OKKO REUSSIEN GROSSIERT IN MISLUKTE HUISDIEREN" - ïm de oude leideraap 1 1 r - i E AMSTEL VE NER HEEFT 33 APEN IN HUIS sr 1 r” pwi 13 ZATERDAG 20 MEI 1972 Erbij A rtiest Modder Als een kind Seksproblemen ■-ju®/': sfilH - 1’ m3 ■w SM MMM e- 3 goe- ROLF STALL1NGA. Erbij oek- in )n seft niet dat een lichamelijk en geeste lijk suffe aap zich niet in een groep kan handhaven”. ;n :r- e van leid van gebruikte huisdieren als apen, be ren, slangen en luipaarden elke dag wel een complete quarantaine kunnen vullen. Daarom kreeg hij het advies contact op te nemen met de heer Okko in Amstelveen. Die stond prompt op de stoep om de baby op te halen. ij ge. ie n. Voelt Okko zich een aapmens? „Dat is niet zo’n leuke vergelijking. Schrijf maar op dat ik een veraapte mens ben”. Begint daarna aan zijn verhaal, waarin steeds weer doorklinkt dat apen als huisdier volkomen ongeschikt zijn, de meeste eigenaren er met hun pet naar gooien en importeurs en die renhandelaren in dit opzicht ook al niet zo’n frisse rol spelen. Terwijl zijn vrouw Riga koffie in schenkt, maakt Okko een praatje met het Kapucijnaapje in de hoek dat ste vig staat te fluiten. „Monkey vindt het”, zegt hij „machtig interessant. Dat gefluit betekent: kom. eens mijn hand schudden” Daarna buigt hij tevreden naar de oapagaai en meent: „Keurig, je bent een artiest”. Een paar dagen later zit ik in de kleine huiskamer van Okko H. Reus- sien. Temidden van acht gekooide apen, drie honden, drie papagaaien en een slang, die als één Jer weinige va 1 zijn soortgenoten muizen in zijn direc te omgeving duldt. In totaal heeft hij een kleine 200 dieren, maar dan wel inclusief de vissen. Okko Reussien, 43 jaar en geboren Mokumer, is het aan te zien dat hij in groot wild grossiert. Op zijn borst bungelt een leren zakje met kralen en tanden van een leeuw en een Baviaan, een ring is versierd met een kogel en uit zijn laars steekt achteloos een dolkmes. Een woudloper in de overbeschaafde Randstad’ „Nee, dat mes wordt alleen gebruikt om wortelen te snijden of de zelfgekweek te muizen en ratten (voer voor apen en slangen) het laatste kordate tikje te geven”. Kunnen apen weer terug naar hun land van herkomst? „Nee, nooit meer. Al stuur je ze per KLM. Ze zouden worden uitgeroeid. Nee, als de moeder- aap is geschoten en het jonkie gepakt, begint voor hem een eindeloze lijdens weg”. Okko’s onderneming wordt mede ingegeven door een machteloze woede en mede’ijden door het sterven van al die apen, die te laat bij hem komen. ..Ze sterven als een kind, weet je. Dat 'ou nog <ue1 zo erg zijn als ze ie maar liet tot de laatste seconde hulpzoekend bleven aankijken Te laat is te laat”. Vertelt dat hij een tijd in het oer woud omgeving Bangkok heeft gezeten. „Een bliksembezoek je van een jaar. ik zou graag weer terugwillen, maar dat kan niet omdat ik altijd wel een arme schlemiel zal blijven” Het seksleven van onze „oerouders” 'vil wel eens problemen geven. Vertelt het verhaal van een kinderloos echt paar. Het wijfje werd er stapelverliefd op de man des huizes en takelde uit ialoezie de vrouw flink toe, omdat zij haar plaats niet wilde opgeven. De kwestie herhaalde zich bij zijn vrouw Riga, toen zij alleen met Jacco in de kooi was. Het mannetje kwam enthou siast op haar aflopen, want „vragen is er bij een aap niet bij en als het wijfje niet wil kan ze behoorlijk op haar sodemieter krijgen. Dat betekende dus