Steegman: Twente heeft het handiger gespeeld SPARTA KAN TELSTAR GEMIS VAN UEFA-CUPSTRIJD NIET VERWIJTEN Geen voetbal meer voor Georgie Best FC Twente nam afscheid van trainer door grote zege: 7-0 Doelpunt van Wim de Jager bracht AZ ’67 dichtbij eredivisieschap 4 f r total f/ Heinz Stuy had opnieuw auto-ongeluk Eredivisie Slechts twee Ajacieden in Jong Oranje sn J 7 ■- 13 DINSDAG 23 MEI 1972 iiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwii^iiKiiiiiia^iiiiiiiiiiiuimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniininininniinnninnnniiiiinninn iiiEiiiiiniiiiiiiimiinniiiiinnniiiiiininniini iiiiniiiniiiiiiiiiiiniiDniiiiuinimiini 9 I /s w JU’\ri (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) 'j ,1-J lil r Er waren 5.000 toeschouwers. VELSEN. Op weg van de training naar huis is Heinz Stuy, de doelman van Ajax, zaterdag tweemaal over de kop geslagen nabij de Velser tunnel. Hij verloor de macht over het stuur in de flauwe bocht vlak voor de ingang van de tunnel. Aan het begin van het seizoen overkwam de keeper eveneens een autoongeluk. De politieman neemt aan, dat Stuy zijn BMW met te hoge snelheid door de bocht stuurde. De wagen werd zwaar beschadigd. Stuy zelf bleef ongedeerd. FC Utrecht NEC PSV 34 34 34 34 34 34 34 34 34 30 26 17 18 3 3 14 10 10 10 8 10 8 10 11 12 9 6 12 8 7 7 1 5 3 6 7 9 11 11 13 14 14 14 16 21 18 20 22 22 15 15 13 13 10 9 8 9 7 4 6 5 5 73-24 50-13 73-38 59-33 56-42 43-44 47- 32 48- 49 36- 47 39-52 37- 55 39-58 28-54 18-53 24-70 16-55 23-74 F Maar al zal de uit Enschede vertrek kende trainer dan niet direct betrok ken zijn bij een mogelijke confrontatie tussen de club waarmee hij als actief speler eens grote triomfen vierde en de ploeg die hij in zes jaren bij de top van het nationale voetbal bracht, hij zal zeker op de tribune zitten. En hij zal terugdenken aan die zonnige pink- stermaandagmiddag, toen hij een af scheid kreeg, zoals in de (betaalde) voetballerij een oefenmeester die naar elders gaat wellicht maar zelden ten deel valt. Op de schouders van zijn spelers maakte Kees Rijvers meteen na het tot stand komen van Twente's grootste zege van dit seizoen, 7-0 tegen FC Den Bosch, een rondgang, ovationeel toege- ENSCHEDE. „Weet je wat ik nou jammer vind”, zei Kees Rijvers, terwijl hij zich maar nauwelijks verstaanbaar kon maken in het hem omringende feestgedruis, waarbij vooral het huisor kest „De Diekmennekes” een luidruch tige rol speelde. „St. Etienne wordt waarschijnlijk ook derde, in de Franse competitie. Stel je voor dat FC Twente daar tegen zal loten, dat had ik graag zelf meegemaakt.” De beslissing kost de wispelturige voetballer een bedrag van zo’n 12.500 nond sterling per jaar (ruim 100.000 gulden). Algemeen bekend is echter, dat de gefortuneerde speler voor recla me met zijn naam en in zaken jaar lijks een veelvoud van dit bedrag in casseert. Op de transfermarkt is Best meer dan 250.000 pond sterling waard (ruim 2 miljoen gulden). George Best werd deze week geselec teerd voor de wedstrijd tussen Noord- lerland en Schotland. Hij verscheen echter niet en al spoedig kwamen er berichten, dat hij in Spanje was. Kort daarop liet Best weten nooit meer voor het Noordierse elftal te zullen uitko men. Zijn besluit nam hij vorige week dinsdag. Die dag ging hij zeer