Nationaal Bureau Toerisme meent: NEDERLAND IN ZOMER BIJ BUITENLANDERS IN TREK Autobotsing op kruising: 4 doden Gevangeniswezen gaat bezuinigen 1( I Huizen in IJsselstein gekraakt Traangas bij Verdachte van Kapitool moord in arrest Musicus wurgt vrouw Heidegebied r getroffen door brand Vrouw steekt echtgenoot in rug i 011 zwaar WORDEN GOEDKOOP OPGEBORGEN HET WEER LASTIGE „KLANTEN” Veel verkeersongelukken in pinksterweekeinde Vroegere „Willem Ruys” beschadigd Kort en bondig c DINSDAG 23 MEI 1972 (Vervolg van pagina 1) FILES (Van onze juridische medewerkster) MISLUKT h RADICALE BREUK - DEN HAAG Ook het gevangeniswezen valt onder de moker van de bezuiniging. Dat blijkt uit het plan dat staatssecretaris Grosheide van Justitie heeft gelanceerd. Nu is dat niet direct een klap om erg treurig over te zijn. Eén overnachting in de gevangenis is nu eenmaal duurder dan één nacht in het Hiltonhotel. Het sluiten van gevangenissen is ook een conse quentie van het terugdringen van de vrijheidsstraf en de verdere opmars van de geldboete. Gistermiddag heeft 1 WEERRAPPORTEN vwww MMM Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland 23 22 22 21 23 22 22 22 18 22 11 28 20 21 19 22 23 24 11 22 13 21 20 18 22 17 23 25 20 18 14 23 21 24 10 19 22 20 29 1016 eveneens een langzaam rijdende file van vele kilometers in de richting Den Haag. Om elf uur was er nog steeds geen einde aan de drukte gekomen. Ook de spoorwegen hebben in de loop van maandagavond in verschillende delen van het land een grote drukte te verwer ken gekregen. Met name in Zuid-Limburg (Maastricht, Sittard, grensovergang Venïo) en op de lijnen uit Zeeland (Roosendaal) was het reizigersaanbod zeer groot, maar de 1 reinen hebben iedereen kunnen mee nemen. Het Italiaanse Lauro” de De man, die musicus van beroep is, belde om half zes in de ochtend de politie op en zei: „Ik heb mijn vrouw vermoord." De politie ging direct naar het huis, waar de man buiten de agenten stond op te wachten. „Zij ligt in de achterkamer”, deelde hij mee. De man verklaarde zijn vrouw te heb ben gewurgd. De vrouw is gearresteerd. Hun 3-jarig dochtertje is bij familie ondergebracht Olie in de golven. Door het springen van een olieleiding op een Engels schip i« zaterdagavond vijf ton stookolie in de Westerschelde gestroomd. Tegen de ka pitein is proces verbaal opgemaakt. Een bergingsmaatschappij is bezig de olie te verwijderen. va da aa in Vf ee 10 11 13 10 11 13 12 12 12 10 3 12 14 11 11 11 9 11 7 7 10 10 7 10 9 5 15 15 6 12 10 12 13 12 9 7 6 15 11 D vlag kaa: lenc sten han nog E< als noo: zoel mor niet: toes valt Noo zwa: Aral ken leidi steil mog dat kanl den haar drij: hout M omd ever van Unit feit naai mac nati tiscl toes Mid lade tot 1 tion orde H oors gew stelt Ofsc pen, and< zich vol! begi laat: mer toch laat n? w een ?e- DEN HAAG. De 22-jarige mevr. Eli zabeth Krottjé is in de nacht van zondag op maandag in Den Haag om het leven gebracht. De dader, haar 25-jarige echtge- noot heeft zelf de politie gewaarschuwd. Hij werd aangehouden. Het echtpaar had huwelijksmoeilijkheden. In hét hele land heeft het terugkerend pinksterverkeer voor grote drukte op de wegen gezorgd. Nadat het er aanvankelijk op leek dat alles vlot zou verlopen begon nen omstreeks half vijf de eerste moei lijkheden. Dit duurde tot omstreeks mid dernacht. Op de rijkswegen tussen Goes en Bergen op Zoom (in de richting van Bergen op Zoom) en tussen Arnhem en Utrecht ter hoogte van Oudenrijn vorm den zich traag voortbewegende files van ongeveer 25 kilometer. De brand daar breidde zich zo snel uit