In het hart van Heemskerk KERK, TOREN EN OR GEL ALS VERNIEUWDE MONUMENTEN D Jan Maenhouttoernooi werd Zichtbaar teken in keten van internationaal sportgebeuren geslachten EDO won v. G st Herman van Dorp-beker voor De Kennemers RUFAY UW WAGEN HEEFT TOCH OOK VIJF BANDEN? op nippertje I Si! /El >1 f- Ei Z] ft pi Ei! na c Meisje door auto aangereden pi B iPi Gï DINSDAG 23 MEI 1972 4 dit Jeugd Eén kerk uw bandenspecialist Toren IJ aant bij I total staal jaar man gega andt over meti ziek groo het ntht mate ren. waar moet Meestal wordt de reserveband vergeten. En die heeft n toch ook een keertje nodig. Als uUBO-banden koopt betekent dat 5 x besparen. Wat doet UBO namelijk? UBO voorziet gave bandenkarkassen van een nieuw loopvlak. Dat is stukken voordeliger. En net zo veilig als elke merk - band. Mag ik uw UBO- banden monteren? Moed I i# pmö r na HBI - - ■«Use’ (Van een onzer verslaggeefsters) Haarlem-N. Dr. de Liefdestraal 14-16 0 23 - 37 56 58 - 37 59 30 (Van een onzer verslaggevers) jongeren van Heemskerk, georganiseerd door leden van de gereformeerde, rooms katholieke en hervormde kerken. In wit en goud het vernieuwde Knip- scheerorgel, links aan de achterwand. Ee syste W natc vooi Islai geki ecoi Hot detac tot 1 met het v gerea stude wel ZO. sterdi men i ovens tijdeli bij ht verba van damsi IJ Ovei jaar het Hooi nati< uitgi en r neel; tistii loon het i IJJ Hoog voor bied den. tijn nemi drieê merl M oorl Mc( zing kan Mc( de slag sen Hul dat >,vo ziel Vie V Nix als gen stri de pet teg zou pet ADVERTENTIE CASTRICUM. Op tweede pinkster dag 's middags om ongeveer half zes is een 17-jarige inwoonster van Den helder gewond geraakt bij een verkeersongeval op de kruising Alkmaarderstraatweg Provincialeweg. De Helderse is met een hersenschudding per ambulance naar het St Liduinaziekenhuis in haar woonplaats gebracht. Het meisje, dat met haar bromfiets over het rijwielpad uit de richting Uitgeest kwam, stak tussen een op de Alkmaaider- straatweg wachtende file auto’s de pro vinciale weg over en werd aangereden door een uit de richting Limmen komende personenauto. Beverwijk, terwijl er zaterdagavond na de middagouverture een dansavond voor de deelnemers was. Een bustocht langs de kust en een bezoek aan de miniatuurstad „Madurodam” - vooral de Engelsen waren hoogst verbaasd over dit kleine wonder - zorgden voor een rustdag, die bij de buitenlandse deelnemers zeer in de smaak viel. Op beide dagen viel er door de in totaal zo’n 2000 toeschouwers van uitste kend voetbal te genieten. Vooral de beide Engelse vertegenwoordigers, Brighton en Brentford vielen op door hard, maar ook bijna professioneel aandoend voetbal. Zij beschikten dan ook over leiders, die zo’n vijf maal hun sporen in het Engelse Na tionale elftal verdiend hadden. De poule indeling luidde als volgt: Poule A. Eddesheim, Gellenhausen, Stormvogels, Brentfort FC, EDO, Beverwijk, De Ken nemers. Poule B: Brighton H A. FC, HEEMSKERK In het pinksterweekeinde is na grote inspanning en inzet van zeer velen de geheel gerestaureerde kerk met de toren, sinds eeuwen in het hart van Heemskerk, officieel in gebruik genomen, uitdrukkelijk als een bezit van de gehele gemeenschap, want de hervormde gemeente stelde de kerk letterlijk en figuurlijk open voor iedereen. In een kerk vol genodigden droeg architect P. v. d. Sterre het kerkgebouw zaterdagmiddag over aan de