Blauw Wit en DWS dubben over fusie JOHN EELMAN: DEZE MAAND WORDT BESLIST OVER LOT VAN FC AMSTERDAM Gesol met Jong Oranje eindigde in Sofia FIFA schorst Veteraan Colombo won Surinaamse derde Italiaanse etappe voetbalbond Kamervragen over Tubbergen: Verantwoorde risico ’s 1$ no r Belangrijke garanties van KNVB gevraagd „Plaats in middenmoot moet lil® i I voor Haarlem haalbaar zijn” O Fiiffra H I iSi Mi I JN Noord-Ierland Nederland leidt in schaaktoernooi Feyenoord stoeide met Lierse SK Duyndam won in Grave Reitsma terug bij Feyenoord (Van onze sportredactie) ODD 0 0 0r 5. klopte Engeland Gerrit van Tilburg naar FC VVV Record polsstok- hoog nu 5.60 m s 8 10 •«ilSIODÓDbp. ^ÏQDKODQED 16 17 WOENSDAG 24 MEI 1972 1 r (Van onze sportredactie) Oorzaken I Kleuren ^0 Piet de Wit tweede er- oor I I I v.c. 9 ^11080000 m»’£12® n n ri Tweede kwestie FK nfWVWVVMMAAAAAAMWMMUUUVUVVVWtAAA^UVtAAAA. MAC jr •4<W van WWVWtAAAAAAAWAAAAA/VVVWVVUVVVV I. De aankomst van Colombo. GRAVE. Leo Duyndam uit Honse- (Van onze parlementsrcdactie) De uitslag is: 1 Leo Duyndam, 100 km maatregelen. 'vwvwwwwwvwwwwwvwvwwvwvwwwvvwwwwwwvw^^ die genomen zijn ter beveiliging van het circuit. Ook wil hjj weten of de regering het verantwoord acht, dat nog steeds races worden georganiseerd op andere dan speciaal daarvoor aangelegde circuits en wat de regering wil doen om nieuwe rampen te voorkomen. Maar eerst iets over die trip naar Sofia. Had het niet anders gekund? Zegt Henk Zon, voorzitter van de begeleidingscom- 2 2 1 1 2 3 1 2 3 3 1 1 3 1 «f-sjwrt 5 c.ajm 6 tcKwfom 7 I AMSTERDAM Deze maand zal definitief worden besloten of wel of geen fusie van de betaalde afdelingen van de voetbalclubs Blauw-Wit en DWS tot stand komt. Dinsdagmiddag in het Olympisch Stadion sprak de manager van Blauw-Wit, Koekebakker, over een „moetje”. De voorzitter van DWS, Dé Stoop, bevestigde: „Het is een gedwongen huwelijk tussen twee voetbalverenigingen die onvoldoende belangstelling krijgen van het publiek in Amsterdam”. Reeds donderdag zal het met toestemming van de crediteuren en de beide verenigingen samengestelde Voorlopig Comité (Stoop, Koekebakker en Jansen) kunnen meedelen of de samenvloeiing van de beide Amsterdamse voetbalclubs naar alle waarschijnlijkheid een feit zal worden. Op die dag heeft het driemanschap een bespreking met de KNVB. Juist van de voetbalbond worden door de twee clubs belangrijke garanties gevraagd. Tot het moment, dat de schuld voldaan is, hebben de zestien geschorste landen geen stemrecht in vergaderingen van de FIFA. Bovendien is het leden van andere aangesloten bonden verboden wedstrijden te spelen tegen clubs of vertegenwoordi gende elftallen van de geschorste landen. De Surinaamse voetbalbond is „hogelijk verbaasd” over de hem door de FIFA opgelegde schorsing. „Wij hebben de con tributie over 1972 (2300 Zwitserse francs) reeds op 18 januari naar Zwitserland overgemaakt. De contributie over het vo rige jaar werd door ons ook voldaan en wel in maart 1971”, De tototips van John Eelman luiden: De GraafschapHaarlem VolewijckersAZ HeerenveenWV Roda JC—SVV HeraclesHVC Willem II—DFC VeendamBlauw Wit PECCambuur Helmond SportFSC Fortuna VI.Eindhoveq GrashoppersLausanne LuganoCh. Fonds ServetteYoung Boys Het was al lang duidelijk, dat DWS noch Blauw-Wit winst boekte in net be taalde voetbal. Daarvoor was de bezetting van de tribunes van het Olympisch sta dion en van het bijveld te gering. In het verleden verkondigde DWS bij monde van voorzitter Stoop meermalen, dat het zo niet langer meer ging. Vandaar dat Stoop en DWS plannen maakten, die varieerden van wegtrekken uit het dure Olympisch stadion tot de totale opheffing van de betaalde afdeling van DWS. GENÈVE. De voetbalbond van Suri name is één van de zestien organisaties die door de internationale voetbalfederatie (FIFA) zijn geschorst wegens achterstand in het voldoen van de financiële verplich