dat de rijkswacht de hulp inriep van de brandweren van Eisden, Genk, Bilzen en Bree. In het begin van de avond waren al tientallen hectaren heide vernield. Omdat de branden zo snel na elkaar ontstonden sluit men kwaadwilligheid niet uit. DEN HAAG Het Nationaal Bureau voor het Toerisme heeft uit de record-toeloop van buitenlanders in Nederland tijdens het pinksterweek einde geconcludeerd, dat de zomermaanden van 1972 wel eens een top in het buitenlands vakantiebezoek aan ons land kunnen gaan betekenen. Het afgelopen weekeinde was daarvan dan met rond 800.000 personen (van wie 99 percent per auto) een voorproefje. Toch is in verhouding tot het aantal gedetineerden het personeelsbestand de laatste jaren sterk gestegen. Op de drie duizend gedetineerden per jaar zijn er tegen de 3500 personeelsleden. Vanwaar dan dit zogeheten tekort? Daarvoor is een aantal oorzaken op te noemen. Alllereerst is het aantal mensen dat maar kort ge straft is sterk gestegen. Het tarief van twee weken Bankenbos, dat wordt aange houden voor het rijden onder invloed, is hier voor een deel schuldig aan. Maar tenuitvoerlegging van een korte gevange nisstraf is vooral administratief gezien erg arbeidsintensief. Dan is de stijging van het personeelsbe stand een direct gevolg van de opdracht aan het gevangeniswezen om niet alleen te zorgen voor de bewaking, maar de o o o o o o o o o o o o 6 o 2 0 0 0.3 0 0 0 0 0 0.4 0 1 0 o o o o 0.6 0 0 0 0 0 o o millibar ke maatregelen, zoals het terugbrengen van het aantal inrichtingen en een ver eenvoudiging van de selectiecriteria. Grof weg zijn er nu vier categorieën: kort gestraften en lang-gestraften (meer dan vier maanden), jeugdigen (maximaal on der de 23 jaar) en volwassenen. een debiele medegevangene kaal en een bewaker durft niet in te grijpen. ROME (DPA/ANP). - passagiersschip „Achille voormalige „Willem Ruys” heeft vrij dagnacht bij een grote brand op een werf in Genua zware schade opgelopen. Twee personen werden licht gewond. BRUSSEL. brand gewoed in het Belgische heide?, bied bij Opgrimbie tegen de grens van Nederlands Limburg. Dit vuur kon snel bedwongen worden, maar een uur later brak er opnieuw brand uit en wei op de Mechelse heide bij Maasmechelen. Daar ontstonden twee vuurhaarden. Gisteravond hadden de krakers bij der tien huizen de planken van de ramen weggehaald en voor zover dat mogelijk was weer in bewoonbare toestand ge bracht. De politie greep niet in omdat men van mening is dat het hier een zaak betreft tussen krakers en woningbouwver eniging, waar de politie niets mee te maken heeft. Het is de bedoeling ook de resterende woningen in totaal gaat het om dertig huizen weer voor bewoning geschikt te maken. Burgemeester Timmermans van IJssel stein verklaarde tijdens een gesprek met de krakers wel begrip te hebben voor de actie. Hij raadde de krakers aan zich tot de Tweede Kamer te wenden. Voorts wees de burgemeester zijn gesprekspartners op de mogelijkheid van het kopen van casco- woningen in IJsselstein. Slopers zijn vanochtend vroeg begonnen de achttien huisjes in IJsselstein af te bre ken. De slopers doen dit in opdracht van de woningbouwvereniging die de huizen bezit. „In recordtempo werden de dak pannen eraf gesmeten”, aldus een lid van de groep „de witte krakers”. Volgens de actiegroep weigert de woningbouwvereni ging met de krakers te onderhandelen. De bewakers voelden zich onzeker. Zij durfden geen rapportjes meer op te ma ken of op te treden als gedetineerden elkaar molesteerden. Het rapport van de commissie-Woltman geeft hier een duide lijk voorbeeld