Recreatiegebied Spaarnwoude voorlopig niet meer dan moeilijke invuloefening Mooie Nel kabbelt straks In Houtrakpolder eerste tot aan dorp Spaarnwoude ligweide klaar speel- en tw 7 I SCHIEREILAND OEVERRECREATIE VOGELEILAND DINSDAG 23 MEI 1972 6 (Van een onzer verslaggeefsters) Voor het zuidwestelijk deel van het toekomstige re creatiegebied het compartiment ten westen van rijks weg 6 zijn de plannen nog niet tot in details uitge werkt. Volgens het voorontwerp wordt dit gebied inge vuld met sportterreinen, openluchtbaden en met speel- en ligweiden. Het bestaande natuurgebied bij Pennings- veer blijft gehandhaafd en wordt zo mogelijk nog uit gebreid en rond Spaarndam komt een groot watersport- gebied, dat zijn vorm krijgt door uitbreiding van de Mooie Nel in oostelijke richting. Tiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiir Driehonderdduizend bomen en struiken zijn tot nu toe al aangeplant in de compartimenten van het recreatie gebied Spaarnwoude, waarvan de aanleg de komende jaren wordt afgerond. De bomen en struiken staan voornamelijk langs de noordelijke en oostelijke grens van het gebied, waar zij vaak de randbeplantirig vor men. Deze randbeplanting moet zo snel mogelijk een natuurlijk windscherm gaan vormen, want achter deze lijn van veelvoorkomende boomsoorten wil men een gunstig klimaat scheppen voor de edeler houtsoorten. ■t SX I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii ua ina- elij- r te iven w men dan iade ran- lurt een E w ouder kerkje, dat onze fotograaf Z tot statief diende bij het nemen S van deze bijzondere foto (onder). zal zo slijk zich het i de t er van eten van alles de een- n in gen. lan- de de van izee vin- i de t is aw- hun ook eeds s de men lerd hei- op ■end pen >ord laar die lik- ren, eeft mor vol- rie- ipen nen om idig de ier- te- m. dag dit pen De- i al Dat rtoe sico en ren, iten zer- .an- len- van on- van ne- rer- hun ken liep en litie pig au. 11, :no- ool- aAt leze ring leze uen lein een te izee de het aen. De grond verwerking in dit zuidwestelijke compartiment is rond met dien verstande, dat de huidige bewoners nog tot 1976 de beschikking hebben over hun vroegere eigendommen. Zij kunnen contractueel nog vijf jaar ongestoord blijven wonen en werken; pas na die tijd gaat het recreatiegebied Spaarnwoude zich in dit gebied ontwikkelen. Fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii Deze weide was eind 1970 het eerste object van het recreatie gebied, dat in aanleg werd genomen. De groei van de beplan ting ging dit voorjaar zo voorspoedig, dat gebruik van de weide nu al verantwoord is. Op het terrein staan enkele houten banken en een aantal picknicktafels. Voor de jeugd zijn twee oude geknotte boom stammen ingegraven, die zonder veel gevaar kunnen worden beklommen en beklauterd. Niet alleen aan de speelweiden en het vogeleiland is te zien, dat het recreatiegebied Spaarnwoude werkelijkheid aan het worden is. Op diverse plaatsen wordt duidelijk voorbereidend werk gedaan, zoals bij het Noordzeekanaal door enkele zand zuigers. Dat zand gaat naar een tweetal depots, een van 150.000 m3 in de Noordspaarndammerpolder en een tweemaal zo groot depot in de Zuidspaarndammerpolder. In het deelplan Houtrak wordt een derde zanddepot gevuld vanuit Amerikahaven. Deze voorraad krijgt een omvang van 200.000 m3. De enorme hoeveel heden zand zijn straks nodig wanneer Houtrak en Buitenhuizen geheel zijn ingeplant en verder moeten worden ingevuld. Voor het projectbureau houdt deze afspraak in, dat pas tegen 1976 