tingen. Eerder heeft de regering op vragen van de heer Dolman geantwoord, dat „het nemen van onv -rantwoorde persoon Ijjke risico’s noch door voorschriften van erkende organi saties. noch door wetteljjke maatregelen kan worden te gengegaan Zelfs als men deze stelling onderschrijft moet men vaststellen dat zjj slechts ten dele van toepassing is op de gebeurtenissen in Tubbergen, meent de heer Dolman, die meent dat wetteljjke maatregelen in dezen wel moge lijk zouden zijn. bestaande uit de heren Van der Meent, Van der Veen, Roffel en Koekebakker. Het contracteren van spelers, zowel voort gekomen uit de fusie als nieuwe voetbal lers is sterk afhankelijk van de financiële mogelijkheden. In principe zal er gespeeld worden op het hoofdveld van het Olym pisch stadion. Het voorlopig comité zal zijn werk zaamheden beëindigen en de besturen van DWS en Blauw-Wit adviseren een derde fusiepartner buiten de stad Amsterdam te zoeken indien tijdens de voorbereidingen blijkt, dat de respons van de zijde van het gemeentebestuur, van het bedrijfsleven en van de Amsterdamse bevolking niet dui delijk de behoefte van een FC Amster dam aangeeft. Naar de mening van het comité is dit laatste het geval als niet minstens duizend seizoenkaarten worden verkocht. (Van onze sportredactie) LONDEN. Het voetbalelftal Noord-Ierland, zonder George Best, heeft dinsdagavond verrassend (met 1-0) gewon nen van Engeland. Deze wedstrijd, om het „home championship”, werd gespeeld in het Wembley-Stadion te Londen. De 64.000 toeschouwers zagen trainer-speler Terry Neill in de 33ste minuut de score openen, welke voorsprong de Noordieren niet meer uit handen gaven. Het was de tweede keer in 49 jaar dat Ulster in Wembley van Engeland won. VENLO. Middenvelder Gerrit van Tilburg van PSV heeft zich voor twee jaar verbonden aan de eerste divisieclub FC VVV uit Venlo. Van Tilburg begon zijn carrière bij PSV, speelde toen vier seizoenen voor GVAV, twee voor Go Ahead en keerde in 1970 terug naar PSV. den eerder over de streep dan de jagende wereldkampioen. Merckx, winnaar in 1971, heeft ook dinsdag en wel tweemaal getracht een beslissende ontsnapping te forceren. De eerste keer spurtte hij weg in gezelschap van de Spanjaard Fuente, triomfator in de Vuelta van dit jaar. Bij zijn tweede poging kreeg hij gezelschap van (weer) Fuente, Roger de Vlaeminck, Panizza en Lazcono. Maar ook deze kopgroep was niet bestand tegen het door Gimondi en Motta opgezweepte peloton. Uitslag derde etappe: 1. Colombo (Ita) 205 km in 5.48.20; 1. Merckx (Bel.) op 15 sec.; 3. Motta (Ita.) z.t.; 4. Dancelli (Ita) z.t.; 5. Bitossi (Ita). z.t. Algemeen klassement: 1. Colombo 16.13.57; 2. Bitossi 16.14.12; 3. Motta z.t. 4. Merckx z.t. 5. Van Vlier- berghe (Bel) z.t. 6. Lasa z.t. 7. Pintens z.t. 8. Gimondi. En dan te bedenken •;;'-hcid toch al beperkt -te Kerkhof moet thuis -schorsing, de »n Tohan Neeskens Hnale in het ver- 1 nn tal gehouden en die Fadrhonc DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Dolman (PvdA) heeft schrifteiyke vragen geselld over de drie ongevallen tjjdens de motorraces in Tubbergen( waar op Pinkstermaan dag twee doden vielen en negen mensen gewond werden. Het Kamerlid vraagt de ministers van Justitie, Verkeei en Waterstaat en van Binnenlandse Zaken en staatssecre taris Vonhoff van CRM wat zy vinder van het circuit, dal onder meer door de dorpsstraat van Fleringen voert, ge geven de tegenwoordige gebruikelijke snelheden. „Heeft het voor de veiligheid verantwoord» Ijjk gemeentebestuur zich naar het oordeel van de regering schuldig gemaakt aan laakbaarheid?”, wil hjj weten. Verder vraagt hjj een opsomming an de WENEN. Na de dinsdag in Wenen gespeelde derde rond- van het Clare Bene- dict-schaaktoernooi heeft Nederland, sa men met West-Duitsland, de leiding. De uitslagen van de derde ronde zijn: West-DuitslandOostenrijk 3.5-0.5; En gelandSpanje 1.5.