vroeg naar het vliegveld van Manchester en kocht een kaartje voor „het eerste vliegtuig dat vertrok, waar dan ook naar toe”. In het artikel zegt Best dat hij tevoren veel had gedronken. „Ik was wanhopig, ik was bang dat de telefoon zou gaan of dat ik de huisbel zou horen. Niemand weet wat er schuil gaat achter de image van George Best. Het is voorgoed voorbij. Ik heb m’n besluit genomen voordat de voet balsport me zou vermoorden”. De laatste wedstrijd die hij speelde was de benefietontmoeting in Hamburg met het wereldelftal ten bate van de Westduitse international Uwe Seeler. Dat was een van de mooiste herinne ringen, die ik ook nooit zal vergeten. Het doelpunt dat ik in die wedstrijd scoorde was het laatste van Georgie Best in het grote voetbal”. Eerder had Best aan de pers al laten weten dat hij „alles zou vertellen aan de hoogste bieder”. Hij verklaarde dat het hem niets kon schelen wat het nubliek ervan dacht. „Wat ik heb te zeggen is sensationeel”. LONDEN George Best zal geen voetbal meer aanraken. De grillige, donkere ster voetballer van Manches ter United en Noordiers international heeft in het Engelse zondagsblad Sun day Mirror verklaard dat „voetbal hem heeft gemaakt tot een psychisch wrak”. Maandag werd Best, die eerder dit jaar tweemaal disciplinair werd gestraft door zijn club, omdat hij niet aanwezig was bij trainingen, 26 jaar. „Dat is de lag, die ik me altijd zal herinneren, als de dag waarop ik besloot met voetbal te stoppen”. Ook eiste de leiding van Manchester United dat Best zijn luxu euze nieuwe bungalow, waarvan de bouwkosten op meer dan 300.000 gul den worden geschat, zou verlaten en weer bij zijn hospita zou intrekken. 63 104-20 55 48 46 44 40 38 36 34 30 29 28 27 20 20 20 17 17 r fMxm HAARLEM. Bondscoach Franti sek Fadrhonc heeft zestien spelers aan gewezen voor de wedstrijd Jong Oran jeBulgarije, die woensdag in Sofia wordt gespeeld. Het is een beslissings wedstrijd om uit te maken welk land overgaat naar de halve finales van het Europees kampioenschap landenploe gen voor spelers onder 23 jaar. Met het <-og op AjaxInter werden slechts Ar nold Mühren en Johnny Rep geselec teerd.' juichd door de met 11.000 toeschouwers goedbezette tribunes. Dat publiek had al eerder een spontaan gezang aange heven en terwijl het „Rij-vers” bedankt, Rij-vers, bedankt”, op de wijs van een bekend lied nog door het Diekman schalde, zette Cees van lerssel de kroon op een ondanks veel kritiek, veel tegenslagen en veel vaak onbevre digende resultaten (negen keer 0-0. toch alleszins geslaagd geëindigd sei zoen. Hij scoorde het 50ste doelpunt van de Enschedese formatie in deze competitie. gratis advies, kwamen Van Kooten wel op een waarschuwing van scheidsrech- er Keizer te staan. Ook Van Eg- mond belandde in het boekje, toen hij Heijerman met beide handen van een vrije loop naar het doel van Van der Meeren afhield. Van der Meeren tenslotte stond in de slotfase voor een hopeloze taak. „Je wordt er toch doodziek van, als je die mannen keer op keer alleen op je ziet afkomen”. Van Staveren, Klijnjan en Heijerman stuitten nog op de Telstar- goalie, maar toen Stout de bal aan De Quant verspeelde en de laatste in een sprint van een hald veld door ging tot voor de niet feilloos reagerende Van der Meeren was het wel