Aanval Zuid-Vietnam Belasting- noordelijk van Hoeé druk op hogere inkomens zwaarder Moulijn gaat toch weg McGovern topkandidaat bij de democraten WlW strooit prijzen 1 Na hevig bombardement Besluiten over Astronauten Mitchell en Irwin nemen ontslag Ruimtevaart- aangekondigd Conflict tegen Noord-Korea samenwerking Rusland en Ver. Staten spelling weer uitgesteld water strenger aanpakken Uitgever in Athene veroordeeld Vervuilers van A. J. DEVIES Zn. Keukens-Buffetten Pensioenen bij Hoogovens waardevast Wetsontwerp studentenstop Voortzetting gesprek lonen en prijzen in juni Oregon en Rhode Island tonen aan: HET WEER Wetsontwerp al gereed Drukkerijbrand in Amsterdam AGENDA pagina 9 Vereer in de krant Pat keurt k koekjes WOENSDAG 24 MEI 1972 62e JAARGANG NUMMER 167 24 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan. (Van onze parlementsredactie) Ombudsman kan twee zie pag. 2 jaar voort k MINISTER DREES: Hoofdredactie: Jos. L. bodewijk» E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur ,95 ,95 POUR DINER JOYEUSEMENT MALLE BABBE” 2 3 3 3 9 13 11 11 IS IS 17, 19 Morgen opklaringen Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 7,80 per maand, per kwartaal f 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar f 89,85 L^sse nummers 40 cent Postgiro 129288 Postbus 18. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel 10519. Plan staalbedrijf IJmuider Courant 5 en (Van onze redactie economie) (Van onze sportredactie) hot KNMI tot 300 m2 showruimte Turfmarkt 6-8, H’lem. Tel. 313645 caHBaMMBBon&j Leuke ripmen Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Choorstraat 16 Utrecht Orote Houtstraat 80 Haarlem B idel Feycnoord laat zich niet uit over de voorwaarden, doch deze moeten beter zijn dan destijds was voorgesteld: 130.000. De opbrengst is niet afhankelijk van de recette. Moulijn speelde gisteravond een briljante wedstrijd tegen Lierse SK. Koningin Christina van Zweden: De grootste speciaalzaak voor ELEKTROTECHNISCHE KLEINMATERIALEN Ged. Oude Gracht 11 t.o. Postkantoon^^^ tel. 311140 ROTTERDAM In het bijzijn van het Feyenoord-bestuur en de heren Kieboom. Prins en Linssen, die bemiddelend zijn opgetreden na een conflict tussen het bestuur en Moulijn, heeft Coen Moulijn gisteravond alsnog besloten om op 9 juni in de wed strijd tegen Uruguay afscheid te nemen. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs Sport Voor uw festiviteiten Frankestr. 27 3122 73 H’lem. Geov 5-10 Dinsdags gesl. Mitchell, kapitein bij de marine, was bestuurder van de maanlander van de Apollo-14, die in februari 1971 in het gebied Fra Mauro was geland. Zijn met gezel was Allen Shepard. Irwin, kolonel bij de luchtmacht, vol bracht eenzelfde taak met David Scott met de Apóllo-15, zes maanden later. Na hun vertrek heeft de NASA nog 43 ruim tevaarders in dienst. Aangezien nu alle bemanningen zijn aangewezen voor alle vluchten van de komende vijf jaar, wordt verwacht dat er nog meer ruimtevaarders hun ontslag zul len indienen. NEW YORK (AP) Senator George McGovern heeft grote overwinningen behaald in de gisteren in Oregon en Rhode Island gehouden democratische voorverkiezingen. Hij hoopt thans, dat deze overwinningen in twee ver uiteengelegen staten meer kracht zullen bijzetten aan zijn campagne voor de belangrijke voorverkiezingen, die over veertien dagen in de staat Californië zullen worden gehouden. TAN MY (Vietnam) (Reuter en AP) Zuidvietnamese mariniers zijn vandaag ongeveer tien km noordelijk van Kwang Tri overgegaan tot een gecombineerde aanval met amfibievoertuigen en helikopters in een poging de Noordvietnamese strijdkrachten te vernietigen, die opereren bij Tan My in de kuststrook, die „de Straat zonder vreugde” wordt genoemd. Deze bevindt