-2.5.; NederlandZwit serland 2.5-1.5. De stand na drie ronden is: 1. Nederland en West-Duitsland 9 pnt.; 3. Spanje 7.5; 4. Engeland 5.5., 5. Zwitser land 3.5, 6. Oostenrijk 1.5. Het voorlopig comité deelde mee, dat de nieuwe combinatie de naam FC Amster dam zal dragen. De clubkleuren zullen die van de stad Amsterdam zijn. Er is opdracht gegeven voor het ontwerp van shirt, embleem en vlag. Eind juni zal worden beslist of de FC Amsterdam een stichting of een combinatie van stichting en een B.V. zal worden. De contracten met de trainers Pim van der Meent en J. van der Veen zullen worden overgeno- men. (Koekebakker: „de beste trainer komt wel bovendrijven”) Er zal een kern groep van 18 spelers worden gevormd. Het B-team zal verschijnen in de vorm van een jong FC Amsterdam. Het aanstel len van een manager wordt overwogen. Het voorlopig comité zal zich ten aanzien van het spelersmateriaal laten voorlichten door een inmiddels gevormde commissie De opstelling van Feyenoord: Treytel, Wery, Israel, Laseroms (Van Duivenbode), en Vos, Hasil en Van Hanegem( Bos kamp), Schoenmaker, Ladinski, Ressel en Moulljn. lersdijk heeft dinsdagavond in Grave een internationale wegwedstrijd voor beroeps renners „Rond de St. Elisabeth” gewon nen. Hij legde de 100 kilometer af in 2 uur 27 minuten en 5 seconden. Piet de Wit werd op 5 sec. tweede. Ten eerste zal de indeling van het hoogste elftal van de amateurclub DWS ten minste in de tweede klas amateurs dienen te geschieden, ten tweede zal er een uitke ring uit het saneringsfonds moeten komen en ten derde vraagt de combinatie 2-39ste deel uit de totopot gedurende drie jaar. Met de crediteuren van beide verenigin gen en met de gemeente Amsterdam zijn al besprekingen gevoerd. Van de gemeente wordt een éénmalige subsidie gevraagd om de schuldenlast op te heffen (over de grootte van de subsidie wilde de heer Stoop slechts zeggen: „Dat moet dan en kele tonnen zijn”). Aan de crediteuren (één daarvan is het bedrijf van Stoop) is het verzoek gericht een gedeelte van hun vorderingen als steun aan de nieuwe com binatie te schenken. Met de belangrijkste crediteuren is reeds overeenstemming be reikt. ROTTERDAM. Ger Reitsma, de keeper van zaterdaglandskampioen Zwart Wit, gaat opnieuw naar Feyenoord. De amateurintemationaal, die studeert, heeft, naar hij zegt, de verzekering gekregen nu een serieuze kans voor het eerste t earn van Feyenoord te krijgen. Hij was inder tijd bij Feyenoord vertrokken omdat hij alleen maar in het tweede mocht spelen. Hij stelt: „Er spelen natuurlijk zo veel onberekenbare factoren mee maar ris je afgaat op de kwaliteit die er in het elftal rondloopt móet een plaats in de veilige middenmoot voor Haarlem toch beslist haalbaar zijn. Hovendien 'ie ik de verwijdering tussen clubs als Ajax en Feyenoord en de rest alleen nog maar groter worden, zodat het in de toekomst best mogelijk is dat de ‘esultaten van de overige clubs meer en meer in elkaar zullen overvloeien. Het is alleen duidelijk dat dit Haarlem- elftal op enkele plaatsen ook al omdat je in de ere-divisie Tiet een bredere selectie moet werken ver sterkt moet worden”. Daarom test Haarlem in het vriend schappelijke duel tegen FC Den Haag (morgenavond half zeven) ook enkele nieuwe spelers uit. Naast Fernandez zal ook Vosmaet (WC/ zijn opwachting ov het terrein aan de Jan Gijzenvaart maken. missie: „Nee, we moesten wel op een gegeven moment. We hebben echt van alles geprobeerd, maar in Frankfurt werd het stadion gerestaureerd met het oog op de wereldkampioenschappen, Italië en Oostenrijk hadden geen belangstelling en België kon niet omdat de Budgaren dat niet wilden. Dat beschouwen ze als een stuk van Nederland. Er is ook nog even sprake geweest van Spanje, maar ook de Spaanse voetbalbond zag geen kans op zo’n korte termijn die wedstrijd te organi seren. Goed, maar waarom dan Sofia en niet Amsterdam bijvoorbeeld. Zon: „We