kerkvoogdij, terwijl tientallen kaarsen brandden in de gepoetste luchters, die fraai afstaken tegen het merkwaardig be schilderde gewelf, met tegen de achtergrond in wit en goud het vernieuwde Knip- scheerorgel. Tot en met 26 mei is de kerk van 19 tot 21 uur voor een' ieder te bezich tigen en wij mogen iedere Heemskerker met nadruk aanbevelen die gelegenheid te benutten, als men dat tijdens de pinksterdagen nog niet heeft gedaan. Ds. J.Bezemer van de Centrale Kerke- raad stelde vast, dat er in deze tijd moed voor nodig is om een kerk te restaureren. „Onmiddellijk wordt de vraag gesteld of het geld niet beter besteed zou kunnen worden aan ontwikkelingshulp. De kerk zou toch al „versteend” zijn. De beste behuizing zou een tent zijn of een wegwerpkerk”. Daar stelde ds. Bezemer onder meer tegenover de „zichtbaarheid” van de kerk, die een eigen en aparte en uitnodigende plaats mag innemen en die er ook als zichtbaar teken staat in een keten van geslachten. De heer P. J. Schipperus, sprekend na mens het college van kerkvoogden in de Hervormde Gemeente Beverwijk, Heems kerk en Wijk aan Zee, moest vaststellen, dat het deze gemeente niet voor de wind gaat, in die zin, dat men met drie eeuwen oude kerkgebouwen zit, die hersteld en onderhouden moeten worden, maar in Heemskerk heeft men nu tenminste een zorg minder. gezamenlijk zong: „Hier wordt een huis voor Hem bereid - Hij heeft de hand en het verstand gezegend voor het werk, de bouw van Christus „kerk”. Op de pink sterzondag zijn er drie diensten gehouden met ’s avonds een speciale dienst voor alle Burgemeester H. Nielen, die met de wethouders A. F. M. van Herpen, mr. dr. H. G. van Beek en H. J. M. Roozen, alsmede de gemeentesecretaris hoofden van diensten en verscheidene raadsleden de burgerlijke gemeente vertegenwoordig de, stelde vast dat kerk (van de Her vormde Gemeente) en toren (van de bur gerlijke gemeente) niet te scheiden zijn en dat de restauratie gelukkig nagenoeg ge lijktijdig kon plaatsvinden dankzij een zeer harmonische samenwerking. „Wat moet ik uw gemeenteleden waarderen, die zoveel hebben bijgedragen voor de restau ratie van de kerk”, aldus burgemeester Nielen, die in herinnering bracht dat wij len dominee Wente al in 1964 het ge meentebestuur had benaderd om samen kerk en toren te restaureren. „Als cadeau zou ik u nu de toren voor een gulden willen aanbieden, ware het niet dat het een olifant is die u niet kunt stallen vanwege de lasten”. De heer W. Bakker zei in antwoord op Namens de Raiffeisenbank overhandig en de heer S. W. van Tuinen een geschenk onder couvert. Ds. A. van Leeuwen vertegenwoordigde de andere kerkelijke groeperingen en niet zijn toespraak was op drie punten geba seerd, maar wel het cadeau bleek uit drie onderdelen te bestaan, die tot één geheel konden worden samengevoegd. In zijn inleiding tot de overdracht kon scriba W. Bakker meedelen, dat enige weken geleden nog een gedeelte van het kerkarchief is gevonden, zodat dit nu compleet is vanaf het jaar 1628. De heer Bakker bracht in herinnering, dat aan vankelijk de toren wel op de monumen tenlijst stond, maar de kerk niet. Een lid van het collge van B. en W. had zich persoonlijk bijzonder ingezet om alsnog de rijkssubsidie te verwerven. Met nadruk en eerbied werd ook wijlen ds. Wente genoemd, die veel bijdroeg tot het moge lijk maken van de restauratie, waarvan hij de