zich ten noorden van Hoeé. STEENOKKERZEEL. De Nederland se spelling zal voorlopig niet bij wet worden gewijzigd. Dit is de eindconclusie van een bijeenkomst van de Nederlandse en Belgische ministers van onderwijs en cultuur, die hier hebben vergaderd. IJMUIDEN. De raad van beheer van het pensioenfonds van Hoogovens onder zoekt de mogelijkheid in de toekomst de alle ingegane pensioenen waardevast te maken. Voorts wordt de mogelijkheid van een flexibele pensioendatum bestudeerd. Gestreefd wordt ook naar een verbetering van het weduwenpensioen voor de echtge note die meer dan tien jaar jonger is dan haar man. HOUSTON (Reuter). De ruimtevaar ders Edgar Mitchell en James Irwin, die vorig jaar de maan verkenden, hebben vandaag bekendgemaakt, dat zij over en kele maanden de NASA zullen verlaten. BELGRADO, (AP). Zuid-Korea zal binnen de komende acht dagen een oorlog tegen Noord-Korea beginnen. Dit zei van daag Kang Man Sou de zaakgelastigde van Noord-Korea in Belgrado. Kang Man Sou noemde de situatie in beide landen „zeer ernstig” „een nieuwe provocatie, die tot oorlog zal leiden kan volgens Sou „ieder ogenblik plaatsvinden”. In de huishouaklas van een middelbare school in Moskou keurde mevrouw Pat Nixon gisteren de ter ere van haar bezoek door de leerlingen gebakken koekjes. De kinderen kijken voldaan toe hoe de presidentsvrouwe zich het baksel wel laat smaken. Door de dubbele zege van gisteren weet McGovern zich zeker van nog 56 gedele geerden naar de nationale conventie. Hij kan thans in die onventie rekenen op 502,5 stemmen. Voor de benoeming tot democratische kandidaat voor het presi dentschap zijn totaal 1.509 stemmen nodig. De vroegere vice-president concentreert zich nu geheel op Californië, dat niet minder dan 276 gedelegeerden naar de nationale democratische conventie afvaar- digt. In Oregon behaalde McGovern 50 per cent van de stemmen, Wallace 20 percent en Humphrey 13 percent. De einduitslag van Rhode Island was: McGovern 41 percent, Muskie 21 percent, Humphrey 20 percent en Wallace 15 per cent. Senator Edward Kennedy heeft té ken nen gegeven, dat hij de voorkeur geeft aan McGovern boven senator Hubert Humphrey. In het openbaar handhaaft hij evenwel zijn houding, dat hij pas na de conventie de kandidaat die daar wordt gekozen zal steunen. De Washington Post berichtte gisteren dat McGovern heeft verklaard, dat hij veron- Minister Boersma van Sociale Zaken noemde het gisteren gevoerde gesprek „o- riënterend”. Vrijdag, zo zei de bewinds man, zal de ministerraad het besprokene gaan „herkauwen”. Maar of er in juni van het overleg resultaten zijn te verwachten, vond hij nog een open vraag. Dan zal wel blijken of de partijen het volstrekt oneens met elkaar zijn. Zou dit wel het geval zijn dan zou de regering de mogelijkheid hebben om in lonen en prijzen in te grijpen. OP DE FOTO: De regeringsdelegatie in gesprek met de Stichting van de Arbeid over de sociaal-economische situatie. Een fotojournalist kruipt onder de tafel door onopgemerkt te kunnen verdwijnen. (Zie verder pagina 15) Verwachting van donderdagavond Aanvankelijk zwaar bewolkt met op veel plaatsen regen of motregen. Morgen in de loop van de dag van het westen uit opklaringen. Matige tot krach tige wind, ruimend naar wes telijke richtingen. Minimum temperaturen omstreeks 11 graden. Maximumtemperatu ren van 14 graden aan zee tot 18 graden in het binnenland. Ik hou van mannen, niet omdat zij mannen zijn, maar omdat zij geen vrouwen zijn. derstelt, dat Kennedy bereid zou zijn zich voor het vice-presidentschap beschikbaar te stellen. In de republikeinse voorverkiezingen in Rhode Island en Oregon was president Nixon de grote overwinnaar. DEN HAAG. Opzettelijke waterver ontreiniging zou, naar