Kaders: „Beleid mgr. Gijsen leidde BREUK TUSSEN BISDOM ROERMOND EN BISSCHOP Machtsstrijd laait in Bonn weer op Arrestaties in Witte Huis ZEDELIJKHEIDSWETGEVING IN REVISIE NS-Vakantie- dagtochten Geld nodig? Binnen ’n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB Wandelen met NS Helft jongeren werkt uit afkeer van school 8-Daagse vakanties tot heilloze situatie” s SP Mammoetwet met olifanten PA RLEMENTS VERKIEZINGEN DDR weer niet in Commissie-Peters houdt een opiniepeiling HET WEER Salzburger hotel waarin Nixon wereldgezondheids organisatie luncht bedreigd ZATERDAG 20 MEI 1972 Volgens onderzoek voordelig uit met NS as Nederlandsche Middenstandsbank I Leden Joodse Defensie Liga voordelig uit met NS voordelig uit met NS sf Dit blijkt uit een gezamenlijke verklaring die de kaders na hun ver gadering in Roermond hebben af gegeven. 8 ■3 Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan ’t is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 131,16. Een bedrag van 3500,- in 24 keer 173,71. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. rTK Stap eens binnen L voormeer inlichtingen. Den Haag. Onder het motto „Andere tijden andere zeden” verricht de staatscommissie zedelijkheidswetgeving (de commissie-Peters) momen teel een opiniepeiling. Aan een groot aantal instanties is een vragenlijst toegestuurd met vragen over zedendelicten uit ons Wetboek van Straf recht, zoals verkrachting, pornografie of exhibitionisme. Daarnaast zijn er vragen over de filmkeuring en de gemeentelijke wetgeving op het gebied van de zeden. Een verspreid aantal zaken dus, met als gezamen lijke noemer: sex. Z ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE tot 25 zzo Keuze uit 30 mogelijkheden. Vraag op ’t station de brochure „NS- Vakantiedagtochten”. ’n Dagje naar Antwerpen of Zeeland (3-Eilanden- tocht), naar ’t Dolfinarium in Harderwijk of naar de Flevohof, naar Amsterdam /Rij ksmuseum of naar Avifauna. nno nnw ono nno no no nnw no ono o zo 20 29 23 12 18 14 22 17 19 14 17 17 17 De uitvoerige verklaring van de kaders grijpt terug naar de „Nota nieuwe bis- schop” die de Diocesane Pastorale Raad op 29 januari had aangenomen. Daarin had de raad een dringend beroep gedaan het kapittel is genomen. Dit „ondanks de toezegging door de bisschop aan het ka pittel gedaan, om alvorens concrete beslis singen te nemen, overleg te plegen met het kapittel' Alle inlichtingen in de brochure „8-Daagse NS- Vakantiereizen ’72”. op de stations. en aan z zw n zw no 17 18 17 22 18 13 20 13 17 18 21 14 20 de be st W< °E te or ki Pi ki hf k rr le P d v o e d S‘ st ei M E< k( ht le vei pe] no‘ tas hu zijl gel nir va: les Co me kei 1 hei dal spi kei stu I dri all Dii pol mc hel 1 vai lig eei uit mi s wnw z wzw w zw no o w 14 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Nieuw v.a. 1 mei 1972: Bos- en beekwandeling Leuvenum (Hulshorst, Veluwe) en Bos- en heidewandeling „De Ginkel” (Ede-Wolfheze). Vraag op !t station naar de folder „Wandelen met NS”. GENÈVE (DPA). Oost-Duitsland is gisteren niet toegelaten als lid van de We reldgezondheidsorganisatie. De jaarvergadering, die in Genève wordt gehouden, besloot met 70 tegen 28 stem men de beslissing over het toelatingsver- zoek van de DDR naar het volgende jaar te verschuiven. Vijfentwintig landen ont hielden zich van stemming. Oost-Duitsland streeft al sinds 1968 naar het lidmaatschap van de organisatie, doch zijn toetreding werd door het verzet van West-Duitsland en zijn bondgenoten steeds tegengehouden. De kaders, de dekenvergadering, de centrale commissie van de Diocesane Pas torale Raad en de gezamenlijke dienst bezonnen zich in hun vergadering op de situatie die was ontstaan in verband met de door bisschop Gijsen aangekondigde opheffing van de personeelsdienst. Zij za gen zich daartoe genoodzaakt, aldus de gezamenlijke verklaring, ..omdat zij deze beslissing niet zien als een losstaand ge beuren. maar als een ingrijpende uiting van de beleidsvisie van de bisschop.” Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Kopenhagen Li sa bon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Las Palmas Tel Aviv Turn» Het kapittel wenst met name nog uit drukkelijk te verklaren, dat de beslissing van de bisschop ten aanzien van de personeelsdienst zonder enig overleg met (Van onze onderwijsredacteur) ONTSNAPPING Zes jongens die in het jongensehuis van he opvangcenrum Welkom in Arnhem verblijven voor ge weldsdelicten en inbraken, zijn door een raam waarvan zij de sluiting verbraken ontsnapt. De leefijden van de jongens variëren van 15 tot 17 jaar. Vooruitzichten voor maandag. Wisselend weer •n temperaturen meest boven normaal. Aantal uren zon: 5 tot 13; minimum tempera tuur omstreeks normaal; maximum temperatuur van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal; kans op een droge periode van tenmin ste 12 uur: 95 pet.; kans op een geheel droog etmaal: 80 pet. Normale temperaturen mei: minimum 9, maximum 15 graden. WEERRAPPORTEN 2 4> SS o o o o o o o o o o 0.1 o 7 0.2 0 0.1 0 0.1 o o 0.1 o o 0.2 0 0 1 o 0.1 o 0.6 0 0 0.1 2 0 o o De strafwetgeving belemmert een ge zonde communicatie over seksuele erva ringen. Zij houdt bepaalde aspecten van seksualiteit nodeloos in de taboesfeer; bo vendien kan de strafrechtelijke benade ring in bepaalde gevallen bijzonder scha delijke werken. Juist het verhoor bij de politie, het ophalen van school of huis voor dit ver hoor en dan eventueel nog de terechtzit ting moet op een kind een beangstigend effect hebben. In gedramatiseerde vorm kwam dit aspect goed over bij de televi sie. Semi-reportage over jeugdprostitutie. Een concreet voorbeeld is ook de mini- love affaire waarbij twee kinderen, die naakt geposeerd hadden, werden opge haald door de Amsterdamse politie in verband met een strafzaak tegen de moe der, De Gezondheidsraad signaleert: „Onder Ook naderhand, wanneer dezelfde jon gelui een tijdje in een bedrijf of bij een baas werken, besluit slechts twaalf per cent een cursus te gaan volgen die betere toekomstmogelijkheden schept. Dit zijn enkele conclusies uit een on derzoek, gedaan door een groep eindexa menkandidaten van de Katholieke Socia le Academie in Den Haag. De studenten hielden voor hun onderzoek een landelij ke steekproef, op basis van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek en het ministerie van Onderwijs. Volgens de onderzoekers is de afkeer van school bij de jongeren veel vaker een reden om te gaan werken dan de wil om geld te gaan verdienen. Minister Van Veen (onderwijs), aan wie het rapport gisteren werd aangeboden, zei dat de onderzoekresultaten „nuttig mate riaal” zullen vormen voor zijn werkpro gramma. Met name het probleem van de studie- en beroepskeuze kan volgens dc minister met dit nieuwe materiaal nader verduidelijkt worden. de gevaren waaraan de jongeren worden blootgesteld in het leven worden de sek- anderzijds talloze immorele handelingen met jongeren, die niet onder zedendelicten suele handelingen sterk overschat. Er zijn of andere strafbepalingen vallen.” Jonge kinderen saan betrekkelijk neu traal tegenover seksualiteit. De schade wordt vooral toegebracht