heb ben de Bulgaren inderdaad een voorstel gedaan om in Nederland te spelen. Maar dat wilden ze niet; We hebben aangeboden om reis- en verblijfkosten te vergoeden. Ze weigerden echter. Ja, en toen stonden we voor het blok. We hebben gezegd: laten we in vredesnaam dan maar bij hen spelen. Een noodsprong, maar we zaten ontzettend in tijdnood. Die wedstrijd was tenslotte al een keer verschoven. Opnieuw uitstellen ken gewoon niet. Stel dat je de halve finale haalt (tegen de Russen), dan zit je met de vakanties van de spelers. Die wedstrijden moeten namelijk in juni ge speeld worden.” in 2.27.05, op 5 sec. 2. Piet de Wit, op 1 min. 30 sec.: 3. Harm Ottenbros, 4. Leo Buyssens (Bel.), 5. Gerben Karstens, 6 Kees Koeken, 7. Jos van Beers, 8. Jan Serpenti, 9. Ger Harings, 10. Jan van Katwijk, 11. Matthijs de Koning, 12. Henk Benjamins. De tweede kwestie. Bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc stond, terwijl er voor Jong Orar' toch een plaats in de halve finales op het spel staat, maar liefst vier spelers af aan de militaire ploeg. Is dat militaire kampioenschap belangrijker dan Jong Oranje? Fadrhonc: „Nee, dit is een kwestie van samenwerking en wederzijds begrip. Het leger verleent altijd zo loyaal zijn medewerking als dat evraagd wordt, dat ik dit de meest correcte oplossing vond. Ik heb er geen ogenblik over hoe ven nadenken. Ik heb die spelers zonder meer afgestaan.” Verdraaid onbaatzuchtig van de bonds coach, want hij haalde zich wel wat problemen op ziin hals. Van de aanval die de eerste twee wedstrijden tegen de Bul garen in het veld stond is alleen Oeki Hockema nog over dat de keo-"— was. Willv var bliiven va»-" Macieden P worden, mei schiet, door een jongen als Aad Kila. heel goed op het middenveld had kunnen gebruiken, heeft zojuist een slopend toer nooi met de UEFA-jeugd achter de rug in Spanje. (Van onze sportredactie) SOFIA Er is wat afgesold met Jong Oranje de laatste weken. Van Frankfurt ging het naar „ergens” in Italië, van Italië naar Oostenrijk, van Oostenrijk naar Bel gië en van België naar Spanje. O jawel, de KNVB deed heus wel moeite om de Oranje-waar te slijten, ze ging onverwijld de boer op met de jeugdploeg, maar toen half Europa niet de minste interesse toon de voor die beslissingswedstrijd van woensdag tegen de Bulgaren (kwartfinale Europees kampioenschap) eindigde de tocht tenslotte in Bulgarije zelf. In Sofia, het hol van de leeuw. Hoogst ongebruike lijk natuurlijk om daar een beslissings wedstrijd te spelen. Maar er was nog een affaire: vier vaste Jong Oranjeklanten (Wim Rijsber- gen, René van de Kerkhof, Bert van Marwijk en doelman Leen Barth) zullen in Sofia niet van de partij zijn. Zij reizen met het militaire elftal naar Salerno. Ook dat is zeer opmerkelijk, al gaat het in Salerno tegen de Italianen dan ook om een beslissingswedstrijd voor een plaats in de eindronde van het CISM-toernooi in Bagdad. EL PASA. De Amerikaan Bob Seag- ren en de Zweed Kjell Issakson hebben beiden het wereldrecord polsstokhoog springen verbeterd en het gebracht op 5.60 meter. ROTTERDAM. Feyenoord heeft dinsdagavond de vriendschappelijke wed strijd tegen het Belgische Lier SK met 5- 1 gewonnen. De ruststand was 40. De doelpunten werden gemaakt door: Van Hanegem (30e min. 1-0, Van Hanegem (36e) 2-0, Ladinski (42e) 3-0, Van Hane gem (43e) 4-0, Janssens (63e) 4-1 en La dinski (66e) 5-1. Feyenoord had dinsdagavond meer toe schouwers dan 11.000 verdiend. Bij vlagen speelde met name de voorhoede, waarin Coen Moulijn weer ouderwets draaide, uitstekend. Debutant Peter Ressel, die op de rechtervleugel speelde, paste zich goed aan. Zijn oude club Lierse SK daarentgen was uitermate zwak en nauwelijks een volwaardige sparring-partner. HAARLEM Ook het volgend sei zoen zal hulptrainer John Eelman aan Haarlem verbonden blijven. Hij heeft aanbiedingen van een full-time oefen meesterschap bij Cambuur, Veendam