van: gedetineerden scheren Op Duitser geschoten. Op een Duitse arts is zondagmiddag geschoten toen hij met zijn jacht de haven van West-Ter- schelling binnenvoer. Het kogeltje stuit te af op de schedel. De politie op het eiland probeert de schutter op te spo ren. z ozo w.st. zzo zo zzo zo zo zw z zzo w.st. w.st. w.st. wzw Z7.O no n zzw wzw z wnw ono zw z w.st. nw zzw w.st. n w.st. z w.st. w.st. zw wzw w.st n ono gevangenisstraf ook te benutten om de gedetineerde in gunstige zin te beïnvloe den. Deze zogenoemde resocialisatiegedachte, die sinds 1956 in de beginselen van het gevangeniswezen is opgenomen, heeft de ontwikkelingen binnen het gevangeniswe zen grotendeels bepaald. Resocialiseren betekent „behandelen.” Hiervoor moeten specialisten worden aangetrokken, het personeel moet worden omgeschoold om van de passieve rol nu ook mee te doen aan de heropvoeding. Dat geldt in ver sterkte mate voor de directeuren van de instellingen. Resocialiseren betekent ook dat het gevangeniswezen een verscheiden heid van behandelingsmethoden moest op bouwen. Met behulp van verfijnde keuzemetho- den kan dan per gedetineerde de meest geschikte omgeving worden uitgezocht. In deze lijn past het dat er een groot aantal kleine instellingen kwam, met als ideaal de half-open en open inrichting en een groeiende interne democratisering. onbew. onbew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. A. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. onbew. h. bew. zw. bew. regen 1. bew. zw. bew. onbew. onbew. regen zw. bew. onbew. zw. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. mist onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. regen onbew. 1. bew. w. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. hedenmorgen waardoor het verkeer ook stagnatie on- dervonde. ’s Avonds omstreeks zeven uur leek het er even op dat de verkeersmoei lijkheden waren afgelopen maar omstreeks negen uur was er opnieuw sprake van grote drukte. Op de rijksweg Utrecht-Amsterdam kon het verkeer in de loop van de avond slechts zeer langzaam doorstromen als gevolg van ongeveer acht aanrijdingen nabij Abcoude. Op de rijksweg door Zuid- Beveland vormde zich ter hoogte van Rilland Bath een zes kilometer lange file en tussen Woerden en Utrecht was er Het regime wordt op drie sporen gezet: regel wordt het normaal regime in het gevangeniscomplex in Veenhuizen. Dit houdt in een betrekkelijk fantasieloos, vreugdeloos gevangen-zijn met als voor naamste bezigheid: arbeid in een beperkte gemeenschap. Dagrecreanten vormden meer dan de helft van de bezoekers, onder wie de Duitsers ver in de meerderheid waren. De oosterburen was het vooral om de stran den te doen. De Fransen gingen meer naar kleine schilderachtige plaatsjes, vooral naar die welke bekend zijn om hun bloemenrijkdom. Engelsen ontbraken, omdat in Engeland tweede pinksterdag geen vrije dag is. Opvallend was naar het oordeel van het NBT de spreiding van toeristen over Nederland veel sterker dan met Pasen en het 1 mei-weekeinde. Duitse visser verdronken. Drie duitsers zijn zaterdagmiddag ten zuiden van de pier van Scheveningen in hun polyester bootje in moeilijkheden geraakt. Het bootje liep vol en zonk gedeeltelijk. Twee hunner werden opgepikt door een juist passerende reddingboot, maar de derde, die zwemmend geprobeerd had de kust te bereiken de 39-jarige G.E. Kubale uit Kamplindford, is verdron ken. Deze foto werd gemaakt kort na het ongeluk op de kruising Korte Belk- merweg-Stolperweg in de Noordhol- landse gemeente Zijpe. Beide wagens kwamen in de