zuidwestelijk Spaarnwoude gedetailleerd op kaart moet staan. Niettemin wordt nu al gewerkt aan de oplossing van een aantal problemen, die bij die detaillering centraal zullen staan. Een van dit vraagstukken is de vergroting van de Mooie Nel. Het is de bedoeling, dat de Mooie Nel straks tweemaal zo groot is als de huidige tachtig hectaren. De uitbreiding gaat ten koste van de Verenigde Binnenpolder, het gebied tussen Spaarn dam, Spaarnwoude en Penningsveer. Boven het laatstgenoemde dorpje en onder Spaarndam zullen waarschijnlijk stukken grond in de vorm van een schiereiland gehandhaafd blijven. Op de grens van de huidige Mooie Nel en zijn uitbreiding worden een of meer stukken grond als eilanden boven de waterspiegel ge houden. Op deze wijze wil men de overlengte zo groot mogelijk maken, want het is bekend, dat de recreatieve waarde van een meer evenredig groeit met zijn oeverlengte. De problemen rond de vergroting van de Mooie Nel hebben als uitgangspunt het feit, dat het waterpeil van de nieuwe plas straks hoger is dan dat van het omringende polderland. Om de uitbreiding moet dus een dijk worden gelegd en het is op het ogenblik nog geen uitgemaakte zaak welke vorm die water kering moet krijgen. Men denkt aan een breed, langzaam op lopend oeverland, uit recreatief oogpunt de beste oplossing. Evenmin is al bekend van welk materiaal en op welke onder grond deze dijk kan worden gemaakt. Bij het ontgraven van de Verenigde Binnenpolder komt een veenmassa van anderhalf miljoen kubieke meter vrij en het lijkt logisch, dat dit mate riaal wordt gebruikt voor het dijklichaam. Voor de verwerking van het veen zijn echter ook weer alternatieve mogelijkheden genoemd. Men zou er de diepe putten in de Mooie Nel mee willen opvullen of het bunkergebied bij Spaarndam mee willen egaliseren. Het dumpen in de Mooie Nel heeft echter weer consequenties voor de waterkwaliteit, want het is niet uitge sloten, dat de veengrond van de Mooie Nel een dikke brijpot maakt. Toepassing in het bunkergebied heeft minder onaan gename gevolgen, hoewel men dan weer moeilijkheden ver wacht met de beplanting van dit gebied. Naast de verwerkingsproblematiek wordt ook studie gemaakt van de mogelijkheid om de veenlaag in het uitbreidingsgebied een halve meter te laten zakken door er klei en zand vanonder weg te zuigen. Voor deze materialen kunnen zonder meer goede bestemmingen worden gevonden. De uitslag van het onderzoek, dat het ingenieursbureau Spaarnwoude gaat verrichten, is straks mede bepalend voor de definitieve vorm van de vergrote Mooie Nel. Over detailzaken worden in afwachting van die uitslag nog geen beslissingen genomen. Wel heeft men zich al een beeld gevormd van het karakter van het watersportgebiedde Mooie Nel blijft een plas voor bescheiden zeilers en het gebied in zijn totaliteit krijgt niet alleen een functie voor die watersport, maar evenzeer en in cijfers uitgedrukt nog wel belangrijker een functie voor de oeverrecreatie. RITA HÖWELEB lUiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiijy Bij de foto’s I E Op de speelweide achter de Bau- E duinlaan staan twee uit het goede E hout gesneden klimbomen (links boven). E Het vogeleiland heeft een schel- De plantactiviteiten beperken zich voorlopig nog tot de deel- plannen Buitenhuizen en Houtrak. Zo is bijvoorbeeld een strook langs het Noordzeekanaal al flink van groen voorzien, terwijl zich daar ook al de parkeerterreinen en speelweiden aftekenen. Fietsers kunnen de noordelijkste strook van het recreatiegebied over een