voltooiing niet meer heeft mogen meemaken. de burgemeester, dat zich hier een voor beeld heeft gemanifesteerd van overheids bemoeiing in positieve zin. Het woord overheidsbemoeiing zou te vaak een nega tieve klank krijgen. „Wij hadden voor en tijdens de restau ratie met veel instanties te maken, maar die instanties zijn voor ons mensen ge worden”, aldus de heer Bakker, die even de 'aandacht bepaalde bij hetgeen zich sinds eeuwen in en om de kerk heeft afgespeeld. Er hebben op dezelfde plaats minstens drie kerken gestaan. De heer Bakker kon niet nalaten op te merken, dat er maar één kerk bestond, toen hier de eerste kerk werd gesticht. In dit ver band zei de heer Bakker, dat men het kerkgebouw ook beslist niet wil voorbe houden voor de eigen kerkgemeenschap. Besloten is de gerestaureerde consistorie in gebruik te geven in samenhang met de algemene begraafplaats. Na dank te hebben gebracht aan archi tect, aannemer, de adviseur voor de orgel restauratie, gemeentebestuur en ambtena ren en allen die aan de restauratie van kerk en orgel hebben geyverkt, alsmede aan de eigen gemeenteleden, die zoveel hebben bijgedragen, deelde de heer Bak ker mee, dat er nog een flink bedrag nodig is om de restaratie geheel te kun nen betalen. Degenen die zeer nauw betrokken zijn geweest bij de restauratie ontvingen een herinnering in de vorm van een foto, die echter pas op het laatste moment kon worden gemaakt en die over enkele we ken vervangen zal worden door een kunstzinniger impressie. Architect P. v. d. Sterre bracht zijn grote waardering tot uitdrukking voor het am bachtelijk kunnen dat in deze gerestau reerde kerk is geïnvesteerd. Van al dege nen waarmee hij samen had gewerkt noemde de architect speciaal de heer Van Pelt: „Daar hadden we altijd en alles mee te maken”. Ook andere sprekers zouden de heer Van Pelt later noemen en roemen als de centrale figuur ,die zich bijzonder heeft ingezet. De heer Van de Sterre bood bij de overdracht van het kerkgebouw twee ko peren kandelaars aan en hij ontstak zelf de kaarsen. Aannemer Holleman dankte vooral zijn eigen mensen, die met zoveel vakliefde aan de restauratie hebben gewerkt. „Het is een stukje van ons leven geworden”. Ook hij had veel met de heer Van Pelt te maken gehad en de heer Holleman bood hem een boek over kerkbouw aan. BEVERWIJK. Op het sportpark Adrichem werd zaterdagmiddag het Her man van Dorptoernooi gespeeld voor za terdag voetbal clubs. De organiserende vereniging de Kennemers wist na een spannende eindfase beslag te leggen op de beker die een postume waardering is voor een van de oud Kennemers bestuurs leden. Uit eigen omgeving deden mee: Storm vogels, dat op een zeer geslaagd tournooi terug kan zien, maar bij de laatste ont moetingen wat konditie te kort bleek te komen, de A-junioren van de organise rende vereniging Beverwijk, die het er niet zo best vanaf brachten, De Kenne mers, HBC, De Spartaan. ZW, en de zeer verrassende overwinnaar, het Haarlemse EDO. Uit Duitsland kwamen: Eddesheim, Gellenhausen en Melitia. Zwitserland was vertegenwoordigd door het team van Un- terstrass, terwijl Engeland in Brighton H. A. FC en Brentford FC twee zeer sterke troeven bleek te hebben. Voor aanvang v an het tournooi was er een officiële ontvangst in het Stadkantoor van Aan dit toernooi werd behalve door de Kennemers deelgenomen door de zaterdag- afdelingen van de