door de hevige reacties van de omgeving. Bovendien geeft de victinologie (leer over het slachtoffer) de informatie dat slachtoffer en dader vaak moeilijk te onderscheiden zijn. Juist op het terrein van de zeden blijft veel gedrag dat officieel strafbaar is verborgen voor de justitie. Het gevaar voor wille keur is dan ook groot. MUSEUMROOF Uit het Museum van de Parijse opera is gisteren een schilderij van Renoir gestolen, dat de componist Richard Wagner voorstelt. Het gestolen stuk heeft een waarde van 650.000 gulden. Weliswaar hebben zowel de regerings partijen socialisten en liberalen als de oppositie CDU en CSU zich in principe voor nieuwe verkiezingen uitge sproken, maar zij gaan daarbij uit van tegengestelde voorwaarden. Terwijl Brandt niet bereid is af te treden of de vertrouwenskwestie te stellen en een vrij willig akkoord over nieuwe verkiezingen nastreeft, wil de oppositie blijkens de woorden van Barzel pas dan met de regering over nieuwe verkiezingen praten als zij eerst een balans opmaakt over de politieke en economische resultaten die zij heeft geboekt. Volgens waarnemers komt dit neer op een „vernedering” van de regering waar toe socialisten en liberalen zeker niet bereid zullen zijn. De enige uitweg zou nu nog de zelfontbinding van het parlement zijn. Daar de grondwet hierin niet voor ziet, houdt dit een wijziging van de grondwet in. In de Bondsdag is een „patstelling” ontstaan. De regeringscoalitie kan geen enkel wetsvoorstel tegen de zin van de oppositie meer aangenomen krijgen, om dat zij in het parlement niet meer over da absolute meerderheid beschikt. En ook de oppositie zit klem omdat zij evenmin de absolute meerderheid heeft. Deze is nodig om Brandt ten val te kunnen brengen via een stemming over een motie van wantrouwen. x 17 15 18 18 18 14 16 17 16 DEN HAAG De helft van de wer kende jongeren is gaan werken .omdat ze niet langer op school wilde blijven. Bij nog iets meer dan de helft woog de tegenzin tegen de school zelfs zo sterk, dat men de school niet afmaakte en voortijdig het bedrijfsleven binnenstapte. op mgr. Gijsen „met ons in dit pastorale beleid te gaan staan, met een opbouwende eigen bijdrage. Maar inmiddels „is gebleken dat de bisschop niet in dit pastorale beleid kan staan, en dat eerlijk overleg over de motieven niet tot verheldering heeft ge leid,” aldus de kaders. wikkeld schaamtegevoel van de gemiddel de Nederlander.” Misschien, dat de uitslag van de enquête hier enig inzicht in ver schaft. De Gezondheidsraad heeft in 1969 een advies uitgebracht toen de vraag speelde of artikel 248 bis geschrapt moest worden. Dit is inmiddels gebeurd: het artikel ging over homoseksuele handelingen met min derjarigen. Ook dit advies was een geschikte bijla ge geweest bij de enquête omda he een aantal hele fundamentele dingen zegt over zedendelicten in het algemeen. Volledig: verzorgd, dus incl. hotel, maaltijden, reis en excursies. Keuze uit 17 verschillende reizen in binnen- en buitenland. van elk v.a.fl89.- SALZBURG. —Het Koblenz-hotel in het Oostenrijkse Salzburg heeft al vele anonieme telefoontjes gekregen waarin wordt gedreigd dat het zal worden opge blazen. In het hotel zullen president Nixon en kanselier Bruno Kreisky zondag de lunch gebruiken tijdens de tussenstop van 36 uur, die de Amerikaanse president hier maakt op zijn reis naar Moskou. De politie heeft de veiligheidsmaatregelen rond het hotel verscherpt en probeert de telefoontjes na te lopen. In sommige ervan werd gezegd dat het hotel „waar de oorlogsmisdadiger Nixon zal worden verwelkomd,” met