Na koele ontvangst op Moskous vliegveld waar partijsecretaris ontbrak: ONVERWACHTE BIJEENKOMST VAN NIXON EN BREZJNEV Verzet tegen IRA bij Ulster katholieken Grote frontale aanval op Hoeé moet nog komen Uitputtende diplomatie V erlamming Ongetrouwde van Wallace moeders iets minder 50 jaar in gesticht Speciaal plan van bijstand voor armste volkeren Nieuwe Turkse regering Vliegtuig in zee gestort: 20 doden DEMONSTRATIE TEGEN MOORD OP 19-JARIGE SOLDAAT W atervervuiler s NOORDVIETNAMEZEN VERLOREN ACHT TANKS Negentigjarige trouwt voor 31ste keer gearresteerd i te y imf I]?* - js 3 DINSDAG 23 MEI 1972 2 Op Unctad: In Angola: I SAIGON (Reuter, AFP en UPI) Bij de aanval die Noordvietnamese troepen gisteren in de richting van Hoeé waren begonnen hebben zij vol gens in Saigon bekendgemaakte cijfers ongeveer driehonderd man aan doden verloren. Een Noordvietnamese strijdmacht van ongeveer drie duizend man trachtte de defensielinies ten noorden van de oude keizerstad te doorbreken, maar tot dusver zijn ze daarin niet geslaagd. een g I n e Zuidvietnamese hoge officieren gaven toe, dat de slag om Hoeé van beslissende betekenis voor de gehele oorlog kan zijn. Door de val van deze basis is de drei ging voor Kontoem verder toegenomen. Ten noorden en ten westen van de plaats bevinden zich nog twee Noordvietnamese divisies met een gezamenlijke sterkte van ongeveer 20.000 man. Het Russische vrachtschip „Zeya” dat drie dagen nadat de Amerikanen mijnen voor de haven hadden gelegd uit Haipong was vertrokken, is zaterdag in Singapore aangekomen. De kaptiein heeft meege deeld dat hij zonder moeilijkheden door de blokkade is gebroken. Het laden en lossen van de goederen in de Noordvietnamese haven was ondanks de intensieve bombardementen normaal verlopen. Het schip, dat vorig jaar no vember door de Noordvietnamese regering is gecharterd, onderhoudt een geregelde dienst tussen Haphong, Hongkong, Singa pore en Maleisië. maar goede maar vriendschappelijke be- trekingen met de Verenigde Staten wenst. „Hoewel er principiële verschillen bestaan, zijn er objectieve factoren die de twee landen gelijke belangen geven. Deze ver eisen dat ze hun handelen afstemmen op afwending van het gevaar van een wereld oorlog en verwijdering van de overblijf- bomontploffing Belfast hebben MEXICOSTAD (Reuter). Alfonso Ol- hagary uit Mexicostad is gisteren voor de 31ste maal in het huwelijk getreden. De bruid is 25 jaar en de bruidegom 90. Gevraagd hoe hij het klaarspeelt op de hoge leeftijd nog zo vitaal te zijn was het antwoord van senor Olhagaray. journalist van professie: „Rauw vlees en vis, sap van artisjokken, cognac en.... sex, zon der reserve.” •s n k n e ir s e r it ï- le s, ie ■g a, .0 n I- it a e i n s 1- g :n 5- d. d n. •d in in Nixon verklaarde dat moeilijke onder- handelingen noodzakelijk zijn om de on derlinge betrekkingen te verbeteren en riep de Russische leiders op eraan mee te werken, de besprekingen tot een gedenk waardig succes te maken. LOBITO (Reuter/UPI). Een vliegtuig van de Angolese luchtvaartmaatschappij, dat zondag op he* vliegveld van Lobito aan de kust van Angola wilde landen is in zee gestort. Twintig inzittenden zijn verdronken. Men heeft twee passagiers en een lid van de bemanning kunnen redden. selen van de koude oorlog uit hun onder linge betrekkingen. De Sovjet-Unie zal „in overeenstemming met de beginselen van onze politiek alles in het werk stellen om positieve resultaten te bereiken en de hoop te rechtvaardigen die in onze landen en daarbuiten op de Russisch-Amerikaan- se topontmoeting in Moskou is gevestigd”. Podgorny verklaarde op zijn beurt in een tafelrede dat zijn land niet alleen SANTIAGO (Rtr/AFP) De Derde We reldhandelsconferentie in Santiago