sloot terecht. Wie „stout” is, wordt overgeplaatst naar een inrichting met een duidelijk repressief regime en wie „zoet” is, gaat door naar een open of half-open inrichting. Het voordeel van deze indeling is dat het systeem duidelijk is. Een groot bezwaar van de differentiatiegedachte was de on doorzichtigheid en de weerslag die dit had op de gedetineerden. Het pakket dat het gevangeniswezen te bieden had werd wel een „tombola met vele nieten” genoemd. Duidelijkheid is ook van belang voor het personeel, dat langzamerhand in een vol strekt vereenzaamde positie terecht was gekomen. Er kwamen allerlei psychologen en bejegeningscoördinatoren” voor de ge detineerden, maar de personeelsleden za ten er meestal naast. Dan was er het democratiseringsproces dat „Den Haag” zo graag wilde, maar waar de meeste direc teuren geen raad mee wisten. Vooruitzichten voor donderdag: plaatselijk regen, vooral later zonnige perioden en overdag meest normale temperaturen. Aantal uren zon: 3 tot 11. minimum tempera tuur: 0 tot 5 graden boven normaal: maximum temperatuur: van onegveer normaal tot 3 gra den boven normaal: kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 90 percent; kans op een gehel droog etmaal: 70 percent. Normale tem peraturen maximum 15 graden, minimum 9 graden. Dit weekeinde heeft de Ameri kaanse politie van traangas gebruik gemaakt om een groep betogers voor het Capitool in Washington uiteen te jagen. Van de 5.000 demonstranten, bijeengekomen om te luisteren naar toespraken van leiders van de anti- oorlogsbeweging, maakten zich 200 betogers los, die de politie met stenen bekogelden. Toen enkelen van hen gewond raakten, werden de vechtlustigen met traangas verspreid. Foto: Op de voorgrond werpen agenten van politie traangasgranaten terwijl de leiders van de vredesmars pogen de opstandigen met zachte hand weg te leiden. overleed de 20-jarige W.J.J.M. van den Boomen uit Asten toen hij in zijn woonplaats met zijn auto uit de bocht vloog en tegen een boom reed. De 48-jarige Maike de Vries uit Leeuwar den overleed zondag in een ziekenhuis tengevolge van een verkeersongeval. Zij zat die middag in een auto die op de Afsluitdijk bij het inhalen tegen de vangrail reed. Tweede Pinksterdag, is de 41-jarige A. Pronk uit Rotterdam om het leven gekomen bij een autobotsing in zijn woonplaats. De 20-jarige eddy gijsel uit St-Jansteen is gisteren in een ziekenhuis i ft Hulst overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Zondagavond was hij met zijn auto tegen een boom gereden. In het Groningse Mussel is in de nacht van de Eerste op de Tweede* Pinksterdag de 40-jarige H. Lukens uit Onstwedde om gekomen. De man verloor in een bocht de macht over het stuur. In Emmeloord is zaterdagavond de 25- jarige vertegenwoordiger J.O. Faber uit Scharnegoutum (Fr.) overleden. Vrijda gavond werd hij bij Bant (Noordoost- polder) ernstig gewond, toen hij met zijn auto op de linkerweghelft kwam en frontaal op een tegenligger botste. De 18-jarige Rudie Witmond uit Amster dam heeft maandag het leven verloren toen hij in Eist (gem. Amerongen) met zijn motorfiets tegen een auto botste die vanaf een uitrit de weg opreed. De bestuurder van de auto en twee andere inzittinden raakten gewond. Nu echter geldgebrek de voornaamste reden is voor de hervormingen, is toch een zekere argwaan op zijn plaats. Want dat het gevangeniswezen zich voor een groot aantal problemen geplaatst ziet, is bekend. Vooral de opstand in het Huis van Bewaring in Groningen heeft deze problemen nog eens naar buiten gebracht. In het rapport dat