explosieven zal worden opgeblazen. Volgens Russche kringen in Moskou zal president Nixon zondagavond 28 mei een toespraak van een kwartier op de Russi sche televisie houden. Voor het ministerie van onderwijs in Den Haag demonstreerden leerlingen van het Rijnlands Lyceum gisteren met olifan ten van circus Boltini tegen de Mammoet wet. Onderwijsminister Van Veen kreeg van Anita van Wordragen een oorkonde aangeboden, waarin geprotesteerd werd tegen opheffing van de MMS. Dit zijn allemaal argumenten voor een grote terughoudendheid van de strafwet geving. Als verkrachting nu wordt afge schaft als zedendelict betekent dit niet dat verkrachten nu mag of niet strafrechtelijk vervolgd kan worden. He blijft een agres sief gedrag dat onder de strafbepalingen die handelen over geld valt. Het accent wordt hierdoor alleen verschoven van de eventuele seksuele motieven die meespeel de bij dit gedrag naar de gewelddadige aspecten. Voor exhibitionisme is een dergelijke oplossing niet mogelijk omdat dit een heel „eigen” vorm van afwijkend gedrag is. Een zware reactie, door dit gedrag als misdrijf te behandelen en niet als over treding, is niet gewenst. Tenslotte is de dader eigenljk het enige slachtoffer. EBOLI (ITALIË) (UPI). De politie te Eboli heeft gisteren een inval gedaan in een BenedictinessenHooster en naar zij zegt ongeveer dertig gestolen schilderijen in het klooster aangeiroffen. Een woordvoerder van de Italiaanse rijkspolitie heeft verder meegedeeld, dat een r.k. priester, die in het klooster woont, de schilderijen gekoent heeft van onbeken den. De prister geef1 les op een middel bare school in het nabijgelegen Salerno. Een 53-jarige Napcitaanse kunsthande laar is in hechtenis genomen. Tegen de priester, een 33-jarige nachtwaker en de moederoverste van het klooster is wegens heling proces-verbaal opgemaakt. w il j-c no no emotioneel geladen is. Wie opeens met deze teksten wordt geconfronteerd zal wellicht zeggen: „Wat erg allemaal; maar goed dat het verboden is.” Niet duidelijk is dan ook waarom de commissie-Peters, die nu juist tot taak heeft een aantal zedendelicten uit de criminele sfeer te halen, deze weg heeft bewandeld. Het was ook mogelijk geweest wat achtergrondinformatie te geven over de tijd waarin deze zedelijkheidswetgeving tot stand kwam. De grote uitbreiding van zedendelicten had in 1911 plaats. Daavóór werd de overheid een heel bescheiden plaats toebedacht op bet gebied van de zeden. Typerend is dat alleen het openba- re-orde-aspect van de pornografie in de wet werd geregeld, het „opdringen van vliegende blaadjes”. In J911 werd deze term vervangen door drukwerk, waardoor er voor tientallen jaren voer voor juristen ontstond. Wanneer is een geschrift aansto- telij voor de eerbaarheid? De Hoge Raad 'gebruikt het criterium: „Het normaal ont- 1 ROERMOND. De kaders van het bisdom Roermond hebben gis teren op een vergadering vastgesteld, dat zij geen mogelijkheid meer zien tot dienstverlening aan bisschop Gijsen. Volgens hen heeft bisschop Gijsen van zijn kant de samenwerking en het overleg onmogelijk gemaakt. Zij staken hun dienstverlening, behoudens het geval dat daardoor in dividuele mensen tekort zou worden gedaan. Wel blijven zij hun functies vervullen ten dienste van pastores en kaders in het bisdom Roermond. licht bew licht bew. half bew. windst. half bew. licht bew. licht bew. licht bew. lient oew. onbewolkt zw. bew. windst. zw. bew. licht bew. regen regen half bew. geh. bew. windst, zw. bew. zw. bew. half bew. half bew. De vorm waarin de enquête wordt ge houden heeft