voetbalclubs DEM, CSV en WSB uit Noordwijkerhout. Laatst genoemde wa„ vorige jaar in het bezit van de wisselprijs gekomen en stelde alles in het werk om ook dit jaar deze mee naar de bollenstreek te nemen Om de bovenste plaatsen werd een felle strijd geleverd wat ook wel uit de totaal uitslag blijkt, iedere club nam met twee elftallen aan dit toernooi deel. De eind- Melitia, Unterstrass, De Spartaan, HBC, ZVV, Drumchapel. Uitslagen waren: Eddesheim-Gellenhau- sen; 1-2, Storm vogels-Brentford 0-0; EDO-Beverwijk; 1-0, Brighton-Melitia; 5- 0, Unterstrasse-De SPARTAAN: 1-1L HBC-ZVV:2-2, EDO-De Kennemers; 0-0, Eddesheim-Stomvogels; 0-3, Gellenhau- sen-Brentford: 0-3, HBC-Drumchapel; 1-2, Brighton-Unterstrass; 2-0, Melitia-De Spartaan; 1-1, Stormvogels-EDO; 0-1, Ed- desheim-De Kennemers; 0-1, Brentford- Beverwijk: 2-0. Unterstrass-HBC; 3-3, Brightbn-Drumchapel was een bikkel harde wedstrijd met typische Brits voet bal, verdiend door favoriet Drumchapel met 1-0 gewonnen. De Spartaan-ZW; 0-5. De tweede dag werd geopend met een défilé en een vlaggenparade. Bij die ope ning verleenden verder medewerking: De Beverwijkse Harmoniekapel met muziek en „De Reisduif” en „Ons Genoegen” met hun duiven. De resultaten van tweede Pinksterdag zijn: Beverwijk-De Kenne mers O-O; met daarbij de aantekening dat Beverwijk nogal verzwakt was door blessures, het raakte op de eerste speel dag onder andere zijn best speler kwijt. Brentford en EDO speelden een uitsteken de wedstrijd, die in een 1-1 gelijkspel eindigde, hetgeen een compliment voor de Haarlemmers inhoudt. Gellenhausen- Stormvogels; 0-1, ZW-Drumchapel 1-1, De Spartaan; 6-0. Melitia-ZVV: 1-2, en dan twee zeer verrassende uitslagen: Un- terstrass-Drumchapel; 1-1, en Brentford- De Kennemers; 0-0. Zowel Unterstrass als De Kennemers bereikten dit resultaat door sterk defensief gericht spel. Eddes- heim-Beverwijk; 0-0, Gellenhausen-EDO: 0-1, De Spartaan-Drumchapel; 0-6, Brigh- ton-ZVV; 1-0, Melitia-HBC; 0-0, Stormvo- gels-Beverwijk; 0-1, nogal verrassend, maar vooral te danken aan de betere conditie van de Beverwijkers, Gellenhau- sen-De Kennemers; 3-2, Eddesheim-EDO: 0-3, Unterstrass-ZVV1-0, Melitia-Drum- chapel; 0-2, Brighton-HBC; 5-0. Al deze uitslagen hadden als resultaat, dat van de vier ploegen die moesten uitmaken wie er om de hoogst eer ging spelen, er drie uit Groot-Brittannië kwamen. Om de derde plaats streden Brentford en Drumchapel. hetgeen een 2-0 overwinning voor de Schotten opleverde die daardoor opnieuw in de prijzen vielen. De Finale ging tussen Brighton en EDO en het zich plaatsen in die finale van de Haarlemmers was veruit de grootste verrassing van dit tour nooi. Na een twee maal twintig minuten durend voetbalgevecht, dat op bijzonder hoog peil stond, was dé stand no gsteeds 0-0. EDO had dit resultaat te danken aan haar ijzersterke defensie, in de rug ge steund door een voortreffelijke keeper- Ook de noodzakelijk geworden twee keer zeven en een halve minuut durende ver lenging bracht geen beslissing. Het sluit stuk van dit Jan Maenhout Tournooi werd daardoor een uiterst spannen de strafschoppen serie, die als resultaat had, dat EDO zeer onverwacht, maar ook verdiend winnaar van dit twee dagen durende sportfestijn werd. De beker werd uitgereikt door de heer T. Reynders. voor zitter van de Beverwijkse Sportraad, met assistentie van mevrouw Maenhout. Het voorste