naar aanleiding van deze opstand is opgemaakt door de zoge noemde commissie-Woltman, wordt als voornaamste oorzaak juist het personeels tekort genoemd. Woonwetwinkel. De stichting „wonen” in Amsterdam heeft een „woonwetwinkel” geopend. Twee jonge juristes, mr. Renie Stokvis en mr. Lidie Seingeman, geven daar informatie over juridische proble men op woongebied: hete huren van een huis of bedrijfspand, huurbescher- ming, beiëndigin, harmonisatie, verho ging, contracten, betaling, rechten en plichten van verhuurder, huurder en onderhuurder, aan- en verkoop, finan ciering. Op woensdag, donderdag en vrijdag is de winkel open. Filevorming en opstoppingen waren er ook op de autowegen tussen Gorinchem en Breda en tussen Den Bosch en Utrecht (nabij het verkeersplein Deil). Op de rijksweg Rotterdam-Breda von den verschillende aanrijdingen plaats. DEN HAAG. In de stad Luxemburg is een 21-jarige Surinamer gearresteerd, die ervan wordt verdacht het vorige week einde z(jn 22-.jarige landgenoot Emillio Feller te hebben vermoord in een pension in de Haagse Bazarstraat. De Haagse poli tie is hiervan gisteren telegrafisch vanuit Luxemburg op de hoogte gesteld. Onder welke omstandigheden de arres tant in Luxemburg is terechtgekomen als mede andere bijzonderheden zijn de Haagse politie nog niet bekend. Tunis Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athetne Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenetn z Zurich Casa Blanca Barometerstand (762 mm). DEN HAAG. Een reeks verkeersonge lukken met dodelijke afloop vormt de schaduwzijde van het zonnige pinkster weekeinde. Het ergste ongeluk deed zich voor in de Noordhollandse ge meente Zijpe. Hierbij kwamen vier Am sterdammers, te weten de 22-jarige W.A. Bekelaar, de 19-jarige G.J. van der Velde, de 17-jarige R. van der Hoed en de 17-jarige mej. R. Baars om het leven. De vier zaten in een auto die op een kruising in botsing kwam met een personenwagen die voorrang zou heb ben gehad. Een vijfde inzittende van de auto werd ernstig gewond. Het 23.629 ton metende luxueuze schip werd in 1965 overgenomen van de Rotter damse Lloyd. De nieuwe eigenaar, Achille Lauro in Napels gaf het schip toen zijn naam. Het vaart op de lijn Southampton- Australië. De „Willem Ruys” liep in 1947 van stapel bij „De Schelde”. Voor sommige gedetineerden is het nieuwe systeem een verbetering. De man die wars was van alle bejegening en democratisering verzuchtte nog wel eens: „Jc kan hier verdomme niet eens meer rustig je straf uit zitten.” Wel moet beseft worden dat de consequentie van de nieu we lijn is dat de resocialisatie over boord werd gezet. Er is dan ook alle reden om dit ideaal als mislukt te beschouwen. Tijdens het Pinksterweekeinde zijn er op de Belgische wegen tenminste 18 men sen bij verkeersongelukken omgekomen. Dat is het getal tot en met zondag. Over de Tweede Pinksterdag had de Belgische rijkswacht gisteren nog on voldoende gegevens. Zaterdag kwam de 66-jarige F. Volkerink uit Ommen om het leven toen hij bij het overfietsen van een autoweg in zijn woonplaats door een auto werd aange reden. Dezelfde dag overleed de 71-jarige H.J. Mulder uit Wilp aan de gevolgen van een verkeersongeluk. De heer Mulder werd in Voorst met zijn fiets aangere den toen hij linksaf een inrit inreed. De 33-jarige in Arnhem wonende Turk S. Dagdeviren kwam dezelfde dag om het leven toen hij in Zelhem met zijn auto uit de bocht vloog. De 15-jarige mej. C. Lakerveld uit Lex- mond werd zaterdag in de buurt van Schoonhoven op haar fiets aangereden door een personenwagen en was op