nieuw fietspad doorkruisen, terwijl de meer profes sionelen onder hen zich ten oosten van Zijkanaal C al kunnen gaan verlustigen in de aanblik van de toekomstige wielerbaan. Ter hoogte van boederij Westhof, waarvan op het ogenblik niet veel meer over is, is namelijk het oefencircuit voor wielren ners uitgezet. Voorlopig kan op de baan echter alleen nog maar gewandeld worden, want de verharding is nog niet aangebracht. Het terrein, dat overigens ook in de toekomst als wandelgebied belangrijk blijft is inmiddels ook ingeplant. Zoals bekend wordt het oefencircuit 3,2 kilometer lang. Los van de wielerbaan komt over het terrein een wandelpad te lopen. Op de plaats van de voormalige boerderij verrijst straks een gebouwtje, dat dienst kan gaan doen als clubhuis of als restaurantaccommodatie. Boerderij Westhof heeft men hiervoor niet willen bewaren. Enerzijds leek de hoeve ongeschikt en anderzijds was men bang voor de gevolgen van het jarenlange leegstaan van de boer derij. In het deelplan Houtrak is de aanleg van het recreatiegebied al in een meer herkenbaar stadium. Aan het einde van de Zui- derweg ligt het vogeleiland in statu nascendi. Het publiek heeft het gebiedje nog niet ontdekt, maar de vogels hebben zich al wel laten zien. Op het ogenblik broeden er fazanten en in de struiken houden zich al vogelsoorten op als de heggemus, mezen, vinken, lijsters, roodborstjes en winterkoninkjes. Verder wordt het eiland bevolkt door eksters en gaaien. Op het met schelpen bezaaide imitatiestrandje hebben de meeuwen af en toe gezel schap van de tureluur, de kluut, de scholekster, de strandple- vier of het witgatje. Om al deze vogels naar het vogeleiland te lokken, heeft men veel voor vogels aantrekkelijke struiken ge plant, zoals de besdragende meidoorn, duindoorn, sleedoorn en de egelantier. Verder staan op het eiland wat wilgensoorten, kruiden, diverse grassoorten en als afscheiding hoogopgaande iepen. Tussen de struiken laat men bewust diverse soorten on kruid groeien. Juist deze week is de speel- en zonneweide aan de Bauduin- laan even ten noorden Halfweg voor het publiek opengesteld. fi penstrand voor de gevleugelde E liefhebbers van kustgebieden. E Linksonder een van de eerste be zoekers (rechtsboven). E Over dit pad gingen vroeger de S Spaarndammers te voet naar het fi kerkje van Spaarnwoude. Zoals E zovele stukjes grond in het re- E creatiegebied heeft ook dit strook- E je weiland een rijk verleden (midden). E Dit polderland wordt opgeofferd aan de recreatie. De in de verte zichtbare Mooie Nel komt straks tot aan de voet van het Spaarn- SPAARNWOUDE Bijna zeven jaar na de eerste stuurgroepbe- sprekingen bewijzen een paar minuscule vlekjes op de plankaart, dat het destijds menens was met het recreatiegebied Spaarnwoude. De bijna drieduizend hectaren grote speeltuin voor West-Nederland is duidelijk, in aanbouw en wie goed zoekt kan momenteel tussen het natuurlijke schoon van het Houtrakse weidegebied al de eerste ge- E cultiveerde bebossing vinden. Wie niet in een weiland tussen de S boter- en paardebloemen wil gaan zitten, kan zich op het ogenblik S al ongestraft uitstrekken op het kortgeschoren gras van een speel- en E zonneweide. Wie niet genoegen wil nemen met een toevallig passeren- de kievit maakt bij het vogeleiland kans op de aanwezigheid van een S zeldzamer grutto. Recreatiegebied Spaarnwoude krijgt vorm en van de eerste invuloefeningen laten wij op deze pagina de resultaten zien. x.V -- JA. v

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7