaag 235.000) en de zon dagsbladen, wier doel het is de regering verdacht te maken en en val te brengen. Wat in Die Welt door ijverige commentatoren en slim selecterende corres pondenten gebeurt, doen de redacteuren van Bild met de botte bijl. Dat Bild, dagelijks schrijvend over de economische onmacht van de regering, zijn lezers voorliegt dat de Russen na ratificering van het verdrag van Moskou kapitale herstelbetalingen zullen eisen, past in een campagne die veel verder gaat dan een gerichte strijd tegen de buitenlandse politiek. En dit is eveneens een staaltje van Springers nieuwsmanipulatie: praktisch de gehele voorpagina was nodig voor de kapitale kop „Driehonderdduizend verliezen hun werk”, toen offi cieel was meegedeeld dat het aantal werklozen in de eerste helft van dit jaar tot 300.000 zou kunnen oplopen er waren op dat moment echter al 270.000 werk lozen. In de directe confrontatie publiceerden de Springer- bladen via informanten in de top van het regerings apparaat geheime verdragsdocumenten. Het kwam tot een publieke discussie in de Bondsrepubliek toen de schrijver Heinrich Böll Bild van een lynch-hetze beschuldigde. Het blad had in een permanente cam pagne tegen linkse extremisten in grote opmaak ver meld: „Baader-Meinhof-bende moordt verder”, hoewel onzeker was of die bende met een beschreven moord iets te maken had. Habe begrijpt echter de vertwijfeling van zjjn lezers: „Deze regering heeft de deur geopend waardoor het Oosten het Westen binnenglipt. Vriendelqke uitzonde ringen spelen daarbij een onbeduidende rol. De duivel heeft veel maskers, als duivel presenteert hjj zich zel den. Economische hulp aan een bankroet systeem dat zonder die hulp naar de haaien zou gaan. Op de tijger der inflatie rijden de apocalyptische ruiters van de revolutie”. Elk citaat van Habe zou te veel zijn als zijn werk voor Springers mentaliteit niet typerender was dan al het geschrijf van die oude heren die eens Göbbels dienden. Habe schrijft hoe hij vertwijfeld naar het hoofd grijpt temidden van alle blijkbaar verblinde in tellectuelen, die de indruk wekken naar een gekken huis te verlangen. „Ik begrijp jullie, vrienden. Jullie zijn klaar wakker. Je kunt niet wakker genoeg zijn” Geruststellend schrijft Habe echter ook (zij het van uit zijn visie): „Een intelligent volk is slechts beperkt manipuleerbaar”. Die uitdaging betekent niet alleen dat Axel Springer zjjn kranten inzet voor de strijd tegen een regime dat verzoening wenst, maar dat de grote man zelf ook hef tig in de aanval is gegaan. Hjj presenteert de Duitse Atlantische Vereniging nog niet eerder gepubliceerde feiten, afkomstig van de Russische Duitsland-expert Beresjekov. Feiten waaruit blijkt dat de Berljjn-over- eenkomst de toekomst van de stad in groot gevaar brengt. Later meldt alleen „Nachrichten”, Springers informatieblad voor journalisten, dat Beresjkovs woor den verkeerd weergegeven zouden zjjn. Daar voegt Nachrichten dan als enig commentaar aan toe: „Vast staat: de Duitse dag- en weekbladen wjjdden aan de rede van de uitgever ongebruikelijk veel plaats”. Springer waarschuwt tegen de opmars van linkse ra dicalen in het bestuursapparaat. Hij roept de verdre venen op hun oude begrippen van recht en vrijheid niet prijs te geven. Hij wijst erop dat hij al in 1958 bij Kroestsjev op bezoek ging en toen andere taal zou heb ben laten horen dan nu Brandt en Bahr: „Ik ben zel den in een land met zoveel ophef ontvangen als in 1958 in Rusland. Het was het luidste politieke gesprek dat ik ooit gevoerd heb”. Die laatste uitspraak heeft de afgelopen weken een paar onberekenbare journalistieke vrienden van Bondskanselier Brandt in het geweer gebracht. Spie- Een niveau hoger zijn het in Die Welt de commen tatoren die links-extremisme en regeringspolitiek aan elkaar knopen. Dat een joodse hoogleraar, die nu bij Springer de naderende ondergang van Duitsland pre dikt dezelfde is die eens vol onbegrip voor zijn eigen positie Hitlers germanendom verheerlijkte, valt alleen de critici