nogal wat kritiek gekregen. Zo zijn de wetteksten uit ons wetboek van strafrecht als bijlage erbij gevoegd. Doorgewinterde juristen weten wel raad met termen als „ontuchtige handelingen” en „schennis der eerbaarheid”. Maar de meeste mensen staan hier wat onwennig tegenover. Het wordt hoog tijd, dat ook in ons land eens de bezem gaat door deze erfenis uit een voorbije periode. De formulerin gen in de we weerspiegelen de negatieve houding die men toen tegenover seksuali teit en alles wat daarmee verband hield innam. In het begin van deze eeuw toen deze zedelijkheidswetgeving haar volledige op mars begon, stond de seksualiteit in dienst van het huwelijk en de voortplanting. Alles daarbuiten was onfatsoenlijk en moest verboden worden. Nu ligt die periode zo kort achter ons, dat de terminologie ook nu nog sterk o ono ozo nw regenbui windst. 21 zw. bew. licht bew. windst. zw. bew. licht bew. zw. bew. geh. bew. half oew. regenbui zw. bew. licht bew. zw. bew. windst. geh. bew. onweer regen windst. 14 onbewolkt onbewolkt licht bew. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Nadat agenten van de gehieme dienst vergeefs gepoogd hadden, de demonstran ten tot heengaan te bewegen, werden zij gearresteerd. De joodse verdedigingsliga eist al meer dan een jaar lang vrijheid van emigratie voor joden in de Sowjet- Unie. Nixon, die gisteren in Washington te ruggekeerd is van zijn buitenverblijf Camp David in Maryland, heeft van het incident niets bespeurd. WASHINGTON. —Vijf leden van de joodse verdedigingsliga zijn gisteren in het Witte Huis gearresteerd. Zij waren met een groep toeristen binnengekomen hadden zich in „de blauwe salon” elkaar vastgeketend. Zij eisten van presi dent Nixon, dat hij tijdens zijn bezoek aan de Sowjet-Unie de Russische joden niet zou vergeten. BONN (DPA) Direct na de definitie ve bekrachtiging van de verdragen met Moskou en Warschau is gisteren in Bonn de strijd om de regeringsmacht weer op gelaaid. Oppositieleider Rainer Barzel ver wierp het voorstel van bondskanselier Willy Brandt voor een vrijwillig akkoord over nieuwe verkiezingen en verzocht Brandt af te treden omdat de coalitierege ring van socialisten en liberalen geen efecieve meerderheid in het parlement heeft. Het kathedraal kapittel ven het bisdom heeft mgr. Gijsen geschreven dat het „gezien de ernst van de situatie en om uit de impasse te raken” overweegt een be roep te doen op de paus. Maar voordat het kapittel daaraan uit voering geeft, wil het graag nog een onderhoud hebben met de bisschop „die voor het kapittel ondanks pogingen onbe reikbaar was”. Ook de kaders, die de bisschop bij hun vergadering wilden hebben, hadden de hele dag vergeefs geprobeerd mgr. Gijsen te bereiken. Een boodschapper heeft nu de verklaring van de kaders naar het Nunhemse klooster gebracht, waar de bis schop nog steeds woont. Midden volgende week zullen alle priesters van het bisdom, de parochianen en de leden van de diocesane pastorale raad de gelegenheid krijgen hun stand punt over de verklaring kenbaar te ma ken. Het kathedraal kapittel van het bisdom heeft, „omdat dit een eigen en geheel andere verantwoordelijkheid draagt” een eigen verklaring opgesteld. Daarin „moet het tot zijn spijt erkennen dat de beleids voering van de bisschop tot een heilloze situatie in het bisdom heeft geleid”. Het kapittel heeft dan ook begrip voor het standpunt dat in de verklaring van de kaders is geformuleerd. tei tel tir en m; va he ve in tie op he 1 all hu ari kk die pri elk de ge: tje De

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2