heeft zaterdag met algemene stemmen een plan goedgekeurd voor speciale hulp aan de „25 armste landen ter wereld”. Succes nummer twee voor de ontwikke lingslanden was de unanieme aanvaarding van een resolutie over speciale maatrege len betreffende landen die niet aan zee zijn gelegen. Een tegenvaller was echter de uitslag van de stemming over een scheepvaartrapport, dat weliswaar werd goedgekeurd met vierenzeventig stemmen, maar dat van de rijke landen negentien stemmen tegen kreeg bij twee onthoudin gen. Dit ideaal past volledig in de sterk filosofisch gerichte Chinese intelligentie, terwijl het in de Sovjet-Unie ten onder is gegaan aan een nationaal opportuniteits beginsel. De reis van Nixon naar China, een van de diplomatieke sensaties van deze eeuw, heeft de Amerikaanse presi dent een blik gegund achter de schermen van een maatschappelijk en politiek expe riment van onvoorstelbare omvang en be tekenis. De Verenigde Staten, geconfron teerd met twee volkomen verschillende verschijningsvormen van het communisme en de zekerheid dat de vijandschap tussen China en de Sovjet-Unie van veel minder belang is dan de daarachterliggende socia le hervormingsprocessen die zich in beide landen afspelen, doen wanhopige pogingen om zich te laten gelden. Het machtsver toon in Indochina, het laten vallen van een verliezer als Pakistan, het steunen en bevorderen van anti-communistische regi mes in Israel, Griekenland, Turkije, Span je Portugal, Korea, Vietnam en Zuid- Amerika, dat alles is in feite een verdedi gen van een maatschappelijk stelsel tegen aanvallen van twee kanten: De Sovjet- Unie en China vinden elkaar overal waar het erom gaat, deze Amerikaanse verdedi gingslinie te verzwakken. Bij elke rege ringswisseling in de twee landen of in één van de twee landen kan op basis van het sociale radicalisme plotseling een hechte vriendschap opbloeien, die het evenwicht op de wereld met één slag kan wijzigen. Zaterdagavond werd op de laatste ple naire zitting met achtenvijftig tegen ach tentwintig stemmen en zes onthoudingen een resolutie aanvaard die erop aandringt een internationale handelsorganisatie in het leven te roepen die beoogt de inkom sten te vergroten van ontwikkelingslanden door middel van hun grondstoffen Met algemene stemmen werd een Nederlands voorstel aangenomen in de industriële landen handelscentra te stichten van de derde wereld. Deze moeten het beging worden van een plan om de export van de ontwikkelingslanden met vijftien per cent per jaar te verhogen. Voor deze handelscentra is een werkgroep ingesteld met een begroting van bijna 72.000, die volgend jaar bijeenkomt om de oprichting van deze centra in d e a rme landen te bespreken. Ondanks heftige protesten van Pakistan is Bangla Desj toegelaten als nieuw UNC- TAD-lid. Volgens militaire kringen in Danang, ten zuiden van Hoeé is de werkelijke aanval nog niet begonnen. Intussen is een vierde Noordvietnamese divisie de noor-* delijke provincie Kwang Tri vanuit Noord- Vietnam binnengerukt. MOSKOU (UPI, AFP en Reuter) President Nixon is gisteren als eer ste Amerikaanse president in Moskou aangekomen. De ontvangst op het vliegveld Vnoekovo verliep sober en zelfs vrij koel, maar kort na zijn aan komst in het Kremlin had Nixon al een onverwacht gesprek met partij leider Brezjnev, nog voordat het banket begon. Het onderhoud, waarbij alleen twee tolken aanwezig waren, duurde anderhalf uur. Brezjnev had bij de aankomst van Nixon op Vnoekovo ontbroken. In een toost aan het banket deelde de Amerikaanse president de Russische lei ders mee, dat zij gezamenlijk tijdens hun topoverleg van deze week de vreedzame samenwerking tot een realiteit kunnen maken. In een duidelijke toespeling op Vietnam en het