slag dood. Het vijfjarige meisje Annelien van Beek uit Bovenkarspel verloor zaterdag het leven toen de auto waarin zij zat op een kruising in Enkhuizen in botsing kwam met een andere auto, die geen voorrang zou hebben gegeven. In de nacht van zaterdag op zondag De verdachte woonde bij Feller in. Toen vorige week maandag de moord werd ontdekt, bleek de verdachte te zijn verdwenen. Er zal uitlevering van de man worden gevraagd. DELFT. Enkele tientallen meters heeft een 48-jarige man uit Delft met een diepe wond in zijn rug afgelegd op zoek naar een dokter. Bij ruzie met zijn 27- jarige echtgenote, die evenals hij dronken zou zijn, werd hij door haar met een mes in de rug gestoken. De man werd aan een long gewond. Wat de vaderlandse attractiepunten be treft: de Amsterdamse bloemententoon stelling Floriade was een heel goede eer ste met 110.000 (Tijdens het 1 mei-week einde was dit getal 100.000). Op de twee de plaats kwam „De Efteling” in Kaats heuvel met 65.000 bezoekers (Pinksteren 1971 60.000). Vervolgens Madurodam met 37.000 (vorig jaar 36.500). Schiphol 32.600 (32.000), Avifauna 31.000 (26.000), Diergaar de Blijdorp 30.000 (22.000), het Euro Re creatiecentrum 30.000 (60.000), Duinrell re creatiecentrum 30.000. de Scheveningse Pier 29.000 (26.500), de Beekse Bergen 28.000 (24.500), de Flevohof 25.500 (33.000), en dan Keukenhof, Linnaeushof en Artis, ieder met 20.000 bezoekers (vorig jaar Pinksteren was Keukenhof gesloten Linnaeushof en Artis noteerden toen res pectievelijk 12.000 en 23.000 bezoekers). Tussen de tien- en twintigduizend bezoe kers noteerden: dierenpark Wassenaar, Euromast, Spidorondvaarten Rotterdam, Bergmann rondvaarten Amsterdam, Rijksmuseum, Kröller-Müller museum, de Hoge Veluwe, en het Dolfinarium. IJSSELSTEIN. Ongeveer dertig jon ge mensen uit Utrecht, die zich „de witte krakers’ ’noemen, hebben de pinksterdagen besteed om dichtgetimmerde huizen in IJsselstein weer bewoonbaar te maken. Zij deden dit nadat deze huizen, staande in de Julianawijk in IJsselstein, in de nacht van zaterdag op zondag waren ge kraakt. Opknappen van de woningen, ei gendom van de woningbouwvereniging IJsselstein, zou te duur zijn. Volgens de krakers zouden de woningen ook zijn dichtgetimmerd omdat zij gedoemd zijn te verdwijnen voor wegaanleg en vestiging van kleine bedrijven. Zo blijft, hoe er ook behandeld wordt, het resultaat onbevredigend: ruim 40 per cent recidiveert, dat wil zeggen maakt zien opnieuw schuldig aan een misdrijf. Ook blijft de selectie een willekeurige zaak. Maar als dit zo is, dan moet dat ook gesteld worden en mag de resocialisatie niet als een papieren vlag in onze wetge ving voortbestaan. Het gevangeniswezen zal haar taak zo goed en zo goedkoop mogelijk uitvoeren door te zorgen dat de lastige klanten op een goedkope manier worden opgebor- gen(cellensysteem) en de rustige figuren door zelf-selectie in de meer open inrich ting terecht komen. Dit betekent wel dat het gevangeniswe zen zich gaat richten op het vormen van de ideale gevangene. Want wie zich netjes gedraagt, mag naar een vrij regime. Om de strafperiode als leerproces te hanteren, waardoor de gedetineerde in de vrije maatschappij een betere plaats kan ver werven, dat is een gedachte die heel stilletjes naar het land der dromen is verwezen. MEVR. MR. SOETENHORST-DE SAVORNIN LOHMAN. Het nieuwe herstructureringsplan van staatssecretaris Grosheide houdt mijn in ziens een radicale breuk in deze ontwik keling in. Dit blijkt reeds uit de werkelij- minimum 9

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2