raak: 2-1. Daarna was het volkomen mis met Telstar. In de laatste vijf minuten werd de Velser defensie tweemaal volledig uitgespeeld. Klijnjan fungeerde tweemaal als de man die de zaak afrondde. Sunday Mirror werd de winnaar. In het artikel: „Ik stop - door George Best”, deed de voetbalartiest daarna zijn inderdaad sensationele onthulling. Het ontbreken van Europa-Cup- voetbal kan voor Sparta verstrekkende gevolgen hebben, want het is wel zeker dat verschillende Spartanen dat zwaar laten wegen bij het nemen van hun besluit over het al of niet verlengen van hun verblijf bij de Rotterdamse formatie. Het is bijvoorbeeld hoogst twijfelachtig of Sparta Jügen Kris tensen, die dinsdagmorgen om half zes op de trein naar Denemarken stapte, ooit nog terug zal zien. Steegman: „Ik weet het niet. Het is natuurlijk een moeilijke zaak bij een veel gevraagde voetballer, wiens contract afloopt. Hoe wel, twee jaar geleden had hij zijn spullen ook al allemaal in Denemar ken”. Naast Kristensen peinzen ook Klijnjan en Venneker, die Kessler graag in zijn elftal zag opgenomen, over een vertrek van Spangen. Sparta, zonder Kristensen, Kowalik, Venneker en Eijkenbroek, maakte in de eerste helft niet bepaald een gedre ven indruk. Zo verroerden Ter Horst, die met Van Kooten alle moeite had en de meeste kopduels verloor, en Walbeek zich niet toen Bijl en Van Egmond Stoute al na enkele minuten in schietpositie brachten. Stout beukte de lat boven Doesburg. Toch kwam Sparta vrij snel aan een treffer toe, dank zij uitstekend werk van de kleine rechtsachter Van der Sluis, die door Stout in zijn aanvallende akties weinig of niets in de weg gelegd werd. Na een kwartier kon Van Essen zijn solo niet stuiten, waarna Koudijzer simpel scoorde: 1-0. Telstar kwam in de eerste helft nog herhaaldelijk tot verrassende acties. Vaak met Van Kooten in de hoofdrol. (Steegman over de Velser spits: „Wat is die vooruit gegaan in een jaar tijd. Het is nu een speler met personality”). Doesburg be- zwoor echter alle gevaar bij een kop stoot van Van Kooten en een schot van Bijl. Aan de gelijkmaker van Tel star moest Sparta in casu Ter Horst flink meewerken. De Spartaanse verdediger kopte een voorzet van De Wit over de uitgelopen Doesburg heen: De zestien spelers zijn: Arnold Mühren, Rep (Ajax), Krijgh (FC Den Bosch), v. Eeden, v. Vliet (FC Den Haag)’ Overwg (DWS), Smid (Go Ahead Eagles), Hovenkamp (FC Gronin gen), Schellekens, Visser (NEC), Hoeke- ma (PSV), Visser (Sparta), Notten (FC Twente), Bonsink (FC Utrecht) Löcken Veendam) en Schneider (Feyenoord). Voor de wedstrijd van het Neder lands amateurelftaï, dat op 24 mei in Londen onder de naam Zwaluwen te gen Middlesex Wanderers speelt, zijn de volgende vijftien spelers aangewe zen: Gerardu, Jansen (Caesar), v.d. Leek (CVV), Vreeburg (DOS), Warringa (Eilermark), Meertens (Emmen), En- sinek (Heer) v Kesteren, Marijt (Noordwijk), v. Dullemen, v.d. Oever 'RVC), Veeken (Uithoorn), v.d. Broek 'Veerse Boys), De Jong en Meyster (Xerxes). ^ÏJririTri' ’.Sri Na rust was het afgelopen met het verzet van Telstar. In de verdediging van de Velsenaren benaderden alleen Van der Meeren en Driessen hun mo rele niveau. Doelpunten bleven voorlo pig uit maar een knal van André tegen zijn eigen doelpaal na een vrije trap van Klijnjan