bij Der Spiegel op. In de DDR is keurig geregistreerd hoeveel oud-nazi’s in Springers dienst staan. Het is niet verrassend in dit milieu dat het er veel zijn, maar ook niet belangrijk meer omdat er een nieuwe garde commentatoren is die in de oorlog zo goed waren en daarom nu in dit land bijna onkwetsbaar zijn. Toen Welt am Sonntag William S. Schlamm de bons gaf omdat hij zelfs voor de aller- domsten te ongeloofwaardig was geworden, kwam de bekende schrijver H. Habe als „tijdcriticus” naar voren. Habe besprak onlangs in de „Warns” de vele brieven die hij ontvangt: „Bijna alle brieven (ik zeg het zonder onbescheidenheid: het hoort erbij) prijzen mijn moed. Gaat u zo verder, laat u niet klein krijgen, heet het refrein. Hier moet ik inhaken, er is geen moed nodig om de waarheid te zeggen nog niet”. Het bestaat uit een op een slee lijkende baggerkop, die tijdens het trekken over de oceaanbodem voor het verzamelen van de knollen in een zuigbuis door een tv wordt gevolgd. Een spant van 46 m lengte houdt de baggerkop omlaag en verleent buig zaamheid aan de buis. Verscheidene pom pen zuigen de bagger omhoog. Een centri- gugale separator aan boord gooit de knol len op een transportband naar de opsla gruimte. Het ontwikkelen van dit systeem heeft 18 miljoen dollar gekost. Het Japanse systeem is in de Stille Oceaan beproefd ongeveer 400 km ten noorden van Tahiti. Het is een graafma- Naast dit alles zijn momenteel in 60 landen totaal 300 ondernemingen bezig met een andere vorm van ontginning van ie zee - het winnen van mineralen die in leewater zijn opgelost. Daaronder zijn zouten van magnesium en in geringere mate van kalium en calcium, broom en zwaar water. Vrijwel al dit werk blijft beperkt tot de betrekkeljjk ondiep delen van de territoriale wateren. De werkelijke rijkdom ligt volgens VN-deskundigen in de Internationale diepzeezone, in de vorm van mangaan knollen en -korsten. „Als de zitting begint, is de verdachte aan één (politierechter) of drie (meervou dige kamer) onbekenden overgeleverd, die zich in de korte tijd van de zitting een oordeel moeten vormen over hem. Maar tot een persoonsbeoordeling leent zeker een zitting van de meervoudige kamer zich niet. Het voeren van een werkelijk gesprek gaat voortdurend over juridische is verkrampt, wantrouwig en onzeker. Het gesprek gaat vortdurend over juridische aangelegenheden waarvan hij niet kan inzien wat ze er nog toe doen of die hij niet begrijpt” Voorafgaande aan de zitting hebben de rechters niet altijd alle drie met de ver dachte contact gehad. Door de mogelijk heid van het horen van de verdachte aan één lid te delegeren kan iemand maanden gevangen zitten zonder dat twee van de drie rechters die over zijn gevangenschap moeten beslissen, hem ooit hebben gezien, aldus mr. Abspoel. Mr. Abspoel vindt dat alleen in het uiterste geval tot voorarrest mag worden besloten. Past men preventieve hechtenis toch toe, dan moet zo snel mogelijk materiaal worden verzameld over de per soon van de verdachte. Aan de hand daarvan moet niet alleen worden beoor deeld of voortzetting van het voorarrest nodig is, maar ook of verdere vervolging noodzakelijk is. Tegen een beslissing tot verdere gevangenhouding een beslis sing van de rechter-commissaris op ver zoek van de officier zou beroep bij het hof mogelijk moeten zijn. De rechter commissaris zou bij gevangenneming moeten bepalen of de zaak voor de enkel voudige of de meervoudige kamer komt In het eerste geval zou hij zelf als rechter moeten kunnen optreden en meteen von nis kunnen wijzen, waardoor de preven tieve hechtenis tot een minimum beperkt blijft Vervolgens verdiept de officier zich verder in de zaak. Hij leest eerst het proces verbaal en spreekt pas daarna met de verdachte Hij heeft zich dan volgens mr. Abspoel onvermijdelijk al een oordeel over de arrestant gevormd op grond van dat proces verbaal. „In feite is dat oordeel niets anders dan een vooroordeel”. f***^*Stfcl^***^*Si*W»l&<^

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13