Midden-Oosten verklaar de hij dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hun verantwoordelijkheid als grote mogendheden moeten gebruiken om de vrede te bewaren en andere landen te verhinderen, de wereld in gevaarlijke cri ses te storten. Een Amerikaanse luitenant, „advi seur” bij een Zuidvietnamese ge vechtseenheid, gooit een handgranaat naar posities van de vijand tijdens schermutselingen in de buurt van de stad An Loc. ROME. (Reuter) In Rome zijn giste ren twee Italiaanse zakenlieden in arrest gesteld op beschuldiging, dat afval van hun fabrieken de Tiber had vervuild vervuild. De vrouwen verklaarden dat zij het doodschieten van de 19-jarige militair, die met verlof uit West-Duitsland was, be schouwden als „een koelbloedige moord op een van onze eigen mensen”. In de gevechten, die Zuidvietnamese officieren de zwaarste noemen sinds de val van de provincilae hoofdstad Kwang Tri, verloren de noordelijken acht tanks. - - Voor Nixon ligt er slechts één weg open: vriendschap, goede relaties, nauwe contacten, persoonlijke gesprekken, con cessies als het moet, maar dan naar twee kanten. Hij weet dat zowel de Chinezen als de Russen nog zeer gevoelig zijn voor economische winstpunten. Maar deze soort diplomatie is riskant en uitputtend, on danks alle glimlachjes. De artsen van het Holy Cross-zieken- huis, waar hij wordt verpleegd, vinden dit „uiterst bemoedigende” verschijnselen. Zij durven evenwel nog geen oordeel te ge ven over de uiteindelijke mogelijkheden van herstel. Vorige week schatten ze de kans, dat hij zijn benen ooit weer zou kunnen gebruiken, op minder dan 50 per cent. Er moet nog een kogel worden verwijderd die vlak bij de wervelkolom zit. Aan het front in het centrale Bergland wordt nog steeds hevig gevochten op vijf kilometer ten noorden van Kontoem. Ook meer naar het zuiden bij An Loc woedt de strijd nog voort. De belegerde stad is na 46 dagen beschietingen en bombarde menten door de Amerikaanse B-52 bom menwerpers één grote puinhoop. Noordvietnamese troepen hebben giste ren een artilleriebasis op 20 km. ten zuiden van Kontoem veroverd. Deze post, gelegen halverwege tussen Kontoem en Pleikof werd verdedigd door twee Zuid vietnamese compagnieën, die zich moesten terugtrekken. Russische belangstellenden staan op het Rode Plein te wachten op de komst van president Nixon. DEWSBURY (Reuter). Dit jaar zijn uit een Engels krankzinni gengesticht twee geestelijk gezon de vrouwen ontslagen, die daar vijftig jaar geleden waren opge sloten omdat zij elk een onwettig kind hadden gekregen. Dit heeft het hoofd van de sociale dienst van Dewsbury in Yorkshire, waar zich het geval heeft afgespeeld bekendgemaakt. Volgens hem hadden indertijd de ouders van de toen 18-jangen en 24-jarige vrouwen de hulp van de plaatselijke autoriteiten ingeroe pen, toen bleek dat hun dochters een kind verwachtten. Hulpverle ning zou in die tijd 1921 alleen mogelijk zijn geweest door de aanstaande moeders in een inrichting op te nemen. Zij waren daar al die tijd gebleven, omdat zij nergens anders naar toe konden. Zij werden in het gesticht ontdekt, toen werd nagegaan of er patiën ten in de termen vielen om in een bejaardentehuis te worden opgenomen. Een van de twee vrouwen, die nu beiden in dit tehuis wonen, had verklaard dat zij indertijd ettelijke brieven had geschreven om uit het gesticht te komen. Waar de onwettige kinderen zijn gebleven, is niet bekend. De Sovjetrussische en de Amerikaanse vlag naast elkaai* in top het Ameri kaanse volkslied uit Russisch koper schal lend over Russische grond de machtig- sten der aarde glimlachend elkanders handen schuddend: wat kan de wereld nog gebeuren? Een dosis nuchterheid bij gelegenheden als dit bezoek van