en twee reddingen achter elkaar op de doellijn van Van Essen illustreerden de ontreddering, waartoe een lichte verzwaring van de druk van de kant van Sparta in de Velser linies leidde. Toen al tekende de zesde neder laag in successie, waarmee Telstar dit seizoen besloot, zich af. Aanvallend viel er voor Telstar ook weinig eer te behalen, omdat Van Kooten zich wel vaak slim opstelde maar óf helemaal niet óf te laat óf onzuiver werd aange speeld en Stout en de zwakke Stanic niet op het idee kwamen te reageren op zijn doorkopballen. Een afkeurend gebaar tegen de grensrechter met daarbij de woorden „opletten, joh” als De veelvuldig zwervende Heijerman draait hier Frans van Essen heen. Op de achtergrond komt Van Egmond aan lopen. Geheel links Charlie Bosveld. Ajax kampioen. Vitesse en Volendam degraderen. Door die forse overwinning op het overigens moedige volhoudende FC Den Bosch stelde FC Twente niet al leen de kwalificatie voor een nieuw toernooi om de UEFA-cup op eigen kracht veilig, ook werd de beste pres tatie die in de periode-Rijvers werd geleverd geëvenaard. Evenals in 1969, toen achter Feyenoord en Ajax, eindig de de ploeg op de derde plaats van de nationale ranglijst, waarbij het bezit van de minst gepasseerde verdediging uit het hele betaalde voetbal eveneens een eervolle vermelding verdient. AjaxVitesse 12-1; FC TwenteFC Den Bosch 7-0, FC Den HaagVolen dam 4-0, SpartaTelstar 4-1, Excelsior FC Utrecht 2-4, FC GroningenFey enoord 1-3, NAC—MVV 2-1, PSV—Go Ahead Eagles 2-0, NEC—DWS 3-1. Eindstand Ajax Feyenoord FC Twente Sparta FC Den Haag 34 17 34' 34 34 Go Ahead E. 34 MW 34 Telstar 34 FC Groningen 34 NAC DWS Excelsior FC Den Bosch 34 Volendam Vitesse ROTTERDAM. Het theoretische kansje van Sparta op Europa-Cupvoet- bal was het enige dat het duel tussen Telstar en Sparta overeind hield. On gelukkigerwijs wenste Telstar maar een helft mee te werken. De Velsena ren bleken hun inspiratie na de rust in de kleedkamer te hebben achter gela ten. Vooral verdedigend liepen de za ken toen voor Telstar volledig uit de hand. Vakwerk van Van der Meeren en een forse scheut geluk hielden Sparta tot het laatste kwartier van scoren af, maar daarna was het flink raak. Sparta kon zich dus toch nog sussen met de illusie dat het zijn kans op internationaal voetbal tot het laatst had verdedigd. Dat de UEFA-Cup toch niet voor Sparta was weg gelegd heeft dus niet aan Telstar gelegen. Ook niet aan de prestatie, die Sparta bij zijn laatste optreden op Spangen leverde. Oefenmeester Steegman mijmerde te recht na over de fatale punten, die Sparta bij eerdere gelegenheden ver klungelde. „Twente heeft het handiger gespeeld. Zij hebben in uitwedstrijden bewust op gelijkspelletjes gegokt en dat is niet de instelling geweest waar mee wij MW en Feyenoord tegemoet zijn getreden. Daarbij is het natuurlijk doodjammer dat we ons op zo’n knulli ge manier uit de beker hebben laten drukken”. Door dit doelpunt van De Jager (rechts op de foto) kwam AZ ’67 dichtbij de eredivisie. Concurrent Heerenveen werd in Alkmaar met 10 verslagen. In het doel, tegen de paal, verdediger John van Wensveen en liggend op de grond doelman Griever. Zie voor een verslag van deze wedstrijd elders in dit blad.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13