de mening van minister Drees, strenger bestraft moeten kunnen worden dan op het ogenblik het geval is. Hij overweegt dan ook de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren zoda nig aan te passen dat opzettelijke vervui ling als economisch delict kan worden beschouwd. aardolieleidingen en overslagbedrijven be stookten. De aanvallen op de elektrische centrales door tientallen bommenwerpers van de vliegdekschepen Midway, Coral Sea en Hancock betekende een uitbreiding van de doelen in Noord-Vietnam. Volgens Radio Hanoi zijn er dinsdag acht Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Vietnam neergeschoten. (Zie verder pagina 2). De universiteit of hogeschool, die een te groot aanbod van studenten vreest, kan een voorstel bij de Academische Raad indienen tot vaststelling van het maxi mum aantal toe te laten eerstejaars. De minister beslist na de Onderwijsraad ge hoord te hebben. Toelating tot een studierichting, waar voor een numerus fixus geldt, moet ge beuren op grond van VWO-eindexamen- cijfers, gecombineerd met loting. Of dit ook kan met andere eindexamencijfers wordt nog bekeken, evenals de vraag of bij een niet-passende vooropleiding ook op grond van cijfers selectie mogelijk is. Hoogovens en vakorganisaties hebben gegarandeerd, dat bij de komende cao- onderhandelingen bij voorrang ruimte voor verbetering van arbeidsvoorwaarden gebruikt zal worden voor financiering van de stijging van de pensioenkosten welke uit de gewijzigde pensioenregeling voor zover deze kosten niet meer gefinancierd kunnen worden uit de middelen van het fonds. In de periode 1969-1971 heeft het fonds een rentewinst geboekt van 17 mil joen gulden Meevallende pensioenkosten zorgden voor een voordeel van 28 miljoen gulden. Deze bedragen zullen worden ge bruikt voor pensioenverbeteringen die op reeds verstreken diensttijd betrekking hebben. Een van de redenen is, dat in België een Vlaams Cultuurparlement is ingesteld, dat bevoegd is met betrekking tot alle spellingkwesties. Dit cultuurparlement be oogt juist de regeringstaak in dit opzicht over te nemen of te beïnvloeden, waar door gisteren geen besluiten konden wor den genomen. In Nederland bestaan eveneens plannen in deze richting, door de instelling van een „Instituut voor Nederlandse taal en letterkunde”, welk instituut zeggenschap in deze kwestie krijgt. Ook daaro’ zal moeten worden gewacht, eer er een nieu we spellingwet zal kunnen komen Meer over deze kwestie op pagina 13. DEN HAAG. Het wetsontwerp om geen studenten toe te laten tot bepaalde studierichtingen is vandaag bij de Tweede Kamer ingediend. Voorgesteld wordt de wet vijf jaar te laten gelden in de hoop, dat daarna de moeilijkheden als gevolg van een tekort aan capaciteit van univer- siteiten en hogescholen, zullen zijn opge lost. AMSTERDAM. In de Reguliersbree- straat in Amsterdam is in de afgelopen nacht het vier etages tellende pand van de boek- en steendrukkerij B. van Mantgem uitgebrand. Het vuur ontstond door nog onbekende oorzaak op de benedenverdie ping, waar de expeditie en de binderij waren gevestigd. De brandweer, die om vijf voor twee werd gealarmeerd, rukte uit met vijf auto- spuiten, twee ladderwagens en de blusboot Jan van der Heyden. Ruim een uur later was het vuur bedwongen. De aan de drukkerij grenzende woning van de concic ge op twee hoog werd em- tig door rook aangetast. Het gezin moest tijdelijk elders worden ondergebracht. MOSKOU, (AFP/UPI). President Nixon en de Russische partijleider Brezjn- jev ondertekenden vandaag een overeen komst over samenwerking in de ruimte vaart. Waarschijnlijk wordt er ook een verdrag over wetenschappelijke en tech nologische samenwerking ondertekend. DEN HAAG. Regering, werkgevers en werknemers