en VW bewust laten lopen omdat hij ■neer voelde voor de combinatie trai- ner-gymnastiekleraar, op een techni sche school in Hoofddorp. Eelman: „Dit fs voor mij momenteel wel de beste ■'Glossing. Mijn werkzaamheden bij Haarlem liggen op het vlak van de betaalde selectie Voor de training van de jeugd wordt nu Hans Doornveld aangetrokken. Ik zal mij volgend sei zoen ook weer bezig gaan houden iets wat er dit seizoen bij ingeschoten is met het bekijken van Haarlems volgende tegenstander. Al met al ben ik wel tevreden dat ik met Haarlem tot overeenstemming ben gekomen. Op een gegeven moment zie je het betrek kelijke van het voetbal ook een beetje in. Er komen door die cursus van die full-profs over enkele jaren weer een stel trainers met een A-licentie los, terwijl ik ook die sanering (denk maar weer aan die fusie tussen DWS en Blauw Wit) nog wel verder door zie werken.” John Eelman begint bij Haarlem on der Joop Brand het volgend jaar voor Je tweede keer aan het ere-divisie- avontuur. Vorig jaar stond hij voor de ónmogelijke taak om Haarlem na het ontslag van trainer BUI Thompson te behouden voor de hoogste voet balafdeling. Het lukte niet daar Haar lem bij het overnemen door Eelman al te ver in de vernieling zat. Eelman ■noest een door de tegenslagen defaitis tisch geworden elftal overnemen. De nok mislukte ook Nu na het seizoen waarin Haarlem (Eelman: „wij spelen wel in de eerste-divisie maar door de aoede resultaten liggen de verdiensten door ons premiestelsel op ere- divisieniveau”) weer de smaak van het succes heeft geproefd is Eelman beslist niet bang voor een nieuw fiasco FRANCACILLA AL MARE. Ugo Colombo, een 32-jarige wielrenner uit Lombardije, heeft zich weer uit de anoni miteit geworsteld. Dinsdag won deze soli de en plichtsgetrouwe maar weinig bril jante coureur de d> rde etappe van de ronde van Italië. Plotseling herinnerde men zich dat Colombo vorig jaar als derde eindigde in de Giro en de beste was van het leger deelnemende Italianen. Op vijf kilometer van de finish in Francacilla al Mare (in de Abruzzen) toen de karavaan vertrokken uit Porto San Giorgio 200 kilometer had afgelegd, de marreerde Colombo vanachter uit de groep. De verrassing was zo groot, dat Colombo een gat van honderd meter kon slaan. Eddy Merckx plaatst zich aan het hoofd van het peloton maar „sleurde” tevergeefs. Colombo flitste vijftien secon- De oorzaken van dit verval werden dinsdag in een perscommuniqué op een rij weergegeven: De geringe aantrekkelijkheid van de competitie in de eredivisie en de eerste divisie, De onvoldoende publieke belangstelling bij de clubs, waardoor de functie, die de clubs in het kader van de passieve recrea tie hadden, is of gaat vervallen, De concurrentie in de stad Amsterdam van de vereniging Ajax, Het ontbreken van gemeentelijke steun, waardoor een ongunstige concurrentiepo sitie in het betaalde voetbal is ontstaan voor de beide clubs, die geleid heeft tot kwaliteitsverlies door het vertrek van goede spelers. Het wegvallen van vermakelijkheidsbe lasting in een aantal steden, in tegenstel ling tot de stad Amsterdam, waar de verenigingen 20 procent belasting betalen. Een heroriëntering van de met tradities overladen begrippen Blauw-Wit en DWS. Tegen de fusie is binnen de verenigin gen oppositie gevoerd. Na het afwegen van voor- en nadelen zijn de meeste tegenstanders omgezwaaid, zij het dat er een aantal voorwaarden worden gesteld: waaronder financiële gunsten van de KNVB en de garantie dat de nieuwe combinatie noch de naam en noch de kleuren zal dragen van DWS en Blauw- Wit. VOETBAL. Het nationale voetbalelftal van Spanje heeft dinsdagavond in Madrid verdiend gewonnen van Uruguay. De eindstand was 2-0 door doelpunten van Valdez (8e min.) en Garrate (78ste min.). Tachtigduizend mensen woonden deze vriendschappelijke wedstrijd bij.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17