krammetjes bij Riga. Moet je zo’n aap nu wegdoen? Welnee. Je hebt weer wat geleerd, want hij is geslachtsrijp geworden”. Okko: „Een van mijn principes is dat ieder kind van dieren houdt. Dat dit verdwijnt is de schuld van de opvoe ders en juffen. Bij mij is die interesse in dieren verdiept. Als jongen van vier verzamelde ik al kikkers en rupsen. De wetenschap van het dieren observeren en hun gedrag identificeren noemen ze met een mooi woord etologie, maar aan de andere kant is ome Joop uit Jordaan met zijn duiven ook een des kundige. Voor mijn huwelijk k-eeg ik al afgedankte dieren. Dooc.shoofdsaapj en rolstuitberen enzovoort. Men wist al gauw in de buurt dat deze persoon met zijn baard er kennis van had en daar om kwam men met zieke poezen en honden. Ook wel met zieke vogels, maar daar mocht ik niets aan doen. Je zit nu eenmaal in een glazen huisje, maar toen ik een EHBO-diploma kreeg voor kleine huisdieren ging dat makke lijker. Het beroerde is dat de mensen ye weinig van exotische dieren weten. Kijk, van een hond weten ze alles. Dat kwispelen en grommen kennen ze, maar de aap heeft een oneindig scala van uitdrukkingsmogelijkheden. Of ik hun taal spreek? Als er voor een aap 3.000 manieren zijn om iets te zeggen, ken ik er hooguit veertig. (Staat op, drukt de armen gebogen op tafel en stoot tussen zijn tanden een blaffend geluid uit). Hoe moet iemand dat nou in vredesnaam weten? De mensen we ien gewoon niet wat ze voor risico’s en dan niet alleen medisch in huis halen. Als je dan met alle geweld een aap wilt hebben, begrijp me goed ik ben er tegen, koop er dan vier of zes, maar veroordeel zo’n dier niet alleen in een kooitje te zitten. Dat geeft frustraties. Natuurlijk, het is prettig voor de mens als een aap domiciel wordt, maar voor mij is het een bewijs dat het geen aap is. De meesten worden met boterhammen met jam moddervet gevoerd. Men be- je overbluffen. Een aap is op dat punt sportief, tenzij hij gek is wat ook wel voorkomt. Grivet de meerkat, die is kwaad op me. Hij probeert het elke keer opnieuw maar wil alleen vechten als ik buiten de kooi ben”. Onze fotograaf zorgt voor opschud ding in het privé-dierentiiintje, want d’ vijf binnenstappende apen wordt ge vraagd voor een groepsfoto te poseren. Nu zijn apen wel goed maar lang niet vek en de truc met koek en limonade op tafel is te doorzichtig. Linda, de autoritaire wolaap gebruikt mijn schouder als opstapje om voor het zonnige raam te gaan zitten en Pinaps, de zwarte slingeraap, drinkt mijn kof fie op voordat hij breeduit grijnzend op mijn schoot plaats neemt. Je ziet hem denken: jou heb ik te pakken. HOE ONTMOET je iemand, die in zijn huis 33 apen herbergt? Het is een lang verhaal, dat ik kort kan proberen te maken. Mijn vriend Han Faken is een beetje gek op alles, wat met dieren heeft te ma ken. Een tic, die hem onlangs meesleepte een baby-aapje te ko pen, dat zichtbaar wegkwijnde in het magazijn van een Haarlemse dierenwinkel (ze hebben er ook schildpadden met een prijsje op de rug geplakt) en bovendien harts tochtelijk naar de moederborst verlangde. En onzinnige gedachte, want wat moet je straks met een volwassen Baviaan? Desondanks kwam het dier in de huiselijke ka mer en Hans’ vrouw was de on gelukkige, die de moederrol moest vervullen. Dat lijkt niet zo moei lijk, maar ga er maar eens aan staan als baby-lief geen seconde meer van de „borst” af wil en de