gaan in de tweede helft van juni weer spr eken over Ionen en prijzen. Daarvoor zal een gesprek worden gevoerd met de Stichting van de Arbeid over de eind vorige week gepubliceerde discussienota van de vakbeweging, waarin zij eisen stelt voor een matiging van lonen en prijzen in 1973. De MIG-onderscheppingsvliegtuigen wa ren opgestegen van de luchtbasis Kep, 50 km ten noordoosten van Hanoi. Zij had den opdracht de Amerikaanse bommen werpers aan te vallen, die elektrische centrales, de spoorlijn met China, spoor wegemplacementen, pompstations van s Amerikaanse bommenwerpers vielen vandaag diep in Noord-Vietnam elektri sche centrales aan, terwijl de begeleiden de Phantoms boven Hanoi vier Russische MIG-onderscheppingsvliegtuigen neerhaal den. Met amfibievoertuigen en een vloot van ruim 50 Amerikaanse en Zuidvietnamese helikopters begonnen de militairen hun doorstoot in het gebied, dat eerst door B- 52 bommenwerpers en door drie kruisers stormrijp was gemaakt. In de kuststrook hebben zich vermoede lijk Noordvietnamese troepen geconcen treerd voor aanvallen op de defensiegor- del de My Chanh Rivier, 30 km ten noorden van Hoeé. Nixon legde vanmorgen, op de derde dag van zijn bezoek aan Moskou, een krans bij het graf van de onbekende soldaat, even buiten de muur van het Kremlin. Daarna voerde hij zijn vierde gesprek met Brezjnjev. (Zie verder pag. 3). DEN HAAG Om de lagere in komens enige verlichting van de be lastingdruk te kunnen bieden, zullen de hogere inkomens zwaarder wor den belast. Dat is de kern van een voorstel, dat staatssecretaris Scholten van Financiën over enkele weken bij de Tweede Kamer hoopt in te dienen. Een wetsontwerp ligt al bij de Raad van State. De tabellen voor de inkomstenbelasting zullen zo worden gewijzigd dat het aantal mensen, dat geen belasting betaalt, wordt vergroot. Dat gebeurt door de belasting vrije voet een eind op te trekken, een operatie die ook een lichte drukverminde- ring voor de wel betalende lagere inkomens tot gevolg heeft. De daling van belastingontvangsten, die hieruit voort vloeit, wil de staatssecretaris opvangen door de inkomens boven de 25.000 gulden, zwaarder te belasten. Daartoe heeft hij in zijn wetsontwerp een knik ingebouwd. Het voorstel, dat gisteren door minister Boersma van Sociale Zaken als een stukje inkomensbeleid tijdens het overleg met het bedrijfsleven op tafel is gelegd, ligt vooral VVD en DS ’70 nogal zwaar op de maag. Er zal dan ook nog wel een fors robbertje om worden gevochten, omdat de optrekking van de belastingvrije voet wel, maar de herziening van de tariefstructuur als zodanig niet in het regeerakkoord is vastgelegd. Er bestaan dus geen afspraken over. De liberalen zullen stellig proberen de knik ongedaan gemaakt of naar boven opgeschoven te krijgen, ten gunste van de middengroepen. ATHENE (DPA). Een rechtbank in Athene heeft gisteren de 60-jarige loannis Horn, die het in het Engels verschijnende blad „Athens News” uitgeeft, veroordeeld tot zes en een halve maand gevangenis straf plus een flinke geldboete. Voorts mag zijn kritisch tegenover het kolonels- bewind staande krant vijftien dagen lang geen papier betrekken waarop geen in voerrechten hoeven worden betaald. Horn is veroordeeld wegens de publikatie in zijn krant van een misleidende kop. Op 17 oktober 1971 verscheen er in „Athens News” een bericht over de aan komst in Athene van de Amerikaanse vice-president Spiro Agnew, waarboven de kop stond: Bommen, gerecruteerde schoolkinderen en bommen. Horn ver in het bericht stond echter niets over schookinderen en bommen. Hom ver klaarde voor de rechtbank dat de oetref- fende alinea bij het zetten per ongeluk was weggelaten.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1