Nixon aan Moskou kan nooit kwaad. De hypocrisie van staatsbe zoeken wordt vaak verborgen achter cere monieel en decor, vage glimlachjes en nietszeggende communiqués. De feitelijke toestand verandert er niet door, voorlopig valt er nog geen bom minder om op Noord-Vietnam en gaat er geen half ons zwaar wapentuig minder om naar de Arabische landen. Trouwens als gesprek ken tussen Nixon en de Russische staats leiders ertoe zouden leiden dat alle tegen stellingen en confrontaties tussen de beide mogendheden zouden ophouden, dan zou dat betekenen dat de heren van weers kanten persoonlijk verantwoordelijk zou den zijn voor de vijandige situatie en haar zelfs voor hun persoonlijk tijdver drijf en genoegen op kookhitte zouden houden. En dat is natuurlijk niet waar. Maar evenmin als zij er met een hand omdraai een eind aan kunnen maken, evenmin kan zo’n bezoek van de president van de Verenigde Staten aan de Sovjet- Unie iets wezenlijks veranderen aan het feit dat de Sovjet-Unie met haar natio- naal-communistisch staatsbestel een machtige bedreiging vormt voor de inter nationale machtspositie ,van de democra- tisch-kapitalistische wereldnaties. Crisis toestanden als die in Indochina en het Midden-Oosten alsmede in Berlijn, Bang- ladesj en de Balkan zijn alle te herleiden tot het proces van ondergraving der tradi tionele fundamenten van een gevestigde orde door nieuwe, radicale denkbeelden. Het Sovjetrussische communisme is van oorsprong een nieuw, radicaal denkbeeld geweest, waarvan de apostelen zich voor stelden dat het de wereld zou veroveren. Ofschoon dat gelukkig bijtijds is stukgelo pen, heeft het toch de denkwereld van anderen aangetast en het is erin geslaagd zich te vestigen in de denkwereld van volken die geheel van onderop moesten beginnen. Het beste voorbeeld van die laatste situatie is altijd nog China en men moet vooral niet vergeten dat de tocht van Nixon naar Moskou in eerste en laatste instantie geïnspireerd is geworden door de ontzaglijke macht die zich sinds de laatste tien jaar daar in China mani festeert. China is de aanleiding van dit Amerikaanse bezoek en China is het voor naamste onderwerp van gesprek, al zal de naam China in geen van de komende communiqués genoemd worden. In China leeft meer dan waar ter wereld ook het idee van een universeel communisme, dat de resten van een verouderde kapitalisti sche samenleving zal kunnen wegvagen en het aanschijn van de aarde zal veran deren. Het toestel was op weg naar Loeana naar de Sa de Bandeira. Het ongeluk is te wijten aan dichte mist ANKARA (UPI-Reuter). Turkije heeft voor het eerst sedert drie weken weer een regering. Deze is samengesteld uit acht parlemen taire vertegenwoordigers van de grootste partij van het land, de gerechtigheidspar- tij, vijf van de republikeinse volkspartij, acht van buiten het parlement en een presidentiële vertegenwoordiger. Het kabinet is samengesteld door for mateur Ferit Melen, die premier in de nieuwe regering wordt. Volgend jaar worden in Turkije alge mene verkiezingen gehouden. Het IRA, dat de moord op de militair heeft toegegeven, gaf een verklaring uit waarin werd gezegd dat de jonge soldaat onder verdachte omstandigheden was aangehouden. Een „rechtbank” van het IRA had hem ter dood veroordeeld. De betoging van de vrouwen was nieuw bewijs voor het groeiend verzet tegen de heerschappij van het IRA in sommige wijken van Londonderry. Sommige betoogsters zeiden: „Als er weer zoiets gebeurt zullen we Whitelaw (de Britse minister voor Noord-Ierland) laten weten dat we ons uit de wijken Creggan en Bogside terugtrekken en de Britse militairen laten komen om het IRA op te ruimen.” Noordierse protestanten hebben zondag avond na de hele dag onderhandelen met