goedmoedige vader in de kinder kamer moet gaan slapen. „Je maakt gekke dingen mee Laatst belde er een Amsterdammer op. Me neer, zegt ie, zou u mijn apie willen nemen? Het is een baby. De soort? Oh ja, een mannetje. Het is min of meer een Baviaantje. Ik zeg: breng ’m maar. Even later stopt er een auto en een boom van een vent stapt er uit met een volwassen Baviaan met grote, gele platvoeten Meneer, zegt ie, dit is Chi- oo. Ik voelde me bedonderd want dit was geen baby. Of hij gevaarlijk was? Welnee, Chico doet niets, zei hij. Ik stopte hem in een kooi en toen de vent weg was. moest ik naar binnen. Met het klamme angstzweet in mijn han den. Ik had nog geen stap gedaan of wam, hij zat op mijn rug. Hoe komt het nu dat hij die man niet heeft opgevreten? Normaal kun je met een aap niet stoeien, omdat het een prak tisch dier is en het voor de grap vechten zinloos vindt. Een uitzondering vormt de Baviaan. Die is wel 20 van ouwe jongens onder mekaar. Nou, dat had die vent precies gedaan”. Houden apen van muziek? „Ze delen mijn voorkeur voor goede jazz. Van popmuziek worden ze doodnerveus”. Artis? „Ik kom er graag, maar bepaald niet voor de mensen. Je zou ze soms een schop geven als ze weer eens pepermuntjes en andere rotzooi voeren. Ik geloof niet dat ik van mensen hou. Weet je wat de pest is voor een dier? De doorsnee-dierenliefhebber. De da mes in hun dikke bontmantels en met hun bonbons. En maar aaien. Ik ben tegen sentimentele dierenliefde (Scha terend) Ik hou van apen, vrouwen en andere reptielen. Als ik dat tegen Riga zeg, wordt ze steeds opnieuw razend”. „Je kunt als man zo’n dertig apen hebben. Bij de wijfjes krijg je de gehechtheid en bij de mannetjes de onderdanigheid. Je moet gewoon de oude leider-aap zijn. Dat ben ik ook. Er zijn natuurlijk mannetjes, die je proberen te verdringen maar die moet Wat deed Han dus? Hij belde Artis met de vraag of ze daar soms nog om een lief Baviaantje verlegen zaten. Nou, vergeet het maar het barst ervan. Artis zou met het accepteren - De Amstelvener Okko H. Reussien zet zich volledig in voor het lot van de talloze apen alleen in Amsterdam al wordt het aantal op vijfduizend geschat die als huisdier mislukken en veelal via Artis of een andere dierentuin uiteindelijk doodziek en apathisch in zijn huis aan de rand van het Amsterdamse bos worden opgevangen. Een kostbare liefhebberij als men bedenkt dat de (medische) verzorging hem maandelijks zo’n 1800 gulden kost. Dat geldt komt er wel dankzij giften van particulieren en de mede werking van enkele dierenartsen, medewerkers van het biologisch labo ratorium van de Vrije Universiteit en dierenbeschermers. Onder het motto „Laat de apen leven” wordt binnenkort een stichting in het leven geroepen, die zich ten doel stelt de activiteiten van Okko Reusssien een hechtere basis te geven. Hierdoor zal het ook mogelijk worden achter zijn huis royale apenverblijven op te zetten. Het verzoek om subsidie werd onlangs door de gemeente Amstelveen geweigerd, omdat het geen plaatselijk belang betrof. Op deze pagina vertelt Okko over apen en kritiseert hij al die mensen, die als statussymbool of om welke andere reden dan ook per se een aap als huisdier willen hebben. Vaak gaat de aap er daarbij onderdoor, maar wat nog erger is: apen zijn niet leuk voor Jantje. jen en is 'ff V J fs' I Ss.ffl lp F [w” een

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13