gedeelte van de geres taureerde kerk tijdens de openings plechtigheid, waaraan een instrumen taal ensemble uit de leden muzikale medewerking verleende. uitslag was: 1 De Kennemers 8 pnt., 2 WSB 7 p„ 3 CSV 6 p„ 4 DEM 3 p. Tijdens de wedstrijd tussen WSB en CSV had er een botsing plaats tussen een CSV speler en de WSB doelman, laatstge noemde speler bleef op de grond liggen en moest met een lichte hersenschudding naar het Rode kruis ziekenhuis worden gebracht, later kon hij de tocht naar huis meemaken. Direct na afloop heeft de voorzitter van de Kennemers de heer P. Tegel de prijzen uitgereikt en er op gewezen dat dit toer nooi geheel gespeeld werd in de sfeer van de man wiens naam aan dit toernooi verweven is' Herman van Dorp. ’s Avonds kwamen de spelers van het Kennemers zaterdagvoetbal met hun da mes in het sportpaviljoen bijeen en werd het zaterdag voetbalseizoen besloten met een „knal” feestavond. Twee kinderen van de zondagsschool boden op rijm hun gelukwensen aan en de Zondagsschool bleek heel wat geld bijeen te hebben gebracht om aan wensen op het verlanglijstje van de kerk te voldoen: een fraaie tinnen vaas en prach tige plantenbakken om „elke week bloe men in de kerk te brengen”. Er was de hele middag niet geapplaudiseerd maar ieder een in de kerk vond blijkbaar spontaan, dat deze bijdrage van de kinderen met een applaus moest worden gehonoreerd. Mejuffrouw A. C. Joor van dejeugd- dienstcommissie zei onder meer: „Er wordt naar ons geluisterd” en „Wij zijn aan deze kerk gehecht geraakt, misschien juist wel omdat er de laatste tijd zoveel geïmprovi seerd moest worden”. „Wij hopen met u het licht brandende te houden”. De voorzitter van het Hervormd Kerk koor was verhinderd, maar wel had hij laten weten, dat het koor heeft aangebo den een jaar lang voor steeds nieuwe kaarsen in de vele kronen te zullen zor gen, waarbij de koorleden tevens hebben aangeboden het onderhoud van de kope ren kronen, het poetsen dus, te zullen verzorgen. Een geweldig cadeau dat de kerk er voor behoedt om de fraaie luch ters te moeten bespuiten met een laklaag. De heer KI. R. Bolt, organist van de Bavokerk in Haarlem, vertelde vervolgens enkele interessante bijzonderheden over het door de Zaanse firma Flentrop met subsidie gerestaureerde orgel, waarvan hij vervolgens alle mogelijkheden in klanken omzette. De toespraken waren steeds afgewisseld met het optreden van een muziekensem- ble, gevormd uit merendeels jeugdige ge meenteleden. Na de toespraken werd de officiële overdracht zaterdagmiddag besloten met een korte dienst onder leiding van ds. D. Verhoef, tijdens welke men onder meer BEVERWIJK. Verdeeld over twee speeldagen, afgelopen zaterdag en tweede Pinksterdag, organiseerde de w. Bever wijk voor de negentiende keer het Jan Maenhout tournooi voor A-junioren. Er werd aan deelgenomen door teams uit Schotland, Engeland, Nederland, Zwitser land en Duitsland, zodat het tournooi een sterk internationaal karakter droeg. Vorig jaar werd het Schotse Drumchapel win naar en de Schotten begonnen ook nu weer als de favori.eten voor de overwin ning aan dit opnieuw zeer geslaagde tour nooi. De ploeg bleek echter wat ean kracht te hebben ingeboet, vooral omdat het merendeel der spelers van het kampi- oenselftal nu volop deelnemen aan het betaalde Britse voetbal. T*'W S' -W,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4