het Britse leger in samenwerking met Britse militairen de barricaden opgeruimd die zij in de wijk Shankill Road en in het oosten van Belfast hadden opgeworpen om ertegen te protesteren dat het leger niets deed tegen de door de katholieken tot verboden gebied verklaarden stadswij ken in Londonderry, die in feite in han den van het IRA zijn. Op gisteren in het Britse Lagerhuis aan minister Whitelaw gestelde vragen hoe lang hij nog dacht de heerschappij van het IRA in Londonderry te zullen dulden gaf de minister geen rechtstreeks ant woord. Hij bedankte de protestanten in Belfast voor de bezonnen houding, die zij zondag bij het opruimen van de barrica den hadden getoond. BELFAST. Bij een op een parkeerterrein in gisteren zeker veertig mensen verwondin gen opgelopen. De bom was geplaatst in een auto. Een onbekende had een kwar tier voor de explosie de politie gewaar schuwd, maar die kon niet in zo korte tijd de wijk ontruimen. Tweehonderd vrouwen uit de katholieke wijk Bogside in Londonderry marcheer den gisteren naar het hoofdkwartier van het lersce Rupublikeinse leger om daar te protesteren tegen de moord op een katho lieke militair. WASHINGTON (Reuter). Gouver neur Wallace van Alabama, die vorige week maandag bij een aanslag ernstig werd gewond en verlamd raakte aan het onderlichaam, vertoont weer wat reflex bewegingen in de tenen van beide voeten. Voorts krijgt hij weer enig gevoel terug van het middel tot omstreeks halverwege zijn dijbeen. Geen omhelzingen maar simpele hand drukken van president Podgorni, premier Kosigin en andere Russische autoriteiten vormden de begroeting, die Nixon en zijn gezelschap gistermiddag kort voor twee uur na aankomst van het presidentiële vliegtuig „Spirit of ’76” op de luchthaven Vnoekovo kregen. Ongeveer 400 toeschou wers, met bussen naar het vliegveld ver voerd, zwaaiden met Amerikaanse vlagge tjes maar lieten verder weinig van zich horen. Opvallend vonden waarnemers de afwezigheid van Brezjnev, die volgens het protocil niet op het vliegveld hoefde te zijn maar toch in het verleden bij de aankomst van diverse staatshooden zo als in 1970 bij het bezoek van de Franse president Pompidou acte de prèsence gaf. Langs de 25 km lange route naar het Kremlin stonden naar schatting 100.000 mensen een mager aantal voor de Russische hoofdstad die door een streng veiligheidskordon op grote afstand (soms wel honderden meters) van de stoet worden gehouden, die bovendien nog uit gesloten auto’s bestond. In het Kremlin, waar Nixon en zijn vrouw acht dagen zullen logeren (daarna volgt nog een bezoek van een dag aan Kiew), verdween Nixon plotseling van een receptie om zich naar de werkkamer van Brezjnev te begeven voor een gesprek, dat niet op het programma had gestaan. Dit ingelaste onderhoud had veel weg van de onverwachte ontmoeting die Nixon bij zijn historische bezoek aan China, drie maanden geleden, ook al kort na zijn aankomst met de Chinese partijleider Mao Tse Toeng had. Nixon somde tijdens het banket de kwesties op die deze week aan de orde zullen komen. Bilaterale aangelegenheden zullen als vetrekpunt gelden, zo zei hij: Samenwerking bij de verkenning van de ruimte, de bestrijding van ziekten en de verbetering van het milieu. Voorts zouden beide landen ervan profiteren wanneer nieuwe handelsbetrekkingen tot stand werden gebracht. Maar de aandacht van de wereld was in de eerste plaats gericht op de mogelijkheid van een eerste beper king van de strategische wapens. Door een akkoord o p dit terrein zouden de twee landen zich kunnen gaan afwenden van een „verkwistende en gevaarlijke bewape ningswedloop” en zich kunnen richten op „meer produktie voor de vrede”.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3